Отчет за изпълнение на опр на Община Гърмен 2007-2013 г за периода 2007 01. 04. 2011 година 66



страница1/12
Дата19.01.2018
Размер0.86 Mb.
#48802
ТипОтчет
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


ОБЩИНА ГЪРМЕН



ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ 2007-2013

ОБЩИНА ГЪРМЕН




СЪДЪРЖАНИЕ


УВОД 4

РЕЗЮМЕ 8

АНАЛИЗ НА СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ 9

ГЕОГРАФСКА ХАРАКТЕРИСТИКА 9



Транспортна инфраструктура 12

Водоснабдяване и канализация 13

Околна среда и управление на отпадъците 14

Съобщителна система 15

Електроснабдяване и алтернативни източници на енергия 15

РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ 18



Население 18

Образование 19

Заетост и безработица 20

Социална инфраструктура 21

Културно наследство 23

Спортна инфраструктура 30

ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ОБЩИНСКАТА ИКОНОМИКА 31



Състояние и тенденции 31

Горско стопанство 33

Селско стопанство 34

Промишленост 35

Туризъм 36

СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ГЪРМЕН 46

ВИЗИЯ ЗА РАЗВИТИЕ 46

ПРИОРИТЕТИ 46

Приоритет 1 “Повишаване конкурентноспособността на местната икономика” 47

Приоритет 2 “Развитие на транспортната, инженерно-техническата и социалната инфраструктура” 51

Приоритет 3 “Развитие на човешките ресурси и подобряване качеството на живот” 55

Приоритет 4 “Укрепване на институционалния капацитет в общинска администрация” 58

ПУБЛИЧНОСТ И ПРОЗРАЧНОСТ ПРИ ОБСЪЖДАНЕ, СЪГЛАСУВАНЕ И РЕАЛИЗАЦИЯ НА ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ГЪРМЕН 61

МОНИТОРИНГ И ОЦЕНКА 63

Приложение 1. Таблица за финансова реализация към общински план за развитие на община Гърмен (2007 -2013) 66

Приложение 2. Отчет за изпълнение на ОПР на Община Гърмен 2007-2013 г. за периода 2007 – 01.04.2011 година 66

УВОД


Общинският план за развитие на Община Гърмен е разработен в съответствие с изискванията на Закона за регионално развитие, приет от Народното Събрание на Република България през м. февруари 2004 г., публикуван в ДВ, бр. 14 от 20.02.2004г.

Той определя целите и приоритетите за развитието на община Гърмен като елемент на развитието на страната и в частност на Югозападния район за планиране. Част от Плана за развитие е Индикативната финансова таблица за реализация.

Общинският план за развитие е разработен в съответствие с предвижданията за Областната стратегия и схема за развитие и устройство на област Благоевград и Националната стратегия за регионално развитие. Неговата структура позволява той да бъде координирано управляван и да допринесе за реализацията на Плана за развитие на Югозападния район за планиране и за осъществяването на общата регионална политика на страната.

Основополагащи при разработване на Плана за регионално развитие са целите и принципите на кохезионната политика на ЕС, която е насочена към намаляване на регионалните различия. Съгласно чл. 158 от Договора за ЕС, Общността ще насърчава нейното ця­лостно хармонично развитие чрез създаване и провеждане на действия, водещи до засилване на социалното и икономическото й сближаване. В частност, Общността си е поставила за цел да намали различията между равнищата на развитие на различните региони и изостаналостта на най-необлагодетелстваните райони, включително и на селските райони.

Планът отчита целите на Структурните фондове и Кохезионния фонд, като основни инструменти за финансиране на дейностите на регионалната политика, а така също целите и приоритетите на ключовите документи на Общността – Стратегията от Ли­сабон и Стратегията от Гьотеборг.

Друг важен фактор, който е отчетен в разработването на Плана, е ускореният процес на икономическо преструктуриране в рамките на ЕС, като резултат от глобализацията, технологичната революция, развитието на икономика и общество основани на знанието при отчитане на принципите на устойчивото развитие. Стремежът за по-балансирано разпределение на икономическите дейности на територията на ЕС понижава риска от пречки при растежа, запазване на европейския обществен модел и поддържане на социално сближаване. Всички тези пре­дизвикателства стоят и пред българските региони и се конкретизират в Плана за развитие на Община Гърмен.

Отчетени са основ­ните цели и приоритети на разработените стратегически документи, попадащи във време­вия хоризонт на Плана за развитие като: Стратегията по зае­тостта (2004-2010г), Стратегията за насърчаване развитието на малки и средни предприя­тия (2002-2006г.), Иновационната стратегия, Стратегията за насърчаване на инвестициите (2005-2010г.), Националната стратегия за околната среда (2005-2014г.), Националната жилищна стратегия, Стра­тегията за въвеждане на информационни и комуникационни технологии в средното образо­вание, Националната стратегия за продължаващото професионално обучение (2005-2010г.), Националната здравна стратегия (2001-2006 г.) и др.

Планът има дългосрочен характер и обхваща периода 2007-2013 г. През този период се очаква:



  • България да изгради администрати­вен капацитет за успешна интеграция в структурите на ЕС и прила­гане на структурните инструменти на национално, регионално и местно ниво;

  • ефективно да прилага политиката за икономическо, социално и териториално сближаване като страна – членка на ЕС, в периода след 2007 г.

Главната цел на регионалното развитие според Националната стратегия за регионално развитие за периода до 2015 г. е постигане на устойчиво и балансирано развитие на районите в Република България.

Тази цел съответства изцяло на целите на регионалното развитие, определени със Закона за регионално развитие на Ре­публика България.

Предвид предстоящото членство на Република България в ЕС, тази цел съответства и на основната цел на политиката за социално-икономическо сближаване на ЕС.

Устойчивото и балансирано развитие на районите изисква нови количествени и качествени изменения в регионалното развитие, обхващащи всички елементи на това развитие и водещи до хармонично и балансирано интегриране на цялата територия на страната. Този подход е намерил мястото си във всички основни компоненти на Плана за развитие на Община Гърмен.

Общинският план за развитие на Община Гърмен е изготвен за периода 2007 – 2013 година, но едновременно с това има принос за определяне на основните краткосрочни направления за развитие на общината до 2006 година, период, в който ще се осъществи прехода от периода на пред-присъединяване към ЕС към пълноправно членство и участие в регионалната и секторни политики на Европейския съюз. През този период ще започне и осъществяването на конкретни проекти, които ще продължат реализацията си през следващите години след 2007 години и ще предпоставят някои от основните специфични цели и мерки в основната част на Плана.

Общинският план за развитие на Община Гърмен съдържа: анализ на икономическото и социалното развитие на общината; анализ на силни и слаби страни, възможности и заплахи; приоритетите и специфичните цели и мерки за развитие на общината; индикативна финансова таблица, обобщаваща възможните ресурси за реализация на дейностите и проекти; реда и начина за осигуряване на информация, публичност, мониторинг и контрол на изпълнението, оценка на реализацията на плана.

Основните методи, използвани при разработването на Общинския план на развитие на община Гърмен са:


  • балансирано и поетапно планиране на ресурсите на базата на анализ на ситуацията и постигнатите през последните 4 години резултати;

  • интегрирано развитие на дейностите в съответствие с ресурсите, традициите, националната и регионална рамка за развитие;

  • идентифициране на спецификата на общината и ориентиране на ресурсите и дейностите в посока нейното развитие.

Принципите, на които се базира Планът на развитие са изцяло подчинени на принципите на балансираното развитие на политиката на Европейския съюз за регионално развитие - единен подход; концентрация на ресурсите; партньорство, публичност и прозрачност, допълняемост на финансирането, координация на дейностите, съгласуваност на политиките, инструментите и дейностите, спазване на законовата и под-законова нормативна уредба на страната и регулациите на Европейския съюз.

Екипът от специалисти, изработил Плана за развитие на Община Гърмен се състои от високо квалифицирани експерти в областта на планиране и програмиране на регионалната политика, селско стопанство, базисна и социална инфраструктура, Европейски предприсъединителни инструменти и Структурни политики и фондове, околна среда, култура и образование, паметници на културата. Те имат опит както в разработването на подобни планове, така и в разработването на национални планови и стратегически документи. Всеки един от тях в своя профил се съобразява с регулациите и тенденциите за развитие на политиките на Европейския съюз.

Основен фактор при разработването на Плана е и управленския екип на Общинската администрация, който активно и ефективно участва на всички нива на подготовка на документа – от събирането на необходимата информация, през дискусиите за определяне на конкретни мерки, до дефинирането на релевантни на ресурсите и специфични за общината цели.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница