Отворено писмо на 172 адвокати



Дата28.10.2017
Размер63.72 Kb.
#33387
Отворено писмо на 172 адвокати:
Твърденията, че адвокатите се превръщат едва ли не в заплаха за националната сигурност и че с промени в Закона за адвокатурата представителите на другите юридически професии няма да могат да предоставят правни услуги, са неверни и уронват престижа на гилдията. Това заявяват в отворено писмо 172 адвокати от цялата страна.

„В свои изявления, представители на Нотариалната камара, на сдруженията на юрисконсултите и на счетоводителите, правят недопустими и неверни внушения, че адвокатската професия се превръща едва ли не в „заплаха за националната сигурност” и правата на гражданите, както и че се отнема възможността на други професии извън адвокатската да предоставят правни услуги. Тези твърденията не отговарят на истината и силно уронват престижа на единствената свободна професия, уредена в Конституцията - тази на адвоката, и то в частта за Съдебната власт”, пишат адвокатите.

Те заявяват, че още от периода непосредствено след Освобождението „адвокатите са били в предните редици на нацията като движеща сила на промените в обществото и в най-новата ни история неотклонно са продължили да отстояват правата и свободите на българските граждани”. И напомнят, че адвокатурата е дала на страната ни президенти, министър-председатели, министри, народни представители, представители на България в международни организации, видни конституционалисти, университетски преподаватели, творци и значими общественици.

„В дискусиите досега, доколкото едностранното изразяване на мнение от определени гилдии, може да се нарече дискусия, се засяга много малка част от смисъла на предложените промени в Закона за адвокатурата, които целят да се издигне статутът на адвокатите като защитници на правата и интересите на всички граждани и юридически лица в България. Колкото по-устойчиво е положението на адвокатите в обществото, толкова по-големи са техните възможности да защитят правата на своите клиенти! Това е в интерес не само на всички наши клиенти, но и на публичните институции, съда и цялото общество”, пише в писмото.

Подписалите се под него са на мнение, че тълкуването, че промените в ЗА защитават само и единствено интересите на адвокатурата, е тенденциозно и невярно.

„В общественото пространство се направиха натрапчиви изявления, че ще бъдат забранени безплатните правни консултации. Това също не е вярно! Българските адвокати могат по своя преценка да предоставят безплатни услуги на лица в затруднено материално положение, както и на роднини и колеги. Още от 2005 г. у нас действа Законът за правната помощ, който осигурява на гражданите на практика безплатна адвокатска защита. Качеството на тази защита е гарантирано от постоянното повишаване на квалификацията чрез обучения и семинари на всички адвокати, вписани в Националния регистър за правна помощ. Не е вярно и твърдението, че консултации ще се дават само от адвокати с 10 годишен стаж. Няма такова предложение за изменение в ЗА и това е елементарна, но опасна спекулация! Така се прави опит да се настроят адвокати едни срещу други на възрастов принцип и продължителност на стажа, както и да се объркат потребителите на адвокатските услуги”, се заявява в отвореното писмо.

В него се коментира и предложението да се даде право на адвокатите да извършват заверки на документи: „Категорично заявяваме, че твърденията на председателя на Нотариалната камара Красимир Катранджиев, че това ще накърни правата на гражданите и ще засегне националната сигурност, са напълно несъстоятелни! Заверки на преписи и подписи на частни документи и в момента се извършват не само от нотариусите и техните помощници, но и от кметове, заместник-кметове, секретари на общини и кметски наместници, както и от консули и капитани на кораби. Много от лицата, които не са нотариуси, нямат нито юридическа квалификация, нито образование, но извършват заверки от много години и това никога не е било изтъквано като опасност за националната сигурност и правата на гражданите! Българските адвокати и нотариуси имаме еднакво образование и подготовка, завършили сме специалност “Право” в едни и същи университети, положили сме един и същ изпит за юридическа правоспособност. Ние сме полагали и изпит за встъпване в адвокатурата. Заради характера на работата ни обаче и ежедневните казуси и дела, по които работим, имаме далеч по-голям практически опит в изготвянето на договори и всякакъв вид правни документи, като при това представляваме само едната страна по тези договори, за разлика от нотариусите”.

Адвокатите разясняват и от къде произтича необходимостта да им бъдат възложени удостоверителни функции: „През последните години силно нарастна необходимостта от заверяване на различни документи, представяни пред банки, институции, НОИ, Български пощи и други, а липсата на нотариуси в малките населени места, както и натовареността им в най-големите градове силно затруднява достъпа  на гражданите до удостоверителни услуги. В редица държави от ЕС адвокатите заверяват документи, но при строг регламент и при стриктно водене на съответния архив и от това по никакъв начин не е пострадала правната сигурност. Предоставянето на удостоверителни функции на адвокатите ще улесни значително не само хората от малките населени места, но и бизнеса. Така ще се осигури бързина и ефективност, тъй като един и същ професионалист ще може освен да изготви определен документ, но и да го завери незабавно, без да е необходимо посещаване на нотариална кантора за незначителни заверки и при допълнителни разходи. Не на последно място, адвокатите ще носим пълна отговорност, както за съдържанието на изготвения документ, така и за неговото удостоверяване. Възлагането на удостоверителни функции не само няма да застраши националната сигурност, но в значителна степен ще защити всички ползватели на адвокатски услуги и ще спести време и пари на гражданите”.

В отвореното писмо се сочи, че едно от най-смислените предложения в проекта за изменение на ЗА е да се предостави достъп на адвокатите до Националната база данни "Население". „Много често в съдебните производства на нас адвокатите се налага да установяваме адрес на ответник или негови правоприемници. Това налага процедури, които значително забавят процеса и натоварват излишно не само съда, но и други държавни и общински органи, както и самите клиенти - финансово. Ние не само считаме, че ЗИД на ЗА е напълно уместен в тази си част, но и призоваваме да ни бъде осигурен достъп до базата данни на Агенцията по вписванията и Агенцията по геодезия, картография и кадастър. По повод на твърденията за възможни злоупотреби искаме да напомним, че достъпът до различните регистри и бази данни и в момента се осъществява и ще продължи да се осъществява при стриктна идентификация на лицата. Компютърните системи съхраняват информация за всеки осъществен достъп, който не може да бъде анонимен! Законопроектът не изключва възможността идентификацията да става с универсален електронен подпис. При това, по този начин, бързо е ефективно, ще получим достъп до същите данни, които и иначе бихме получили, но чрез издаването на съдебно удостоверение или служебно от съда, в качеството ни на пълномощници по делата, тоест нищо не се променя по същество и не е възможно да се осъществят злоупотреби по този ред”.

Адвокатите


В същото време, ние сме наясно, че някои от предложените промени може да се тълкуват нееднозначно и е необходимо да се изяснят, редактират или конкретизират. Считаме, че предложението по чл. 24, във връзка с чл. 150 от ЗИДЗА, трябва да се редактира така, че да се защитят и интересите на всички правоспособни юристи, които не са вписани като адвокати. Важно е да отбележим обаче, че когато услугите изброени в чл. 24 от ЗИД на ЗА не се предоставят от адвокат, клиентите ще бъдат ограничени да търсят отговорност за вреди отевентуално зле предоставените им консултации и/или извършени правни услуги, тъй като единствено адвокатите носим дисциплинарна отговорност и сме длъжни да поддържаме застраховка за вреди от извършваната от нас дейност. Това изясняване и евентуално допълване на текстовете може да се случи в режим на диалог с гилдията на юрисконсултите между първо и второ четене на законопроекта!

За нас негативните реакции срещу предложените промени в ЗА не са мотивирани от конкретна загриженост за защитата на правата и интересите на гражданите, какавато се демонстрира от нотариуси и счетоводители, и които ние, адвокатите, отстояваме всеки ден, а по –скоро от притесненията, че ще се нарушат монополи в правното обслужване, утвърждавани с години, за които България като член на ЕС е остро критикувана. Законопроектът засяга сериозно интересите на всички, които в момента извършват същински адвокатски услуги без адвокатска правоспособност, както и на всички тези, които са част от сивата икономика и са заплаха за правата на гражданите и сигурността на гражданския и търговския оборот.


Българската общественост трябва да е наясно, че съдебна реформа е невъзможна без реформа в дейността на Българската адвокатура и на нормативната уредба за нейната дейност. Ние искаме само повече ред и правна сигурност за всички наши клиенти, защото когато има повече права за нас, като защитници на интересите на гражданите, има повече права и за самите граждани. Никой български адвокат не влиза в съда, за да защитава свои собствени интереси в крайна сметка! Законопроектът цели да се въведе правов ред и отговорности, които да намалят влиянието на сивия сектор върху пазара на правни услуги и да се постигне икономия на време и пари за българските граждани. Всеки договор трябва да бъде писан от този, който е готов да го защити в Съда при неговото оспорване или неизпълнение в последствие, а това са българските адвокати! Всичко друго е само опит за лесно печелене на клиенти и пари и размиване на отговорности, във вреда на интересите на гражданите.

Подкрепили:



172 адвокати до момента /списъка се съхранява при адв. П. Кънчев/.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница