Отчет за дейността и финансов отчет за 2007 г



Дата10.12.2017
Размер246.19 Kb.
#36443
ТипОтчет



Българска федерация по катерене и алпинизъм

BULGARIAN CLIMBING AND MOUNTAINEERING FEDERATION

София 1040

бул. “Васил Левски” 75


Тел/факс: 987 17 98, 9300532

Bulgaria, Sofia 1040

75 Vassil Levski Blvd


Tel/fax: +359 2 9871798, 9300532

Web: bfka.org


E-mail: office@bfka.org


Изх. № 48 / 14.05.2008 г. ДО

КЛУБОВЕТЕ – ЧЛЕНОВЕ

НА БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО КАТЕРЕНЕ И АЛПИНИЗЪМ
ПОКАНА
Управителният съвет на Българска федерация по катерене и алпинизъм на основание чл. 26 от ЗЮЛНЦ свиква Общо събрание на членовете на сдружението на 08.06.2008 г. (неделя) от 10 ч. в гр. София, Държавна агенция за младежта и спорта, бул “Васил Левски” 75, залата на ет. 5, при следния дневен ред:


  1. Отчет за дейността и финансов отчет за 2007 г.

  2. Приемане на бюджет на БФКА за 2008 г.

  3. Утвърждаване на Правилник за работа на комисиите към БФКА.

  4. Освобождаване на членове на УС и избор на нови членове на УС в изпълнение на чл.16, ал.2 от Устава на БФКА.

  5. Приемане и освобождаване на членове на БФКА.

ОС ще се проведе и решенията ще се вземат в съответствие с изискванията на чл. 28, ал. 1 ЗЮЛНЦ, като всеки от членовете на БФКА ще има право на един глас при вземането на решенията и следва да бъде представляван в ОС от едно лице. Съобразно разпоредбата на чл. 10, ал. 1 от Устава на Федерацията, УС на всеки клуб – член на БФКА следва да проведе свое заседание и да избере по един делегат-представител на клуба за участие в насроченото ОС. Легитимността на делегатите ще се удостоверява с писмено решение на УС на клуба, подписано от председателя на заседанието на УС и от протоколчика, и подпечатано. Документът може да се представи предварително в офиса на БФКА или на място при регистрацията в Общото събрание. Мандатната комисия не е упълномощена да прави изключения.


Пътните и дневните на делегатите са за сметка на клубовете.
При липса на кворум, на основание чл. 27 от ЗЮЛНЦ и чл. 11 от Устава на БФКА събранието се отлага с един час и ще се проведе на същото място и при същия дневен ред.

С УВАЖЕНИЕ,


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

/КИРИЛ РУСЕВ/



МАТЕРИАЛИ ПО ДНЕВНИЯ РЕД НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ


  1. Отчет за дейността и финансов отчет за 2007 г.



ОТЧЕТ
За дейността на Българска федерация по катерене и алпинизъм за периода януари 2007 г. – март 2008 г.
Изминалата 2007 г. ще остане в историята на нашата федерация като година изпъстрена с много събития - с добри спортни постижения, домакинства на големи спортни прояви, година на противоречия, борби и опити за разделяне на федерацията, но в крайна сметка - укрепване и консолидиране на федерацията. Изминалия период ще запомним и с няколко трагични инциденти, при които загубихме скъпи приятели – катерачи и алпинисти.

Докладът има няколко раздела, които обхващат нашата дейност.


Ледено катерене
Съставът на националния отбор през 2007 г. беше от 5 човека с треньор Станимир Желязков, който е и състезател. Отборът взе участие и в трите старта на Световната купа, а Радка Петкова взе участие само в последния кръг в Румъния. Участието на нашите състезатели беше много успешно - Станимир Желязков постигна най-доброто класиране на българин в Световната купа, заемайки 9-то място в крайното класиране в дисциплината “Трудност”, с класирания в отделните стартове на 15-то, 11-то и 9-то място. Останалите българи заеха следните места в крайното класиране за Световната купа, дисциплина “Трудност” – Минчо Петков – 25-то, Емил Борисов – 31-во, Тихмир Димитров – 43-то място, Радка Петкова – 21-во място при жените. В дисциплината “Скорост” в крайното класиране Тихомир Димитров зае 18-то място, Минчо Петков – 28-мо.

През 2008 г. съставът на националния отбор беше същият. Отново се участва и в трите кръга на Световната купа по ледено катерене. Класирането на българите отново беше много добро – в крайното класиране за Световната купа в “Трудност” Емил Борисов зае 13-то място, Минчо Петков – 19-то, Станимир Желязков – 20-то, Тихомир Димитров – 38-мо, Радка Петкова постигна 12-то място при жените. В отделните кръгове най-добрите постижения са 6-то място на Емил Борисов и 12-то на Минчо Петков.

В дисциплината “Скорост” Тихомир Димитров зае 20-то място в крайното класиране, а Радка Петкова – 6-то място при жените.

На организирания в Бущени международно състезание в дисциплината “Трудност” Минчо Петков зае 3-то място, Орлин Колов – 8-мо място, Цветан Петров – 11-то място, Тихомир Димитров – 14-то. При жените в същата дисциплина Радка Петкова зае 2-ро място. В организираното състезание в дисциплината “Скорост” за поставяне на първи официален световен рекорд Орлин Колов зае 9-то място, Тихомир Димитров – 11-то, Минчо Петков – 12-то, Цветан Петров – 13-то място.

Националният отбор по ледено катерене се очертава като най-успешния отбор от спортовете, които администрира БФКА. С представянето си в отделните кръгове и крайното класиране нашите състезатели доказаха, че в България спорта ледено катерене има потенциал от хора, които да осъществят по-нататъшно развитие на този спорт.

Държавните първенства по ледено катерене за 2007 г. и 2008 г., се проведоха на Висулките в района на х.”Скакавица”. За съжаление участието и през двете години беше доста камерно - 24 състезатели от 8 клуба от страната през 2007 г. и 21 състезатели от 7 клуба през 2008 г. Убедени сме, че тази тенденция ще се промени с построяването на ледени кули пред УЦ “Мальовица” и на Бъндеришка поляна . Вече имаме подкрепата на БТС, осигурени са финанси и се надяваме това лято да възстановим кулата на Мальовица, за изграждането на кула на Бъндферишка поляна имаме подкрепата на кмета на Банско и на собственика на “Юлен”.


Ски-алпинизъм
Най-важното състезание за 2007 г. беше Европейското първенство, което се проведе в Морзин, Франция. В него взеха участие 4 състезатели. В дисциплината “Изкачване” Георги Радев зае 60-то, Благовест Ангелов – 61-во място при мъжете и съответно 15-то и 16-то място при младежите до 23 г. При жените в същата дисциплина Росица Радева зае 36-то, а Ивона Михайлова – 37-мо място. В дисциплината “Индивидуално” Благовест Ангелов зае 75-то място при мъжете и 19-то при младежите, а Росица Радева – 34-то място. В дисциплината “Отборно” нашите двама състезатели при мъжете заеха 36-то място.

Това беше и единственото международно състезание през 2007 г., в което нашите състезатели взеха участие.

През 2008 г. се проведе Световно първенство, в което взеха участие и български състезатели. В дисциплината “Индивидуално” Георги Радев зае 70-то, а Благовест Ангелов – 77-мо място, в дисциплина “Изкачване” Благовест зае 66-то място, а Герги – 76-то.

Другото международно състезание, в което националния отбор взе участие, беше Световната купа – “Индивидуално” – трети, финален кръг. Класирането – Георги Радев – 24-ти, Ивона Михайлова – 15-то място при жените, Цветомир Георгиев – 12-то място при кадетите (до 18 г.), Благовест Ангелов не завърши. В крайното класиране за Световната купа, дисциплина “Индивидуално” Георги Радев е на 43-то място, Ивона Михайлова – на 28-мо. В комплексното класиране за Световната купа в ски-алпинизма за 2008 г. Георги Радев е на 57-мо място, Ивона Михайлова – на 29-то място.

За съжаление продължава тенденцията за все по-слабо представяне на българските състезатели в този спорт. Причините са много и аз се надявам комисия “Ски-алпинизъм” и треньорът на националния отбор да направят своя анализ и съответно корекции в подготовката, за да може нашите състезатели да достигнат поне средата на ранглистите в този спорт.

От ДСК на ски-алпинизма през 2007 г. бяха проведени общо 4 състезания, от които 3 бяха държавни първенства в отделните дициплини. В отделните групи – А, Б, В взеха участие между 7 и 27 състезатели. През 2008 г. се проведоха общо 5 състезания, от които 3 са държавни.

И в държавния спортен календар в този спорт няма с какво да се похвалим. Продължава тенденцията в маршрут А да участват само 7-9 състезатели. По-масово е участието в маршрут Б, който всички знаем е маршрут за участие на по-слабо подготвени участници, но който маршрут трудно може да бъде причеслен към ски-алпинизма.

На проведеното състезание по ски-алпинизъм в края на януари на х.”Плевен”, организирано от АК “Черни Осъм” се случи една от най-големите трагедии в ски-алпинизма у нас – по време на състезанието почина състезателят Асен Христов. УС на БФКА след като разгледа предоставената информация от организаторите и ПСС, излезе със становище по случая. Бяха отчетени редица грешки в организацията на състезанието, които в комбинация със субективните грешки, допуснати от състезателя, са довели до фаталния край. След случая състезателите по ски-алпинизъм се обърнаха към УС с писмо, в което се настоява за предприемане на мерки за по-добро и адекватно обезопасяване на състезанията по ски-алпинизъм. Стигна се и до бойкот на държавното първенство в Банско, след което в него взеха участие само 6 души. В желанието си да разреши възникналия конфликт УС разпусна комисия “Ски-алпинизъм” и даде възможност за избор на нова. Надяваме се новата комисията да вземе адекватни мерки по отношение на организирането на състезанията по ски-алпинизъм у нас.


Състезателно катерене
Най-важното състезание за 2007 г. беше Световното първенство, което се проведе в Авилес, Испания. В него взеха участие 7 състезатели от България. Най-доброто класиране беше постигнато от Ивайло Кръстев, който се класира на полуфинала и зае 25-то място в класическата дисциплина в състезателното катерене – “Трудност”. Трябва да се отбележи все по-нарставащата конкуренция в състезателното катерене – в Авилес при мъжете в дисциплината “Трудност” стартираха 115 състезатели, а в “Боулдър” – 131, при жените съответно 68 и 77 състезателки. Рекорден беше и броя на участниците в дисциплината “Скорост” – 70 при мъжете и 39 при жените. Класирането на останалите българи е повечето в първата половина и около средата на ранглистата.

Участие за Световната купа при мъжете и жените имаше само в два кръга - в дисциплината “Боулдър” в София и в Халл, Австрия. Най-добро класиране постигнаха Спасина Недялкова – 18-та при жените в София и Мариян Георгиев с 19-то място при мъжете в Австрия. В крайното класиране за Световната купа, дисциплина “Боулдър” Спасина заема 47-мо място, а Мариян – 51-во.

Главното състезание за сезона за юношите и девойките беше Световнот първенство в Ибара, Еквадор. Нашите участници бяха двама – Спасина Недялкова и Благовест Лазаров. Спасина се представи отлично, като зае престижното 4-то място в “Трудност” в нейната възрастова група и 14-то в “Скорост”. Благовест Лазаров се класира на 27-мо място в “Трудност” и 13-то в “Скорост” в най-горната възрастова група – 18-19 г.

Юношите и девойките взеха участие в 6-те кръга на Европейската купа. Спасина Недялкова и Злати Марков участваха във всички кръгове, останалите състезатели участваха в между 1 и 4 кръга. В крайното класиране за Европейската купа отново отлично представяне на Спасина Недялкова, която зае 2-ро място в своята възрастова група. Благовест Лазаров се класира на 8-мо място, Злати Марков – на 13-то, Никола Петров – на 28-мо, Методи Зарчев – 30-то, Даниел Кубашлиев – на 38-мо място в крайното класиране в техните възрастови групи. Най-доброто представяне в отделните кръгове беше отново на Спасина, която стана шампионка в своята възрастова група на кръга във Велико Търново.

На проведеното в Сърбия Балканско първенство за деца, юноши и девойки България отново доказа, че е водеща сила в катеренето на Балканите, спечелвайки 8 златни, 4 сребърни и 4 бронзови медала.

България беше домакин на две престижни състезания по катерене. През април в София се проведе Световна купа за мъже и жени в дисциплината “Боулдър”. Зрители, медии, спонсори, класни състезатели, зрелищността, която даде провеждането на състезанието в центъра на София – налице беше всичко, което да охарактеризира това състезание като много успешно, позволявам си да кажа даже, че това беше най-успешното международно състезание, организирано у нас. Благодаря от все сърце на цялата катерачна общност в София, без чиято подкрепа и съдействие организация в такова кратко време би била немислима.

Другото състезание, на което бяхме домакини – Европейската купа за юноши и девойки, която се проведе във Велико Търново, също беше успешно организирана и проведена.

Може би тук е мястото да споделим големите трудности, които съпътстваха организацията на двете състезания. БФКА кандидатства за домакинството на състезанията въз основа на кандидатурата от ТД “Трапезица 1902”, В.Търново пред БФКА през 2006 г. След като дружеството постави неизпълними финансови условия за провеждане на състезанията, БФКА беше принудена да търси други организатори. Провеждането на Световната купа в София беше много успешно, въпреки кратките срокове, с които трябваше да се справим. И докато софийската катерачната общност се отзова и подкрепи състезанието, във Велико Търново бяхме принудени да “внесем отвън” целият организационен и технически персонал. Което създаде големи неудобства и трудности, и съответно оскъпи цялостния бюджет на проявата.

Не ми се иска да се спирам надълго на въпроса за създадената в края на 2006 г. Българска федерация по състезателно катерене-2006, нейната дейност и проблемите, които това създаде на БФКА. Ще си позволя да изразя надежда, че главата “Опит за разделяне” от историята на нашата федерация е вече затворена. Надявам се с работата и постиженията, които имаме да сме доказали правотата на избрания път. Убеден съм, че това е по-добрия начин за развитие на нашите спортове, въпреки задълбочаващата се специализация в отделните спортове. Считам, че при съществуващите условия – брой на занимаващите се, финансиране, разделен бюджет и по-голяма независимост на отделните комсии това е по-доброто решение. Разбира се, бъдещето ще покаже правилността или не на този избор.
Алпинизъм
През 2007 г. беше изкачен вр.Чо Ою от четирима българи – Петя Колчева, Камен Колчев, Жеко Вътев и Петко Тотев. Връх Хан Тенгри (6995м) беше изкачен през м. август от север от Боян Петров и Марин Мичинов и от юг от Здравко Петков и Павел Павлов. Д-р Любомир Младенов изкачи вр.Аконкагуа и Охос дел Саладо в Андите. Николай Петков, Михаил Михайлов и Дойчин Боянов изкачиха тур “Носът” на една от най-известната стена в света – Ел Капитен в Йосемитите. Станимир Желязков и Милкана Русева изкачиха в Мадагаскар редица маршрути от висока трудност.

Изминалата година ще запомним и с трагичния инцидент при опита за зимно изкачване на северната стена на Матерхорн, при който загинаха нашите приятели – алпинисти и катерачи Иван Ненков, Филип Жазмати и Тихомир Стоянов.

Държавните зимен и летен алпийски сбор се проведоха на Мальовица. За отбелязване е малкия брой участници в проявата. Държавнията алпийски сбор е шанс на клубовете, които не развиват активно състезателни спортове да се включат в държавния спортен календар. За съжаление имаше клубове – членове на БФКА, които през изминалата година не фигурират в списъка на нито една проява от ДСК. Тревожен е броят на тези клубове – 13! Настоящата година започва по-обещаващо, в държавния зимен алпийски сбор се включиха 28 участници. Тази цифра може да се вижда малка на фона на недалечното минало, при което тези сборове събираха даже стотици участници. Със съжаление или не трябва да отчетем тенденция на отлив от алпинизма за сметка на броя на хората, занимаващи се със спортно катерене. Друга тенденция е все по-нарстващ брой на хора, които се катерят, но не взимат участие в организирани прояви.

През годината се проведоха няколко регионални и клубни алпиниади – Ботева алпиниада на Враца с организатор ТД “Веслец”, алпиниада на Момина скала, оранзирана от АК “Хеброс”, Димитровград, Ботева алпиниада на х.”Рай” с организатор ТД “Руен”, Пловдив, алпиниада на Трън, алпиниада на Мальовица, организирана от АК “Планинец”, София.


Спортно катерене
Спортното катерене и боулдърингът сред природата са най-практикуваните катерачни дисциплини по цял свят. Макар и да са най-популярни, както като спорт за високи постижения, така и като средство за рекреация, те не са състезателни дисциплини, съответно не са сред приоритетите на ДАМС и не могат директно да бъдат субсидирани. Затова беше създадена комисия по спортно катерене към БФКА, сред чиито членове са водещи български катерачи. Основните цели на комисията са: популяризиране на спортното катерене и боулдъринга, обучение, създаване на катерачни обекти, включване на спортното катерене в образователната програма и други.

Членовете на комисията изиграха важна роля, участвайки в организацията и провеждането на световната купа по боулдър в София.

През годината, с дейното участие на младите елитни катерачи и специалисти Бойко Лалов и Ивайло Радков, бяха проведени две катерачни срещи, с които на практика се “откриха” два нови катерачни обекта – боулдърите на Рилски манастир и скалите над с.Оплетня. Както беше посочено и преди в доклада, нараства броя на занимаващите се само със спортно катерене. С цел да не се оставя спортното катерене на произвола на съдбата комисията взима решение да се проведе курс за усъвършенстване на катерачи.

В спортен аспект – за пръв път беше преминат Маршрут с категория на трудност 8с+ от Ивайло Кръстев. Сред другите изключителни постижения са: 1) един маршрут 8с, Лакатник, преминати от Ивайло Кръстев, Ивайло Радков, Стефан Вепшек; 2) Втори маршрут на Лакатник- 8с, (Ивайло Кръстев); 3) Един маршрут - 8b+/8c, Лакатник (Ивайло Радков, Ивайло Кръстев, Бойко Лалов, Стефан Вепшек; 4) И един маршрут- 8b+/8c, Карлуково (Ивайло Радков).


Катерачни обекти
През изминалата година БФКА чрез комисия “Катерачни обект – достъп, сигурност, опазване” подкрепи 8 проекта. От тях 3 са завършени и отчетени. Проектът “Чудните скали” подпомогна екипирането на 10 нови маршрута с трудност 5-9 категория (UIAA) , проекта “Оплетня” подпомогна екипирането на около 15 маршрута с трудност 6с-7с+, с проекта “Мальовица” беше подпомогнато екипирането на учебни, спортни и алпийски маршрути с трудност от 3 до 7+ в няколко района на Мальовица – Учебните скали, Жълтите скали (Калбура), Калбурска стража, Куклата – дясна част. Изпълнението на други 3 проекта продължава и през тази година – Белидие Хан, Крушуна, Провадия. Беше подкрепен проекта на Янко Голомехов за екипиране на маршрути в Урдина река, за съжаление нямаме получен отчет за свършената работа от Янко преди трагичния му край на Боженица. Продължават усилията на комисията да въведе по-добри практики при екипиране на спортните маршрути у нас, които са обект на все по-голям брой катерачи.

Двата смъртни случаи на екипирани катерачни обекти провокираха създаването на “Харта за екипиране на спортни маршрути в България”. В нея се описват основни принципи при екипирането, които следва да се спазват от създателите на нови маршрути. В същото време се набляга на личната отговорност и знание на всеки катерач за естетството на катерачната дейност.


Работа на Управителния съвет
В началото на миналата година беше избран нов управителен съвет, тъй като мандата на стария изтичаше през февруари. През 2007 г. бяха проведени 10 заседания на УС.

Като цяло работата на УС беше ползотворна, възникналите проблеми се решаваха своевременно. УС свика извънредно Общо събрание на федерацията през 2007 г., на което се приеха важни поправки в Устава. Поправките се оказаха решаващи за оставането на всички спортове под шапката на БФКА. Беше отменен този член от Устава, който позволяваше на различните клубове да участват с различен брой делегати в ОС, което позволяваше манипулиране на вота на общите събрания и е против ЗЮЛНЦ. Може да кажем, че сегашния Устав на БФКА е изготвен в съответствие със закона и няма основание решения на ОС да бъдат атакувани в съда, което беше напълно реална възможност при предишния начин на свикване на ОС.

Двама членове на УС са отсъствали на три поредни заседания на УС, след което в съответствие с Устава на БФКА, ОС трябва да реши относно оставането им в състава на УС:
Чл.16. (2) В случай на отсъствие на член на Управителния съвет на три поредни негови заседания, неговото освобождаване от УС и избора на нов член на УС задължително се поставят на гласуване от следващото ОС.
Работа на комисиите
Въз основа на Устава на БФКА има създадени комисии – помощни органи към работата на УС. В момента има 7 комисии - “Състезателно катерене”, “Спортно катерене”, “Ледено катерене”, “Катерачни обекти – достъп, сигурност, опазване”, “Обучение и квалификация”, “Ски-алпинизъм”, “Алпинизъм”.

Не мога да не отчета, че липсва ефективност в работата на комисиите, които са създадени като помощен орган на УС и които би трябвало да подпомагат дейността му и решенията, които взима. На практика обаче се получава едно разминаване в разпределението на отговорностите и правомощията на УС и на отделните комисии. През 2007 г. имаше само една комисия, която е провеждала заседания и е взимала решения своевременно – комисия “Катерачни обекти”, която е провела 3 заседания. Има две комисии, които са провели по 1 заседание – “Състезателно катерене” (с липса на кворум) и “Ски-алпинизъм”. Останалите комисии не са провели нито едно заседние. В края на годината се прие “Правилник за работата на комисиите в БФКА”, чиято цел е да регулира работата им. Поради чл.23 от Устава, който казва, че правилника трябва да е приет от ОС, в дневния ред на настоящето ОС включихме такава точка. Друга възможност е чрез промяна в Устава да се прехвърли това задължение на УС. Поставяме на обсъждане и двете възможности, като крайното решение е на ОС.


Клубове и работа с клубовете
За първи път през 2007 г. БФКА получи от ДАМС пари за целево финансиране на клубовете. Бяха разпределени средства в размер на 13 588 лв. на 21 клуба – членове на БФКА, които бяха взели участие в държавния и международен спортен календар през 2006 г. Беше приет “Критерии за оценка на дейността на клубовете – членове на БФКА”, въз основа на която да се разпределят получените средства за клубовете през 2008 г.

Няма как да подминем тревожния факт за неизпълнение и липса на съдействие от страна на клубовете по отношение на отчета на финансовите средства, както и други срокове, които бяха утвърдени от УС. Многократно беше напомняно за сроковете за едно или друго нещо от офиса на БФКА. Но въпреки всичко в абсолютно всички срокове имаше сериозни закъснения. Отчитането на парите, отпуснати за дейност на клубовете, се превърна в истинска Голгота. Само два клуба спазиха поетия с подписания договор срок за отчитане – 31-ви януари. Срокът за картотекиране на състезателите беше спазен само от няколко клубове, срокът за подаване на анкетни карти беше уважен също само от няколко клуба. Аз отчитам това, че във всички клубове се работи на обществени начала и никъде председателите не получават заплата за дейността си. Но в същото време искам да подчертая – всички членове в нашата организация доброволното са заявили желание за членство в БФКА. Аз твърдя, че изискванията на БФКА към клубовете са наистина минимални и изпълнението им не би отнело никак много време и средства на председателя или лицето, което е натоварено за контакта с БФКА. Федерацията и нейното състояние е точно отражение на членовете си. Ако няма необходимото съдействие и сътрудничество, няма как да се получат добри резултати. В същото време мога да кажа, че федерацията, която е отговорна за националните отбори и подсигуряването на международния спортен календар, постигна едно значително увеличение на бюджета за 2008 г., което е в резултат на добрата работа с ДАМС и положителната оценка, която получи работата ни. За съжаление не можем да дадем такава на нашите клубове. Отчитам факта, че на практика няма клуб у нас, в който да се води една наистина сериозна спортна подготовка, в нито един клуб няма треньор дори на хонорар, всички работят на обществени начала. Все още нещата са на аматьорско начало, което дава отражение и на резултатите на нашите спортисти. УС анализира това положение, търси начини за решаване на този проблем, но считаме, че без помощта, идеите и инициативността на всички вас резултатът няма да е съществен. Като начало възобновяването на финансирането на клубовете – членове на БФКА ми се струва добра стъпка. Какъвто и да е размера на това финансиране, той няма как да покрие липсата на инициатива, желание за работа и отговорност. Още един факт, който е в подкрепа на моите думи, е неприятната ситуация, в която изпаднахме тази година, когато ДАМС обяви, че изисква да бъдат финансирани само клубове, които са спазили законовото изискване на ЗЮЛНЦ и са вписани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза. Оказа се, че от 13-те клуба, които са предложени за финансиране, само 5 клуба имат това вписване, два клуба се вписаха през март, три клуба чакат да бъдат вписани, а други три клуба изобщо не са подали документите си за вписване в Централния регистър към Министерството на правосъдието. Оказва се, че БФКА има за членове клубове, които съществуват без да спазват всички законови изисквания и разпордеби. Това е изключително притеснително и допринася за лошия имидж на Федерацията пред основния принципал и финансов източник – ДАМС. Обръщам се с призив към всички клубове – колкото и бюрократични да ви се виждат всички изисквания по отчитане на дейността на клуба, спазвайте ги. Спазвайте и съблюдавайте за реда в юридическата и финансова документация на клуба. Иначе рискувате да се окажете неизрядни и да пропуснете възможност за финансиране или участие в проект. Такъв е случая с три наши клуба, които по приетите критерии за оценка на клубовете имаха право да бъдат финансирани в общ размер на 2668 лв., но отпаднаха от списъка поради това, че не са подали документите си за вписване в регистъра – АТК “Казанлък”, гр.Казанлък, АК “Трапезица”, В.Търново, АК “Еделвайс”, Килифарево. За мен е абсолютно необяснима демонстрираната пасивност от страна на клубовете по отношение на това вписване, след като бяха многократно уведомени, че само ако са спазили това условие ще бъдат финансирани. От офиса на БФКА беше оказана помощ на редица клубове за вписване на промени в съда, за вписване на клубове в Централния регистър към Министерството на правосъдието. Но има неща, които само и единствено клубовете могат да свършат. И е проява на нехайство и безотговорност към членовете на клуба несвършената работа по отношение спазването на законовите разпоредби от председателите, вследствие на което клуба има пропуснати ползи – напр.финансирането от БФКА.
В заключение искам още един път да изясня какво представлява БФКА за всички нас и каква роля играе за развитието на спортовете, които администрира. БФКА е нищо повече от съвкупността от стремежите, инициативата, усилията, успехите и постиженията на всеки един клуб – член на Федерацията и неговите индивидуални членове. Още един път искам да подчертая, че БФКА не е един офис, административно тяло или шепа администратори, които налагат или спускат наредби, програми или директиви. Федерацията като общност от клубове и техните членове ще бъде такава, каквато ние я пожелаем и направим, за да защитим и отстояваме общите ни интереси. А такива интереси безспорно имаме. Ще изредя накои от по –важните направления, в които неминуемо е наложиително да положим общи усилия ако искаме въобще да практикуваме любимите си дейности и да развиваме спорта, както в България, така също и в съвременния свят.

Ще се наложи да участваме активно за защита на интересите си по отношение на правото на достъп до скалните и планински обекти почти навсякъде, където до този момент сме имали неограничен достъп и дори не сме се замисляли за възможност от забрани или ограничения от всякакъв характер. Трябва да положим общи усилия при планирането и участието в програми и проекти за подпомагане на детския и младежки спорт. Необходимо е поради естеството на спорта, който практикуваме да проявим търпение, инициативност и дисциплина при изготвянето на единни програми за обучение на начинаещи и квалификация и преквалификация на напреднали и изявени спортисти. Също така при оформянето и поддържането на стабилни инструкторски и преподавателски структури, както на клубно, така също и на централно ниво. Необходимо е да проявим повече разбиране и отново дисциплина при провеждането на организирани масови спортни прояви и да вникнем и разберем смисъла от тях. Последните две препоръки се отнасят пряко за изграждането и поддържането на безопасността при практикуването на дейността и спорта, с който се занимаваме, а тя би следвало да е на първо място и безспрекословно изискване във всяко едно наше начинание. Би било добре да положим общи усили за подпомагане, организиране и обезпечаване на тренировъчния процес, и участието във възможно повече престижни национални и международни прояви и състезания, като това в най – голяма степен важи за водещите наши спортисти. Трябва да положим усилия и проявим толерантност към изграждането, развиването и поддържането на средата, в която практикуваме нашите спортове, както скалните и планински масиви, така също изкуствени структури и зали. Необходимо е освен всичко, което изредих до момента, да участваме по- активно и отговорно във взимането на колективни решения, определянето на административни норми и правила и конституирането на колективни органи, които адекватно да защитават и следят за осъществяването и постигането на интересите и целите, които сме възнамерили.


Всички тези препоръки са една малка част от нещата и обема от активност, възможности и направления, които ни постановяват като общност, осмислят и дават израз на волята, която сме изразили да обединим клубовете си в една силна и действена структура, каквато би следвало да бъде нашата Федерация. В доста голяма степен именно това ни изгражда и прави съвременни цивилизовани и свободни хора и допринася, както за изграждането на нашите собствени индивидуалности и личности, така също и на обществото като цяло.
Кирил Русев

Председател



Българска федерация по катерене и алпинизъм


ФИНАНСОВ ОТЧЕТ

НА БФКА ЗА 2007 г.













Наличност 01.01.2007

7097.25













ПРИХОДИ




1

ДАМС

122312.00

2

ДАМС-клубове

13588.00

3

Членски внос

6828.00

4

Стартови такси

518.00

5

Книги

10.50

6

Лихви

18.05

7

Реклама

44700.00

8

Случаят "Матерхорн"

18711.03

9

Реклами - бартер

8666.94







222449.77













РАЗХОДИ







СКИ-АЛПИНИЗЪМ







ДСК

3713.16




МСК

5174.98




Подготовка

1105.92




МТО

2062.16







12056.22













ЛЕДЕНО КАТЕРЕНЕ







ДСК

847.78




МСК

5623.84




Подготовка

1187.70




МТО

3496.63







11155.95













СЪСТЕЗАТЕЛНО КАТЕРЕНЕ




ДСК

5089.59




МСК

20492.67




Подготовка

1543.44




МТО

923.60




Световна купа - м/ж

89125.00




Европейска купа - ю/д

12399.61







129573.91













АЛПИНИЗЪМ







ДСК

1432.37




МСК

281.01







1713.38




ЕКИПИРАНЕ







Материали за екипиране

6882.31













АДМИНИСТРАТИВНИ







Персонал

9142.56




Наеми

762.73




Банкови такси

671.62




Телефони, моб.телефон

948.03




Счетоводство

1170.00




Уеб сайт

160.69




Други

700.67







13556.30




ДРУГИ







Клубове

13588.00




Случаят "Матерхорн"

13891.57




Материали - бартер

8666.94













ВСИЧКО:

211084.59













Наличност 31.12.2007:







Разпл.сметка и каса

6638.33




Фонд "Аварийни ситуации"

4726.85




ВСИЧКО:

11365.18



  1. Приемане на бюджет на БФКА за 2008 г.



БЮДЖЕТ 2008




ПРИХОДИ




Наличност на 01.01.2008 - банка и каса

6638.00

Фонд "Аварийни ситуации"

4726.00

ДАМС

89610.00

Членски внос

7660.00

Реклама и собствени приходи

500.00

Реклама и собствени приходи - бартер

8000.00

ОБЩО

117134.00













РАЗХОДИ




Администрация

17700.00

Състезателно катерене

42042.00

Ски - алпинизъм

13407.00

Ледено катерене

14558.00

Алпинизъм

1900.00

Екипиране

4340.00

Общо събрание на IFSC

1000.00

Инвентар и екипировка - бартер

8000.00

ОБЩО

102947.00







Остатък на 31.12.2008

9461.00

Фонд "Аварийни ситуации"

4726.00

ВСИЧКО

14187.00

Каталог: userfiles -> file -> 2008 news
file -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
file -> Отчет 31 март 2008 г. Междинен Баланс
file -> Наредба №111 от 12 октомври 2006 Г. За изпитване на продукти за растителна защита и одобряване на бази на физически и юридически лица
file -> Конкурс за избор на изпълнител на обществена поръчка с предмет
2008 news -> Българска федерация по катерене и алпинизъм
2008 news -> Българска федерация по катерене и алпинизъм


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница