Относно: Цифрови телевизионни декодери за домакинствата с ниски доходи в България



Дата16.03.2017
Размер199.51 Kb.
#17085
Относно: Цифрови телевизионни декодери за домакинствата с ниски доходи в България
Според разпоредбата на § 209, ал. 8 от Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения (ПЗР на ЗИД ЗЕС) в Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България (Плана) (обн. ДВ, бр. 57 от 27.07.2012 г.) се предвижда комплекс от мерки за подпомагане на лица със специфични социални потребности за осигуряване на устройства, позволяващи достъп до цифрови телевизионни програми. За финансиране на тези мерки, в § 4 от ПЗР на Закона за държавния бюджет на Република България за 2012 г. е предвидено осигуряване на средства в размер до 17 500 хил. лв. за крайни декодиращи устройства за лица със специфични социални потребности за приемане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване и за провеждане на информационна кампания за въвеждането му. В изпълнение на разпоредбата на закона, с Постановление на Министерския съвет № 6/18.01.2012 г. средствата се осигуряват по бюджета на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), като министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията се задължава да разходва тези средства след провеждане на обществена/и поръчка/и по реда на Закона за обществените поръчки.

В съответствие с ПЗР на ЗИД ЗЕС, в Плана са описани действията, които държавата следва да предприеме за осигуряване на достъп на лица със специфични социални потребности до услугата наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, тъй като наземното телевизионно радиоразпръскване е източник за получаване на телевизионни програми, които не се заплащат. След изключването на наземното аналогово телевизионно радиоразпръскване от 01.09.2013 г., ако зрителите не са подготвени за прехода е възможно част от лицата, със специфични социални потребности да нямат достъп до безплатни наземни телевизионни програми.

В тази връзка в Плана са определени социалните групи, които е необходимо да бъдат подпомогнати, като се вземе предвид че не всички лица със специфични социални потребности гледат наземна телевизия. Отчитайки принципа за технологична неутралност, заложен и в Плана, лицата могат да бъдат подпомогнати и с декодиращи устройства, позволяващи приемането на сателитно и кабелно цифрово телевизионно радиоразпръскване. Предвижда се предоставянето на декодиращи устройства да се извършва по аналогия с предоставянето на енергийни помощи, съгласно приложимото българско законодателство. Агенцията за социално подпомагане ще предостави на МТИТС последни, актуални списъци на лицата и семействата, на които са отпускани целеви помощи за отопление до момента/за съответния отоплителен сезон.

Държавната помощ ще се предоставя на бенефициенти от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС). Във връзка с гореизложеното и, спазвайки принципа за технологичната неутралност, МТИТС се обръща към всички заинтересовани страни за предложения относно следната проекто-схема за осигуряване на декодиращи устройства на лица със специфични потребности:



Фактическа обстановка
Отчитайки Съобщение COM (2005) 0204 на Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно ускоряването на прехода от наземно аналогово към наземно цифрово радиоразпръскване България ще изключи наземното аналогово радиоразпръскване на телевизионен сигнал на 1 септември 2013 г., и ще се възползва от предимствата на наземното цифровото радиоразпръскване.
Наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване, за разлика от аналоговото, е по-ефективно поради използването на мултиплекс предаватели и цифрови системи за компресия. Мултиплексирането и компресията позволяват предаването на до осем стандартни цифрови телевизионни канала на една честотна лента, която преди това се е изисквала за излъчване на един аналогов телевизионен канал. Многообразието и плурализмът са най-добре защитени и осигурени посредством цифровата технология.
Към момента са издадени разрешения за общо шест MPEG-4 мрежи с национално покритие за наземно цифрово радиоразпръскване на телевизионен сигнал. Това отваря технологична възможност за свободно ефирно (наземно) излъчване на повече от 35 канала, някои от тях на качество на HDTV.
Предвидено е и издаване на още едно разрешение за седма мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване с национално покритие.
Преди да се премине към предложения модел за подпомагане на лица със специфични социални потребности, България направи задълбочен анализ на фактическата обстановка и състоянието на прехода от наземно аналогово към наземно цифрово радиоразпръскване, както и възникващите трудности, свързани с него.

На българския пазар на достъп до съдържание е налице ефективна и силна конкуренция.


Достъп до кабелна телевизия се осигурява от 385 предприятия през 20111 г. и те обслужат 903 461 домакинства или 30,6% от населението, като общо приходите от тази дейност възлизат на 94 960 000 лв. Цифровизацията на кабелните мрежи е почти приключена в градовете2.
Достъп до сателитна телевизия се предлага от три предприятия, обслужващи 605 499 домакинства или 20,1% от населението на България като приходите от тази дейност възлизат на 101 202 000 лв. През последните години предоставянето на достъп до телевизионно съдържание през Интернет протокол (IPTV) е във възход, като се предлага от 51 доставчици с 26 378 клиенти и 472 000 лв. приходи.

По отношение на обхвата и покритието следва да се посочи, че кабелни мрежи са достъпни във всички градове, като 16% от предприятията, предоставящи услугата „достъп до кабелна телевизия” работят и в селата и малките градове (с под 5 000 жители) в България. Имайки предвид горните данни и на фона на предварителните прогнози, би могло да се заключи, че състоянието на изграждането и използването на кабелни мрежи за осигуряване на достъп до телевизионно съдържание в селата е сравнително добро.


Достъп до телевизионно съдържание в България се предоставя чрез няколко технологии, както следва (данни към 01.02.20113):

  • 19,2% от домакинствата използват наземно аналогово радиоразпръскване за достъп до телевизия;

  • 49,3% от домакинствата използват кабелна мрежи за достъп до телевизия;

  • 21,8% от домакинствата си осигуряват достъп до телевизионни програми чрез сателит;

  • по-малко от 1% от домакинствата си осигуряват достъп до телевизионно съдържание чрез IPTV (Забележка: този дял се очаква да расте бързо).

Имайки предвид всички, посочени по-горе данни, както и с оглед факта, че този пазар вече не попада в обхвата на съответните пазари, подлежащи на регулиране ex ante, България не е извършвала анализ на този пазар. Освен това на посоченият пазар е налице силна и ефективна конкуренция – не е необходимо и обосновано прилагането на теста на трите критерия (в съответствие с Препоръка на Комисията от 17 декември 2007 г. относно релевантните пазари на продукти и услуги).


Потребителите на наземното радиоразпръскване на телевизионен сигнал постепенно намаляват през годините. Според годишния доклад на КРС за 2005 г. те са 32% от населението на България, като са достигнали 22% през 20104 г. и 19% към настоящия момент.
Националната обществената телевизия, ще бъде обслужвана от една отделна мрежа, позволяваща излъчване на до седем обществени канала, като тази мрежа също е почти напълно изградена. Първото предприятие, притежаващо разрешение за изграждане на две мрежи (като едната от тях почти напълно изградена5) за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват за разпространение на програми на търговски телевизионни оператори - НУРТС Диджитал ЕАД, трябва да разпространява задължително десет телевизионни програми, две от които са националните аналогови телевизионни оператори. Ако се окаже успешен, както се надяваме6, преходът към наземно цифрово радиоразпръскване на телевизионни програми ще увеличи и подобри още повече конкуренцията на този пазар.
Приблизително 260 000 домакинства7 са определени и одобрени от Министерството на труда и социалната политика за помощ за отопление през следващата зима (сезон 2012/2013 г.). Тези домакинства, вероятно, са с най-ниски доходи и получават безплатно телевизионно съдържание чрез наземно аналогово радиоразпръскване на телевизионен сигнал, както и някои от свободните сателитни канали. Предполага се, че те не могат да отделят средства за закупуване на цифров телевизионен декодер или нов телевизионен приемник с вграден декодер. При изключването на наземния аналогов сигнал, в случай, че не бъдат взети съответни мерки, съществува сериозен риск голяма част от тези домакинства да бъдат лишени изобщо от достъп до телевизионно съдържание.
България взема съответни мерки, за да бъдат преодолени евентуални трудности и проблеми, възникващи в хода на процеса на преминаване от наземна аналогова към наземна цифрова телевизия. Държавната помощ ще помогне на лицата и семействата с много ниски доходи да получават достъп до цифрова телевизия чрез всички технологични платформи в зависимост от техните възможности и желания.
Посочената по-горе мярка ще гарантира, че при окончателното изключване на наземния аналогов сигнал са отчетени интересите на всички крайни потребители.
Основните търговски телевизионни оператори в България са следните: две частни медии с национално ефирно покритие (BTV Media Group с програма бТВ – съгласно независими статистически източници от 2011 ч., ориентировъчно, с рейтинг 41% и Nova Broadcasting Group с програма Nova – според независими статистически източници от 2011 г., ориентировъчно, с рейтинг 14%), един национален обществен телевизионен оператор – Българска Национална Телевизия – също с национално ефирно покритие както и три по-малки доставчици на съдържание с национално покритие чрез кабел и сателит, и местно ефирно покритие („ТВ Седем“; „България он Еър“ и „Балкан Българска Телевизия“ – ориентировъчно, над 50% от населението на България).
Законът за електронни съобщения не разрешава на предприятията, които изграждат мрежите за наземно цифрово радиоразпръскване на телевизионни програми да излъчват в България свое съдържание. По този начин се създават равнопоставени условия за доставчиците на съдържание и предприятията, притежаващи мрежите за наземно цифрово радиоразпръскване. Следва да се подчертае, че само наземната платформа осигурява достъп до телевизионни програми безплатно. Кабелни, сателитни и Internet Protocol TV платени услуги, не са алтернатива на свободното и безплатно наземно (ефирно) радиоразпръскване на телевизионен сигнал.
Подробна информация за намерението на България за предоставяне на декодиращи устройства на лица със специфични социални потребности и за провеждане на информационна кампания чрез процедури за възлагане на обществени поръчки беше предоставена и в Плана за въвеждане на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България (Плана). Планът беше приет след 8- седмично обществено обсъждане.
За да се съобрази с препоръките на ЕК, основани на опита и наложилата се практика на други държави-членки на Европейския съюз и с коментари, изразени от кабелните оператори по време на общественото обсъждане на Плана за евентуалното изкривяване на пазара, България реши да промени първоначалната схема за предоставяне на декодиращи устройства на лица със специфични социални потребности, като вместо директно закупуване на устройства от държавата и предоставянето им на правоимащите лица, се предлага предоставяне на устройствата срещу ваучер. Всяко правоимащо лице или семейство ще получи ваучер, който да се използва за закупуване на декодиращо устройство (DVB STB), в зависимост от потребностите и нуждите на съответното домакинство за някоя от предлагащите достъп до съдържание платформи, - наземна, кабелна, сателитна или каквато и да е друга.
Описание на мярката
Основната цел на схемата за предоставяне на декодиращи устройства срещу ваучери е социално подпомагане за отделни потребители със специфични социални потребности. Във връзка с въвеждането на наземно цифрово радиоразпръскване (DVB-T) в България, считаме за необходимо да предприемем стъпки, за да се гарантира възможно най-широк достъп на българските граждани до тази технология и нейните услуги. Втората цел е да се гарантира изпълнението на важен проект от общ европейски интерес в целия ЕС - цифрово радиоразпръскване с повишаване на качеството и разнообразието на предлаганите услуги.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще организира процедура за възлагане на обществена поръчка за избор на търговци с изградена магазинна мрежа, които ще продават цифрови декодери срещу ваучери с номинална стойност от 60 лв (плюс евентуално доплащане, когато цената на дребно на избраното оборудване надхвърля номиналната стойност на ваучера). Обществената поръчка ще бъде организирана в 6 лота, съответстващи на шестте района за планиране на Република България, (с евентуално обособяване на гр. София като отделен лот) с цел осигуряване на възможно най-голям брой магазини за съответния регион от търговеца-участник и гарантиране на бърз и лесен достъп до магазини, след получаване на ваучер. Различни участници могат да спечелят различни лотове, както и един участник може да спечели всички лотове.
Критерият за оценка на офертите на участниците в процедурата ще бъде най-ниска цена.8 По отношение на крайните устройства ще бъдат заложени минимални технически изисквания в зависимост от платформата, предлагаща достъп до съдържание – наземна, кабелна, сателитна.

Стойността на ваучерите (60 лв. с ДДС) е определена след предварителни разговори с търговците, които внасят и продават цифрови декодери, което съответства на наличното финансиране и дава възможност за увеличаване на броя на получилите ваучери в рамките на разполагаемата сума.


Снабдяването с декодер ще бъде възможно в магазините на спечелилия процедурата за обществена поръчка кандидат в съответния район, срещу представяне на предварително отпечатани ваучери, предварително раздадени на правоимащите лица и семейства.
В съответствие с изискванията за технологична неутралност ще се предоставят декодери за всички видове платформи: наземна, кабелна и сателитна телевизия. Бенефициентите (тези, на които е отпусната помощ за отопление), ще получат ваучер и ще имат възможност да избират декодер, който отговаря на нуждите им.
Разпределението на ваучери на отговарящите на условията лица ще се извършва по актуализиран списък (към 5 ноември 2012 г.) от Агенцията за социално подпомагане. Условие за получаване на ваучера ще бъде подписването на декларация, че лицето притежава телевизионен приемник в дома си, без вграден цифров тунер, и че в семейството, на което е член лицето само един човек (или, ако човек живее сам) ще получи ваучер.
Снабдяването с декодери в магазинната мрежа ще се осъществи в рамките на срока на валидност на ваучера. В случай на по-висока цена на устройството от номиналната стойност на ваучера, правоимащият ще трябва да доплати разликата. В случай на по-ниска цена, на търговеца ще бъде възстановена платената цена на устройството (сумата на касовия бон).
Забавеното заплащане (осребряване на ваучерите) на спечелилия процедурата търговец ще се извършва ежемесечно, след удостоверяване на автентичността/оригиналността на ваучерите пред възложителя, като ще бъде съобразено и с крайния срок на валидността на ваучера. Търговците ще бъдат задължени да приемат ваучерите (плюс доплащане, ако цената на декодера е по-висока от номиналната стойност на ваучера), срещу които да предоставят всякакви видове цифрови декодери, независимо от платформата, стандарта9 или функционалността на декодера.
Помощта за декодерите за всяка платформа е една и съща - номиналната стойност на ваучера.
Националното правно основание е както следва:
1. Закона за електронните съобщения;

2. Постановление № 6/18.01.2012 на Министерски съвет;

3. Закон за държавния бюджет на Република България за 2012 г.

4. Закона за социално подпомагане;


Съгласно § 4 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджета на Република България за 2012 г. се предвиждат до 17 500 хил. лв. (8,95 милиона евро), които да бъдат изразходвани за подпомагане на хора със специфични социални потребности за придобиване на декодери за приемане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване и за информационна кампания за въвеждане на наземно цифрово телевизионното радиоразпръскване.
С Постановление № 6/18.01.2012 (обн. ДВ, бр. 7 от 2012 г.) на Министерски съвет тези средства се прехвърлят към бюджета на МТИТС.
7,500 хил. лв. (~ 3,83 милиона €) (6 250 хил. лв. без ДДС) са отделени за снабдяване на правоимащите лица и семейства с цифрови декодери.
Подготовка на схемата
За реализиране на предложената мярка/схема МТИТС подготвя обявяване на обществени поръчки с предмет съответно "Доставка на цифрови декодери и продажба срещу ваучери" и „Отпечатване на ваучери“.
Общата стойност на поръчките се определя в размер до 7.5 млн. лв., с включен ДДС (6,250 млн. лв. без ДДС), от които приблизително до 63 480 лв. (с ДДС) за отпечатване на ваучери и до 7 436 520 лв. (с ДДС) за цифрови декодери.
Бе извършено неформално проучване на пазара, като МТИТС изпрати писмо-запитване до големите търговски вериги магазини10 за домакински уреди относно наличието на крайни устройства (наземните цифрови декодери с подходяща антена усилвател за DVB-T, кабелна телевизия и сателитна телевизия) и за цените на дребно на посочените крайни устройства. Поискано бе да бъде деклариран и заявен необвързващ интерес за участие в схемата за продажбата на декодери срещу ваучери при разсрочено плащане (осребряване) на ваучерите в брой.

На 4 октомври 2012 г. се проведе среща в МТИТС с технически представители на предприятията, които са получили разрешение за наземно цифрово радиоразпръскване, с БАККО (като представител на операторите на кабелни мрежи) и със сателитни телевизионни оператори, с цел да се определят минималните технически изисквания за всички видове декодери. Допълнителни коментари бяха получени впоследствие и от други заинтересовани предприятия.


Изисквания (квалификационни критерии):

1. Търговска мрежа - броят на магазините по райони;

2. Гаранционно обслужване - за период от поне една година;

3. Поддържане на минимален брой телевизионни декодери от всеки вид във всеки от търговските обекти – броят декодери от всеки вид ще бъде определен в зависимост от броя на лицата и семействата, имащи право да получат декодер в съответния район;

4. Технически изисквания за телевизионни декодери - минимални технически изисквания за всички видове декодери, обсъдени на среща в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 4 октомври 2012 г. с технически представители на предприятията, които са получили разрешение за наземно цифрово радиоразпръскване, БАККО (като представител на операторите на кабелни мрежи) и сателитни телевизионни оператори, с цел да се определят детайлите. Към консолидирания вариант, изготвен и предоставен от предприятията се присъединиха и други заинтересовани оператори;

5. За периода на договора (в съответствие със срока на валидност на ваучерите), цената на дребно за трите вида декодери е фиксирана;

6. Ваучерът се осребрява по продажна цена на дребно на крайното устройство, когато тя е по-малка от номиналната стойност на ваучера. Ваучерът се осребрява по номинална стойност, когато продажната цена на дребно на крайното устройство е по-голяма.

7. Осигуряване на консултант - продавач на разположение за тази цел.



Офертата
Офертата на всеки участник за даден лот съдържа - цена за обслужване в процент хi (%) от стойността на продадените декодери (в номинална стойност на ваучер или покупната цена, ако тази цена е по-ниска от номиналната стойност на ваучера) и определени за валидността на ваучерите цени на декодери за различни платформи в лева: DVB-Ti, DVB-Si, DVB-Ci. Цената се запазва непроменена за периода на валидност на ваучерите.

Офертата ще съдържа предложение за декодери от 3-те вида, които отговарят на минималните технически параметри, заложени от Възложителя.

Няма да се поставят дискриминационни условия по отношение на произхода/производителя на цифровите декодери. Изискванията ще бъдат (а) за съответствие със стандартни технически параметри и (б) технически да дават възможност за оперативна съвместимост между радио-и телевизионни оператори, за да се осигури достъп до всички свободни канали.
За осигуряване реализирането на предложената схема МТИТС ще проведе и процедура за възлагане на обществена поръчка за отпечатване на ваучери, която ще стартира в най-кратък срок. В рамките на същата обществена поръчка ще бъдат отпечатани и бланки на декларациите (по образец), които следва да попълват лицата със специфични социални потребности, че лицето притежава телевизор без вграден цифров тунер в дома си, и че в семейството, на което е член лицето само един човек (или, ако лицето живее само) ще получи ваучер.
Участниците в процедурата за възлагане на обществената поръчка ще са лица, които съгласно действащото законодателство имат право (разрешение от Министерство на финансите) да са оператори на ваучери за храна и/или имат право (одобрение от Министерство на финансите) да отпечатват ценни книжа. По този начин ще се гарантира опита и професионализма на избрания изпълнител и качеството на изработените ваучери (включително и осигуряването на съответни защити срещу фалшификации).
Критерий за оценка на предложените оферти ще е „най-ниска цена”.
МТИТС провежда предварително проучване на разходите за отпечатване на един ваучер, за да се определи стойността на договора, при следните изисквания:
1. Съдържание на ваучера;

1.1. данни на Изпълнителя;

1.2. данни на Възложителя;

1.3. номинална стойност на ваучера в левове;

1.4. срок на валидност на ваучера;

1.5. сериен номер с уникален идентификационен код;

1.5. забрана за покупка на стоки различни от крайни устройства;

1.6. забрана за връщане на остатък до номиналната стойност на предоставения ваучер;

1.7. най-малко пет способа за защита от фалшификация и подправяне;

1.8. място за поставяне на реално изплатена сума по ваучера; дата и печат на магазина (изпълнителя по обществената поръчка за избор на магазини за доставка срещу ваучер на крайни устройства).


2. Количество – ще бъдат отпечатани до 123 000 единици – ваучери (около половината от броя на отговарящите на условията лица за сезон 2012/2013 г.) и до 260 000 декларации в зависимост от разполагаемия финансов ресурс, определен от Възложителя;
3. Задължения – освен задължение за изработване и отпечатване на ваучерите и декларациите, избраният изпълнител ще трябва да удостоверява автентичността/оригиналността на ваучерите, които отчита изпълнителя/ите на обществената поръчка за доставка на декодиращи устройства срещу ваучери. Удостоверяването на автентичността/оригиналността на отчетените ваучери ще е условие за извършване на съответното плащане към изпълнителя/ите (търговците) на обществената поръчка за доставка на декодиращи устройства срещу ваучери.
Избраният изпълнител на обществената поръчка трябва да се съобрази със следните условия:
1. Краен срок за изработка/печат – 31.12.2012 г.;

2. Авансово плащане 20% от стойността;

3. Краен срок на договора – след удостоверяване на автентичността/оригиналността на последните отчетени ваучери по договора на Възложителя с изпълнителя/ите на обществената поръчка за доставка на декодиращи устройства срещу ваучери, но не по-късно от крайния срок на договора за доставка на декодиращи устройства срещу ваучери.
Изработените ваучери и декларации ще бъдат предадени на Възложителя – МТИТС, който от своя страна ще ги предаде на Агенцията за социално подпомагане. Агенцията за социално подпомагане ще разпредели ваучерите до териториалните си звена (дирекции „Социално подпомагане”) като предостави по места брой ваучери равен на до 50 % от броя на правоимащите лица. Декларациите ще се попълват и ваучерите ще се раздават от Агенцията за социално подпомагане, съгласно утвърдените за сезон 2012/ 2013 г. списъци на лицата и семействата, които са подпомогнати по реда на Наредба №РД 07-5/2008 за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление.
Всяко заинтересовано лице може да представи на МТИТС писмени отговори и предложения, включително и по електронен път, в срок до 6 декември 2012 г., на следните лица за контакт:

Никола Манчев – главен експерт в отдел „Развитие на електронните съобщения“, дирекция „Съобщения“, тел. 949 26 06; ел. адрес: nmanchev@mtitc.government.bg;

Стефана Петрова – младши експерт в отдел „Управление на радиосъобщенията“, дирекция „Съобщения“, тел. 949 24 60, ел. адрес: spetrova@mtitc.government.bg.

Резултатите от консултацията ще бъдат взети под внимание в процеса на осигуряване на достъп до телевизионни програми чрез декодиращи устройства, необходими за приемане на цифрово телевизионно радиоразпръскване на лица със специфични социални потребности.




1 КРС годишен доклад, http://www.crc.bg/section.php?id=1100&lang=en

2   54% от всички клиенти на кабелните оператори получават достъп до цифрови кабелни канали - КРС, същият източник.

3   Данни от преброяването на Националния статистически институт.

4   Данните от годишните доклади, КРС

5   95% покритие на населението от 01.03.2013

6   Под патронажа на Президента на Република България в София на 3 октомври 2012 година се състоя обществена дискусия по прехода към цифрово излъчване и изключване на аналоговото радиоразпръскване. Почти всички от представените заинтересовани страни - правителство, агенции, медийни организации и представители на големите електронни медии се съгласиха единодушно (с изключение на операторите на кабелни мрежи за телевизия) да преследват целта за успешен преход и изключване на аналоговото излъчване на 01 септември 2013 г.

7   Данните са от Министерството на труда и социалната политика. През м. ноември окончателният брой на домакинствата и техния списък ще бъде предоставен на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

8   При определянето на Най-ниска цена ще бъдат оценявани 4 компонента - предлагана цена за обслужване в проценти хi % (компенсация за забавено осребряване на ваучерите) и предлаганите фиксираните цени на цифровите декодери – 3 вида.

9   DVB-T2 STB могат да бъдат закупени с ваучер



10   Среща с техни представители в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията се състоя на 5 октомври 2012 година.


Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница