Отговори за „Капитал”: Изготвя ли в момента крс пазарни анализи за българските телекомуникации?



Дата27.09.2016
Размер59.25 Kb.
#10928
Отговори за „Капитал”:


1.Изготвя ли в момента КРС пазарни анализи за българските телекомуникации?
Един от основните инструменти на КРС за създаване на условия за развитието на конкуренция на пазарите на електронни съобщения е извършването на пазарни анализи на определени пазари, съгласно европейската регулаторна рамка, определянето на предприятия със значително въздействие на тези пазари, налагането на специфични задължения и осъществяването на контрол върху изпълнението на наложените задължения.

Към настоящия момент са в процес на изготвяне следните пазарни анализи:



  • Определяне, анализ и оценка на пазара на предоставяне на (физически) достъп на едро до мрежова инфраструктура (включително пълен и съвместен необвързан достъп) в определено местоположение и на пазара на предоставяне на широколентов достъп на едро;

В края на 2008 г. КРС публикува за обществено обсъждане изготвен проект на решение и анализ на пазара на предоставяне на (физически) достъп на едро до мрежова инфраструктура (включително пълен и съвместен необвързан достъп) в определено местоположение и на пазара на предоставяне на широколентов достъп на едро. В резултат от постъпилите становища от проведеното обществено обсъждане и отчитайки в най-голяма степен бележките на заинтересованите лица комисията прецени, че е необходимо да се разгледа физическата инфраструктура като отделен пазар. В тази връзка беше събрана допълнителна информация и беше изготвен нов проект на анализ през юли 2009 г. Този проект бе публикуван отново за обществено обсъждане, след което бе консултиран с Европейската комисия (ЕК). Към настоящия момент КРС е в процес по изготвяне на проект на анализ на горепосочените пазари, в който ще бъде актуализирана информацията за състоянието на пазара на дребно за достъп до интернет и съответно ще бъдат отчетени и препоръките на ЕК.

Във връзка с процеса по определяне, анализ и оценка на пазарите на линии под наем в България с Решение № 505 от 30.04.2010 г. КРС изиска информация от предприятията, осъществяващи обществени електронни съобщения чрез електронна съобщителна мрежа за предоставяне на услугата линии под наем, включително международни линии под наем. В момента се извършват дейности по коригиране и прецизиране на предоставената от предприятията информация, необходима за изготвянето на анализа.

2. Какви мерки смятате да вземете, за да увеличите конкуренцията на фиксирания пазар?
Мисията и основната цел на Комисията за регулиране на съобщенията са съсредоточени в създаване на условия и насърчаване развитието на ефективна конкуренция на пазарите на електронните съобщения.

Във връзка с това през 2009 г. КРС прие анализите на пазарите на дребно на достъп до обществена телефонна мрежа и обществено достъпни телефонни услуги в определено местоположение и пазарите на едро на генериране и терминиране на повиквания в определено местоположение на обществени телефонни мрежи. Въз основа установените конкурентни проблеми комисията наложи на „Българска телекомуникационна компания” АД (БТК) (като предприятие със значително въздействие на посочените съответни пазари) редица специфични задължения, изразяващи се в: задължение за предоставяне на достъп до и ползване на необходими мрежови средства и съоръжения; задължение за прозрачност и равнопоставеност; ценови ограничения, в това число: ценови тавани за фиксираните телефонни услуги на дребно, както и за услугите по взаимно свързване - генериране и терминиране и съответен график за тяхното намаление, задължение за разходоориентирани цени, както и за разделно счетоводство.

Един от основните приоритети пред КРС по отношение на посочените по-горе съответни пазари е контролът на изпълнението на наложените специфични задължения. В тази връзка регулаторът следи за ефективното прилагане на графика за намаление на цените на едро за терминиране в обществени фиксирани мрежи и генериране във фиксираната мрежа на БТК и обвързваното с тях изменение на цените на дребно за повиквания, генерирани от мрежата на историческото предприятие. С цел стимулиране на развитието на конкуренцията на пазара на дребно за фиксирани телефонни повиквания се контролира и изпълнението на задълженията на БТК за предоставяне на услуги на едро за избор на оператор и отдаване на абонатни линии под наем на едро, които са пряко свързани с предлаганите услуги на дребно.

При предстоящия втори кръг пазарни анализи, КРС отново ще извърши анализ и оценка за наличието на ефективна конкуренция на съответните пазари на фиксирани телефонни услуги, за да анализира резултатите от наложените мерки и ефекта от тях по отношение на развитието на конкуренцията.



3. Ще улесни ли КРС достъпа на конкурентни оператори до каналната мрежа на БТК?
В края на 2009 г. КРС поиска от БТК да докаже разходоориентираността на цените за съвместно ползване на помещения, съоръжения и кули, и на цените за ползването на подземната канална мрежа. Заедно с това комисията постави на обществени консултации необходимостта от изменение на Общите условия за съвместно ползване на помещения, съоръжения и кули и Общите условия за ползването на подземната канална мрежа на БТК. След анализ на внесените от БТК данни по отношение на посочените по-горе цени, комисията счете, че в този случай за доказване разходоориентираността следва да се използва ценови модел.

През месец май 2010 г. в резултат на проведените обществени консултации КРС прие, че постъпилите становища оправдават регулаторна намеса по отношение на достъпа до инфраструктурата на БТК при условията на прозрачност, публичност и равнопоставеност, които комисията е длъжна да съблюдава като заложени принципи в чл. 5 от Закона за електронните съобщения и излезе с позиция по отношение на достъпа до инфраструктурата.  В тази позиция са предложени промени, целящи по-ефективно използване на инфраструктурата на БТК, подобряване на процедурите по предоставяне и поддръжка на услугите. В тази връзка комисията, въз основа на оценка на ценовия модел, предложи цена 0,16 лв. за полагане на кабели в защитна тръба с диаметър 40 мм.

Становищата на заинтересованите лица по позицията бяха получени в КРС в началото на месец юли и в момента се анализират аргументите, изложени в тях, за да бъдат отразени в окончателно решение на комисията.

Същевременно се работи по определяне, анализ и оценка на пазара на „Предоставяне на (физически) достъп на едро до мрежова инфраструктура (включително самостоятелен и съвместен необвързан достъп) в определено местоположение” (пазар 4) и на пазара на „Предоставяне на широколентов достъп на едро” (пазар 5), в рамките на които ще бъде разгледан и въпроса за достъпа до подземната канална мрежа на БТК.


4. Можете ли да изпратите сравнение на цените за достъп до канална мрежа в Западна Европа и България?
Извършването на ценови сравнения по отношение на цените за достъп до каналната мрежа за държавите-членки на ЕС е неприложимо, поради наличието на различни законодателни и регулаторни условия във всяка държава. Съществува изключително голямо разнообразие на цени, варианти на изградена инфраструктура, тип строителство, наличие на други видове комунални предприятия, които предоставят достъп до инфраструктура, местни закони и т.н.

. Най-общо при уреждане на въпроса за достъп до канална мрежа (пасивна инфраструктура) са използвани два основни подхода в Европейските държави:



  • Първият подход се изразява в прилагане на националното законодателството, което урежда условията за достъп - например в Австрия (Август 2009) законът задължава всички собственици на инфраструктура (комуникации, електроразпределение, топлоподаване, газоразпределение и др.) да предоставят достъп, като са цитирани възможностите за съвместно ползване съоръжения – кабелни канали, тръби, камери или части от тях. В този случай не е наложена ценова регулация;

  • Вторият подход се основава на извършването на пазарни анализи – например: Белгия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Италия, Португалия, Испания, Швеция, Великобритания.



5. Има ли данни какви са цените на мобилния интернет в България и Западна Европа?
Цените на услугите на дребно, предлагани от мобилните предприятия в страната, не са регулирани. Мобилните предприятия, съгласно чл. 216, ал. 4 от Закона за електронните съобщения, предоставят за сведение цените за съответните услуги в тридневен срок преди влизането им в сила.

Важно е да се отбележи, че мобилния достъп до интернет се използва все повече и броят на абонатите на този вид услуги нараства през последните години. Мобилните предприятия започнаха да предлагат множество тарифни планове, предназначени само за пренос на данни и такива, които могат да бъдат добавени към съществуващ абонамент за гласови услуги. Поради тези причини, към настоящия момент в държавите-членки на ЕС и на ниво група „Данни за пазара” към Комитета по съобщения (COCOM) към ЕК се обсъждат различни методологии за изготвяне на сравнение на цените на мобилен достъп до интернет, като все още не са налични съпоставими данни.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница