Отчет за 2017 година за изпълнение на програма за опазване на околната среда на територията на община ново село, област видин за периода 2016-2020 г



Дата17.08.2018
Размер139 Kb.
#80688
ТипОтчет



ОБЩИНА НОВО СЕЛО, ОБЛАСТ ВИДИН

с.Ново село 3784, обл.Видин, ул.”Арх.Илия Попов”№89 e-mail :obshtina_novoselo@abv.bg тел.09316/2225, факс 09316/2269

ОТЧЕТ ЗА 2017 ГОДИНА

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА НОВО СЕЛО, ОБЛАСТ ВИДИН ЗА ПЕРИОДА 2016-2020 г.
Настоящият отчет се изготвя във връзка с изпълнение на изискванията на чл. 79, ал. 5 от Закона за опазване на околната среда.
Отчетът съдържа информация за целите, заложени в Програма за опазване на околната среда на територията на община Ново село, област Видин за периода 2016-2020 г. и за резултатите, постигнати при нейното изпълнение.

Основна цел, към която се стреми изпълнението на Програмата, е в процеса на своето икономическо, социално и културно развитие Община Ново село да прилага редица екологосъобразни практики, които от своя страна да допринесат за утвърждаването на стабилна политика в областта на опазването на околната среда.

Основни приоритети, заложени в Програмата са:



    • изграждане на канализационна система и пречиствателни съоръжения в населените места;

    • контрол за недопускане на безразборно изхвърляне на отпадъци;

    • запазване качеството на атмосферния въздух, водите и почвата на територията на общината;

    • запазване на биоразнообразието от диви животни и билки на територията на общината;

    • чиста околна среда и рекултивирани стари депа за ТБО и нерегламентирани сметища;

    • привличане на инвестиции за създаване на стабилна икономика, щадяща околната среда, най-вече в селското стопанство, преработващата промишленост и туризма;

    • облагородени и добре поддържани паркове и градинки за отдих на населението;

    • развитие и рехабилитация на пътната и уличната мрежа, както и на селскостопанските пътища.

  1. ВЪЗДУХ

През май 2017 г. в община Ново село са прилагани мерки за енергийна ефективност в :
1.Читалище и кметство Неговановци- Мярка 1 - Подмяна на дограма,

2. Читалище и кметство Винарово- Мярка 1 - Подмяна на дограма

3. Улично осветление в Община Ново село- Мярка 1 - Подмяна на улично осветление в Община Ново село
Изпълнението на енергоспестяващите мерки e довело до намаляване на въглеродните емисии със 113,84 тона за година.

ВОДИ

През 2017г. всички населени места са с подменена водопроводна мрежа. Подменени са 64 км стари азбесто-циментови (етернитови) тръби с нови HDPE с висока плътност на територията на общината.

В организираните акции за почистване през годината,като „Да почистим България заедно„ и др. по брега на река Дунав, бяха събрани отпадъци от различни материали като пластмаса, стъкло, хартия, като по този начин бе предотвратено връщането им във водите на реката при нейното прииждане.

ОТПАДЪЦИ

На основание чл.22 ал.1 от Закона за управление на отпадъците е приета Наредба за управление на отпадъците на територията на Община Ново село на заседание на Общински съвет с. Ново село, проведено на 17.09.2015 година. Наредбата урежда обществените отношения, свързани с опазването на околната среда, защита здравето на хората, поддържането на чист и естетичен вид на населените места и дейностите по управление на отпадъците на територията на Община Ново село, свързани с:



  • екологосъобразното управление на отпадъците на територията на общината с цел предотвратяване, намаляване или ограничаване вредното въздействие на отпадъците върху човешкото здраве и околната среда;

  • правата и задълженията на физическите и юридическите лица, учрежденията и организациите и взаимоотношенията между тях при управлението на отпадъците;

  • реда и условията за изхвърлянето, събирането /включително разделното/, транспортирането, оползотворяването и обезвреждането на твърдите битови /ТБО/, строителните /СО/, биоразградимите и масово разпространените /МРО/ отпадъци и поддържането на чистотата на територията на общината;

  • финансовото осигуряване на дейностите по третиране на отпадъците и заплащането на съответните услуги;

  • контрола, глобите и санкциите за нарушаване разпоредбите на настоящата наредба.

В съответствие с Наредбата и на основание чл. 52, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците и чл. 79, ал. 1 от Закон за опазване на околната среда е разработена Програма за управление на отпадъците, която е приета от Общински съвет с. Ново село, контролиращ нейното изпълнението. Програмата за управление на отпадъците е неразделна част от общинската Програма за опазване на околната среда.

Един от основните екологични проблеми на Община Ново село е организацията по събиране, извозване и депониране на твърдите битови отпадъци. След закриване на местните депа за ТБО, дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и депониране се извършвха от частна фирма. От 2014г. Община Ново село самостоятелно организира сметосъбирането и сметоизвозването от своята територия. Това става възможно благодарение на успешно реализирания проект „Нови работни места за по-чисто бъдеще – социално предприемачество” по Трансграничното сътрудничество България – Сърбия на стойност 220 хил. лв. Проектът включва закупуване на сметосъбиращ камион (по европейски стандарт EURO 6), 33 контейнера за смет, преса за пакетиране на рециклируеми отпадъци и работна екипировка. Създадено е и общинско предприятие „БКС Ново село”, разкрити са 4 нови работни места.


През 2015г. бе въведено в експлоатация ново регионално депо за ТБО в гр. Видин. Площадката на новото депо е разположена на територията на село Жеглица, местност „Рамова ливада“ на територията на Община Видин, като покрива площ от 22 хектара с общ капацитет 516 000 тона. Ефективният експлоатационен живот се определя в рамките на 20 години.
През 2017г. община Ново село разполага със 173 контейнера за ТБО, 33 от тях са от пластмаса, а останалите са метални; 590 кофи за ТБО и 4 работни места, пряко ангажирани със сметосъбирането и сметоизвозването на ТБО от територията на общината.

Раздел 3. Общи приходи от данъци и такси и извършени разходи за битови отпадъци през 2017 година













I. ПРИХОДИ

 

 

Шифър

Общо (хил. лева)

Промили (‰)

А

Б

1

2

ОБЩО - ДАНЪЧНИ ПРИХОДИ И ОБЩИНСКИ ТАКСИ

199

358

X

в това число:

 

 

 

ПРИХОДИ ОТ ТАКСИ ЗА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ (Записват се приходите по параграф 27-7 Такса за битови отпадъци от отчета за изпълнение на общинския бюджет, който се представя в МФ)

101 = 102+103

88

X

от физически лица

102

45

2,7

от юридически лица

103

43

3,5













II. РАЗХОДИ




 

Шифър

Общо (хил. лева)







А

Б

1




ИЗВЪРШЕНИ РАЗХОДИ ПО ЧЛ. 66, АЛ. 1 ОТ ЗМДТ (298+201+202+203+204)

299

42




Общо разходи за възнаграждения, социални осигуровки и надбавки на персонала зает пряко с дейностите описани на ш. 201, 202, 203 и 204.

298

33




За осигуряване на съдове за съхраняване на битови отпадъци – контейнери, кофи и други.

201

5




За събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата, или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им.

202

3




За проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци, или други инсталации и съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци.

203

0




За почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

204

1







Събрани по вид отпадъци от системите за организирано сметосъбиране

Вид отпадък

Шифър на система за сметосъбиране

Общо събрани отпадъци (тона)

Код на отпадъка

Име на отпадъка




 

 

136

200301

смесени битови отпадъци

4.Организирано събиране на смесени битови отпадъци

91

200303

отпадъци от почистване на улици

4.Организирано събиране на смесени битови отпадъци

45


ПОЧВИ И НАРУШЕНИ ТЕРЕНИ

Сключени са 36 броя договори наем на земеделски земи на 1097,622 дка от общинския поземлен фонд. В договорите са залегнали клаузи, съгласно които наемателите се задължават да не допускат замърсяване на площите с битови, строителни и производствени отпадъци, да не палят сухи треви и растителност. Забранява се също торенето на пасищата с изкуствени торове и използване на води с утайки от пречиствателни станции.

Съгласно анализа на риска от свлачища на територията на страната най-голяма е концентрацията им в Северозападен район - 28,8 %, включително и свлачищата на територията на община Ново село. По информация от Регистъра на свлачищата на Геозащита - Плевен те са 11 на брой, 3 от които потенциални. Извършено бе обследване на територията на общината за възникнали нови свлачищни и ерозионни процеси, в следствие на което бе констатирано наличието на ерозионна деформация на овраг в близост до село Флорентин, засягащо транспортната инфраструктура - път III-122 Брегово - Ново село - Видин. След проведена кореспонденция между Общината, Областна администрация - Видин и Министерството на регионалното развитие и благоустройството бе издадена заповед за обследване на терена, предлагане на ефикасни технически решения и отразяване на съответната информация в регистъра на свлачищата. След оглед на място бе изготвено становище от специалисти на Геозащита - Плевен, но обектът не е включен в регистъра на свлачищата поради факта, че се води "ерозионна деформация на овраг", а не "свлачище". Оврагът е на 35 м от асфалтовата настилка, като постепенно разширява своя обхват.

Обектът не е в списъка с приоритизираните за финансиране свлачища, подаден е за финансиране към Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към министерски съвет, но към момента все още няма решение за финансиране. За Същия обект се търсят възможности за финансиране чрез кандидатстване с проектни предложения по Програмата Interreg-ИПП за трансгранично сътрудничество България – Сърбия 2014-2020, съфинансирана от Инструмента за предприсъединителна помощ II на Европейския съюз.

.

ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ

От животинския свят, обект на ловен туризъм, най-разпространени са заек, сърна, диво прасе и различни видове птици – пъдпъдъци, гургулици, фазани и др. От хищниците се срещат лисица, чакал, пор, белка и др.


От лечебните растения най-често срещани са шипка, липа, мащерка, котешка стъпка, полски мак, полски хвощ, коприва, поветица, репей, лечебна ружа, пирей, сладник, мъртва коприва, бяла акация, овчарска торбичка, трънка, дива мента, черница, бял равнец, лопен, живовляк, татул, магарешки бодил, слез, глухарче, синя жлъчка. В по-ограничени количества се срещат черен бъз, глог, смрадлика, кукуряк, люляк, лайка, бяла бреза, вратига, жълт кантарион, маточина, джоджен, леска, горска къпина, полски ясен, бръшлян, медуница и др.

Билките виреят по слоговете и мерите около селата, както и прокрай пътища и канали. Шипката се среща и в запустели лозя в местностите „Зелена”, „Чобанка” и др. Липи са засадени предимно в населените места, както и в местността „Камъка” в Ново село.


Със Заповед № РД-34 от 16.01.2013 г. на министъра на околната среда и водите и на основание чл. 39 във връзка с чл. 33, ал. 1, т. 2 и чл. 43 от Закона за защитените територии (ЗЗТ) с цел опазване на растителен вид - Ружевидна поветица (Convolvulus althaeoides L.), и неговото местообитание бе обявявена защитена местност „Находище на Ружевидна поветица” в землището на с. Ново село, община Ново село, област Видин, с площ 14,308 дка. Защитена местност включва имоти с номера: 051006, 051007, 000241 по картата на възстановената собственост (КВС) за землището на с. Ново село, ЕКАТТЕ 52180, община Ново село, област Видин. В границите на защитената местност се забранява: промяна на предназначението на земята; строителство, с изключение на дейности, свързани с реконструкция и ремонт на съществуващи съоръжения; търсене, проучване и добив на подземни богатства; разораване, разкопаване и друг вид обработка на земята; използване на хербициди; залесяване; внасяне на неместни видове. Находището е единствено за страната, а видът е силно застрашен от изчезване. Община Ново село е разработила проект за опазване местообитанието на вида, обособяване на зоната и премахване на инвазивните видове.
На територията на общината има две защитени зони по Натура 2000 по Директива 92/43/ЕЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

Защитена зона „Тимок” BG000025

Защитената зона попада в землището на с. Ново село, местността „Куделин”.

Обект на защита са алувиални гори, панонски вътрешноконтинентални дюни, реки с кални брегове, хидрофилни съобщества от високи треви и крайречни смесени гори. Защитени са местообитанията на следните видове:

Бозайници: добруджански хомяк и дългопръст нощник;

Земноводни и влечуги: червенокоремна бумка, обикновена блатна костенурка, шипоопашата костенурка и добруджански тритон;

Риби: распер, голям щипок, обикновен щипок, белопера кротушка, ивичест бибан, европейска горчивка, балкански щипок;

Безгръбначни: бръмбар рогач и алпийска розалия.
Защитена зона „Ново село” BG0000631

Защитената зона попада в землището на с. Ново село, с. Флорентин и с. Ясен.

Обект на защита са крайбрежните води на р. Дунав. Защитени са местообитанията на следните видове:

Риби: распер, голям щипок, обикновен щипок, белопера кротушка, ивичест бибан, европейска горчивка, виюн, голяма вретенарка, малка вретенарка, украинска минога, сабица, високотел бибан, карагьоз (дунавска скумрия);

Безгръбначни: бисерна мида и офиогомфус.
ШУМ

На територията на община Ново село няма регистрирано наднормено излъчване на шум в околната среда през 2017г.



ЗЕЛЕНИ ПЛОЩИ И ГОРСКИ РЕСУРСИ

В община Ново село се полагат грижи за опазване и поддържане на създадените зелени площи и се търсят решение и възможности за финансиране създаването на нови зелени площи за спорт и отдих на населението.На територията на община Ново село зелените площи са 41,5 дка, разпределени както следва:

За Ново село – 5 дка;

За Флорентин – 2 дка;

За Ясен – 7,5 дка;

За Неговановци – 25 дка;

За Винарово – 2 дка.

В тях са засадени каталпи, липи, кестени, туя, ясен, явор, топола и др. Потенциални територии за изграждане на лесопаркове са местностите „Трин брег” и „Камъка” в Ново село, „Поток” и „Бахчата” във Флорентин, „Хоага”, „До село” и „Дунавски бряг” в Ясен.


Горите заемат около 2 200 дка, основно в местностите:

За Ново село – Зелена, Язвина, Царина, Скумпия, Голямо бърдо, Чобанка, Метериз, главно с акация и Камъка и Камена шума с голямо разнообразие – акация, топола, върба, липа, ясен, черница, орех, леска, бор и др.

За Флорентин – Поток, Камъка, Бахчата, Чобанка, Дялу Порчи – предимно акация, край р. Дунав растат върба и топола.

За Ясен – Хоага, Бащя, До село – предимно върба, топола, ясен, орех, акация и др.

За Неговановци – Бачова и Бачово – основно топола

За Винарово – При гробището, Долна Бачова, Белуйна и Бабино бърдо – основно акация, по поречието на р. Барата – върба и топола.



РАДИАЦИОННА ОБСТАНОВКА

Радиационната обстановка в общината е в границите на нормалната по данни на Изпълнителна агенция по околната среда.



ИНСТИТУЦИОНАЛНИ МЕРКИ

Приети са Наредба за управление на отпадъците на територията на община Ново село и Наредба за опазване на обществения ред, комунално - битовата дейност, хигиенизирането и опазването на околната среда.

Отговорни лица за опазването на околната среда и управлението на отпадъците в общината са председателят на общинския съвет, кметът на общината, директор на дирекция „Специализирана администрация” и кметовете на кметства.

Кмет на Община Ново село: ................./П/.........................



/инж. Георги Стоенелов/
Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница