Отчет за дейността на министерството на вътрешните работи за първото шестмесечие на 2015 г



Дата24.04.2017
Размер379.26 Kb.
#19892
ТипОтчет





РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

ПУБЛИЧЕН ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ


ЗА ПЪРВОТО ШЕСТМЕСЕЧИЕ НА 2015 г.

ЮЛИ 2015 г.



СРЕДА ЗА СИГУРНОСТ

Определящи за външната среда за сигурност през първото шестмесечие на 2015 г. продължават да са задълбочаващите се процеси на глобално геополитическо противопоставяне и разпространение на зоните на нестабилност и конфликт в близки до страната ни региони. Основни източници на външни рискове и заплахи за националната сигурност на България са продължаващите конфликти в Близкия изток и Украйна, както и създалата се през тази година кризисна ситуация в Република Македония.

Отношенията между страните от евро-атлантическата общност и Русия постепенно прерастват от временни кризи в дългосрочно противопоставяне. Засилва се тенденцията на предприемане на едностранни стъпки от страна на Москва в разрез с международното право и без подкрепата на международната общност. В резултат на това конфликтът в Украйна се превърна в заплаха, както за военно-политическата стабилност и социално-икономическото развитие на държавите в региона на Черно море, така и за цялостната конструкция на европейската архитектура за сигурност.

Междуетническото противопоставяне остава сред основните рискови фактори за сигурността в региона на Западните Балкани. Натрупаната враждебност от въоръжените конфликти в близкото минало и нерешените проблеми между отделните етноси продължават да подхранват националистически и сепаратистки настроения. В следствие на изостреното вътрешнопартийно противопоставяне и действията на албански екстремисти в Македония се създаде кризисна ситуация, която има потенциал да застраши цялостната стабилност в региона на Балканите. Допълнителна икономическа несигурност в балканския регион създава и продължаващата криза в отношенията между Гърция и нейните международни кредитори.

Тероризмът остава главната заплаха за международната и националната сигурност. Разширяването на зоните на нестабилност в Близкия Изток, Централна Азия, Северна и Централна Африка благоприятства активността на терористични и екстремистки организации, като от миналата година в най-висока степен тя се определя от действията на джихадистката групировка ,,Ислямска държава“, която все повече се превръща в основен източник на терористичен риск за европейските държави.

Конфликтите в Близкия изток и Северна Африка, както и нестабилната социално-икономическа и политическа ситуация в редица страни от Среден Изток и Централна Африка, продължават да са основен определящ фактор за значителното увеличаване на миграционния натиск, предимно към страните от Централна и Западна Европа. Страната ни се превърна в потенциална цел за мигрантите, тъй като Р България е част от източно-средиземноморския маршрут за незаконна миграция.

Във вътрешен план непрекъснато увеличаващият се брой на пребиваващите на българска територия чуждестранни имигранти, натоварва значително социалната и здравната система на страната и допълнително затруднява усилията на българската държава при решаването на някои икономически проблеми. Въпреки усилията на институциите, социалната и трудовата интеграция на бежанците се очертава като един от основните и трудно преодолими проблеми.

Засиленият миграционен натиск води до влошаване на криминогенната обстановка в страната и активизиране на тясно свързаните с организирани престъпни групи канали за трафик на хора през България към страните от Централна и Западна Европа. В същото време отделянето на значителен човешки ресурс за охрана на държавната граница отслабва системата за сигурност във вътрешността и намалява капацитета за противодействие на престъпността.

Независимо от наблюдаваното от началото на годината икономическо възстановяване, банкова стабилност и подобряването на състоянието на публичните финанси, съществуващите вътрешни проблеми, свързани със задлъжнялостта в сферите на енергетиката, транспорта и здравеопазването все още запазват своя рисков потенциал да влошат финансово-икономическата обстановка в страната и да генерират различно по характер обществено напрежение.

Демографските проблеми, неефективното образование и неравномерното развитие на регионите продължават сериозно да възпрепятстват икономическото развитие на страната. Населението на България намалява и застарява, наблюдава се изключително рязък спад на хората в трудоспособна възраст, смъртността също се увеличава. Неравномерното икономическо развитие на регионите води до обезлюдяване на големи части от страната, поддържа високи нивата на безработица и бедност.

В страната протичат процеси на трайно обособяване на компактни маргинализирани групи, което е рисков фактор за възникване на социално и етническо напрежение и криминализиране на все по-широк кръг лица. През последните години нараства броят на отделни прояви на противопоставяне между отделни етнически обособени групи от населението, обикновено свързани с проблеми от битов характер, нарушения на реда и общественото спокойствие, престъпления против собствеността и против личността. Увеличава се рискът тези инциденти да се превърнат в етнически мотивирани конфликти.

Общественият натиск по отношение на конвенционалните престъпления остава висок. Сред факторите, обуславящи състоянието на престъпността в страната, са все още високите нива на безработица в някои части на страната, както и концентрацията на многобройно население в големите градове и трайното обезлюдяване на малките и отдалечените населени места. Семейството и училището не успяват да координират усилията си за възпитание, образование, социализация и изграждане на устойчива ценностна система на подрастващите. В обществото се утвърждават ценностни модели, които не водят до интегриране на нацията и формиране на национални ценности.

През последните години се забелязва преструктуриране на нелегалните пазари в страната. Все по-голям дял от участниците в организираната престъпност се ориентират към различни форми на икономически и данъчни престъпления, контрабанда, чието осъществяване в голяма степен зависи от прилагането на корупционни практики.

Засилват се честотата и интензитетът на природните явления, вследствие на които възникват бедствия, включително и с човешки жертви.

Заниженият контрол при производствени процеси, свързани с рискови материали и дейности, води до възникване на тежки аварии с човешки жертви.
РАЗВИТИЕ НА ПРОЦЕСИТЕ В МВР

В началото на годината влезе в сила Закон за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗИДЗМВР) (Обн., ДВ, бр. 14 от 2015 г.), с който се извършиха необходимите, за внасянето на баланс в системата на вътрешните работи, структурни реформи. Сред най-важните от тях бе възобновяването дейността на Главна дирекция ,,Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП), обединяването на Криминална и Охранителна полиция в Главна дирекция ,,Национална полиция“ (ГДНП) и отделянето на Дирекция „Миграция“ от Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП).

След възстановяването на ГДБОП министерството на вътрешните работи вече разполага със значителен ресурс за противодействие на организираната престъпност, със силен акцент върху противодействието на икономическите престъпления, корупцията, трафика на хора и престъпленията, свързани с превеждане на хора през граница. Макар и законодателно промяната да е факт от м. февруари, технологично процесът по трансформация, в т. ч. и щатно обезпечаване, приключи в края на м. май, съгласно отдадените заповеди на министъра на вътрешните работи за тази цел.

Главна дирекция ,,Национална полиция" (ГДНП) се явява правоприемник на Главна дирекция „Криминална полиция" и Главна дирекция „Охранителна полиция", като нейните усилия и ресурси са насочени към противодействие на криминалната и икономическа престъпност, опазване на обществения ред и пътна безопасност. Обединението на двете дирекции спомогна да се осигури оптимизиране на личния им състав. Освен това от ГДНП са изведени и включени във възстановената ГДБОП звената, които досега са свързани с противодействие на престъпления с висока обществена опасност.

От 24.02.2015, дирекция „Миграция“ е отделена от структурата на Главна дирекция „Гранична полиция“ и започна отново да функционира като самостоятелна, основна структура на МВР за регулиране на миграционните процеси и административния контрол върху пребиваването на чужденците в Република България, както и за противодействие на незаконната миграция на територията на страната.

В следствие на провежданата административна реформа от 01.04.2015 г. влязоха в сила изменените щатове на всички структури на МВР, като в тях са заложени длъжностите по Закона за държавния служител за всички служители, които не са полицейски органи и органи по пожарна безопасност и защита на населението. Въведено е конкурсното начало за кариерно израстване на държавните служители, с което ще се активират механизмите за мотивация в професионалното развитие в министерството.

С ПМС № 8 от 16.01.2015 г. за изпълнението на Закона за държавния бюджет на Република България за 2015 г. (ЗДБРБ ) се предвижда ограничаване на разходите за персонал с 10 на сто в бюджетната сфера. В изпълнение на постановлението, за създаване на организация за оптимизиране на разходите за персонал до размера им утвърден със ЗДБРБ, е утвърдена Пpoгpaма зa структурни и фyнкционални реформи в МВР за периода 2015 – 2017 г., която включва мерки за законодателни и административни промени и политики за ограничаване на фактическата заетост на служителите в МВР.

МВР се включи в изпълнението на инициативата за въвеждане на отворени данни, която е част от мерките от глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“ на Министерския съвет.

С Решение № 103 на Министерския съвет (МС) от 2015 г. бе приет списък с набори от данни по приоритетни области, които да се публикуват в отворен формат. Списъкът съдържа 119 набори от данни, като отварянето им и публикуването им се извършва съгласно одобрен от МС времеви график. Министерството е една от първите институции предоставила данни в отворен формат, като от м. март, на Портала за отворени данни, МВР публикува обобщена статистическа информация за броя на първоначално регистрираните и водени на отчет превозни средства. През м. септември ще стартира публикуването на статистически данни за пътно-транспортни произшествия, включително за град София и статистически данни на престъпността (регионална и градска). С участието си в инициативата МВР работи за подобряване на достъпа до публичната информация, с цел осигуряване на повече прозрачност при взаимодействието с гражданите и бизнеса.

След направен анализ на ефективността от прилаганите политики в МВР е констатирана липса на активност и привличане на ресурси на други органи и организации за целите на отделните политики. За реализиране на политиките, с постановления на Министерски съвет са създадени Национален съвет по миграция и интеграция и Междуведомствен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари, възобновена е и дейността на Националния съвет по превенция на престъпността.

Във връзка с увеличения миграционен натиск по границата на Р България, през месец февруари 2015 г. се създаде Национален съвет по миграция и интеграция под съпредседателството на вицепремиера и министър на вътрешните работи и вицепремиера и министър на труда и социалната политика. От МС е приета актуализирана Национална стратегия в областта на миграцията, убежището и интеграцията (2015 – 2020). В процес на финализиране е годишният план за нейното изпълнение, в който са включени и мерки за интеграция на лицата, получили международна закрила в Република България. Възстановена е работата на Националния оперативен щаб, под ръководството на министъра на вътрешните работи и експертната група за информационно-аналитично осигуряване.

През м. юли беше активизирана дейността на Националния съвет по превенция на престъпността. Планирани са политики за борба с конвенционалната престъпност, насочени преди всичко към подрастващите, които целят намаляване на влиянието на криминогенните фактори. Предвижда се активно да се работи със Сдружението на общините в Р България и неправителствения сектор.

Междуведомственият център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари обединява усилията на главните дирекции „Борба с организираната престъпност“, „Гранична полиция“, „Национална полиция“, ДАНС, Агенция „Митници“, Национална агенция за приходите и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ в общото им противодействие на нарушенията и престъпленията, които ощетяват държавния бюджет. За ефективното функциониране и изпълнение на поставените цели Центърът работи в непрекъснат режим. Утвърдени са и специални правила, с които се регламентират дейността и организацията на работа на Междуведомствения координационен център.

За преодоляване на дефицитите по линия на координацията между отделните компетентни структури, имащи отношение към противодействието на тероризма, е създадена междуведомствена работна група под ръководството на главния секретар на МВР, която да предложи мерки за подобряване на информационния обмен между МВР, ДАНС, НРС и служба „Военна информация“ на Министерството на отбраната.

Активна е и дейността на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движените по пътищата (ДОККПБДП).

Под ръководството на заместник-министър на вътрешните работи е формирана междуведомствена експертна група за разработване на Стратегия за противодействие на радикализацията и тероризма (2015-2020), както и план за нейното изпълнение.

В условията на ограничените финансови и човешки ресурси министерството чрез оптимизиране на дейности и работни процеси търси резерви за увеличаване на полицейското присъствие, ефективността на полицейската работа и рационални форми на взаимодействие с органите на местната власт и с гражданите. Тъй като конвенционалната престъпност е следствие от множество социални фактори, приоритетно се работи върху активизиране работата с кметовете на общини и органите на местната изпълнителна власт, преди всичко при изграждането на системи за видеонаблюдение, формиране на нетърпимост към престъпна дейност и други форми на превенция.

След анализ на средата за сигурност и с цел изграждане на устойчиви модели за противодействие на конвенционалната (битовата) престъпност МВР разработва и прилага мерки в следните основни направления:



  • Ефективна превенция на престъпността.

  • Активно сътрудничество с гражданското общество, с частните охранителни и застрахователни фирми, както и с органите на местната власт.

  • Повишаване на полицейското присъствие в населени места и райони с повишени нива на престъпност.

  • Повишаване на доверието на гражданите към полицейските органи.

Предприети са конкретни стъпки между МВР, МТСП и МОН за прилагане на координирани мерки срещу деца, необхванати от образователната система.

От МВР е изготвена методика с изисквания и критерии за изграждане на системи за видеонаблюдение. Същата е предоставена на Сдружението на общините в Р България с цел изграждане на системи за видеонаблюдение от органите на местната власт. В тази връзка се разработва концепция за интегриране на системите за видеонаблюдение. Към момента има изградена система за видеонаблюдение на обществени места с изнесени контролни пунктове в оперативните дежурни части към областните дирекции в 57 населени места от тях 32 села. След пускане в експлоатация на система за видеонаблюдение в централната част на София, някои от големите градове и курортни комплекси се отчита намаляване на престъпността вследствие от наличието на видеонаблюдение.

Активизирано е взаимодействието със Асоциациите на частните охранителни фирми за координация и взаимодействие при противодействие на престъпността с основна насоченост към т.н. „битова престъпност“.

С цел повишаване на полицейското присъствие, с акцент към малките населени места и отдалечените райони, в МВР е направен преглед на възможностите за оптимално използване на служителите с полицейски правомощия. В ход е процес по оптимизиране на оперативното дежурство в МВР. Като резултат 307 полицейски служители допълнително са насочени към малките и отдалечени населени места.

При управление на силите и средствата, както и разстановката на полицейските служители активно се използва интерактивна карта на престъпността, която позволява ресурсите на полицията да се съсредоточават в местата с повишени нива на престъпност.

Провеждат се обучения за повишаване на капацитета на органите на охранителна полиция за разследване на престъпления в условия на неотложност. С тази мярка се цели районните инспектори и служителите от охранителна полиция да могат да извършват действия по разследването, с което да се повиши ефективността при разкриване на престъпления.

В министерството е направен анализ на регионите и населените места в страната, в които има повишен риск от възникване на конфликти на етническа основа. Със заповед на министъра на вътрешните работи е създадена организация и оперативен щаб за постоянно наблюдение на оперативната обстановка в това направление.

Предприети са конкретни действия за подбор и назначаване в областните дирекции на МВР на служители със специфични функционални задължения, които да работят в райони и квартали с компактно ромско население.

За наблюдение и контрол върху дейността на структурите на МВР по отношение противодействието на престъпленията, свързани с „конвенционалната престъпност“, ежемесечно се прави анализ на нивата на престъпност. Прилага се и методика чрез система от критерии, която дава възможност на всеки три месеца да се оценява ефективността от работата на областните дирекции на МВР.

Наред с отчетеното намаление на общо регистрираната престъпност с близо 8,4% и на престъпленията срещу собствеността с 16% , съгласно Националното изследване на престъпността за 2015 г., изготвено от Центъра за изследване на демокрацията, се отчита ръст на доверие в работата на полицията. Изследването регистрира рекордно ниво от 62.7% на съобщени престъпления от началото на 2015 г., което е най-високо ниво от 2007 г.


ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА МИГРАЦИОННИЯ НАТИСК И ГРАНИЧЕН КОНТРОЛ

От началото на годината се наблюдава устойчива тенденция на засилване на миграционния натиск по българските граници.

На вход на държавната граница за периода 01.01-30.06.2015 г. са задържани 4 477 граждани на трети страни, което е увеличение с 2,5 пъти спрямо същия период през 2014 г. (1 821). От тях 2 608 са задържани на зелена граница и 1 869 на ГКПП. Най-голямата част от задържаните граждани на трети страни на вход са на българо-турската граница – около 94% от всички случаи. От задържаните лица преобладават гражданите на Сирия (53%), Афганистан (24%) и Ирак (17%), като се наблюдава устойчивост в националността на задържаните лица. През месеците май и юни се наблюдава тенденция за увеличаване на задържаните иракски граждани.

На изход на държавната граница за периода 01.01-30.06.2015 г. са задържани 3 624 граждани на трети страни, което е увеличение с 3,8 пъти спрямо същия период през 2014 г. (949). От тях 3 081 са задържани на зелена граница и 543 на ГКПП. Най-голямата част от задържаните граждани на трети страни на изход са на българо-сръбската граница – около 84% от всички случаи.

За ограничаване на незаконната миграция, при крайно тежки условия продължава изпълнението на специализираната операция за усилена физическа охрана на българо-турската граница и стиковия участък по границата с Р Гърция. Ходът на операцията показва, че своевременното усиление и разпределяне на допълнителен състав и техника за физическа охрана на линията на държавната граница водят до значително намаляване броя на лицата, преминали незаконно на българска територия. След направени разчети през месец януари 2015 г. поетапно са изведени от участие в провежданата СПО повече от половината от ангажираните в операцията полицейски служители и транспортна техника, командировани в района на българо-турската граница от други части на страната. Планирани са и се изпълняват дългосрочни мерки за намаляване броя на командированите за участие в операцията служители от състава на областните дирекции на МВР. Пред приключване е конкурс за назначаване на 200 служителя в състава на Гранична полиция. Значителни ресурси влага държавата и за изграждане на още около 130 км преградно съоръжение по българо-турската граница и на съответните пътища в граничната зона. С изграждането на съоръжението се очаква да се намалят значително командированите служители от вътрешността на страната.

Изградена и окончателно е приета втората част на втория етап от интегрираната система за наблюдение на българо-турската граница включваща, зоните от държавната граница между ГКПП Лесово (гранична пирамида № 268) и устието на р. Резовска. Дейността се реализира в рамките на Многогодишна програма 2011 – 2013 на Фонд за външни граници.

Засиленият миграционен натиск доведе до активизиране на каналите за трафик на хора през България към страните от Централна и Западна Европа. От 2014 г. се наблюдава увеличаване на броя на каналджиите, подпомагащи незаконното преминаване през границата на страната на граждани на трети страни. Характерът на повечето от въвежданите в България групи е организиран.

Важен елемент от цялостната дейност по противодействие на незаконната миграция е осъществяването на ефективен контрол върху пребиваването на чужденци във вътрешността на страната. Установена практика вече е провеждането на национални специализирани операции за установяване и задържане на незаконно пребиваващи на територията на страната чужденци. През първите шест месеца на 2015 г. са проведени и 123 специализирани полицейски операции за разкриване на незаконно пребиваващи граждани на трети страни, като 20 от тях са организирани на територията на София-град. Вследствие на предприетите мерки се отчита засилен контрол, като за периода в незаконен престой във вътрешността на страната са установени 3319 незаконно пребиваващи чужденци, което е с 6,5 пъти повече в сравнение със същия период на предходната година (509). Най-много от тях (близо 75%) продължават да бъдат задържани на територията на столицата и Софийска област.

Вследствие на засиления миграционен натиск към страната ни, от средата на 2013 г. Специалните домове за настаняване на чужденци (СДВНЧ) и Разпределителният център в гр. Елхово функционират основно в условията на настаняване над капацитета. От края на м. април 2015 г. се наблюдава процес на запълване на домовете и РЦ-Елхово средно в рамките на 12-22% над максималните възможности. Около 93% от настанените чужденци са подали молба за закрила в Република България.

Изпълнението на процедурите по връщането (в т.ч. принудително и доброволно) е важен и ефективен инструмент за противодействие на незаконната миграция. През първото шестмесечие на 2015 г. от страната са изведени общо 451 граждани на трети страни.

Приоритетно се развива дейността по насърчаване и подпомагане на гражданите на трети страни при вземането на решения за доброволно връщане в страните на произход, в тясно сътрудничество с Международната организация по миграция (МОМ). През първото шестмесечие на 2015 г., доброволно страната са напуснали 129 чужденци (89 чужденци по програми на МОМ, 20 чужденци с наложен принудителни административни мерки (ПАМ) и 20 чужденци без ПАМ).

Противодействие на престъпността и Опазване на обществения ред

Организирана престъпност

Дейността на ГДБОП е съобразена с приоритетните цели на МВР за 2015 г. в областта на организираната престъпност, като в тази насока са постигнати и конкретни резултати:



  • Проведени са 25 специализирани операции, като 17 от тях съвместно с други служби на МВР и чужди партньори;

  • Наблюдават се 277 организирани престъпни групи (ОПГ) с 1319 участници, извършващи престъпления на територията на страната и в чужбина;

  • Неутрализирани са 17 ОПГ, с 82 участници, като 2 ОПГ са неутрализирани на чужда територия (Холандия - по линия трафик на хора и Судан - по линия на производство на амфетамин);

  • Образувани са 50 досъдебни производства и 14 следствени дела, като обвинения са повдигнати съответно на 291 лица и 5 лица;

  • Разбити са лаборатория за синтез на амфетамин и оранжерия за отглеждане на марихуана. Пресечен е и международен канал за трафик на наркотици.

През периода от 24 февруари до 30 юни 2015 г. в резултат от осъщественото международно оперативно сътрудничество, от ГДБОП съвместно с други дирекции на МВР и Агенция „Митници“, и с участието на чужди партньорски служби, са проведени общо 9 полицейски операции в т.ч.: 2 международни операции по линия наркотици - 1 „контролирана доставка“ на кокаин с германските партньорски служби и операция за трафик на кокаин по въздух, организирана от Европол; 7 операции, в резултат от паралелни разследвания, сигнали и обмен на информация - 3 по линия „Наркотици“ (с Италия, Великобритания и Судан); 1 - линия на „Трафик на хора“ (Холандия); 2 по линия „Контратероризъм“ (Германия и Чехия) и 1 - по линия на „Контрабанда“ със Сърбия.

От структурите на МВР през периода 01.01 - 30.06.2015 г. са проведени общо 74 големи национални полицейски операции и са неутрализирани общо 30 организирани престъпни групи, занимавали се с производство и разпространение на наркотици, убийства, палежи; контрол върху проституцията и силови действия, изразяващи се в мокри поръчки; палежи и подготвяне на убийство; изработка на инструменти и заготовки за скимиране на дебитни и кредитни карти; документни престъпления; трафик на хора; престъпления срещу данъчната система; различни кражби и др.

Основен обект на контрабанда през границите на Република България са акцизните стоки, предимно под формата на тютюневи изделия. За противодействие на контрабандата във всичките й форми на проявление МВР си взаимодейства с Агенция ,,Митници” чрез обмен на информация и извършване на съвместни проверки от регионалните и териториалните звена на структурите.

Новосъздаденият Междуведомствен координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари подобри взаимодействието и координацията между отделните институции.

През първото шестмесечие на 2015 г. от МВР, ДАНС и Агенция „Митници“ са иззети 49 432 309 къса цигари, 13 308,2 кг насипен тютюн и 87 129,9 литра алкохол.

От структурите на МВР, ДАНС и Агенция „Митници“ – МФ, самостоятелно и съвместно са иззети: 151 кг хероин; 7 кг кокаин; 1174 кг марихуана и канабис; 5300 бр. стръкове канабис; 27 кг синтетични наркотици; 30 000 бр. таблетки синтетични наркотици.


Конвенционална престъпност

През първото полугодие на 2015 г. се регистрира общ спад в престъпността от 8,4%. Регистрирани са общо 54 594 престъпления, от които 10,5% - икономически.




Коефициентът на престъпност, или брой престъпления на 100 хил. души, за първото полугодие на 2015 г. е 753,5 и бележи намаление от 69,2 престъпления в сравнение със същия период на 2014 г. (822,7 престъпления на 100 хил. души).

Над средната интензивност за страната е престъпността в областите: София-град (1167,3 престъпления на 100 хил. души), Враца (988,3 престъпления), Варна (946,3 престъпления), Бургас (899,7 престъпления), Плевен (897,6 престъпления), Видин (864,2 престъпления), Кюстендил (825,8 престъпления), София-област (811,2 престъпления), Перник (807,3 престъпления), Добрич (768,4 престъпления), Сливен (765,8 престъпления) и Стара Загора (765,6 престъпления).

Нивото на разкриваемост през първите 6 месеца на 2015 г. се е увеличило с 6,3 пункта спрямо същия период на 2014 г. През периода разкритите престъпления са 20 106 (36,8%), докато през първото полугодие на 2014 г. са били 18 204 (30,5%).

В повечето области на страната има намаление на престъпленията в сравнение с първото полугодие на 2014 г., като най-значително е в областите Русе (31,6%), Сливен (18,7%), Пловдив (14,9%), Добрич (14,7%) и Плевен (12,2%). В столицата е отчетен спад от 10,6%.


Престъпленията против собствеността намаляват с 16% (30 885 престъпления за първите шест месеца на 2015 г. при регистрирани 36 787 през същия период на 2014 г.).



При кражбите се регистрира намаление със 17,7% (24 679 престъпления за отчетния период при регистрирани 29 981 през същия период на 2014 г.). Основна част от кражбите са извършени чрез взлом.



При домовите кражби се регистрира спад от 17,9%.





Регистрирани са 970 грабежа при 1207 за първото полугодието на 2014 г., което е намаление с 19,6%. Въоръжените грабежи са намалели с 26,7% спрямо 2014 г.

Анализът на статистическите данни за регистрираните престъпления през първото полугодие на 2015 г. извежда следните тенденции:



  • По-голямата част от престъпленията са извършени в областните центрове и в градовете – около 65,8%. В селата са регистрирани около 16% от престъпленията. Тенденцията е устойчива като отчетената динамика спрямо данните от същия период на 2014 г. (в градовете - 65,7%, в селата – 16,4%) и следва динамиката на миграцията на населението към големите областни центрове.

  • Установени са 29 270 лица извършители на престъпления (вкл. регистрирани през предходни години). Основната част от тях – 38% са на възраст между 18 и 30 години. Непълнолетните лица (14 - 17 години) са 8,4%, а малолетните (под 14 години) съставляват 2,6%. В сравнение с първото полугодие на 2014 г. общият брой на установените извършители се е увеличил с 2,8%, като намаление се наблюдава при малолетните – с 13,4%. При извършителите над 40 години – се отчита увеличение от 5,6%, в групите извършителите на възраст между 31 и 40 години – с 4,8%, между 18 и 30 години – с 1,5% и при непълнолетните увеличението е с 0,9%. Запазват се параметрите на престъпленията, извършени от малолетни и непълнолетни (през отчетния период 3151 малолетни и непълнолетни са извършили 3265 криминални престъпления - 750 от малолетни и 2401 от непълнолетни). Малолетни и непълнолетни извършват основно кражби и грабежи, като се отчита ръст от 52,3% при посегателствата спрямо МПС, 34,4% при сексуалните престъпления и 12,5% при престъпленията, свързани с наркотици.

  • Наблюдава се преливане на контингента по различните линии на криминалната престъпност. Извършителите на тези престъпления се характеризират с висока степен на мобилност, организираност и престъпна активност.

  • При престъпленията против личността се отчита намаление с 2,1%.

  • През първото полугодие 2015 г. са регистрирани 84 умишлени убийства (вкл. и опити), което е увеличение от 20% спрямо същия период на 2014 г. От регистрираните умишлени убийства са разкрити 55, или 65,5% от случаите, като процентът на разкриваемост е значително увеличен – от 24,3% през същия период на 2014 г. на 65,5%. Намаляват публичните убийствата.

  • С около 10,1% намаляват престъпленията, свързани с културно-исторически ценности (регистрирани 71 престъпления през първото полугодие на 2015 г. при 79 за същия период на 2014 г.).

  • Увеличават се измамите с 21,2% (1394 спрямо 1150 за първите 6 месеца на 2014 г.).

  • При телефонните измами е налице тенденция към постоянно усъвършенстване и модифициране на схемите и начина на извършване, използвани от извършителите на тези престъпления

  • Намаление с 22,9% се отчита при кражбите на оръжие и боеприпаси.

  • Увеличение от 18,3% има при посегателствата спрямо МПС (2057 за 2015 г. спрямо 1739 за 2014 г.).

През първите 6 месеца на 2015 г. са регистрирани 5743 икономически престъпления. В сравнение със същия период на предходната година (6199) те намаляват със 7,4%. От тях са разкрити 1558, или 27,1% от случаите. Нивото на разкриваемост се е увеличило с 3,6 пункта (разкрити 1461 за същия период на 2014 г.).

В структурно отношение с най-голям относителен дял (спрямо общорегистрираните икономически престъпления) от 46,70% (2836 бр.) са престъпленията извършени против стопанството, финансовата, данъчната и осигурителната система, спрямо 49,38% (2895 бр.) за периода на 2014 г.


Международно оперативно сътрудничество

Работи се успешно за разширяване на международното оперативно сътрудничество с партньорските служби от ЕС и от останалите страни, а така също с Интерпол, Европол, Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа (ЦПЮЕ) и другите регионални форуми за сътрудничество. Постигнатите показатели, изразяващи се в обменени информационни съобщения, справки, резултати от проверки, идентификации на лица, съдействие при провеждане на операции, активно съдействие в процеса на присъединяване на България към Шенген и прилагане на стандартите на правото на Шенген потвърждават този извод.

Република България участва активно в предприетите сериозни мерки за противодействие на нарастващата заплаха от трансграничната организирана престъпност чрез участието си в международни операции, по-значими от които са: ,,Casablanca” (нелегална миграция и фалшифициране на пари и документи); „AUREUS” (престъпления, свързани с КИЦ); COSTALOT (трафик на кокаин); „Action day on metal thefts” (кражбите на метали); „HIT2-Blue Amber” (трафик на крадени автомобили); „Пангея VІІІ” (нерегламентирано разпространение на лекарствени продукти по Интернет); „Enigma 3”(незаконна търговия с електронни отпадъци); “Black Poseidon 4” (контрабанда и разпространение на нелегални стоки); BLUE AMBER (противодействие на трафика на хора, измамите с разплащателни средства и наркотрафика); BLUE AMBER-SIROCCO (незаконна миграция) и др.

Предвид високия интензитет на киберзаплахите по отношение на сигурността на ЕС и все по-широкото използване на високи технологии и методи от организирани престъпни групи и терористични организации, борбата с киберпрестъпленията е сред основните приоритети на държавите членки и партньорските служби. Запазва се тенденцията за покачване на информационния обмен, като се обменят данни за зловредни кодове и софтуер, хакерски атаки, схеми на престъпната дейност, аналитични продукти, доклади от партньорски служби, частни организации и от Европейския кибер център при Европол.

Продължава активно да се обменя информация за чуждестранни граждани, които участват или пътуват към конфликтни зони в Близкия Изток (Ирак, Сирия) с намерение да вземат участие във военните действия. Поради повишеното ниво на заплаха от терористични действия в страни от ЕС, европейските институции предприемат мерки за предотвратяването им. Българските компетентни служби своевременно биват информирани за решенията на мултинационалната работна група ДЮМА (DUMAS WP), създадена с цел задълбочаване обмена на информация и разработване на списък със сигнали относно пътуващи рискови лица и подпомагана от Европол.
Опазване на обществения ред

Предприети са организационни мерки за ограничаване на битовата престъпност, като от СДВР и ОДМВР са постъпили предложения за преразпределение на щатната структура за работа в критични райони с цел засилване и реално увеличение на силите, пряко ангажирани в опазването на обществения ред и противодействие на престъпността.

Стартира експлоатация на Автоматизираната система за локализация и визуализация на мобилни единици в МВР чрез GPS, която позволява осъществяването на мониторинг на полицейските патрули.

Участието на дирекция ,,Жандармерия" в специализирани полицейски операции по опазване на обществения ред и противодействие на престъпността в малките населени места, по територия общо на 11 ОДМВР, през първото шестмесечие на 2015 г. също допринася за установяването на тенденцията за запазване на намалението на регистрираните престъпления.

С цел опазване на обществения ред, ограничаване на престъпленията против личността и собствеността на гражданите и осигуряване на пожарната безопасност на територията на курортните селища и комплекси през летния и зимния туристически сезон 2015-2016 г. е изготвен план. Запазена е практиката за командироване на полицаи от страната на територията на области Бургас, Варна и Добрич за целия летен сезон (01.06-15.09.2015 г.). Запазва се и добрата практика за съвместни патрули с полицейски служители от Румъния, Гърция и Чехия, оценена като ползотворна и допринасяща за ефективната комуникация с туристите от тези държави. Анализът на резултатите от предходните туристически сезони и предприетите въз основа на него адекватни действия от структурите на МВР за осигуряване на сигурността на чуждестранните туристи през зимния сезон дават добри резултати. Не са отчетени сериозни престъпления и нарушения на обществения ред.

В отговор на обществените очаквания за по-ефективни действия за опазване на селскостопанската продукция, са предприети превантивни мерки за противодействие на престъпността, опазването на обществения ред и пожарната безопасност, при прибирането на селскостопанската продукция реколта 2015 г. В тази връзка са осъществени взаимодействия с държавни и частни организации, като се провеждат специализирани полицейски операции в селскостопанските райони за предотвратяване, пресичане и разкриване на кражби, умишлени палежи и други престъпни посегателства на селскостопанска продукция и животни. До момента кампанията по прибиране на селскостопанската продукция протича нормално, като не е допуснато нарушение на обществения ред и извършването на големи кражби.

Във връзка с възникнало напрежение в някои райони и квартали, населени с компактно ромско население е извършен анализ на риска от възникване на конфликти на етническа основа за територията на страната. Изведени са потенциално опасни селища, квартали и райони и със заповед на министъра на вътрешните работи е създадена организация за постоянен мониторинг при възникване на инциденти. Създадени са и функционират щабове за управление на силите и средствата на МВР на централно и териториално ниво. Значителни полицейски сили на дирекция „Жандармерия”, ОДМВР Благоевград, София, Пловдив и СДВР, участват в опазване на обществения ред и недопускане ескалиране на напрежението в райони с компактно ромско население в община Гърмен и в градовете София, Самоков и Карлово.

Засилен е контролът над обектите и лицата, извършващи дейности с общоопасни средства и е подобрен режимът за издаване на разрешения за тях. Във връзка с възникнали инциденти/злополуки с взривове на територията на страната са извършени проверки във фирмите „Терем - Цар Самуил“ ООД гр.Костенец, „ВМЗ“ АД - площадка „Иганово“, „Видекс“ АД гр.София и „Деспрет“ - Долно Езерово - Бургас. Извършена е и съвместна проверка с представители от гръцките въоръжени сили и са предприети мерки във връзка с транспортирането на остатък от изделия останали след инцидент на 01.10.2014 г. в завод „Миджур“ с. Горни Лом.



ПЪТНА БЕЗОПАСНОСТ

През периода 01.01.2015 г. - 30.06.2015 г. в страната са регистрирани 3259 тежки пътнотранспортни произшествия (ПТП), при които са загинали 307 и са ранени 4040 (от които 3005 леко и 1035 тежко ранени) граждани. В сравнение със същия период на 2014 г. тежките ПТП са със 104 повече, загиналите са с 20 повече, а ранените са повече с 222.

В разпределението на произшествията по основни причини най-висок дял продължават да имат тези, настъпили поради нарушения на водачите - 3158 ПТП (96,90% от общия брой) с 292 загинали (95,11%) и 3948 ранени (97,72%). Основната причина, водеща до настъпване на ПТП поради нарушения на водачите продължава да е превишената и несъобразена скорост.

По пътищата извън населените места ПТП са със значително по-голяма тежест. При по-малък брой регистрирани произшествия в сравнение с тези в населените места - 955 (29,30% от всички ПТП), броят на загиналите е по-голям - 185 (60,26%), в същото време обаче броят на ранените е два пъти по-малък - 1368 (33,86%). От загиналите при ТПТП 307 участници в движението 149 (48,53%) са водачи, 95 (30,94%) - пътници, а 63 (20,52%) - пешеходци. Регистрира се увеличаване на загиналите водачи и пътници в МПС.

През първите шест месеца на 2015 г. травматизмът се характеризира с увеличаване броя на загиналите и ранените при вида ПТП сблъскване между МПС - ранените са се увеличили с 265 човека, а загиналите са се увеличили с 27. ПТП с единични МПС са със значително по-голяма тежест, като при по-малко настъпили ПТП (в сравнение с вида „сблъскване между МПС" и „блъскане на пешеходец") загиналите са 108. Тенденцията за увеличаване броя на загиналите пешеходци на възраст над 64 години се запазва от края на 2014 г. до момента.

Липсата на дисциплина от страна на пешеходците и недостатъчното обезопасяване на уличната и пътна мрежа, както и ниското ниво на квалификация на водачите и нетолерантното и агресивно поведение повишават нивото на пътнотранспортния травматизъм през периода.

Към настоящия момент над 120 служебни автомобила на МВР са оборудвани с технически средства за явно наблюдение и документиране на дейността по пътен контрол. Разработена е Автоматизирана информационна система „Видеозаснемане на пътен контрол” (АИС-ВПК).

След промените в Закона за движението по пътищата по отношение разрешението за използване на камерите броят на актовете за превишена скорост се е намалял с 32 208 броя, а на фишовете е нараснал с 34 838, което означава, че за периода над 30 000 граждани няма да отидат в службите на КАТ по процедурата - акт, възражение, наказателно постановление, връчване, плащане, което във времето се движи между 1 и 5 месеца. Този процес ще съдейства и за по-бързо събиране на глобите от гледна точка, че плащането в определения срок намалява сумата с 30%.

Активизирани са дейностите за намаляване травматизма с водачи, управлявали МПС под въздействието на алкохол и/или наркотични вещества, както и от неправоспособни водачи на обслужваната територия, както и на извършената административно наказателна дейност.


ДОСЪДЕБНО ПРОИЗВОДСТВО

В структурите на МВР през първото полугодие на 2015 г. са разследвани общо 100 022 досъдебни производства (ДП), от които 94 279 по общия ред, 4957 бързи производства (БП) и 786 незабавни производства (НП). В сравнение с първото полугодие на 2014 г. са разследвани 2528 по-малко ДП, а новообразуваните са с 1136 по-малко.

Общо са приключени и изпратени в Прокуратурата 66 427 ДП. От тях 19 085 са приключени с обвинително мнение, 15 330 с мнение за прекратяване на наказателното производство и 32 012 с мнение за спиране на наказателното производство. В края на отчетния период са останали 33 595 неприключени досъдебни производства.

В законов срок са приключени общо 66 424 ДП, а извън срока са приключени 3 ДП. Увеличава се ефективността и бързината на разследването в МВР, като се утвърждава тенденцията разследването да приключва в законовите срокове по над 99% от делата.

Въвеждането на екипния принцип на работа (наблюдаващ прокурор, разследващ полицай и полицейски орган), с който се създават условия за бързина и качество на съвместната работа, доведе до повишаване качеството на разследването.
Пожарна безопасност и защита на населението

Приоритет в Програмата на правителството за стабилно развитие на Р България за периода 2014-2018 г. е създаване на териториален резерв по региони, в подчинение на областни управители и кметове, който да се използва при природни бедствия, крупни аварии и катастрофи. Работи се активно за повишаване способностите на главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) за реагиране при бедствия, чрез създаване на отряди, оборудвани с необходимите материални и технически средства, на основата на регионите за планиране. Структурната реформа в ГДПБЗН предвижда в рамките на съществуващия щат да се създадат 8 сектори „Специализирани спасителни дейности” с високи възможности за реакция към регионалните дирекции „Пожарна безопасност и защита на населението“ в София, Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Монтана, Пловдив и Русе. На създадените сектори ще се разшири териториалната компетентност за извършване на дейност на територията на цялата страна. Същевременно ще бъдат запазени оперативните способности за първоначална реакция при спасителни дейности и бедствия в останалите региони.

От началото на 2015 г. на територията на Р България възникнаха множество бедствия и инциденти, свързани с ликвидирането на последствията от пожари, наводнения, градушки, взривове, ж.п. катастрофи и др. В тази връзка, при необходимост се задействаше Централен оперативен щаб в ГДПБЗН - МВР, като в някои случаи се наложи обявяване на бедствено положение и задействане на областни и общински планове за защита при бедствия в частта им за съответния вид опасност - в община Вършец, обл. Монтана (вследствие на ураганен вятър), общините Дългопол и Долни Чифлик, в обл. Варна (поради поройните дъждове), в областите Варна, Хасково, Кърджали, Ямбол, Бургас, Монтана, Благоевград и Смолян (заради обилни снеговалежи, снежни бури и заледявания).

В изпълнение на възложените с постановление на Министерски съвет отговорности, МВР организира обобщаването на информацията за последствията от природните бедствия в районите, където нанесените щети надхвърлиха определения праг за национално бедствие. Събраната информация за пострадалите общини е подадена своевременно на Националния координатор на помощта (НКП) от фонд „Солидарност” на ЕС.

Продължи работата по изпълнение на Стратегията за развитие на доброволните формирования за защита при бедствия, пожари и други извънредни ситуации в Р България за периода 2012 – 2020 г. и Плана за нейното изпълнение, като през първото шестмесечие на 2015 г. са регистрирани 5 нови доброволни формирования (ДФ). Общият брой на регистрираните доброволци в страната е 2 397 в 167 ДФ, т.е. осигурено е покритието в 63 % от общините на територията на страната.

Продължава работата за повишаване на готовността на териториалните звена на ГДПБЗН за защита на населението, околната среда и имуществото при бедствия, пожари и извънредни ситуации, чрез тяхната модернизация, включваща поетапна подмяна на пожарната и спасителна техника, покрила нормативите за подмяна. Невъзможността да се осигурят от бюджетни източници необходимите средства за капиталови разходи за модернизация на оперативните звена на ГДПБЗН, наложи модернизацията изцяло да се насочи по линия на проекти, осъществявани със средства от оперативни програми на Европейския съюз.

Важна част от превантивната дейност е информационно-разяснителната дейност сред населението, провеждана чрез средствата за масово осведомяване – печатни и електронни. От началото на 2015 г., във взаимодействие с външни ведомства, са проведени информационно-разяснителни кампании сред населението за пожарна безопасност през есенно-зимния отоплителен сезон и за предстоящия пролетно-летен сезон и свързаните с него рискове от горски пожари и пожари в зърнена реколта.

Във връзка с подготовката и провеждането на операции при възникване на бедствия, пожари и извънредни ситуации, бе създадена организация за взаимодействие между структурите на ГДПБЗН – МВР с други структури на МВР, сили и средства на Българската армия, сили за реагиране на други органи на изпълнителната власт, доброволните формирования, физически и юридически лица и граждани при ограничаване и ликвидиране на тези произшествия и на последиците им.

Планирани и проведени са учения, които спомогнаха за повишаване на подготовката на професионалните сили за реагиране при различни видове произшествия и при различни сценарии за оперативна обстановка: Националното пълномащабно учение „Защита 2015“ на тема „Произшествие в железопътен тунел“; съвместно българо-румънско учение за управление при химически, биологични, радиационни и ядрени инциденти по проект EMERSYS и др.

От началото на годината ГДПБЗН участва в различни инициативи, програми, срещи и работни групи по линия на международно сътрудничество с ЕС, НАТО, Инициативата за готовност и превенция при бедствия в Югоизточна Европа, Програмата за обучение за управление при бедствия, Европейския офис на ООН за намаляване на риска от бедствия, Откритото частично споразумение за големи бедствия в Европа и Средиземноморието и др.

През първото шестмесечие на 2015 г., в сравнение със същото на 2014 г. се отчита увеличение с 13,7% на сигналите за произшествия от 23 839 на 27 105.

Възникналите през периода произшествия са общо 23 729 (20 732 за 2014 г.), свързани с реакция на пожари и извършване на спасителни дейности, което е нарастване с 14,5%.

Общият брой на пожарите през периода е 13 605 (11 778 за 2014 г.), което е нарастване с 15,5 %, като се запазва тенденцията за увеличаване на общия брой на пожарите.

Загинали при пожари от началото на годината са 61 (60) души, а при пострадалите се регистрира ръст от 42,1% - 179 пострадали за първите шест месеца на 2015 г. при 126 за същия период на 2014 г.

Извършени са 10 124 (8 954 за 2014 г.) спасителни дейности, които включват „аварийно-спасителни дейности” и „помощни операции”, което е увеличение с 13,1 %, което е преди всичко следствие от увеличения брой на намеси при катастрофи с транспортни средства. За последните три години се утвърждава тенденцията за ръст на спасителните дейности.
НАЦИОНАЛНА СИСТЕМА 112

Приетите от ДНС 112 повиквания за първите шест месеца на 2015 г. бележат намаление с 0,6% спрямо същия период на 2014 г. През периода в центровете за приемане на спешни повиквания към телефонен номер 112 са приети 2 616 744 повиквания, от които реалните сигнали са 1 046 460, като съответно 729 445 от тях са насочени към службите за спешно реагиране. Средно на ден са приемани по 14 457 повиквания.

Отчита се и значително повишаване ефективността на тел. 112, като при средно намаление на броя на приетите обаждания с около 0.5%, налице е средно увеличение на предадените към Служби за спешно реагиране случаи с 8%. Основни фактори за това са намалелите нерегламентирани повиквания, както и извършената дейност по запознаване на населението с предназначението на тел. 112. Това е показателно за съществено нарасналото доверие на гражданите към предоставяне на услугата за спешна помощ.

Успешно приключи участието в проект “HeERO 2” за пилoтно внедряване в тестова среда на услугата eCall, в изпълнение на Директива 2010/40/ЕС за хармонизирано предоставяне на оперативно съвместима система „eCall“ в целия ЕС.


ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ, БЮДЖЕТ И МАТЕРИАЛНО-ТЕХНИЧЕСКО ОСИГУРЯВАНЕ

Общата щатна численост на МВР към 30.06.2015 г. е 49 500 щатни бройки, от тях 47 475 са заети.

През първото шестмесечие на 2015 г. са прекратени правоотношенията на 192 държавни служители с висше образование (ДСВО), 283 държавни служители със средно образование (ДССО) и 164 лица, работещи по трудово правоотношение (ЛРТП). Новоназначени са 28 ДСВО, 29 ДССО и 173 ЛРТП.

През месец февруари, след влизането в сила на ЗИДЗМВР (обн. ДВ, бр. 14 от 20.02.2015 г.), е осигурено провеждане на административна реформа в МВР - преминаване на ГДБОП от структурата на ДАНС в структурата на МВР; възстановяване на ГДНП чрез обединяване на ГДОП и ГДКП (премахване на дублиращи функции); извеждане на дирекция „Миграция” от структурата на ГДГП и обособяването й като основна структура на МВР; възстановяване на конкурсното начало за кариерно развитие.

Във връзка с провеждане на административната реформа в МВР, с измененията на ЗМВР, в сила от 01.04.2015 г., статутът на държавните служители в МВР се определя по два закона - Закона за Министерството на вътрешните работи и Закона за държавния служител (ЗДСл). В щатовете на административните звена в структурите на МВР са включени длъжности, които да бъдат заемани от държавни служители по смисъла на разпоредбите на ЗДСл.

С чл. 12, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2015 г. на МВР е определен бюджет в размер на 1 031 760 000 лв., от които 170 378 000 лв. собствени бюджетни приходи, 888 959 000 лв. бюджетно взаимоотношение с централния бюджет, 18 884 000 лв. трансфери между бюджети и сметки за средствата от Европейския съюз и 8 693 000 лв. погашения по финансов лизинг и търговски кредит. В така определения бюджет на МВР за 2015 г. е включен и бюджета на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) към Министерския съвет (МС) в размер на 6 600 000 лв.

За периода от 01.01.2015 г. до 30.06.2015 г. са приключили със сертифициране на разходите, годишни програми по три от фондовете на ЕС от общата програма „Солидарност и управление на миграционните потоци“ - Европейски бежански фонд (ЕБФ), Европейски фонд за връщане (ЕФВ) и Европейски фонд външни граници (ЕФВГ), като общата сума на сертифицираните разходи по трите фонда възлиза на 13 918 441,39 евро.

Намаляването на средствата за капиталови разходи в бюджета на МВР за 2015 г. (с 57% спрямо средствата през 2013 г.) е причина за промяна в инвестиционната политика на министерството и необезпечаване на редица потребности за инвестиционни разходи, като реконструкция и изграждане на строителни обекти, основен ремонт на остарелия сграден фонд, доставка на леки автомобили и други транспортни средства, разнообразна компютърна техника, аналитични и информационни системи и програмни продукти, въоръжение и защитни средства, техническо оборудване и обзавеждане и др.

За изпълнение на функционалните си задачи, приоритети и дейности в министерството са създадени условия за ефективно разходване на предоставените бюджетни средства за обезпечаване на материално-техническото осигуряване на структурите. Продължава процесът по освобождаване от имотите с отпаднала необходимост за министерството.

За периода е изготвена документация за участие в процедури по Закона за обществените поръчки, като са открити 49 обществени поръчки, а други 37 са в процес на изготвяне. Прекратени са 3 обществени поръчки. Организирани и проведени са обществени поръчки, финансирани със средства на Европейския съюз, в изпълнение на проекти с бенефициент ГДПБЗН в рамките на Оперативна програма „Регионално развитие 2009-2013 г.“, по проект „Разширяване на комуникационната инфраструктура на МВР“, по програма BG 13 „Взаимодействие в рамките на Шенген и борба с трансграничната и организираната престъпност, в т.ч. трафик на хора и странстващи престъпни групи“ на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 г. и проекти на Института по психология на МВР и дирекция „Комуникационни и информационни системи“ по Оперативна програма „Административен капацитет“. Реализирани са обществени поръчки с бюджетни средства за централни разходи за доставки, услуги и строителство, както и такива със средства по фонда за Безопасност на движението.

С цел подобряване на условията за настаняване на чужденци в Разпределителния център в гр. Елхово, през периода дирекция „Миграция“ участва в изпълнението на дейности по проект „Подкрепа с цел справяне с миграционния натиск на българо-турската граница” от Годишна програма 2013 на Фонд за външните граници (ФВГ) – „Спешни мерки”, като бенефициер в рамките на Главна дирекция „Гранична полиция“, които приключиха в края на месец януари 2015 г.
МЕЖДУНАРОДНА ДЕЙНОСТ

През първата половина на 2015 г. МВР участва в дискусиите по водещи теми от европейския дневен ред, като справянето с предизвикателствата на нелегалната миграция и бежанския натиск, борбата с тероризма и радикализацията, актуализирането на Стратегията за вътрешна сигурност на ЕС, пакета „Интелигентни граници”, проекта на Директива относно използването на резервационни данни на пътниците (PNR) и др.

През първото полугодие на 2015 г. България участва в обсъжданията, които са насочени към приемането на обща програма (EU Migration Agenda) и конкретни мерки за справяне с бежанските вълни и последиците от тях. Продължи активното сътрудничество със съседните страни и с европейските агенции, като Европейската агенция за управление и оперативно сътрудничество по външните граници на държавите-членки на ЕС (Фронтекс) и Европейска служба за подпомагане в областта на убежището (ЕСПОУ).

На 25 май 2015 г. по време на среща на министрите на вътрешните работи на България, Гърция и Турция в София беше подписано Споразумение между правителствата на трите държави за изграждане и функциониране на съвместен контактен център за полицейско и митническо сътрудничество на ГКПП „Капитан Андреево”.

В рамките на проведената визита на министъра на вътрешните работи на Сърбия в София на 24 юни 2015 г. са набелязани мерки за ограничаване на миграционния натиск и засилване на сътрудничеството в областта на борбата с нелегалната миграция и активизиране дейността на Центъра по линия на противодействие на контрабандата на стоки, чрез активизиране работата на смесените патрули по границата.

Активно е сътрудничеството с партньорски структури от държавите-членки на ЕС и трети страни, насочено към по-ефективни резултати в борбата с транснационалната организирана престъпност, трафика на хора и наркотици и противодействието на нелегалната миграция.

Засили се сътрудничеството и информационния обмен с международните полицейски организации - МОКП „Интерпол” и европейските структури за сътрудничество в областта на правоохраната (Европол), борбата с тероризма и граничната сигурност и управлението на информационните системи.

Друг важен акцент в международната дейност е борбата с тероризма и явлението „чуждестранни бойци”. Терористичните атентати в Париж, Копенхаген, Тунис и др. показаха, че заплахата от тероризъм е глобална и нарастващият брой на чуждестранните бойци, пътуващи от и за конфликтните зони в Близкия Изток и Северна Африка, изискват комплексни мерки за противодействие и отговор в областите на превенцията на радикализацията, граничната сигурност, обмена на информация, наказателното преследване и др.

Предприети са сериозни мерки за противодействие на нарастващата заплаха от киберпрестъпленията, наркотрафика, данъчни измами на територията на ЕС и др.

Продължи развитието на регионалното сътрудничество във всички формати – Залцбургски форум, Център за правоприлагане в Югоизточна Европа (SELEC), Конвенция за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа, Регионална инициатива за противодействие на корупцията, сътрудничество в Черноморския регион.



През втората половина на 2015 г. Република България ще бъде председател на Залцбургския форум, като сред приоритетите на Българското председателство на форума са противодействието на нелегалната миграция и каналджийството и укрепване на граничната сигурност, противодействието на тероризма и превенцията на радикализацията и засилване на сътрудничеството при трансграничното изпълнение на санкции за пътни нарушения.


Каталог: rdonlyres
rdonlyres -> Областна дирекция на мвр – р а з г р а д районно управление на мвр – р а з г р а д
rdonlyres -> Република българия министерство на вътрешните работи а н а л и з
rdonlyres -> Стара Загора Дата Време
rdonlyres -> „развитие на човешките ресурси” Ч
rdonlyres -> Дипломна работа за получаване на образователно-квалификационна степен „Магистър" по специалността „Стратегическо ръководство и управление на сигурността и обществения ред"
rdonlyres -> Наредба за условията и реда за функциониране на националната система за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт и населението при бедствия и за оповестяване при въздушна опасност
rdonlyres -> Решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка
rdonlyres -> Закон за движението по пътищата в сила от 01. 09. 1999 г. Отразена деноминацията от 05. 07. 1999 г
rdonlyres -> Наредба №8121з-968 от 10 декември 2014 Г. За правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница