Отчет за дейността на Контролния съвет. Докл.: председателя на кс приемане на баланса и отчета за приходите и разходите на нфри



Дата26.10.2018
Размер336.96 Kb.
#99814
ТипОтчет






София 1000, бул.”Дондуков” № 11; ет.4, стая 410, тел.: 02 986 53 09; тел./факс: 02 986 53 00;

e-mail: nfri@abv.bg; http: //www.nfri-employdisabled.com/





___________________________________________________________________________________
Година ІІI, брой 6, м. април 2010 г.

______________________________________________________________________________________________________







  1. Новини и съобщения – стр. 1 – стр. 7.




  1. Социална политика – стр.7 – стр.12.



  1. Нашата консултация – стр. 7 – стр.16.




______________________________________________________

Н О В И Н И


  • Управителният съвет на Националната федерация на работодателите на инвалиди на основание чл.26 от ЗЮЛНЦ и Устава на НФРИ, свиква редовно Общо събрание на НФРИ на 12.05.2010 г. от 14.00 часа в гр.Пловдив, Хотелски комплекс «Беркут» - с.Брестник, заседателната зала, при следния

ДНЕВЕН РЕД:

1. Отчет на УС за дейността на НФРИ за 2009 г.

Докл.: председателя на НФРИ

  1. Приемане на Отчет за дейността на Контролния съвет.

Докл.: председателя на КС

3. Приемане на баланса и отчета за приходите и разходите на НФРИ

за 2009 г.

Докл.: председателя на НФРИ
4. Утвърждаване на Проект за бюджет на НФРИ за 2010 г.

Докл.: председателя на НФРИ

5. Приемане на решения на Общото събрание.

Докл.: председателя на комисията

по предложенията


  1. Избор на ръководни органи на НФРИ.

Докл.: председателя на комисията

по избора

7. Разни.

Поканват се всички членове да участват в заседанието на редовното общо събрание лично или чрез редовно упълномощен представител.

Регистрацията започва в 13.30 ч. в деня на събранието.

При липса на кворум на основание чл.27 ЗЮЛНЦ събранието ще се проведе същия ден в 15.00 ч., на същото място и при същия дневен ред.


Моля да заявите участието си и да направите заявка за резервация на тел./факс: 02 986 53 00 до 05.05.2010 г. в управлението на федерацията.

Цени за нощувка :

  • Цена на единична стая – 45.00 лв.

  • Цена на двойна стая – 60.00 лв.

В цената е включена нощувка, закуска, всички местни данъци и такси и безплатен паркинг.
В цената не са включени закрит басейн, спа-процедури, фитнес.
Допълнителна информация за хотелския комплекс: Разположен на 8 км южно от град Пловдив посока гр.Куклен. Сайтът на хотела е: http://www.hotel-berkut.eu/bg/

Предвиден е транспорт от гр.Пловдив до с.Брестник за провеждане на заседанието на 12.05.2010 г. В 13.00 часа на 12.05.2010 г. пред Палата № 8 в «Международен панаир» АД – гр.Пловдив е сборният пункт на групата, която желае да се включи в осигурения превоз.



На 13.05.2010 г. също ще има осигурен превоз от с.Брестник до «Международния панаир» АД – гр. Пловдив, където от 11.00 часа официалната делегация от страна на Правителството ще посети експозицията в Палата № 8.

П О К А Н А



НАЦИОНАЛНИЯТ СЪЮЗ НА КООПЕРАЦИИТЕ НА ИНВАЛИДИТЕ,
УЧАСТНИЦИТЕ от НФРИ И НСКИ В ИЗЛОЖЕНИЕТО:
КТ ДЕНИЦА – ПЛОВДИВ,

СТОПАНСКИ ДЕЙНОСТИ КЦМ ООД – ПЛОВДИВ,

ПКИ ГЕОРГИ КАЗЕПОВ – САНДАНСКИ,

МЕРЕСЕВ ЕООД - СТАРА ЗАГОРА,

ПКИ ЙОВА – ОМУРТАГ,

ЛОЗАНА ЕАД – СОФИЯ,

ТПКИ БЪЛГАРКА – СЛИВЕН,

АВИС ЕООД – БУЗОВГРАД,

ПРОЛЕТ ЕООД – ПИРДОП,

РОДИНА – 75- И ЕООД – БОТЕВГРАД,

МАЛЬОВИЦА ЕООД – САМОКОВ,

НИЯ-МИЛВА ЕООД – ХАСКОВО,

ХЕФЕСТ – ПАЗАРДЖИК,

ЕТ ИРА-МХК – КАЗАНЛЪК,

ХЪЧИТЕКС ЕООД - ПЛОВДИВ


НАЙ-УЧТИВО ВИ КАНЯТ ДА ПОСЕТИТЕ

VІІІ Национално изложение

на стоки и услуги на специализирани предприятия и кооперации на хората с увреждания,



което ще се състои от 11-17 май 2010 г. в палата № 8 на Международен панаир Пловдив.

По време на изложението ежедневно от 13.00 ч. в палата № 8 ще се провежда представително модно ревю на облекла и стоки на изложителите.





  • От 21 до 23 април 2010 г. в Гранд-хотел София в гр. София се проведе Четвъртия национален форум на доставчиците на услуги за хора с увреждания в България

Основни организатори на Форума са Национален алианс за социална отговорност, Агенция за Социално Развитие „Вижън” с подкрепата и партньорството на Фламандските власти и Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания и с участието на Министерството на труда и социалната политика и Столична община.

Форумът в София бе четвъртото издание на първото по рода си събитие в национален мащаб, част от Европейския проект Сноубол и програмата на Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания.




Г-жа Албена Атанасова – зам.-кмет на гр.София, г-н Люк Зелдерво – ген.секретар на EASPD, г-жа Валентина Симеонова – зам.-министър на труда и социалната политика и г-н Георги Георгиев – председател на НАСО
Целите и задачите, които Форумът постави бяха :

  1. Влияние на политическа ниво – формиране на политики

  2. Обучение на ръководители, мениджъри и представители на ораганизации

  3. Изграждане на капацитет на доставчиците на услуги

  4. Развитие на новоизградената българска мрежа

  5. Изграждане и развитие на национално и европейско партньорство

Г-н Люк Зелдерло в темата „Европейски социални политики след Лисабонския договор”, запозна участниците с изцяло новата политика на Европейския съюз по отношение на хората с увреждания, акцентирайки върху:

    • Лисабонския договор, влязъл в сила на 1 декември 2009 с приоритети:

      • Отстоявяне на позициите за подпомагане на висококачествени услуги за хората с увреждания;

      • Започване на процес на модернизиране и реорганизиране за подобряване на новите услуги без оглед на икономическата криза.

      • Развиване на концепцията за предоставяне и развитие на услугите за хора с увреждания.

    • Хартата на основните права: Лисабонският договор прави препратка към Хартата като един истински каталог с права, от които ЕС смята, че всички граждани на ЕС трябва да ползват : индивидуални права свързани с достойнство, свободи, равенство, солидарност, права относно гражданството и правосъдието. Институциите на ЕС трябва да спазват правата описани в Хартата. Същите задължения са вменени на страните членки когато прилагат законодателството на ЕС.

    • Стратегия на ЕС 2010 – 2020 - Новата Европейска стратегия 2020, в новите условия – икономически и социални, която се изготвя, поставя на преден план три ключови приоритета :




  • Бързо развитие: развиване на икономика, базирана на знание и иновация.




  • Постоянен растеж: насърчаване на по-ефективна по отношение на ресурсите, по-зелена и конкурентоспособна икономика.




  • Интегрирано развитие: поощряване на икономика с високи нива на заетост, която предоставя социално и териториално обединение.

и принципите:




  • Програма за нови умения и работа" за модернизиране на трудовите пазари и осигуряване на помощ за хората чрез развиване на техните умения с помощта на живот с визия за повишаване на заетостта и осигуряване на по-добър избор за полагане на труд, включително и чрез трудова мобилност.




  • Европейска платформа срещу бедността" за осигуряване на социално и териториално обединение, така че ползите от развитието и работните места да е широко разпространено и хората, които се намират в положение на бедност и социално изключване да могат да живеят достойно и да участват активно в обществото.

Основни цели на стратегията:



  • Политически аспекти: елиминиране на дискриминацията по отношение на уврежданията и осигуряване на възможност от упражняване на човешките права.

  • Формални аспекти: съгласуване с международните ангажименти, поети от ЕС и страните членки по отношение довършването на Конвенцията на ООН.

Специфични цели:

През дните на работата във форума и обсъждането на основните теми се акцентира върху:



  • Развитието на услугите в общността като алтернатива на иституционалните грижи;

  • Публично-частните партньорства;

  • Европейско финансиране;

  • Законодателна база на социалните грижи;

  • Управление на качеството;

  • Компании (предприятия) за заетост на хората с увреждания;


Водещите лектори в уъркшопа „Компании (предприятия) за заетост на хора с увреждания: Жос Щеркс – Директор, Kleis, Белгия, г-жа Ирина Папанчева – Асоциация на социално включване г-жа Елка Тодорова - председател на Национална федерация на работодателите на инвалиди



  • Дейности за генериране на приходи;

  • Финансово управление на услугите;

  • Сътрудничество с банки;

  • Управление и обучение на персонала;

  • Планиране на социалните услуги.


Белгийските лектори в работна среда

Наградата на НАСО, която цели да се стимулира личния принос на изявени политици, общественици, дейци на бизнеса, културата и други, допринесли за формиране на европейска визия при провеждане на социалната политика в България, реализиране на иновационни модели и практики ипостигане на реални резултати за подобряване на качеството на живота на хората с увреждания и другите социални групи в България за 2009 г. бе присъдена и връчена на г-н Никола Добрев – изпълнителен директор на „КЦМ 2000” АД – Пловдив за цялостната му дейсност в успешно индустриално и инвестиционно развитие и реализирана корпоративна социална отговорност за подобряване на качеството на живот на различни социални групи чрез обособяване на специализирано предприятие за хора с увреждания, член на НФРИ - „Стопански дейности КЦМ” ООД - Пловдив.



Наградата получи г-жа Иванка Пискова – управител на „Стопански дейности КЦМ” ООД – гр.Пловдив.

В рамките на Форума, участниците имаха възможността да получат информация и да обменят мнения и опит с експерти от Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания, представители на Фламандските власти, експерти и предствители на неправителсвените организации от Фландрия..

Във форума взеха участие и членовете на Националната федерация на работодателите на инвалиди г-н Димитър Димитров - управител на "Мир" ЕООД, г-жа Иванка Пискова - управител на "Стопански дейности КЦМ" ООД, г-жа Пенка Казакова – Център за рехабилитация за хора с увреждания «Хефест» - гр.Пазарджик, г-н Светломир Иванов – управител на «ЧОИ» ЕООД и г-н Георги Филипов – управител на «ГИФ» ЕООД – гр.Варна.




  • СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА

Правителството одобри мерки за подкрепа на заетостта, домакинствата, бизнеса и фискалната политика.

Министерският съвет прие предложените от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков мерки за подкрепа на заетостта, домакинствата, бизнеса и фискалната политика. Те бяха дискутирани на поредица от срещи между представителите на правителството, синдикатите и работодателите. Целта им е да омекотят последствията от икономическата криза, да бъдат постигнати бързи, реални и устойчиви резултати по преодоляването на последиците от нея и да стабилизират бюджетната позиция.

До 15 дни ще бъдат изплатени 550 млн. лв. от задълженията на държавата към бизнеса, увери министър-председателят Бойко Борисов при подписването на пакета от мерки, приети от Националния съвет за тристранно сътрудничество.

По предложение на вицепремиера Симеон Дянков, правителството одобри и допълнителна мярка, по която не беше постигнат консенсус в НСТС - освобождаване на държавното обществено осигуряване от ангажимента да заплаща първите 3 дни от временната неработоспособност с оглед избягване на злоупотреби с осигурителната система. Приетото на 31 март решение съдържа 60 кризисни мерки.

Предложените от правителството мерки предстои да бъдат одобрени и от парламента.









Мерки за подкрепа на фиска

Ефект в млн. лв.



Набавяне на допълнителен вътрешен и външен финансов ресурс с цел укрепване на фискалния резерв.






Ускорена продажба на ПЕЕ (предписани емисионни единици) до 50 млн. тона чрез националната система за зeлени инвестиции.

500



Приватизация на миноритарни остатъчни дялове чрез Българска фондова борса,приходите от която постъпват в полза на републиканския бюджет.

250



Либерализация на инвестиционния режим на „сребърния фонд” и частните пенсионни фондове за инвестиции в ниско рискови български финансови инструменти.






Временна отмяна на преференциите, които се дават на бюджетни учреждения за внос, освободен от ДДС и митнически сборове.






Изграждане на публични регистри за:

- държавно и общинско имущество, отдадено под наем

- земеделски земи от държавния и общински поземлени фондове и сключените арендни договори.







Разработване на промени в нормативната уредба с цел увеличаване срока на арендните договори. Предлагане на 900 хил. дка за авансово платена дългосрочна аренда и продажба на 100 хил. дка чрез публичен търг.

164



Въвеждане на окончателен данък върху доходите от парични и предметни печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта, както и от други игри, при които печалбата се определя на случаен принцип. Да се делегират права на Министерството на финансите, след обстоен анализ и становище на Комисията по хазарта и Асоциацията на операторите в хазартните игри, да предложи решение на правителството.

80



Промяна на начина на облагане на застрахователните премии в съответствие с чл.157 от Директива /2009/138/ЕС след провеждане на консултации между Министерството на финансите, Комисия за финансов надзор и Асоциацията на българските застрахователи.






Възстановяване на коефициента за изчисляване на авансовите вноски по ЗКПО за 2010 г., определен със ЗДБ на РБ от 1 на 1.1.

50



Увеличаване на дивидента за държавата от държавните търговски дружества от 50 на 80 на сто с промяна в Постановлението за изпълнението на държавния бюджет за 2010 г.

26



Отчисляване на 50 на сто от приходите от наеми на предприятия с преобладаващо държавно и общинско участие в приход на държавния, респективно на общинския бюджет по реда, който се прилагаше до 2006 г.

- § 31 от ЗДБРБ за 2005 г.



25



Удвоява се данъкът върху жилища с данъчна оценка над 300 хил. лв. и данъкът върху автомобили със застрахователна стойност над 70 хил. лв.; утроява се данъкът върху персонални яхти и самолети .

35



Намаляване на срока по КСО от 75 дни на 30 дни за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност, в случаите на освобождаване от работа.

15




Мерки за ограничаване на публичните разходи






Приемане на график за ускорено изграждане на електронното правителство в пълен обхват, по най-добрия пример на „Е-Government” в ЕС, за оптимизиране на административния състав, подобряване на бизнес климата, намаляване на корупцията и повишаване прозрачността и ефективността на публичните разходи, както и намаляване на всички такси за услуги, ползвани по електронен път.






Възлагане на държавни услуги към частни изпълнители.






В рамките на 2010 г. учредяване на концесии върху подземни богатства и пътна инфраструктура.

15



Правителството да предложи на Парламента ограничаване на субсидиите на партиите с 15%.

7.5



Ограничаване с 10 % на текущите разходи на разпоредителите с бюджетни кредити, с изключение на делегираните от държавата дейности, включително прилагащи единни разходни стандарти в областта на образованието и социалните грижи. Във ведомствата, които са изпълнили задълженията си по ПМС №196 от 2009 г. за оптимизация на персонала, ограничението не засяга средствата за работна заплата и други възнаграждения. В едноседмичен срок МФ да внесе предложение за необходимите промени.

450



Намаляване на бюджетите на държавните и общинските институции със стойността на представителното облекло за 2010 г.






Допълнителна субсидия за бюджета на МТСП за дейностите по социално подпомагане от държавния бюджет.

-142




Мерки за възстановяване на финансовата дисциплина в държавата






Изготвяне на график за изплащане в пълен размер до края на първото полугодие на 2010 г. от държавата и държавните предприятия на дължимите суми по изпълнени обществени поръчки, съгласно договорените условия, нормативната уредба и директивите на ЕС.






Възстановяване в законовия срок на ДДС и акцизи към фирмите.






Ускорено издължаване към бенефициентите на дължими суми от европейските фондове, ускоряване на действащите и стартиране на нови схеми по оперативните програми и националните планове, с цел максимално усвояване на европейските фондове. Увеличаване на авансовите разплащания до 40%.






Създаване на публични регистри за дължимите средства по обществени поръчки, ДДС, акцизи и европейски проекти.






Създаване задължения за фирмите чрез подписване на анекси към договорите им със съответния възложител, след разплащане от страна на държавата, незабавно да изплатят забавените работни заплати и осигуровки, съгласно изискванията на КТ и КТД, както и задълженията към подизпълнителите и доставчиците.






Незабавни законови промени, които да гарантират, че периодът на издължаване от страна на държавата към фирмите, ще бъде обявен за «ваканционен период», т.е. без наказателни лихви по дължими данъци и осигурителни плащания и с право на достъп до европроекти и обществени поръчки.






Да се опростят процедурите и да се съкратят сроковете на производството по несъстоятелност.






Министерство на финансите да публикува:

    • всеки месец подробни данни за изпълнението на приходната и разходната част на бюджета и анализ към тях, в това число и салдото по ДДС.

    • всеки месец подробни данни за движението по външния дълг на страната и икономически анализ към него.

    • всеки месец подробни данни за състоянието на фискалния резерв и разбивката му по наличности деноминация по валути и текуща доходност.

    • Министерство на финансите да събира и публикува на всеки три месеца информация за финансовите резултати на всички дружества с преобладаващо държавно участие – баланс и отчет за приходите и разходите им.






Да се увеличи с 10 щатни бройки състава на АДФИ. Същата да започне в най-кратки срокове инспекции в Булгаргаз, НДК, НЕК и БДЖ.

-0.250




Мерки за осигуряване на допълнителен финансов ресурс за реалния сектор






Увеличаване на привлечения капитал на Българската банка за развитие (ББР), като не по-малко от 60% от привлечените финансови ресурси се насочат към малките и средни предприятия. Да се направи анализ на възможността част от клоновата мрежа на Български пощи ЕАД да се използва от ББР.







Утвърждаване и активизиране на системата за търговия на квоти с въглероден диоксид от фирмите. Регламентиране на счетоводното отчитане и данъчното третиране на сделки с емисионни квоти в европейската търговия.






Приемане на изменения и допълнения в Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите, чрез които да се: намалят значително досегашните прагове за издаване на сертификат за клас А и клас Б за високотехнологичните дейности, определени от Евростат и за инвестиции в общините с безработица равна или по висока от средната в страната; въвеждане на най-нисък праг за инвестиции в научни изследвания, образование, здравеопазване, информационни технологии и артистично творческа дейност в областта на културата; регламентиране на конкретни условия за издаване на сертификат и насърчаване с пакет от мерки на приоритетни инвестиционни проекти, във всички сектори на икономиката, съгласно изискванията на Регламент 800/ 2008 г. на Европейската комисия за държавните помощи.






Чрез промени в Закона за местните данъци и такси, в рамките на процедурата по бюджет 2011 г. да се укрепи финансовата самостоятелност на общините и да се въведе като единствена база за определяне на таксата за битови отпадъци количеството генерирани отпадъци.






Облекчаване на визовия режим за гражданите на Русия и Украйна съобразно най-либералните европейски практики.

-8




Мерки за подкрепа на доходите на домакинствата






Създаване на механизъм за увеличаване на минималната работна заплата от 1 юли 2010 г., който да включва, както икономически, така и социални параметри.

-10



Премахване тавана на обезщетенията за безработица от 1 юли 2010 г. и определяне нивото на обезщетение като 60% от осигурителния доход преди загубата на работа. Въвеждане задължението на безработните лица да се регистрират в седем дневен срок в Бюрото по труда .

-45



Оптимизиране на разпределението между операторите на ваучерите за храна чрез премахване на квотния принцип. В четиредесет и пет дневен срок да се направи анализ за ефектите от увеличаване броя, размера и разширяването на обхвата на ваучерите за храна като механизъм за подкрепа на реалните доходи на работниците и служителите. В рамките на анализа да се покаже и ефекта от въвеждането на система, при която за всяко новоразкрито работно място от страна на работодателите се дава ваучер.






Да се положат усилия за временно ограничаване нарастването на държавно регулираните цени на стоки и услуги от обществен интерес.






Създаване на механизъм за гарантиране на средствата на осигурените лица в пенсионните фондове за допълнително пенсионно осигуряване, вложени в депозити в български търговски банки след съгласуване с БНБ и КФН.






Одобрява допълнителни бюджетни средства по бюджета на МТСП за финансиране на разкритите обществени трапезарии по реда на чл.27 т.3 от ЗСП за периода от 01.04. до 30.04.2010г.

-0.450




Пазар на труда






Комплекс от мерки, прилагани до края на 2010 г., финансирани от ОП „Развитие на човешките ресурси” и Републиканския бюджет, за запазване на заетост в предприятия със затруднения в производството и реализацията на продукцията чрез:

- въвеждане на гъвкава организация на работното време;

- специфичен отпуск по икономически причини;

- гарантиране правата на освободените работници след прилагане на мерките за гъвкавост и адаптивност на работното време да получат обезщетенията, дължими по КТ, на база брутното възнаграждение по трудов договор към месеца, предхождащ месеца на прилагането на мерките за гъвкавост.



-14



Предоставяне на допълнителни средства за субсидирана заетост към Националния план за заетостта .

-10



Повишаване мобилността на работната сила чрез създаване от държавата и социалните партньори на система за наблюдение и разпределение на квалифицирани работници и служители на секторно или териториално ниво.






В случаи, при които работодателят възлага временно извършването на друга работа в същото или друго предприятие, временно, до края на 2011 г. да се увеличи срокът от 45 дни на 90 дни в рамките на една календарна година. За периода след 45-ия ден е необходимо съгласие на работника.






Ограничаване на достъпа до пазара на труда на работници от трети страни, с изключение на високо квалифицираните.






Създаване на механизми за намиране на първа заетост на младежи, завършващи образование чрез ОП „РЧР”.






Въвеждане на законова регулация, гарантираща лоялна конкуренция и недопускане изкривяване на пазара чрез оказване на монополен натиск върху доставчиците на стоки и услуги, по примера на страни-членки на ЕС.






Обстоен преглед на предприятията, застрашени от затваряне, поради несъответствие с екологични изисквания на ЕС и разработване на мерки за допустима държавна подкрепа.






Събиране от НАП на отчетна информация за неизплатените трудови възнаграждения и предоставяне на обобщени тримесечни данни по икономически дейности, региони и на национално ниво.






Използване правото на министъра на труда и социалната политика да разпростира действието на браншовите колективни трудови договори на базата на предварително постигнат консенсус в рамките на отрасловите съвети за тристранно сътрудничество. Паралелно с това да се изработят критерии за представителност на браншовите и отраслови работодателски организации.







Социално-осигурителни системи






Временно, до края на 2011 г. преустановяване на намаленията на осигурителните вноски.






Формиране на общи принципи за по-нататъшно развитие на пенсионната реформа за постигане на финансова стабилност и автономност на системата при обвързване на осигурителните обезщетения с осигурителния принос, с дългосрочни цели 75% заместващ доход. До 31.05.2010 г. да се внесе за разглеждане в НСТС изготвената концепция за пенсионната реформа.






Поетапно утвърждаване на принципа, че установеното равнище на МРЗ гарантира правото на минимална пенсия за осигурителен стаж и възраст, при изпълнение на изискванията за това.






Увеличаване сумите, изплащани по реда на ЗГВРСНР, за 2010 г. от 720 лв. на 1000 лв.

-5



Отказ от увеличение на здравно-осигурителната вноска. Въвеждане на електронна пациентска здравна карта до края на 2010 г. Предприемане на драстични мерки за контрол и повишаване събираемостта на средствата в бюджета на НЗОК.






Лицата, които не са здравноосигурени на друго основание, заплащат осигурителни вноски върху доходите от капитал и от собственост.






Въвеждане на трипартитно управление на НЗОК. Съвместно определяне на конкретните стъпки и етапи на здравната реформа с цел гарантиране на достъпа до качествена здравна грижа. До 31.05.2010 г. да се предложи за обсъждане в НСТС на концепция за здравната реформа.






Отлагане увеличаването на добавките към пенсиите на възрастните пенсионери над 75 годишна възраст и на преживелия съпруг с промяна в Закона за Държавния бюджет за 2010 г. и Кодекса за социално осигуряване.

142



Освобождаване на държавното обществено осигуряване от ангажимента да заплаща първите 3 дни от временната неработоспособност с оглед избягване на злоупотреби с осигурителната система






НАШАТА КОНСУЛТАЦИЯ ЗА РАБОТЕЩИТЕ ЛИЦА С УВРЕЖДАНИЯ В СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ


  • Напомняме на заетите лица с увреждания в специализираните предприятия с безсрочен ТЕЛК, че срокът на социалната им оценка изтича в началото на 2010 г. Необходимо е подновяването на тази оценка за получаването на интеграционните добавки. Ако срокът на тази оценка е изтекъл или предстои да изтече, трябва да отидете в общинска служба "Социално подпомагане" и да си вземете нови документи, които след попълване да подадете.




  • Крайният срок за заплащане на целия размер от задълженията на гражданите по Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) за 2010 г. с отстъпка 5 % от данъка за недвижими имоти е 30.04. т.г.


Данъкът и таксата битови отпадъци се заплащат на каса, във всеки пощенски клон с пощенски запис за данъчно плащане или по банков път. За таксата битови отпадъци няма отстъпка за 2010 г. Ако имотът е съпружеска общност, данъкът и таксата се заплащат от всеки съпруг в размера, изчислен върху данъчната оценка на съответната част от имота, като се зачитат облекченията за всеки съпруг поотделно, ако има такива. Когато върху облагаем недвижим имот правото на собственост или ограниченото вещно право е притежание на няколко лица, те дължат данък съответно на частите си. Всеки от собствениците на имота, съответно от съпритежателите на ограниченото вещно право, може да плати данъка за целия имот за сметка на другите. Данъкът се заплаща независимо дали недвижимите имоти се ползват.

За имот, който е основно жилище на лице с намалена работоспособност от 50 % и над 50%, данъкът се дължи със 75 % намаление. Облекчението е само върху жилището или частта от него, собственост на човека с трайно увреждане, в което има адресна регистрация. Лицата с увреждания, трайно намалената работоспособност на които е установена след навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или са я навършили в срока на решението на ТЕЛ К (НЕЛ К), ползват правата си по ЗМД пожизнено, независимо от определения в експертното решение срок.(Виж доп. ДВ бр.6 от 2004 г.).

  • Срокът за подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица ( ЗДДФЛ ) за 2009 е 30.04. т.г.

Сумата от годишните данъчни основи за лица с 50 % и над 50% намалена работоспособност ( степен на увреждане), определена с влязло в сила експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК/ или с влязло в сила съдебно решение по обжалвана медицинска експертиза, се намалява със 7920 лв., като преди това се приспадат внесените за сметка на лицето осигурителни вноски. (Виж чл. 44 ал. 2 нова, ДВ бр. 106 от 2008 г.). Разпоредбата се отнася включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на експертното решение.

Предвидените в ЗДДФЛ облекчения за трайно намалена работоспособност се ползват пожизнено, когато срокът в експертното решение на ТЕЛ К (НЕЛ К) не е изтекъл към 31.12. 2004 г и лицето е навършило 65-годишна възраст преди тази дата или в срока на експертното решение ( Виж. Пар. 49 от Преходни и заключителни разпоредби на ЗДДФЛ -ДВ бр.113 от 28. 12. 2008 г.).


  • Всеки гражданин може да провери здравно-осигурителния си статус, да получи съвети за възстановяване на загубени осигурителни права, за деклариране и плащане на данъците, за интерстат и електронни услуги, да подаде жалби и сигнали до Информационния център на Националната агенция за приходите (НАП) на телефон 0700 18 700, като следва точно указанията на телефонния секретар. Телефонният апарат, от който набирате номера, трябва да бъде в режим за тонално набиране. Стойността на услугата е на цената на един градски разговор и се извършва 24 часа в денонощието.

Пример: След като наберете категорията „Осигуряване" от главното меню, изберете услугата „Справка за здравния статус", след което трябва да въведете своя единен граждански номер. По същия начин от главното меню ще получите отговор на други интересуващи ви въпроси.

  • ОБЛЕКЧЕНИЯ И ПРЕФЕРЕНЦИИ ПО РАЗЛИЧНИ ЗАКОНИ ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ

Съгласно чл. 25, ал. 2 от Закон за местните данъци и такси, за имот, който е основно жилище на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, данъкът се дължи със 75 на сто намаление.

Съгласно чл. 58, ал. 1 от същия закон, са освободени от заплащането на годишен данък, превозните средства- триколка или лек автомобил, собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 1800 куб.см и с мощност до 74 kW (100 к.с.).

Съгласно чл. 29, ал. 3 от Закона за облагане доходите на физическите лица, данъчната основа за облагане на доходите на лица с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто се определя, като полученият облагаем доход се намалява с двойния размер на необлагаемия месечен, съответно годишен, минимум.

За дейностите , които подлежат на облагане с патентен данък, лицата с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто ползват намаление на окончателния годишен (патентен) данък в размер 50 на сто.

Съгласно чл. 213, ал. 1 от Данъчно-осигурителен процесуален кодекс, не може да се насочва принудително изпълнение върху пенсията, когато тя е в размер до 250 лв. месечно.

Съгласно ал. 2 от същата разпоредба, не се допуска принудително изпълнение и върху:

1. обезщетенията по социалното осигуряване, включително за безработица;

2. социалните помощи, предоставяни от държавния или общинския бюджет;

3. сумите по дарение от физически и юридически лица, получени от лица с трайни увреждания с намалена работоспособност над 50 на сто и други категории лица в неравностойно социално положение.

Съгласно разпоредбите на Закона за здравното осигуряване, за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по друг ред, се осигуряват:

- гражданите, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социално подпомагане, ако не са осигурени на друго основание, както и настанените в специализирани институции за социални услуги;

- военноинвалидите; инвалидите, пострадали при или по повод на отбраната на страната, по време на наборна военна служба, при природни бедствия и аварии; пострадалите при изпълнение на служебния си дълг служители на Министерството на вътрешните работи;

-родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ;

Съгласно разпоредбите на Закон за държавните такси, от заплащане на държавни такси се освобождават:

-инвалидите, бременните и майките с деца до 6-годишна възраст, сираците в случаите на прехвърляне от едно учебно заведение в друго, от една специалност или форма на обучение в друга по здравословни причини, установени със заключение на медицинска комисия;

-страните по производствата по чл. 14б от Закона за социално подпомагане.

Съгласно чл. 68, ал. 3 от Закона за висшето образование, инвалиди с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто и военноинвалиди, се приемат при облекчени условия и по ред, определени с правилника за дейността на висшето училище, ако са участвали успешно в конкурсните изпити.

В правилниците на висшето училище, студентите, докторантите и специализантите - сираци, слепи, глухи, инвалиди с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто, военноинвалиди и лица, отглеждани до пълнолетието си в домове за отглеждане на деца, лишени от родителска грижа, майки с деца до 6-годишна възраст и диспансеризираните, се предвиждат специални облекчения за обучението им.

Съгласно чл. 95, ал. 5 е предвидено освобождаване от такси за обучение в държавните висши училища на лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто и военноинвалиди.




  • В България всички здравно осигурени българи вече могат да ползват безплатно спешна медицинска помощ на територията на Европейския съюз

За целта пътуващите трябва да си извадят европейска здравноосигурителна карта. Тя става задължителна от 1 април 2010 при пътуване в ЕС и изглежда по един и същ начин във всички страни членки.

Европейската здравна карта гарантира, че притежателят й е здравно осигурен и че за лечението му ще плати здравната каса, която е издала картата. Особеното обаче е, че всяка държава определя сама кое е спешно състояние и кое не. В общия случай спешни случаи са например злополуки, катастрофи, застрашаващи живота състояния - инфаркт, инсулт, висока температура, високо кръвно налягане. Картата не покрива хронични заболявания ( с малки изключения, които предстои да бъдат обявени от НЗОК ), планови операции и неспешно лечение в чужбина.

"При спешни случаи пациентът трябва да представи своята карта на лекуващите го лекари и да получи спешна помощ, сякаш е гражданин на съответната страна", обяснява д-р Жермена Въткова, завеждащ отдел "Европейска интеграция" на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Дали състоянието е спешно, може да прецени съответният лекуващ лекар. В някои от държавите от ЕС ( като например в Германия) при лечение в болница всички пациенти доплащат за някои услуги (например за по-добро качество на консумативи при гипсиране на стави). "Ако местното законодателство предвижда доплащане за дадена услуга, българинът също ще трябва да си доплати", отбелязват от НЗОК. Обикновено лекарите в спешните центрове и големите болници имат договор с местните здравни каси, което е задължително условие за ползване на безплатната услуга. Тъй като има изцяло частни клиники, ако пациентът ги избере, ще трябва да плати за лечението си сам.

Как се издава картата?

За издаването на картата се плащат три лева такса, като за потребителите има разход от още няколко лева за изваждане на паспортна снимка за картата. Документа може да получи всеки, който редовно е плащал здравните си осигуровки и няма повече от три пропуснати вноски през последните 15 месеца. За издаването й се попълва заявление по образец до здравната каса в офисите на фирмата - издател на картите КИМ 2000. Освен по постоянен адрес заявката може да се направи и по настоящ. Компанията има дистрибуторски центрове във всички областни градове. Самото заявление трябва да бъде придружено с паспортна снимка, а заявителят трябва да представи и личната си карта. Документът може да се подаде лично или чрез упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно. Заявленията за малолетните и непълнолетните деца се подават от техните родители и настойници, като трябва да има съгласието и на двамата родители или попечители.

До пет дни след подаването служителите на районната здравна каса проверяват дали заявителят няма прекъснати здравни права, директорът и подписва документа и уведомява фирмата издател КИМ 2000, че трябва да издаде картата до 25 дни. В общия случай тя е със срок на валидност една година. Ако европейската здравна карта е за дете, срокът и е до навършване на неговото пълнолетие, но не по-малко от една година и не повече от пет години. Ако заявителят е пенсионер или инвалид, срокът на валидност и е 10 години. Ако заявителят е загубил здравноосигурителните си права, ще получи писмен отказ - лично или по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка.

Издадена европейска здравноосигурителна карта се обявява за невалидна, когато притежателят и заяви, че тя е изгубена, открадната или унищожена; ако притежателят и е починал или ако престане да внася здравните си вноски. Обявлението за невалидност се публикува в местен ежедневник в 7-дневен срок от издаването му, както и на официалната електронна страница на НЗОК. Онези, които ще пътуват до края на януари, вместо карта засега могат да получат само безплатно заместващо удостоверение. То важи за едно пътуване, но не повече от два месеца. Причината за неудобството е, че КИМ 2000 до началото на февруари не приема спешни поръчки ( издаване до пет дни) за изработка на карта. Тези граждани трябва да посетят не офисите на фирмата издател, а районните здравноосигурителни каси ( адресите и телефоните на КИМ 2000 и районните каси са на интернет страницата на НЗОК - www.nhif.bg.

Удостоверението за временно заместване се издава и когато пътуващият трябва да се снабди с карта в по-кратък от законово определения срок. Временно удостоверение се издава и при загубване на вече издадена карта. Документът може да бъде изискан и от болница в държава членка, когато пациент постъпва, без да има здравна карта. Освен лично заявленията за удостоверение при необходимост могат да се изпращат по факс, електронна поща и др. Документът се издава незабавно, най-късно в деня, следващ датата на подаване на заявлението.




  • От тази година пациентите трябва да са активната страна и задължително да отидат на профилактичен преглед

Един от десет българи си е направил профилактичен преглед през 2009 година. Всеки четвърти българин е с бъбречно заболяване. От тази година, ако гражданите не се явят при джипито си за профилактичен преглед, ще загубят здравноосигурителните си права за един месец и освен това ще бъдат глобени от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване – от 100 до 200 лв. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването, като припомниха, че прегледът е задължителен. Същата санкция ще се налага и на родителите, пропуснали да имунизират децата си. Правомощия да налагат глобите имат районните центрове по здравеопазване.

Профилактичният преглед включва лабораторни изследвания на кръв и урина, попълване на анкетна карта, формиране на рискови групи за различни заболявания и др. От 2009 г. при профилактиката на лицата над 18 години личният лекар назначава и изследване на холестерол, триглицериди и HDL холестерол, за да се определи рискът от сърдечно-съдови заболявания. При наличие на подобни данни се назначава и изследване на кръвна захар на гладно, обясняват от здравното ведомство. При съмнение за риск от развитие на захарен диабет, инфаркт, инсулт, сърдечно-съдови и злокачествени заболявания личният лекар може да препрати пациента за консултация със специалист или да назначи допълнителни изследвания. За първи път през 2010 децата до 18 години ще имат неограничен достъп до педиатър. Досега възрастовата граница беше до 14-годишна възраст. Това означава, че личният лекар не може да откаже направление на непълнолетните. Децата до 18 години не дължат и потребителска такса за преглед.






гр.Хисаря

С пожелания за успешна седмица,

Екипът на Националната федерация на работодателите на инвалиди



Каталог: documents -> buletin2010
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
buletin2010 -> Предстоящи проекти и програми – стр. 5 – ст
buletin2010 -> Година ІІI, брой 11, м юли 2010 г
buletin2010 -> Година ІІI, брой 19, м декември 2010 г
buletin2010 -> Предизвикателства пред местната власт за социално включване чрез заетост на хората с увреждания”
buletin2010 -> Година ІІI, брой 14, м септември 2010 г
buletin2010 -> Изложение на стоки и услуги на специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания в рамките на Международния пролетен панаир в град Пловдив ст


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница