Отчетно събрание на ро на сгб-плевен



Дата10.10.2018
Размер0.72 Mb.
#83848
ТипОтчет

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година XIV ПЛЕВЕН май-юни 2018

Отчетно събрание на РО на СГБ-Плевен

На 15 март в клуба на районната организация в 11 часа председателят на РО-Плевен Димитър Петров откри отчетното събрание за 2017 г. Тук се събраха делегатите от всички териториални организации. Освен, че са представители на отделните Териториални организации, те са и приятели, събрали се да обменят своя опит и тревоги. Всички се вълнуваха най-вече от промените, които се очакват при трудоустрояването и определянето на групата инвалидност. И най-вече – от намирането на работа, подходяща за хора с увреден слух. Много от тях живеят с инвалидните си пенсии, които средно са 200-250 лв. Отново бе поставен въпросът дали може да се направи нещо, за да има подходящи работни места за хората с увреден слух и най-вече за тези, които имат и проблем в говора. Участниците в състезанието по спортен риболов през миналата година критикуваха ръководството на РО, че не се е сетило да се осигурят шапки или тениски с надпис „Плевен”, за да се знае коя организация са представяли. Критиката им бе напълно основателна. Председателката на ТО-градска в Плевен Ренета Маринова пък постави въпроса за отговорностите при организирането на общите мероприятия. Често хората не могат да се ориентират - записват се, после се отписват, а други се записват в последния момент. Това дори е довело до провал на едно мероприятие. Марин Василев прие критиката, че не се включват активно в националните мероприятия.

Темите, които се засегнаха на отчетното събрание бяха много. И всички, с надеждата дейността ни да става по-добра, и да обединява членовете в общите инициативи. Защото организацията в Плевен винаги е била елитна.

Накрая си пожелахме да помислим за нови срещи, да сме живи и здрави и успешни.

Димитрина Каракирова, координатор на РО на СГБ-Плевен
6 500 поискаха достоен живот и труд за хората с увреждания

На 28.03.2018 г. се проведе официална среща с медиите и протест на всички национално представителни организации на и за хора с увреждания на територията на град Плевен. На срещата, която се проведе в пресклуба на БТА, присъства г-н Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България. Той запозна присъстващите с назряващия проблем, свързан с предстоящите промени в експертизата за работоспособността на хората с увреждания. При активното участие на представители на РО на СИБ-Плевен, Сдружение "Диабет"-Плевен, РО на ССБ-Плевен, БАЛИЗ-Плевен, РО на СГБ-Плевен и други НПО от града ни бе обсъдено и организирането на предстоящия национален протест на 11 април тази година в София, както и участието на всяка една организация на хората с увреждания от града. Протестната нота, изготвена от национално представителните организации на и за хората с увреждания, членове на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания при МС, бе предоставена на представителите на медиите и бе изпратена на областния управител в Плевен.

"Реформа - да, но не така!". Това скандираха хора с увреждания от цялата страна. Протестният митинг събра на 11 април 2018 от 11 часа 6500 души, членове на 18 национално представителни организации на хората с увреждания. От плевенските организации за и на хората с увреждания участваха над 250 представители. Въпреки здравословните си проблеми, те намериха сили да отидат до София и участват в протеста. Инициативна група на организациите на и за хората с увреждания връчи в Министерски съвет протестна декларация срещу готвената реформа с искане да бъде оттеглена концепцията за оценка на работоспособността. Красимир Коцев, председател на Съюза на хората с увреждания, настоя от трибуната за качествено здравеопазване и медицинска рехабилитация, както и за достъпна архитектурна среда. Председателят на Националния съюз на трудовите кооперации поиска също достойнство и достоен труд. "В нашите кооперации се полага труд не по-малко значим от другите хора, работещи в националната икономика."Той предупреди, че подготвяната реформа "може да ни направи от работещи бедни в бедстващи бедни" и подчерта, че хората с увреждания не искат помощи, а достоен труд. Хората с увреждания настояха интеграционните добавки да бъдат процент от минималната работна заплата. Адриана Стоименова, един от организаторите на протеста на хората с увреждания, заяви по време на митинга: "Отидохме в Министерски съвет и се върнахме, защото ни казаха да отидем и да внесем протестната нота в приемната, но аз това съм го направила много отдавна.". Стоименова настоя управляващите да поемат отговорността, която имат към хората с увреждания. Протестът бе подкрепен от Рудолфо Катани, член на Борда на Европейския форум на хората с увреждания, председател на Комисията за връзки с Европейския съюз към борда на Европейския съюз на слепите. От трибуната той съобщи: "80 млн. хора с увреждания в този момент са с вас и ви подкрепят."

"Правителството в България трябва да се откаже от тази реформа и да започне разговори с организациите на хората с увреждания. "Срам" - трябва да кажем всички, заедно тази дума", допълни Катани. "Държавата иска да вземе пенсията за инвалидност като казва, че хората с увреждания трябва да работят и същевременно не осигурява възможности за работа, достъпна архитектурна среда и транспорт", посочи още Катани. Председателят на Комисията за връзки с Европейския съюз към борда на Европейския съюз на слепите оцени като истински срам факта, че държавата не признава Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, която е ратифицирала още през 2012 г. "Инвалидността е защитена от конвенцията и това трябва да се спазва", призова Катани. Той изтъкна още, че интеграцията е човешко право. "Не искаме пожертвования - искаме права", настоя още Катани, като подчерта колко е важно да се борим за правата на жените с увреждания, децата с увреждания, хората в трета възраст с увреждания, които по думите му са двойно дискриминирани и се нуждаят от защита и подкрепа.


Намаляват лимитните цени на медицински изделия за хората с увреждания

Социалното министерство предлага намаляване на лимитните цени на някои от медицинските изделия и помощните средства за хората с увреждания, по които те се заплащат от държавния бюджет. Сред тях са цифровият слухов апарат, чиято цена трябва да спадне двойно, ринговата инвалидна количка и комбинираният стол за баня и тоалет. Актуализацията на цените е базирана върху анализ на Агенцията за хората с увреждания, който показва усреднените цени на търговците на дребно, вписани в държавния регистър, каза зам.-министърът на труда Росица Димитрова. Предлага се също увеличаване на цените на някои изделия и включването на три нови изделия за децата с увреждания - вертикализатор, рингова количка и детска инвалидна количка. Държавата планира и улесняване на процедурата за отпускане на медицинските изделия и помощните средства, а бюджетът, с който ще ги заплаща през тази година, се запазва в рамките на 46 млн. лева.

При запазване на общия ресурс, който се харчи за помощни средства и медицински изделия за хората с увреждания, социалното министерство предлага увеличаване на пределните цени на слуховите апарати за деца и учащи, но и намаляване на цените на цифровите слухови апарати и ринговите инвалидни колички. "Ако към момента пределния размер на цена на цифровите слухови апарати е 406 лева, с новата актуализация предлагаме да бъде 170 лева", разясни ресорният зам.-министър Росица Димитрова. Техническото средство трябва да осигурява качествен живот на човека с увреждане и да му се отпуска според индивидуалната оценка на потребностите му, смята Ваня Пандиева, която използва акумулаторна инвалидна количка. Държавата заплаща за покупката на такава до 3020 лева. Във връзка с лимитните цени Ваня поставя въпроса за качеството на средствата и периода им на използване. "В тази символична цена нищо от тези средства не може да издържи за срока, за който те се отпускат в България. И сме с най-окаяните помощни технически средства. И много от нас са принудени да се справят с "направи си сам", за да можеш да живееш", заяви тя. В момента, за да получи дадено изделие или техническо средство, човек трябва да подаде молба до социалните, след това да отиде отново, за да получи заповедта за отпускане на средства, да изчака превеждането им и тогава да си закупи нужното от търговец. Следва ново посещение при социалните, за да се отчетат парите.

Министерството подготвя нова, улесняваща хората процедура, обясни зам.-министър Росица Димитрова. "Лицето по настоящ адрес ще подаде в дирекция "Социално подпомагане" заявление. Следващото посещение на лицето в дирекцията ще бъде да си получи заповедта. С получаване на заповедта ще посети самостоятелно избран от него търговец на медицински изделия", обясни Димитрова. Оттам нататък държавата ще се разплаща с търговците на медицински изделия и помощни средства, без участието на човека с увреждане.

От национално представителните организации, които защитават правата им, настояват лекарите да описват много точно спецификацията на изделието, което е нужно на даден човек. Адриана Стефанова от Центъра за психологически изследвания. "Бихме искали точна и конкретна характеристика и спецификация на техническото помощно средство или медицинското изделие, така че да отговаря на индивидуалните нужди и потребности на лицето с увреждания, така че да не се получава допълнително увреждане", заяви тя. Организациите настояват медицинските изделия за хората, които са във временна нетрудоспособност, да се заплащат от здравната каса чрез лечебните заведения, а ресурсът на социалното министерство да осигурява качествени изделия за хората с трайни увреждания.
Пролет в клуба на СГБ-Плевен

Жените донесоха радостта в РО-Плевен. Макар и не много студена, зимата ни задържаше повече време в къщи. Навярно затова и първите пролетни празници бяха така чакани и желани. По интересен начин отбелязахме международния ден на жената. В красиво украсената с балони зала на районната организация някои от жените демонстрираха завидно умение за подреждане на празнична трапеза: със салфетки и цветна хартия направиха такава украса, че масите заприличаха на цветна градина. Други показаха умения в направата на хапки, сандвичи, принцеси, които подредиха в плата. А с цветната украса се допълни пролетното настроение. Имаше и специално приготвено кафе. И, разбира се, накрая дегустация на всичко! Организатори на това мероприятие бяха Ваня Йотова и Невена Дондева. Благодарим ви, момичета за приятното и забавно мероприятие! Бъдете все така активни в дейността на РО-Плевен!


Пролетен карнавал

Най-чаканият пролетен празник е първият ден от пролетта, който е един специален пролетен празник. Тази година земята не бе огряна от слънце и обсипана с току-що поникнала свежа зеленина и разцъфнали пролетни цветя, а със снежнобял, пухкав сняг. Сякаш и природата бе облякла снежен карнавален костюм. Но това никак не попречи на организаторите на това мероприятие. В хотел „Релакс”, в с. Шипково, бяхме посрещнати изключително любезно от домакините. Топлина лъхаше не само от затоплените стаи, но и от отношението на персонала. Преди тържеството през деня, направихме разходка в снежната планина. Снежни топки летяха от много страни със закачки и смях. А после се отдадохме на релакс, като ползвахме с голяма отстъпка хидромасажните вани и сауната. После си починахме хубаво и в 19 часа се събрахме в ресторанта на хотела. Бяха ни осигурили дисководеща, която ни забавляваше. Кремена и Ренета поздравиха присъстващите със специално подготвено общо изпълнение. В конкурса за „най-хубав карнавален костюм” на първо място бе класирана Ренета Маринова, на второ място Кремена Петрова, на трето Анелия Маринова и на четвърто място Теменужка Шефкет. А в шеговития конкурс „мама храни бебе” най-бърз се оказа Огнян Люцканов, който изпи „млякото” си - т. е. бирата- за секунди с биберон, като послушно дете; в надпреварата „спукай балона на танцьора до теб” победители станаха Мирослав Маринов и Надя Панталеева. Така, с много веселие, танци, закачки и снимки за спомен, неусетно настъпи полунощ. На сутринта, след закуска, с чаша ароматно топло кафе, потеглихме обратно към Плевен, за да отнесем в сърцата си един прекрасен уикенд, споменът за който да ни сгрява и разведрява в ежедневието.

Димитрина Каракирова,

координатор на РО на СГБ-Плевен


Фолклорен фестивал "Бреница пее и танцува"

Регионален многожанров фолклорен фестивал "Бреница пее и танцува"( 16-ти преглед на художествената самодейност при Регионална организация на СИБ-Плевен) събра на 17 май 2018 г. за трета поредна година фолклорни състави от няколко области. На този празничен ден стотици гости и жители на село Бреница пяха, танцуваха и се забавляваха заедно на това поредно издание на фестивала "Бреница пее и танцува". Групи изпълнители с над 200 участници дадоха живот на културното събитие. Фолклорните групи, индивидуалните изпълнители и танцовите състави премериха сили в две категории и две възрастови групи. Организатори на проявата са СИБ-Плевен и община Кнежа. Всички участници са представители на самодейни колективи към Регионална организация на Съюза на инвалидите в Плевен с председател г-жа Николинка Димитрова. Целта на форума е да се опазват, съхраняват и популяризират българските традиции от поколение на поколение. Тази година са заявили участие групи на хора с увреждания и самодейни колективи от гр. Плевен, гр. Гулянци, гр. Искър, с. Бреница, гр. Кнежа, с. Торос и др. С подкрепата на кмета на Община Кнежа Илийчо Лачовски за трета година форумът се провежда в село Бреница, като има конкурсен характер и награден фонд. Техните изпълнения бяха оценени от компетентно жури. За културното събитие бяха поканени кметът на Община Кнежа Илийчо Лачовски, народният представител от ПП "Герб" Владислав Николов, Заместник-кметът на Община Кнежа г-н Цветомир Миловски и кметът на село Бреница г-н Пламен Лъжовски.

"Поздравявам всички участници във фестивала, всички бреничани по случай празника на селото и разбира се именниците, които празнуват днес. Бъдете здрави и нека късметът и щастието са винаги с Вас!", каза кметът на Кнежа Илийчо Лачовски.

Фестивалът се състоя на обновения площад на селото. Познавайки в дълбочина проблемите на хората с увреждания това бе изключителна изява на силата и духа на тези хора. Домакин на фестивала тази година е отново читалище „Светлоструй 1903“ - с.Бреница. Вокална група "Пей, сърце" при ТСО на ССБ-Плевен, ул. Гренадирска 30 получи диплом за участието си и персонални грамоти на изпълнителите. Група "Настроение" при КХУП ул. Гюмурджина бяха другият участник от Плевен във фестивала. Цял ден " Бреница пя и танцува" с ритмите на българските народни песни, с багрите на носиите, с усмивките и желанието на хората да изявят себе си!!! Един ден - Празник за душата!!!

Румен Петков, организатор клуб
ОТВОРЕНО ПИСМО

По темата за Центровете за настаняване от семеен тип и процеса на деинституционализация на децата, Насилието над деца е недопустимо, независимо къде се случва то! То е абсолютно неприемливо, когато става дума за място, където деца и младежи живеят под обществена грижа и чиято първостепенна задача е това място да осигури закрила и сигурност! Станалият скандално известен с проявеното насилие и нехуманно отношение към децата Център за настаняване от семеен тип в Габрово отново постави в дневния ред на обществото ни темата за деинституционализацията на децата в България. Преди повече от седем години Могилино разтърси света с нечовешките условия на живот за децата, показани във филм на ВВС. Този филм беше катализатор за провеждане на най-значимата социална реформа в България – деинституционализацията. И ако тогава фокусът беше да се изгради мрежа от услуги като алтернатива на старите институции и децата да се отглеждат в среда, близка до семейната, то сега – осем години по-късно фокусът е какво се случва в новите услуги, какво е качеството на грижата и защо се появяват филмчета, заснели насилие към децата в тези услуги, полагаме ли достатъчно усилия да не допуснем преноса на старата институционална култура в новата среда. Показаните кадри на насилие в ЦНСТ „Хризантема“ са само следствието от множество причини и проблеми, за които Коалиция „Детство 2025“ заедно с професионалисти от други организации – Национална мрежа за децата и УНИЦЕФ не веднъж сме поставяли и писмено до министрите на труда и социалната политика, здравеопазването и устно, участвайки в различни експертни групи. Все още остават нерешени множество въпроси:

-Неадекватен финансов стандарт, който не може да отговори на специфичните потребности на децата и младежите;

-Недостатъчен на брой персонал – ниско квалифициран и ниско платен, който не получава обучение и професионална подкрепа за справяне с множеството трудности в грижата за децата – въпрос, по който министерството на труда и социалната политика и министерството на финансите продължават да си подават топката година след година;

-Липса на специализация на центровете за настаняване от семеен тип за посрещане на специфичните потребности на различните целеви групи деца и младежи с увреждания или без увреждания, които се настаняват в тях;

-Недостатъчно и неефективно взаимодействие между резидентните услуги, здравната, образователна система, полицията и други институции, което оставя в персонала усещането, че цялата отговорност на тази обществена грижа за децата се носи от тях;

-Липсата на постоянен мониторинг на качеството, който да регистрира своевременно проблемите и да помага за тяхното решение. Който да дава обективни доказателства за качеството на грижата за децата и идеи как да се повишава професионалния капацитет;

Това са системни проблеми, чието отлагане във времето поставя в риск всичко постигнато и отчитано от страна на държавата и няколко правителства като успехи в процеса на деинституционализация на грижата за деца в България. За тези успехи няма да говорим в цифри, тях ги има на страниците на министерствата- ще цитираме обратни връзки, които децата дават: „ Аз се радвам, че ги има тези центрове. Ако ги нямаше, сега щяхме да сме на улицата, нямаше да ходим на училище, щяхме да бъдем откъснати от света. Хората нямаше да ни зачитат за нищо. За тях щяхме да сме боклук“ – момиче на 17 год. „Не, не си представям да съм на друго място. Тук се чувствам много добре. Казвала съм и пак ще го кажа. Била съм в много домове, приемни семейства, но нито на едно от местата, където съм била не е било по-добро от нашето ЦНСТ. Тук е различно отношението, обстановката, храната и всичко останало.“ – момиче на 18 год.

За нас е неприемлива подетата от различни хора и организации кампания за поставянето под въпрос процеса на деинституционализация или тоталното отричане на постиганото до момента, което омаловажава труда на много екипи и хора, демотивира и най-вероятно ще има и своите негативни последици върху качеството на грижата за децата. Ние призоваваме всички заинтересовани страни да възобновим прекъснатия в последните години диалог за решаването на тези и други конкретни въпроси, свързани с качеството на грижа на децата в ЦНСТ и другите услуги. Ние сме убедени, че деинституционализацията не завършва със закриването на старите институции и преместване на децата в нов тип резидентна грижа. Тя е продължаващ и сложен процес, който изисква ясно лидерство, сериозно ангажиране на отговорните държавни институции, въвличане на всички заинтересовани страни и критичен обществен дебат, основан не на политическия популизъм, а на сериозна и задълбочена дискусия за реформи с цел осигуряване благосъстоянието на децата и техните семейства.
Коалиция „Детство 2025“

Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения (БАЛИЗ)

Българска асоциация на клиничните психолози

Български хелзинкски комитет

Български център за нестопанско право

Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет

Сдружение „Еквилибриум“

Сдружение за педагогическа и социална помощ за деца ФИЦЕ – България

Сдружение SOS Детски селища България

Фондация „Де Пасарел“

Фондация „За Нашите Деца”

Фондация „Карин дом”

Фондация „Лале”

Фондация „Лумос”

Фондация „Международна социална служба-България“

Фондация „Сийдър“

Надежда и домове за децата – клон България

Росица Богалинска-Петрова, член в експертно качество



Харалан Александров, член в експертно качество
Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница