Отдел „профилактика на болестите и промоция на здравето



Дата11.01.2018
Размер26.89 Kb.
#44005
РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ - РУСЕ

ДИРЕКЦИЯ „ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ”

ОТДЕЛ „ПРОФИЛАКТИКА НА БОЛЕСТИТЕ И ПРОМОЦИЯ НА ЗДРАВЕТО“

В сезона на отпуските много млади хора свързват доброто прекарване на ваканцията с по- чести поводи за употреба на алкохолни напитки. Но е необходимо да се имат предвид и някои от неблагоприятните ефекти на алкохола върху тялото, особено приет в твърде големи количества.

Опасност при много горещо време

В опасно горещото време трябва да знаем, че не всички напитки ни помагат да се преборим с жегата и обезводняването. Има такива, които вместо да ни освежат и охладят, увеличават чувството на жажда и повишават температурата на тялото.



Не е препоръчителна употребата на алкохол в жегите. Алкохолът води до допълнително разширяване на кръвоносните съдове, което ако се комбинира с другия вреден навик - тютюнопушенето, може да доведе до инсулт или до инфаркт.

 Големите горещини са рискови момент за хората със сериозни сърдечно - съдови заболявания.  В горещото време човек губи повече течности и ако не ги възстанови адекватно, най - често възниква хипотония, т.нар. падане на кръвното налягане или предколапсни състояния. Затова употребата на алкохол от хора със сърдечно - съдови заболявания е напълно противопоказно.

И спирните и слабоалкохолните напитки водят до дехидратация, фалшиво усещане за охлаждане, повишаване на телесната температура, което се явява стресор за организма и може да доведе до сериозни здравословни проблеми.

Особено уязвими са възрастните хора, страдащите от хронични заболявания, подрастващите и бременните жени. Затова и се препоръчва консумацията на големи количества вода, напитки без кофеин, айрян и плодови сокове без добавена захар. Като е задължително да се увеличи количеството на приеманите течности.





Ефектите на алкохола

Липса на задръжки - първоначално алкохолът действа като стимулант и хората, които пият, може да се чувстват весели и развълнувани. Алкохолът, обаче, скоро намалява задръжките и затруднява преценката, което може да доведе до безразсъдни решения.

Опасност при шофиране - изключително важните способности за взимане на решения и умения, свързани с шофирането, са повлияни много преди да се появят физическите симптоми на интоксикацията.

Агресивни прояви - с консумацията на алкохол времето за реакция се увеличава и поведението става по - слабо контролирано и понякога може да бъде дори агресивно – това може да доведе до сбивания и други видове насилие.

Намалена координация - продължителното пиене води до заваляне на речта и загуба на равновесие. В по - големи количества алкохолът действа като депресант на централната нервна система и това води до сънливост и в някои случаи до загуба на съзнание.

Липса на спомени - твърде високото ниво на алкохол в организма може да предизвика бели петна – периоди на амнезия, в които човек не може да си спомни какво се е случило докато е бил под въздействие на алкохол. Интоксикираният човек може да ходи и да говори, но не си създава спомени за тези или други събития, които се случват по това време.

Отравяне- при много високи нива се появява опасността от животозастрашаващо отравяне, поради потискането на жизнените функции.

Продължително въздействие- алкохолът продължава да има ефект върху тялото дълго време след последното питие. Алкохолът в стомаха и червата продължава да преминава в кръвта и пречи на преценките и координацията с часове. Координацията нужна за шофиране се влошава много преди видимите значи за интоксикацията да се появят. Освен това седативният ефект на алкохола увеличава риска от заспиване зад волана или разсейване.

Кофеин и алкохол - кафето може да помогне със сънливостта, но не и да спре ефекта на алкохола върху взимането на решения и координацията. Тялото има нужда от време да разгради алкохола.
Каталог: files -> others
others -> Регионална здравна инспекция русе
others -> Приложение 1 министерство на здравеопазването
others -> Причинителят
others -> Отдел,,профилактика на болестите и промоция на здравето” Вредата от пушене чрез наргиле
others -> Регионална здравна инспекция русе
others -> Република българия министерство на здравеопазването регионална здравна инспекция – русе
others -> Програма " околна среда 2007 2013 г." Европейски съюз Европейски фонд за регионално развитие Кохезионен фонд Дирекция "
others -> Информация за медиите европейска кампания „екс пушачите са неудържими”
others -> Внимание грип ! Каква е разликата между грипа и настинката?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница