Отчет за извършени дейности през 2016 г по заложените мерки в „



Дата25.10.2018
Размер199.51 Kb.
#97951
ТипОтчет

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ОБЩИНА ПЛЕВЕН






ОТЧЕТ

за извършени дейности през 2016 г. по заложените мерки в

План за действие” към „Стратегическа карта за шум на град Плевен”






Действия

Очакван ефект

Срок

Изпълнение на мярката (описание на резултатите)

Степен на изпълнение

9Б.1.1

Разширяване на звено „Инспекторат“ към Община Плевен с функционална, експертна и техническа обезпеченост (в това число акредитирана лаборатория) за извършване на текущ контрол:

- по отношение шума, предизвикан от домашни дейности и от съседи в жилищни сгради, от рестираторни уредби и др.;

- за спазване на правилата и нормите за изпълнение на строежите по отношение на шума, излъчван по време на строителство.


Провеждане на ефективна общинска политика, насочена към намаляване на шума в околната среда.

Постоянен




Неизпълнено

9Б.1.2

Изготвяне на ежегодни планове за инспектиране и контрол за спазване изискванията по т.9Б.1.1.;

Провеждане на ефективна общинска политика, насочена към намаляване на шума в околната среда

Постоянен




Неизпълнено

9Б.1.3

Определяне на времеви графици за работа на фирмите, занимаващи се със сметопочистване и сметоизвозване, по начин щадящ съня на жителите на Община Плевен;

Провеждане на ефективна общинска политика, насочена към намаляване на шума в околната среда

Постоянен

На територията на гр. Плевен се извършва постоянен контрол на дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане на чистотата.

Градът е разделен на 4 /четири/ района за поддържане на чистота, като тази дейност е

възложена на две специализирани фирми по почистване. Кратността на машинното метене,

миене и почистване на улици и тротоари е непроменена, съгласно подписаните договори с двете фирми за „Поддържане на чистотата – метене, миене и почистване на улици, тротоари, площадни пространства, спирки за обществен транспорт, подлези и почистване на отводнителни оттоци на гр. Плевен”.

Основните контейнери за битови отпадъци тип «Бобър» с вместимост 1.1 куб. м. за общо ползване се обслужват ежедневно. Те са разположени в специално изградени площадки /джобове/. В ЦГЧ - пешеходната зона на ул. „Васил Левски”, бул. «Данаил Попов», ул. «Димитър Константинов» и др. не са поставени контейнери за отпадъци, по естетически причини, като те са разположени в близост в съседните улици и се обслужват през тях. По-малките контейнери/0.24 куб. м./ се използват индивидуално и се обслужват два пъти седмично.

Сметовозните и почистващи автомобили започват работа в 03:00 часа и приключват 15:00 часа, като се обслужват едновременно и четирите района.




Изпълнено

9Б.1.4

Създаване на общинска база данни за състоянието на акустичната среда и източниците на шум на територията на Общината;

Информация за акустичната среда на територията на Община Плевен. Ще служи като основа при актуализиране на шумовата карта и целенасочено прилагане на планове за действие.




Ежегодно РЗИ-Плевен предоставя Доклад за шумовото натоварване на град Плевен, като в него са отразени данните от пунктовете за мониторинг на шум в града, които са 21 на брой, като:

- 9 пункта отчитат данни от територии, подложени на въздействието на интензивен автомобилен трафик;

- 3 пункта отчитат данни от територии с промишлени източници на шум – производствено складови територии и зони;

- 9 пункта отчитат данни от територии, подлежащи на усилена шумозащита.


1. През 2016 г. в 18 от пунктовете са определени нива на шум над граничната стойност за съответните територии, като превишенията на граничните стойности е по-ниско в сравнение с превишението през 2015 г. ;

2. В територии, подлежащи на въздействието на интензивен автомобилен трафик превишението на граничната стойност през 2016 г. се запазва на същото ниво. На един пункт са определени средни нива на шум под граничната стойност за съответните територии;

3. В територии, с промишлени източници на шум в два пункта са определени средни нива на шум с по-ниски стойности от 2015 г. Превишението на граничната стойност е по-ниско от същото на предходната година;

4. В жилищни зони и територии, с неутежнен акустичен режим превишението на граничната стойност е по-ниско в сравнение с 2015 г.;

5. В зоните за обществен и индивидуален отдих, зоните за лечебни заведения и санаториуми и зоните за научно-изследователска дейност са определени средни нива на шум с по-ниски стойности от 2015 г., но при всички са над граничната стойност;

6. В тихи зони, извън урбанизираната територия, определените средни нива на шум са под граничната стойност и по-ниско от 2015 г.

От направените изводи става ясно, че въпреки определените по-ниски средни нива на шум през 2016 г. в сравнение с 2015 г., шумовото натоварване в град Плевен съществува и то може да засегне здравния статус на населението и да повлияе на вероятността от развитие на дадено заболяване.



Изпълнено

9Б.1.5

Изграждане на публично достъпна система за непрекъснат и системен мониторинг на шума в градската среда (посредством целесъобразна съвкупност от стационарни, квази-стационарни и преносимо-ръчни шумови измервателни терминали).

Информация за акустичната среда на територията на Община Плевен. Ще служи като основа при актуализиране на шумовата карта и целенасочено прилагане на планове за действие.




Липсва финансов ресурс

Неизпълнено

9Б.1.6

Ежегодно актуализиране на измерванията на шума и трафикопреброяванията (в точките на верификация от първоначалната СКШ).

Информация за акустичната среда на територията на Община Плевен. Ще служи като основа при актуализиране на шумовата карта и целенасочено прилагане на планове за действие.

Ежегодно

Липсва финансов ресурс

Неизпълнено

9Б.2.1.

Изграждане на Система за управление на обществения транспорт – Подсистема за позициониране на возилата, светлинно и гласово известяване и комуникационна среда; Център за управление и контрол; Интерактивен портал

Цялостно подобряване на жизнената среда и повишаване качеството на живот на хората.

Реализация на ИГТП



Съгласно срока в ИГТП


През 2012 г., Община Плевен подписа договор за финансиране на Проект „Интегриран градски транспорт на Плевен” по схема за предоставяне на безвъзмездна помощ: BG161PO001/1.5-03/2011 „Подкрепа за интегриран градски транспорт в петте големи града” на Оперативна програма „Регионално

развитие” 2007-2013 г.

В проекта е заложено изпълнението на

няколко компонента, като два от тях са:

1. „Система за управление на обществения транспорт” (СУОТ) за модернизиране управлението на движението; намаляване експлоатационните разходи и повишаване удовлетвореността на клиентите.

Системата обхваща:



  • позициониране на возилата;

  • светлинно и гласово известяване;

  • изграждане на Център за управление и контрол;

  • изграждане на Интерактивен портал.

2. „Интелигентна система за управление на

трафика” (ИТС) с цел оптимизиране движението, на база отчитане на трафика в реално време и адекватно реагиране при критични ситуации.

Системата притежава следната специфична функционалност:


  • осигуряване приоритет на масовия градски транспорт и превозните средства за неотложна помощ;

  • координиране циклите на светофарно регулираните кръстовища, в зависимост от интензивността на движението;

  • намаляване на транспортните задръжки и задръствания;

  • бърза и адекватна реакция при възникване на ПТП.

Изпълнено

9Б.2.2.

Разширяване и оптимизиране на тролейбусната мрежа




9Б.2.2.1

Участък №1 с дължина от 1120 м. – двупосочно от кръстовището на бул. „Георги Кочев” и бул. “Русе” и завършва при кръстовището на бул.„България” и ул.„Св. Климент Охридски”.

Цялостно подобряване на жизнената среда и повишаване качеството на живот на хората.

Реализация на ИГТП.




Съгласно срока в ИГТП


По Проект „Интегриран градски транспорт на Плевен” един от компонентите е „Въздушна контактна мрежа” (ремонт и изграждане на нова) по него са изградени нови 4 маршрута с дължина 6,68 км.

По проект „Прилагане на мерки за подобряване качеството на живот в

градовете Бургас, Варна, Стара Загора и Плевен” по ОПОС, Приоритетна ос 1 „подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води и подобряване на качеството на атмосферния въздух”, Процедура BG161PO005/13/1.50/01/35 „Мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух чрез осигуряване на екологични превозни средства на градския транспорт” Компонент 4 „Изпълнение на дейности за подобряване качеството на атмосферния въздух, чрез закупуване и доставка на тролейбуси” са доставени и се използват пълноценно 40 бр. нови тролейбуси.


Изпълнено

9Б.2.2.2.

Участък №3 с дължина 2 197 м. – двупосочно от кръстовището на ул. „Сан Стефано” и ул. „Стоян Заимов” и завършва на обръщало при „ІІ-ра Клинична база” на ул.„Ген. Владимир Вазов”.

9Б.2.2.3.

Участък №5 с дължина 1219 м. – от кръстовището на бул. „Христо Ботев” и ул. „Сан Стефано” и завършва при кръстовището на бул. „Христо Ботев” и ул. „3-ти март”

9Б.2.2.4.

Участък №6 с дължина 2 145 м. – еднопосочно от кръстовището на ул. „Сан Стефано” и бул. „Христо Ботев” и завършва при кръстовището на ул. „Райски кът” и ул. „Сан Стефано”.

9Б.3.

Реконструкции и подобрения на тролейбусната мрежа;

Цялостно подобряване на жизнената среда и повишаване качеството на живот на хората.

Реализация на ИГТП



Съгласно срока в ИГТП


По Проект „Интегриран градски

транспорт на Плевен” един от

компонентите е „Въздушна контактна

мрежа” (ремонт и изграждане на нова) по него е извършен ремонт на 9,92 км. от съществуващата контактна мрежа.



Изпълнено

9Б.4.

Облагородяване на спирките на обществения транспорт – Подмяна на изхабени и поставяне на нови: спиркови знаци и информационни табла; Подобряване на геометричните параметри на спирките разположени в „джоб” – общо 14 бр.; Подобряване състоянието на тротоарните настилки в зоните на спирките;

Цялостно подобряване на жизнената среда и повишаване качеството на живот на хората.

Реализация на ИГТП



Съгласно срока в ИГТП


По Проект „Интегриран градски транспорт на Плевен” са изпълнени всички дейности, посочени в т. 9Б.4.

През 2016 г. е изпълнен

компонент „Облагородяване на

спирките на обществения транспорт”.




Изпълнено

9Б.5.

Проектиране и изграждане на велоалеи:




9Б.5.1

Маршрут №1 с дължина 1 420 м. – алтернативен ЖП гара – пл. „Иван Миндиликов” – ул. „Княз Александър I Батенберг” – в южна посока между сградата на ОАПС и търговски комплекс „Била” до ул. „Васил Левски”- светофарно кръстовище с ул. „Тетевен” – ул. „Васил Левски”-пешеходна зона – пл. „Свобода”- пл. „Възраждане” - връзка със съществуваща велоалея по улица „Вардар”;

Цялостно подобряване на жизнената среда и повишаване качеството на живот на хората.

Реализация на ИГТП




Съгласно срока в ИГТП


Дейностите по изграждане на система от велосипедни алеи на територията на град

Плевен започват през 2011 г. и

продължават и през 2012 г., като за този период са изградени 1,9 км.

По проект „Интегриран градски транспорт на Плевен” са изградени 8 нови маршрута с дължина 9,49 км., като целта на тези маршрути е да свържат ж.к. „Сторгозия”, ж.к. „Дружба”, Централна ЖП гара и Централна градска част със съществуващите вече маршрути, достигащи до парк „Кайлъка”.





Изпълнено


9Б.5.2

Маршрут №3 с дължина 595 м. – ЖП гара – пл. „Иван Миндиликов” – ул. „Княз Александър I Батенберг” - ул. „Васил Левски” до кръгово кръстовище с ул. „Сторгозия”;

9Б.5.3

Маршрут №4 с дължина 1 462 м. – Ул. „Цар Самуил” от ж.к. „Сторгозия” - ул. „Сторгозия” – кръгово кръстовище с ул. “Дойран”;

9Б.5.4

Маршрут №5 с дължина 1 300 м. – Ул. „Чаталджа” от ЖК „Дружба” – ул. „Стара планина” – ул. „Ген. Колев” до ул. „Вардар”.

9Б.5.5

Маршрут №6 с дължина 1 060 м. – Ул. „Стоян Заимов” от ул. „Вардар”- Пл. „Сливница” – ул. „Пирот” – ул. „Хаджи Димитър”;

9Б.5.6

Маршрут №7 с дължина 822 м. – Ул. „Българска авиация” от ул. „Васил Левски” до кръгово кръстовище с ул. „Кара Колю” (включително кръстовището);

9Б.5.7

Маршрут №8 с дължина 855 м. – От пл. „Свобода” по ул. „Иван Вазов” - бул. “Русе” до бул. „Христо Ботев”.

9Б.5.8

Маршрут №9 с дължина 1 915 м. – Ул. „Св.Св. Кирил и Методий” от ул. „Димитър Константинов”, пресича ул. „Кайзерслаутерн”, пресича ул. „Христо Ясенов” – по ул. „Св. Климент Охридски”, пресича бул. „Европа” до бул. „България”.

9Б.6.

Подобряване безопасността на движението – намаляване на скоростта на автомобилното движение чрез въвеждане на вертикални или хоризонтални изкуствени препятствия и промяна в геометрията на трасетата с оглед създаване на условия за безконфликтно пресичане с потоци на немоторизиран и обществен транспорт;

Цялостно подобряване на жизнената среда и повишаване качеството на живот на хората.

Реализация на ИГТП



Съгласно срока в ИГТП


Този компонент е отпаднал в процеса на одобрение на проект „Интегриран градски транспорт на Плевен”

Неизпълнено

9Б.7.

Изработване на стратегия и план за организиране и контрол на паркирането – част от Програма за устойчиво развитие и внедряване на иновативни решения

Цялостно подобряване на жизнената среда и повишаване качеството на живот на хората.

Реализация на ИГТ



Съгласно срока в ИГТП

Към днешна дата в Община Плевен са обособени 700 паркоместа, 16 обособени зони в централна градска част (синя зона). Положена е вертикална маркировка.

Разработена е Програма за устойчиво развитие и внедряване на иновативни решения в рамките на проект „Интегриран градски транспорт на Плевен” финансиран от ОПРР 2007-2013 г.”. Разработената програма съдържа комплекс от мерки свързани с разработването на стратегии, задания, модели и планове, като една от стратегиите, включена в тази програма е „Стратегия и план за организиране и контрол на паркирането”.



Изпълнено

9Б.8.

Подобряване на пътните настилки на местата с най-високи измерени шумови нива. Своевременно провеждане на ремонтни работи и поддържане на пътната настилка на уличната мрежа в добро експлоатационно състояние – за реализацията на тази мярка общинското ръководство следва да приоретизира обектите от инвестиционната си програма, свързана с подобряване на пътищата съгласно критерия “шумово замърсяване”.

Цялостно подобряване на жизнената среда и повишаване качеството на живот на хората

2013-2018

През 2016 г. на територията на гр.Плевен са извършени текущи ремонти на следните улици: бул.”Г.Кочев”, бул.”България”, ул.”Сан Стефано”, ул.”Ив.Вазов”, ул.”Чаталджа”, ул.”Добрич”, ул.”Индже войвода”, ул.”Ст.Заимов”, ул.”Цар Самуил”, ул.”Кичево”, ул.”Карлово”, ул.”П.Волов”, бул.”Хр.Ботев”, ул.”Драган Цанков”, ул.”Ю.Венелин”, ул.”Д.Груев”, ул.”Пирин”, ул.”Братя Миладинови”, ул.”Петко Каравелов”, ул.”Кара Кольо”, ул.”Ильо войвода”, ул.”Бълг.авиация”, ул.”Мария Кюри”, ул.”Гривишко шосе”, ул.”Вит”, бул.”Хр.Ботев”, улицата между Чаталджа и Ал.Малинов

ремонт настилки и оттоци ЦГЧ, ул.”Гевгели”, ул.”Вл.Вазов”, ул.”Х.Димитър”, ул.”Перуника”, ул.”Синчец”, ул.”Железничар”, ул.”Ан.Димитрова”, по трасето на тролеи № 3 и №7, ул.”Люляк”, до бл.10-11-12, от х-л Сторгозия до Г.М.Димитров, Лайф-СОУ Яворов, ул.” Д.Константинов”, ул.” Дойран”, ул.” Шейново”, ул.” П.Р.Славейков”,

ул.” Н.Бозвели”, ул.” Втора задгарова”, ул.” Вит”, ул.”Антим І”, ул.”Индустриална”, ул.”Браила”, ул.”Петър Ненков”, ул.”Молдавия”, ул.”Л.Каравелов”, ул.”Б.Шивачев”, ул.”С.Румянцев”, ул.”Беласица”

ул.”Браила”, ул.”Шар планина”, ул.”Скопие”, ул.”Вардар”, ул.”Милин камък”, ул.”Цанко Церковски”, ул.”Монтажник”, по трасетата на тролеи № 9 и 5 в жк „Дружба”

.

Основен ремонт е изпълнен на следните улици: бул.”Русе; ул.”Кара Кольо”; ул.”Успех”;ул.”Зографска”; ул.”Св.Кл.Охридски; ул.”Странджа”; ул.”Драва”; ул.”Цар Борис ІІІ”; улицата до ОДЗ 5 и бл.40, 41, 42 и 34 в жк”Сторгозия” и ул.”Републиканска”.

Паралелно с извършените ремонти се следи и поддържат в техническа изправност настилките на основните улици и булеварди в града.

Оптимизирането на режима, структурата и интензивността на транспортните потоци в града през 2016 г. е постигнато чрез полагане на хоризонтална маркировка, пред всички учебни и детски заведения, кръстовища на главни улични артерии.


Изпълнено

9Б.9.

Залесяване на свободни площи и изграждане на озеленителни пояси – отново, реализацията на тази мярка и разпределението на дейностите във времето следва да е обвързано с програмата на общината за увеличаване на зелените площи и засаждането на дървета на територията й;

Цялостно подобряване на жизнената среда и повишаване качеството на живот на хората

2013-2018


Ежегодно в Община Плевен се извършват мероприятия за поддържане и възстановяване на зелените площи и растителността През 2016 година са засадени 71 бр. широколистни вида в ж.к. „Сторгозия”; бул. „Христо Ботев”; бул. „Русе”; ул. „П. Р. Славейков”; ул. „Ангел Кънчев” и ж.с.к. „Строителен работник”.

Ежедневно се извършва поддържане на новите и вече съществуващи зелени площи, дървесна и храстова растителност на територията на гр. Плевен.



Изпълнено

9Б.2.10

Изграждане на шумозащитни екраниращи съоръжения




9Б.2.10.1

Мярка B11

ДКЦ-1, ул. “Дойран”, 55 m / 0.15 m / 4.00 m



Подобряване на акустичната среда на Община Плевен


2013-2018


Липсва финансов ресурс


Неизпълнено


9Б.2.10.2

Мярка B12

Център за работа с деца, ул. “Дойран”, 130 m / 0.15 m / 4.00 m



9Б.2.10.3

Мярка B2

бл. "Прилеп", ул. "Гренадерска", 120 m / 0.15 m / 4.00 m



9Б.2.10.4

Мярка B3

МБАЛ - Плевен, бул. “Георги Кочев”, 130 m / 0.15 m / 4.00 m



9Б.2.10.5

Мярка B41

бл. Верига, бул. "Хр. Ботев", 200 m / 0.15 m / 4.00 m



9Б.2.10.6

Мярка B4

Медицински Университет, бул. "Хр. Ботев", 305 m / 0.15 m / 4.00 m

Медицински Университет, бул. “Русе”, 40 m / 0.15 m / 4.00 m


9Б.2.10.7

Мярка B5

Клиника по Ортопедия и Травматология, бул. “Русе”, 53 m / 0.15 m / 4.00 m

7-ма детска ясла "Ас. Халачев", бул. “Русе”, 52 m / 0.15 m / 4.00 m


9Б.2.10.8

Мярка B53

Стоматологична поликлиника, бул. “Русе”, 100 m / 0.15 m / 4.00 m




9Б.2.10.9

Мярка B6

ПГ „Облекло и текстил“, ул. "Д. Константинов", 80 m / 0.15 m / 4.00 m



9Б.2.10.10

Мярка B7

ЦДГ-8 "Щурче", ул. "Ст. Заимов" № 2, 140 m / 0.15 m / 4.00 m



9Б.3.1

Провеждане на информационни кампании за обществеността, в това число ежегодно организиране на “Седмица на мобилността” и “Ден без автомобили”, като стремежът е да се включат най-разнообразни обществени групи

Изграждане на устойчиви модели на гражданско поведение

Постоянен




Неизпълнено

9Б.3.2

Подготовка и издаване на материали (листовки, брошури) с информация как всеки гражданин може да допринесе за снижаване на нивата на шум.

Граждански принос за намаляване на шумовото замърсяване

Постоянен

Липсва финансов ресурс


Неизпълнено


9Б.3.3

Изграждане, поддържане и развитие на публично достъпен портал за непрекъснат мониторинг на шум в градска среда. Порталът следва да бъде интернет базиран, свободно достъпен и непрекъснато актуализиращ се и поддържан.


Изграждане на устойчиви модели на гражданско поведение

Постоянен

Липсва финансов ресурс


Неизпълнено


9Б.3.4

Ежегодно обобщаване и анализиране на постъпилите жалби от гражданите по въпросите на шума в околната среда и резултатите от предприетите проверки от контролните органи.

Провеждане на ефективна общинска политика, насочена към намаляване на шума в околната среда

Постоянен

През 2016 г. са получени 14 сигнала, като при извършени проверки по сигналите са съставени 8 предупредителни протокола за нарушение на чл.3, ал.3 и 4 от „Наредба № 1 за обществения ред и опазване на общинските и други имоти за общо ползване на територията на Община Плевен”.

През същата година ОД на МВР – Плевен е съставила 30 акта за нарушение на чл.3, ал.1 от Наредба № 1 на Община Плевен.



Няма специфика на честота по райони – сигналите са на територията на целия град.

изпълнено

9Б.3.5

Публикуване в Интернет страницата на общината на актуална информация за състоянието на акустичната среда, проблеми, проекти и инициативи в тази област.

Повишаване на обществената информираност; Изпълнение на задълженията съгласно Глава III „Информиране и участие на обществеността” на ЗЗШОС

Постоянен

На страницата на Община Плевен (www.pleven.bg – раздел „Околна среда” – подраздел „Шум”) е публикувана „Стратегическа карта за шум на град Плевен”, както и „План за действие” към нея, с което се изпълняват изискванията на Закона за защита от шума в околната среда.

изпълнено




Каталог: uploads -> posts


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница