Отчет за дейността на крдопбгдсрсбна за мандат 2007 2012 г



Дата24.10.2018
Размер33.74 Kb.
#96354
ТипОтчет
П О К А Н А

Комисията по досиетата

Ви кани да присъствате на форум с международно участие на тема:

КОМИСИЯ ПО ДОСИЕТАТА - РАВНОСМЕТКАТА”



Гранд хотел София, ул. Гурко №1, зала София, 21 февруари 2012 г., 10.00 – 13.00 часа

----------------------------

ПРОГРАМА

9:30 ч. – РЕГИСТРАЦИЯ

10:00 ч. – ОТКРИВАНЕ НА ФОРУМА от Евтим Костадинов, председател на комисията

10:05 ч. – Изказване на Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи

10:30 ч. – Отчет за дейността на КРДОПБГДСРСБНА за мандат 2007 – 2012 г., Евтим Костадинов, председател на комисията

11:15 ч. – Общественото мнение за дейността на комисията – последни данни, Лидия Йорданова, директор на НЦИОМ

11:30 ч. – „Комунистическото минало през документите на тайните служби”, лекция на д-р Анна Камински, директор на Федералната фондация за осмисляне на диктатурата на ГЕСП

12:15 ч. – Тържествено предаване на председателството на Европейската мрежа от КРДОПБГДСРСБНА на Института за национална памет, Словакия

12:45 ч. – Връчване на почетни награди и официално закриване на форума от Евтим Костадинов, председател на комисията

Комисия по досиетата - РАВНОСМЕТКАТА
o Дискусията по темата за разкриване на документите на комунистическите тайните служби бе сред първите, разбунили обществото след края на 1989 година. За съжаление 22 години по-късно тя все още не слиза от дневния ред на обществото.
o До приемането на закона през 2006 г. нямаше достатъчно политическа воля за окончателното решаване на проблема.
o С постигнатия политически консенсус при приемането на ЗДРДОПБГДСРСБНА от 40-ото народно събрание се демонстрира такава политическа воля. Позицията на премиера Сергей Станишев тогава бе, че „обществото има право да знае кой кой е бил в държавата”.
o Това бе един от малкото случаи в политическия ни живот, при които бе постигнат консенсус в парламента, скрепен с публично заявен кредит на доверие от страна на гражданското общество.
o Стриктното прилагане на закона от страна на комисията освети принадлежността на много публични фигури. Този факт не позволи темата да изпадне от интереса на обществото. Оформиха се две полярни позиции – на пълно заклеймяване дейността на бившите тайни служби и на опити за тяхното героизиране. Историческият прочит тепърва предстои.
o Високият процент на сътрудници на комунистическите тайни служби сред управленския елит на държавата все повече ни доближава до отговора на въпроса защо преходът в България се състоя именно по този начин.
o Част от упреците на недоволните от закона бяха стоварени неоснователно върху комисията, с единствената й реална вина, че следва буквата на закона, без да се поддава на политически натиск.
o В същото време, именно принципният подход при точното прилагане на закона повиши нейния авторитет в обществото.
o Комисията не е призвана да бъде трибунал и никога не се е вживявала като такъв, независимо от опитите да й се вмени тази отговорност. Тя не си служи с етични категории и не дели сътрудниците на бившите тайни служби на „добри” и на „лоши”, на „герои” и на „доносници”, единствено публикува фактите, въз основа на описаните по закон архивни свидетелства.
o Законът не е лустрационен. Моралната оценка е предоставена на обществото. Кой, с какви пропагандни средства, с какви доказателства и доколко съумява да влияе върху обществената оценка, е тема за анализ, който не е в правомощията на независима държавна институция, каквато е комисията.
o Като цяло задълбочената обществена дискусия за същността и ролята на ДС и разузнаването на тоталитарната държава с разграничаване от репресиите и с оценка на професионалните действия на българското разузнаване в условията на Студената война, според мен не се случи и тя тепърва предстои.
o Позицията за необявяване на лицата с унищожени документи, за които има информация единствено в справочните масиви, е несправедлива спрямо лицата, чиито дела са запазени.
o Изводите и анализът на резултатите за високия процент публични лица с принадлежност към ДС и РС на БНА, които през годините са управлявали държавата, и за влиянието, което са оказвали, е дело на политиците, журналистите и обществениците. Ние предоставяме фактите.
o С издателската си дейност комисията разширява достъпа и до служебните документи на бившите тайни служби и въз основа на тях на изследователите е много по-лесно да описват и анализират близката ни история.
o Комисията предлага да бъдат направени законодателни промени в посока разширяване обхвата на проверките и изчистване на някои неравнопоставености спрямо лицата, които подлежат на проверка.

Подробна информация за постигнатите резултати през мандата на комисията може да намерите в „Обобщените данни”, публикувани като приложение към доклада на комисията от 20 декември 2011 г.
Каталог: media -> Novini
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда
Novini -> История, спомен, приказка или личен поглед върху комунизма в България
Novini -> Интелектуалците и дс непреработеното минало след 1989 година
Novini -> Доклад на Евтим Костадинов, председател на крдопбгдсрсбна, изнесен на международния форум на 21 февруари 2012 г. Предисторията
Novini -> Държавна сигурност и влиянието върху политическия елит по време на прехода
Novini -> Доклад на Евтим Костадинов, председател на крдопбгдсрсбна, изнесен на международния форум на 21 февруари 2012 г. Предисторията
Novini -> История, спомен, приказка или личен поглед върху комунизма в България
Novini -> Цензора на колективната памет Доц. Георги Лозанов


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница