Оздравителни планове от областни болници



Дата21.01.2018
Размер323.42 Kb.
#50495



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
21.02.2017
Национални вестници


Оздравителни планове от областни болници


Труд стр. 5

Областните болници ще трябва да представят оздравителни планове на Министерството на здравеопазването. Искане за това е изпратено от ведомството с писмо до всички областни лечебни заведения. Писмото е свързано и с отдаването на терени за изграждане на центрове за спешна помощ - част от проекта, финансиран по програма "Региони в растеж 2014-2020 г.



Отменят ограниченията за лечение на хепатит С


Труд стр. 5

НЗОК отменя ограниченията за лечение на хепатит С. Това става ясно от проекта с новите критерии за изписване на терапия, публикуван за обществено обсъждане. Те ще влязат в сила от 1 март.

Касата ще плаща три безинтерферонови терапии за лечение на хепатит С, като това ще става само по медицински критерии, а не както досега се предлагаше на база икономически показатели като най-ниска цена.

Разширява се и кръгът от пациенти, които ще могат да се лекуват. Досега право на терапии имаха само пациенти в критично състояние. Занапред обаче ще се лекуват и хора с по-леки форми на чернодробни заболявания.



Грипът повалил над 1 милион души


Заболелите до началото на февруари са няколкостотин хиляди повече от миналата зима

Даниела КРЪСТАНОВА

Труд стр. 5

Над 1 милион души са повалени от грип от началото на епидемията през октомври до края февруари, заяви пред "Труд" директорът на Националния център за заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор

Кантарджиев. Той обясни, че регистрираните болни са с няколкостотин хиляди повече в сравнение с грипната вълна през миналата зима. Горе-долу толкова са били заболелите през 2012 и 2013 г.

"Тази година щамът беше "Болзано", който върлуваше не само у нас, но и в цяла Европа. Интересно беше, че тази година грипът дойде месец по-рано от обикновено и много рязко отшумя", посочи проф. Кантарджиев.

Специалистът каза още, че вече може да се смята, че грипната вълна е отминала и се очаква още по-голям спад на болните.

Той обясни и че обикновено след отминаването на основния щам през пролетта се появяват единични взривове на грип, но за нова епидемия не може да се говори.



Бой за аптекар, отказал антибиотик


Николай СПАСОВ

Труд стр. 9

Трима жители на пловдивското село Стряма са задържани за 24 часа в ареста на РУ на МВР-Раков ски заради саморазправас местния аптекар, който отказал да даде антибиотик без рецепта на тяхна родственица.

Инцидентът е станал в неделя около 11 ч, когато 46-годишният фармацевт позвънил на тел. 112 да извика полиция. Мъжът бил пребит, имал наранявания по лицето, а част от лекарствата и оборудването в стопанисваната от него аптека били съборени на земята от развилнелите се хулигани.

Полицаите задържали тримата нападатели: 47-годишен мъж, 39-годишна жена и 17-годишно момче. Те твърдели, че нямали време да търсят рецепта, а лекарството им трябвало спешно. Срещу тях е образувано дело за хулиганство.




МЗ отказа трансплантация на дете в чужбина


в. Монитор стр. 8

Министерството на здравеопазването е отказало в последния момент трансплантация на дете в чужбина, насочва го за операция у нас, съобщи bTV. Деветгодишният Байрям Али от с. Тъжа е на хемодиализа, тъй като е роден с увреждане на единия бъбрек. Четири пъти в седмицата Байрям, баба му и дядо му минават по 150 км от Тъжа до Стара Загора за поредната хемодиализа. От две години това е единственият му шанс за живот.

Детето трябваше да пътува на 20 февруари за трансплантация в Германия, като донор щеше да бъде баба му. Независимо че фондът за лечение на деца в чужбина го е одобрил да поеме разходите за лечението му, МЗ не му е издало формуляр S2, който е задължителен в такива случаи във всички страни - членки на ЕС. Аргументът е, че трансплантацията може да бъде извършена в България. За случая е потърсено мнението на водещия трансплантолог проф. Петър Панчев от Александровска болница и от директора на Университетската болница "Лозенец" проф. Любомир Спасов. Двамата смятат, че момченцето може да бъде оперирано в България, каза за "Монитор" директорът на фонда проф. Владимир Пилософ.

Въз основа на тяхното мнение служебният зам.-министър на здравеопазването д-р Атанас Кондурджиев е взел решение Байрям Али да бъде лекуван в България. При това положение не можем да направим нищо, формуляр S2 се издава от МЗ, независимо че общественият съвет на фонда решава всеки един случай, каза още проф. Пилософ.

Вместо трансплантация в чужбина близките на момчето са поканени за консултации в сряда в болница "Лозенец" в София (Правителствена болница), откъдето са обявили, че могат да извършат трансплантацията.

Набиха аптекар заради антибиотик


Ели КРУМОВА

в. Монитор стр. 8

Трима роми набиха аптекаря на село Стряма заради антибиотик. Разправата станала в неделя около 11 часа, когато натупаният мъж се обадил да се жалва в полицията.

Случката се завъртяла минути по-рано, когато в търговския обект влязла майка с дете от ромски произход. Жената нямала рецепта, но въпреки това поискала антибиотик за детето си, гласи версията на набития аптекар.

Жената поискала антибиотик, но признала, че има само 10 лева. Човекът зад щанда й обяснил, че сумата не стига за купуване на лекарството, вследствие на което жената буквално полудяла. Тя се развикала и в аптеката влезли нейни роднини - чичо й, на 47 години, и младеж на 17 години. Двамата нападнали аптекаря и започнали да го бутат. Единият го ударил в лицето и ръцете, а другият го ритнал в краката. При сборичкването изпопадали щандове в аптеката с част от продуктите и оборудването.

Аптекарят не е пострадал сериозно. Човекът успял да се обади в 11 часа на 112, откъдето моментално пратили патрулка. Униформените успели да задържат тримата биячи - мъжа на 47 години, 39-годишната жена и 17-годишния младеж. По случая в прокуратурата е започнала проверка, която трябва да изясни какво точно се е случило в аптеката, предстоят разпити на тримата арестувани и на набития от тях аптекар.


Не пуснаха дете на 9 г. за бъбречна трансплантация


в. 24 часа стр. 8

Министерството на здравеопазването отказа трансплантация в чужбина на 9-годишно момче. То е трябвало да замине за Германия на 20 февруари за бъбречна трансплантация. Байрам Али е на хемодиализа от 2 години. М.г. детето е одобрено за операция в чужбина от фонда за лечение на деца, донор е неговата баба. От министерството не са одобрили т.нар. формуляр S2 с аргумента, че трансплантацията може да бъде извършена в България. Решението е взето от зам.-министъра Атанас Кундурджиев. От болница "Лозенец" (Правителствена) са заявили, че могат да направят операцията, и са поканили детето за консултация.



Роми набиха аптекар


в. 24 часа стр. 8

в пловдивското с. Стряма. В неделя 39-годишна циганка влязла с детето си и поискала антибиотик, но нямала рецепта, а и носела само 10 лв., затова фармацевтът отказал да даде лекарството. Тя се развикала, нахлули двама нейни роднини и удряли и ритали аптекаря. Той се обадил на 112, биячите са арестувани.



В Бургас смениха зам. областен заради листи


Диана Саватева втора в ГЕРБ, Камен Костадинов води на ДПС, Дракалиев - сред кандидатите на патриотите

Димчо РАЙКОВ

в. 24 часа стр. 17

Зам. областният управител на Бургас Владимир Крумов бе сменен седмица преди началото на предизборната кампания.

В решението на служебното правителство не са посочени мотивите за отстраняването му, но се предполага, че е заради участието му в изборите от листата на ГЕРБ. На негово място кабинетът назначи IT специалистката Кина Шереметова, която ще отговаря за внедряване на машинното гласуване. Колежката му Севдалина Турманова, която също е кандидат-депутат, засега запазва поста си, тъй като е подала молба за отпуск.

Най-голямата изненада в листата на ГЕРБ е второто място на отговорния редактор на "Местен 24 часа" Диана Саватева, която се нарежда след водачката Ивелина Василева. Журналистката ще участва на изборите от гражданската квота, след нея е областният председател Димитър Бойчев.

Четвърта е ексдепутатката Диана Йорданова, а след нея се нарежда бившия зам.-министър на енергетиката Жечо Станков. Семир Абумелих, чийто идея за демонополизация на здравната каса залегна в програмата на ГЕРБ, отново е решил да се кандидатира и заема 6-о място.

"Листата е само от местни хора, 30% от имената са нови", заяви Бойчев.

"Ще водим честна и открита кампания без бомбастични обещания, а само изпълними на база на постигнатото досега и на обективен анализ за реалните възможности да надграждаме , каза водачката Ивелина Василева.

БСП се регистрира с Петър Кънев начело и имената от подредбата на областна конференция, като 4-ото място от гражданската квота бе поверено на Михаил Вълов от Тракийското дружество в Ямбол. За компенсация бившият депутат Атанас Зафиров, който не по-падна на избираемо място, влезе в ИБ на БСП.

При Обединените патриоти се запазва подредбата от последните избори, където начело е лидерът на НФСБ Валери Симеонов, следван отново от юриста Християн Митев, трети е Йордан Апостолов.

Голямата изненада е 4-ото място на лидера на ВМРО Георги Дракалиев. На местните избори той влезе в общинския съвет от гражданската квота на ГЕРБ, но сега се включва към патриотите.

Камен Костадинов ще е водачът на ДПС в Бургаска област, втори е досегашният депутат Дурхан Мустафа. На трета позиция е инж. Севим Али, а четвърта е Хатидже Алиева.


Глобяват джипито за високо кръвно


Телеграф стр. 8

От 50 до 100 лева глоба ще плащат личните лекарите за всеки пациент, който не е постигнал идеалните стойности за контрол на хроничните заболявания.

Това предвиждат текстовете на глава 6, алинея 171, договорени преди дни от Българския лекарски съюз и здравната каса в проекта за Национален рамков договор. Глобите ще се налагат от районните каси на полугодие след оценка на качеството по няколко критерия. Например, ако диабетик е със стойности на гликирания хемоглобин над 7-8 %, а на един хипертоник кръвното му е над 140/90, това ще се счита за незадоволителен контрол и на джипито ще му бъдат удържани пари за всеки пациент по отделно. Санкции ще има и за хронично болни, които са с "лош" холестерол. Глобите ще се налагат за постигнатите "незадоволителни" резултати от лечението, без значение какви са причините за това. Това значи, че дори пациентът да е виновен - да се храни не правилно или да има други вредни навици, лекарят ще си го отнесе. Ето защо столичните джипита скочиха срещу новите правила. Общопрактикуващите лекари са изпратили протестно писмо до здравния министър, председателя на БЛС и управителя на НЗОК. Дружеството на софиските ОПЛ-та настоява за незабавно преразглеждане и промяна на критериите за контрол на хроничните заболявания.

И какво от това?


Телеграф стр. 12

ТРИМА РОМИ НАБИХА аптекаря на село Стряма заради антибиотик.

В този случай има толкова много сбъркани неща, че трудно могат да бъдат разгледани всички аспекти... Да започнем от общото, даже глобалното -гълтане на антибиотици с повод и без повод. Това безотговорно отношение всъщност води до все по-голяма резистентност на бактериите и така след няколко десетилетия антибиотиците просто няма да действат и при най-елементарни инфекции. И ето доказателството на местна почва - влиза жена в аптеката и започва да буйства, че не й дават антибиотик. После правим преход към типично нашенската действителност - какво като тя няма рецепта, какво като не е била на лекар? Какво като може да получи редица усложнения без адекватна консултация?

Уви, доста често следва и въпросът "и какво като е била арестувана" - никой няма да й наложи санкция или глоба...



Свалиха болно дете от самолета


Отказаха му финансиране заради забатачени документи можело да се лекува и у нас

Телеграф стр. 7

Болно дете в тежко състояние бе спряно буквално часове преди да излети за лечение в Германия.

Бюрокрация и забавяне на документи свалиха 9-годишният Байрям от самолета часове преди животоспасяваща трансплантация.

През ноември момченцето получило одобрение от Център "Фонд за лечение на деца,, (ЦФЛД). Малко преди заминаването обаче Байрям и баба му разбрали, че здравното министерство е отказало да издаде необходимия за това формуляр S2. Решението е взето от служебния зам.-министър Атанас Кундурджиев с мотива, че операцията може да се извърши и у нас. Официален отказ и писмено становище от фонда няма.

История

Историята на малкия Байрям Апи започва още след появата му на бял свят. Детето има вродени бъбречни аномалии. Когато е само на 11 месеца, лекарите откриват и хронична бъбречна недостатъчност. От две години състоянието му се влошава, а момченцето минава на хемодиализа. Заради заболяването си то не ходи на училище, не може и да играе с приятелите си, разказва bTV. Четири пъти в седмицата Байрям, баба му и дядо му минават по 150 км от село Тъжа до Стара Загора за поредната хемодиализа. Той е най-малкият пациент в центъра. От две години обаче това е единственият шанс за живот на момченцето.



Донор

Близките му се свързват с клиника в Германия, от където разбират, че единственият шанс Байрям да оцелее е бъбречна трансплантация. Донор на детето е баба му. В края на миналата година те получават положително становище и от ЦФЛД, а на 20 февруари трябвало да летят за Германия, за да бъдат приети в немска клиника. Това обаче така и не се случва. Детето е поканено за консултации в сряда в болница "Лозенец" в София (Правителствена болница), откъдето са обявили, че могат да извършат трансплантацията.




МЗ не пусна дете за трансплантация в Германия


Операцията можела да се направи и у нас въпреки обратното становище на фонда за лечение

Ана Атанасова

Сега стр. 3

Министерството на здравеопазването e отказало трансплантация в чужбина на 9-годишно момче. Байрям Али от две години е в тежко състояние, на хемодиализа, и е имал разрешение от фонда за лечение на деца, съобщи Би Ти Ви.

Момчето има бъбречни аномалии по рождение, от 11-месечно е с хронична бъбречна недостатъчност. Близките му кандидатствали във фонда за лечение на деца за бъбречна трансплантация в Германия, като донор е бабата на детето. Байрям е получил одобрение от фонда през ноември м.г. Той и баба му е трябвало да летят за Германия вчера, но от фонда им обяснили по телефона, че от министерството на здравеопазването не са одобрили т.нар. формуляр S2 с аргумента, че трансплантацията може да бъде извършена в България.

"Решението, че детето може да се лекува в България, е взел зам.-министърът на здравеопазването Атанас Кундурджиев", обяви пред Би Ти Ви Пенка Георгиева от обществения съвет на фонда за лечение на деца. Самият фонд и лекарите, които го консултират, обаче явно смятат, че у нас операцията не може да се извърши, дори от фонда изразяват съжаление, че програмата за бъбречни трансплантации за деца в "Пирогов" е спряна преди няколко години.

Според Пенка Георгиева проблемът не е, че трансплантацията няма да бъде извършена в чужбина, а че МЗ се поставя над обществения съвет и взема еднолично решение. "Преди седмица имаше скандал в обществения съвет за едно шестмесечно бебе, което българските лекари искат да трансплантират чернодробно у нас, въпреки че нямат опит. МЗ трябва да излезе официално и да обяви какъв опит имаме и каква е успеваемостта на трансплантациите на деца в България", каза тя.

Детето е поканено за консултации в болница "Лозенец" в София, откъдето са обявили, че могат да извършат трансплантацията, съобщи Би Ти Ви. През 2012 г. Правителствена болница беше заплашена от отнемане на лиценза за всякакви трансплантации. Това стана след проверка по сигнали на родители на деца, починали след чернодробни трансплантации в болницата. Тогава агенцията по трансплантация обяви, че лечебното заведение не отговаря на критериите за трансплантации най-вече поради липса на достатъчно специалисти и брой операции, нужни според медицинските стандарти за тази дейност. До крайната мярка така и не се стигна. Година по-рано близките на двама пациенти с бъбречни трансплантации заведоха дела срещу Правителствена болница. Единият от пациентите е починал след операцията, а другият е експлантиран, тъй като е получил сепсис 2 месеца след операцията. В Правителствена за 12 години са направени едва 12 трансплантации на бъбрек от жив донор при 110 в Александровска болница. Миналата година в "Лозенец" не е имало нито една такава операция.

От МЗ обещаха коментар днес.

НЗОК махна ограниченията за лечение на хепатит


Ана Атанасова

Сега стр. 3

Ограниченията за получаване на модерните терапии за лечение на хепатит С ще бъдат премахнати. От 1 март в сила влизат нови критерии за получаване на т.нар. безинтерферонова терапия, съобщиха от НЗОК. В тях няма изричен текст, че лечение не следва да се отпуска на пациенти в терминален стадий на друго заболяване, а също и че пациентите получават само най-евтиния от трите препарата, плащани от касата.

Двете изисквания бяха остро критикувани от пациентските организации и от лекари. Дори беше сезиран ВАС, който отмени рестриктивните критерии. Занапред изписването на трите безинтерферонови терапии за лечение на хепатит С ще става само по медицински критерии, а не и по икономически, т.е. ако е назначена по-скъпа терапия, тя да се одобрява от надзорния съвет на здравната каса. Текстът да не се отпуска лечение на умиращи е отпаднал, а за наркомани и алкохолици се препоръчва първо да решат проблемите със злоупотребата с упойващи вещества и след това да им се отпусне лечение за хепатит. Освен това се разширява и кръгът от пациенти, които ще могат да се лекуват. Досега право на безинтерфероновите терапии имаха само хората в критично състояние, а занапред терапия ще получават и пациентите с по-лека форма на болестта, например без цироза.

БЮДЖЕТ


Предвижда се тази година новата терапия да получат 650 души, а касата да плати за тях 21 млн. лв.


Грипът идва преди Цветница


Очаква се да има бум на варицела и скарлатина в забавачките

Иван ПЕТРОВ

Стандарт стр. 1, 2 - 3

Нова грипна вълна се очаква в България в края на март и началото на април, предупредиха лекари. И препоръчаха хората, които са изкарали зимния грип, който предизвика епидемия, да бъдат особено внимателни, тъй като имунитетът им още е нисък.

Тази година грипът няма да ни подмине и през пролетта. Още в края на март и началото на април, преди Цветница, се очаква вирусите да атакуват най-малките и възрастните. "Още с първото по-сериозно повишаване на температурите се очаква и нова грипна вълна", обяви и директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Очакваните щамове обаче според него ще са характерните за пролетно-летния сезон, а не тези, които предизвикаха грипната епидемия през декември 2016 и януари 2017 г. "Тъй като доста хора боледуваха от грип тази година, трябва да знаят, че след тежка вирусна инфекция един-два месеца имунитетът е намален. Трябва да се пазим от други инфекции и да имаме една разнообразна храна и хранителен режим, които да подобрят за кратко време имунитета", добави още Кантарджиев.

Личните лекари също вече предупреждават пациентите си, че се задава нова вълна от грип и настинки заради рязкото затопляне. Според тях вирусите, които ще ни атакуват, са свързани с болки в гърлото, температура и стомашни неразположения. "Вируси със суха кашлица и висока температура ще атакуват най-малките ни пациенти с първите пролетни дни. Те са свързани с периода на занижен имунитет на организма ни през пролетта", обявиха педиатри. Те обаче не очакват чак такава заболеваемост, каквато имаше в началото на 2017 година. "Тези вируси ще си отидат, но по-нататък пак ще дойдат други - ентеровирусите, които също са с гърлобол. Но, тази година очакваме Господ да ни спаси от втори грип", коментираха лекари.

В същото време обаче епидемиолозите очакват повече случаи на варицела и скарлатина. "От началото на тази година случаите на варицела са с 500 повече в сравнение с миналата година, а тези на скарлатина са 300-400 пъти повече", обясниха още лекари и допълниха: "Причината за последната болест е липсата на направени микробиологични изследвания. И това, че някои доктори предписват скъпи антибиотици, които се дават рядко. А те в случая не действат". "Разковничето за скарлатината се оказват най-евтините пеницилинови илачи. Те обаче имат един недостатък - трябва да се дават често, което е кошмар за съвременните майки", допълниха педиатри.

Болните стигнаха 112 на 10 000 души

През първите две седмици на февруари нивото на интензивност на епидемичния процес на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) е по-високо от средното за страната, като общата заболяемост е 112.38 на 10 000 души (107.43 за предходната седмица). Сред наблюдаваните общо 382 104 лица от всички възрастови групи през 5-ата седмица са регистрирани 4294 случая на ОРЗ (за предходната седмица 4105). Най-висока е заболяемостта във възрастовата група 0-4 г. (539.40), следвана от възрастовата група 5-14 г. (341.01).



Децата боледуват 10 пъти в годината

Кашлицата и настинките обикновено се разпространяват чрез вируси, предавани по въздушно-капков път. Има около 200 различни вида грипни вируса, които можете да прихванете. Всяка година се влагат милиарди за закупуването на медикаменти, лекуващи грип. Възрастните се разболяват от грип между два и пет пъти в годината, докато децата прихващат грипния вирус средно по 5-10 пъти годишно.

Вижте кои са шестте най-ефективни и евтини метода, чрез които ще се предпазите от настинките и грипа:

измивайте ръцете си често със сапун

пийте в изобилие течности срещу грип

цигарите дразнят гърлото и засилват болезнеността на симптомите на грип

грипът е най-заразен през първите три дни

ходенето на сауна е много полезно против грип

стресът намалява защитните сили на организма

Касата е с нови критерии за лечение на хепатит С


Скъпата терапия няма да увеличи разходите, смятат от НЗОК

Аида ПАНИКЯН

Дума стр. 4

Ниската очаквана продължителност на живота на болни с хроничен вирусен хепатит С вече не е сред критериите за изключване от лечение със съвременни препарати. Това става ясно от публикуваните на сайта на НЗОК нови критерии за лечение на вирусен хепатит С на болни над 18 г. За пациентите с хронична инфекция и със значителен брой придружаващи заболявания, за които получават съответната терапия, е необходимо допълнително обсъждане. Ако болният злоупотребява с алкохол или наркотици, необходимо е преди прилагането на безинтерфероновото лечение да бъдат решени проблемите със злоупотребата, става ясно от критериите.

Изискванията за приложение на безинтерферонова терапия при хепатит С са съгласувани с националните консултанти по медицинска специалност гастроентерология, с председателя на Българското дружество по гастроентерология и с външни експерти по същата специалност, поясняват от НЗОК.

Новите критерии трябва да влязат в сила от 1 март т.г.

От касата уточняват, че за безинтерфероново и интерфероново лечение през 2016 г. са дадени около 21 млн. лв. и очакват с приемането на новите критерии от безинтерферонова терапия да бъдат обхванати 650 души през 2017 г. Според разчетите на касата и т.г. ще бъдат похарчени около 21 млн. лв. Оттам очакват успеваемостта от безинтерфероновото лечение да е 95-97%, което е двойно по-високо от интерфероновото.

ДУМА припомня, че в първите дни на февруари ВАС отмени критериите на НЗОК за безинтерфероново лечение на болни от хроничен вирусен хепатит, които влязаха в сила на 16 януари. Те бяха силно рестриктивни като целта бе спестяване на пари и изключваха от лечение болни "с очаквана ниска продължителност на живота поради несвързани с черния дроб съпътстващи заболявания няма да получават скъпо безинтерфероново лечение". Освен това надзорниците трябваше да преценяват какво лекарства да получат пациентите по икономическа целесъобразност, независимо от преценката на лекарите. Критериите бяха атакувани в съда от пациентската организация "ХепАктив" на 16 януари.



Доц. д-р Магдалена Миткова, ректор на Университет "Проф. Д-р Асен Златаров":

Подготвяме акредитацията на специалност "Медицина". Това е мечта на всички бургазлии


в. Капитал Daily Стр. 29



Доц. Миткова, каква беше 2016 година за Университет "Проф. д-р Асен Златаров"?

- За университета годината беше успешна - дипломирахме повече от хиляда студенти и приехме още толкова. Успяхме да стартираме сериозно подмладяване на академичния състав на университета - обявихме над 30 конкурса за хабилитиране на преподаватели и още толкова за асистенти. Разбирате, че обявяването на конкурси за млади специалисти е свързано с пенсиониране на наши уважавани преподаватели, които изпратихме с почетен вимпел и грамота. Те и сега ни помагат, но като хонорувани преподаватели. За да отговорим на изискванията за качество на обучението, преструктурирахме и някои катедри и отдели. За съжаление пълната палитра от дейности - от обучението до административните реорганизации, се наложи да провеждаме в условия на намален с близо 700 000 лв. бюджет. Но волята ни нашият университет да продължи да бъде добър пример за качествено обучение ни позволи да се справим. Спечелихме два проекта по програма "Еразъм+". Не на последно място - проведохме успешна кандидат студентска кампания. Успех са изградените съвместно с ФК "Звездичка" две футболни игрища, за които чакаме времето да позволи, за да се положи изкуствената трева, която ще бъде закупена с помощта на нашата Лаборатория по математична химия, ръководена от проф. Мекенян. Имаме ново баскетболно игрище, обновените от Лабораторията по математична химия помещения в неорганичния корпус на университета, както и вътрешен двор, с чийто европейски облик можем само да се гордеем. В същото време можем да се похвалим, че активно подготвяме и преподавателски кадри за бъдещо обучение по медицина.



Успяхте ли да запълните план-приема през 2016 година?

- План-приема изпълнихме около 85%. На 100 процента са изпълнени професионални направления като педагогика, икономика, туризъм, софтуерно инженерство, компютърни системи и технологии. За съжаление наполовина бяха намалени бройките за икономическите специалности и туризма, към които по правило има интерес. Неизпълнението на план-приема при нас дойде от техническите специалности. Там като програма и преподаване сме традиционно много силни, но от друга страна, това са специалности, при които се полагат повече усилия от страна на студентите и затова в последните години все по-малко млади хора намират мотивация да се заемат с тях. В същото време в световен мащаб започва да се чувства глад за инженери и в това ние като университет виждаме възможност да мотивираме бъдещите студенти и да ги привлечем към тези специалности. Надяваме се, че и държавата ще намери начин да стимулира младите хора да насочат интересите си към тях. Ние работим в тази посока и мисля, че ще има какво да предложим за следващите учебни години.



Имате ли нови специалности?

- Колегите подготвиха хибридна специалност "Екологичен мениджмънт". Знаете, че екологията изисква сериозни капиталовложения, които трябва да бъдат управлявани и насочвани оптимално. Новата специалност "Химия на козметичните и повърхностно активните вещества" цели да подготви студентите в една интердисциплинарна област, каквато е химията и естествените физикални фактори за здраве. Известно е, че възстановяването на здравето и дееспособността на човека е свързано с провеждането на различни рехабилитационни процедури с използването на козметични препарати и терапевтични средства под формата на кремове, гелове и унгвенти, при диагностиката, лъчетерапията, масажите и другите процедури, прилагани върху кожата. Завършилите специалността могат да работят успешно в производството на такива вещества, в рехабилитационните и СПА центровете и соларните студиа, в научноизследователските и клиничните лаборатории, където ще се занимават с извличане на полезни компоненти от лечебни билки, луги и минерални води. Възможности за успешна професионална реализация разкриват и други две нови специалности: "Компютърен индустриален дизайн" и "Автомобилна електроника", предлагани от Техническия колеж. Завършилите тези специалности ще могат да се реализират съответно в области на индустриалния, промишления, продуктови и инженерния дизайн и във всички сфери на електрониката. Приоритет на университета е също така да се развиват педагогическите специалности, които от години се радват на силен интерес от страна на младите хора. Новата специалност към направление "Педагогика на обучението" е История и философия, която подготвя специалисти и учители по история и философия в системата на средното образование.



На какъв етап е изграждането на новата сграда на Факултета по здравни грижи?

- Тази година работихме основно с финансовата подкрепа на община Бургас. Успяхме да изградим аулата и да я покрием. Сериозно намаленият бюджет на университета не ни позволи да заделим за там и собствени средства. Но аз съм оптимист и не съм се отказала да търся държавната подкрепа за нейното дострояване. Надявам се, че политиците, независимо от партийния си цвят и убеждения, ще се обединят зад каузата, че здравето на нацията е приоритет, и ще се постараят да намерят начин да се създадат добри условия в нашия университет за студентите, които ще предпочетат здравните специалности.



Кои факултети са с най-висока оценка от националната акредитация?

- Във всеки от факултетите има професионални направления с високи акредитационни оценки. Така например във Факултета по обществени науки това е педагогическото направление. При него наскоро беше увеличен капацитетът ни за обучение на студенти - получихме увеличение на магистрите от 80 на 150 бройки. Във Факултета по технически науки това е химичното направление, биотехнологиите, електроника и електротехника, компютърните системи. В Природния факултет и двете направления - "Химия" и "Екология", са с високи оценки. Очакваме комисия за акредитация на направление "Здравни грижи". Много усилия положихме за подготовка на нова специаност "Акушерки", за която очакваме одобрение от НАОА. Бюджетът на университета е намален с нови 300 хил. лв. в сравнение с предходната 2016 година и това заедно с увеличаването на минималната работна заплата е изключително предизвикателство за академичното ръководство.



Кои ще бъдат основните проекти, по които ще работите през 2017 година?

- Това са спечелените проекти по програма "Еразъм+" подготовката на проекта за център за компетентност, разбира се, ще търсим мястото си и в проектите по "Хоризонт 2020".



Какъв е приносът на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" за още по-успешното развитие на Бургас като един от основните туристически центрове в България?

- Ако се направи проучване на кадрите, които работят в сферата на туризма в Бургас, ще се види, че те са основно възпитаници на нашия университет. За съжаление, както вече ви казах, в последната година бройката за прием на нови студенти по това направление беше намалена наполовина. Като звено, което обучава, ние се стремим да подобряваме непрекъснато качеството на това обучение, както и да имаме добра връзка с работодателите, за да сме адекватни на техните изисквания за знанията, които бъдещите им кадри трябва да притежават. И смея да твърдя, че добре се справяме в това отношение.



Какви ще бъдат основните ви задачи като ректор на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" през 2017 година?

- Основната задача е да се осигури стабилно развитие на университета, да се запазят доходите на работещите в него и при възможност да се увеличат. Да се подготвят качествено документите за акредитация на университета, защото акредитационната оценка е пряко свързана с финансирането. Ще продължи обновяването на преподавателския състав и ще се положат усилия за достойна подготовка на акредитацията на специалност "Медицина". Последното не е просто нашата мечта, това е мечта на бургазлии. Тя може да стане реалност и ние ще работим за това. Имам амбицията, както вече споменах, да се превърнем във висшето учебно заведение, което ще даде старта на нов подход в синхронизирането на интересите на държава, работодатели, университети и студенти.




Отказаха трансплантация на 9-годишно дете в Германия


в. Земя стр. 2

Малкият Байрям Али можел да се лекува и в България, решил зам.-министърът на здравеопазването Атанас Кундурджиев

Отказаха трансплантация в чужбина за 9-годишно момче в критично състояние, показа разследване на bTV. Причина за отказа е решение на зам.-министъра на здравеопазването Атанас Кундурджиев, според когото детето можело да се лекува и у нас, уточни Пенка Георгиева от обществения съвет на Фонда за лечение на деца. На 20 февруари, понеделник, детето трябваше да пътува за клиника в Германия, където да му бъде трансплантиран бъбрек. Малкият Байрям Али втора година е в тежко състояние и на хемодиализа. Заради заболяването момчето не ходи на училище, не можа да играе. Той е най-малкият пациент в центъра по хемодиализа в Стара Загора. 4 пъти в седмицата Байрям, баба му и дядо му минават по 150 км от село Тъжа до Стара Загора за поредната хемодиализа. От две години това е единственият му шанс за живот.

Доктор Васил Чолаков приема малкия пациент, след като други диализни центрове са го отпратили. В тежката зима лекарят води детето на процедурите с личния си автомобил. Момченцето е с вродени бъбречни аномалии. Когато е на 11 месеца, лекарите откриват хронична бъбречна недостатъчност, заради което родителите му го предават на грижите на бабата и дядото. От две години състоянието му се влошава и близките подават документи към Фонда за лечение на деца в чужбина. От клиника в Германия казват, че единственият шанс да живее е бъбречна трансплантация. Бабата е бъбречен донор на момченцето. Трансплантацията в чужбина е одобрена с решение на Фонда от ноември миналата година. Официален отказ и писмено становище от Фонда за лечение на деца няма. В телефонен разговор казват на близките, че от Министерството на здравеопазването не са одобрили т. нар. формуляр S2 с аргумента, че трансплантацията може да бъде извършена и в България. От сряда започва подготовката на детето за трансплантация в правителствената болница "Лозенец" в София. От там са обявили, че могат да извършат трансплантацията.



Фондът за лечение отпуснал 22.5 млн. лв. за 1375 деца през 2016 г.


в. Земя стр. 2

Над 22.5 милиона лева са разписани и отпуснати за лечението на 1375 деца през 2016-а, но за изминалата година десет от тях са починали. Това разкри пред БНР директорът на Центъра "Фонд за лечение на деца" проф. Владимир Пилософ. По думите му от Фонда не били активни в привличането на чужди специалисти, които консултират нуждаещи се деца на място. Досега само две наши болници са използвали трайно във времето тази практика. Предстои подобен обмен на опит и практики да се случи в областта на офталмологията, ортопедията и онкохематологията, информира Пилософ. "Има много области, в които българските специалистите се броят на пръстите на едната ръка. Специалистите, които работят с деца, независимо с каква патология, са запознати със спецификата в детската възраст и имат необходимите познания. В определени области техният списък не е дълъг", обясни професорът, запитан за експертните становища. Всяко дете, което трябва да отиде в чужбина, получава становище от минимум двама външни експерти, допълни той. Според проф. Владимир Пилософ процентът на откази е нормален, а в него влизат различни видове откази, включително когато не е спазена процедурата.



Какво показва ревизията на кабинета "Борисов"


Обобщен доклад за състоянието на министерствата и дейността по провеждане на обществени поръчки

в. Земя стр. 7

Данните, съдържащи се в докладите на министрите, показват:

1) в част от министерствата не са установени нарушения при провеждането на обществените поръчки. Отчетени са единични случаи на допуснати административни и технически пропуски, които не са от такова естество, че да доведат до отмяна на решенията на възложителя (напр. непълно комплектувани досиета за проведени обществени поръчки, неспазване на срока за сключване на договора, неспазване на срока за изпращане в АОП и публикуване в профила на купувача на информация за сключени и изпълнени договори и др.). Това са Министерството на финансите, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Министерството на земеделието и храните, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на образованието и науката, Министерството на туризма, Министерството на енергетиката, Министерството на културата, Министерството на правосъдието и Министерството на външните работи.

2) в някои от техническите задания или документациите за обществени поръчки са включени условия и изисквания към кандидатите, които дават предимство или необосновано ограничават участието на лица в обществените поръчки.

Такива са обществените поръчки, проведени от:

2.1. Агенция "Пътна инфраструктура", а именно:

Обществена поръчка с предмет: "Избор на изпълнител за поддържане на автомагистрален участък от АМ "Хемус" от км 0+000 до км 78+554 и пътна връзка "Прелок" от км. 0+000 до км 3+024, включително и принадлежащите пътни връзки, поддържане осветлението на тунели "Витиня", 'Топли дол", "Ечемишка" и "Правешки хан" с обслужващите ги подстанции и далекопроводи, охрана на пътните съоръжения и принадлежности в обхвата на автомагистралата на територията на ОПУ - София и ОПУ-Ловеч, стопанисвани отАПИ" (проведена през 2015 г.);

Обществена поръчка с предмет: "Избор на изпълнител за поддържане на автомагистрален участък от АМ 'Тракия" от км 0+000 до км 208+181 и пътна връзка "Марица" с дължина 2,250 км, включително и принадлежащите пътни връзки, поддържане осветлението на тунел 'Траянови врата" с обслужващите го подстанции и далекопроводи, охрана на пътни съоръжения и принадлежности в обхвата на автомагистралата на територията на ОПУ - София, ОПУ-Пазарджик, ОПУ - Пловдив и ОПУ-Стара Загора, стопанисвани от АПИ" (проведена през 2015 г.).

2.2. Министерство на икономиката - докладвани нарушения по ЗОП, изразяващи се в залагане на дискриминационни условия в техническите спецификации (процедури за определяне на изпълнител по ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика").

2.3. Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия - обществена поръчка с предмет: "Надграждане и разширяване на уеб базирана информационна система за обслужване и вътрешна комуникация между българските служби по търговско-икономически въпроси в чужбина и ИАНМСП" (с прогнозна стойност: 625 000 лв., без ДДС), проведена през 2016 г. Процедурата е проведена при липса на конкуренция (становище на АОП за незаконосъобразност на така обявената процедура. За извършеното нарушение са сезирани АДФИ и Сметната палата).

2.4. Агенция по заетост - обществена поръчка с предмет "Осигуряване на комплексна услуга за извънгаранционна поддръжка и ремонт на служебните автомобили" на централна администрация на Агенцията по заетост.

3) Забавяне в стартирането на процедурите за възлагане на обществени поръчки. Докладвани са случаи на забавяне при стартирането на обществени поръчки от:

3.1. Министерството на земеделието и храните - обществена поръчка за изготвяне на последваща оценка (ex-post) на Програмата за развитие на селските районен 2007 - 2013 г. (според информацията от МЗХ неизпълнението на този ангажимент ще доведе до риск от спиране на средствата по ПРСР от Европейската комисия).

3.2. Министерството на здравеопазването - обществени поръчки за застраховане на санитарните автомобили на центровете за спешна медицинска помощ и центровете по трансфузионна хематология (след подаден сигнал в КЗК от комисията е установено, че обществената поръчка не отговаря на изискванията на ЗОП) и обществена поръчка за охрана на сградите на министерството.

3.3. Министерството на вътрешните работи - забавеното провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки, свързано с изпълнение на РМС от 02.11.2016 г, с което се възлага на МВР да координира, контролира и разходва допълнително отпуснатите средства за спешно подпомагане в рамките на фонд 'Убежище, миграция и интеграция" и фонд "Вътрешна сигурност". За изразходване на средствата по тези фондове се предвижда откриване на около 94 броя обществени поръчки с обща стойност над 178 млн. лв. без ДДС. Процесите по откриването на поръчките са забавени, което поставя в риск изпълнението и усвояването на заложените средства (периодът на финансирането е 30.09.2016 -30.09.2017 г). В тази връзка съществува и риск от образуване на наказателна процедура от страна на ЕК поради неспазване на поетите от България ангажименти в качеството й на държава в процес на присъединяване към Шенгенското пространство.

3.4. Министерството на отбраната - късното утвърждаване на годишния План за обществени поръчки и многократното коригиране на Единния поименен списък на обектите за строителство и строителни услуги са станали причина за забавеното стартиране на някои обществени поръчки в МО. Пример - обществена поръчка с предмет "Доставка на хранителни продукти и напитки" е стартирала през ав!уст 2015 г., след като срокът за изпълнение на предишния договор е бил вече изтекъл преди това - през юни същата година.

3.5. Агенция по вписванията -обществена поръчка с предмет "Разширяване капацитета на масивите за съхраняване на данни и за изграждане на нова система за генериране на резервни копия на Имотния регистър, Търговския регистър, Регистър БУЛСТАТ и РИОС". От Комисията за защита на конкуренцията е наложена мярка "спиране изпълнението" на процедурата до произнасяне по съществото на жалбата, поради което се генерира голямо забавяне, което може да доведе до сериозни последици за функционирането на посочените регистри.

4) Закъснение при сключването на договори и рамкови споразумения за някои обществени поръчки поради обжалване на решенията на възложителя.

4.1. Министерството на околната среда и водите - обществена поръчка с предмет: "Надграждане на геоинформационната система за управление на водите и

" докладване", обществена поръчка с предмет: "Подобряване на Информационната система към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие в България" и обществена поръчка с предмет "Избор на изпълнител за извършване на анализи и проучвания на видовете и природните местообитания в България".

4.2. Агенция "Пътна инфраструктура" - обществена поръчка с предмет: "Проектиране, изграждане и въвеждане на електронна система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа на база изминато разстояние за превозни средства с обща технически допустима максимална маса над 3,5 т (тол) и на база време леки автомобили с обща технически допустима максимална маса до 3,5 т (електронни винетки). Към датата на проверката обществената поръчка е обжалвана многократно с искане за налагане на временна мярка "спиране на процедурата".

5) Неспазване на законово определени срокове за произнасяне по жалби от страна на Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд (по данни на МФ) - Процесите на обжалване и спиране на провеждането на обществени поръчки водят до значителни закъснения във възлагането и непреодолими затруднения за публичните институции за осигуряване на необходимите им стоки и услуги;

6) Зачестили случаи, при които има индикации за картелни споразумения (по данни на МФ) -специфичен риск в област на централизираното възлагане на обществени поръчки са съгласуваните действия/практики от страна на търговци в определен сектор. Те увреждат реалната конкуренция и водят до неизгодни финансови условия за публичната администрация. Независимо от възможност в подобни случаи да бъде сезиран антимонополният орган, случаите на картел се доказват трудно, а делата продължават години, поради което не е налице реален ефект.

III. Предложени мерки за преодоляване на пропуските при възлагане на обществени поръчки.

За да се ограничат случаите, в които се допускат нарушения при прилагането на Закона за обществените поръчки от министрите, са предложени конкретни мерки, като:

1) Повишаване на административния и експертния капацитет на служителите от звената за обществени поръчки чрез увеличаване на числения им състав (в институциите, където са определени един или двама служители) и организиране на специализирани обучения и семинари за прилагане на Закона за обществените поръчки и правилника за неговото прилагане (ППЗОП);

2) Изграждане и въвеждане в експлоатация на централизирана уеб, базирана платформа за възлагане на електронни обществени поръчки (към момента се подготвя техническа спецификация и документация за възлагане на поръчката в съответствие с последните изменения на Закона за електронното управление и предстои откриване на процедурата в срок до края на февруари 2017 г.);

3) Да се обмислят възможности за изменение на Закона за обществените поръчки и правилника за прилагането му (ППЗОП), както и на Закона за защита на конкуренцията за оптимизиране на изискванията за участие в процедурите по възлагане на обществени поръчки, и за обжалване на решенията на възложителите.

Заключение

Данните, съдържащи се в докладите на министрите, очертават, наред с позитивите в общото състояние и функциониране на министерствата, също така и някои повтарящи се през годините недостатъци в чувствителната област на обществените поръчки, касаещи тяхното планиране, подготовката на документацията и провеждането на процедурите. Очакванията за тяхното преодоляване са насочени към последователни действия за повишаване административния капацитет на държавните служители и осъществяване на промени от организационен и законодателен характер.



Със съкращения (Заглавието е на ЗЕМЯ)
20.02.2017
Национални телевизии


Скандален отказ на Фонда за лечение на деца


БТВ, Новини в 19.00 часа

Водещ: Скандален отказ на Фонда за лечение на деца. 9-годишно момче, което днес трябваше да бъде прието за трансплантация на бъбрек в германска клиника, беше спряно заради липса на формуляр от Министерството на здравеопазването. И го насочват за лечение у нас.

Репортер: Той е най-малкият пациент в центъра п хемодиализа в Стара Загора и е с хронична бъбречна недостатъчност.

Селима Али: Много мечтае за вода, обаче не му позволяват, защото той се надува.

Репортер: Четири пъти в седмицата Байрям, баба му и дядо му минават по 150 километра за поредната хемодиализа. И така вече две години. Одобрен е за хемодиализа в чужбина с решение на фонда от ноември миналата година. И трябваше да бъде приет в германска клиника днес.

Селима Али: И един ден преди това ни звънят и ни казват, че няма да пътуваме. Можело да бъде трансплантацията тук в България.

Байрям Али: Добре, след като го има това лечение, тази клиника в България, защо не ни казаха толкова години?

Репортер: Официален отказ и писмено становище от фонда няма. По телефона казали на близките, че причината е в здравното министерство, които не са одобрили т.нар. формуляр S2.

Д-р Васил Чолаков: За да се стигне до тази заповед, смятам, че процедурата е преминала през обсъждане и експертно становище, че тази операция не може да бъде извършена в България.

Репортер: Тази сутрин по бТВ Пенка Георгиева от обществения съвет на фонда обясни, че е разговаряла с шефа на фонда и решението било в сряда детето да постъпи в наша болница.

Водещ: Каква е причината за внезапната смяна на решението на държавата и каква ще бъдат съдбата на малкия Байрям, отговорът от зам.-министъра на здравеопазването д-р Атанас Кундурджиев утре в Тази сутрин.
Национални радиа


Здравната каса ще поема лечението и на по-леките случаи на Хепатит С


БНР, Новинарски час



Водещ: Денят донесе новина за страдащите от коварния Хепатит С. Здравната каса вече ще поема лечението и на по-леките случаи. За целта са подготвени нови критерии за достъп. Какви са те и как ги приемат пациентските организации, чуйте от репортера Мария Филева.

Репортер: Промените засягат 650 пациенти. Средствата, отделени за лечението им, ще са колкото и миналата година – 21 милиона лева. От касата обаче уверяват, че ефектът ще е по-голям, защото ще бъдат обхванати и заболелите с по-леки форми на чернодробно увреждане и ще се прилагат директно действащи антивирусни средства, които осигуряват два пъти по-висока успеваемост от стандартната интерферонова терапия. В дългосрочен план пък ще намалее броят на болните от Хепатит С. Социалният ефект от новите мерки ще е в поемането на по-млади пациенти, при които е възможно пълно оздравяване. От пациентските организации приветстват предложенията на здравната каса.

Станимир Хасърджиев, Национална пациентска организация: падат изискванията за това човек да бъде едва ли не само тежко болен. Критериите сега ще позволят включително по-млади пациенти в по-начален стадий на заболяването да получат своето лечение, както е по цял свят. В крайна сметка смисълът на лечението на Хепатит С е човек да се излекува максимално бързо и да няма време вирусът да увреди черния му дроб и да се стига до усложнения. Като цяло критериите са съобразени с това, което и лекари, и пациенти искаха, а то е по-добър достъп до терапия.

Репортер: Ще стигнат ли заложените средства?

Станимир Хасърджиев: Това е прогнозна стойност. Най-вероятно здравната каса е направила тези изчисления на базата на преговори с фармацевтичните компании, постигнати по-добри цени и условия, в сравнение с миналата година. Ангажимент на здравната каса си е да осигури тези средства. Или ако те не са налични, да уведомят политиците, които гласуват бюджетите на здравната каса.




Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница