Отчет за изпълнение на целите за 2013 г. Наименование на администрацията



страница1/7
Дата13.09.2016
Размер1.21 Mb.
#9214
ТипОтчет
  1   2   3   4   5   6   7
Отчет за изпълнение на целите за 2013 г.

Наименование на администрацията: Министерство на околната среда и водите



1

2

3

4

5

Цели за 2013 г.

Дейности

Резултат

Индикатор за изпълнение

Индикатор за самооценка

1. напълно постигната цел /100 %/

2. задоволително постигната цел /50 и над 50 %/

3. незадоволително постигната цел / под 50 %/



Индикатор за

целево състояние

/заложен в началото

на 2013 г./



Индикатор за текущо състояние

/отчетен в края на



2013 г./

1. Намаляване на замърсяването на водните тела от непречистени битови отпадъчни води от населените места и от индустрията за постигане на добро състояние на повърхностните и подземните води на територията на страната до 2015 г.

Усъвършенстване регулаторната рамка за подобряване на мониторинга на водите и мониторинга на отпадъчните води, осигуряване на благоприятни условия за ползване и нормално развитие на морските и крайбрежните екосистеми и уреждане на реда и начина за определяне на зоните за защита на водите, предназначени за питейно-битово водоснабдяване и на минералните води и на санитарно-охранителните зони.

Характеризиране, класифициране и представяне на състоянието/потенциала на повърхностните водни тела.
Подобряване на мониторинга на водите.
Изпълнение на изискванията на Директива 2008/105/ЕО за определяне на стандарти за качество на околната среда в областта на политиката за водите.
Опазване и рационално използване на водите, предназначени за питейно-битово водоснабдяване и на минералните води, използвани за лечение, профилактика, питейно-битови цели, бутилиране, хигиенни цели, спорт и отдих.
Създаване на необходимата конкурентна бизнес среда за равнопоставеност и ефективно прилагане на законодателството, екологичните изисквания и стандарти в областта на управлението и ползването на водите.
Осигуряване на благоприятни условия за ползване и нормално развитие на морските и крайбрежните екосистеми.


Приети през 2013 г. проекти на:

  • Наредба за характеризиране и оценка на състоянието на повърхностните води (целта е определяне на изискванията при извършване на оценка и идентифициране на вида и големината на значимия натиск от човешката дейност, върху повърхностните водни тела и въвеждане на класификационна система за оценка на екологичното състояние/потенциал по биологични и основни физико-химични елементи и на стандарти за качество за специфични замърсители, химични елементи и други вещества;

  • Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2011 г. за мониторинг на водите (за постигане на синхрон и съответствие с останалото национално законодателство);

  • Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 9.11.2000 г. за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти (целта е постигане на съответствие с Директива 2008/105/ЕО относно стандартите за качество на околната реда);

  • Наредба за зоните за защита на водите, предназначени за питейно-битово водоснабдяване и на минералните води (целта е облекчаване на реда и начина за създаване на зоните за защита на водите, предназначени за питейно-битово водоснабдяване и на минералните води и определяне на по-строги изисквания за опазване на водите, попадащи в тези зони);

  • Наредба за отмяна на Наредба № 7 от 08.08.1986 г. за показатели и норми за определяне на качеството на течащите повърхностни води и Наредба за качеството на крайбрежните морски води (целта е синхронизиране с останалото законодателство в сектор „Води” и прилагане на нови, по-високи стандарти, определени в Наредбата за характеризиране на повърхностните води);

  • Методика за определяне на ресурсите на подземните водни тела с отчитане на изменението на климатичните фактори – очаква се тя да бъде приложена от басейновите дирекции при определянето на ресурсите на подземните води през 2013 г, с което ще се осигурят съпоставими на европейско ниво данни за подхранването и разполагаемите ресурси на подземните водни тела.

Прието е Постановление на Министерския съвет (ПМС) № 225 от 02.10.2013 г. за изменение на Наредбата за стандарти за качество на околната среда за приоритетни вещества и някои други замърсители (приета с Постановление № 256 на Министерския съвет от 2010 г.). Промените целят осигуряване на пълното транспониране на чл.4(3)(б) от Директива 2008/105/ЕО за определяне на стандарти за качество на околната среда (СКОС) в областта на политиката по водите, за изменение и последваща отмяна на Директиви 82/176/ЕИО, 83/513/EИО, 84/156/EИО, 84/491/EИО и 86/280/EИО на Съвета и за изменение на Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета.

С новия текст се въвежда изискването Басейновите дирекции за управление на водите в случаите, когато определят зони за смесване към зауствания, съдържащи замърсяващи вещества включени в Наредбата за СКОС, да гарантират, че обхватът на всяка една такава зона е пропорционален по отношение на концентрациите на замърсители в точката на заустване.


Приета е Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 2 от 8 юни 2011 г. за издаване на разрешителни за заустване на отпадъчните води във водни обекти и определяне на индивидуалните емисионни ограничения на точковите източници на замърсяване.

С Наредбата се създава нормативна уредба за случаите, при които в резултат на добив на строителни материали е образувано изкуствено водно тяло, в което постъпват обратно водите след отнемане на строителните материали и тези води, след естественото им утаяване имат същия състав и свойства като на водите на изкуственото водно тяло, от което те са отнети.

Разпоредбите се отнасят само за безотточни, изкуствено създадени от дейността водни тела със стоящи повърхностни води, които нямат връзка с други повърхностни води.
Приета е Наредба за отмяна на Наредба № 7 от 1986 г. за показатели и норми за определяне на качеството на течащите повърхностни води, предвид, че в националното законодателство са въведени екологични стандарти за качество - в Наредбата по чл.135, ал. 1, т. 17 от Закона за водите (за СКОС за приоритетни вещества и някои други замърсители) и в Наредбата по чл. 135, ал. 1, т. 9 от ЗВ (за характеризиране на повърхностните води).
Изготвен е проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за водите, с който се цели:


  • ускоряване на процеса по определяне на санитарно – охранителни зони около водовземните съоръжения за питейно-битово водоснабдяване;

  • отстраняване на пропуски в транспонирането на Директива 2000/60/ЕО за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите (Рамкова директива за водите;

  • отстраняване на пропуски в транспониране на Директива 2008/105/ЕО относно стандартите за качество на околната среда, свързано с отмяна на европейско ниво на 5 европейски директиви;

  • прилагане на нови по-високи екологични стандарти за води, определени в Наредбата по чл. 135, ал. 1, т. 17 от ЗВ (за СКОС за приоритетни вещества и някои други замърсители) и Наредбата по чл. 135, ал. 1, т. 9 от ЗВ (за характеризиране на повърхностните води.

В лабораториите на ИАОС са извършени 109 461 бр. измервания/химически анализи на водни проби, проведени съгласно всички изисквани показатели, съгласно заповеди на министъра на околната среда и водите, както следва:



  • за мониторинг на повърхностните и подземните води;

  • за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници;

  • за утвърждаване на мрежа за контрол и наблюдение за състоянието на горските екосистеми в България;

  • относно програма за проучвателен мониторинг на повърхностни и подземни води в БУВЧР;

  • относно пробонабиране и анализ на контролни проби за обекти, включени в „Информационна система за разрешителни и мониторинг при управление на водите;

  • за действия при възникване на аварийни ситуации, свързани с замърсяване компонентите на околната среда и

  • в изпълнение на програмата за мониторинг от Транснационална мониторингова мрежа в рамките на Конвенцията на опазване на р. Дунав и на нейните притоци.

2




Изпълнение на инвестиционните мерки, заложени в Плановете за управление на речните басейни за периода 2009-2015 г. (ПУРБ) за строителство, реконструкция, модернизация на пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ); за разширение, реконструкция на канализационни мрежи в населените места; за строителство, реконструкция, разширение на водоснабдителните мрежи, изграждане на нови резервоари за питейна вода и основни водопроводи.

Подобряване на инфраструктурата за събиране и пречистване на отпадъчните води от агломерациите с над 10 000 еквивалентни жители, както и за агломерациите с над 2 000 еквивалентни жители, в изпълнение на ангажиментите на страната, което ще доведе до намаляване на замърсяването на подземните и отпадъчните води чрез намаляване на количеството товар и подобряване на химическото състояние на повърхностните води (отстраняване на биогенните елементи – азот и фосфор).

Извършените плащания по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” (ОПОС) по Приоритетна ос 1 „Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води и подобряване на качеството на атмосферния въздух” да достигнат 1,267 млрд. лв.(към момента са 453,955 млн. лв.) до края на 2013 г.
Обявена процедура по ОПОС „Техническа помощ за подготовка на проекти за подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерации между 2 000 и 10 000 е.ж. (30 млн.лв.)”.
Приключени строителни дейности по 6 проекта по ОПОС (пуснати в експлоатация 5 ПСОВ с капацитет 24 565 жители, изградени над 136 км канализационна и водопроводна мрежа с обслужвано население близо 26 000 жители).

Изпълнение на 63 договора по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” (ОПОС) на стойност 2,212 млрд. лв. за подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерации над 10 000 е. ж.


Проектният капацитет на 45-те ПСОВ в процес на изграждане/реконструиране със средства от ОПОС е над 2,1 млн. жители. Населението, което ще бъде присъединено към канализационна мрежа (над 1337 км) в процес на изграждане/рехаблитиране е над 435 хил. жители.
Изпълнение на 26 проекта по ОПОС за подготовка и изпълнение на проекти за подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерации над 10 000 е.ж. на стойност 918 млн. лв.
Изпълнение на 19 договора по ОПОС за подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води на стойност над 513 млн. лв.
Въведени в експлоатация пречиствателно съоръжение за отпадъчнни води – Главиница, с обслужвано население 2 572 екв. жители и 5 км канализационна и водопроводна мрежа, финансирани от ПУДООС.
Изпълнение на 37 проекта, финансирани от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), по които се изгражда/рехабилитира 8 км канализационна и 18 км водоснабдителна мрежа.

Към 31.12.2013 г. общия размер на договорените средства по Приоритетна ос 1 на Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) възлиза на близо 4,353 млрд. лв. (около 174 % от средствата за сектора). Изплатени са близо 1,186 млрд. лв. (около 48 % от средствата за сектора).
Със средства от ОПОС са изградени 9 пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ) които обслужват 90 169 жители и пречистват 77 243 м3 отпадъчни води на ден (Троян, Хисаря, Вършец, Руен, Провадия, Сопот, Лозница, Пирдоп и Провадия).

Изградени и реконструирани са канализационна мрежа с дължина 151 км и водопроводна мрежа с дължина 81 км. В резултат на това близо 229 800 жители се ползват от реконструирана и рехабилитирана ВиК мрежа, а отпадъчните води на 155 000 жители са присъединени към пречиствателни съоръжения.


Успешно са приключени всички проектни дейности и са извършени окончателни плащания по 94 договора по процедурата за техническа помощ за подготовка на инвестиционни проекти. Общата усвоена безвъзмездна финансова помощ по тези проекти възлиза на близо 62,7 млн.лв.
По процедурата за инфраструктура са приключили 10 договора за БФП на общините Бургас (кв. Долно Езерово), Вълчи Дол, Вършец, Главиница, Каварна, Перник, Попово, Приморско, Столична община и Хисаря с общ размер на усвоена безвъзмездна финансова помощ от 106 млн. лв.
Продължава изпълнението на 63 проекта по процедура BG161PO005/10/1.11/02/16 „Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерации над 10 000 е. ж.”, както и на 26 проекта по процедура BG161PO005/10/1.11/03/19 “Подготовка и изпълнение на проекти за подобряване и развитие на инфраструктура за питейни и отпадъчни води в агломерации над 10 000 е. ж.”
Очаква се до края на 2015 г. да бъдат изградени или реконструирани над 1 925 км. канализационна инфраструктура, над 1 367 км. водопроводна инфраструктура и 61 пречиствателни станции, отговарящи на европейските изисквания. Изградените съоръжения ще обхванат 2,5 млн. жители.
Пречиствателното съоръжение за отпадъчни води – Главиница, финансирано от ПУДООС е отчетено с Протокол образец 16 и въведено в експлоатация.
Въведени са в експлоатация 79 км водопроводна и канализационна мрежа, финансирани от ПУДООС.

Изпълняват се 27 проекта, финансирани от ПУДООС, по които се изгражда 59 км канализационна и 38 км водопроводна мрежа.







2. Постигане на интегрирано управление на водите за рационалното използване и справедливото разпределение на водните ресурси за населението, икономиката и екосистемите, както и опазване и възстановяване на количеството и качеството на водите.

Актуализация на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ).

Определяне на стратегията за използване и опазване на водите за периода 2016 – 2020 г. и мерките, които трябва да бъдат изпълнени за подобряване на състоянието на всички води в страната.

Актуализирани характеристики на районите за басейново управление, извършен преглед на натиска на човешката дейност върху водите и актуализирани регистри на зоните за защита на водите.

Започна актуализацията на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ), която по същество представлява разработване на втори ПУРБ, установяващи мерките за подобряване на състоянието на водите за периода 2016 - 2021 г.

Изготвени са анализи на данните за химичното състояние на подземните водни тела по данни от химичен мониторинг на подземните води и за пунктовете в лошо химично състояние.


Осъществени са консултации с Европейската комисия във връзка с оценката и усъвършенстването на ПУРБ.

2




Стартиране изпълнението на програма BG 02 „Интегрирано управление на морските и вътрешните води”, съфинансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Подобряване на екологичния статус на морските и вътрешните води чрез интегрирано управление, подобрен мониторинг и повишен капацитет за оценка на екологичния статус.

Министерството на околната среда и водите e определено за програмен оператор на програма BG 02 „Интегрирано управление на морските и вътрешните води”, отговарящ за обявяването на покани за набиране на проектни предложения, оценка и избор на проекти за финансиране, сключване на договори за безвъзмездна финансова помощ, мониторинг и разплащания по проектите. Изпълнението на програмата ще допринесе за добрия екологичен статус на българските морски и вътрешни води чрез по-интегрирано управление, подобрен мониторинг и повишен капацитет за оценка на екологичния статус. Стойността на програмата е 18,407 млн. лв.
За 2013 г. е предвидено да стартира подготовка за покани за проектни предложения по програма BG-02 „Интегрирано управление на морските и вътрешните води”.

През 2013 г. се подписаха Програмното споразумение и Споразумението за изпълнение на програма BG02 „Интегрирано управление на морските и вътрешни води“. Разработени бяха апликационните форми, критериите за допустимост и инструкции за кандидатстване по трите предвидени покани за набиране на проектни предложения, които ще бъдат обявени в началото на 2014 г. след отразяване на коментарите на донора.

Програма BG02 „Интегрирано управление на морските и вътрешни води“ е насочена към:



  • Доразработване на интегрираната система за управление на водите.

  • Нови и подобрени инструменти/ структури за интегрирано управление на морските и вътрешни води, взаимодействия между заинтересованите лица, планове и стратегии.

  • Мониторинг на морската околна среда.

  • Подобрен капацитет за оценка и прогнозиране на екологичния статус на морските и вътрешните води; подобрен обмен на опит между заинтересованите страни.







Изпълнение на проект „Интегрирано управление на водите на р. Дунав (WATER)”.

Съвместно покриване на изискванията на Рамковата директива за водите 2000/60/EО от България и Румъния и усъвършенстване на методите за събирането, обработката и анализа на данни и прилагане на стандартна мониторингова програма за състоянието на река Дунав.

Продължаване през 2013 г. изпълнението на проект „Интегрирано управление на водите на р. Дунав (WATER). С проекта ще се осигури синхронизиране на методите за мониторинг на р. Дунав в България и Румъния; подобряване на методите за прогнозиране чрез създаване на общ модел за ранно предупреждение; създаване на трансгранична информационна система и др.

Продължава изпълнението на проект „Интегрирано управление на водите на река Дунав (WATER)”, финансиран от Оперативна програма за трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007-2013 г.

През по-голямата част от отчетния период изпълнението на проекта беше блокирано от липсата на одобрен бюджетен Адендум и произтичащия от това риск от невъзстановяване на вложените средства. В резултат бяха прекратени регулярните партньорски срещи и съвместни дейности, беше отложено обявяването на предвидените обществени поръчки и пр. В края на годината, след смяна на управленския екип на водещия партньор и демонстрирани от страна на всички партньори желание и усилия за наваксване на закъсненията и изпълнение на проектните дейности, бяха предприети стъпки за възобновяване на партньорските срещи, изготвяне на нов график за всяка дейност, ускоряване подписването на адендума и удължаване на срока на проекта. Изготвени и изпратени са на водещия партньор документи (разяснения, план на обществените поръчки, бюджетно предложение) в отговор на искане от страна на Съвместния технически секретариат във връзка с Адендум 2 по проекта.

Разработен е и е предоставен на партньорите по проект WATER План за действие.

Потвърдено е оставане на МОСВ и ИАОС в партньорството. Изготвени са ревизиран бюджет и разяснения във връзка с одобряване на Адендум 2. Подготвена е информация за консолидирания партньорски отчет – дейности и разходи.






3. Икономическо регулиране с цел ефективно използване на водите.

Разработване на ценова политика, която осигурява, от една страна, адекватен принос на различните водоползватели към възстановяването на разходите, а от друга – въвеждане на подходящи стимули и механизми за постигане на ефективно използване на водите.
Определяне на прости и приложими принципи за изчисляване на размера на таксите за замърсяване.
Изготвяне на проект на ЗИД на Закона за водите, с който се въвеждат принципите, и внасяне за разглеждане от Колегиума на МОСВ.
Внасяне в МС на проекта на ЗИД на Закона за водите.
Изготвяне на изменение на Тарифата за таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване.

Икономическо регулиране и ценова политика в сектор „Води”, съобразени с принципа „замърсителят плаща”, принципа на възстановяване на разходите за водни услуги и осигуряване на адекватен принос на различните водоползватели към възстановяването на разходите.
Разработване и прилагане на икономически инструменти, осигуряващи устойчиво разпределение и ефективно използване на водите и намаляване на замърсяването, по възможност, още при източника.

Възложена и изпълнена обществена поръчка по Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.” за определяне на размера на таксите.
Изготвени проекти на ЗИД на Закона за водите и изменение на Тарифата за таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване.


През 2013 г. е обявена обществена поръчка за изготвяне на ценова политика, осигуряваща възстановяване на разходите за водни услуги, включително въвеждането на принципа „замърсителят плаща”, адекватен принос на различните водоползватели към възстановяването на разходите и въвеждане на подходящи стимули и механизми за постигане на ефективно използване на водите. Тя е прекратена, тъй като е подадена само една оферта.
На 30.12.2013 г. е открита нова процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Оценка на възстановяването на разходите за водни услуги. Разработване на подход за определяне на ресурсните разходи и разходите за опазване на околната среда при оценката на възстановяването на разходите, както и подход за определяне на приноса на различните водоползватели към възстановяването”. Срокът за подаване на оферти е до 27.01.2014 г.

В рамките на поръчката ще бъдат разработени инструменти за извършване на оценки и ще бъде обучен персонал за работа с тях, с което ще се повиши и административния капацитет в тази област.


Изготвен е проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за водите, който цели ефективно въвеждане на принципа „замърсителя плаща” и изискванията за възстановяване на разходите за водни услуги.
Прието е от МС Решение за изменение на 26 бр. решения на МС за предоставяне на концесии за добив на минерални води – изключителна държавна собственост (в частта им за валутата за изчисляване на годишното концесионно плащане за 1 кубически метър минерална вода) с което се упълномощава министърът на околната среда и водите в едномесечен срок да сключи допълнителни споразумения към концесионните договори. С решението се цели осигуряване на предвидимост и точност при бюджетирането на разходите на концесионерите, както и облекчаване на административните тежести върху бизнеса с минерална вода, създаване на по-благоприятна среда за бъдещото му развитие и прозрачност във взаимоотношенията «бизнес-държава».

Сключени са 16 допълнителни споразумения за изменение на сключените действащи концесионни договори за добив на минерални води – изключителна държавна собственост в частта за валутата за изчисляване на годишното концесионно плащане за 1 кубически метър минерална вода в лева.



2

Каталог: files -> file -> POS
file -> Практическо ръководство за обучение по директивите за сео и овос
file -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
file -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
file -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
file -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
file -> Календар на значимите международни събития в областта на околната среда през 2016 Г
file -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
file -> За степента на изпълнение на утвърдените политики и програми на Министерството на околната среда и водите към 31. 12. 2015 г
file -> Първа общи положения ч
POS -> Опазване на биологичното разнообразие в българия национална Стратегия за Опазване на Биологичното Разнообразие


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница