Отчет за изпълнението на програмата за околна среда, а при необходимост и предложения за нейното допълване и актуализиране. Отчетите на програмите се представят за информация в съответната риосв



страница1/4
Дата11.03.2018
Размер464.48 Kb.
#61760
ТипОтчет
  1   2   3   4


УТВЪРДИЛ:……………………

КМЕТ НА ОБЩИНА САТОВЧА

/д-р АРБЕН МИМЕНОВ/






САТОВЧА
2008-2011г.




І. Обобщение на задълженията на общините, произтичащи от изискванията на националното и европейското законодателство по управление на отпадъците.
Разработването на общински програми за управление на дейностите по отпадъците се явява един от най-важните инструменти за прилагането на законодателството по управление на отпадъците на местно ниво. Програмите са неразделна част от общинските програми за околна среда и се разработват, приемат и отчитат по реда на глава пета от Закона за опазване на околната среда. Те обхващат период на изпълнение не по-малък от 3 години. Програмите се приемат от общинските съвети, които контролират изпълнението им. Кметът на общината ежегодно внася в общинския съвет отчет за изпълнението на програмата за околна среда, а при необходимост – и предложения за нейното допълване и актуализиране. Отчетите на програмите се представят за информация в съответната РИОСВ.
ІІ. Въведение.

Настоящата Програма за управление на отпадъците на община Сатовча за периода 2008-2011г. се разработи на основание чл.29, ал.3 от Закона за управление на отпадъците и влезлите в сила голям брой поднормативни документи към Закона за управление на отпадъците през 2006г., в т.ч. указания, стратегии и Заповеди на Министъра на околната среда и водите, както и “Ръководство за разработване на общински програми за управление на отпадъците” (Утвърдено със Заповед № РД 167 от 24.03.2006г. на министъра на околната среда и водите) и писмо № 947/21.03.2007г. на Регионалната инспекция по околната среда и водите – град Благоевград.




  1. Обхват на програмата

Настоящата Програма за управлението на отпадъците на община Сатовча обхваща всички дейности, които произтичат като задължение на общината, съгласно разпоредбите на Закона за управление на отпадъците /чл.16 от ЗУО/ и неговите подзаконови нормативни актове. Едно от най-важните задължения на местните власти в областта на управлението на отпадъците са определянето на площадки, изграждането и експлоатацията на съоръжения и инсталации за обезвреждане на отпадъци, както и възлагане на услуги по събирането, транспортирането и обезвреждането на битовите отпадъци. Необходимият механизъм за това са набраните средства посредством такса “битови отпадъци”.

Проекти на общините свързани с управлението на отпадъците могат да се финансират от държавния бюджет или от национални фондове само ако те са обосновани, като приоритетни в общинските програми за околна среда.

Едно от най-съществените предизвикателства в европейското законодателство, въведено като задължение на общините, е всеки един притежател на отпадъци да бъде обслужван от дружество за събиране или обезвреждане на отпадъци. В община Сатовча това вече е постигнато.


  1. Основни принципи

При определянето и приоритизирането на мерките и дейностите, заложени в програмата, бяха спазени основните изисквания и принципи на екологичното законодателство, които кореспондират с общата европейска и национална политика в тази област и основните принципи на Националната програма за управление на дейностите по отпадъците, а именно:

    • устойчиво развитие;

    • принцип на предотвратяване и йерархия на управлението на отпадъците;

    • принцип на превантивността – предимство на предотвратяване на замърсяването пред последващо отстраняване на вредите, причинени от него;

    • принцип на самостоятелността при управление на отпадъците;

    • използването на най-добри налични техники, неизискващи прекомерни разходи;

    • принцип на “замърсителят плаща” и в частност “отговорност на производителя”;

    • интегрирано управление на отпадъците;

    • участие на обществеността.

ІІІ. Обща характеристика на общината

  1. Географска и административно - териториална характеристика



Географско положение спрямо територията на страната - Община Сатовча е една от административно териториалните единици в страната, която е изградена съгласно Указ №2295/22.12.1978г.на Министерски съвет, разположена в югозападната част на България, в югозападните Родопи. Сатовчанска община обхваща части от долината на река Места и от Югоизточната част на Дъбрашкия дял на Западните Родопи. На изток граничи с община Доспат, на запад с община Гърмен, на север с община Велинград, а на юг с Република Гърция и част от община Хаджидимово. В състава си включва 14 села. Главен административен център на общината е с. Сатовча с население 2 438 души. То се намира на 65 км от най-близката ЖП гара Добринище и на 130 км от областния град Благоевград. Общата площ на община Сатовча е 332.6 кв.км. Общината се пресича от третокласен път Гоце Делчев – Доспат с обща дължина около 30 км. Железопътен транспорт на територията на общината няма.

С областният център – град Благоевград ни свързва второкласен път – Гоце Делчев - Разлог - Предел – Благоевград, който е главната пътна връзка с останалите части на страната. Разстоянието от село Сатовча до град Благоевград е 130км.






  • Топографска характеристика е планински и полупланински, който във високите части преминава в хълмист. Средната надморска височина е 1000м . Най-високата точка е връх “Унден” – 1668м.



  • Поземлени и горски ресурси

Общата площ на територията, която заема е 332 591 дка, от които:

  • земеделски територии – 135 923 дка;

  • горски територии – 187 981 дка;

  • населени места и други урбанизирани територии – 6 668 дка;

  • водни течения и водни площи – 1 027 дка;

  • територии за транспорт и инфраструктура – 825 дка;

  • други – 167 дка.

Разпределението на територията по вид собственост е както следва:

  • частна – 69 862 дка;

  • държавна – 191 357 дка;

  • общинска – 65 063 дка;

  • на религиозни организации – 372 дка;

  • друга – 29 182 дка;

Горският фонд обхваща по-голямата част от територията на общината и е 187 983 дка. По-голямата част от горите са собственост и се стопанисват от Държавна дивечовъдна станция “Дикчан” – село Сатовча, има също така общински и частни гори /бор, смърч, бяла мура/, но има находища и на широколистни гори, представени от бук и дъб. Географското местоположение, надморската височина, климат, растителност и други природни фактори създават условия за живот на почти всички видове дивеч, които се срещат в България. Най-голямо разпространение на територията на община Сатовча имат: заек, дива свиня, сърна, благороден елен, дива котка, лисица, белка, глухар, златка, кафява мечка, елен лопатар и други. Горите са обект на ловен туризъм, от тях се добива дървесина, берат се диворастящи гъби и билки. Обект на ловния туризъм са заек, дива свиня, лисици, глухари и други.

Находища за билки с търговско значение не са известни с изключение на жълт кантарион, риган, мащерка, бял равнец и др. Правят се опити и за отглеждане на билки с търговска цел от частни стопани, които отглеждат лавандула, бял риган, ехинацея и други.

На територията на община Сатовча има няколко обекта, които са със статут на защитени територии:

1/ Резерват “Конски дол”, разположен на територията на община Сатовча, разположен на североизток от село Плетена при надморска височина от 1 600м с площ от 32.5 ха. Той обхваща вековна смесена гора от ела, смърч и бук. Някои дървета са високи около 54м. Резерватът не е основно проучен.

2/ Резерват “Тъмната гора”, разположен на границата между община Сатовча и община Гърмен.

3/ Резерват за подборен отстрел “Дикчан”, собственост на ДДвС “Дикчан” – село Сатовча.

4/ Защитена местност “Бачища”, разположена в землището на село Сатовча.

5/ Вековни дървета – защитени дървета на територията на община Сатовча има само в село Годешево. Там се намира чинар, който е на възраст над 400 години. Висок е 25 м и има обиколка 4.80 м. Обявен е за защитен обект през 1985 година.

6/ Исторически забележителности – Културно-исторически резерват село Долен. Село Долен се намира на 9 км западно от село Сатовча и на 26 км североизточно от град Гоце Делчев. Долен е селище с паметници на културата от национално значение. Обявено през 1977г. със статут на исторически и архитектурен резерват. Включва територията на село Долен със 70 паметника на културата от Възраждането.

7/ На територията на общината има над 10 Римски мостове.


  • Климатът е преходно-средиземноморски с подчертано планинско влияние във високите части. Средната годишна температура е 10 С, през зимата се образуват температурни инверсии. Средната януарска температура се движи според надморската височина между 0 до 7С. Лятото е топло и слънчево. Средната годишна максимална температура по долината на река Места е 32-36С, а в среднопланинската част 23-32С.

Преобладават есенно-зимните и пролетно-летните валежи. Сезоните са ясно изразени - лятото е топло, а зимата - умерено студена.


В геоложко отношение землището на общината е представено преди всичко от скали, гранити, риолити и пясъчници. Около селата Плетена и Кочан се срещат азбест и слюда. Недалеч от с. Плетена се намират и залежи от талк. Магнезий се среща в с. Жижево. Гнайсите и изветрелите мрамори също не са рядкост. Съществуват и локални залежи на въглища, но без промишлено значение.

Голям интерес представляват гнайсите в землищата на селата Плетена, Долен и Крибул, които са с много добри декоративни качества, с възможности за полиране и издръжливи на атмосферните условия.




  • Защитени територии и биоразнообразие.

Горският фонд обхваща по-голямата част от територията на общината и е 187 983 дка. По-голямата част от горите са собственост и се стопанисват от Държавна дивечовъдна станция “Дикчан” – село Сатовча, има също така общински и частни гори /бор, смърч, бяла мура/, но има находища и на широколистни гори, представени от бук и дъб. Географското местоположение, надморската височина, климат, растителност и други природни фактори създават условия за живот на почти всички видове дивеч, които се срещат в България. Най-голямо разпространение на територията на община Сатовча имат: заек, дива свиня, сърна, благороден елен, дива котка, лисица, белка, глухар, златка, кафява мечка, елен лопатар и други. Горите са обект на ловен туризъм, от тях се добива дървесина, берат се диворастящи гъби и билки. Обект на ловния туризъм са заек, дива свиня, лисици, глухари и други.

Находища за билки с търговско значение не са известни с изключение на жълт кантарион, риган, мащерка, бял равнец и др. Правят се опити и за отглеждане на билки с търговска цел от частни стопани, които отглеждат лавандула, бял риган, ехинацея и други.

Общата оценка за състоянието на околната среда е добро. Природните и климатични дадености на територията са с благоприятни екологични характеристики. В населените места липсват крупни производствени замърсители на атмосферата, водите и почвата.


  1. Административно-териториална характеристика

На територията на община Сатовча има 14 населени места, включително административния център. Населението на общината по последни данни наброява 18935 жители.

Разпределени по села са както следва:


Населено Брой Територия

място жители /в км2/



  1. Сатовча 2438 55.547

  2. Кочан 3395 32.743

  3. Вълкосел 2731 29.420

  4. Слащен 2235 20.812

  5. Ваклиново 1324 13.159

  6. Плетена 2021 53.938

  7. Туховища 874 17.015

  8. Годешево 1066 11.589

  9. Фъргово 483 11.970

  10. Жижево 380 14.482

  11. Боголин 485 5.443

  12. Осина 633 25.626

  13. Крибул 443 11.435

  14. Долен 427 29.407

Общо: 18 935 332, 586

Данните са към 24.08.2007г.

В заключение: Географските характеристики на общината я определят като подходяща за развитие на земеделие. Основен местен ресурс са годните за отглеждане на технически култури почви, горите и пасищата, запазената чиста природа, съществуващият резерват, културни паметници. Населението е относително устойчиво на имиграцията и с потенциал за развитие.

3. Социално-демографска характеристика

Населението на община Сатовча по данни от последното преброяване наброява 18935 човека. В динамиката на населението не се наблюдават съществени изменения. В с. Сатовча живеят 2438 човека или 12.9% от общото население на общината. Селата по демографска маса се включват към три групи – малки, средни и големи. Малките села са половината от общо 14 села в общината. В тях живее към 19.5% от населението. Към средните села се включват Ваклиново, Годешево и Плетена като делът на населението им е 23.4% от общото. Големите села са 4 – Сатовча, Кочан /най-голямото по население в общината/, Вълкосел и Слащен, в които е съсредоточено 49.7% от населението на общината. Условно селата в общината се включват към два района: северен и южен.

Брой на жителите от община Сатовча по населени места




Населено място

Бр. жители

1

Сатовча

2438

2

Кочан

3395

3

Вълкосел

2731

4

Туховища

874

5

Слащен

2235

6

Боголин

485

7

Ваклиново

1334

8

Долен

427

9

Жижево

380

10

Крибул

443

11

Осина

633

12

Плетена

2021

13

Фъргово

483

14

Годешево

1066




ОБЩО:

18935


Каталог: uploads -> pages-files
pages-files -> Декларация по чл. 12, т. 2 във връзка с чл. 14 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси Долуподписаният(ната) добромир илиянов адамов
pages-files -> С п и с ъ к на децата от община Сатовча получили финансово подпомагане от
pages-files -> Декларация по чл. 12, т. 2 във връзка с чл. 14 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси Долуподписаният(ната) венцислав любенов балабанов
pages-files -> С п и с ъ к на дарителите и дарените средства за периода 01. 08. 2006 г до 31. 08. 2016 г в
pages-files -> С п и с ъ к на децата от община Сатовча получили финансово подпомагане от
pages-files -> Докладна записка
pages-files -> С п и с ъ к на дарителите и дарените средства за периода от 01. 08. 2006г до 31. 12. 2013г
pages-files -> Село сатовча и н ф о р м а ц и я
pages-files -> Декларация по чл. 12, т. 3 за настъпила промяна в обстоятелствата от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси Долуподписаният(ната) милена антонова буковинова


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница