Отчет за дейността на Националния център по опазване на общественото здраве



страница1/4
Дата11.01.2018
Размер0.72 Mb.
#44549
ТипОтчет
  1   2   3   4


Министерство на здравеопазването

Национален център по опазване на общественото здраве

ОТЧЕТ

за дейността на Националния център по опазване на общественото здраве
2007 г.

ПРОФ. Д-Р ЛЮБОМИР ИВАНОВ, ДМН

ДИРЕКТОР




Мисия с национално значение за общественото здраве

Ясно осъзнаваме, че мисията на НЦООЗ е да създава:



  • Съвременна методологична база за научни изследвания и образователна дейност в областта на общественото здраве;

  • Специализирани знания и експертиза за ефективна методическа подкрепа на МЗ, здравните и лечебни органи по места по въпросите на хигиената, храненето, промоцията на здравето и профилактиката на болестите и здравния мениджмънт.

Тази мисия представлява общо определение на основните направления на дейностите и работните операции на НЦООЗ, които считаме, че го отличават от другите национални центрове, факултети, катедри и други организации в страната, чийто предмет на дейност са проблемите на общественото здраве.



2007 г.: консолидация, подпомагане, сплотеност

През отчетния период нашият колектив се изправи не само пред значими научни, учебни, експертни и организационни задачи, но и пред съществени предизвикателства. Бяха превъзмогнати не малко трудности във връзка с проведеното отделяне на 7 лаборатории със списъчен състав от 53 специалисти в ЕАД ”Лаборекс”, съгласно ПМС № 208/05.09.2007 г. Щатната окомплектованост се намали значително от 308 на 255 длъжности. Нашият отговор бе създаването на нова, интегрирана организационна структура с оглед рационализиране и по-ефективно изпълнение на различните дейности.

Ние имаме твърдата решимост да превърнем в реалност оперативния план на Центъра за 2008 г., осигурявайки в ежедневната работа съвременна корпоративна култура, основаваща се на постигнатите резултати. Затова и дизайнът на нашия институционален план е ориентиран към организиране на дейностите ни около няколко приоритета и преди всичко към създаването на нови знания в областта на общественото здраве. Това можем да постигнем само със силна административна подкрепа, качествено делегиране на права, въвеждане на иновационни научни методи и стандарти.

Сплотеността на персонала на Центъра се засилва и от факта, че различните дейности се инкорпорират в ясни и споделени цели. Институционалният план за действие подробно представя цялостния процес на изпълнението.



Към нов тип на управление

Моето дълбоко убеждение е, че всеки един от нашите служители, независимо от неговия потенциал и от нивото, на което работи, с повишена отговорност и автономност ще играе пълноценна роля в създаването и реализацията на провежданите от Центъра политики. Само ясна визия за това, което ни мотивира и стимулира да оптимизираме ефекта от дейността ни, ще направи възможно провеждането на този нов тип ръководство.

Аз зная, че капацитетът за трудова ангажираност и ентусиазъм на 255 мъже и жени /както научни сътрудници и експерти, така и административен и помощен персонал/ - това е двигателят, придаващ значение и живот на дейностите в НЦООЗ.

Отчетът за 2007 година представя многобройните резултати за тяхната професионална посветеност.

Проф. д-р Л. Иванов, дмн

Директор на НЦООЗ



СЪДЪРЖАНИЕ



I.

Научен потенциал и структура на НЦООЗ

5

II.

Административна, стопанска, финансова и инвестиционна дейност

6

III.

Научно-изследователска и научно-приложна дейност

8




1. Планови теми

8




2. Участие в национални програми

17




3. Международни проекти

21




3.1. Съвместни проекти със СЗО

21




3.2. Проекти с организации към ООН

24




3.3. Проекти към Пакта за стабилност в Югоизточна Европа

25




3.4. Европейски проекти–многостранно сътрудничество

27




3.5. Международни проекти - двустранно сътрудничество

31




4. Проекти по Националния фонд “Научни изследвания” към МОН

36




5. Междуведомствени/междуинституционални договорни проекти

38




6. Публикации и участия в научни форуми през 2007 г.

42

IV.

Експертна, консултативна и нормотворческа дейност

42

V.

Експертизна и методична дейност

51

VI.

Учебна и промотивна дейнст

52

VII.

Повишаване на личната квалификация

53

VIII.

Основни постижения през 2007 г.

54

IX.

Нови предизвикателства

54

X.

Приложения

56




1. Презентация на отчетния доклад за 2007 г. на Директора на НЦООЗ пред общото събрание

Х-1




2. Списък на научните публикации през 2007 г.

Х-22




3. Списък на участията в научни форуми през 2007 г.

Х-32




4. Участия в национални и международни работни срещи, работни съвещания, кръгли маси през 2007 г.

Х-39




І. НАУЧЕН ПОТЕНЦИАЛ И СТРУКТУРА НА НЦООЗ
Към 31 декември 2007 г. Националният център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ) е имал 255 души персонал. Научните сътрудници са наброявали 71, от които 35 хабилитирани – 4 ст.н.с. I ст. И 31 ст.н.с. II ст. Специалистите с висше образование са 76, а с полувисше или средно специално образование – 26. Научният потенциал на НЦООЗ е с разнообразни специалности, но основно са медицински специалисти – от 71 научни сътрудници 36 са лекари.
След структурните промени на НЦООЗ през 2007 г. и отделянето на Лаборекс ЕАД беше създадена нова структура на Центъра, представена по-долу на схемата.
В рамките на НЦООЗ действат институции, акредитирани на национално и международно ниво:
С акредитация на национално ниво са:
1. Изпитателен център “Здраве” с ръководител ст.н.с. д-р Р.Еникова, дм и състав от 49 специалисти, който е приемник на дейността на “Хигихрантест”. Към Изпитателния център “Здраве” са включени следните лаборатории от НЦООЗ: “Химичен състав на храните”, “Микробиология на храните”, “Химически замърсители и добавки в храните”, “Хигиена на атмосферния въздух”, “Токсикология”, “Лична хигиена и общоупотребими предмети” и “Национална референтна лаборатория за анализ на генетично модифицирани храни”.
2. Орган по контрол “Екзакт” с ръководител ст.н.с. М.Израел, дм и числен състав от 10 специалисти, който наскоро успешно премина акредитационния одит и бяха продължени правата му за издаване на официални сертификати за безопасност.



СХЕМА НА СТРУКТУРАТА НА НЦООЗ



С акредитация по системата ГОСТ Р от Федералната Агенция по техническо регулиране и метрология на Руската Федерация са:


  1. Орган по сертификация с ръководител н.с. І ст. М. Ставрева, дм, който издава сертификати за храни, напитки, парфюмерийно-козметични продукти и средства за устната кухина. Разполага с 3-ма лицензирани експерти по ГОСТ Р: проф. Д-р Ст.Узунова, дмн, ст.н.с. д-р Р. Еникова, дм и н.с. І ст. М. Ставрева, дм.




  1. Изпитателен център с ръководител н.с. Д. Гюрова и състав 75 специалисти, който извършва изпитванията на проби от хранителни и козметични продукти.

Към НЦООЗ е акредитирана и Служба по трудова медицина с ръководител ст.н.с. д-р Л. Цанева, дм.


В НЦООЗ функционират 2 Колабориращи центъра на Световната Здравна Организация и Колабориращ Център на Международната организация на труда (МОТ):
Колабориращ център на СЗО за изследване и обучение по психично здраве с ръководител проф. Д-р Л. Иванов, дмн.
Колабориращ център на СЗО по трудова медицина с ръководител: проф. Д-р Е. Иванович, дмн.
Към НЦООЗ функционира също Национален център за международна информация по безопасност и трудова медицина, който е част от Мрежата от национални и колабориращи информационни центрове по безопасност и здраве при работа на МОТ.
II. АДМИНИСТРАТИВНА, СТОПАНСКА, ФИНАНСОВА И ИНВЕСТИЦИОННА ДЕЙНОСТ
От 1 юли 2007 заплатите на служителите на НЦООЗ бяха увеличени с 10%.

Приходите на НЦООЗ за 2007 г. са общо 851 889 лв, от които:

  • Приходи от договори, експертизи, анализи, платени курсове – 413 362 лв.

  • От нощувки в общежитието за следдипломна квалификация (ОСДК) – 308 470 лв.

  • Приходи от наеми – 42 450 лв.

  • Приходи от извършен предварителен санитарен контрол – 87 607 лв.

От тази сума МЗ одобри около 78 000 лв. за допълнително материално стимулиране на служителите на НЦООЗ.


През 2007 г. в НЦООЗ бе извършена значителна по обем и съдържание дейност от секции “Човешки ресурси и правно обслужване”,
”Управление на финансовите ресурси”, “Стопанска служба и управление на собствеността, както и от колектива на ОСДК. За нарасналия обем и сложност на задачите, изпълнени от тези звена за 2007 г. допринесе и отделянето на “Лаборекс” ЕАД от структурата на НЦООЗ. През отчетния период с активното участие на звено “Обществени поръчки инвестиционни проекти” бяха сключени 28 абонаментни договора за ежемесечна поддръжка на оборудване и техника и 1 договор за периодични доставки и услуги. Съгласно методическите указания утвърдени от МФ бяха разработени и представени в МЗ нови инвестиционни проекти за капиталови разходи, свързани с обновяване, реконструкция и ремонт на основните съоръжения инсталации и сграден фонд на НЦООЗ и ОСДК.
Съгласно указанията от МВР за привеждане на сградата на НЦООЗ в съответствие с противопожарните изисквания бе обявена обществена поръчка, разработен съответен проект и усвоени средства в размер на 340 000 лв. Разработката продължава и тази година.
През 2007г., бе реализирана една значителна социална придобивка –откриване на обновения стол-ресторант. Той обслужва и съседните болнични и здравни заведения.
Административното ръководство на НЦООЗ се справи успешно с възникналите допълнителни организационни трудности и непредвидени финансови разходи във връзка с постановлението на МС за нанасяне в сградата на две основни структури на МФ –Държавната комисия по хазарта и Комисията по ценни книжа. Това бе свързано със спешното освобождаване на 30 работни помещения и отделно складови площи, заети от наши служители. Бяха преместени повече от 35 служители и съответния инвентар, като в много от случаите се наложи сгъстяване. Бе направен основен ремонт на над 40 помещения и лаборатории, които десетки години не са били дори и козметично ремонтирани. Бяха изцяло обновени 6 лаборатории, които бяха оборудвани с модерна апаратура по ФАР.
III. НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА И НАУЧНО-ПРИЛОЖНА ДЕЙНОСТ
През 2007 г. НЦООЗ е имал обемна и многопосочна научно-изследователска и научно-приложна дейност, включена в национални и международни проекти. Резултатите от работата на НЦООЗ са значителен принос за създаване базата на националната здравна политика и нейното реализиране, за изграждане капацитета на специалистите от страната в различните области на общественото здраве.
През 2007 г. звената на НЦООЗ са работили по 22 планови теми, изпълнили са 54 задачи по 8 Национални програми, участвали са в 37 международни проекта, от които на 26 са водещи или единствени изпълнители, разработвали са 5 научни проекта по Националния фонд “Научни изследвания” към МОН, изпълнили са 6 договорни проекта с други институции.


  1. ПЛАНОВИ ТЕМИ


Плановите теми на НЦООЗ са насочени предимно към:

  • Създаване на научна база на националната здравна политика;

  • Решаване на научно-практически проблеми, свързани с националната здравна политика;

  • Хигиенни проучвания/ разработване на методи за оценка и контрол на:

    • Фактори на околната среда

    • Продукти, предназначени за здравето


За създаване научна база на националната здравна политика са разработвани 8 теми:
Направление “Функциониране на здравната система” – 2 теми:
Тема “Здравето – първостепенна инвестиция в бъдещето на нацията Ръководител: проф. Д-р Л. Иванов, дмн

Срок: 2008 г.

Разработени са аспектите за управлението на здравната система, човешките ресурси в здравеопазването, извънболничната, спешната и болничната помощ, общественото здравеопазване, партньорство и междусекторно сътрудничество.



Тема “Екстремални климатични явления в България и оценка на риска

Ръководител: ст.н.с. д-р Р. Чакърова, дм

Срок:2006-2008 г.

Извършена е научна редакция на материали за монографията “Медицинска география на България”, превод и редакция на анкетата “Екологията и общественото мнение”, стартира статистическата обработка на данните от извършеното проучване.


Направление “Промоция на здраве и профилактика на болестите” – 1 тема:
Тема “Изграждане и поддържане на интегрална база данни за детерминантите на здравето”

Ръководител: ст.н.с. д-р Б. Бенчев, дм

Срок:2006-2008 г.

Целта е изграждане на база от показатели, свързани с разработването на здравна политика, планирането на програми и дейности за промоция на здравето и профилактика на болестите. През 2007 г базата данни се допълни за основните групи детерминанти на здравето (социално-икономически, поведенчески, екологични и генетични) за 2006 г. по данни от НСИ, Евростат, СЗО и други източници. Данните могат да бъдат ползвани от МЗ, РИОКОЗ, сектори извън здравеопазването, НПО и други.


Тема: Прилагане на медицински услуги по промоция на здравето в българските болници и критерии за изпълнение на стандарт в тази област.

Ръководител на темата: ст.н.с. д-р Б. Бенчев, дм

Срок: 2007-2010

В реализацията участват и изпълнителни директори и болнични координатори от МБАЛ, участващи в проект „Промоция на здравето в болниците – национална мрежа”. Разработката цели интегриране на промоцията на здраве в дейността на българските болници чрез включване на медицинските услуги в тази насока в клиничните пътеки и изграждане на система за кодиране и реимбурсиране на този вид медицински услуги. През годината се разработи проект по Предприсъеднителните програми на Кралство Нидерландия и МИЕ: PPA и МАТРА for European Cooperation „Кодиране и реимбурсиране на медицинските услуги по промоция на здравето в българските болници”. Проектът е представен в МИЕ, съгласно формалните изисквания.



Тема: Туберкулозата като проблем на общественото здраве в България – състояние, тенденции, приоритети за профилактика.

Ръководител: ст.н.с. д-р Б. Бенчев, дм

Срок: 2007-2008

Разработката е насочена към епидемиологичен анализ на заболеваемостта от туберкулоза за 20 г. период и разработване на дейности по компонент 7 на Националната програма в тази област – Промоция на здравето. През годината е изготвен е план за развитие на дейности със следната насоченост: здравно образование на лицата с повишен риск за заболяване от туберкулоза; здравно-образователна програма за продължаващо обучение на новооткрити болни от туберкулоза и членовете на техните семейства; програма за обучение на медицинския персонал от специализираните болници за лечение на туберкулозата; проучване на нивото на знания, умения и нагласи сред населението относно рисковите фактори и предпазването от туберкулоза. Разработена е част от въпросника за проучване на знанията, уменията и мотивацията на рискови групи от населението относно предпазването от туберкулоза.


Направление “Храни и хранене” – 3 теми
Тема “Мониторинг на хранителния прием, хранителния и антропометричен статус на населението в България”

Ръководители: ст.н.с. д-р Д.Байкова, дм и ст.н.с. д-р Бл. Йорданов

Срок: 2004-2008 г.

През 2007 г. данните от националното проучване на приема на енергия и хранителни вещества от различни групи от населението, от антропометричните показатели на хранителния статус, социално-икономическите фактори, свързани с храненето и хранителния статус на населението, честотата на консумация на хранителните продукти при различните групи от населението са анализирани, обобщени и представени в 4 публикации и 12 доклади на национални и международни форуми. Данните от проучването са използвани като научна база за разработване на Национални препоръки за здравословно хранене за възрастното население и за деца на 3-7 години.


Тема Разработване на съвременна база данни и индикатори за създаване на компютърна програма за оценка на храненето”

Ръководител: ст.н.с. д-р С. Петрова, дм

Срок: 2006-2008 г.

Извършен е анализ на принципите и базата данни на ползваната понастоящем компютърна програма от лабораторията и други софтуери. Събрана е информация за състава на нови храни на българския пазар от производители и вносители и е внесена в базата данни. Извършен е преглед на включените рецепти в базата данни на съществуващата компютърна програма, проучване на използваните понастоящем рецепти в детските яски и млечни кухни и допълване с 65 нови рецепти. Направено е прегрупиране и прекодиране на храните според съвременните европейски изисквания. Разработени са индикатори и задание за създаване на нова компютърна програма. Компютърната програма е разработена и уеб базирана и ще служи на РИОКОЗ за оценка на храненето. Извършва се валидиране на изчисленията от програмата. Предстои обучение на всички РИОКОЗ за работа със софтуера.


Тема “Таблици за химичния състав на хранителни продукти”

Ръководител: н.с. Д. Гюрова

Срок: 2007-2009 г.

За отчетния период са разработени и внедрени 3 нови метода – за определяне на редуциращи захари, холестерол и обща титруема киселинност в храни. Извършени са анализи на 25 храни по 4 показателя, подготвена е таблица за съдържание на витамини в 115 български храни.


Направление “Здраве и безопасност при работа” – 1 тема
Тема “Интегриране на управлението на психосоциалните проблеми (стрес, насилие и др.) в цялостната фирмена политика”

Ръководител: проф. Д-р Л.Иванов, дмн

Отг. Изпълнител: н.с. I ст. Б. Ценова, дм

Срок: 2007 – 2009

Целта е да се внедри методологията SOLVE на Международната организация на труда, която представлява инструмент за управление на психосоциалните проблеми на работното място, възникващи във връзка със стреса и насилието при работа, тютюнопушенето, употребата на алкохол и дрога, ХИВ. През 2007 г. е събрана информация за развитието и резултатите от внедряването на методологията в страните от международната мрежа SOLVE; адаптирани са материали за обучение; подготвени са инструктори за внедряване на методологията; уеднаквени са инструменти, методи, програма за изследвания и критерии за оценка за научни изследвания и създаване на банка данни във връзка с взаимодействието между психосоциалните елементи.


За решаване на научно-практически проблеми, свързани с националната здравна политика са разработвани 8 теми:


Направление “Промоция на здраве и профилактика на болестите” – 2 теми
Тема “Прилагане на медицински услуги по промоция на здравето в българските болници и критерии за изпълнение на стандарт в тази област”

Ръководител: ст.н.с. д-р Б. Бенчев, дм

Срок: 2007-2010 г.

Разработката цели интегриране на промоцията на здраве в дейността на българските болници чрез включване на медицинските услуги в тази насока в клиничните пътеки и изграждане на система за кодиране и реимбурсиране на този вид медицински услуги. През годината се разработи проект по Предприсъеднителните програми на Кралство Нидерландия и МИЕ: „Кодиране и реимбурсиране на медицинските услуги по промоция на здравето в българските болници”. Проектът е представен в МИЕ, съгласно формалните изисквания.


Тема “Профилактичен модел за неспецифично имуностимулиране с фитопродукти”

Ръководител: н.с.І.с. д-р И.Янева

Срок: 2007 – 2008

Разработена е брошура по прилагане на фитопродукти за неспецифична имуностимулация. Стартира определянето на групите от пациенти с определени заболявания или с рискови фактори за развитие на определени заболявания, ще се разработи образователен стандарт за обучение на ОПЛ.


Направление “Храни и хранене” – 2 теми
Тема “Разработване на ръководства за организирано хранене на различни възрастови и професионални групи от населението” Ръководители: ст.н.с. д-р С. Петрова, дм и ст.н.с. д-р Д.Байкова, дм

Задача: Разработване на Ръководство със Сборник рецепти за деца до 3 годишна възраст

Срок: 2006-2008 г.

Извършен е преглед на международните изисквания за хранене на кърмачета и малки деца, разработени са изисквания и параметри за отделните групи ястия и включените тях храни за рецептурника. Съставени са рецептури и е калкулиран химическият състав на 400 ястия. Извършва се технологично изпитване на рецептурите. Ръководството е предназначено за внедряване принципите на здравословното хранене в млечните кухни, детските ясли и в семействата с кърмачета и малки деца.



Тема Мониторинг на храни за замърсителите акриламид, фуран и 3-MCPD”

Ръководител: доц д-р Т. Врабчева, дм

Срок: 2007- 2008

Извършено е литературно проучване, запознаване с методи за извършване на предварителна подготовка на пробите. Стартира обработка и анализ за съдържание на акриламид на постъпили в лабораторията проби хранителни продукти – кафе, какао, бисквити, хляб, кроасани, макаронени изделия, ориз, чипс и др. От РИОКОЗ София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен.


Направление “Здраве и безопасност при работа” – 4 теми
Тема Разработване и пилотно внедряване на нови методични подходи за осигуряване на здраве и безопасност при работа – приложение на Глобалната стратегия на СЗО по трудова медицина

Ръководител: Проф. Д-р Е. Иванович, дмн

Срок: 2002-2008

Задача 1 “Разработване на Национален профил на дейностите по здраве и безопасност при работа”

Срок: 2002-2007

Приложена е създадена и утвърдена от СЗО и МОТ методика за разработване на Национален профил на дейностите по здраве и безопасност при работа с 4 основни групи показатели: демографски, икономически, здравни, трудово-медицинско обслужване. Извършена е съпоставка на показателите за дейностите по здраве и безопасност в страната със страни от Европейския съюз и присъединените страни. Извършена е актуализация на резултатите съобразно последните статистически данни и окончателно оформяне на отчета по темата за представяне пред Научен съвет. Данните могат да бъдат използвани като база за актуализиране на държавната политика по здраве и безопасност при работа, определяне на приоритети и разработване на Стратегия за подобряване на дейностите по безопасност и здраве при работа – от МЗ и МТСП, организации на работодателите и работещите, браншови организации.



Задача 2 “Проучване на условията на труд на ученици от професионални училища”

Срок: 2005-2007

Проведено е анкетно проучване на 900 ученика от професионални гимназии от 6 бранша (металургия, електроника, кожарска промишленост, шивашка промишленост, строителство, хранително-вкусова промишленост). Събрана и анализирана е информация за обективизиране на условията на труд и характера на трудовата дейност в проучваните професионални гимназии. Обработени са резултатите от статистическия анализ на данните, извършена е подготовка на отчета по задачата.



Задача 3 “Подготовка на материали за обучение по Трудова медицина”

Срок: 2005-2008

Разработена е нова Програма за следдипломно обучение на лекари за придобиване на специалността “Трудова медицина”, разширена с разработени 3 нови модула – Организация на дейностите по осигуряване на здраве и безопасност при работа, Оценка на риска на работното място, Промоция на здравето на работното място. По актуализираната програма за обучение са обучавани 3 випуска специализанти.

Разработен е Компендиум по трудова медицина за водещи икономически сектори – рудодобив, въгледобив, енергетика, металургия – черна и цветна, машиностроене, строителство и производство на строителни материали, химическа промишленост, хранително-вкусова промишленост, текстилна промишленост, селско стопанство, горско стопанство – дърводобив и дървообработване, фармацевтична промишленост.
Тема Трудовомедицинско проучване на стреса при работа при професии с нервно-психично натоварване”

Ръководител: проф. Д-р Е. Иванович, дмн

Срок: 2007-2009

Извършено е трудовомедицинско проучване на стреса при работа на звукотехнически персонал в радиопроизводството. През отчетния период са проведени трудовофизиологични и психологични проучвания по следните показатели: Характеристики на трудовата дейност, Функционално състояние на организма и промени по време на работа (сърдечно-съдова дейност, зрителен и слухов анализатор, работоспособност); Стрес при работа чрез проследяване в динамика на биохимични показатели (хормони на стреса адреналин, норадреналин и кортизол).


Тема “Общуването на работното място – особености и дефицити”

Ръководител: н.с. I ст. Б. Ценова, дм

Срок: 2007 - 2009

Целта е да се проучат особеностите и водещите дефицити на общуването в здравната мрежа (РИОКОЗ, СТМ, ОПЛ). Това ще бъде база за разработване на адекватни програми и средства за преодоляването им и подобряване на ефективността на работата и благосъстоянието на работещите. Извършени са следните дейности: разработване на анкетна карта; анкетиране на пилотна група; първичен анализ на данните.



ТемаИзточници на бърнаут, стрес и ресурси на работното място”

Ръководител: н.с. I ст. Б. Ценова, дм

Срок: 2007-2009

През 2007 г. е проведено пилотно проучване в болнично заведени (УМБАЛ, над 300 лица); подготвен е математико-статистически модел за обработка на данните; част от данните са подготвени за компютърна обработка. Резултатите от пилотното проучване показват широко разпространение на различни форми и източници на стрес и насилие на работното място.

Крайните резултати ще се ползват от МЗ, ръководства на болнични заведения, СТМ, работодатели, представители на работещите за определяне на водещи източници на стрес на работното място и основни ресурси за преодоляването му.
НЦООЗ е разработвал 5 теми, свързани с хигиенни проучвания, разработване на методи за оценка и контрол на фактори на околната среда и продукти, предназначени за здравето.
Направление “Околна среда-здраве” – 2 теми
Тема ”Разработване на методология за проверка на съдържанието на UV филтри и UV защитата на козметични продукти”

Ръководител: проф. Д-р Ст. Узунова, дмн

Срок: 2005-2007

През 2007г са довършени изпитванията на слънцезащитни козметични продукти за съдържание на UV филтри и тяхната защита от UV лъчи. Разработени и валидирани са 19 химични и 1 физичен in vitro метод за определяне на защитата на козметични продукти. Получени са нови данни за пропускането на UV лъчи през козметичните продукти и прогнозиране на защитата от тях. Резултатите от разработката ще допринесат за подобряване на контрола на козметичните продукти и за съотвествие на козметичните продукти с изискванията за безопасност и за осигуряване на реална защита от тях. Разработени са внедрителските документи по темата и е подготвен отчетния доклад.


Тема Хигиенно проучване за наличие на цианобактерии във водите на избрани язовири за питейно-битово водоснабдяване в страната с Ръководител: ст.н.с. д-р Г. Гопина, дм

Срок: 2007-2008

Извършени са сезонни пробонабирания от определените пунктове, анализ на фитопланктона и първичен лимнологичен профил на водоемите. Данните са обобщени и систематизирани във вид на окончателен отчет. Извършената оценка и препоръки ще позволят на контролните органи и водоснабдителите да насочат вниманието си към учестено мониториране на индикаторни показатели и постигане на необходимата ефективност на процесите на пречистване и дезинфекция на водата особено в сезоните благоприятстващи цианобактериалните цъфтежи.


Направление “Храни и хранене” – 2 теми
Тема “Микрофлора на храните – хигиенно нормиране и влияние върху здравето на човека”

Ръководител: ст.н.с. д-р Р. Еникова, дм

Срок: 2004- 2008

През 2007 г. са продължили изследванията с натрупване на фактически данни и изпитване на микробиологични методи за хранителни продукти. Обобщени са големи масиви от материали по темата. Основните глави на общия научен отчет са написани и оформени. Съставен е проектът на препоръчителни микробиологични норми за различни групи храни, които не са обект на Регламент ЕС 2073/2005. През 2007 г. са внедрени 6 нови метода по ISO. Извършени са наблюдения върху детски храни, фармацевтични препарати и храни-добавки, растителни подправки, кетъринг и промишлена продукция на готови ястия по показателите Enterobacteriaceae, Coliform, Escherichia coli, Salmonella, други чревни бактерии, Pseudomonas, сулфитредуциращи клостридии и/или анаеробни микроорганизми, коагулазоположителни стафилококи, Listeria monocytogenes, Bacillus cereus, общ брой на мезофилните, термофилни и термотолерантни микроорганизми и др. Получените конкретни резултати са послужили като основа за преработка на проекта на български национални микробиологични норми в допълнение на Регламент на ЕС 2073/2005 г. по критериите за микробиологична безопасност на храните и хигиената на процесите. Нова редакция на проекта е внесена в комисията на МЗ по българските микробиологични норми за безопасност на храните.


ТемаОпределяне на Охратоксин А в български и вносни хранителни продукти – методи за анализ”

Ръководител: ст.н.с. д-р Т. Врабчева, дм

Срок: 2006-2008

През 2007 г. е внедрен и верифициран НРLC метод с имуноафинитетна колона за пречистване за определяне на охратоксин А в червен пипер;изработени са 6 бр. Проби червен пипер за съдържание на Охратоксин А; 4 бр. Проби пивоварен ечемик за съдържание на Охратоксин А и Афлатоксини В1, В2, G1 и G2. Данните са обработени и публикувани в статия на английски език.



Направление “Здраве и безопасност при работа” – 1 тема
Tема “Инбрединг и генетичен контрол върху линейни мишки BALB/c”

Ръководител: ст.н.с.д-р Е. Миркова, дм

Срок: 2006 – ежегодно

Извършени са експериментални мултигенерационни изследвания за инбрединг и контрол върху геномния стабилитет на единствената в страната линия инбредни мишки BALB/c за целите на акредитираната ни методология за експериментална оценка на „ин виво” генотоксичност.




  1. УЧАСТИЕ В НАЦИОНАЛНИ ПРОГРАМИ

НЦООЗ е участвал в реализирането на 8 национални програми. Във всички национални програми НЦООЗ има важно участие, като значителна част от задачите се ръководят и изпълняват от наши специалисти.


Национален план за действие «Околна среда и здраве», 2002-2007 Координатор от НЦООЗ – ст.н.с. д-р К. Василев, дм

От НЦООЗ в изпълнението на Националния план за действие «Околна среда и здраве», 2002-2007 г. Са взели участие Направление «Околна среда-здраве», Направление “Здраве и безопасност при работа” и Направление “Функциониране на здравната система” в общо 11 задачи от Раздели «Селищна и работна среда», «Детско здраве – околна среда», «Природни бедствия, промишлени и ядрени аварии», «Информационни системи». Основните дейности включват:



- Оценка на някои аспекти на качеството на средата в затворени помещения и детското здраве;

- Проучване на вида и нивата на основните замърсители на въздуха в обществени сгради и оценка на здравния риск за обитателите им;



- Разработване на система за контрол, оценка и управление качеството на въздуха в обществени сгради и жилищни помещения;

- Замърсяване на атмосферния въздух от автотранспорта и оценка на влиянието му върху здравето на населението в района на гр. София;

- Усъвършенстване и хармонизиране на нормативната база за контрол и оценка на нейонизиращите лъчения у нас с тази на ЕС – разработен е проект за Наредба за максимално допустимите стойности на електрически, магнитни и електромагнитни полета и за изискванията за защита на населението в околна среда;

- Усъвършенстване на контрола и оценката на здравния риск, създаван от нейонизиращите лъчения;

- Осигуряване на система за комуникация и управление на риска от въздействието на нейонизиращите лъчения

- Проучване на състоянието и обезпечеността със санитарни съоръжения в сградния фонд на детски ясли, градини и училища и оценка на хигиенните практики, познанията, нагласите и уменията на деца и родители по отношение на личната хигиена;

- Оценка на здравния риск от въздействието на ултравиолетовата (УВ) радиация, чрез анализ на ефектите върху възрастното население, като резултат от експозицията на УВ радиация в детска възраст;

- Валидиране на методика за оценка на защитата чрез козметични продукти от УВ лъчение на децата;

- Изграждане на Национална Информационна Система “Околна среда-здраве и заразни болести”

Национален план за действие “Храни и хранене”, 2005-2010 г.

Националният координатор (ст.н.с. д-р С.Петрова, дм) и 5 от членовете на Националния координационен съвет са от НЦООЗ. Основни участници от НЦООЗ са Лаб. “Хранене и обществено здраве”, Лаб. “Замърсители и добавки в храните”, Лаб.“Микробиология на храните”, Секция “Социална епидемиология-Биостатистика”, Секция “Кризисни ситуации и обществено здраве”, Секция “Детско и училищно здравеопазване”
През 2007 г. експертите от НЦООЗ са взели участие в изпълнението на 21 дейности, като са били единствени или главни изпълнители в 11 задачи. Основните дейности включват:

- Разработване на Национални препоръки за здравословно хранене на деца от 3 до 7 години;

- Разработване на модули за обучение на здравословно хранене за децата в детските градини, за кухненския и медицинския персонал в детските градини и за родителите. Проведено е контролирано интервенционно проучване за оценка ефективността на разработените модули;

- Разработване на 2 методични указания и учебни материали за здравните специалисти;

- Организиране и провеждане честване на Световния ден на храните (16 Октомври);

- Организиране и провеждане на Национална седмица за борба със затлъстяването;

- Разработване на информационни материали за рискови групи от населението (кърмачета и малки деца, бременни и лактиращи жени, лица със затлъстяване и диабет);

- Отпечатване, разпространение и промоция на Национални препоръки за здравословно хранене на населението от 18 до 65 години;

- Учебен център по безопасност на храните за България (създаден на база НЦООЗ) – проведени са 8 курса за инспекторите от РИОКОЗ, разработени са 3 брошури;

- Поддържане на интернет страница на Националния план за действие “Храни и хранене”;

- Разработване и поддържане на Интернет страница по безопасност на храните.
Национална програма за ограничаване на остеопорозата в РБългария, 2006-2010

Координатор за НЦООЗ: проф. Д-р Цв. Попиванова, дмн

Основни изпълнители от НЦООЗ са Секция “Детско и училищно здравеопазване” и Лаб. “Хранене и обществено здраве”

През 2007 г. са изпълнени 9 задачи, основните от които са:

- Разработване на методично указание в областта на първичната профилактика на остеопороза;

- Оценка и анализ на работата с подрастващите по профилактика на остеопороза;

- Анализ на подходите за решаване на проблема за увеличаване приема на калций с храната и разработване на препоръки за фортифициране на млякото с витамин D3 и калций;

- Отпечатване и разпространение на Едноминутния тест за оценка на риска от остеопороза на МФО

- Отпечатване и разпространение на информационни материали за остеопорозата като заболяване със значим ефект върху качеството на живота

- Отбелязване на “Световния ден без Остеопороза” (20 октомври) – пресконференция, интервюта в медиите
Национална програма “Превенция и контрол на ХИВ/СПИН и ППБ в България”, 2004-2008 г.

Основен изпълнител от НЦООЗ е Секция “Контрол и профилактика на ХИВ/СПИН” – 4 задачи; Секция “Глобално психично здраве” също е участвала в изпълнението на 2 задачи.

НЦООЗ е взел участие в провеждането на 3 национални информационни кампании, в дейността на Коалиция АНТИСПИН.

В рамките на Компонент 7 „Превенция на ХИВ сред млади хора във и извън училище” е взето участие в проведено първоначалното изследване на знания, нагласи и поведения на младите хора в нашата страна в сферата на сексуалното и репродуктивно здраве за определяне на изходните стойности на индикаторите.


Национална програма за ограничаване на тютюнопушенето (2007-2010)

В рамките на Тази програма НЦООЗ е организирал и провел Национално проучване на факторите на риска за здравето сред активното население” съвместно с РИОКОЗ в страната като е изследвана репрезентативна извадка от 3000 лица, данните са обработени статистически и се анализират от НЦООЗ. Ръководител на проучването е ст.н.с. д-р Н.Василевски, дм.

Проведени са 2 обучителни курса за медицински специалисти по прилагане на методи за отказване от тютюнопушене, пресконференции по проблема, участия в радио и ТВ предавания. Извършено е обучение на ученици за прилагане на подхода “Връстници обучават връстници”.
Национална политика за психично здраве, 2006-2012 г.

Проф.д-р Л. Иванов, дмн и д-р Х. Хинков са членове на Националния съвет за приложение на Национална политика за психично здраве. НЦООЗ взима участие в изпълнението на Национална програма за психично здраве към Националната политика за психично здраве. През 2007 г. е извършена обработка на данните от проучване по съвместен Проект с Харвардския университет “ЕПИБУЛ”, който се провежда в рамките на програмата.

Участници от НЦООЗ: проф. д-р Л.Иванов, дмн, д-р Х. Хинков,

д-р М.Околийски.
Национална програма за превенция на суицидния риск и суицидното поведение, 2007-2012 г.

Координатор за НЦООЗ и основен изпълнител: ст.н.с. д-р Л. Цонева, дм

Анализирани и обсъдени са резултатите от изпълнението на програмата до 2006 г. Разработен е проект за нова Национална програма за периода 2007 – 2012 г., вкл. Бюджет на програмата за периода. Предстои утвърждаване на програмата от МС.


Национална програма за намаляване на вредите от злоупотребата с алкохол, 2008-2012

НЦООЗ е взел участие в разработването на първи проект на програмата.




  1. МЕЖДУНАРОДНИ ПРОЕКТИ

НЦООЗ е работил по 37 международни проекта – многостранно сътрудничество по VI Рамкова програма и други програми на ЕС, договори с международни организации (СЗО, УНИЦЕФ, Фонда на ООН за население, Пакта за стабилност за страните от Югоизточна Европа), двустранни сътрудничество с редица европейски страни (Холандия, Австрия, Белгия и др.), с чуждестранни университети (Харвардски Университет, Мичигански Университет, Рутгерс Университет – САЩ).




    1. СЪВМЕСТНИ ПРОЕКТИ СЪС СЗО


НЦООЗ разработва 8 проекта, съвместно с Регионалното бюро за Европа на СЗО.
Интервенционна програма за интегрирана профилактика на

хроничните неинфекциозни болести (СИНДИ)-демонстрационни зони:

Координира се от СЗО/ЕВРО. Участват 32 страни от Европа и Канада.



Изпълнителен директор на СИНДИ-България – ст.н.с. д-р Н. Василевски, дм, Ръководител на Направление “Промоция на здраве и профилактика на болестите” към НЦООЗ.

През 2007 г. върху представителни извадки в СИНДИ зоните е проведено проучване на нивото на поведенческите и биологичните фактори на риска за здравето, знанията, уменията и поведението на населението за здраве. Обхванати са към 10500 мъже и жени на възраст 25-64 години. С всеки от тях е проведено персонално интервю по стандартизиран въпросник, измерено е кръвното му налягане, теглото, ръста, обиколката на талията и ханша, взета е кръв за пълен липиден профил. Данните от изследването се обработват от НЦООЗ. Под ръковоството и със съдействието на НЦООЗ в зоните на СИНДИ са проведени ежегодните интервенционни мероприятия за контрол на факторите на риска: тютюнопушуне, нездравословно хранене, ниска двигателна активност, злоупотреба с алкохол, стрес и др., които включват образователни мероприятия за населението, около 40 семинара за специалистите за изграждане на профилактични и терапевтични умения за контрол на ФР и болестите, индивидуални обучения, междусекторни дейности, разработване и публикуване на различни образователни материали: дипляни, брошури, плакати, постери, значки, клипове, филми и други.


Проект “Здрави деца в здрави семейства”- детски компонент

в рамките на програма СИНДИ

Координатор на проекта: н.с д-р Г. Цолова, дм

Срок: 2007-текущ

Разработена е програма на компонента, която се съгласува с Програмния съвет на СИНДИ и Обществената коалиция за здраве и директорите на училищата. Подготвена е програма за обучение на учителите и други обучители. Разработен е първи вариант на методичен материал за интервенционните дейности по факторите на риска за използване от учителите. Реализирани са редица обучителни дейности в училищата по проблемите на здравословен начин на живот


Европейска инициатива на СЗО за наблюдение на затлъстяването при деца

Проектът се координира от Регионалното бюро на СЗО за Европа, участват 23 страни от ЕС.



Ръководител и национален координатор: ст.н.с. д-р С.Петрова, дм

Срок: 2007- текущ

Извършена е подготовка за провеждане на национално проучване на свръхтеглото и затлъстяването при деца в училищна възраст (7-8 години) чрез антропометрични измервания на децата и анкетно проучване на рисковите фактори. Взето е участие в разработване на стандартизирани за всички международни участници въпросници, протокол на проучването, ръководство за процедурите за събиране на данните. Проучването ще се проведе през 2008 г. и ще се повтаря на всеки две години.


Проект “Глобално проучване на тютюнопушенето”: “Глобално проучване на тютюнопушенето сред младите хора” ІІ етап; “Глобално проучване на тютюнопушенето сред училищния персонал” ІІ етап; “Глобално проучване на тютюнопушенето сред здравните професионалисти” І етап

Проект на СЗО, МЗ и НЦООЗ (в рамките на Националната програма за ограничаване на тютюнопушенето в Р. България)



Координатор: н.с. I ст. Д-р А. Манолова, дм

В изпълнението на проекта от НЦООЗ взимат участие: Секция “Детско и училищно здравеопазване”, Секция “Профилактика на болестите”, Секция “Психология на труда”.

През 2007 г. е извършена организация на проучване на тютюнопушенето в 25 училища в гр. София и 25 училища в останалата част на страната; подготовка на въпросник за регионалните изпълнители; подготовка на семинар за обучение на регионалните изпълнители; обучение на регионалните изпълнители. Проведено е проучване на тютюнопушенето при 150 студенти по медицина от МУ-София.
Проект: Болници за промоция на здраве

(СЗО – ЕВРО проект)

Национален координатор на проекта: ст.н.с. д-р Б.Бенчев, дм

Срок: 1994 г. – текущ

През 2007 г. се осъществи дейност за регистрация на българските болници в международната мрежа по проекта по нова процедура, а също и по заплащането на членския внос за 2007 г. в координационния център на СЗО – УМБАЛ „Св. Ив. Рилски”, УМБАЛ „Александровска”, МБАЛ- Кърджали, МБАЛ- Смолян и др. Създаде се нова интернет-страница на проекта.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница