Отчет за научно-изследователската и приложна дейност през 2012 година съдържание



страница1/4
Дата16.10.2017
Размер0.59 Mb.
#32479
ТипОтчет
  1   2   3   4










ГОДИШЕН ОТЧЕТ

ЗА НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА И ПРИЛОЖНА ДЕЙНОСТ

ПРЕЗ 2012 ГОДИНА
СЪДЪРЖАНИЕ

І. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ........................................... 3.
1. Проект Р 104: ОПТИМИЗИРАНЕ СОРТОВАТА СТРУКТУРА НА ОРИЕНТАЛСКИ И ЕДРОЛИСТНИ ТЮТЮНИ ЧРЕЗ СЪЗДАВАНЕ, ВНЕДРЯВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА СОРТОВЕ, ОТГОВАРЯЩИ НА ДИНАМИЧНО ПРОМЕНЯЩИТЕ СЕ ПАЗАРНИ УСЛОВИЯ........................ 4.
2. Проект ПОЗМ 138: БИОЛОГИЧНИ И ПАТОЛОГИЧНИ ПРОУЧВАНИЯ ВЪРХУ ВРЕДИТЕЛИТЕ ПО ТЮТЮНА И ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА АЛТЕРНАТИВНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА КУЛТУРАТА.....................................17.
3. Проект ПОЗМ 143: ОПТИМИЗИРАНЕ НА ТЕХНОЛОГИИТЕ ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО НА КАЧЕСТВЕНИ, ЕКОЛОГИЧНО ЧИСТИ ТЮТЮНИ..............................................................................................................25.
4. Проект АИХТ 104: ИЗСЛЕДВАНИЯ И РАЗРАБОТВАНЕ НА МЕРКИ ЗА КОНТРОЛ НА ТЮТЮН И ТЮТЮНЕВИ ИЗДЕЛИЯ, СЪГЛАСНО НАЦИОНАЛНАТА ПОЛИТИКА И ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ.......34.
5. Проект АИХТ 103: ХИМИЧНИ МЕТОДИ ЗА ОЦЕНКА НА ТЮТЮНА И ТЮТЮНЕВИТЕ ИЗДЕЛИЯ И ИЗСЛЕДВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА РЕГУЛИРАНЕ СЪСТАВА НА ТЮТЮНЕВИЯ ДИМ......................................44.
6. ДРУГИ ПРОЕКТИ..........................................................................................50.
ІІ. АКАДЕМИЧНО РАЗВИТИЕ НА УЧЕНИТЕ..........................................51.
ІІІ. НАУЧНО ОБСЛУЖВАНЕ И ПРИЛОЖНА ДЕЙНОСТ.....................52.
ІV. МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО............................................58.
V. ИЗДАТЕЛСКА И ПУБЛИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ..............................63.
VІ. ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОБСТВЕНОСТ....................................................64.
VІІ. ФИНАНСОВА ДЕЙНОСТ........................................................................65.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ...................................................................................................66.

І. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ

Институт по тютюна и тютюневите изделия /ИТТИ/, с. Марково – Пловдив е Национален център за комплексни изследвания с фундаментален и приложен характер с цел подпомагане решаването на проблемите, възникващи при селекцията, сортоподдържането, производството на тютюн и тютюневи семена, храненето и опазването културата от вредители, сушенето, обработката и преработката на тютюна, химията на тютюна и тютюневия дим.

ИТТИ е единствената научна организация в Европа, която извършва комплексни научни изследвания на културата от семето до цигарата и тютюневия дим.

Институтът осъществява дейността си в рамките на ССА, изпълнява държавната аграрна политика в съответствие с общата селскостопанска политика на Европейския съюз в сектор „Тютюн”.

Съобразно предмета на дейност в ИТТИ са структурирани следните основни научни звена:

Направление “Технологии в тютюнопроизводството” с четири отдела:

1. Отдел „Селекция и семепроизводство” с три сектора:

- сектор „Опитно поле гр. Бяла Слатина”;

- сектор “Опитно поле Марково”;

- сектор “Опитно поле Козарско”

2. Отдел „Агротехника и растителна защита”

3. Отдел „ОСТ гр. Рила”

4. Отдел „ОСТ гр. Гоце Делчев”


Направление ”Технология на тютюна и тютюневите изделия”, включващ:

1. Отдел „Технология на обработката и преработката на тютюн и тютюневи изделия”.

2. Отдел „Химия на тютюна и тютюневия дим”

3. Лабораторен комплекс за изпитване /ЛКИ/.


ПРЕЗ ОТЧЕТНИЯ ПЕРИОД В ИТТИ СА РАЗРАБОТВАНИ

5 НАУЧНО ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ПРОЕКТА КЪМ ССА :
Проект Р 104: ОПТИМИЗИРАНЕ СОРТОВАТА СТРУКТУРА НА ОРИЕНТАЛСКИ И ЕДРОЛИСТНИ ТЮТЮНИ ЧРЕЗ СЪЗДАВАНЕ, ВНЕДРЯВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА СОРТОВЕ, ОТГОВАРЯЩИ НА ДИНАМИЧНО ПРОМЕНЯЩИТЕ СЕ ПАЗАРНИ УСЛОВИЯ
Ръководител: доц. д-р Д. Диманов
НАУЧЕН КОЛЕКТИВ:

1.Доцент д-р А. Янчева

2.Доцент д-р В. Машева

3.Гл. асистент д-р М. Мутафчиева

4.Гл. асистент д-р Йовко Дюлгерски

5.Гл. асистент М. Къшева

6.Гл.асистент Р. Тодорова

7.Гл. асистент М. Друмева

8.Асистент Д. Витанова

9.Асистент Св. Малинова



ЦЕЛ НА ПРОЕКТА:
На основата на досега извършената селекционна работа да бъдат селекционирани линии /сортове/ напълно удовлетворяващи пазарните изисквания и високо конкурентни на инвазията от чужди сортове.

Създаване и поддържане на сортове тютюн, толерантни на абиотичен и биотичен стрес, формиращи стабилни добиви и рентабилно производство, позволяващи оптимизиране на сортовата структура на ориенталските и едролистни тютюни
ПРОЕКТЪТ ВКЛЮЧВА 11 ЗАДАЧИ.
ЗАДАЧА І.1 Селекция на нови сортове ориенталски тютюн от екотип Крумовград и екотип Източен балкан чрез класически и биотехнологични методи.

Доц. д-р А. Янчева

Гл. ас. Р. Тодорова

ЦЕЛ:

Създаване на нови висококачествени сортове тютюн за получаване на типизирана за екотип Крумовград конкурентноспособна суровина, отговаряща на изискванията на международния пазар и задоволяваща икономическите интереси на производителите.



РЕЗУЛТАТИ:

Опитно поле ОСТ гр. Хасково:
1. Селекционирани са седем линии ориенталски тютюн за получаване на еднородна суровина с типични и подобрени характеристики на екотип Крумовград.

2. Новите линии отговарят на икономическите интереси на производителите – притежават висока продуктивност и качество; имат повишена устойчивост към преждевременно изцъфтяване и прегаряне при условията на почвенно и въздушно засушаване, което обуславя тяхната переспективност.

3. Създаден е значителен по обем генофонд от хибриди ориенталски тютюн, които успешно могат да се използват през следващите 10-15 години за създаване на нови сортове, отговарящи на конкретните изисквания на пазара.

Опитно поле ИТТИ с. Марково:
След направения химичен анализ на данните от 2011г. при четири от хибридните комбинации се наблюдава добър и балансиран химичен състав, с висок никотин - над 2,30%.

Характерно за тази реколтна година /2012/ е силно изразената II-ра класа за всички изпитвани сортове. Сортовете Крумовград 78С, Крумовград 68М, Крумовград 944 и сорт Крумовград 17 имат най-висок добив, което е в пряка зависимост от големия брой листа (36-40бр.) характерен за тях, независимо, че тези сортове не достигнаха височина по сортовата им характеристика (140-160см).

С най-добри показатели по отношение качеството и добива на сух тютюн за екотип „Източен Балкан”се открои отново сорт Еленски 817.

ЗАДАЧА І.2. Създаване и поддържане на сортове ориенталски тютюн, за район Пловдив и Средногорска яка, чрез включването им в селекционни програми за толерантност на стресови фактори
доц. д-р В. Машева

ЦЕЛ: Създаване и поддържане на сортове тютюн, формиращи стабилни добиви и рентабилно производство, позволяващи оптимизиране на сортовата структура на ориенталски тютюн и толерантни на абиотичен и биотичен стрес.
РЕЗУЛТАТИ:

Проучени са 30 сорта ориенталски тютюн от България, Гърция, Турция, Македония и Албания.

Направени са 16 нови хибридни комбинации за двата екотипа.

Извършени са наблюдения и са снети биометрични данни от 57 новоселекционерани линии

Изпитани са 24 варианта в КСО и контролни питомници

За толерантност на високотемпературен стрес в полски експеримент са изпитани 8 хибридни комбинации показали добри резултати в предварителен скрининг тест.

За включване в системата на държавно сортоизпитване пред ИАСАС могат да бъдат представени две новоселекционирани линии
ЗАДАЧА І.3. Създаване на нови линии и сортове от сортова група “Басма”- екотип „Джебел басма” и екотип „Неврокоп” чрез конвенционални и биотехнологични методи

доц. д-р Д. Диманов

ас. Д. Витанова

ЦЕЛИ:

С помощта на класическите и съвременните биотехнологични методи възстановяване на доброто търговско име и пушателни качества на екотип „Джебел басма”.

На основата на досега извършената селекционна работа се очаква да бъдат селекционирани линии /евентуално сортове/ напълно удовлетворяващи пазарните изисквания и високо конкурентни на чуждата инвазия.

Създаване на нови сортове от екотип Неврокоп

Създаване на сортове устойчиви на икономически важните болести в региона, особено чернилката.

Проучване възможността за отглеждане на сортове от други екотипове- като Крумовград, Джебел басма и други, включително чужда селекция за да се отговори адекватно на нуждите на пазара.


РЕЗУЛТАТИ И ПРЕПОРЪКИ
Екотип «Джебел басма»

Селекционният процес при 9 генотипа от СО, преминали през многократно конкурсно сортоизпитване е завършен и всички се вместват в класическите представи за екотип „Джебел басма”. Линиите са вегетативно и морфологично изравнени. По биометричните и стопанските показатели превъзхождат контролата.



Четири от линиите- № № 5, 8, 9 и 11 могат да бъде представена в ИАСАС и Патентно ведомство за изпитване и издаване на Сертификат. Най- характерното за тази линии са добрите стопански показатели, които са показали през годините.

От изпитваните в контролен питомник образци 6 линии са перспективни и са достигнали фаза, при която могат да бъдат изпитвани в конкурсен сортов опит през 2013 година, а в КП ще бъдат въведени нови хибридни комбинации в F10 и F11, показали много добра вегетативна и морфологична изравненост.



През 2012 г. в ИАСАС и Патентно ведомство е представен за изпитване за ІІІ-та година кандидат-сортът Басма 79.
Екотип „Неврокоп”

Резултатите от проучванията ни дават възможност да направим следните изводи:

От направената комплексна оценка на проучените Крумовградски сортове се установява, че те се вместват в характерния за екотип Крумовград сортов идеал

От анализа на биометричните, технологични и стопански показатели и тяхната математическа обработка следва , че с най-добри показатели са линии-№ 01 и линия Неврокоп 524, които могат да продължат в Сравнителен сортов опит. Върху тези материали се работи и за устойчивост към икономически важните за района болести.

Проучването на сортовете от група Самсун-Катерини показва, че гръцките сортове отстъпват по биологични и стопански качества на местните форми . Тези сортове са силно чувствителни на болести .

При отчитане пораженията от болести на естествен инфекциозен фон, при климатичните условия на 2012 год. няма прояви на див огън и мана . При всички варианти и сортове е отчетено наличие на ТМВ (с изключение на линия с № 01).

При отчитане реакцията към болестта «чернилка» – като най-силно чуствителен реагира сорт Катерини 53
ЗАДАЧА І.4. Създаване на сортове и хибриди за екотип „Дупница”.
Ас. Светла Малинова
ЦЕЛ: Основната цел на изследователската работа е създаване на сортове с подобрени стопански показатели и пушателни свойства. За да се осъществи тази цел е необходимо наличие на ценен изходен материал, който в значителна степен да бъде висококачествен по най-важните показатели при тютюна.

Целите се свеждат до два параметъра:

1.1 Сортове с ценни стопански и пушателни качества

1.2 Сортове устойчиви на икономически важните болести в района


ИЗВОДИ:

Анализа на данните за стопанските качества на линиите в сортовия опит показват:

Увеличаване на добива (кг от декар) в сравнение с контролата, при линии 506, 508, 503, 501.

Увеличаване процента първа класа при всички нови линии.



За трета година в ИАСАС се изпитват кандидат сортовете Дупница 760 и Дупница 733.
ЗАДАЧА І.5. Проучване, създаване и внедряване на нови сортове ориенталски тютюн за района на Северна България.
гл. ас. д-р Майя Мутафчиева
ЦЕЛ:

Селекционирането на нови линии и сортове ориенталски тютюн за Северна България, като се запази високата продуктивност и се работи за подобряване на качествените показатели: редуциране размера на листата, издържане на презряване, нормална плътност за добро нажълтяване и водоизпускане при сушенето. Всичко това определя по-висока стойност на суровия тютюн и добра реализация.


ИЗВОДИ:

Установени са различия между изпитваните сортове и линии. Създадени са форми с повече листа на растение, чийто размери в долните и средните беритбенни пояси са по-малки. За размерите на листата от горните пояси са доказани положителните разлики спрямо стандарта Хан Тервел 39. Това са положителни тенденции в селекцията на сортове от сортова група Кабакулак. Проучваните линии имат по-къс вегетационен период от стандарта и се определят като ранни до средно ранни. От тях е получена по-качествена суровина, но по добив сух тютюн отстъпват на стандарта.


ЗАДАЧА 1.6: „Качествена и технологична характеристика на ориенталски тютюни от сортова група басми”
гл. ас. М. Къшева
ЦЕЛ: Постигне пълна генотипна изява на качествените характеристики на селекционните образци от сортова група Басми в условия на трайни климатични промени в България.
РЕЗУЛТАТИ:

За всички наблюдавани сортове се определи етапа техническа зрялост и се изведоха специфични режими за сушене на суровината. Получените технологични показатели /процентно съотношение на класите/ и сравнителната качествена оценка на тютюна от сортовите образци за двете последователни години ни дава основание да направим извода, че конкретния подход през различните етапи от целия технологичен процес към всеки сорт Басма е крайно належащ за да се гарантира получаване на сух тютюн с пълна изява на качествените му характеристики.


ЗАДАЧА І.7. Сортоподдържане и производство на висококачествени предбазови и базови семена на сортове ориенталски тютюни
Доц. д-р Д. Диманов

Доц. д-р А. Янчева

Доц. д-р В. Машева

Гл. ас. д-р М.Мутафчиева

Гл. ас. Р. Тодорова

Ас. Д. Витанова



ЦЕЛ на задачата:

Обезпечаване на тютюневото стопанство с качествени семена ориенталски тютюни.


РЕЗУЛТАТИ:

Съгласно утвърдената методика е осъществено сортоподдържаща селекция както следва:

Сортоподдържане на сорт Козарско 339 – (ОИР)

Сортоподдържане на сорт Крумовград 58- ОИР

Сортоподдържане на сорт Крумовград 90-ОИР

Направен е отбор на необходимия брой растения и са прибрани семена.



Семепроизводство на тютюневи семена:

Произведени са 35 кг. ПБ семена от сорт Крумовград 90.

Произведени са 60 кг сертифицирани ПБ семена от Крумовград 58.

Произведени ПБ семена от сорт Тича 117– 10 кг.


ЗАДАЧА І.8.. Интродукция и селекция на нови сортове тютюн тип Бърлей с повишен добив и подобрено качество на суровината за Северна България

гл. ас. д-р Майя Мутафчиева

ЦЕЛ:

Проучване на интродуцирани и българска селекция сортове едролистни тютюни от сортова група Бърлей при условията на Северна България с оглед внедряването им в производството и използването им като изходен селекционен материал за създаване и поддържане на сортове устойчиви на болести и неприятели, с повишен добив и подобрено качество на суровината.


ИЗВОДИ:

Установи се, че изпитаните селекционирани линии тютюн Бърлей по признаците височина на растенията, брой листа и дължина на листата са със стойности близки до тези на стандарта Плиска 2002.

По признака ширина на листата от долния, средния и горния беритбен пояс те значително превъзхождат стандарта, като превишението е с 2,6 cm до 9.1 cm, което е предпоставка за висока продуктивност

Проучваните линии имат по-къс вегетационен период от стандарта и се определят като ранни до средно ранни.


ЗАДАЧА І.9.”Селекция и интродукция на сортове едролистни тютюни от сортова група Бърлей”

гл. ас. д-р Йовко Дюлгерски
ЦЕЛ:

Създаване на нови линии с висок добив и подобрени качествени и химически показатели. Създаване на нови хибриди с висок добив, високо съдържание на никотин.

Проучване на колекцията от чужди и наши сортове тютюн Бьрлей за биологични и стопански показатели.
РЕЗУЛТАТИ

Създадени са 30 нови хибридни линии в първо поколение, като 7 от тях превъзхождат стандартния сорт Плиска 2002, по добив и качество. Изпитването им ще продължи в следващите селекционни звена. На всички варианти са събрани семена за следващата година във второ поколение.

Създадени са 9 нови консолидирани линии, които превъзхождат както контролата Б 1317, така и стандартния сорт Плиска 2002, както по добив, така и по качество. От изпитваните варианти в контролен питомник най-добре се представят Линия Л1484 и Линия 1466. Проучванията с тях ще продължат в сортов опит. От изпитваните варианти в сортов опит 5 се очертават като много перспективни – Линия 1362, Линия 1349, Линия 1458, Линия 1334 и Линия 1527.

Създадени са 3 нови линии тютюн Бърлей – Линия 1354, Линия 1400 и Линия 1374, които са изпитани повече от три поредни години. Те показват много добри и стабилни показатели, позволяващи да се предложат в ИАСАС за признаване като сортове.


ЗАДАЧА І.10. Селекция и интродукция на сортове едролистни тютюни от сортова група „Виржиния”.
гл. асистент М. Друмева

ЦЕЛ:

Проучване на интродуцирани сортове с оглед използването им като донори на стопански ценни за тютюните от сортова група Виржиния качества.

Създаване на нови сортове, линии и хибриди тютюн Виржиния с оптимален комплекс от признаци, отговарящи на сортовия идеал с устойчивост на икономически важни вирусни болести ТМV и PVY, повишена продуктивност и качество, които са от значение за интересите на производителите на тютюневи изделия и на консуматорите.

Установяване степента и честотата на трансгресията на икономически важни количествени признаци при хибриди тютюн Виржиния.


ИЗВОДИ:

  1. Сортовете от Полша Lechia и V 386 и McNair 30, Coker 371 Gold и Sp.G 70 се проявиха много добре при екстремалните условия.

  2. Хибрид 60 и Хибрид 70 в оптимална степен реализираха своите морфологични, биологични и стопански качества.

  3. Най-високодобивни се очертаха линиите 652 и 543. Те показаха потенциал за ниво на устойчивост на абиотични фактор


Задача 1.11 ”Сортоподдържане и производство на висококачествени предбазови и базови семена на сортове едролистни тютюни”

Гл. ас. д-р М. Мутафчиева

Гл. ас. д-р Й. Дюлгерски

Гл. ас М. Друмева
ЦЕЛ на задачата е обезпечаване на тютюнопроизводството на едролистни тютюни в България с автентичен и качествен посевен материал.
РЕЗУЛТАТИ:
Успешно е изведено сортоподдържането – етап СИП на:

сорт Бърлей 1344, Кокер 254, Линия 825, Coker 347.

Извършени са всички необходими агротехнически мероприятия. Направени бяха необходимите фенологични наблюдения и биометричните измервания, манипулация на сух тютюн на одобрените потомства.

През 2012 година са произведени висококачествени пред базови семена ( ПБ ) от сорт Бърлей 420 - 15kg.


И през настоящата година учените от отдел „Селекция и семепроизводство” репродуцираха ген плазма на 205 сорта – наша и чужда селекция.

Проект ПОЗМ138: БИОЛОГИЧНИ И ПАТОЛОГИЧНИ ПРОУЧВАНИЯ ВЪРХУ ВРЕДИТЕЛИТЕ ПО ТЮТЮНА И ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА АЛТЕРНАТИВНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА КУЛТУРАТА
Ръководител: доцент д-р Христо Бозуков

НАУЧЕН КОЛЕКТИВ:

  1. Доцент д-р Цвета Христева

  2. Доцент д-р Стефка Киркова

  3. Доцент д-р Анна Стоилова

  4. Доцент д-р Пенка Запрянова

  5. Гл.ас. Йовчо Кочев

  6. Гл.ас. Мария Къшева

  7. Гл.ас. Таня Ванева

  8. Гл.ас. Йонко Йончев

  9. Гл.ас. Теодора Декалска

  10. биолог Лазарина Христева

  11. агроном Тодорка Николова

  12. химик Красимира Маркова


ЦЕЛ на проекта е актуализиране и адаптиране растителнозащитните практики при тютюна към прилаганите в света културални системи - Добра земеделска практика /GAP/, Интегрирана борба с вредителите /IPM/, за осигуряване на ефективен фитосанитарен контрол при опазване екологичната чистота на българските тютюни. Разработване на система за алтернативно използване на остатъците от производството и обработката на тютюна като източник на допълнителни средства за населението в необлагодетелстваните тютюнопроизводни райони на България.

ПРОЕКТЪТ ВКЛЮЧВА 7 ЗАДАЧИ.
ЗАДАЧА ІІ. 1.: Разработване на комплексни мерки за интегрирано опазване на българските тютюни от болести и паразити

доцент д-р Христо Бозуков


ЦЕЛ на задачата е да се разработят ефективни мерки за интегрирано опазване от вредители на тютюна от различните сортови групи.
РЕЗУЛТАТИ:

Потвърдена е високата ефективност на хербицида глифозат, прилаган като средство със системно действие срещу филизообразуването след кършене на тютюна. Комбинирането на хербицида Глифоган 480 СЛ (глифозат) с листния тор Лактофол К/Са позволява намаляване дозата на хербицида, като повишава неговата ефективност.

Определена е реакцията на 6 кандидат сорта тютюн към икономически важни за културата бактериални и гъбни заболявания.

Проследена е появата, развитието и патогенитета на маната по тютюна през 2012 год. в Европейско Средиземноморския регион. Получени са 7 доклада от 3 държави. Най-голям проблем с маната по тютюна имаха в Западна Франция. В България през настоящата година развитие на мана по тютюна не беше констатирано. Изследванията върху резистентността на патогена към фунгицида металаксил потвърждават резултатите от предходните години. По набора от 10 сорта на международния експеримент за проучване расообразуването при маната, през 2012 г. не се констатира поява на болестта.

От изследваните 28 проби ориенталски блендове тютюн (реколта 2011 год.) на „СОКОТАБ” за наличие на спори от маната по тютюна само в две са установени ооспори на патогена
Задача: ІІ.2. Изследвания върху нови за тютюна в България вирусни болести и създаване на изходен селекционен материал от сортова група Виржиния комплексна устойчивост към икономически важни вирусни заболявания.
гл. ас. Йонко Йончев
ЦЕЛ на изследването е да се проследи развитието на икономически важните вирусни болести с причинители PVY и TMV върху едролистните сортови групи тютюн. Да се проучат нови за тютюна в България вирусни болести с причинители TVMV и TEV. Да се извърши Оценка на изходен селекционен материал от сортова група Виржиния комплексно устойчив на TMV и PVY.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница