Отчет за дейността на Контролния съвет за 2008 г



Дата19.10.2018
Размер317.86 Kb.
#90918
ТипОтчет







НАЦИОНАЛНА ФЕДЕРАЦИЯ НА РАБОТОДАТЕЛИТЕ НА ИНВАЛИДИ
София 1000, бул.”Дондуков” № 11; ет.4, стая 410, тел.: 02 986 53 09; тел./факс: 02 986 53 00;

e-mail: nfri@abv.bg; http: //www.nfri-employdisabled.com/







  1. Новини и съобщения – стр.1 – стр.2.

  2. Предстоящи програми и проекти – стр.2 -стр.6.

  3. Изложение за опаковки в гр.Букурещ –

стр.6 - стр.9.

  1. Финансиране на малките и средни

предприятия през 2009 г. – стр.9 - стр.16.




Година ІI, брой 3, м. март 2009 г.

kjlk



Н О В И Н И



  • Управителният съвет на Националната федерация на работодателите на инвалиди на основание чл.26 от ЗЮЛНЦ и Устава на НФРИ, свиква редовно Общо събрание на НФРИ на 24.04.2009 г. от 14.00 часа в гр.Варна, Парк-хотел «Персей», заседателната зала, при следния

ДНЕВЕН РЕД:

1. Отчет на УС за дейността на НФРИ за 2008 г.

Докл.: председателя на НФРИ

2. Приемане на Отчет за дейността на Контролния съвет за 2008 г.

Докл.: председателя на КС

3. Приемане на баланса и отчета за приходите и разходите на НФРИ

за 2008 г.

Докл.: председателя на НФРИ

4. Утвърждаване на Проект за бюджет на НФРИ за 2009 г.

Докл.: председателя на НФРИ

5. Приемане на решения на Общото събрание.

Докл.: председателя на комисията

по предложенията

Поканват се всички членове да участват в заседанието на редовното общо събрание лично или чрез редовно упълномощен представител.

Регистрацията започва в 13 ч. в деня на събранието.

При липса на кворум на основание чл.27 ЗЮЛНЦ събранието ще се проведе същия ден в 15.00 ч., на същото място и при същия дневен ред.


Моля да заявите участието си на тел./факс: 02 986 53 00 до 17.04.2009 г. в управлението на федерацията.

Цени за настаняване: Двойна стая: 50.00 лева

Единична стая: 40.00 лева

Цените са нетни, в лева, за стая и включват: нощувка, закуска, туристическа такса, застраховка, 20 % ДДС, ползване на фитнес и открит басейн към хотела.


  • На 06.03.2009 г. на страницата на Агенцията за хората с увреждания беше публикувана одобрената методика за кандидатстване с проекти за неправителствени организации за хора с увреждания.




  • Националната федерация на работодателите на инвалиди ще подготви проект за участие съвместно с Националния съюз на кооперациите на инвалидите в Пловдивския пролетен панаир 2009.

Ще бъде осигурена безвъзмездно изложбената площ за участниците в панаира. Желаещите да участват в изложението фирми – членове на федерацията моля да заявят участието си на тел./факс: 02 986 53 00.



  • В края на м.март 2009 г. очакваме да бъде публикувана методиката за кандидатстване с проекти от специализираните предприятия и кооперации за хора с увреждания по чл.28, ал.1 от ЗИХУ на Интернет страницата на Агенцията за хората с увреждания: http://ahu.mlsp.government.bg/. Същата е внесена за одобрение от министъра на труда и социалната политика през м.февруари 2009 г.

Обявите за конкурси по двата раздела на съответната методика по чл.28 от ЗИХУ очакваме да бъдат публикувани през м.април 2009 г. Срокът за подготовка и внасяне на проектите в Агенцията ще бъде 1 месец след обявения конкурс – за социалните проекти и съответно – 2 месеца след обявения конкурс за инвестиционните проекти.
ПРЕДСТОЯЩИ ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ



  • Агенцията за социално подпомагане обяви процедура за подбор на проекти BG051PO001-5.1.01 „Социално предприемачество. Популяризиране и подкрепа на социални предприятия (Пилотна фаза) по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

Относно писмо на АСП № 910-1/27.02.2009 г. изпратено до някои от фирмите от Агенцията за социално подпомагане и във връзка с постъпилите запитвания в Националната федерация на работодателите на инвалиди – могат ли фирмите-членове на федерацията – специализирани предприятия за хора с увреждания да участват в процедурата, категоричният отговор е, че:

СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ И КООПЕРАЦИИ, регистрирани в Агенцията за хора с увреждания, НЕ МОГАТ ДА КАНДИДАТСТВАТ по обявената процедура като ВОДЕЩА ОРГАНИЗАЦИЯ, а само като партньор. Причината е, че тези предприятия не са доставчици на социални услуги, съответно не са регистрирани в Агенцията за социално подпомагане.



Социалните услуги, предоставяни в общността, съгласно чл.36 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане са както следва:

1. личен асистент;

2. социален асистент;

3. домашен помощник;

4. домашен социален патронаж;

5. дневен център;

6. център за социална рехабилитация и интеграция;

7. център за настаняване от семеен тип;

8. център за временно настаняване;

9. център за обществена подкрепа;

10. център за работа с деца на улицата;

11. социален учебно-професионален център;

12. кризисен център;

13. приемна грижа;

14. преходни жилища;

15. защитени жилища;

16. наблюдавани жилища;

17. звено “Майка и бебе”;

18. приюти;

19. обществени трапезарии.



Съответно специализираните предприятия и кооперации за хора с увреждания не обхващат в дейността си горните услуги и не отговарят на критериите по схемата на Агенцията за социално подпомагане „Социално предприемачество. Популяризиране и подкрепа на социални предприятия”.

Ако желаете все пак да използвате този механизъм на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” Ви уведомяваме, че е необходимо в срок до датата на подаване на проектите – 22 май 2009 г. да се регистриране в Агенцията за социално подпомагане като доставчици на социални услуги.

Като прикачен файл изпращаме всички необходими документи за регистрация в Агенцията за социално подпомагане, от която имаме уверението за регистрация на желаещите в кратки срокове. НФРИ ще съдейства пред АСП, като регистрацията се прави в управлението на АСП – гр.София (в сградата на Министерството на труда и социалната политика) след набора от всички документи необходими за вписване в регистъра на АСП.


  • ИНФОРМАЦИЯ за процедурата за подбор на проекти BG051PO001-5.1.01 „Социално предприемачество. Популяризиране и подкрепа на социални предприятия”:


Обща цел на операцията:

Да подкрепи развитието на социалното предприемачество като възможност за подобряване качеството на живот на лица от рискови групи и преодоляване на социалната им изолация.



Компоненти:

Компонент 1. Подкрепа за развитие на дейността на съществуващи социални предприятия за повишаване на обхвата и многообразието на предоставяните услуги;

Компонент 2. Подкрепа за създаване на нови социални предприятия.
Специфични цели на операцията:
1.Да се създадат и/или доразвият нови успешни модели на социални предприятия;

2. Да се създадат защитени работни места за лица от уязвими групи, които не са в състояние да участват в реална трудова дейност.

3. Да се създадат и развият центрове за подкрепа на лица от целевите групи за преход към реалния пазар на труда.

4. Да бъдат обучени доставчици на социални услуги, работодатели, юридически лица с нестопанска цел за създаване на работни места в сферата на социалната икономика.

5. Да се проведат национални кампании за привличане на гражданското общество и повишаване на обществената информираност за възможностите на социалното предприемачество

6. Да се създадат и развият консултативни групи, доброволчески и общностни инициативи.




    Общ бюджет на операцията за целия период на нейната реализация 2009-2011г.



Бюджетна линия

BG 051PO001-5.1.01

Общ размер на безвъзмездната финансова помощ

Средства от ЕСФ

Национално съфинансиране

15 680 000 лева, в т.ч.:

13 328 000 лева

2 352 000 лева

Компонент 1

7 500 000 лева

6 375 000 лв.

1 125 000 лв.

Компонент 2

8 180 000 лева

6 953 000 лв.

1 227 000 лв.


Размер на безвъзмездната финансова помощ за кандидатстване по двата компонента:


  • Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 50 000 лева

  • Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 350 000 лева

Не се иска съфинансиране от страна на кандидата. Т.е. на 100% е финансирането по програмата.

Кой може да кандидатства като Водеща организация?

Водещата организация трябва да отговаря на следните четири условия:

За компонент 1:

  1. Организацията да е учредена и регистрирана като:

    1. Юридическо лице с нестопанска цел, по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, или

    2. Търговско дружество, регистрирано по реда на търговския закон или

    3. Специализирано предприятие или кооперация на хора с увреждания по смисъла на чл. 28 от Закона за интеграция на хората с увреждания,

И

  1. Да е доставчик на социални услуги1

Регистрацията в Агенция за социално подпомагане се удостоверява със съответните регистрационни документи, издадени преди крайния срок за кандидатстване

Когато водещата организация предвижда в дейностите по проекта да бъдат включени деца, същата трябва да е и лицензирана от Държавната агенция за закрила на детето и въз основа на издадения лиценз да е регистрирана в Агенция за социално подпомагане преди крайния срок за кандидатстване .



И

  1. Да има централно управление или клон на територията на България,

И

  1. Да отговаря на изискванията, свързани с публичното финансиране, когато това е приложимо (съответствие с разпоредбите, свързани с държавната помощ, съгласно условията на раздел 2.2.1 от настоящите Насоки за кандидатстване).

За компонент 2:

  1. Да е учредена и регистрирана като:

    1. Юридическо лице с нестопанска цел, по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, или

    2. Кооперация, регистрирана по реда на Закона за кооперациите, или

    3. Община на територията на Р.България

И

  1. Да е доставчик на социални услуги 1,

Регистрацията в Агенция за социално подпомагане се удостоверява със съответните регистрационни документи, издадени преди крайния срок за кандидатстване

И

  1. Да има централно управление или клон на територията на България,

И

  1. Да отговаря на изискванията, свързани с публичното финансиране, когато това е приложимо (съответствие с разпоредбите, свързани с държавната помощ, съгласно условията на раздел 2.2.1 от настоящите Насоки за кандидатстване).

Допустими за финансиране са и разходи в размер до 15 % от стойността на безвъзмездната финансова помощ за закупуване на ново оборудване и/или строително-ремонтни дейности и/или доставки.

В случай, че кандидатът предвижда извършване на текущ ремонт в сграда, която не е негова собственост, е необходимо писмено съгласие от собственика на сградата.



Подробно може да се запознаете със схемата за финансиране от Насоките за кандидатстване, които изпращаме като прикачен файл.

Интересуващите се фирми могат да посетят информационните дни по схемата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, както следва:

ГРАД


ДАТА

ЧАС

Адрес

ЛИЦЕ ЗА КОНТАКТ

Враца

16.03.2009 г.

11.00

Търговско- промишлена палата Враца

Бул. „Христо Ботев” 24



Камелия Петрова

Регионален координатор на АСП

тел. 092/66 66 48


Велико Търново



17.03.2009 г.


10.30

Хотел „Болярски”

Ул. „Стефан Стамболов” 53



Мария Василева

Регионален координатор на АСП

062/60 55 86


Варна



18.03.2009 г.


10.30

Хотел „Черно море”, зала Варна

Бул. „Сливница” 33



Радослав Димитров

Регионален координатор на АСП

тел. 052/60 36 26



Бургас


19.03.2009 г.


10.30

Областна администрация

Голяма зала, етаж 2 ул. „Цар Петър”



Радостин Диманов

Регионален координатор на АСП

тел. 056/83 04 39



Пловдив


20.03.2009 г.


10.30

Хотел „Марица”

Конферентна зала

бул. „Цар Борис III Обединител”


Красимира Владимирова

Регионален координатор на АСП

тел. 032/64 92 68


София

23.03.2009 г.

10.30

Хотел „Принцес”

бул. „Мария Луиза” 131



Надя Зарева

Регионален координатор на АСП

02/8119668





  • Националният съюз на кооперациите на инвалидите организира посещение на Международно изложение за опаковки в гр.Букурещ като предлага следната оферта и Тематичен каталог на изложението:


1-ви ден /21,05,2009 г./ - Отпътуване от гр.София в 07.00 ч.към Русе. Пристигане в Букурещ, настаняване в хотел. Свободно време за посещение на изложението. Нощувка.

2-ри ден /22,05,2009 г./ – Закуска. Панорамна обиколка на града: площад Виктория, Двореца на народа, площад Революция, Библиотеката, Театъра, Университетския площад, парка Чишмиджиу и Триумфалната арка. Свободно време. Отпътуване за района на Бран. Пристигане, настаняване в хотел. Свободно време. Нощувка.

3-ти ден /23,05,2009 г./ – Закуска. Отпътуване за Синая – перлата на Карпатите, Посещение на манастира “Михаил Кантакузин” и манастира на Синая, Кралския замък Пелеш и Пелишора и. Свободно време в Синая. След обяд пътуване до Брашов – кратка разходка в центъра на града. Свободно време. Връщане в хотела за кратка почивка и фолклорна вечер с програма и вечеря – по желание. Нощувка.

4-ти ден /24,05,2009 г./ – Закуска. Посещение на Замъка на граф Дракула/Влад Цепеш/ и Музея на селото. Отпътуване за България. Пристигане в гр. София късно вечерта.
Цени: 270 лв.

/Полезна информация: 1 евро = 3.41 леи/



Цената включва:

- Транспорт с туристически автобус /климатик, видео, мини бар/

- 3 нощувки + закуски в хотел категория 2** -3***

- медицинска застраховка

- екскурзоводско обсужване

- водач


Цената не включва: входни такси за музеи и дворци

- Двореца Пелеш – около 3.5 евро

- Замъка на Бран/ граф Дракула/ – около 3 евро

- Празничната вечеря - около 15 - 17 евро

- Черната църква в Брашов – 1.5 евро

Необходими документи


  • валиден международен паспорт или лична карта

  • за деца под 18 години пътуващи сами или само с единия родител – нотариално заверено пълномощно от липсващия родител

Срок и начин на плащане


  • начин на плащане:

= в касата на НС на КИ

= по банков път

Получател: НС на КИ

IBAN: BG86CECB97901003147900

BIC: CECBBGSF

ЦКБ кл.София



  • Срок за плащане:

= авансово плащане до 17.03.2009 година в размер на 30% - 80.00 лева

= окончателно плащане до 24.04.2009 година – 190.00 лева


За допълнителна информация и контакти:

Ивайло Каранешев – тел. 02/8326127



Маринела Ангелова – тел. 02/9313871

2009, May 20 - 23
11-то издание


Allpack Букурещ, Румъния

Тематичен каталог


  1. Материали за пакетиращата промишленост

    1. Хартия

      1. Восъчна хартия, рола и други видове хартия

      2. Картон, твърд, гофриран и многопластов и други видове картон;

      3. Комбинирани пакетиращи материали




    1. Пластмаса

    2. Стъкло

    3. Дърво

    4. Метал

    5. Текстилни материали

    6. Други материали




  1. Опаковки

    1. Торби, чували, фолиа и др. артикули от хартия;

    2. Кутии, торби и др. артикули от картон;

    3. Бутилки, чантички, чували, бидони и др. артикули от пластмаса;

    4. PE, PP, PVC фолиа, полиестерен найлон, алуминий;

    5. Вакумиращи ленти и продукти;

    6. Бутилки, шишенца и други артикули от стъкло;

    7. Кутии, контейнери, бидони и други артикули от метал;

    8. Артикули от текстил;

    9. Етикети




  1. Машини и приспособления за производството на опаковки

    1. Извиващи машини;

    2. Сгъваща машина;

    3. Режещи машини, щанца’

    4. Маркираща машина;

    5. Машини, полагащи фолио;

    6. Машини за лепене и рзлепяне;

    7. Дизайн на опаковки




  1. Опаковащи машини и приспособления

    1. Машини за претегляне;

    2. Машини за разпределяне и преброяване;

    3. Машини за пълнене;

    4. Бутилиращи машини;

    5. Машини за привързване, облепяне и залепяне;

    6. Сгъващи машини;

    7. Машини за запечатване;

    8. Машини за вакумиращо пакетиране;

    9. Машини за свиване и разгъване на артикули от фолиа;




    1. Машини за подготовка на единици товар;

    2. Палетиращи машини

    3. Други




  1. Машини за обработка и съхранение

    1. Системи и приспособления за повдигане и завъртане;

    2. Системи и приспособления за сортиране и разделяне;

    3. Системи и приспособления за подравняване и струпване;

    4. Приспособления за обработка и транспортиране – повдигащи платформи и камиони, кранове;

    5. Други




  1. Допълнителни машини за опаковане и пакетиране

    1. Принтиращи машини;

    2. Кодиращи машини;

    3. Машини за контрол на тежестта;

    4. Етикиращи машини;

    5. Машини за разлепване на етикети и др.надписи;

    6. Маркиращи машини;

    7. Бар-код маркиращи машини;

    8. Бар-код четящи машини;

    9. Машини за преработване на опаковки;

    10. Други



  • Финансиране на малките и средните предприятия - приоритетно през 2009 г.


1. ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ”.

Особено важни са първите два приоритета от Оперативната програма, тъй като предвидените процедури са предназначени главно за малки и средни предприятия, като ресурсът, заделен за тях по препоръка на ЕК, е в размер на 80%:

- Приоритетна ос 1: „Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационните дейности";

- Приоритетна ос 2: „Повишаване ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда".

Основни процедури по приоритетните оси по Оперативна програма „Конкурентоспособност”:

Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за технологична модернизация в предприятията.

Цел на процедурата: подкрепа за инвестициите в съвременни технологии и оборудване с оглед увеличаване на потенциала за производство и износ на продукти с висока добавена стойност, конкурентоспособни на международните пазари.

Бюджет на процедурата: 97 791 500 лева, от които 85% са средства от Европейския фонд за регионално развитие и 15% от национално съфинансиране.

Бенефициенти: допустимите кандидати са юридически лица или еднолични търговци, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите, които едновременно с това са микро, малки или средни предприятия по смисъла на чл. 3 във връзка с чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия, който е в съответствие с дефиницията за малки и средни предприятия.

Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за покриване на международно признати стандарти.

Цел на процедурата: насърчаване въвеждането на системи за управление на качеството и международно признати стандарти в българските предприятия като основен фактор за тяхното конкурентоспособно развитие.

Бюджет по процедурата (публично финансиране) - 19 558 300 лева (10 000 000 евро).

Бенефициенти: юридически лица или еднолични търговци, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, които имат минимум една приключена финансова година преди датата на обявяване началото на процедурата и реализирани нетни приходи от продажби по нея, равни на или надвишаващи 100 000 лева.

Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за подкрепа при внедряване в производството на иновативни продукти и предоставяне

на иновативни услуги.

Цел на процедурата: да предостави интегрирана инвестиционна и консултантска подкрепа на българските предприятия в изпълнението на успешни проекти за внедряване в производството и пазарна реализация на иновативни продукти, процеси и услуги.

Бюджет по процедурата (публично финансиране) - 28 359 535 лева (14,5 млн. евро).

Бенефициенти: юридически лица или еднолични търговци, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите, регистрирани преди 31 декември 2006 г., които имат седалище в България и са пряко отговорни за изпълнението на дейностите по проекта, а не действат в качеството на посредници.

Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за подкрепа за създаване и развитие на стартиращи иновативни предприятия.

Цел на процедурата: да се увеличи броят на успешно стартиралите иновативни предприятия, като се предостави подкрепа в най-рисковата фаза на тяхното развитие, а именно в етапа на разработване на базисния иновативен продукт или процес на фирмата в неговата предпазарна подготовка – до разработването на опитен образец.

Бюджет по процедурата (публично финансиране) - 7 823 320 лева.

Бенефициенти: стартиращи предприятия, които ще предоставят на пазара, вследствие изпълнението на иновативни проекти по настоящата процедура за безвъзмездна помощ, нови или значително усъвършенствани иновативни продукти и/или иновативни процеси (технологии), като иновативните продукти или процеси трябва да са нови за българския или европейския пазар. Предприятията трябва да отговарят на следните условия:

Да са еднолични търговци или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите на Република България;

Да са регистрирани по съответния ред не по-рано от три години преди датата на кандидатстване по настоящата схема за безвъзмездна помощ;

Да са малки или средни предприятия, по смисъла на Закона за малки и средни предприятия;

Да са създадени с основна цел разработване и внедряване на конкретната иновация.

Плащания. Процедурите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ предвиждат три варианта на плащане:

Вариант 1 (с авансово плащане и междинни плащания): Авансовото плащане може да бъде в размер до 20% от общия размер на безвъзмездната финансова помощ. Условие за неговото извършване е предоставянето на банкова гаранция от кандидата, покриваща пълния размер на искания аванс. Общият размер на аванса и междинните плащания не може да надхвърля 80% от стойността на безвъзмездната финансова помощ. Размерът на балансовото плащане се изчислява след приключване на проекта, одобряване на финалните технически и финансови доклади, като се приспаднат сумите по отпуснатите авансови и междинни плащания.

Вариант 2 (само междинни плащания и окончателно плащане): В този случай бенефициентът първоначално заплаща всички разходи по изпълнение на проекта за определен период. Общият размер на междинните плащания не може да надхвърля 80% от стойността на безвъзмездната финансова помощ. Размерът на окончателното плащане се изчислява след приключване на проекта, одобряване на финалните технически и финансови доклади, като се приспаднат сумите по отпуснатите междинни плащания.

Вариант 3 (само балансово плащане): Балансовото плащане е в размер на общата стойност на безвъзмездната помощ, изчислена като се приложи процента, посочен в чл. 3.2, към общите сертифицирани от Договарящия орган разходи. То се извършва в срок до 30 работни дни от одобрението на финалния доклад от страна на Договарящия орган, в съответствие с член 2.4 и чл. 2.5 от Приложение II, придружен с искане за плащане, подадено в съответствие с образец на Договарящия орган.


2. ИНСТИТУЦИОНАЛНО И ПРОЕКТНО ФИНАНСИРАНЕ.

Небанковите източници на финансиране предоставят по-свободни условия и поради това са привлекателни за малките и средни предприятия. От друга страна те способстват и за по-лесен достъп до банково кредитиране, т.е., налице са изразени синергични ефекти между различните източници за финансиране.



2.1. ПРОЕКТ 100.

Инициативата на Министерството на икономиката и енергетиката "Създаване на конкурентоспособни стартиращи фирми", осъществявана съвместно с Програмата на ООН за развитие, популярна като Проект 100, навлиза в петата си година. Тя стартира пилотно през 2004 година в областите Видин, Добрич, Силистра и Шумен и през следващите три години бе разширена в Ямбол, Монтана, Сливен, Пазарджик, Велико Търново, Търговище, Стара Загора, Ловеч, Хасково и отново Монтана. С предоставените 4 635 581 лв. по проекта през изминалите 4 години са създадени фирми от областта на енергийната ефективност, машиностроенето, химическата, хранителната и леката промишленост, производството на мебели, селския туризъм и в сферата на услугите.

Проектът се финансира със средства от Държавния бюджет на Република България чрез Министерството на икономиката и енергетиката. За 2008 година бюджетът на проекта е 1 778 000 лева и осигурява безвъзмездна финансова помощ в размер от 10 000 до 20 000 лева за всяка одобрена бизнес идея. Кандидатите осигуряват задължителен собствен принос минимум 20% от размера на исканата безвъзмездна помощ под формата на финансови средства и/или материални

активи.


Проектът представя лесно приложим модел за подпомагане стартирането и развитието на микро и малки предприятия в страната чрез цялостен подход за подкрепа на този процес, включително предоставяне на безвъзмездна помощ за стартиране на стопанска дейност и финансов лизинг за закупуване на машини и оборудване.

Проектът се изпълнява в области на страната, в които има работещи организации за подкрепа на бизнеса по проект JOBS, които при нужда могат да окажат допълнителна помощ на стартиращите фирми. Тези области са:

– Добрич, Силистра, Шумен и Видин (2004 г.)

– Монтана, Ямбол, Пазарджик и Сливен (2005 г.)

– Велико Търново, Стара Загора и Търговище (2006 г.)

– Ловеч, Монтана и Хасково (2007 г.)

– Плевен, Смолян, Пазарджик и Ямбол (2008 г.)

Допустими разходи от безвъзмездната финансова помощ са:

за закупуване на материали за ремонт и/или преустройство на помещения/сгради за осъществяване на дейността - до 30% от безвъзмездната финансова помощ; до 50 % - само при осъществяване на хотелиерска дейност;

за закупуване на машини, съоръжения и оборудване, както и софтуер и други нематериални активи;

за първоначално закупуване на материали и консумативи - еднократно при стартиране на дейността;

за обучение и преквалификация на персонала;

за регистрация на нови продукти/услуги, патенти, лицензи, специализирани консултантски услуги (НАССР, ISO и др.);

за промоция и реклама на дейността - само за период до 6 месеца от стартиране на дейността - до 10% от безвъзмездната финансова помощ.


2.2. НАЦИОНАЛЕН ИНОВАЦИОНЕН ФОНД.

Целта на Националния иновационен фонд е да насърчи реализацията на научно-приложни изследователски проекти и технико-икономически проекти, чрез които се внедряват нови или се усъвършенстват продукти, процеси или услуги. Стратегическите цели, които си поставя фондът, са повишаване конкурентоспособността на българската икономика чрез стимулиране на пазарно ориентирани научно-приложни изследвания, предназначени за индустрията, и създаване на условия за привличане на частни капитали за финансиране на иновации. Една от приоритетните за фонда области е да субсидира част от разходите за придобиване и/или поддържане на права на индустриална собственост за малки и средни предприятия и да субсидира част от приемливите разходи за млади иновативни предприятия. В конкурсна сесия за финансиране на проект от Фонда може да участва отделно предприятие или няколко предприятия и/или изследователски организации от държави-членки на Европейския съюз. Предприятието, което кандидатства, трябва да е регистрирано в България като търговец по смисъла на Търговския закон.

Типове проекти, допустими за субсидиране от Националния инвестиционен фонд:

- Научно-приложни изследователски проекти, с максимален размер на помощта до 500 000 лева и продължителност на проекта от 12 до 36 месеца;

- Технико-икономически/предпроектни проучвания, с максимален размер на помощта до 50 000 лева за изследвания и развитие с продължителност на проекта от 6 до 12 месеца.

Допълнителни финансови стимули ползват проекти, предложени от малки и средни предприятия, и проекти, които включват действително сътрудничество между най-малко две независими едно от друго предприятия или предприятие и изследователска организация.

Предвидено е малки и средни предприятия да получават допълнителна субсидия в случай на:

1. Научно-приложни изследователски проекти (промишлени изследвания и експериментално развитие) при наличие на сътрудничество:

- между предприятия;

- сътрудничество на предприятие с изследователска организация.

2. Технико-икономическо (предпроектно) проучване:

- промишлени изследвания;

- експериментално развитие.
2.3. ГАРАНЦИОНЕН ФОНД ЗА МИКРОКРЕДИТИРАНЕ.

По проекта „Гаранционен фонд за микрокредитиране” банките също

предлагат кредити. Например Банка „Пиреос България” предоставя кредити за: микропредприятия с персонал до 10 души, кооперации, занаятчии, лица със свободни професии, земеделски стопани, физически лица, които осъществяват или планират да осъществяват някаква дейност. Необходимо е кредитополучателят да поеме социален ангажимент за откриване на нови работни места. Кредитът предоставя оборотни или инвестиционни средства, като максималният му размер е 50 000 лева, а цената му е 3 % + ОЛП (основен лихвен процент) за стартиращ бизнес и 4 % + ОЛП (основен лихвен процент) за съществуващ бизнес. Срочността е до 3 години за оборотен кредит и до 7 години за инвестиционен. Предвижда се и гратисен период, а обезпечението е ипотека на недвижим имот или залог на стоки, машини, оборудване или поръчители в размер на 130 % от сумата на кредита.

Форма на проектно финансиране е и т.нар. рисково финансиране, което се явява алтернатива на банковото кредитиране. То се използва при високорискови стартиращи предприятия или за предприятия с голям потенциал за растеж. При него не се изисква обезпечение, каквото изискват банките, и се предлага подкрепа с ноу-хау и в управлението на предприятието.

За разлика от рисковото финансиране „бизнес ангелите” не търсят мажоритарен контрол над предприятието и предпочитат по-малки инвестиции в повече компании. Те не държат на акционерното дружество и обикновено инвестират в стартиращи предприятия, очаквайки да получат дял между 10 и 20 %. Характерно за „бизнес ангелите” е, че те са „преходно” звено между финансирането с лични средства и с рисков капитал.

Фондовете за рисков капитал в България са относително малко и не всички работят с малки и средни предприятия. Пример за рисково инвестиране на българския пазар е „Адванс екуити холдинг” АД, създаден от финансовата група „Карол”. Едно от направленията, в които фондът инвестира, е индустрията на информационните технологии, особено в стартиращи софтуерни компании, които са малки и средни предприятия. Поради липса на обезпечение, тези компании нямат сигурен достъп до банково кредитиране.


2.4. БЪЛГАРСКА БАНКА ЗА РАЗВИТИЕ.

Българска банка за развитие е създадена след приемането на специален закон от Парламента на Република България през април 2008 година. Финансовата институция е наследник на Насърчителна банка. Мисията на Българската банка за развитие е да подпомага развитието на българската икономика, като насърчава износа и подкрепя реализацията на икономическата политика на държавата по отношение на микро-, малките и средни предприятия. В момента актуални са следните процедури за финансиране на малки и средни предприятия :

Инвестиционно кредитиране на малки и средни предприятия.

Банката предлага кредитиране, насочено към фирми, регистрирани в страната, които отговарят на критериите за малки и средни предприятия, заложени в Закона за малките и средните предприятия, в следните инвестиционни области:

- покупка на земя и сгради;

- обзавеждане на офиси и магазини;

- покупка на машини, оборудване и транспортни средства (включително употребявани);

- покупка на нематериални активи (лицензи, патенти);

- оборотен капитал като част от финансирания инвестиционен проект.

До 75% от стойността на инвестиционния проект могат да бъдат финансирани от програмата за кредитиране на малки и средни предприятия. Размерът на собственото участие във финансирането на проекта следва да бъде минимум 25% (без ДДС) от неговата стойност. Кредитите са с минимален размер 30 000 лв. и максимален размер 400 000 лв. и се предоставят със срок на погасяване от 1 до 4 години с гратисен период до 1 година. За обезпечение на кредита се приемат и активи, които са предмет на инвестиционния проект.

Семеен бизнес.

За кредит по тази програма могат да кандидатстват фирми, регистрирани в страната, които отговарят на критериите за малки и средни предприятия (по Закона за малки и средни предприятия). Кандидатстващата фирма трябва да е собственост /изцяло или с мажоритарен дял/ на членове на семейството, като управлението й трябва да се упражнява от тях. Поне един член на семейството трябва да е сред заетите в пряката дейност на фирмата. Допустими са всички икономически ефективни и екосъобразни инвестиции в страната в отраслите: промишленост, енергетика, туризъм, транспорт, търговия, здравеопазване, високи технологии и други. Предмет на инвестиции могат да бъдат:

- покупка и строителство на промишлени сгради, хотели, офиси, здравни заведения и други;

- обзавеждане на хотели,офиси и други;

- покупка на машини, съоръжения, технологично и офис оборудване, транспортни средства и други;

- покупка на нематериални активи като лицензи и патенти;

- оборотен капитал като част от инвестиционния капитал.

Общата стойност на проекта, с който се кандидатства за кредит, не трябва да е по-малка от 20 000 евро и по-голяма от 1 000 000 евро /без ДДС/, като размерът на собствено участие следва да бъде минимум 25% от стойността на финансирания проект /без ДДС/. Минималният размер на всеки кредит е 15 000 евро, а максималният - 250 000 евро или равностойността им в български лева.

Условия по кредитите - срок от 3 до 10 г. и гратисен период в съответствие със срока на въвеждане в експлоатация на проекта, но не повече от 3 години.

Експортно финансиране.

Кредитите по тази процедура са насочени към фирми, регистрирани в страната, които отговарят на критериите за малки и средни предприятия, заложени в Закона за малките и средните предприятия и са с предназначение за финансиране на експорта, като се отпускат за:

- закупуване на суровини и материали (вносни или с местен произход) с цел

производство на стоки за износ;

- закупуване на стоки за износ с произход България.

Максималният размер на всеки кредит е 1 000 000 лева, като за кандидатстване се изискват следните документи от кредитоискателите:

- (проекто) договори за износ;

- (проекто) договори за закупуване на стоки/суровини и материали;

- документи за две успешно реализирани експортни сделки: търговски договор, митнически декларации, платежни документи, транспортни документи, сключени застраховки и други.

Кредитите се предоставят със срок на погасяване в зависимост от сроковете на реализация на експортната сделка, но не повече от 18 месеца.

При определени условия банката отпуска кредита при облекчени изисквания за обезпечение (до 85% от сумата на кредита) благодарение на гаранция, издадена от Европейския инвестиционен фонд по многогодишната програма за малки и средни предприятия на Европейската общност.


2.5. ЗАЕМИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА.

За периода 2008 – 2009 г., Европейската инвестиционна банка е заделила 15 милиарда евро за кредити за малки и средни предприятия като част от общ пакет в размер на 30 милиарда евро за периода 2008 – 2011 г. Тези кредити ще бъдат предоставени чрез посредници от рода на търговските банки. Те са предназначени за инвестиции на малки и средни предприятия в материални и нематериални активи, както и за увеличаване на оборотния им капитал.

Със заем от Европейската инвестиционна банка да бъде допълвано финансирането по еврофондовете за проекти в областта на околната среда и транспорта. Това предвижда споразумение за структурен програмен заем между България и Европейската инвестиционна банка 2007- 2013 г. Споразумението е свързано с изпратено предложение от Европейската инвестиционна банка за отпускане на глобален структурен заем в размер до 700 млн. евро. Средствата са предназначени за подпомагане на съфинансирането на проекти основно по Оперативни програми "Транспорт" и "Околна среда".
3. СЪВМЕСТНИ ЕВРОПЕЙСКИ РЕСУРСИ ЗА МИКРО, МАЛКИ И СРЕДНИ ПРЕДПРИЯТИЯ (JEREMIE).

JEREMIE представлява съвместна инициатива на Европейската комисия, Европейския инвестиционен фонд и Европейската инвестиционна банка. Нейната цел е подобряване на достъпа до финансиране на микро до средните предприятия, и по-специално на предлагането на микро кредити, финансиране чрез инвестиции на рисков капитал или гаранции, както и други форми на иновативно финансиране. Ще бъде поставен специален акцент върху подкрепата за наскоро регистрирани компании, трансфера на технологии, фондовете за технологии и иновации и микрокредитирането. Инициатива JEREMIE ще бъде управлявана като неразделен елемент на програмите по линия на Европейския фонд за регионално развитие, като селекцията на проектите ще се осъществява на съответното национално и регионално равнище.

JEREMIE И ПРИОРИТЕТНА ОС 3 ОТ ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ”.

Целта на Приоритетна ос 3 „Финансови ресурси за развитие на предприятията

е повишаване инвестиционната активност чрез развитие на финансови инструменти за финансиране на малки и средни предприятия. Предвидените интервенции ще предложат нови възможности на малки и средни предприятия за достъп до рисков капитал в ниши, където традиционното банково кредитиране не достига. Общото индикативно бюджетно разпределение по тази ос е в размер на 200 000 000 евро. Предвижда се създаването на специализирани финансови инструменти като гаранционни фондове, фондове за рисков капитал и фондове за микрофинансиране, подпомагащи достъпа на малки и средни предприятия до капитал за развитие при достъпни и благоприятни условия. Те ще бъдат особено полезни за групите предприятия, които имат затруднен достъп до традиционното банково финансиране - микро предприятия, стартиращи фирми, включително иновативни, предприятия с недостатъчна бизнес и/или кредитна история и без подходящо като размер и качество обезпечение.

Операциите по Приоритетна ос 3 ще се реализират чрез създаването на Холдингов фонд, който ще се управлява от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) в съответствие с инициативата JEREMIE. Холдинговият фонд ще се регистрира в България като дружество със специална цел. Предвиденият бюджет по тази приоритетна ос за срока на програмата е в размер на общо 391 166 000 лв. Министерство на икономиката и енергетиката и Европейски инвестиционен фонд водят преговори в рамките на Инициативата JEREMIE на Европейската комисия от 2006 г. На 21.06.2007 г. Министерството на икономиката и енергетиката и Европейският инвестиционен фонд подписаха Меморандум за разбирателство за изпълнение на Приоритетна ос 3 на Оперативната програма в рамките на Инициативата. От началото на преговорите през 2006 г. бяха проведени девет кръга преговори и усилена официална кореспонденция, като седем кръга от преговорите бяха проведени в рамките на 2008 г. Беше постигната договореност с Европейския инвестиционен фонд относно българската позиция, а именно да бъде регистриран Холдингов фонд в рамките на Инициативата JEREMIE като дружество със специална цел.

На последния кръг преговори между Министерството на икономиката и енергетиката и Европейския инвестиционен фонд на 16 декември 2008 г. в София беше постигнато взаимно приемливо решение относно модела и цената на изпълнение на Инициативата JEREMIE в България до 2015 г.

Новият модел предвижда Българска банка за развитие да регистрира дружество със специална цел в България със собствени средства след подписването от Министерството на икономиката и енергетиката и Европейския инвестиционен фонд на едно Рамковото и едно Финансиращото споразумение, Споразумение за холдингов фонд, Споразумение за акционерите и Писмо за разходите.

Едновременно с това Европейският инвестиционен фонд следва да разработи Инвестиционната стратегия 2009 – 2015 г. и Бизнес план за изпълнението на Инициативата в България 2009 – 2010 г. След получаването на оценка на съответствието на Оперативната програма Управляващият орган ще преведе на Европейския инвестиционен фонд сумата от 200 млн. евро съгласно подписаните официални споразумения. Тези средства ще бъдат използвани за капитализация на Дружеството със специална цел, вследствие на което Европейският инвестиционен фонд от името на Управляващия орган, става мажоритарен акционер в Дружеството със специална цел.

Предимството на този модел на реализиране на инициативата е, че той ще доведе до съкратени срокове за стартиране на Инициативата в България, за по- бързото достигане на средствата до българските предприятия, както и ще облекчи процедурата по прехвърляне на всички акции на Дружеството със специална цел към Българска банка за развитие след 2015 г.

Очакваме до края на месец януари 2009 г. постигнатите договорености да бъдат отразени от Дружеството със специална цел като текстове в Рамковото и Финансиращото споразумения, както и другите учредителни документи на холдинговия фонд. Подписването на споразуменията може да се очаква през първото тримесечие на 2009 г. Инвестиционната стратегия и бизнес-планът ще бъдат разработени от Европейския инвестиционен фонд през второто тримесечие на 2009 г. паралелно с регистрацията на Дружеството със специална цел от Българска банка за развитие.

4. КРЕДИТИРАНЕ НА МАЛКИ И СРЕДНИ ПРЕДПРИЯТИЯ ОТ ТЪРГОВСКИ БАНКИ ЗА ЦЕЛИТЕ НА ОПЕРАТИВНИТЕ ПРОГРАМИ.

Министерство на икономиката и енергетиката подписа Рамкови споразумения с банковия сектор (23 търговски банки) за полагане на съвместни усилия за стимулиране развитието на предприятията чрез сътрудничество при изпълнението на процедури за безвъзмездна финансова помощ за инвестиции, които се реализират в рамките на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013 г.



С пожелания за успешна седмица,
Екипът на Националната федерация на работодателите на инвалиди

М е л н и к



1 Съгласно Закона за социално подпомагане и Правилника за неговото прилагане, „доставчици на социални услуги” са държавата и общините, както и вписаните в регистъра на Агенцията за социално подпомагане български и чуждестранни физически лица, регистрирани по Търговския закон, и юридически лица. Българските физически лица, регистрирани по Търговския закон, и юридически лица, както и чуждестранните физически или юридически лица могат да предоставят социални услуги само след вписване в регистъра към Агенцията за социално подпомагане. В случай, че предоставят социални услуги за деца, трябва да са лицензирани от ДАЗД и въз основа на издадения лиценз да се регистрират в АСП.



Каталог: documents -> buletin2009
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
buletin2009 -> Отчет за дейността на Контролния съвет за 2008 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница