Отчет за дейността на сдружение „болкан асист” през 2012 година изтеклата, 2012 година



Дата19.07.2018
Размер89.03 Kb.
#75947
ТипОтчет





ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА НА СДРУЖЕНИЕ „БОЛКАН АСИСТ”

ПРЕЗ 2012 ГОДИНА
Изтеклата, 2012 година, започна с процедури по продажбата на офиса на сдружението и с дейности, свързани с преместването в друг офис. Това отне първите два месеца на годината и нормалната дейност на организацията бе възстановена на 01.03.2012 г. в офиса на ФРГИ в София (ул. «Енос» № 7, ет.6, ап.9), част от който е отдаден под наем на Сдружение «Болкан Асист».
С получените средства от продажбата първо изплатихме данъците и задълженията на организацията, след което покрихме разходите по преместването и заделихме една част за дейност и текущи разходи в разплащателната сметка на сдружението. Друга част (в размер на 100 000 лева) внесохме в новооткрита / депозитна сметка на Болкан Асист на годишен депозит.
Във връзка с промените, част от имуществото на сдружението (обзавеждането на офиса) бе продадена на новия собственик на имота, а по-голямата част бе дарена на Основно училище „Васил Априлов” (38-мо ОУ) в София с решение на УС на Болкан Асист, за което получихме Сертификат за дарение и Благодарствено писмо.
От гледна точка на проектите, започнахме годината с един спечелен малък проект по програма „Младежа в действие” и с няколко разработени и подадени проекта пред различни донори и финансиращи програми, за които очаквахме потвърждения. В същото време продължавахме да търсим възможности за финансиране, да разработваме и подаваме проекти.
Резултатите от тези усилия не закъсняха: в края на март получихме потвърждение за спечелен проект от Балканския тръст за демокрация в Белград, в края на юни – за друг проект от Програма „Изток – Изток” на Институт „Отворено общество”, а в периода – август – септември – за два международни проекта, които изпълняваме в партньорство с организации от други европейски страни.
Все още нямаме отговор за проектите, които подадохме пред двата фонда на Швейцарската програма – Фонда за подкрепа на НПО, към който подадохме проект от името на Сдружение „Болкан Асист” в обявения срок (16.11.2012 г.) и Фонда за подкрепа на партньорствата между България и Швейцария, към който подадохме проект от името на Института за пряка демокрация на 23.12.2012 г.

І. Резултати от изпълнението на проектите:


  • Младежки обмен - развитие на младежките работници чрез мобилност и работа и подкрепа за безработни млади хора” (финансиран по програма „Младеж” на Европейската комисия, Мярка 4.3.„Системи за подкрепа на младежи”):


Главната цел на проекта бе да повиши конкурентността и шансовете на пазара на труда на един млад човек от България (на възраст до 29 години), като го постави в непозната за него международна среда и му предостави възможност за 6 – месечен платен стаж в друга страна членка на ЕС.

За целта организирахме шестмесечен платен стаж в Палермо - Италия на Радостина Вутева, която е работила като доброволец по някои проекти на сдружението. Партньор от италианска страна / приемаща организация бе Европейският център за изследвания и инициативи, който оказа съдействие на Радостина за пристигането и настаняването в Италия и я прие на работа в своя офис като сътрудник по международни проекти. Това й даде възможност да повиши своята езикова подготовка и знанията и уменията си за междукултурно общуване и за работа по различни програми и проекти. В резултат на стажа си в Италия, Радостина придоби богат опит и практика, което й даде възможност скоро след завръщането си в България да си намери подходяща работа.





  • Ефективно партньорство за качествено планиране» (финансиран от Балканския тръст за демокрация в Белград):


Главната цел на проекта бе да допринесе за ефективното включване на членовете на Форум Гражданско Участие – ФГУ (които са повече от 130 НПО от цялата страна) в подготовката на новия програмен период (2014 – 2020 г.)
В изпълнение на целите на проекта бяха организирани срещи-дискусии и обучения за повишаване готовността на неправителствените организации за участие в процеса на планиране и програмиране (в Северна и Южна България), популяризирани бяха практики и подходи за включване на гражданите в процеса, публикувана и разпространена беше Брошура-Календар „Да планираме заедно с гражданите”, която бе представена на национални и регионални форуми, организирани от Националното сдружение на общините и от някои регионални сдружения, а експерти на Болкан Асист и ФГУ оказваха помощ и консултации за приложението на Календара на местно и регионално ниво. Освен това, Болкан Асист и ФГУ успяха да излъчат и включат свои представители в работните групи за подготовка на Споразумението за партньорство между България и ЕС, на Оперативните програми и на Регионалните планове за развитие (2014 – 2020 г). Разработени бяха няколко общи позиции и становища на НПО относно съдържанието и приоритетите на Споразумението за партньорство и Оперативните програми, които бяха представени в МС. В резултат на тези усилия бе предвидено разработването на нова Оперативна програма „Добро управление” с участието на НПО и всички заинтересовани страни. В рамките на проекта бяха разработени учредителни документи, организирано бе учредително събрание и беше направена съдебна регистрация на Сдружение „Форум Гражданско Участие”, което дава възможност за самостоятелно функциониране на мрежата и за кандидатстване за финансиране. Сдружение „Болкан Асист” е сред учредителите и членовете на Управителния съвет на ФГУ.



  • Граждански мониторинг върху дейността на институциите” (финансиран по програма „Изток – Изток – отвъд границите” на Институт „Отворено общество”):

Основната цел на проекта бе да се обменят опит и добри практики между НПО от България, Румъния и Албания относно гражданското наблюдения върху дейността на институциите и да се разработят съвместни стандарти за осъществяване на такова наблюдение.

Сдружение „Болкан Асист” бе инициатор на проекта, който се изпълняваше в партньорство с Института за публични политики - Румъния и с Центъра за парламентарни изследвания – Албания. Освен това, като асоциирани партньори, в проекта бяха включени и представители на още три български, три румънски и три албански неправителствени организации. В изпълнение на целите на проекта бяха организирани обмен на опит, работна среща и обучение на партньорите по проекта в България, както и работни посещения в Албания и Румъния. По време на посещенията бяха организирани срещи с представители на НПО и централните институции на трите страни и бяха представени и обсъдени добри практики в областта на гражданския мониторинг върху дейността на институциите. Сдружение „Болкан Асист” разработи проект на Стандарти за гражданско наблюдение, които бяха обсъдени и допълнени от партньорите в Албания и Румъния и след това приети от всички партньори по проекта. Стандартите, заедно с конкретни примери от българската, румънската и албанската практика бяха изпратени до Европейската комисия и Европейския парламент и до националните парламенти и правителства на трите страни. В резултат на проекта Сдружение „Болкан Асист” и партньорите повишиха своя капацитет за осъществяване на мониторинг върху дейността на институциите и разшириха партньорската си мрежа на национално и европейско ниво.



  • Аз съм Европа” – международен проект, посветен на Европейската година на гражданите – 2013, който се изпълнява с участието на Болкан Асист и с финансовата подкрепа на Програма „Европа за гражданите” на ЕС.

Главната цел на проекта е да се обменят опит и добри практики в областта на гражданското участие и да се осъществят съвместни инициативи между партньорите, посветени на Европейската година на гражданите .

В проекта участват организации от 9 европейски страни, като водещ партньор е фондация „Евенс”, Белгия.



Основните дейности по проекта предстоят през 2013 година, а в периода септември – декември, 2012 г. бяха осъществени подготвителни дейности с участието на всички партньори и беше разработен план - график за работата през 2013 година.

  • За повече жени в политиката – повече жени през 2014 г.” – международен проект, който се изпълнява с участието на Болкан Асист и с финансовата подкрепа на Програма „Основни права и гражданство” на Европейската комисия:

Главната цел на проекта е да се повиши участието на жените в политиката и най-вече броят на жените в листите за Европейски парламент през 2014 година.

В проекта участват организации от 13 европейски страни, като водещ партньор е организация „ЛУДЕН”, Белгия.



Проектът е с продължителност 2 години (ноември, 2012 – ноември, 2014 г.), като основните дейности предстоят през 2013 и 2014 г. В периода ноември – декември, 2012 г. беше подписан договорът между Сдружение „ Болкан Асист” и водещия партньор и беше уточнена и подготвена първата работна среща на партньорите, която предстои през януари, 2013 г.

    • Малък проект „Световно кафене” за Европейската гражданска инициатива (ЕГИ), осъществен в партньорство със Столична библиотека и финансиран по програма „Глобални библиотеки” на ПРООН:

Целта на този проект бе да популяризираме новия инструмент за гражданско участие на европейско ниво - Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) сред служителите и партньорите на Столична библиотека, като същевременно им демонстрираме един от подходите за провеждане на публични срещи и дискусии - „Световно кафене”.

В изпълнение на проекта подготвихме и организирахме”Световно кафене” за представяне и обсъждане на възможностите за прилагане на ЕГИ с участието на 50 служители и партньори на Столична библиотека на 06.12.2012 г. в отдела „Американ корнер” на библиотеката. В резултат на дискусиите бяха направени конкретни предложения и препоръки за по-ефективно прилагане на ЕГИ, които изпратихме до Европейската комисия и Европейския парламент, както и до НС и МС в България - от ЕК е ЕП получихме отговори с благодарности за предложенията и с уверения, че те ще бъдат взети предвид при следващото обсъждане на резултатите от приложението на ЕГИ през 2014 г., но от българските институции не сме получили отговор и до днес.

Проектът приключи с разработване на задание за нова секция на сайта на Столична библиотека (посветена на ЕГИ), което екипът на Болкан Асист разработи безвъзмездно за библиотеката.

ІІ. Участие в международни събития и форуми:

Паралелно с работата по посочените проекти и текущите задачи, и през 2012 година сдружението беше активно представено (включително с презентации за резултатите от дейността) в международни събития и форуми:



  • От 14 до 18 януари, 2012 г. Владимира Ценкова и Николай Ценков участваха в международна конференция в гр. Кавра, Малта, която представляваше заключително събитие по проекта STAND UP на нашите партньори от ALDA - Асоциацията на Агенциите за местна демокрация;

  • От 1 до 3 април, 2012 г. Славея Христова и Владимира Ценкова участваха в международен семинар в гр. Бръчко, Босна и Херцеговина, на тема „Роля на гражданското общество за засилване на политическия диалог на местно ниво”, организиран от Европейската комисия по Програмата за техническа помощ за страните от Югоизточна Европа.

  • От 6 до 9 юни, 2012 г. в гр. Удине, Италия, Владимира Ценкова взе участие в Общо събрание на АЛДА и в Заключителна конференция по международния проект „Европейски партньорства”, в който Болкан Асист участваше;

  • От 4 до 6 октомври, 2012 г. в гр. Виена, Австрия, се проведе поредната конференция за Европейската гражданска инициатива (ЕГИ), на която бе направена оценка на резултатите от шестмесечното прилагане на новия инструмент за гражданско участие на европейско ниво (което стартира на 01.04.2012 г.) – участие в конференцията взе Владимира Ценкова. Като член на Европейската мрежа за референдуми и инициативи, сдружение „Болкан Асист” се стреми да участва на всички международни форуми, посветени на ЕГИ и на пряката демокрация.


ІІІ. Предоставяне на платени услуги:

И през изтеклата, 2012 година продължихме да предоставяме експертни и консултантски услуги чрез „Болкан Асист – Диалог” ЕООД. Изпълнявахме поръчки на Националното сдружение на общините, на община Благоевград и др., което допринесе за привличане на собствени приходи.


ІV. Организационен живот на сдружението:


  • През изминалата година бяха проведени едно Общо отчетно-изборно събрание на сдружението и три заседания на Управителния съвет, на които бяха обсъждани продажбата и преместването на офиса, позиция на организацията относно Националния референдум и текущи организационни въпроси. Общото събрание, проведено на 15.05.2012 г., преизбра за нов мандат от 3 години досегашния УС (Димитър Славчев, Славея Христова, Ралица Негенцова, Галина Спасова и Теодор Куюмджиев), и прие двама нови редовни членове на сдружението (Николай Ценков и Георги Петров). Към настоящия момент в организацията членуват общо 32 членове, от които 28 индивидуални и 2 колективни. Редовните членове са 22, асоциираните – 9, като имаме и един почетен член (Ромен Дарболе).

  • Управителният съвет продължи да подкрепя усилията на Изпълнителния екип на доброволни начала, а самият изпълнителен екип, макар и в намален състав, работеше интензивно и резултатно, което е видно и от настоящия отчетен доклад. Освен от постоянните членове на екипа (Славея Христова (изп. директор), Владимира Цветкова (програмен координатор) и Надежда Граматикова, през 2012 г. организацията получаваше експертна помощ и от Росица Сечкова като главен счетоводител (поради излизането на Милена Попова в отпуск по майчинство) – което ще продължи и през настоящата, 2013 година.


В заключение можем да обобщим, че изтеклата 2012 г. беше по-добра от 2011 г. и постави началото на леко възходяща линия в дейността на организацията, която надяваме се, ще стане уверено възходяща през следващата, 2013 година.
Да си пожелаем здраве, сили, издръжливост и нови успехи не само през 2013 г., но и през следващите години, които предстоят!
Славея Христова,

Зам. председател на УС и Изпълнителен директор

Сдружение „Болкан Асист”

22.04.2013 г., София






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница