Отчет за дейността на народно читалище „ Яна Лъскова-1905 Несебър съдържание І. За организацията



Дата21.01.2018
Размер264.37 Kb.
#49210
ТипОтчет
ГОДИШЕН ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА ЗА 2017

ГОДИШЕН ОТЧЕТ ЗА

ДЕЙНОСТТА
на народно читалище

Яна Лъскова-1905” Несебър



СЪДЪРЖАНИЕ


І. За организацията
ІІ. Основни дейности

1. Библиотечна дейност и информационно обслужване

2. Детско и младежко творчество

3. Колективи и съхраняване на местните, национални и духовни традиции

4. Културна дейност , участия във фестивали и международни конкурси

ІІІ.Фестивали на НЧ ”Яна Лъскова-1905”

ІV. Човешки и финансови ресурси

1. Екип


2. Финансов отчет и управление на собствеността
V. Партньори


І. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА
През 2016 година читалище „Яна Лъскова-1905” Несебър осъществяваше дейността си в съгласие със своите програмни цели, заложена в Устава на организацията, според който читалището, като юридическо лице с НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ има следните основни цели:

1. Утвърждаване на гражданското общество, като източник на социален капитал;

2. Разпространение на духовни и културно-просветни ценности, подпомагане на културното и творческо развитие, обогатяване на социалната и образователна дейност

3. Подпомагане и развитие на младежки дейности

4. Осигуряване на достъп до информация
Дейности за постигане на тези цели:
*Поддържане общодостъпна обществена библиотека с присъщите и библиотечно – информационни дейности.

*Организиране и поддържане художествени колективи, формации, празненства, концерти.

*Организиране на културно-просветни изяви самостоятелно или съвместно с други организации и институции.

*Осъществяване на социални дейности и услуги, подпомагащи лица и семейства, както и такива, свързани с отглеждането, възпитанието, обучението и пълноценното уплътняване на свободното време на децата и младите хора

*Осъществяване неформално обучение и консултиране на деца, младежи, лица в трудоспособна възраст,

*Развиване на младежки дейности, в полза на най-широк кръг млади хора, без оглед на социална и етническа принадлежност.


Организационната структура на читалището през годината бе, както следва:

• Върховен орган – Общо събрание включващ всички читалищни членове или 169 души. Тук е мястото да споменем и имената на трима наши дългогодишни самодейци, които ни напуснаха завинаги, но споменът за тях ще остане.

Наум Костов Николов

Елена Ставрева Христова

Евгения Сергеевна Пачуевой

Вечна им памет!

• Настоятелство на читалището в състав: Председател –Миглена Щерионова и членове: Андон Ненов, Венелин Ташев, Виолета Георгиева, Гинка Заякова, Господин Митев, Емил Пергелов, Константин Лефтеров, Лиляна Катрафилова, Таня Кехайова, Щелияна Вълчанова

• Проверителна комисия за контрол върху дейността в състав:Мария Стрезова– Председател, и членове –Антон Узунов и Георги Коняров.

• Постоянният оперативен екип на читалището през годината наброяваше 9 души с позиции: Секретар, Счетоводител-касиер, Библиотекари-3-ма, домакин, Координатори културни и младежки дейности-2ма, хигиенист . На редовно общо годишно отчетно –изборно събрание на читалището, проведено 02.06.2015 год. бяха избрани членовете на Настоятелството и Проверителната комисия, чийто мандат изтича през 2018 година.

ІІ. ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ
1. ПОДДЪРЖАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ БИБЛИОТЕКИ

Библиотечен фонд , читатели и техническо оборудване:

В читалище „Яна Лъскова-1905”- Несебър работят две библиотеки. Тяхната дейност се осъществява съгласно Правилник за организация на работата и ползване услугите на библиотеката към ч-ще Яна Лъскова-1905”- Несебър, съгласно който те са обществени библиотеки по смисъла на чл. 7 от Закона за обществените библиотеки и цялостната и дейност се регламентира от този Закон и Закона за народните читалища. Броят библиотечни единици във фонда през 2016 година наброява 28 027 тома литература. Читатели през годината са 1380 души. Броят на заетите библиотечни материали е 19 223. Общо регистрираните посещения на читатели през годината са 10 223. Техническото оборудване на библиотеката позволява читателски запитвания и търсения да бъдат изпълнявани не само по традиционния заемен начин и в читалня, а да се търсят ресурси в уеб – библиотеки и специализирани портали, да се работи с електронни масиви. Библиотеките са оборудвани с компютърни работни места с периферни устройства, с неограничена Интернет връзка, с копирна апаратура. В библиотечната работа и предоставянето на информация за ученици от среден и горен курс вече активно се ползват ресурсите на специализирани български учебни Интернет портали и страници, обмяната на информация и знания в национални и международни форуми....

Препоръка: Традиционна дейност на библиотеките трябва да стане организацията и провеждането на “Библиотечни уроци” за най-малките читатели, чрез които да се провокира интерес към четенето и да се търсят нови знания и информация.
2. ДЕТСКО И МЛАДЕЖКО ТВОРЧЕСТВО

Една от основните цели на дейността на НЧ”Яна Лъскова -1905” винаги е била осигуряването на условия за занимания с изкуства, достъп до културен продукт на най-широк кръг граждани от местната общност и разбира се приоритетът ни винаги е бил насочен към децата и младите хора.


2.1. ДВСтудия ”Сюрприз”

Тази читалищна формация обхваща деца от предучилищна възраст, до 19 годишни, които са и най- големи сред участниците. От създаването си преди деветнадесет години през студията преминават повече от 110 малки момичета и момчета в различните възрастови групи. Неизменно до тях през всичките тези години е техният музикален педагог Живка Митова. През 2016 година тук работиха 24 деца. Следата която ДВС оставя в живота и историята на НЧ”Яна Лъскова-1905” , безспорно са традиционните пролетни музикално-театрални празници, които студията организира всяка година в навечерието на 22 март. През 2016 те представиха концерт спектакъл ”Малкият принц” по текст на Антоан дьо Сент-Екзюпери. Ясно си даваме сметка, че организирани по този начин тези спектакли изпълняват няколко задачи:

-засвидетелстват любовта на децата към музиката

-провокират интереса им към литературата и световните класици

-възпитават любов към сцената, към първите срещи с публиката.

Следата продължава разбира се и с наградите спечелени от възпитаниците на Живка Митова от национални и международни конкурси и техните участия в културния живот на община Несебър. За 2016г ВИГ „Луминус”(големите момичета на ДВС) са носители на трета и четвърта награда от ІV Национален фестивал на вокалните формации „Хармония”- провел се на 4 и 5 юни в гр. Стара Загора. Василена, Диана, Мария, Неделина и Румяна бяха поканени за участие и в фестивала „Stara Zagora mezi” провел се на открита сцена в парка на града. Натрупаният в годините опит, постоянството и желанието за работа, всички тези фактори помогнаха на новосъздадената група-част от ДВС да постигне своите успехи и тези на нашето читалище. Момичетата бяха поканени от ръководството на община Несебър за включване в представителната група на община Несебър пътуваща на официално посещение до гр. Хожув- Р Полша където се представиха отлично и бяха наградени от полските домакини. За тях и техните изяви ще става въпрос и малко по-нататък в доклада.



2.1. Детската театрална студия в нея работят деца на възраст от 8 до младежи на 20 години. В създадена преди близо 4 години театралната студия преминават около 40 деца. През 2016 в нея творят 23- ма под вещото ръководство на режисьора Христо Симеонов и Ева Кирова. Тук те правят първите стъпки в света на актьорското майсторство и се оставят да бъдат завладени от магията на великото театралното изкуство. Пред себе си имат и примера на двама наши бивши възпитаници завършили вече актьорско майсторство Никола Ефтимов и Василена Неделчева, които и днес работят в Общински театър Несебър и се включват в проявите на нашето Читалище.

С премиерата на „Приказкотерапия” представена ни на 16 април предходната година бяха дадени отговори на редица въпроси, както бе провокиран интересът на съвременните деца-зрители, които иначе трудно биха могли да бъдат изненадани.

Пет постановки, участие в новогодишен концерт съвместно с КСТ-Несебър в спектакъла „Лешникотрошачката”, съвместно участие с ФФ”Българка” в концерт-спектакъл „Приказка за Тракия”, съвместно участие в концерт-спектакъл „Сполай ти Българийо” съвместно с ФФ „Македонка”, участие на членове на ДТС в концерти посветени на Национални и други празници и бележити годишнини- 01 март-Денят на самодееца; 03 март-Денят на освобождението на България от османско иго, 19 февруари-Денят на обесването на Васил Левски, 24-май- денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, Коледни и новогодишни празници, за годините от своето създаване са постижения на нашите възпитаници с които можем да се гордеем.
2.3. Рок – формация „Мена” –Другата младежка група изпълняваща не само рок музика. През 2015 -2016 г групата се състоеше от 5-ма члена – 2 вокалистки , китара и барабани имаше своите изяви и успехи. За съжаление поради продължаване на образованието си , част от групата напусна родния ни град , което стана и предпоставка за търсене на нови хора. Поради настъпилите промени предстои кастинг за запълване на освободените места , нов репертоар и ново начало за Светлин Карагьозов и възпитаниците му.

3. КОЛЕКТИВИ И СЪХРАНЯВАНЕ НА МЕСТНИ И НАЦИОНАЛНИ ТРАДИЦИИ

Участието на съставите в календара от местни и регионални събития представлява голяма част от художествено-творческа дейност на читалище „Яна Лъскова 1905”-Несебър. В резултат на упорита работа на членовете на групите са постигнати редица резултати:


3.1. „Празник на домашната наденица” в село Кошарица проведен за шеста поредна година събра през 2016 население и гости на селото. Тук всеки производител на домашно приготвени мезета има възможността да ги изложи пред присъстващите и съответно да бъде оценен от жури . Кулинарният конкурс набира скорост с всяка изминала година и печели все повече привърженици , за което разбира се допринася и участието на нашите състави . С участие на групите : ГСП”Блян” и ХГП”Месамбрия” премина празника на които за пореден път те приповдигнаха настроението, и спомогнаха за популяризирането му.
3.2 „Бабин ден” е традиционен български празник, който се отбелязва на 21 януари стар стил , оказвайки внимание на селската баба, помагала при израждането на жените. Днес обявеният ден на родилната помощ е повод за благодарност към акушерите и гинеколозите. На всички тях ФФ”Българка” всяка година на този ден посвещава своите песни и танци, възобновявайки стария народен обичай, с цел неговото съхранение,популяризиране и предаването му на идното поколение.
3.3. Празникът на Свети Трифон традиционно се отбелязва с всеобщо веселие. Участващите станаха свидетели на ритуално зарязване на лозята и музикалния поздрав на ФФ”Българка”, която по-късно пренесе обичаят в Демострационния център на занаятите.
3.4. Празник на виното в с. Гюльовца се почете по същото време, но с участието на ГСП” Блян” и ХГП ”Месамбрия” и новосъздадената танцова формация „Мертико”.
3.5. 143 години от гибелта на Апостола на свободата-Васил Левски бяха отбелязани на 19 февруари 2016г. Тъжната дата бе почетена с панихида в храм „Свето Успение Богородично” с участието на ФФ”Българка”. Във възпоменателната програма участие взеха и ФФ”Македонка, и Даниел Йорданов от ДТС.

„Душа харизана на свободата” бе театралната постановка- пресъздавайки събития от живота на Великия българин, която гостува по-късно на паметната дата по покана на читалище „Яна Лъскова-1905”.


3.6. Друго важно събитие бе прожекцията на документалния филм "Родена във въздуха" и срещата с неговите автори- журналистите Максим Караджов и Цветан Томчев. Посветен на непопулярната и до днес тема за репресиите и последователната  асимилация на коренното българско население, живеещо в Северна Гърция, чрез съдбата на известната народна певица Любка Рондова, родена в Костурско – днешна Северна Гърция, филмът представя съдбата на десетки хиляди такива българи, които са или изселени, или насилствено погърчени и днес за съжаление живеят още в страх да изразят своята идентичност. ФФ „Македонка” почете паметта им с изпълни песни от репертоара на голямата певица .

3.7. Първи март обикновено свързваме с Баба Марта, която е символ на пролетта и носи пожелание за здраве, но Първи март е нашият празник - Деня на самодееца празник за хората, които не жалят време и сили за да работят за запазването на българските традиции и обичай. Поздравления към колегите си отправиха Рок Формация „Мена”, Димитър Станков, Щелияна Вълчанова и Тодорка Щерева, Радка Зелямова , ТГ”Мертико”, ФФ”Македонка” и ХГП”Месамбрия”.

3.8. Трети март Националният празник на Република България и краят на една война, с която се слага точка на петвековното османско иго, край на епохата на национално-освободителните борби на народа ни, край на мъките и теглилата и колко ли още, каква ли не терминология можем да вместим в една само дата. И едно ново начало - това на „Нова България”.Този свят ден бе отбелязан с литийно шествие от храма „Свето Успение Богородично” и вдигане на националния флаг. В програмата взеха участие ФФ”Българка” Ева Кирова и Теодор Тодоров от ДТС.

3.9. Празникът Сирни заговезни или Прощална неделя и тази година бе отбелязан подобаващо от нашето читалище. Маскарадът който води началото си още от Средновековието , с цел да прогони злите духове символизира още победата на светлината над мрака, или настъпването на пролетта и края на зимата. За първа година празника започна с обиколка на града в която се включиха и гости от Българо-гръцкото дружество Созопол, по-късно продължи с вземане и даване на прошка за да се стигне до конкурса на костюмите ,традиционна надпревара изпълнена с много песни и танци и избор на най-красивият от тях.

3.10. 26 март е Ден на Тракия. Това е един от дните в българския културно -исторически календар, отбелязан за Помен и Памет!Помен и преклонение пред подвига на българските войни, паднали край Одрин и из тракийските полета, памет и почит към хилядите българи -тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България, но запазили своята родова памет! ФФ”Българка„ и до днес съхранява за потомците си спомена за този ден. С нейно участие и това на групи от Тънково, Гюльовца и Оризаре празника бе почетен с празничен концерт.
3.11. НЧ „Яна Лъскова -1905” и тази година се включи в честването на 9 май- Денят на Европа и Победата над Хитлеристка Германия с участието на ГСП”Блян” и ВИГ „Луминус”. Денят започна със заупокойна панихида в памет на загиналите във Втората световна война. Снимки на участници във войната от Несебър, Обзор, Свети Влас и Баня бяха подредени на стената на паметта в духа на акцията "Безсмъртен полк", обхванала над 40 държави. Инициатива съгласно която на 9 май се носят снимки на роднини, сражавали се във Великата отечествена война. Гости и публика бяха закичвани с георгиевски ленти.
3.12. Сборен концерт с участието на ХГП ”Месамбрия, ФФ”Българка” и гости от Неа Месемврия Р Гърция представиха в началото на месец юни за гостите и гражданите на града ни. И няма по-добро доказателство на добросъседски отношения от това да пеем едни песни и да танцуваме едни хора.
3.13. 15 август Празникът на родния ни град бе отбелязан с малки дневни концерти на ФФ”Българка”, ФФ”Македонка” ХГП ”Месамбрия”, и ДВГ „Сюрприз”.Концертите бяха ситуирани на различни по време и място -площад „Месамбрия, пред читалище „Яна Лъскова” и Старата Митрополия. Проявите преминаха под надслов „ Песни за Несебър” и за пореден път радваха жители и гости на града.
3.14. В навечерието на празника на Народните Будители и по повод 140 години хорово дело в Нови пазар и 45 години творческа дейност на диригента Милка Данаилова, ГСП „Блян бе поканена за участие в тържествения концерт, посветен на бележитите годишнини, където тя се представи на високо ниво.
3.15. 10 години от своето създаване отбеляза на сцената на НЧ”Яна Лъскова-1905”- ТС ”Месемврия”. В концерта се включи и ФФ”Македонка”,която със своето участие допълни празника.
3.16. Денят на народните будители-2016г., също бе отбелязан с участието на ФФ”Македонка” и ФФ”Българка” в празничен концерт под надслов „За будителите на Несебър”.
3.17. Уважение , признателност и памет бяха засвидетелствани на 15 ноември –денят в който преди 104 години е била родена –Яна Лъскова, станала по-късно патрон на нашето Читалище. Събитието бе отбелязано съвместно с ОДЗ „Яна Лъскова „ , което също носи нейното име.Малки и големи се поклониха пред живота и делото на една чиста и светла личност дала живота си в името на идеите.
3.18 Преплитането на православния канон и християнските традиции са ценности които са съхранявани , пазени и отстоявани в продължение на стотици години. Читалище „Яна Лъскова”, чиято една от основните цели е именно тази и в годината на отчетния период не подмина отбелязването на 21 ноември когато православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар той е отреден за Ден на християнското семейство. От векове наред дедите ни са вярвали, че домът е свещено място, в което децата научават най-ценните житейски уроци, както и усвояват важни знания за света, затова и като продължение на традицията една голяма част от децата бяха съпроводени от своите родители в храма, където бе отбелязан празника.
3.19. Здрава плетеница от християнски ритуали, езически обреди и народни суеверия оформя традициите, свързани с Андреев ден. Те се въртят все около надеждата за по-лека зима, за запазване на реколтата и щедра предстояща година. Такива пожелания чрез песните си отправиха и ФФ”Българка” и солистката на групата Радка Зелямова към всички присъстващи в храм „Успение Богородично”, където заедно с честването на светеца бяха запалени и коледните светлини .
3.20. Никулден има важно място в живота на нашия град и в българската празнична традиция. Град в който един от основните поминъци на населението е свързан с морето е длъжен да пази и предава традициите на празника. Варенето на жито празничната литургия и шествие,са само част от празника. В този ден лодките и корабите не плават в открито море, рибарите, моряците и техните семейства празнуват и отдават почит към свети Николай Мирликийски Чудотворец . Разбира се празника бе огласен и от песните на ФФ”Българка” и ХГП”Месамбрия”, без които празника няма да е същия.
3.21. „Да посрещнем Коледа заедно” бе едно от последните събитията за 2016г., организирани от НЧ” Яна Лъскова „ с което завърши и предходната година. В него взеха участие всички читалищни състави и това сякаш бе най естествен завършек на работата на самодейците през цялата година. Показвайки най-доброто от своите репертоари ,групите показаха стил и високо ниво при представянето си за пореден път пред собствената публика.
3.22. Ежегодният Благотворителен Коледен базар  „Подари Коледа” е едно от събитията в общината, което е очаквано защото събира на едно място различни хора. През 2016 г. в събитието взеха участие ФФ”Македонка, ФФ”Българка” и ХГП”Месемврия”, ГСП”Блян” . На място посетителите можеха да чуят песните им , да опитат традиционни храни и напитки приготвени от ръцете им,  да намерят играчки, подаръци. Главната цел на Благотворителния базар бе да привлече вниманието на обществото към каузите, които НЧ”Яна Лъскова-1905” подкрепя, както и да събере средства за тях. Всяка година Базарът дарява събраните средства на хора с увреждания, на жени и деца в нужда, за социална интеграция и за възрастни хора.

3.23. НЧ”Яна Лъскова -1905” тази година посрещна Кармен Падила-президент на Международната организация за фолклорно изкуство официален партньор на ЮНЕСКО. Представени бяха ФФ”Македонка”, Българка и ГСП”Блян”, които силно я развълнуваха със своето участие.

№ по ред

събитие

Дата на събитието

Участници

1

Празник на суджука в с.Кошарица

14.01.

ГСП” Блян”

ХГП „Месамбрия



2

Ден на родилната помощ

21.01.

ФФ”Българка

3

„Уикенд за любов и вино” -

12.02

13.01
14.02



ФФ”Българка”

ФФ”Македонка”


Луминус
ФФ”Българка”-зем.кооперация
ФФ”Българка”—демонстративен център

4

143 години от Обесването на

Апостола на свободата Васил

Левски – панихида в храм

„Свето Успение Богородично”


Венци и цветя пред паметника

Театрална постановка

”Душа харизана на свободата”


19.02

Ученици от

СУ”Любен Каравелов”

стихове

ФФ”Македонка-църковни песнопения



Даниел Йорданов- ДТС –стихове
НЧ „Яна Лъскова-1905”

5

Документален филм „Родена във въздуха” посветен на Любка Рондова. Творческа среща със авторите на филма.

20.02.

ФФ”Македонка

6

Ден на самодееца

01.03

НЧ „Яна Лъскова-1905”

7

3-ти март Национален празник на РБългария

03.03

ФФ”Българка”

Ева Кирова

Теодор Тодоров


8

„Сирни заговезни”

13.03

НЧ „Яна Лъскова-1905”

9

„Малкият принц”-18 пролетен концерт

20.03

ДВГ „Сюрприз”

10

Ден на Тракия – Съвместен


22.03

ФФ”Българка

11

VІ Гранд Фестивал”Магичните мостове на Прага и Виена

31.03-04.04

ФФ”Българка

12

10 години ТС „Месамбрия”

18.04

ФФ”Македонка

13

премиера”Приказкотерапия”

27.03

ДТС

14

МФФ „Охрид Оупън”

29.04-03.05

ФФ”Македонка

15

9 ти май-Ден на победата

09.05

ВИГ”Луминус”

ГСП”Блян”



16

24 май

24.05

ДТС

Атанас Кръстев,

Ели Ангелова


17

III-ти МФФ”Несебърски накит”

03.06-05.06

НЧ „Яна Лъскова-1905”

18

ІV НФ на ВФ”Хармония”

04.06-05.06

ВИГ”Луминус”


19

Сборен концерт със състав от Неа Месемврия




ФФ”Българка

ХГП „Месамбрия



20

15 август Празник на град Несебър

15.08

ФФ”Българка

ФФ „Македонка”

ХГП”Месемврия”


21

ХІХ Поп и рок фестивал

26-28.08

РФ „Мена”

22

Посещение в гр.Хожув РПолша

06.09

ВИГ”Луминус”

23

ПСГП”Мара Врачанска”

15.10

ГСП”Блян”

24

Посрещане на Кармен Падила-Презитент на МОФИ и официален партньор на ЮНЕСКО

20.10

ФФ”Българка

ФФ „Македонка

ГСП”Блян”


25

ІV Национален фестивал за риба и други изкуства ”Есенни пасажи”

26.10-31.10

ГСП”Блян”

ДВС” Сюрприз”

РФ”Мена”


26

Ден на народните будители
140 години хорово дела в Нови пазар

01.11
01.11

ФФ”Българка

ФФ „Македонка


ГСП”Блян”


27

104 години от рождението на Яна Лъскова
Конкурс „Детство мое, реално и вълшебно


15.11.

НЧ „Яна Лъскова-1905”

Ученици СОУ”Л.Каравелов”



28

Ден на християнското семейство


21.11

НЧ „Яна Лъскова-1905”

ОДЗ „Яна Лъскова”

ОДЗ „Калина Малина”

Ученици СОУ”Л.Каравелов



29

НК „Созополска дъга”

27.11

ФФ „Македонка


30

Андреев ден

30.11

ФФ”Българка


31

Никулден

06.12

ФФ”Българка

ХГП”Месемврия”



32

„Да посрещнем Коледа заедно”-концерт спектакъл

15.12

НЧ „Яна Лъскова-1905”


33

„Подари Коледа” благотворителен коледен базар

16.12

ФФ „Македонка

ФФ”Българка

ХГП”Месемврия”














4. КУЛТУРНА ДЕЙНОСТ, УЧАСТИЯ ВЪВ ФЕСТИВАЛИ И МЕЖДУНАРОДНИ КОНКУРСИ

Международните участие на групите бяха част от културния календар на НЧ”Яна Лъскова -1905” Несебър.


4.1. VІ Гранд Фестивал”Магичните мостове на Прага и Виена

В VІ Гранд Фестивал”Магичните мостове на Прага и Виена” провел се в края на месец март и началото на април участие взе ФФ”Българка” с ръководител Дафина Налбантова. Гранд фестивала обединява фестивалите „Звездите на Прага” и „Звездите на Виена” с над 1000 участника от над 9 страни. На 31 март ФФ”Българка” спечели първо място във фестивала „Звездите на Прага” и бе включена в гала концерта. Два дни по-късно групата участва в „Звездите на Виена” където за отличното си представяне бе удостоена с голямото отличие Гранд При – абсолютен победител на VІ Гранд Фестивал”Магичните мостове на Прага и Виена”.


4.2. МФФ” Охрид Оупън”

В края на месец април ФФ”Македонка” с ръководител Вера Димитрова участва във МФФ” Охрид Оупън” в гр.Охрид Р Македония. Акапелното изпълнение на групата съчетано с танц представи един великолепно завършен продукт, който бе лично награден от председателя на фестивала Стрезовски.

И двете групи изказват своята благодарност към ръководството на община Несебър заради дадената им възможност да покажат нивото си зад пределите на страна ни .

4.3. „Созополска дъга”

Първа награда спечели ФФ”Македонка от Националния конкурс „Созополска дъга” град Созопол. Признанието дойде след надпревара от над 50 групи и 120 индивидуални изпълнители. Участие, което групата осъществи със собствени средства.


4.3 ХVІІ Празник на старата градска песен „Мара Врачанка”

ГСП „Блян” с ръководител Панайот Катрафилов участва в ХVІІ Празник на старата градска песен „Мара Врачанка”, който бе с конкурсен характер. І място за групата, І място за дуета Надежда Георгиевна и Димитър Митов, І място за солист-Димитър Станков и І място за квартета Панайот Катрафилов , Димитър Митов, Господин Митев и Марин Господинов.Това е равносметката от отличното представяне на група „Блян”.


ІІІ. ФЕСТИВАЛИ

Два са фестивалите организирани само и единствено от НЧ”Яна Лъскова” , разбира се с финансовата подкрепа на община Несебър.


НАЦИОНАЛЕН ПОП РОК ФЕСТ

Често ни е отправяна критика затова, че за негова организация отделяме една голяма сума от финансовите ни средства. Мисля, си обаче че тези, които мислят така обикновено възприемат един фестивал на нивото на неговото представяне на неговата, презентация, без да подозират, че под този айсберг кипят множество активности, имащи пряко отношение към:

инвестициите в бъдещото музикално развитие на новото поколение ,

носещи големи и дългосрочни ползи за културата и културната политика на общината ни.

Провеждането на един фестивал ХІХ поредни години само по себе си е събитие, което първо:

дава възможност на неговите зрители да имат по-голям достъп до родните и световните културни ценности;

второ: привлечените другаде на работа артисти да се завръщат към родните места и страна чрез включването им във фестивалната програма, (пример лауреатите от последния фестивал)

трето -рекламиране на Несебър .

И така 43 индивидуални изпълнители, 8 вокални формации и 11 ВИГ след предварителен кастинг бяха тазгодишните участници в ХІХ Поп рок фестивал. „Високо ниво и професионализъм-това бе оценката на жури и участници за неговата организация”.

Предстои ХХ Юбилейно издание, чиято подготовка върви и благодарение на подкрепата на община Несебър и личната ангажираност на кмета Н.Димитров надяваме се да мине на едно високо ниво.


МФФ ”Несебърски накит”

Над 600 участника от България и Украйна премериха сили в ІІІ-тото издание на „Несебърски накит”-фолклорният фестивал организиран от НЧ”Яна Лъскова-1905” Несебър, който набира сили и популярност и чиито цели са :

-да съхрани и популяризира фолклорното наследство

-да стимулира интереса и любовта на поколенията към фолклорното творчество

-да подтиква към издирване, съхраняване и разпространение на фолклора

Тече подготовката за неговото следващо издание, искрено се надяваме, че броят на участниците ще бъде още по голям.
За четвърта поредна година в община Несебър се организира фестивала „Влюбени в Несебър”-Уикенд за любов и вино. Традиционно събитието се проведе от 12 до 14 февруари . Двойки от цялата страна видяха един зимен Несебър, който ги очакваше с любопитни предизвикателства. Фестивалът бе открит с концертите на ФФ”Българка” и ФФ”Македонка”. ВИГ „Луминус” с изпълнение на лирична музика и Живка Митова с авторска си лирика създадоха една друга романтична атмосфера.
Няколко дни, изпълнени с развлекателни, културни и кулинарни рибни забавления, подготви Община Несебър за четвърти път във фестивала си “Есенни пасажи”. От 28-30 октомври местните жители и гостите на града ни честваха Деня на Черно море. И тези фестивални бяха изпълнени с музика на народите от Черно през Егейско до Средиземно море – от хороводните ритми на ФФ “Българка” и “Македонка” до песните на ХГП “Месемврия” и ГСП“Блян”. Рок и поп изпълнения на ВИГ “Мена” и ДВС “Сюрприз”.

Освен песните момичетата от ФФ „Българка” и „Македонка” приготвиха и кулинарните морски изкушения които бяха осигурени в кулинарни изложби-базари.
ІV. Човешки и финансови ресурси


  1. Екип

Постоянният оперативен екип на читалището през годината наброяваше 9 души, с позиции които изброихме в началото на доклада. Още 4 хоноровани ръководители бяха част от екипа ни, реализиращ основните му дейности през 2016 година. Като експерти по отделни ключови дейности бяха привличани външни консултанти с експертиза в областта на педагогиката, социални дейности, артисти, организатори, технически екипи., жури. Общият им брой за годината възлиза на повече от 15 лица.
2.УПРАВЛЕНИЕ НА СОБСТВЕНОСТТА Държавната субсидия по ЗНЧ за читалище „Яна Лъскова-1905” за 2016 година съставляваше 53% от общия бюджет на организацията. Държавната субсидия за 2016 е отчетена своевременно пред Община Несебър. Собствените приходи за през 2016 година, възлизат на 8521 лева, за извършени неотложни текущи ремонти на сградата са отделени 192 лв., в една от учебните зали бе закупено ново отоплително тяло.

V. ПАРТНЬОРИ И ДОНОРИ

Настоятелството на НЧ”Яна Лъскова-1905” Несебър, благодари на първо място на община Несебър в лицето на кмета на общината Николай Димитров и общински съвет Несебър в лицето на неговия председател Румен Кулев и съветници, оценява високо подкрепата на всички организации, институции, граждани, благодарение на които се реализираха голяма част от основните дейности през годината.

Специална благодарност за съвместната ни работа през отчетната година дължим на Михаела Георгиева и ОДК, Никола Абрашев и КСТ Несебър, ООШИ Данислав Кехайов и Тони Йотов, Тодорка Желязкова и СОУ „Любен Каравелов „за съвместната работа.

Благодарност към екипа, който работи през изминалата година и който е един от основните изпълнители на програмата, Благодарност на цялото Читалищно настоятелство, което е двигател на дейността на читалището. Благодаря, на всичките си колеги за подкрепата, за ангажираността им към дейността на читалището, която повярвайте не е формална, за искрената им загриженост да правим нови и подобри неща.

Но най вече искам да изкажа благодарност към всички вас самодейците на НЧ ” Яна Лъскова-1905”, които направихте тази програма възможна, без които няма да има читалище.

На ГСП ”Блян” за ентусиазма и работата им в областта на интернационализма.

На ФФ ”Българка” за активността и тази луда неуморимост, за тази заразителна енергия и любов с която работят.

На ФФ ”Македонка” за спокойствието и професионализма

На ХГП „Месамбрия” за отговорността и скромността

На децата от ДВС „Сюрприз” и ДТС и младежите от РГ”Мена” за това ,че поеха „огънчето” в ръце


И на края позволете ми от тази трибуна да поздравя нашите юбиляри за 2016г. Всички те безусловно са оставили и продължават да оставят следа в историята на нашето читалище. Нека бъдат здрави и още дълги години да ни радват с присъствието си.
1. Надежда Лазарова Червенакова – 80 г

2. Стоян Петров Димитров – 70 г

3. Янко Сотиров Наумов – 70 г

4. Дафина Иванова Христова – 60 г

5. Радка Николова Берберова – 60 г

6. Трендафилка Николова Лингова – 50 г


Колеги, няма да пропусна да споделя още нещо ,което ми се случи само преди една седмица и което много ме докосна и ме накара да се замисля.

Само преди няколко дни имахме удоволствието да присъстваме на юбилея на една друга наша колежка Здравка Георгиева, за което много и благодаря. Това обаче, което ме впечатли, бе че ние нейните колеги от групите „Блян” и „Македонка „ бяхме редом с нейните най-близки хора, с нейното семейство. Ние бяхме нейните приятели. Точно това ме кара да си мисля, че читалище винаги ще има, че самодейност винаги ще има , че любовта към българщината никога няма да угасне, че България ще пребъде и заради нас!


Още веднъж

Честит празник !



Благодаря Ви и Поклон пред Вас !
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЧН МИГЛЕНА ЩЕРИОНОВА

.
Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница