Отчет за превозите



Дата17.09.2017
Размер66.67 Kb.
#30384
ТипОтчет
Методически указания за попълване на отчетна статистическа форма А

Отчет за превозите
Отчетна статистическа форма А - Отчет за превозите се попълва от авиационни търговски превозвачи, изпълняващи международни и/или вътрешни пътнически, товарни или смесени търговски полети на редовна или нередовна основа.
I. Термини и дефиниции:

Авиопревозвач, изпълняващ редовни превози - авиационен оператор, предлагащ или осъществяващ всякакви редовни авиопревози.

Авиопревозвач, изпълняващ вътрешни редовни превози - авиационен оператор, който осъществява всякакви редовни превози в границата на тази държава, в която е регистрирана, но неизпълняваща международни редовни превози. Редовни превози, изпълнявани между държавата и прилежащи й територии или между две такива територии, се считат за вътрешни.

Авиопревозвач, изпълняващ редовни международни превози - авиа-ционен оператор, който изпълнява всякакви международни редовни превози, независимо от частта на международните превози, осъществявани по сравнение с всички други видове превози.

Авиопревозвач, изпълняващ нередовни въздушни превози - авиационен оператор, изпълняващ въздушни превози, открити за обществено ползване, само на нередовна основа.

Авиопревозвач, изпълняващ международни нередовни превози - авиационен оператор, предлагащ за обществено ползване международни превози само на нередовна основа. Такъв експлоатант може да предлага вътрешни превози само на нередовна основа.

Търговски авиопревозвач - превозвач, осъществяващ редовни или нередовни авиотранспортни превози или едните и другите, достъпни за обществено ползване и предназначени за превоз на пътници, поща или товар срещу заплащане.

II. Колона “b”:

Авиационен търговски полет - експлоатация на въздухоплавателно средство на един или няколко етапа на редовна или нередовна основа, която е достъпна за превоз на пътници, товари и каца срещу заплащане или под наем.

Редовни превози - превози, които се осигуряват от полети, планирани и изпълнявани срещу възнаграждение в съответствие с официално разписание, или такива редовни или достатъчно чести полети, които се поддават на определана систематизация и са достъпни за обществено ползване. Към тях се отнасят и допълнителните търговски полети, предизвикани от претоварване на редовните полети, както и подготвителните търговски полети за планираните нови линии.

т.1. Самолето-километри - изпълнените самолето-километри са равни на сумата от произведенията при умножението на броя на полетите на всеки етап от полета по дължината на етапа.

т.2. Самолето-излитане - Брой на излитания на ВС. За статистически цели заминаванията съответстват на броя на извършените кацания или на изпълнените етапи на полета.

т.4. Превозени пътници - броят превозени платени пътници се получава от сбора на пътниците на всеки полет (един полетен номер) като се смятат само един път на полет, а не на всеки етап от даден полет. При превози, когато пътникът лети както на международен, така и на вътрешен етап на един и същи полет, то той се класифицира и като международен пътник, и като вътрешен.

Платен пътник - Пътник, заплащащ 25 или повече процента от обичайно използваната тарифа. За такива се считат и т.н. “редовни” пътници, когато ползват премия.
т.5. Превозени товари (или поща) - количеството тонове превозен товар се получава от сбора на количеството тонове товар, превозени при всеки полет (един полетен номер) като се смята само един път на полет, а не на всеки етап на дадения полет. Единствено изключение се допуска, когато товарът се превозва както на международен, така и на вътрешен етап на един и същи полет. В този случай при изчисленията тази пратка следва да се счита както за меж дународна, така и за вътрешна. Този прин-цип се използва и при изчисленията на превозените тонове поща.

т.6. Изпълнени пътнико-километри - един пътнико-километър се изпълнява когато пътникът е превозен на разстояние един километър. Количеството пътнико-километри е равно на сумата от произведенията, получени от умножението на броя платени пътници, превозени на всеки етап на полета, по дължината на етапа. Крайната цифра е равна на колечеството километри, което са пролетели всички пътници.

т.7. Разполагаеми кресло-километри - кресло-километър се получава при разчет едно кресло на един километър полет. Разполагаемите кресло-километри са равни на сумата от произведенията на броя разполагаеми пътнически кресла на всеки етап от полета на дължината на този етап. Креслата, които не могат да се използват за превоз на пътници вследствие на допълнително натоварване с гориво или други товари, не се вземат под внимание.

т.8. Коефициент на пътническо затоварване - изпълнените пътнико-километри, изразени в процентно отношение към разполагаемите кресло-километри.

т.9а. Изпълнени пътнико-тон-километри - изчисляват се като се умножи средното тегло на един пътник по количеството изпълнени пътнико-километри.

Тегло на пътниците - за пресмятане на пътническото натоварване на въздухо-плавателното средство в търговско количеството на пътниците обикновено се умножава по 90 кг., което включва пътниците плюс безплатния и платения багаж.

т.9б. и т.9в. Изпълнени тон-километри по товари (или поща) - метрически тон-товар или поща, превозена на разстояние един километър. Тон-километрите по товари са равни на сумата от произведенията при умножението на количеството тонове товар, срочен товар, дипломатически багаж, превозени на всеки етап от полета, по дължината на етапа. За статистически цели товарът включва срочните товари и дипломатическите пратки, но не и ръчния багаж на пътниците. Тон-километри за пощата се изчисляват така както тон-километрите по товари.

т.9г. Изпълнени тон-километри- общо - метрически тон търговско затоварване, превозен на разстояние един километър. Изпълнените тон-километри са равни на сумата от произведенията при умножението на количеството превозени на всеки етап тонове търговски товар по дължината на етапа.

т.10Разполагаеми тон-километри - метричен тон разполагаемо търговско натоварване, превозен на един километър. Разполагаемите тон-километри са равни на сумата от произведенията на количеството тонове разполагаемо търговско натоварване (пътници, товари и поща) на всеки етап от полета на дължината на този етап.

т.11. Коефициент на търговско затоварване - изпълнените тон-километри, изразени в процентно отношение към разполагаемите тон-километри.

Забележка: горните указания се отнасят и при попълване на раздела “Нередовни (чартърни) търговски полети.

III. Колони “d”, “e”, “f”, “g”:

Превози - транспортиране на пътници, товар и поща.

Етап на полета - полет на ВС от момента на излитане до момента на кацане.

Международен етап на полета - етап на полета с един или два крайни пункта, разположени на територията на държава, която не е държавата на регистрацията на да-дения авиационен оператор. Техническите кацания не се отчитат при класификацията на етапите на полета.

Международен полет - полет, състоящ се от един или няколко международни етапа на полета.

Вътрешен етап на полета - вътрешен етап на полета е етап на полета, осъ-ществяван от регистрирана в дадена държава авиокомпания между пунктове, разположени в пределите на националните граници на държавата. Техническите кацания не се отчитат при класификацията на етапите на търговските полети.

Вътрешен полет - полет, състоящ се изключително от вътрешни етапи.
IV. Други указания:

Разстояния - във всички точки, свързани с изчисляването на разстояния, трябва да се смята (поне за международните превози) разстоянието от летище до летище по големия кръг. За изчисляване на разстоянието може да се ползва издадената от ИАТА “Таблица на разстоянията при движение по големия кръг”.

Особени видове превози:

а) пулни превози - всяка авиокомпания, участваща в пулни превози, съобщава данни за капацитета и затоварването на своите линии, а не частта на тази авиокомпания в общия обем превози, предвидени в пулните споразумения;

б) арендовани, чартирани и взаиморазменени ВС - данните за полетите на арендовани, чартирани и взаимозаменени ВС трябва да се предоставят не от собственика на тези ВС, а от авиокомпанията, която ги е арендовала или наела и за линиите, на които ги използва;

в) блок-чартърни превози - считат се за нередовни превози.



Споразумение за резервация на места (съвместни превози) - в случай, че една авиокомпания е закупила част от местата на друга авиокомпания с цел последваща продажба на тези места за обществено ползване, то данните по превозите (т.4-11), от-насящи се до купените места, следва да се дават от авиокомпанията, закупила тези мес-та. Авиокомпанията, продала местата, предоставя информация само за останалите места в такива полети. Данните по т.т.1, 2 и 3 не следва да се разпределят между авиокомпаниите, а да се предоставят изцяло от авиокомпанията, продала местата.

Забележка: Авиокомпанията, закупила места, следва да изчислява броя на разпо-лагаемите тон-километри по следния начин:

- пътнически превози - да се умножи броят на купените места по 90 кг.(вкл. безплатния и платения багаж);

- товарни превози и поща - да се умножи броят на купените тонове на дължината на етапа или да се умножи броят на закупените куб. метри пространство на средната плътност, договорена между двете авиокомпании.

Пролетени часове за специални услуги - пролетените часове за авиационни специални услуги като селскостопански работи, фотографиране и др. подобни.

Пролетени часове за нетърговски полети - пролетени часове, за които не е получено заплащане като изпитателни полети, пребазиране и др. подобни.

Мерни единици: разстоянията и теглата се дават в метрична система като се използват следните коефициенти:

1 кратък тон (2000 фунта) - 0,9072 тона;

1 дълъг тон (2240 фунта) - 1,0160 тона;

1 статутна миля (5280 фута)- 1,6093 км.

1 морска миля (6080 фута) - 1,8531 км.

1 тон-миля (кратък тон и статутна миля) - 1,4600 тон-километра;



1 тон-миля (дълъг тон и статутна миля) - 1,6352 тон-километра.

Хиляди - в случай, когато цифрите се показват в хиляди, величина равна на 500 и повече се счита за една хиляда.
Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница