П р а в и л н и к за осигуряване на безопасни условия на



страница1/5
Дата11.01.2018
Размер1.35 Mb.
#44076
  1   2   3   4   5


Професионална гимназия по механоелектротехника “Ген. Иван Бъчваров” – гр. Севлиево


УТВЪРЖДАВАМ: _____________

ИВАН ТОМЕВ



Директор на ПГМЕТ "Ген.Иван Бъчваров" гр.Севлиево


П Р А В И Л Н И К

ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА

ВЪЗПИТАНИЕ, ОБУЧЕНИЕ И ТРУД В ПРОФЕСИОНАЛНА

ГИМНАЗИЯ ПО МЕХАНОЕЛЕКТРОТЕХНИКА

ГЕН.ИВАН БЪЧВАРОВ” – СЕВЛИЕВО



С Е В Л И Е В О

2009 г.

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е
ГЛАВА ПЪРВА ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
РАЗДЕЛ 1Област и ред за прилагане на Правилника ………………………………………………стр.3
РАЗДЕЛ 2 Задължения, отговорности и права на длъжностните лица и учещите за осигуряване и

спазване на безопасните и здравословни условия и правила на възпитание обучение и труд …..стр.4


ГЛАВА ВТОРА УСЛОВИЯ ЗА БЕЗОПАСНО И ЗДРАВОСЛОВНО ПРОВЕЖДАНЕ

НА ВЪЗПИТАНИЕТО, ОБУЧЕНИЕТО И ТРУДОВАТА ДЕЙНОСТ …………………..........стр.20
РАЗДЕЛ 1

Изисквания към машините, съоръженията, дейностите и работните места за безопасна работа ..стр.21


РАЗДЕЛ 2 Хигиенни и здравословни изисквания за работните места и за

учебно-производствената дейност на учениците ……………………………………………………стр.25


РАЗДЕЛ 3 Противопожарна охрана …………………………………………………………….......стр.35
РАЗДЕЛ 4 Работно облекло и лични предпазни средства ………………………………………....стр.38
РАЗДЕЛ 5 Правила и изисквания за безопасна работа в учебните кабинети и лаборатории с

машини, съоръжения, инструменти и други работни места и дейности …………………………...стр.39


ГЛАВА ТРЕТА ИНСТРУКТАЖИ И ОБУЧЕНИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТТА, ХИГИЕНАТА НА

ТРУДА И ПРОТИВОПОЖАРНАТА ОХРАНА ………………………………..стр.65
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА ТРУДОВИ ЗЛОПОЛУКИ ………………………………………………...стр.66

ГЛАВА ПЕТА ОКАЗВАНЕ НА ПЪРВА ДОЛЕКАРСКА ПОМОЩ ПРИ УВРЕЖДАНЕ НА

ЗДРАВЕТО ПРИ РАБОТА ………………………………………………………………………......стр.66
ГЛАВА ШЕСТА ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ ……………………………..………......стр.67

ИНСТРУКЦИИ ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА…………………………………………………...стр.68-89

Глава първа

Общи положения
Раздел I

Област и ред за прилагане на правилника


Чл.1. Настоящият правилник за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд се регламентират с Кодекса на труда , Закон за здравословни и безопасни условия на труд /ДВ бр.124/1997 г.изм.бр108/2008г./, чл. 5 от Инструкция на МОН от 05.07.1996 г. за изискванията за безопасни условия на възпитание, обучение и труд в системата на народната просвета,Указание на МОН по прилагане на Инструкцията за изискванията за безопасни условия на възпитание,обучение и труд в системата на народната просвета по отношение на инструктажите по безопасност,хигиена на труда и противопожарна охрана от 17.01.1997г. и всички действащи подзаконови актове,отраслови и ведомствени правила за здравословни и безопасни условия на труд,съответстващи на дейността им, Указание за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в детски градини, училища и обсл.звена от м.септември 2002г. По смисъла в термина “Безопасни условия на възпитание, обучение и труд” се включват и хигиенните условия и противопожарната охрана.

Чл.2 Правилникът определя основните изисквания, които трябва да се осигуряват и спазват при провеждане на възпитанието, обучението и трудовата дейност в училището, за да се предотвратят евентуални трудови злополуки и заболявания на учителите, служителите и учениците в процеса на теоретичното обучение, учебната и производствена практика, при извънучилищни дейности, организирано придвижване на ученици и друг персонал като пешеходци или пътници в трансп. средства.

Чл.3 /1/ Правилникът е задължителен за всички участници в учебно възпитателния процес и/или в трудовата дейност и урежда техните права, задължения и отговорности по осигуряване, контролиране и изпълнение на безопасните условия на възпитание, обучение и труд.

/2/ Освен изискванията по този правилник, да се спазват и установените в Република България единни, отраслови и ведомствени правила, норми и изисквания за безопасни условия на работа, съответстващи на дейността.

Чл.4 Отговорност за изпълнението на правилника носят ръководството на училището и съответните длъжностни лица. Виновните се привличат към административна и наказателна отговорност, съгласно действащите закони и разпоредби.

Чл.5 При сключване на договори с други организации за провеждане на производствена или друг вид дейност, да се предвиждат мерки за осигуряване на безопасни условия на обучение и труд.

Чл.6 Правилникът се утвърждава от Директора на Професионална гимназия по механоелектротехника “Ген.Иван Бъчваров”.

Чл.7 Правилникът се актуализира преди въвеждане на нови машини, съоръжения и технологии, материали и вещества при разкриване на нови работни места и дейности, при изменение на правилата, нормативите и изискванията.

Чл.8 Забранява се изпълнението на заповеди , нареждания и др., които противоречат на този правилник.

Чл.9/1/ Не се сключват трудови договори за работа със учители и служители, които :

1.нямат необходимата квалификация и документ за провоспособност;

2.не са навършили 18 години и нямат разрешение от областната инспекция по труда;

3.не са преминали предварителен медицински преглед;

/2/.Не се допускат на работа учители и служители, които:

1.не са сключили трудов договор;

2.не са инструктирани и запознати с правилата и изискванията за безопасна работа;

3.са употребили алкохол.

Чл.10 За работните места на лицата с трудови договори, местата за обучение и трудова дейност на учениците, машините и съоръженията, кабинетите и работилниците, да се изготвят и поставят на видно и подходящо за ползване място, инструкции за безопасна работа.

Чл.11/1/ На работните и учебните места където съществуват опасности, които не могат да бъдат отстранени чрез технически средства за колективна защита или с други методи, да се поставят съответните знаци и сигнали съгласно Наредба 4 “За знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарната охрана” /ДВ 77/1995 г./

/2/ Сигналите за безопасност да бъдат обявявани по подходящ начин, да бъдат ясни и недвусмислено възприемани.

Чл.12 Установяването, разследването, регистрирането и отчитането на трудовите злополуки да се извършва в съответствие с Кодекса за задължително обществено осигуряване и Наредбата за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки.”
Раздел II

Задължения, отговорности и права на длъжностните лица и учащите за осигуряване и спазване на безопасните и здравословини условия и правила на възпитание, обучение и труд

Чл.13 Конкретните задължения, отговорности и права за осигуряване на безопасни и здравословни условия на възпитание, обучение и труд да се вписват в длъжностната характеристика за длъжността.

Чл.14/1/ Задължения, отговорности и права на директора на просветното звено:

1.Отговаря за цялостното изпълнение на изискванията по ПБТ в училището, инструкция на МОНТ от 5 юли 1996г. за изискванията за безопасни условия на възпитание, обучение и труд в системата на народната просвета, по други действащи нормативни документи и указания и заповеди от МОН, по въпроси на охраната на труда в съответствие с чл.14 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд от 1997 г.

Утвърждава Правилник за осигуряване на безопасни и здравословни условия на възпитание, обучение и труд на просветното звено, което ръководи.

Организира запознаване на учениците, педагогическия и непедагогическия персонал и родителите с правилника за осигуряване на безопасни и здравословни условия на възпитание, обучение и труд.

Създава условия за опазване на живота, предпазване от рискове и укрепване здравето на учащите се.

2.За организиране на изпълнението на дейности, свързани със защитата и профилактиката на професионалните рискове, както и за осъществяване на координация и контрол по осигуряване на безопасни и здравословни условия на възпитание, обучение и труд, в съответствие с изискванията на Закона за здравословни и безопасни условия на труд, Директорът назначава или определя длъжностно лице с подходящо образование и квалификация.

3.Прави оценка на риска за здравето и безопасността, която да обхване работните и учебните процеси, работното оборудване, помещенията, работните места, организацията на труда и др. странични фактори.

4.Планира подходящи мерки за предотвратяване на риска в съответствие с направената оценка на риска, а когато това не е възможно, да осигури защитата на работещите и учащите.

5.Да създаде необходимата организация за осъществяване на наблюдението и контрола по изпълнение на планираните мерки.

6.Да отчита специфичните опасности за учителите, служителите и учащите, които се нуждаят от специална закрила, включително и тези с ограничена трудоспособност.

7.Да предвиди съответни улеснения на работните места за лицата, нуждаещи се от специална закрила при изпълнение на трудовите им функции.

8.Да осигури ефективен контрол за извършване на работата и провеждането на учебния процес без риск за здравето и по безопасен начин.

9.Да не допуска до местата, където същетвува сериозна или специфична опасност за здравето и живота, лица, които не са подходящо обучени, инструктирани и екипирани.

10.Осигурява обслужване на своите учители и служители от служба по трудова медицина.

11.Изисква и осигурява медицински преглед на учащите преди постъпването им в просветното звено и периодичен преглед на допуснатите по изключение до учебна и производствена практика. Организира заедно с медицинското лице, провеждане на всички задължителни или необходими здравни мероприятия и поддържането на реда и хигиената в сградата и двора.

12.Осигурява на всеки работещ подходящо обучение по здравословни и безопасни условия на труд в съответствие със спецификата на всяко работно място и професия.

13.Осигурява и упражнява контрол по прилагане и спазване на изискванията за провеждане на инструктажите и обученията по БХТ и ПО.

14.Осигурява към длъжностните характеристики на работещите в просветното звено, да се вписват конкретните им задължения за осигуряване на безопасни условия на труд.

15.При сключване на трудовия договор работодателят запознава учителя или служителя с трудовите задължения, които произтичат от заеманата длъжност или изпълняваната работа.

16.Осигурява разработването и утвърждава инструкции за правилна и безопасна работа с отделните машини, апарати и съоръжения, за учебните кабинети, лаборатории и работилници, съответстващи на нормативните изисквания и съобразени с психологическите особености на учащите и липсата на трудови навици. Инструкциите се обявяват по подходящ за ползване начин на работните места.

17.Предприема необходимите мерки за координация на действията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, Когато на един обект или работна площадка се извършват работи или дейности от учители и служители и на други работодатели.

18.Сключва договор с предприятие /фирма/ за провеждане на производствена практика, като в него подробно се записват задълженията на двете страни за осигуряване на безопасните и здравословните условия, при които ще работят учащите.

19.Лично отговаря по изпълнението и контрола за безопасните условия на възпитание, обучение и труд на учащите през време на учебната и производствената практика в работилниците, кабинетите, лабораториите и извън просветното звено.

20.Осигурява подходящи помещения за учебни кабинети, лаборатории и работилници, като не допуска превръщане на подходящи тавански, избени или сутеренни помещения за такива.

21.Осигурява необходимите средства за мероприятия по охрана на труда.

22.Осигурява спазването и прилагането на държавни и отраслови норми за безопасност и здраве при усвояване на нови или вече произвеждани съоръжения, апарати, уреди и др. в учебните работилници.

23.Осигурява снабдяването с работни и специални облекла и лични предпазни средства, както и периодично да се внасят в тях необходимите подобрения, според изменилите се условия.

24.Осигурява условия за санитарно-битово и медицинско обслужване на учителите, служителите и учащите.

25.Провежда своевременно поддържане на работното оборудване за осигуряване на безопасното му използване.

26.Осигурява щателен преглед на целия сграден фонд на просветното звено /или на част от него/ след извършен основен ремонт, като особено внимание се обръща на закрепването на вратите, прозорците, обезопасяването на електрическите инсталации и съоръжения /зануляване, заземяване/, монтирането на машините, изискванията по хигиената на труда, противопожарната охрана и т.н.

27.Ежегодно да докладва на педагогическия съвет за състоянието по БХТ и ПО, за причините довели до трудови злополуки и предприетите мерки за отстраняването им.

28.Задължително установява, разследва и регистрира всяка станала трудова злополука и известните му случаи на професионални заболявания по реда и начина, определен с Кодекса за задължително обществено осигуряване.

29.Осъществява взаимодействие и координация с органите на МТСП, МЗ, МВР, отрасловите министерства и ведомства и с местните органи на държавната власт в дейността си по осигуряване на безопасни и здравословни условия на възпитание, обучение и труд.

30.Организира дейността и отговаря за пожарообезопасяването чрез спазване на действащите норми, правилници и наредби и др. за предотвратяването и ликвидирането на аварии и пожари.

31.Осигурява необходимото противопожарно оборудване и мястото за разполагането му.

Съгласувано с противопожарните и други компетентни органи, определя пътищата за евакуация на учители,служители и учащи.

Следи за състоянието на проходите за евакуация, за правилната експлоатация на отоплителните съоръжения, електрическите инсталации и спазването на ПСТН.

32.Осигурява изготвянето на инструкции и издава съответни заповеди за спазване на изискванията и правилата за пожаробезопасност.

33.Осигурява спазване на всички правила за пожаробезопасност при провеждане в просветното звено на несвойствени мероприятия /вечери, новогодишни празненства и др./

34.Когато изходът от просветното звено е в близост до улица с интензивно движение, да осигури съответно обезопасяване.

35.Своевременно предоставя на учителите, служителите и учащите необходимата информация за състоянието на условията на труд, за рисковете за здравето и безопасността им, както и за мерките, които се предприемат за отстраняването или контролирането на тези рискове.

Чл.15/1/Задължения за осигуряване на безопасни и здравословни условия на възпитание, обучение и труд на лицето, заемащо длъжността Помощник директор по учебната и производствена практика:

1.Изпълнява заедно с директора целия обем от задължения свързани с организирането, ръководството и управлението на дейността по осигуряване на здравословни и безопасни условия на възпитание, обучение и труд в процеса на учебната и производствената практика с учащите.

2.Създава условия /чрез пълното обезопасяване на машините, уредите, апаратите, инсталациите, уредбите/ и осигурява спазване по всички работни места на нормативните изисквания за безопасна работа.

3.Преговаря и подготвя за сключване на договор с предприятие, /фирма/ за провеждане на производствена практика, като в договора подробно се записват задълженията на страните за осигуряване на безопасни и здравословни условия, при които ще работят учениците.

4.Съдейства и контролира за редовното и правилно провеждане на инструктажите и обучението за безопасна работа.

5.Организира изготвянето на инструкции за правилна и безопасна /включително и за пожаробезопасна/ работа с отделните машини, апарати и съоръжения, за учебните кабинети, лаборатории и работилници - съответстващи на нормативните изисквания и съобразени с психологическите особености на учащите и липсата им на трудови навици.

Изготвените проекти да представя на директора за утвърждаване.

6.Да изисква от учителите по учебна практика и водещите упражненията в кабинетите и лабораториите, да поставят на видни места инструкции за безопасна работа.

7.Да спира работата на машини, съоръжения, уреди, прибори, превозни средства, работа в помещения и други, когато не са безопасни според действащите правилници и норми или съществува реална опасност за живота и здравето на хората.

8.Осигурява и изисква провеждането на учебната и производствената практика да става с използване на работно, специално работно облекло и ЛПС.

9.През време на трудово обучение или при учебна и производствена практика, както и през време на каквато и да било друга дейност, да не допуска възлагане на несвойствени за учениците работи.

10.Съвместно с медицинския фелдшер да извършват периодичен контрол в учебните кабинети, лаборатории, работилници, салони за физкултура и др. за санитарно-хигиенното състояние на учебните места, правилното действие на вентилационните уредби, отоплението, осветлението, шума, физическото натоварване, ползването на работното облекло и ЛПС, продължителността на учебния работен ден и други. При констатирани нарушения от установените норми, да предприема мерки за тяхното отстраняване или да информира директора за необходимостта от решение.

11.Осигурява снабдяване с необходимите годни и безопасни инструменти, съоръжения, противопожарни уреди и др.

12.Отговаря за изправното състояние на МПС.

13.Грижи се за осигуряване, наличие и ползването на необходимите нормативни документи /общодържавни и отраслови/, регламентиращи изискванията свързани с безопасното провеждане на учебния процес.

14.Изпълнява в срок заповедите на директора на просветното звено и предписанията на контролните органи за отстраняване на допуснати нарушения по БХТ и ПО.

Пряко ръководи изпълнение на мероприятия за подобряване на условията за възпитание, обучение и труд в просветното звено, както и за недопускане или ограничаване на причини, водещи до трудови злополуки и професионални заболявания.

15.Следи за наличността и изправността на противопожарните уреди и съоръжения. Не допуска използването им за никакви други цели, освен при нужда за гасене на запалване или пожар.

16.Организира провеждането на противопожарна подготовка на работниците и служителите от обслужващия и преподавателски състав с изучаване на изискванията по противопожарната охрана и правилата за ползване на наличните средства за гасене, с периодични проверки на знанията.

17.Следи за състоянието на проходите за евакуация, за правилната експлоатация на отоплителните съоръжения и електрическите инсталации и уреди и спазване на противопожарните норми.

18.Организира и провежда за учениците обучение по противопожарни знания и подготовка.

19.Изпълнява задължения на работодателя за спазване разпоредбите на КТ във връзка с работното време, почивките и отпуските на щатния персонал.

20.Изпълнява и всички други задължения по БХТ и ПО и трудовите правоотношения предвидени в нормативни документи за длъжността.

21.Осъществява от името на директора координация в работата за осигуряване на безопасни и здравословни условия на възпитание, обучение и труд за щатния персонал и учениците, за предпазване от рискове и укрепване здравето на учениците.

22.Провежда начален инструктаж по БХТ и ПО с:

а/ всички новопостъпващи на работа в просветното звено като учители и служители;

б/ всички ученици със започване на учебната година;

в/ учители, служители и ученици /учащи/, изпратени временно на работа или да продължат обучението си в просветното звено.

Оказва помощ и упражнява контрол за правилното провеждане на инструктажа на работното място и периодичният инструктаж.

Контролира спазване на изискванията от нормативните документи, свързани с осигуряване на специална защита на младежите и девойките под 18 г. възраст:

а/ определянето на учениците за производствена практика да става след обстоен медицински преглед и лекарско заключение;

б/ установеното работно време и почивки при учебната и производствена практика;

в/ микроклимат, осветление, шум, вибрации, вредни вещества;

г/ физическо натоварване, работно облекло и ЛПС.

23.Консултира и подпомага директора и другите длъжностни лица при изпълнението на задълженията им за осигуряване и прилагане на изискванията за безопасни и здравословни условия на труд при осъществяване на учебната и трудовата дейност.

24.Осъществява от името на работодателя контрол за спазване на нормите и изискванията на законодателството и за изпълнението на задълженията на работниците и служителите /педагогически и непедагогически персонал/.

25.Прилага мерки за въздействие при нарушения на норми и изисквания и при неизпълнение на определените задължения.

26.В случаи на констатирани нарушения:

а/ дава предписания на съответните длъжностни лица за тяхното отстраняване;

б/ информира директора и предлага съответни мерки, включително и за налагане на санкции на виновните длъжностни лица.

27.При констатиране на непосредствена опасност за живота и здравето на работещите и учениците спира машини, съоръжения, работни места и незабавно информира за това съответното длъжностно лице за предприемане на мерки и отстраняване на опасностите.

28.Периодично през учебната година и за всяка изтекла, изготвя анализ на дейността и състоянието на безопасните и здравословни условия на възпитание, обучение и труд, който се обсъжда в комитета /групата/ по условия на труд и от ръководството на просветното звено.

29.Създаване на интегрирана политика за превантивност, обхващаща организацията на работа, технологии, работни места и обвързваща всички участници в учебната и трудовата дейност.

30.Организиране на ефективна система за защита и профилактика на професионални рискове.

31.Организира и участва в разработването на правилник за вътрешния трудов ред, по отношение задълженията на длъжностните лица, учителите, служителите и учениците, за осигуряване на здравословни и безопасни условия на възпитание, обучение и труд.

32.Осигурява измервания и систематизира данните, характеризиращи условията на обучение и труд.

33.Организира извършването на оценка на условията на работа и участва при определянето на длъжностите с право на допълнително трудово възнаграждение и допълнителен отпуск за вредни и специфични условия на труд, както и за ползване на безплатна предпазна храна и противоотрови.

34.Контролира правилното осигуряване и консумиране на безплатната предпазна храна и другите профилактични форми в съответствие с Наредбата на МТСГ и МЗ.

35.Организира набавянето на необходимите правилници по безопасността на труда, наредби, стандарти и други нормативни документи.

36.Организира и участва в работата по установяване и оценката на професионалните рискове.

37.Организира разработването на проекти, програми и конкретни мерки за предотвратяване на риска за живота и здравето на учениците, учителите и служителите.

38.Организира и участва при подготовката и изготвянето на оценки и становища относно съответствието с изискванията на безопасност и здраве при работа на проекти и при въвеждането в експлоатация на обекти, производства, технологии, работно оборудване и работни и учебни места.

39.Извършва проучване на възможностите и качеството на предлаганите услуги от звената, включени в националната инфраструктура за оказване на помощ на работодателя /служби по трудова медицина, измервателни лаборатории, центрове за обучение, лицензирани юридически и физически лица и др./, и при необходимост подготвя предложения за сключване на договори.

40.Сътрудничи и подпомага службите по трудова медицина при изпълнение на функциите и задачите им.

41.Изисква от съответните длъжностни лица създаване на организация на работата, при която учениците, учителите и служителите да могат да извършват възложената им работа, без да е застрашена тяхната безопасност и здраве.

42.Изисква разработването и прилагането на оперативни планове за действия, насочени към осигуряване на безопасността и защитата на учениците и другите работещи, намиращи се в зони с високо ниво на професионален риск.

43.Изисква и контролира правилното използване на знаците и надписите за безопасност и маркирането с тях на опасни работни места и съоръжения.

44.Предприема мерки за координиране на действията по осигуряване и изпълнение на задълженията за осигуряване на безопасност и здраве, при съвместна работа с работници и служители от други предприятия.

45.Изисква въвеждането на съоръжения за колективна защита и осигуряване на подходящи средства за индивидуална защита в случаите, когато е на лице риск, който не може да бъде предотвратен.

46.Организира и участва в разработването на вътрешни нормативни актове за безопасност и здраве на учениците при обучението и работата на педагогическия и непедагогическия персонал.

47.Организира изготвянето на план за предотвратяване и ликвидиране на аварии, както и за действие при извънредни ситуации.

48.Контролира наличието на необходимите документи за правоспособност и квалификация на лицата, изискващи се от нормативните актове.

49.Организира и участва в разработването и реализирането на програми за квалификация, преквалификация и инструктажи на учитилите и служителите по безопасността и здравето при работа.

50.Участва в изпитни комисии свързани с определяне на квалификацията на работещите, както и за присъждане на квалификационни групи по електробезопасност.

51.Организира и участва в провеждането и регистрирането на началния инструктаж по БХТ и ПО.

52.Организира и участва в разследването на причините за трудовия травматизъм.

53.Следи и изисква своевременно, правилно и с компетентност съставянето на декларациите и протоколите за разследване на трудови злополуки.

54.Подпомага осъществяването и участва в социалния диалог между партньорите в просветното звено.

55.Организира и участва при провеждането на проучвания за мнението на учениците, учителите и служителите относно условията на обучение и труд и предприеманите мерки за опазване на тяхното здраве.

56.Консултира длъжностни лица - ученици, учители и служители по прилагането на правилата за безопасни и здравословни условия на труд.

57.Организира разпространението на информация и пропагандирането на мерки, свързани със здравето и безопасността на учениците, учителите и служителите.

58.Организира поддържането и правилното оформяне на изискващата се от нормативните актове документация.

59.Осъществява взаимодействието със службите за пожарна безопасност, областните инспекции по труда, ХЕИ и Гражданска защита.

60.Изготвя информация за ОИТ за местонахождението на просветното звено, обектите, характера на дейността, използваните мощности, състава на длъжностните лица по БТ /органите по охрана на труда/ и предоставя периодична информация в сроковете, определени с нормативни актове.

61.Участва в проверките извършени от контролните органи, осъществяващи общ или специализиран контрол по спазване на трудовото законодателство.

62.Води ревизионната книга за вписване на констатации и предписания на контролните органи и контролира воденето на досиетата на съоръженията с повишена опасност.

63.Следи за сроковете и изисква извършването на проверки и профилактика на машините и съоръженията, за които има специални изисквания за безопасност.

64.Упражнява контрол по изпълнение на предписанията давани от контролните органи и разпорежданията на директора за отстраняване на допуснатите нарушения.

65.Участва в комисията за определяне на работни места за трудоустроени.

66.Вписва в картата за предварителен медицински преглед, на лицето постъпващо на работа, основните вредности, с които то ще бъде в контакт при изпълнение на дейността си.

67.Дава предложения за подобряване на условията на възпитание, обучение и труд.

68. Води и съхранява книгите за начален инструктаж, инструктаж за работното място, периодичен и извънреден инструктаж по безопасносност, хигиена на труда и противопожарна охрана.на педагогически и непедагогически персонал.

69. Изпълнява и всички други специфични функции и задачи, възложени с други нормативни актове.

Чл.16/1/Задължения за осигуряване на безопасни и здравословни условия на обучение, възпитание и труд на лицето, заемащо длъжността учител /завеждащ учебна работилница/ по производствено обучение и практика:

1.Да извършва по утвърдена програма, необходимия инструктаж по БХТ и ПО с учащите преди започване на ваканциите и го регистрира в книгата за инструктаж, . Да провежда инструктаж преди всяко учебно занятие. .

2.Да изисква от ръководството на учебното заведение за всяка машина, съоръжение и работно място инструкция за безопасна работа, която да се окачи на видно и удобно за четене място близо до машината.

3.Да запознава учениците с устройството на машините и изискванията за тяхното обезопасяване. Да разглежда с тях съдържанието на всяка от инструкциите за безопасна работа. Особено внимание да обръща за поведението, което трябва да имат учениците по време на практиката, техните задължения, какво и как работят, кое им е позволено и кое не, какво е строго забранено.

4.Да обучава учениците на правилна и безопасна работа, както и да ги инструктура отново при смяна на работното място.

5.Преди започване на часа по учебна практика, внимателно да проверява състоянието на машините и съоръженията, блокиращите и сигнални устройства, пускови и спиращи механизми, състоянието на режещите и други инструменти /здравина, заточване, закрепване, балансиране/, наличието и закрепването на предпазните капаци и екрани, електрообезопасяването, състоянието на заготовките, които ще се обработват и други.

6.Да включва и изключва машините от електрическата мрежа при съблюдаване мерките за сигурност.

7.През време на провеждане на практиката да наблюдава и следи постоянно за работата на машините, съоръженията, апаратите и при забелязване на най-малки неизправности по тях незабавно да ги изключва от действие.

8.Да проявява взискателност към всеки за спазване на правилата и изискванията за безопасна работа, за използване на работното и специалното облекло и ЛПС, заемане на правилна /за по малко натоварване/ и ергономична стойка.

9.Да знае всеки момент местопребиваването на всеки ученик от поверената му група и каква работа извършва.

10.Постоянно да наблюдава как работи всеки и в случай при нарушаване на правилата да взема съответни мерки, включително и отстраняване от практика. Да не допуска в помещението ученик без работно облекло или да работи без да използва необходимите ЛПС.

11.Да запознава учениците с възможните последици в случай при неспазване на изискванията за безопасна работа или работа с неизправна и необезопасена машина, инструмент и т.н.

12.Да дава ясни и недвусмислени нареждания, които не противоречат на действащите правилници по БТ и други нормативни документи.

13.Да следи и осигурява спазването на режима за работа и почивка.

14.Да създава навици в учениците, те сами, преди започване /и през време/ на работа, внимателно да оглеждат работното си място и машината, като при забелязване на неизправности да го уведомяват.

15.Да не възлага на учениците несвойствени за тях задачи, като особено строго съблюдава за физическото натоварване на всеки.

16.При злополука да взема спешно необходимите мерки за оказване медицинска помощ и да съобщава на директора на учебното заведение.

17.Да не допуска оставане на ученици в помещението за обучение по практика без присъствие и наблюдение от учител.

Чл.17 /1/ Задължения за осигуряване на безопасни и здравословни условия на обучение, възпитание и труд на учителите, които водят учениците на практика в предприятията:

1.Запознават се със задълженията на всяка от страните по договора /учебното звено и предприятието/ за осигуряване на безопасните и здравословни условия, при които ще работят учениците.

2.Осигуряват провеждането на начален инструктаж по БХТ и ПО, като изискват от зав.службата за безопасност и здраве при работа в предприятието подробно да разясни на учениците техническите и технологически условия на производството, където ще се провежда практиката и всички правила и изисквания за безопасна работа.

3.Запознават учениците със задълженията, които имат и трябва да спазват по време на практиката.

4.Изискват от зав.службата за безопасност и здраве при работа на предприятието картите за оценка на условията на труд на работните места където ще работят учениците и дооценяват съответствието на тези условия с нормативните изисквания за работа на лица до 18 год. възраст.

5.Да контролират спазването на утвърдените със специалните учебни планове, програми и изисквания на Министерството, за дейностите, начина и условията на труд на учениците по време на провеждане на производственото обучение. При констатиране на нарушения, са длъжни да отстранят от работа учениците и да уведомят незабавно ръководителя на предприятието.

Не допускат ученици да работят с необезопасени машини.

6.Да следят и осигуряват спазване продължителността на работния ден. Да не допускат провеждане на производствената практика извън предвиденото в учебната програма време - в неучебни, празнични и почивни дни.Времето за производствено обучение да бъде в редовна /дневна/ смяна и да започва не по-рано от 7 часа. Да спазват изискването за общата продължителност на трудовата дейност /работната смяна/ за учениците от 16 до 18 год. Да не превишава 6 часа, с най-малко две почивки /без тази за обядване/, които се включват в работнот време. Пребиваването по време, в условия на шумово въздействие над 70 дБ да бъде съобразено с определените норми и почивки. Да осигуряват спазване на изискванията за физическото натоварване през време на производствената практика.

7.Да следят и изискват по време на производствената практика, учениците да бъдат снабдявани с ЛПС, специално работно облекло и обувки, каквито се полагат и ползват от работниците на предприятието.

8.Да осъществяват от своя страна и изискват постоянно наблюдение на учениците и от страна на ИТР и майсторите при самостоятелната им работа - при монтаж на сложна техника, при работа със сложни инструменти и обработка на сложни детайли, както и при обслужването на непознати за тях машини.

9.Не допускат възлагане на учениците несвойствена работа, която е в противоречие с учебните планове и програми.

Чл.18 /1/ Задълженията за осигуряване на безопасни и здравословни условия на обучение, възпитание и труд на лицето, заемащо длъжността учител при обучението в кабинет /лаборатория/:

1.Да изисква, устрои и обзаведе кабинета /лабораторията/ в пълно съответствие с изискванията на БХТ и ПО.

2.Преди започване на всяка ваканця учителят да проведе по утвъдената програма необходимия инструктаж по БХТ и ПО с учениците и да го регистрира в книгата за инструктаж.

3.Да запознава учениците с възможните последици в случай при неспазване на изискванията за безопасност или работа с неизправни уреди.

4.Изисква от ръководството на училището утвърдена инструкция за безопасна работа в кабинета, която окачва на видно и достъпно за четене място.

5.Да обучава учениците на правилно и безопасно провеждане на практическите занятия /опитите/. Да дава ясни и недвусмислени указания и нареждания за безопасна работа в кабинета.

6.Преди започване на занятие свързано с опити, предварително да попълни всичко необходимо в работната тетрадка за инструктаж по БХТ и ПО. Да провери състоянието и да подготви уредите, материалите, приборите, работните места, предпазните средства и всичко друго необходимо за безопасна работа.

В самото начало на учебния час да направи необходимия инструктаж на учениците / по въпросите отразени в работната тетрадка/ за правилно и безопасно провеждане на опитите.

7.Да не допуска провеждане на практическа работа в кабинета от ученици без да са осигурени с налично работно облекло и ЛПС /когато е необходимо/.

8.През време на работата в кабинета да наблюдава и следи постоянно за действията на учениците и състоянието на ползваните уреди и материали. При забелязване на неизправности в уредите, незабавно да ги изключва от действие.

При неспазване на изискванията за безопасност от страна на учениците да взема съответни мерки, включително и отстраняване от дейност.

9.Да създава навици в учениците сами преди започване / и през време/ на работата внимателно да оглеждат състоянието на ползваните уреди, химикали и друго обзавеждане, което ползват. При забелязване на нередности незабавно да уведомяват.

10.Отговарят за безопасно протичаве на лабораторните занятия.

11.Да включва и изключва напрежението за работните ел.табла и контакти, само след съблюдаване на мерките за сигурност.

12.Длъжен е строго да спазва нормативите за допустимото количество материали и условията, при които могат да се съхраняват в кабинета.

13.Да не допуска отставане на ученици в кабинета без присъствие на учител.

14.При злополука да взема спешно необходимите мерки за оказване медицинска помощ и да съобщава за това на директора на учебното заведение.

Чл.19 /1/ Задължения на учителя по физическа култура и спорт за осигуряване на безопасност на учениците.

1 Да извършва необходимия инструктаж по БХТ и ПО с учащите преди започване на ваканциите и го регистрира в книгата за инструктаж. Да провежда инструктаж преди всяко учебно занятие. . .Да изисква, устройва и обзавежда салона и площадката за физкултура със здрави, изправни и сигурно поставени /закрепени/ уреди, гимнастически постелки, подвижни съоръжения за отскоци, масивна настилка на площадката /асфалт или сгурия/ и др.

2.Да полага грижи за поддържане на уредите в изправно състояние. Особено внимание да обръща на скрепителните елементи /винтове, болтове, скоби, обтегачи, възли и др./.

3.Ежедневно, преди започване на занятията по физическа култура и спорт, да извършва оглед и проверка за състоянието на всички уреди и съоръжения, които се ползват.

4.Да не допуска игра на уреди, които са физически износени и крият опасност за злополука, или да се играе без гимнастически постелки. За увеличаване на триенето между ръцете или краката при игра на уреда, да осигури необходимото средство /магнезий/.

5.Да поддържа ред и последователност при изпълнението на упражненията особено тези, които са свързани с повишена динамика, равновесие, статични напрежения и крият опасност от сблъсквания, падания при разсейване на вниманието или уплаха.

6.Да оказва помощ при изпълнението на трудни и опасни елементи от упраженията и да осигурява пазене в случай на несполучливи опити /прескоци, отскоци, игра на лост, халки, греда и др./.

7.Да следи за физическото и психическото състояние на учениците и при наличие на отклонения от нормалното, да не изисква изпълнение на трудни елементи.

8.При хвърляне на уреди да съблюдава да няма хора на мястото около попаденията.

9.Да осигурява местата за физическо възпитание да отговарят на хигиенните изисквания за осветление, чистота на въздуха, температура, чистота на настилката, разположение на уредите и др.

10.В случай на злополука да вземе спешно необходимите мерки за оказване на медицинска помощ и да съобщава на директора на училището.

Чл.20 /1/ Задължения на учениците /учащите/ по време на учебна и производствена практика.

1.Да изслушват внимателно инструктажа и всички други форми на обучение по БХТ и ПО, които се провеждат от учителите по учебна и лабораторна практика, както и инструктажа провеждан в предприятието преди започване на производствена практика.

2.Да се разписват в книгите за инструктажа в училището и предприятието, с което удостоверяват, че са им известни правилата и изискванията по безопасност на труда и се задължават най-стриктно да ги спазват.

3.Да спазват установеното време за производствена практика.

4.Строго да спазват разпоредбите по БХТ и ПО и правилата за вътрешния ред и поведение в училището и предпритието, като изпълняват дадените им указания в това направление. Да поддържат образцов ред, чистота и висока култура на работното си място.

5.Да ползват задължително обикновенното и специално работно облекло и ЛПС, които се полагат.

6.Да познават устройството и действието на машините, съоръженията, инсталациите, приборите, механизмите и т.н., с които ще работят и да спазват всички специфични изисквания от инструкциите за безопасна работа с тях.

7.Преди започване на работа или дейност, да огледат внимателно работното си място и при забелязване на най-малки неизправности или несъответствия, веднага да уведомят учителя или завеждащия учебна работилница.

8.През време на своята дейност да изпълняват с голямо внимание и само определената работа. Всяко разсейване, отклоняване на погледа, разговори и др., могат да доведат до трудови злополуки и нещастни случаи. Това особено важи за дейности, при изпълнението на които са ангажирани по двама и повече ученика. В такива случаи ученикът, който трябва да включва машината, апаратурата или съоръжениято, се задължава да даде сигнал.

9.Преди да напуснат работните си места, да предадат инструментите си почистени и в пълна изправност.

10.При злополука веднага да съобщават на учителя си или ръководителя на учебната производствена практика, за да се вземат бързи мерки за оказване на необходимата помощ на пострадалия.

11.На учениците е строго забранено:



  • самоволно да извършат работа, която не им е възлагана, да напускат или сменят работното си място, да заемат работни или измервателни уреди и инструменти от другарите си, да пресягат през работните машини, да разговарят когато същевременно и работят;

  • да извършват поправки на елктрически уреди, инструменти, ел.инсталации, работни машини, съоръжения, приспособления, мебели, обзавеждане и др;

  • облягане и сядането върху предпазителните капаци на машините, огражденията за обезопасяване, на подредените за обработка или обработени детайли и др.;

  • да разхвърлят безразборно обработените предмети около мястото на работа.

Чл.21 /1/ Задължения на учениците /учащите/ по време на провеждане на практическо занятие в кабинет /лаборатория/.

1.Да изслушват внимателно инструктажа от учителя за правилното и безопасноо провеждане на практическото занятие /опитите/ и поведението, което трябва да се спазва.

2.Дежурният или отговорника на групата да се разписва в работната тетрадка за инструктаж по БХТ и ПО, с което удостоверява, че групата е запозната с правилата и изискванията за безопасност, и че се задължават най-стриктно да ги спазват.

3.Да ползват задължително необходимото за провеждане на опити обикновено и специално облекло и ЛПС, каквито се изискват.

4.През време на занятието да изпълняват и спазват с голямо внимание изискванията за безопасност и най-вече при действия, в които са ангажирани две и повече лица.

5.Преди да напуснат кабинета, да предадат на преподавателя всички ползвани материали и уреди и да почистят работните места.

6.При злополука, заедно с учителя, веднага да вземат бързи мерки за оказване на необходимата помощ на пострадалия.

7.На учениците /учащите/ строго е забранено:



  • самоволно да извършват дейност, която не е свързана с провежданото учебно занятие;

  • да извършват поправки на електрически уреди, инструменти инсталации, съоръжения, приспособления и др;

  • да разхвърлят безразборно предмети около мястото на работа.

Чл.22 /1/ Задължения за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд на лицето, заемащо длъжността отговорник на ученически бюфет.

1.Организира и провежда работата по работните места в кухнята и столовата в съответствие с изискванията на нормативните документи по БХТ и ПО.

2.Определя със заповед провеждане на инструктаж и обучение на работното място по БХТ и ПО с всеки новопостъпил работник или служител. Контролира обучението да се провежда в съответствие на специалната за това програма утвърдена от директора. Разрешава допускане до самостоятелна работа на обучавания само след като лично се убеди в знанията и уменията му за това.

3.Организира и провежда периодичният инструктаж по БХТ и ПО с всички работници и служители от бюфета като продължителността му е съобразено заповедта на работодателя.

4.Осигурява необходимите писмени инструкции за безопасна работа с всеки вид характерна за дейността машина, съоръжение и работно място, да бъдат окачени за запознаване с тях или да се дават на работниците за усвояване и изпълнение.

5.Ръководи мероприятията с цел подобряване и поддържане условията на труд, за ограничаване или недопускане на трудови злополуки, професионални заболявания, аварии, пожари и т.н.

6.Не допуска неизправни и необезопасени машини и съоръжения да бъдат пуснати в работа дори и за проба.

7.Изпълнява в срок заповедите на директора и предписанията на контролните органи за отстраняване на допуснати нарушения по БХТ и ПО.

8.Осигурява,съобразно нормите и изискванията, условия за санитарно-битово и хигиенно обслужване на работниците и служителите.

9.Предприема мерки за механизиране и премахване на непривлекателния труд.

10.При случай на трудова злополука уведомява директора и завеждащия службата за безопасност и здраве при работа. Осигурява своевременно разследване при допускане на трудова злополука. Отстранява причините довели до злополуката и взема мерки за недопускане на подобни случаи.

11.Предлага преместване на друга работа или прекратяване на трудовотоно правоотношениес лице, което не е достатъчно подготвено или нарушава изискванията за безопасността и хигиената на труда и противопожарната охрана.

12.Осигурява работниците и служителите с необходимите работни облекла, ЛПС и СРО, тяхното поддържане, профилактика и съхраняване съгласно изискванията.

13.Изпълнява задължения на работодателя за спазване разпоредбите по КТ, във връзка с работното време, почивките и отпуските; предоставяне на безплатна храна, противоотрови и други средства с оглед на неблагоприятните условия на работната среда; условия за работа на лицата под 18 годишна възраст; трудоустрояване на лицата в случай на намалена трудоспособност и др.

14.Осигурява за работещите в стола необходимите им годни и безопасни инструменти и съоръжения, противопожарни уреди и др.

15.Осигурява ежегодно участие на работниците и служителите в провежданите курсове и семинари за обучението им по БХТ и ПО.

16.Осигурява поставяне на предупреждаващи, задължаващи, забраняващи и насочващи знаци и надписи по охрана на труда на опасните работни места, машини и съоржения в стола.

17.Контролира правилното подреждане и съхранение н продуктите и другите материали.

18.Осигурява ред и чистота на работните места и около тях в кухнята, столовата и другите помещения.

19.Отстранява от работа лица в нетрезво състояние и тези, които не спазват изискванията за безопасна работа.

20.Осигурява прекратяване на работата и извеждане на всички лица от помещенията когато има опасност за здравето и живота им.

21.Организира даването на първа долекарска помощ на пострадалите при трудови злополуки или при други случаи.

22.Изпълнява всички задължения по БХТ и ПО и трудовите правоотношения предвидени в нормативните документи за длъжността.

Глава втора

Условия за безопасно и здравословно провеждане на възпитанието,

обучението и трудовата дейност.
Общи положения
Чл.23 Преди постъпване в училището учениците, учитилите и служителите да преминат задължителен медицински преглед, за да се установи, ча са здрави и могат за извършват съответните видове труд, без това да наврежда на здравето им.

Чл.24 Не се допуска провеждане на учебни занятия, учебна и производствена практика, извънучилищна дейност и др. с ученици до 18 г. при условия и работи вредни за тяхното здраве и забранени с нормативни документи за лица до 18 г. възраст.

Чл.25 По изключение в случаите посочени в предходната алинея се допуска провеждането на учебна и производствена практика на учениците, които се готвят за специалисти в такива производства, само по програма, утвърдена от МОН и МЗ.

Чл.26 Разкриването на нови работни места, работилници и кабинети, както и пускането в експлоатация на нови машини и съоръжения, да се извършва след предварително разрешение от съответните органи.

Чл.27 Забранено е увеличаване продължителността на учебния час и съкращаване на почивките на учениците, което води до преумора, намаляване на вниманието и увеличаване опасността от злополуки.

Чл.28 Обучението се провежда в учебни стаи, кабинети, лаборатории, работилници, производствени цехове, отговарящи на санитарно-хигиенните изисквания, при пълно обезопасяване на машините, съоръженията и работните места.

Чл.29 Не се допускат ученици по време на учебно занятие в кабинети, лаборатории, в работилници по трудово и производствено обучение до самостоятелна работа, без наблюдението на учител, майстор или работник-специалист.

Чл.30 Всички учебно-технически средства да се използват съобразно изискванията за безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана.

Чл.31 Всички стълбища вътре в сградата на училището или извън нея да имат здрави перила и друго подходящо обезопасяване при необходимост.

Чл.32 През зимните дни да се извършва редовно почистване от сняг и лед на външните стълбища, двора и улицата до училището.

Чл.33 Територията на техникума с разположените в нея учебни и административно обслужващи сгради, спомагателни стопанства, съоръжения, площадки и др. да бъде оградена.

Чл.34 Пешеходните пътеки /тротоарите/ за редовно движение да се строят с широчина най-малко 1.50 м трайна настилка.

Чл.35 В работните помещения и сградите се осигуряват пътища и изходи за евакуация при аварийни ситуации, пожари, бедствия и др. съобразени с броя на учеиците и другите работещи.

Чл.36 Аварийните пътища и изходи се сигнализират с установените знаци и сигнали, като при необходимост се осигурява и аварийно осветление.

Чл.37 Подовете на работните помещения и на работните места да се изработват и поддържан така, че да не са хлъзгави, да нямат опасни неравности, наклони, препятствия и др.

Чл.38 Подовете и стените на работните помещения да се изработват от материали, които не отделят вредни за хората емисии и съобразно с противопожарните изисквания.”



Раздел първи

Изисквания към машините, съоръженията,дейностите и работните места за безопасна работа.


Чл.39 Технически средства за осигуряване механичното обезопасяване на машините и съоръженията

/1/.Ограждащи устройства

Използуват се за предпазване на работещите от съприкосновение с движещите се части на машините и съоръженията; от местата на отделяне на отлитащи части от обработвания материал; от зоната в която има висока температура; местата където се движат машини и др.

Огражденията трябва да бъдат сигурни, здрави и стабилно закрепени. Разделят се на подвижни и неподвижни; от мрежа или плътен материал /зъбни, ремъчни и верижни предавки; циркулари, ленти, абразивни шайби, фрези; отделящи метални стружки; при работа на преси с ръчно подаване на заготовките; места с висока и ниска температура/.

/2/ Блокирани, предпазни и ограничителни устройства

Служат за предотвратване на злополуки, аварии или счупване на отделни части от машината.

Блокировката, автоматично изключва /непозволява/ действието на машината до възстановяване на обезопасяането в нормалното му положение /отворен предпазен капак - до затварянето/.

За предпазване от претоварване на машините и съоръженията се използват както механични /работещи на срязване/ устройства, така и електрически. Към механичните спадат и фрикционните съединения.

Към предпазните устройства се отнасят и тези за съдове работещи под налягане /предпазни вентили/ и водните предпазители при ацетиленовите генератори. Предпазните устройства се използват много често съвместно със светлинна и звукова сигнализация.

За предпазване от аварии, които могат да се получат от преминаване на движещи се части зад определени граници, се използват едностранни или двустранни ограничители на хода. Такива са ограничителите на подема при товароподемните съоръжения, при движението на работните маси на някои металообработващи машини и др.

/3/ Сигнализация за опасност

Това са средства за предупреждаване за предстояща опасност. Към тях се отнасят светлинните и звуковите сигнали, а така също и различните указатели за нивото на течности, за налягане, температура и др.

Сигнализациите се задействат в повечето случаи автоматично, но се подават такива и при желание от работещия - примерно при работа с товароподемни машини, МПС, при работа на конвейри, транспортни ленти и др.

/4/ Дистанционно управление.

Използва се когато е наложително изваждане на човека от опасната за работа зона или за облекчаване на труда му. Приложение намират следните системи за дистанционно управление: механична, пневматична, хидравлична, електрическа и комбинирана.

/5/ Специални устройства за безопасност

С цел предотвратяване на случайно или неволно включване, ръчките за управление се снабдяват с фиксатори, а електрическите пускови кнопки /бутоните/, се оставят хлътнали в корпуса на пусковата кутия.

Машините, при които в процеса на работа се отделят прах и газове, се снабдяват със специални прахо и газоуловители.

Необходими са и съоръжения за намаляване шума и вибрациите.

С цел повишаване на безопасността и запазване на зрението на работника, машините трябва да имат местно осветление изпълнено съобразно изискванията.

За осигуряване безопасна работа при преси се предвижда включване с двете ръце на два бутона или две ръчки отдалечени едни от други, фотозащита и др.

Към специалните устройства за безопасност се отнасят и средствата за механизация.

Чл.40 Изисквания за безопасност при уксплоатация на електрически уредби, съоръжения, инсталации и ел.проводи

Термини, които се използват в областта на защита срещу поражения от електрически нож:

Част под напрежение - токопроводима част, която при нормална работа може да се намира под напрежение;

Част, която не се намира под напрежение - токопроводима част, която е изолирана от частите под напрежение, но може да се свърже с тях при повреда на изолацията;

Защита срещу директен допир - защита, която предотвратява поражения от електрически ток поради допиране или опасно приближаване на части под напрежение;

Защита срещу индиректен допир - защита, която предотвратява поражения от електрически ток порди възникване и задържане на опасни напрежения на частите, които нормално не се нмират под напрежение, вследствие на повреда в изолацията;

Допустимо напрежение при допир - най-високото напрежение при допир, което не е свързано с опасности за човека при съответните условия на средата;

Зануляване - свързване на части, подлежащи на защита срещу индиректен допир с многократно заземяване нулев или среден проовдник на мрежата;

Защитно заземяване - заземяване на части, подлежащи на защита срещу индиректен допир;

Защитно разделяне - сигурно електрическо разделяне на определен токов кръг от мрежата и от земята за осъществяване на защитата срещу индиректен допир;

Защитно изолиране - отделяне на части под напрежение от достъпните части, които нормално не се намират под напрежение, с двойна или усилена изолация;

Безопасно свръхниско напрежение - достатъчно малко напреженвие, използвано за намаляване на опасностите за поражение от електрически ток;

Електрическа уредба - това е съвкупност от технологично комплектувани и монтирани електрически машини, съоръжения и апарати или част от тях за производство, преобразуване, предаване, разпределение и консумиране на електрическа енергия.

/1/ Защитата срещу поражения от електрически ток при напрежение до 1000 V се осъществява чрез такива изпълнения на ел.уредби, съоръжения, инсталации и съставящите ги елементи, че да не е възможно включване /попадане/ на човешкото тяло /или част от него/ в електрическата верига е параметри, които застрашават здравето или живота на персонала обслужващ ел.уредба или на околни лица.

/2/ за реализиране на горните условия е необходимо електрическите уредби, съоръжения, инсталации и съставящите ги елементи, по устройство и изпълнение да отговарят на изискванията на Правилника за устройство на електрически уредби, на стандартизационните документи, както и да са съобразени със специфичните условия на експлоатация и изисквания за поддържане и ремонт.

/3/ Когато не е възможно да се реализират тези условия е необходимо да се вземат допълнителни технически и организационни мерки, включително и използуване на средства за индивидуална защита, за осигуряване на безопасността съобразно изискванията на ПБТ при експлоатацията на електрическите уредби /Д-01-008/.

/4/ Основните изисквания за защита срещу директен допир са дадени в БДС 14902-79 и ПУЕУ, а най-често използваните са:

1.разполагане на частите под напрежение на безопасни разстояния;

2.защитни прегради и ограждения;

3.защитни блокировки;

4.безопасни свръхниски напрежения до 24 волта;

/5/ Техническите изисквания към отделните мероприятия за защита срещу индиректен допир са дадени в раздел 4 на БДС 14902-79, ПУЕУ - глава 1-7, раздел трети.

Най-често използваното защитно мероприятие в мрежите с директно заземен звезден център е зануляването.

/6/ На зищита срещу индиректен допир подлежат - корпусите на въртящите се електрически машини, трасформаторите, електрическите апарати, осветителните тела и др.; - металните конструкции на раздлителните и командни ел.табла; - металните корпуси на подвижните и преносими електропотребители.

/7/ Осигуряване на електрически уредби и съоржения на машините, инструментите, инсталациите, осветителните тела и др. срещу опасността да предизвикат пожар е чрез изпълнение на ел.частта им в съответствие с изискванията, за пожарна и взривоопасна зона където се използват.

/8/За предпазване на електроуредбите от прекомерно повишаване на силата на тока, което може да предизвика късо съединение и пожар, служат разтапящите се предпазители и автоматите за изключване.


Раздел втори

Хигиенни и здравословни изисквания за работните места и за учебно-производствоната дейност на учениците.


Чл.41 /1/ За всяко работно място, работна зона и за учебно-производствената дейност на учениците се съставя карта за оценка на условия на труд с параметрите на работната среда според Закона за здравословни и безопасни условия на труд от 1997 г. и Наредба №5/1999 г..

/2/ При определяне на данни, характеризиращи условията на труд, под работно място да се разбират зоните на трудова дейност с еднакви условия на труд, т.е. работа /дейност/ при едни и същи и с еднакви изразеност врезности, произтичащи от приетата технология, еднакво ниво на физическо натоварване и т.н.

Работните места за производственото обучение и трудовата дейност на учениците се определят от комисия в състав:


  • представител на училището; - медицинския фелдшер на училището;

  • лекарят на предприятието;

  • ведомствения орган за охрана на труда;

  • специалист от отдела “Хигиена на детско-юношеската възраст” и “Хигиена на труда” към ХЕИ;

/3/ Работните места и видовете дейности за учениците, трябва да са съобразени с изискванията на чл.301 и чл.304 от Кодекса на труда и да отговарят на “Списъка на вредните, тежките и опасните работи, които са забранени за лица от 15 до 18-годишна възраст” - приложение към чл.1 от Наредба №4 - ДВ бр.44/1987 г. и изм. в ДВ бр.44/1993 г.

/4/ Оценки за условията на труд се определят чрез данните от съществуващи паспорти на условията на труд и от други измервания и оценки, с давност не по-голяма от 3 години.

/5/ Измерванията се извършват от специализирани лаборатории под методическото ръководство на Министерство на здравеопаването или се използват данни от контролни измервания на ХЕИ.

/6/ Контролът по измерването на елементите на условията на труд се извършва от контролните органи на МЗ и МТСГ.

/7/ Определянето на учениците за производствено обучение да се извършва след обстоен предварителен медицински преглед и лекарско заключение - чл.302 и чл.303 от КТ.

/8/ Не се допуска провеждането на учебна и производствена практика с учениците, извън предвиденото време в учебната програма - в неучебни , празнични и почивни дни. Времето за производствето обучение е определено да бъде в редовна /дневна/ смяна и да започва не по-рано от 7 часа. Общата продължителност на трудовата дейност /работната смяна/ и производствното обучение за учениците на възраст от 16 до 18 г. не трябва да превишава 6 часа.

/9/ Категоризацията на работата за учениците се извършва в зависимост от физическото натоварване /енергоразхода/. Трудовата им дейност и производственото обучение може да бъде само с натоварване от категория 1 /лека физическа работа/, с енергоразход до 210 W, свързана със седяща или стояща поза или движение без систематично физическо напрежение, повдигане и пренасяне на тежести.

Допуска се /чл.10/2/ и чл.3/2/, т.2 от Наредба №15/10.08.1984 г на МНЗ и МНП и т.35 от ПБТ в училищата, учебните заведения и техникумите -В-10-01-01 при провеждане на производствено обучение, да се работи в стоящо положение при студено обработване на металите, монтаж на леки машини и други подобни с повдигане и пренасяне на тежести само като спомагателни операции във връзка с подготвителната дейност и готовата лично изработена продукция при спазване на допустимите норми посочени в таблицата - приложение №5 към чл.10/2/ от горецитираната Наредба №15.

Чл.42 Микроклимат - температура, влажност и скорост на въздуха. Отопление и вентилация.

/1/ Микроклимат - температура, влажност и скорост на въздуха.

1.Хигиенните изисквания към микроклиматичните параметри на въздуха в работните помещения на производствените предприятия, където се провежда трудовата дейност с цел производствена практика на учениците от училището, трябва да отговаря на БДС 14776-87, при спазване на изискванията по т.9 от настоящия раздел.

Оптимални норми за температура и скорост на въздуха за относителна

влажност между 40 и 60 %
Категория работаТемпература Скорост на въздуха, м/сек. не повече отпрез студен периодпрез топъл периодпрез студен периодпрез топъл период1 2 3от 20 до 23 от 17 до 20 от 16 до 18от 22 до 25 от 20 до 23 от 18 до 21о.2 0.3 0.30.2 0.2 0.5

Категория работа



Температура


Скорост на въздуха, м/сек. не повече от

през студен период

през топъл период

през студен период

през топъл период

1

2

3



от 20 до 23

от 17 до 20

от 16 до 18


от 22 до 25

от 20 до 23

от 18 до 21


0.2

0.3


0.3

0.2

0.2


0.5

Таблица 1

Допустими норми за температура и скорост на въздуха през студения период за относителна влажност на постоянните работни места между 30 и 75%

Категория работа Температура С Скорост на въздуха на постоянни работни места, м/сек не повече от на постоянни работни местаизвън постоянни работни места1 2 3от 18 до 25 от 15 до 23 от 13 до 19от 15 до 26 от 13 до 24 от 12 до 190.2 0.4 0.5



Категория работа

Температура С

Скорост на въздуха на постоянни работни места, м/сек не повече от

на постоянни работни места

извън постоянни работни места

1

2

3



от 18 до 25

от 15 до 23

от 13 до 19


от 15 до 26

от 13 до 24

от 12 до 19


0.2

0.4


0.5

Таблица 2


Допустими норми за скорост на въздуха на постоянните работни места през топлия период

Катгория работа Скорост на въздуха,

м/сек 1 и 2 3от 0.2 до 0.5 от 0.3 до 0.7от 0.2 до 0.5 от 0.5 до 1.0


Катгория работа

Скорост на въздуха, м/сек

1 и 2

3


от 0.2 до 0.5

от 0.3 до 0.7



от 0.2 до 0.5

от 0.5 до 1.0



Таблица 3


Допустими норми за относителна влажност на въздуха на постоянните работни места през топлия период

Температура на въздуха на постоянните работни места, С Относителна влажност %28 и повече 27 26 25 24 и по-малкоот 30 до 55 от 30 до 60 от 30 до 65 от 30 до 70 от 30 до 75



Температура на въздуха на постоянните работни места, С

Относителна влажност

%


28 и повече

27

26



25

24 и по-малко



от 30 до 55

от 30 до 60

от 30 до 65

от 30 до 70

от 30 до 75


Каталог: dokumenti -> uch
dokumenti -> Социална работа с бежанци със специални нужди непридружени малолетни и непълнолетни, бежанци с
dokumenti -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
dokumenti -> Птг”д-р н. Василиади”-габрово заповед
dokumenti -> Наредба no 14 от 12 декември 2006 г. За придобиване на квалификация по професия "машинен техник"
dokumenti -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
uch -> Годишен план на професионална гимназия по
uch -> Директор/ училищна политика


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница