Отчет за изпълнението



страница1/5
Дата11.01.2018
Размер1.08 Mb.
#43544
ТипОтчет
  1   2   3   4   5
ОТЧЕТ

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО

НА НАЦИОНАЛНИЯ ПЛАН за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2012 г.
ВЪВЕДЕНИЕ
През последните десетилетия станахме свидетели на съществен напредък по отношение на образованието и участието на трудовия пазар на жените и на тяхното положение в европейското общество като цяло. В наши дни броят на жените с висше образование надвишава броя на мъжете, като 60 % от завършващите висши учебни заведения са жени. Днес работещите жени в Европа са повече, отколкото когато и да било ― заетостта сред жените надвишава 60 % и по този начин ЕС се възползва в по-голяма степен от таланта и използва по-добре уменията, с които разполага. Днес е ясно, че жените и мъжете не могат да бъдат дискриминирани въз основа на техния пол.

Европейският съюз спомогна за постигането на този напредък чрез множество мерки, като законодателни актове, специално предназначено финансиране и програми за действие, специални мерки за напредък в кариерата на жените, социален диалог и диалог с гражданското общество. Равенството между половете е основно право, обща ценност на ЕС, както и необходимо условие за постигането на целите на ЕС за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. То се превърна в утвърдена област на действие в областта на политиката в съответствие с договорите на ЕС и Хартата на основните права на ЕС. Равенството между половете бе постепенно интегрирано във всички политики на ЕС и сега е здраво вплетено например в политиките за заетостта и сближаването, научните изследвания, образованието, сътрудничеството за развитие и в процеса „Европа 2020“.

Държавната политика за насърчаване на участието на жените в икономиката на страната се осъществява в рамката на общата политика за равни възможности на жените и мъжете. По-високият икономически растеж, по-високите равнища на заетост и по-голямото социално сближаване са немислими без равнопоставеното участие на жените във всички сфери на обществения живот. Създаването на такива гаранции беше една от предпоставките за успешната реализация на целите на Лисабонската стратегия. Равенството между половете е силно застъпено и в Стратегия Европа 2020, което е отражение на стремежа за приобщаващ растеж, а повишаването на заетостта на жените е ключов фактор за преодоляване на рецесията.

Република България изпълнява своите ангажименти за насърчаване на равенството между половете в съответствие с Пекинската платформа за действие и 23-тата Специална сесия на Генералната асамблея на ООН (2000), Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените, Целите на хилядолетието за развитие на ООН, Европейска стратегия за равенство между жените и мъжете (2010-2015) и Европейския пакт за равенство между половете (2011—2020 г.).

Жените и мъжете трябва да разполагат с едни и същи възможности и шансове да заемат ръководни длъжности. Този принцип беше изложен ясно в стратегията на Европейската комисия за равенство между жените и мъжете 2010―2015 г. Не става въпрос само за равенство между половете. Съществуват също така утвърдени икономически и бизнес аргументи в полза на увеличаването на броя на жените на ръководни позиции в предприятията. Ефективното използване на човешкия капитал представлява най-важния фактор за определяне на конкурентоспособността на икономиката. То е от ключово значение за разрешаване на демографските предизвикателства на ЕС и за успешно конкуриране в условията на глобализирана икономика. Многобройни проучвания сочат, че съществува положителна връзка между равнопоставеността между половете на най-високо управленско ниво и финансовите резултати и рентабилността на дружеството.

Координацията на политиката за равенство между половете е възложена на Министерството на труда и социалната политика на РБ като „орган по равнопоставеността на жените и мъжете” в съответствие с разпоредбите на Директива 2006/54/ЕО от 5 юли 2006 г. за прилагането на принципа на равните възможности и равното третиране на жените и мъжете в областта на заетостта и професиите (преработена)/ и т.н. „национален механизъм за равенство на половете” в съответствие с изискванията на Пекинската платформа, приета на IV-та Световна конференция за жените, Пекин’95.

Развиването на хоризонтален тип политика за подобряване и синхронизиране на усилията на отговорните институции е гаранция за съвместни координирани действия в процеса на формиране и прилагане на политиката по равнопоставеност на половете и постигане на устойчив модел за сътрудничество между институциите, социалните партньори и гражданското общество.

В условията на безпрецедентната икономическа и социална ситуация, пред която е изправена и България, е необходимо сериозно мобилизиране на човешките ресурси и по-качествено използване на икономическия потенциал на всички социални групи. Принципите за осъществяване на политиката за равни възможности и насърчаване на многообразието в заетостта извеждат на преден план човешкия капитал като най-важния и ценен ресурс. Затова правителството на България отделя специално внимание на развитието на мерки за подобряване на достъпа до професионално обучение и реализация за всички социални групи, и преодоляване на неравенствата в заетостта и заплащането на жените и мъжете, включително чрез консултиране, мотивиране и обучение, съобразно специфичните потребности и перспективи за развитието им.

Едно от основните предизвикателства се отнася до различните нива на познаване и прилагане в ЕС на разпоредбите за равнопоставеност на половете, международните ангажименти, включително джендър мейнстрийминг подхода.

Националният план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2012 г. следва принципите и целите на Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността на половете (2009 – 2015 г.) и на Стратегическия план за развитие на Министерството на труда и социалната политика (2009 – 2013 г.), приоритет 5.5: Изпълнение на международните ангажименти на Република България във връзка с насърчаване на равните възможности, равното третиране и равнопоставеността на половете. Изпълнението на Плана за 2012 г. допринесе за постигането на основната стратегическа цел на политиката за равни възможности на жените и мъжете, а именно „гарантиране на равнопоставеността на жените и мъжете и предотвратяване и премахване на дискриминацията, основана на признак пол ”.

В контекста на членството на България в Европейския съюз и за постигане на съответствие на националното законодателство и практика с acquis communautaire и с добрите практики в държавите-членки, политиката по равнопоставеност на половете е ориентирана към създаване на условия за прилагането на общ подход за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете и равните възможности за всички в обществото. Израз на този подход са действията, заложени в Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за периода 2009-2015 г., чиято координация е в сферата на отговорност и компетентност на Министерството на труда и социалната политика от 2000 г. (ПМС 156 от 2000 г.) и на основание чл.33, т. 3 от Устройствения правилник на Министерството на труда и социалната политика.

Мерките в Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2012 г. са структурирани в следните раздели:


I. Държавна политика за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете

II. Равна степен на икономическа независимост

III. По-добро съвместяване на професионалния, личния и семейния живот

IV. Насърчаване на равното участие на жените и мъжете в процеса на вземане на решения

V. Достойнство, неприкосновеност на личността и предотвратяване на насилието въз основа на пола;

VI. Премахване на стереотипите, основани на пола, и противодействие на множествената дискриминация;

VII. Популяризиране и прилагане на добри европейски практики в областта на равнопоставеността на жените и мъжете на национално ниво.

В резултат на синхронизираните усилия на институциите и организациите, представени в Националния съвет за равнопоставеността на жените и мъжете към МС през 2012 г., бяха предприети следните дейности по изпълнението на Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете:


РАЗДЕЛ I. ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА РАВНОПОСТАВЕНОСТТА НА ЖЕНИТЕ И МЪЖЕТЕ
Министерството на труда и социалната политика чрез отдел “Равни възможности, антидискриминация и социални помощи” (РВАСП) в дирекция “Политика за хората с увреждания, равни възможности и социални помощи” координира разработването и изпълнението на националната политика за равенство между жените и мъжете, в сътрудничество с множество институции и организации. В този смисъл отдел РВАСП е координиращото звено в рамките на министерството по отношение действията на институции и организации с отговорности за равно третиране на жените и мъжете на национално ниво и по всички въпроси, свързани с наблюдението на изпълнението и отчитането на дейността пред международните институции по силата на подписаните от България международни актове в тази сфера. Отдел “РВАСП” извършва и административното и техническо обслужване на дейността на консултативния орган за политиката за равенство на жените и мъжете – Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете към Министерския съвет. През 2012 г. са проведени предвидените редовни заседания на Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете към Министерския съвет, на които са обсъждани оперативните и отчетните документи в областта на равнопоставеността на жените и мъжете, както и приоритетните области за работа. Политиката за равенство между половете и антидискриминация е в съответствие с антидискриминационните директиви на Европейския съюз (Директива 2000/43/ЕО и Директива 2002/78/ЕО) и е насочена към превенция на дискриминацията чрез повишаване на информираността на гражданите за техните основни човешки права и правовите гаранции за тяхната защита. В областта на равнопоставеността между половете и антидискриминацията усилията ни са насочени към: изграждане на административен капацитет в органите на централната и местната власт, съдебната система, социалните партньори и обществото като цяло и укрепване на институционалния механизъм/ структури за равнопоставеност на половете; изпълнение на Национална стратегия за насърчаване равнопоставеността на половете за периода 2009-2015 г.; повишаване на информираността и чувствителността на обществото по проблемите на равенството между половете и антидискриминацията.

Политиката в тези области е насочена и към предотвратяване и премахване на различни форми на дискриминация по признаците: пол, възраст, увреждане, етническа принадлежност, религия и вяра, сексуална ориентация и др., интегрирането на групи в неравностойно положение чрез създаване на условия за равни възможности за всички, изграждане на органи и механизми за прилагане на насърчителни мерки за преодоляване на социалните неравенства.

Изготвена и изпратена е информация по въпросници на Генерална дирекция „Заетост, социални въпроси и приобщаване”, Генерална дирекция «Правосъдие и гражданство» на Европейската комисия и Съвета на Европейския съюз, във връзка с участието на жените и мъжете в процесите на вземане на решения в публичната администрация, както и по запитвания по въпросите на борбата с дискриминацията по различните признаци.

Подготвени са позиции и указания за участие на българските представители в заседанията на Работната група по социални въпроси по следните досиета:



  1. Предложение за Директива на Съвета за прилагане на принципа на равно третиране на лицата без оглед на религиозна принадлежност или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация;

  2. Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 92/85/ЕИО за въвеждане на мерки за насърчаване подобряването на безопасността и здравето по време на работа на бременни работнички и на работнички родилки или кърмачки;

  3. Заключения на Съвета на ЕС относно “Борба с насилието срещу жени и предоставяне на услуги в подкрепа на жертвите на домашно насилие”. Заключенията са приети от Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси на 6 декември 2012 г.

  4. Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за подобряване на баланса между половете сред директорите без изпълнителни функции на дружествата, допуснати до борсова търговия, и свързани с това мерки;

  5. Жените и околната среда: увеличено вземане на решения, квалификация и конкурентоспособност в областта на политиката за смекчаване на последиците от климатичните промени в ЕС - Заключения на Съвета.

Със Заповед № РД01-85 от 31.01.2012 г. на министъра на труда и социалната политика беше сформирана междуведомствена работна група за изготвяне на проект на ЗИД на Закона за защита от дискриминация (ЗЗДискр.) и проект на ЗИД на Кодекса за социално осигуряване (КСО) във връзка с въвеждане изискванията на Директива 2010/41/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2010 г. за прилагане на принципа на равно третиране на мъжете и жените, които извършват дейности в качеството на самостоятелно заети лица, и за отмяна на Директива 86/613/ЕИО. Директива 2010/41/ЕС определя рамка за прилагането в държавите-членки на принципа на равно третиране на мъжете и жените, които извършват дейности в качеството на самостоятелно заети лица или допринасят за изпълнението на подобни дейности по отношение на въпроси, които не са обхванати от други директиви.

За целта с изготвения от Работна група с представители на МТСП, НОИ, КЗД, МС и НАП законопроект, се направиха изменения в ЗЗДискр. и чрез неговите заключителни разпоредби – в Кодекса за социално осигуряване (КСО).

По този начин се въведоха в националното законодателство разпоредбите на Директива 2010/41/ЕС и се засилиха нормативните гаранции за осигуряване на равнопоставеност между мъжете и жените и за защита от дискриминация, основана на пола, на лицата попадащи в обхвата на Директивата, във връзка с извършването на стопанска дейност в качеството на самостоятелно заети лица, срещу възнаграждение за своя сметка в съответствие с условията, предвидени в националното законодателство.

Въведено е изискването за интегриране на принципи на равенство между половете и недопускане на дискриминация по признаците, посочени в чл. 4, ал. 1 на Закона за защита от дискриминация при изготвяне и прилагане на нормативни актове. Регламентира се допустимо изключение от равното третиране на половете при приемане на позитивни мерки, свързани с насърчаване на предприемачеството сред жените, в случаите, когато те са непредставения пол. Изрично се урежда прилагането на принципа на равното третиране чрез недопускане на дискриминация по отношение на извършването на стопанска дейност. Разшириха се компетенциите на Комисията за защита от дискриминация с възлагане на функции по разпространяване на информация за действащите разпоредби в областта на защита от дискриминация до заинтересованите лица чрез всички подходящи средства.

Измененията и допълненията в Кодекса за социално осигуряване, с които се урежда правото на съпрузите на самостоятелно заетите лица да се ползват от социална закрила и обезщетения за майчинство чрез включването им в кръга на осигурените лица. Съпрузите на лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност или регистрирани земеделски производители или тютюнопроизводители, когато участват в упражняваната от посочените лица трудова дейност, но не са работници или служители, нито съдружници, ще могат да се осигуряват по свое желание и за своя сметка за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, ако не са осигурени за общо заболяване и майчинство на друго основание.

С промените се придобива право да се зачита за осигурителен стаж времето, през което осигуреното на посочените по-горе основания лице е получавало парично обезщетение за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, през които не е имало право на парично обезщетение. Направените промени допринасят за привеждане на националното законодателство и практика в съответствие с разпоредбите на правото на Европейския съюз за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете, във връзка с извършването на стопанска дейност в качеството на самостоятелно заети лица, за по-добро съвместяване на професионалния и семейния живот (ЗЗДискр. изм. и доп. ДВ. бр.58 от 31 Юли 2012г., в сила от 1 август 2012 г.).

Междуведомствена работна група, създадена със заповед на министъра на труда и социалната политика РД 01-128 от 10.02.2012 г. разработи Проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането и чрез неговите заключителни разпоредби на Кодекса за социалното осигуряване, с оглед въвеждане на изискванията на решението на Съда на Европейския съюз по Дело С-236/09 (Test-Achats) за осигуряване на коректно прилагане на Директива 2004/113/ЕО на Съвета относно прилагането на принципа на равното третиране на мъжете и жените по отношение на достъпа и предоставянето на стоки и услуги, по отношение на застрахователните услуги.

С решение по делото C- 236 /09, Test- Achats, Съдът на Европейския Съюз обявява разпоредбата на чл. 5, параграф 2 от Директива 2004/113/ЕО на Съвета от 13 декември 2004 година (директивата) за невалидна, считано от 21 декември 2012 г. Тази разпоредба допускаше държавите членки да разрешат пропорционални разлики по отношение на премиите и добавките за осигурените лица, когато полът е определящ фактор при изчисляването на рисковете, въз основа на подходящи и точни актюерски и статистически данни. Това наложи разпоредби от КЗ и КСО да бъдат изменени, като в тях да бъде въведена пълна забрана за използването на пола като актюерски фактор при определянето на застрахователната премия и при изчисляването размера на пожизнената пенсия от фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване без допускане на каквито и да било изключения. Със законопроекта се гарантира прилагането от страна на застрахователите и на пенсионно осигурителните дружества на правилото за независещите от пола застрахователни премии и пенсии съгласно изискванията на решение на Съда на Европейския съюз по Дело C- 236/09 ( Test- Achats). Проектът на ЗИД на Кодекса за застраховането със съвносители МФ и МТСП е приет с РМС № 889 от 26 октомври 2012 г. Народното събрание го прие на първо четене на 18.12.2012 г. и на второ четене на 20.02.2013 г. Обнародван е в ДВ, извънреден бр. 20 от 28.02.2013 г.

Като постоянни или алтернативни членове експертите от дирекция “Политика за хората с увреждания, равни възможности и социални помощи”, отдел “Равни възможности, антидискриминация и социални помощи”, участват в работата на различни органи и структури към Европейската комисия (Групата на високо равнище за джендър мейнстрийминг, Управителния съвет и Форума на експертите към Европейския институт за равенство между половете, Групата на правителствените експерти по антидискриминация, различни ад хок групи по отделни направления на политиката за равнопоставеност между половете, равно третиране и антидискриминация, насилие срещу жени). Експертите са контактни лица за наблюдение и отчитане на изпълнението на Пекинската платформа и 3-тата Цел на хилядолетието за развитие на ООН. Участват в множество междуведомствени работни групи, съвети и др.

Отдел “Равни възможности, антидискриминация и социални помощи” в Министерство на труда и социалната политика осъществява координацията и участието на България по две направления на Програма ПРОГРЕС – Програмата на Европейската общност за заетост и растеж (2007-2013) – „Равенство между половете” и “Антидискриминация”, включително като разработва и изпълнява проекти по тези две направления.

През 2012 г. беше разработен и одобрен от Европейската комисия нов проект по направление «Антидискриминация», с който се цели повишаване на чувствителността на обществото и засилване на капацитета на институциите за работа в областта на антидискриминацията и осигуряване на работни места за младежи от институционална грижа.

В рамките на Националния съвет по равнопоставенстта на жените и мъжете, над 40 представители на институциите бяха обучени и влязоха в ролята си на координатори на политиката за равенство между половете, като основна дейност по проект на МТСП VS/2010/0596 „Подобряване на капацитета на публичната администрация за прилагане на джендър мейнстрийминг в националните политики и програми”, финансиран от ЕК по програма ПРОГРЕС.

По мярка „Популяризиране чрез възможностите и отговорностите на Министерство на образованието, младежта и науката на проблематиката на равнопоставеността, защитата от дискриминация и джендър обучението в национални програми и проекти в рамките на ОПРЧР”, Министерството на образованието, младежта и науката би могло при необходимост да предостави посредством висшите училища информация за програмите за обучения, свързани с равнопоставеността на половете, защитата от дискриминация и джендър проблематиката в процеса на подготовка и квалификация на учителите.

По мярка „Популяризиране чрез възможностите и отговорностите на Министерство на образованието, младежта и науката на учебни материали, подпомагащи методически и съдържателно преподаването на теми, свързани с равнопоставеността между половете” дирекция „Наука” изпълнява проект „Наука-Бизнес”, финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси”, в рамките на който се провеждат конкурсни сесии за предоставяне на едномесечни обучения за млади учени. Насърчава се включването на жени-учени посредством популяризиране и благоприятни условия за жени-учени, отсъствали по майчинство.

Принципът за равнопоставеност на половете е заложен при квалификацията на педагогическите специалисти, при разработване на проекти по оперативните и в националните програми.

Една от мерките в Националния план за 2012 г. предвиждаше в срок до 15 януари 2012 г. да бъде обявен конкурс за финансиране на проекти на програмите и обучението по чл. 6, ал. 7 от Закона за защита от домашно насилие (ЗЗДН). Правилникът за прилагане на Закона за защита домашно насилие беше изменен и допълнен (с Постановление № 112 на Министерския съвет от 14 юни 2012 г., обн. ДВ, бр. 47, в сила на 22.06.2012 г.) в частта, регламентираща условията и реда за финансиране на програмите и обученията, насочени към превенция и защита на лица, пострадали от домашно насилие. С промените бе удължен срокът за обявяване на конкурса - от 15 януари  на 15 април, с което се даде възможност на юридическите лица с нестопанска цел подробно да се запознаят с условията за кандидатстване и за качествената подготовка на кандидатите за участие. Нормативно определено е задължението на министъра на правосъдието да обяви началната и крайната дата за подаване на документи за участие в конкурса. Разпоредбата относно условията за участие на кандидатите бе изменена и допълнена, като детайлно и изчерпателно са изброени изискванията  към кандидатите и към съдържанието на проектите, с които те кандидатстват. Уредено е съдържанието на формуляра за кандидатстване в конкурса, от който следват и изискваната информация и документи, които да бъдат представени от кандидатите. По този начин е постигната прозрачност в условията за кандидатстване и за всички кандидати са създадени равни възможности за получаване на финансиране за дейностите, за които законът е допуснал финансиране чрез средствата от фонда на Министерството на правосъдието. Сериозна промяна има и в разпоредбата, регламентираща задълженията и работата на комисията, назначена от министъра на правосъдието за оценяване на представените проекти. С нормативните промени са възложени задължения на комисията да определи лимити за финансиране, точкова система за оценяване на проектите и насоки за отчитане на резултатите от проектите. Предвидени са изисквания за определяне на член на комисията, свързани с предотвратяване на конфликт на интереси. Посочените промени ограничават субективизма на членовете на комисията при оценката на проектите, като същевременно дават яснота на кандидатите за принципите и правилата, които се прилагат в нейната дейност.

Съгласно чл.6, ал.7 от ЗЗДН, ежегодно със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година по бюджета на Министерството на правосъдието се определят средства за финансиране на проекти на юридическите лица с нестопанска цел за разработване и изпълнение на обучения в областта на превенцията и защитата от домашно насилие. В изпълнение на възложените функции на министъра на правосъдието по ЗЗДН и на правилника за неговото прилагане, (който в гл. ІІІ регламентира подробно условията и реда за финасиране на програмите и обученията в областта на домашното насилие), беше обявен конкурс с определен срок за подаване формуляри за участие и представяне на проектни предложения от 24.07.2012 г. до 24.08.2012 г. В одобрените от министъра и обявени Насоки за кандидатстване по чл. 6, ал.7 от ЗЗДН, бяха определени следните дейности за финансиране на проекти за 2012 г.:



  • разработване на наръчници за обучение и практически пособия за специалисти, работещи по случаи на домашно насилие;

  • разработване на минимални стандарти за социална работа при случаи на домашно насилие;

  • предоставяне на психологическа, социална и правна подкрепа на пострадали от домашно насилие и на извършители на домашно насилие;

  • разработване на информационни материали и кампании срещу домашно насилие в области Ловеч, Монтана, Видин, Кюстендил и Сливен.

Конкурсната процедура приключи на 14.11.2012 г., когато със заповед на министъра на правосъдието бе одобрено финансирането на проекти общо в размер на 499 010 лв. (четиристотин деветдесет и девет хиляди и десет лева). Съгласно зададените критерии финансиране по процедурата получиха 18 проекта, на 6 проекта беше отказано финансиране и 1 проект не беше допуснат до участие. В началото на месец декември 2012 г. се сключиха договори с 18-те юридически лица с нестопанска цел.

На 27 ноември 2012 г. в заседателната зала на Министерство на правосъдието се проведе среща с представители на неправителствените организации, взели участие в конкурса за финансиране на проекти на юридически лица с нестопанска цел по чл. 6, ал. 7 от ЗЗДН. На срещата беше обсъден проведеният конкурс, като организациите имаха възможност да представят своите предложения относно процедурата, като отчетоха направените положителни промени.

В Министерство на вътрешните работи е разработен проект за изменение и допълнение на Методическите указания рег. № Iз-717/05.04.2012 г. за действията на полицейските органи по Закона за защита от домашно насилие. Актуализирането и привеждането на Методическите указания в съответствие с нормативната база гарантира по-ефективно и добро прилагане на процедурите за защита от домашно насилие. Разработена е Национална програма за 2012 г. за превенция и защита от домашно насилие (приета с РМС № 245 от 29.03.2012 г.)

В Академията на Министерство на вътрешните работи е актуализирана учебната документация по проблемите на защитата от дискриминация. Поставен е акцент на противодействието на насилието, основано на пола като част по-общата тема за абсолютната забрана на насилието, която се преподава във всички курсове и форми на обучение в рамките на факултет „Полиция“. Прегледът и актуализирането на учебната документация станаха основание в учебните планове за ОКС „магистър“ да бъдат предложени две нови дисциплини, обхващащи противодействието на насилието, основано на пол: „Защита от дискриминация“ и „Противодействие на трафика на хора“.

През 2012 г. служители на МВР участваха в шест национални мултидисциплинарни семинара съвместно с Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), прокурори и съдии, а така също и в международни обучения за трафик на хора с цел трудова и сексуална експлоатация със сътрудничеството на Франция, Чехия и Нидерландия.

Проведено е обучение за преподаватели от висшите учебни заведения на тема „Явлението трафик на хора, практическа информация по проблема, профил на жертвите, деца жертви на трафик, изчезнали деца и гореща телефонна линия 116 000”. Организатори на форума са МВР, НКБТХ и неправителствената организация - Фондация „Център Надя”.

С цел повишаване квалификацията на служителите, работещи с жертви на трафик и потенциални такива, съвместно с Фондация “Център Надя” са проведени редица обучителни семинари в рамките, на които е акцентирано върху индикаторите за разпознаване на жертвите на трафик. Възприети са водещите европейски и световни добри практики в тази сфера, като същите се преподават в Националния институт по правосъдие, Академията на МВР, Дипломатическия институт към МВнР в рамките на заложени годишни учебни планове. Организирани са и краткосрочни курсове за преквалификация за служители на МВР, в които е включена темата „трафик на хора“ и „идентификация на жертвите“.

В изпълнение на инициативата за изготвяне на Национален план за прилагането на Резолюция 1325 на Съвета за сигурност на ООН бе проведена среща на междуведомствена експертна група в МВнР и бяха получени предложения от ведомствата за дейности и инициативи, които да залегнат в документа. По време на срещите в МВнР са представени основни моменти от Резолюция 1325 на СС на ООН и процеса на изготвяне на национални планове за действие (НПД) за постигане на нейните цели. Направен е преглед на досегашния опит на Министерството на отбраната, както и на добри практики и натрупан опит на държави от ЕС по прилагането на резолюцията. Застъпено е виждането, че първият национален план за действие на България следва да се разглежда като надграждане на постигнатото от Министерството на отбраната и разширяване на обхвата на действие на настоящия План за прилагане на Резолюция 1325 в МО за периода 2011-2014 г.

МВнР изготви първоначалния проект на Национален план за прилагането на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН относно жените, мира и сигурността, който е на етап предварително съгласуване с Министерството на отбраната. Финализирането му е заложено като мярка в Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2013 г.

Представител на МВР участва в междуведомствената работна група за разработване на Национален план за действие за прилагане на Резолюция 1325 на Съвета за сигурност на ООН относно жените, мира и сигурността (по мярка 12 от Плана). От МВР е направено предложение в модулите за обучение на офицерите за връзка на МВР и служителите, на които предстои да бъдат командировани в мисии на международни организации да бъдат включени лекции относно прилагането на Резолюция 1325 на Съвета за сигурност на ООН.

Министерството на здравеопазването всяка година проследява динамиката по пол на основните здравно-демографски показатели по данни на Националния център по обществено здраве и анализи и НСИ, с оглед наблюдаваната неблагоприятна тенденция по отношение на работната сила – намаляването на абсолютния брой на младите работещи, при значително увеличаване на относителния дял на застаряващите работещи:
1. Население, раждаемост, смъртност.
Население
През 2011 г. населението на Република България е 7 327 224 души. В състава на населението по пол преобладават жените с общ брой 3 760 457 (51.3 %), а броят на мъжете е 3 566 767 (48.7 %), т.е. жените са с 2.6 % повече от мъжете. През 2011 г. делът на жените е намален спрямо предходната година (51.63%), като остава незначително по-висок от този на мъжете (48.7%).
Табл. 1. Брой на население на България


Година

Общ брой население

Брой жени

Процентно съотношение

Брой мъже

Процентно съотношение

2011

7 327 224

3 760 457

51.3 %

3 566 767

48.7 %

2010

7 504 868

3 875 059

51.6%

3 629 809

48.4 %

2009

7 563 710

3 904 399

51.6%

3 659 311

48.4 %

Източник: НЦОЗА

При анализа по възраст и пол е видно, че относителният дял на мъжете през 2011 г. от общия брой население в съответната възрастова група е по-голям във възрастта до 49 години.

След 50 годишна възраст, относителния дял на мъжете спрямо жените в съответните възрастови групи постепенно намалява и във възрастта над 70 г. спада под 42 %. Въпреки общия превес на жените, в по-ниските възрастови групи те са по-малко от мъжете, което обуславя по-ниски нива на демографско възпроизводство на населението.

Тенденцията за намаляване на населението през годините се запазва, като през 2011 г. броя на населението спада със 177 644, като при жените спада е със 114 602, докато при мъжете само с 63 042.

Средната продължителност на живот у нас през периода 2009-2011 г. нараства от 73.60 години на 73.83 години, като показателя при мъжете остава по-нисък от този при жените - съответно 70.37 и 77.37 години. Продължителността на живот при жените е със седем години по-голяма от средната продължителност на живот при мъжете.
Табл. 2. Средна продължителност на живота в години


Година


Общо

Мъже

Жени

2009-2011

73.83

70.37

77.37

2008-2010

73.60

70.00

77.20

2007-2009

73.43

69.90

77.08

Източник: НЦОЗА
Раждаемост

Ниската раждаемост е един от факторите за намаляване на населението, въпреки че до 2009 г. раждаемостта бележи лека тенденция към нарастване от 9.0 ‰ (2000 г.) до 10.7 ‰ (2009 г.), но естествения прираст остава отрицателен. През 2010 г. и 2011 г.тенденция на увеличаване на раждаемостта е нарушена, регистриран е спад в раждаемостта, съответно 10.0 ‰ и 9.6 ‰ през 2011 г. Броят на живородените през 2011 г. е 70 846, от тях живородените момчета са 36 533, с 2 220 по-голям от този на момичетата – 34 313 или на 1000 момчета се падат 939 момичета.


Смъртност

В приложената таблица за общия брой на починалите лица през последните три години не се очертава ясна тенденция, но смъртността при мъжете е по-висока от тази при жените.



Табл. 3. Брой починали лица 2009-2011 г.


Година

Общо


Мъже

Жени

2011

108 258

56 634

51 624

2010

110 165

57 641

52 524

2009

108 068

56 849

51 219

Източник: НЦОЗА
Броят на починалите лица през 2011 г. е 108 258, а коефициентът на смъртност – 14.7 ‰ (14.6 ‰ за 2010 г.). Показателят остава значително по-висок от средния за ЕС (9.64 ‰). Запазва се тенденцията смъртността да бъде по-висока при мъжете (15.8 ‰), отколкото при жените (13.7 ‰).

Високото ниво на общата смъртност се поддържа основно от умиранията на лицата над 65- годишна възраст, макар че се наблюдава нарастване на общата смъртност и сред лицата във възрастовата група 60-64 години.

Показателят на преждевременната смъртност (относителен дял на починалите лица под 65-годишна възраст от общия брой на умиранията) запазва нивото си за последните 5 години и продължава да е висок. През 2011 г. е 23.3 % при 23.4 % през 2010 г. и остава малко по-висок от средната стойност за ЕС (22 %), т.е. почти всяко четвърто умиране в страната е на лице, ненавършило 65 години. При мъжете преждевременната смъртност е 2 пъти по-висока от тази при жените (30.9 % за мъжете, при 15.2 % за жените).

Болестите на органите на кръвообращението са водеща причина за смъртността сред българското население. През последните години се наблюдава тенденция към намаляване на смъртността от болести на органите на кръвообращението (БОК), но стандартизираният коефициент за смъртност за България от болести на органите на кръвообращението (БОК) - 621.69 %ооо остава изключително висок в сравнение със средния за ЕС – 225.3 %ооо.

През 2009 г. общият брой на регистрираната смъртност по причина на болестите на органите на кръвообращението е 71 306. Разпределението по пол е съответно 34 987 мъже и 36 319 жени. През 2010 г. е регистрирано увеличение на общия брой на смъртността по причина на болестите на органите на кръвообращението - 74 392, от тях 36 434 са мъже и 37 958 жени.

През 2011 г. е регистрирана лека тенденция към намаление, 72 582 е общият брой на починалите от болестите на органите на кръвообращението (987.7 на 100 000 население). Отново броя на жените е по-голям от този на мъжете 37 114 към 35 468.

В структурата на умиранията от болести на органите на кръвообращението с най-висок дял са представени сърдечната недостатъчност, мозъчносъдовата и исхемична болест на сърцето (съответно 33.2 %, 28 % и 17.5 %).

Табл. 4. Смъртност по причина болести на органите на кръвообращението


Година

Общо

Мъже


Жени

2011

72 582

35 468

37 114

2010

74 392

36 434

37 958

2009

71 306

34 987

36 319

Източник: НЦОЗА
На второ място като причина за смърт са умиранията от новообразувания. През 2009 г. те са общо 17 157, мъже - 10 066, жени - 7 091. През 2010 г. се регистрира намаление на общия брой на починали по причина новообразувания – 16 672, от които 9 819 мъже и 6 853 жени.

През 2011 г. е регистрирано увеличение на общия брой на умиранията по причина новообразувания 16 955, (230.7 на 100 000 население), сравнено с предходната 2010 г., но все пак общият брой на умиранията е по-малък от този през 2009 г. Отново броят на мъжете (9 883) е по-голям от броя на жените (7 072). През трите наблюдавани години има тенденцията за намаляване на разликата в броя мъже починали от новообразувания, в сравнение с броя на жените. През 2009 г. разликата е 2 975, през 2010 г. - 2 966, през 2011 г. - 2 811. Стандартизираният коефициент за смъртност от новообразувания в България (243 %ооо) е по-висок от средния за ЕС – 175 %ооо.



В структурата на умиранията поради злокачествени новообразувания през 2011 г. водещи са заболяванията на бронхите и белия дроб (19.72 %), следват тези на дебелото черво (9.05 %), млечната жлеза при жените (7.70 %), стомаха (7.44 %), панкреаса (5.65%) и на простатата (5.31 %). Общо те обуславят повече от половината умирания от този клас болести (54.87 %). Наблюдават се съществени различия в структурата по пол. При мъжете водещи са злокачествените новообразувания на бронхите и белия дроб, следвани от тези на простатата, на дебелото черво, на стомаха и на панкреаса. При жените водещи са злокачествените новообразувания на млечната жлеза, следват тези на дебелото черво, на бронхите и белия дроб, на стомаха и панкреаса.
Табл. 5. Смъртност по причина новообразувания

Година


Общо

Мъже

Жени

2011

16 955

9 883

7 072

2010

16 672

9 819

7 091

2009

17 157

10 066

7 091

Източник: НЦОЗА
На трето място като причина в структурата на общата смъртност са болестите на дихателната система, и през трите години делът на мъжете е по-голям от този на жените. През 2009 г. общият брой на починали по причина болести на дихателната система е 4 154, мъжете са 2 547, жените – 1 607. През 2010 г. и 2011 г. е регистрирано намаление в общия брой на починали по причина болести на дихателната система, съответно 4 069 и 4 012, но винаги броят на починалите мъже е по-голям от този на жените. Най-голям е броят на починалите мъже през 2010 г. – 2 558, а на жените през 2009 г. – 1607.
Табл. 6. Смъртност по причина болести на дихателната система


Година


Общо

Мъже

Жени

2011

4 012

2 486

1 526

2010

4 069

2 558

1 511

2009

4 154

2 547

1 607

Източник: НЦОЗА
2. Заболеваемост и болестност
От 2006 г. не се публикуват данни за регистрираната заболеваемост по обръщаемост поради промяната в първичната регистрационна документация и начина на отчитане пред НЗОК. Отсъствието на такава информация не позволява провеждането на цялостен анализ за нивото, структурата и тенденциите в разпространението на заболяванията. Структурата на хоспитализираните по класове болести се различава съществено по възрастови групи.

Поради застаряването на населението у нас, с годините нараства и патологията, свързана с напредналата възраст. Официалните статистически данни за хоспитализираната заболеваемост за разглеждания период 2009-2011 г. показват, че броя на хоспитализираните случаи в стационарите на лечебните заведения нараства при лицата на 65 и повече години. През 2009 г. са хоспитализирани общо 577 520 лица (мъже – 264 148, жени – 313 372), през 2010 г. 578 174 (мъже-264 176, жени – 313 998), а през 2011 г. хоспитализираните са 620 678 (мъже - 284 560, жени – 336 118). Водеща причина за хоспитализация и през трите години, са болестите на органите на кръвообращението, като винаги броя на хоспитализираните жени е по-голям от броя на мъжете.

Хоспитализацията на лица в активна работоспособна възраст от 18 - 64 години в разглеждания тригодишен период е най-висока през 2009 г. – 1 058 525. Най-ниска е хоспитализацията през 2010 г. – 1 010 719 лица.

През 2009 г. общият брой на хоспитализираните лица във възрастовата група 18 г. – 64 г. е 1 058 525, от които: мъже – 424 571 случая; жени – 633 954.

По класове болести водещи са хоспитализациите за бременност, раждане и послеродов период – 143 521. Следват фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби, общо 120 807 лица, от които мъже – 43 436, жени – 77 371. На трето място са болестите на органите на кръвообращението – 129 218 случаи, като разпределението по пол е: мъже – 75 613 и жени – 53 605.

През 2010 г. общият брой на хоспитализираните лица във възрастовата група 18 г. – 64 г. е намалял до 1 010719. Разпределение по пол: мъже – 405 345 случая, жени – 605 374.

По класове болести водещи са хоспитализациите за бременност, раждане и послеродов период – 132 070 жени. Следват фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби – 124 823, мъже – 43 900, жени – 80 923. На трето място са хоспитализираните от болести на органите на кръвообращение – 122 093 случаи, като разпределението по пол е мъже – 71 949, жени – 50 144.

През 2011 г. водещи са 3 класа болести за хоспитализацията на лица във възрастовата група 18 г. – 64 г.: фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби 128 963 случая, мъже – 48 214 и жени – 80 748; бременност, раждане и послеродов период 126 223 жени; болести на органите на кръвообращението 121 500 случая, мъже – 71 879 и жени – 49 621.

По данни на НЦОЗА, през 2011 г. нараства болестността (регистрирани заболявания) 3602.7 %ооо и заболеваемостта (новооткрити случаи) 448.7 %ооо от злокачествени новообразувания спрямо предходната 2010 година. През 2010 г. болестността е 3469.2 %ооо, а заболеваемостта 425.6 %ооо.

През 2011 г. най-висока е болестността от рак на млечната жлеза при жените (1246.4 %ооо) и рак на женските полови органи (1063.3 %ооо), а на заболеваемостта - от рак на храносмилателните органи (104.0 %ооо), рак на млечната жлеза при жените (98.2 %ооо) и рак на женските полови органи (82.1 %ооо). Заболеваемостта за страните от ЕС от злокачествени новообразувания е 488.78 %ооо.


3. Трайна неработоспособност
По данни предоставени от НЦОЗА общият брой на първично инвалидизираните лица над 16 годишна възраст през 2009 г. е 69 078. От тях мъжете са 33 652, а жените 35 426. През 2010 г. броят на инвалидизираните лица намалява спрямо предходната година и е 64 447, от тях мъже-31 966, жени – 32 481.

През 2011 г. се запазва тенденцията за намаляване на общия брой първично инвалидизирани лица над 16 годишна възраст – 64 370. Броят на инвалидизираните жени е нараснал на 32 830, в сравнение с 2010 г. – 32 481.

Най-честата причина за първично инвалидизиране на лицата над 16 годишна възраст през периода от 2009 до 2011 г. са болестите на органите на кръвообращението, от които през 2009 г. са инвалидизирани общо 27 159 лица, т.е. при 39 % от инвалидизираните лица причината са болестите на органите на кръвообращението. От тях 14 411 са мъже и 12 748 жени. През 2010 г. първопричина за инвалидизиране са болестите на органите на кръвообращението на общо 24 683 лица, от които мъже 13 652, жени 11 031. През 2011 г. болестите на органите на кръвообращението са водещи като причина за инвалидизиране на лицата над 16 годишна възраст – общо 23 834 лица, мъже 13 144, жени 10 690.
Табл. 7. Инвалидизиране по причина болестите на органите на кръвообращението


Година


Общо

Мъже

Жени

2011

23 834

13 144

10 690

2010

24 683

13 652

11 031

2009

27 159

14 411

12 748

Източник: НЦОЗА
През 2009 г. на второ място като причина за инвалидизиране са злокачествените новообразувания – 11 833 случая (17 %). Броят на жените инвалидизирани от злокачествени новообразувания е по-висок от този на мъжете. Инвалидизираните жени са 6 817, а мъжете са – 5 016. Както и в предходната година и през 2010 г. новообразуванията са на второ място като причинител за инвалидизиране, но общия брой е намалял - 11 592 лица (18 %), от които мъже – 4 748, жени – 6 844.

Новообразуванията са на второ място като причините за инвалидизиране и през 2011 г. на общо 12 326 лица (19 %), мъже – 4 972, жени – 7 354. Сравнено с 2010 г. общият брой инвалидизирани лица се е увеличил.


Табл. 8. Инвалидизиране по причина злокачествените новообразувания

Година

Общо

Мъже

Жени


2011

12 326

4 972

7 354

2010

11 592

4 748

6 844

2009

11 833

5 016

6 817

Източник: НЦОЗА
На трето място като причина за инвалидизиране в периода 2009 – 2011 г. са болестите на костно-мускулната система и съединителната тъкан, които през 2009 г. са станали причина за инвалидизиране на общо 6 156 лица, броя на жените е по-голям от този на мъжете - 3 991 срещу 2 165 за мъжете. През 2010 г. са инвалидизирани общо 5 531 лица, като отново броя на жените е по-голям от този на мъжете – 3 433, срещу 2 098. Инвалидизирането по причина болестите на костно-мускулната система и съединителната тъкан нараства през 2011 г. до 5 822 случая, от тях мъже – 2 178, жени – 3 644.

Табл. 9. Инвалидизиране по причина болестите на костно-мускулната система и съединителната тъкан


Година

Общо


Мъже

Жени

2011

5 822

2 178

3 644

2010

5 531

2 098

3 433

2009

6 156

2 165

3 991

Източник: НЦОЗА
В Националните програми, които се изпълняват през отчетния период се спазва принципът за равнопоставеност на жените и мъжете. Целевите групи от населението, които са включени за реализиране на дейности специфични за всяка национална програма, не ограничават достъпа на лица от единия или другия пол.

Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> admobs
admobs -> Директива на съвета 79/7/еио от 19 декември 1978 година
admobs -> Директива на съвета 92/85/еес от 19 октомври 1992 г за вьвеждане на мерки за насърчаване на подобрения в
admobs -> Текст от значение за Европейското икономическо пространство
admobs -> Образец чл… /…/ 2012 г
admobs -> Образец чл… /…/ 2012г
admobs -> Образец а1-чл. 47, ал. 4 от знз-2012г. А н е к с към договор от г
admobs -> Директива на съвeта 76/207/еио от 9 февруари 1976 година
admobs -> Отчет за изпълнение на Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за периода 2010 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница