П р о г р а м а по Икономикс



Дата01.09.2016
Размер195.59 Kb.
#7969



УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО

П Р О Г Р А М А

по Икономикс

за конкурсен изпит за докторанти по специалност Политическа икономия

(Микроикономика и макроикономика)

за конкурсен изпит за асистенти по специалност Политическа икономия

(Микроикономика и макроикономика)


София –1700 Сектор “Докторантури” каб. 2039

Студ. град “Хр. Ботев” тел. 81 95 256

Катедра “Икономикс”

Каб. 4015, тел. 81 95 470


АНОТАЦИЯ

Програмата е предназначена за конкурсен изпит за докторанти по научна специалност 05-02-01 Политическа икономия и за конкурсен изпит за асистенти по научна специалност 05-02-01 Политическа икономия. Формулирането и детайлизирането на темите предполага предварително усвояване на понятийния апарат и фундаменталните теоретични концепции от основните курсовете по Микро- и Макроикономика. Програмата дава възможност да се разкрият по-пълно причинно-следствените връзки в стопанството чрез прилагане на метода на научната абстракция. Проблематиката е структурирана в четири раздела:




  1. Въведение и основни принципи на икономикса

  2. Микроикономика

  3. Макроикономика

  4. Световна икономика

В първия раздел се разглеждат общите закономерности и проблеми на всяка икономическата система. Изясняват се принципите и механизмите на функциониране на пазарното стопанство, както и количествената характеристика на пазарното поведение. Вторият раздел (Микроикономика) включва анализ на закономерностите, обуславящи поведението на микроикономическите единици –домакинства и фирми. Взаимодействието между тях се проследява на продуктовите и факторните пазари при наличието на различни пазарни структури. В резултат на това се извеждат условията за постигането на индивидуално и на общо пазарно равновесие. Анализират се и проблемите на функционалните и социални дефекти на пазара и се обосновава необходимостта от държавна намеса на микроравнище.

Разделът по макроикономика разглежда в единство съвкупното поведение на различните групи стопански агенти и взаимодействието между тях в рамките на националното стопанство. Обект на изследване са макроикономическите измерители и възможностите за постигане на макроикономическо равновесие. Изследват се различните аспекти на икономическата нестабилност, както и принципите и инструментите на макроикономическата политика.

В четвъртият раздел се излагат проблемите и възможностите на функциониране на отворената икономика. Анализът включва търговските и валутни отношения между страните, процесите на интеграция, глобализация и устойчиво развитие. Във всеки един от посочените проблеми се предполага “пречупване” на икономическата теория през призмата на съвременната практика и българската стопанска действителност.




Раздел I

Въведение и основни принципи на икономикса

Тема 1. Предмет, обхват и методи на икономикса. Основни проблеми на икономическата система
Обект и предмет на икономикса. Етапи във формирането на съвременната икономическа теория, основни школи. Основни раздели на икономикс. Функции, методология и изследователски инструментариум на икономикса. Позитивна и нормативна икономическа теория. Икономическа теория и икономическа политика. Основни икономически решения. Маржинален подход и равновесен подход. Ограниченост, избор, алтернативни разходи. Граница и крива на производствените възможности. Закон за нарастващите алтернативни разходи. Разделение на труда и специализация на производството. Абсолютни и сравнителни предимства. Основни икономически проблеми и ефективност на икономическата система. Закон за намаляващата възвръщаемост на производствените фактори. Сравнителна статика и динамика.


Тема 2. Пазар и пазарен механизъм
Форми на организация на стопанството – традиционна, пазарна, командно-административна и смесена. Пазарни субекти. Функции на пазарния механизъм. Пазарни структури и видове пазари. Търсене – индивидуално и пазарно търсене. Закон и крива на търсенето. Детерминанти на търсенето. Предлагане – индивидуално и пазарно предлагане. Закон за предлагането и крива на предлагането. Детерминанти на предлагането. Пазарно равновесие. Пазарен излишък и пазарен недостиг. Ефекти от изместването на кривите на търсенето и предлагането. Модели на Валрас и Маршал за пазарно равновесие.

Тема 3. Еластичност на търсенето и предлагането
Еластичност на търсенето. Ценова еластичност на търсенето - точкова и дъгова. Геометрична интерпретация на еластичността на търсенето към цената. Фактори, детерминиращи ценовата еластичност на търсенето. Еластичност на търсенето спрямо дохода. Кръстосана еластичност на търсенето. Заместващи се и допълващи се блага. Еластичност на предлагането. Фактори, детерминиращи ценовата еластичност на предлагането. Геометрична интерпретация на еластичността на предлагането в краткосрочен и дългосрочен период според А. Маршал. Еластичността на търсенето и предлагането и анализите на фирмения приход и разпределението на данъчното бреме. Спирала на пазарната реакция.

Раздел II

Микроикономика

Тема 4. Поведение на домакинствата и потребителско търсене
Мотивация и детерминанти на потребителското поведение. Потребности, блага и полезност. Кардинална и ординална полезност. Обща и пределна полезност. Закони на Госен за намаляващата пределна полезност и закон за еднаквата пределна полезност. Криви на безразличието - свойства и пределна норма на заместване на благата. Пазарна среда на потребителя и бюджетно ограничение. Оптимизиране на потреблението и равновесие на потребителя. Уравнение на размяната на У.Джевънс. Крива “цена-потребление” и крива на търсенето. Ефект на дохода и ефект на заместването. Подход на Хикс и Слуцкий. Малоценни и луксозни стоки. Стоки на Гифън. Крива “доход- потребление” и крива на Енгел. Индивидуално и пазарно търсене. Ефект на свързания вагон, ефект на сноба и ефект на Веблен. Потребителски излишък.


Тема 5. Производство и производствени решения на фирмата

Фирмата като основна организационна и икономическа единица. Производство и производствена технология. Производствена функция. Периодизация на производството по А. Маршал. Производствена функция в краткосрочен период. Общ, среден и пределен продукт – същност и графична интерпретация. Закон за намаляващата пределна производителност на променливия фактор. Производствена функция в дългосрочен период. Изокванти – свойства и пределна норма на техническо заместване. Разходно ограничение и изокоста. Условие за минимизиране на разходите на производителя. Кривата “път на развитие на фирмата”. Технологичен прогрес. Възвръщаемост от мащаба на производството – видове и графичен анализ.



Тема 6. Разходи, приходи и печалба на фирмата
Производствени разходи. Експлицитни и имплицитни, икономически и счетоводни разходи. Производствени разходи в краткосрочен период. Общи разходи – фиксирани и променливи. Пределни и средни разходи. Зависимости между производствените разходи. Производствени разходи в дългосрочен период. Обвивна крива на дългосрочните средни разходи и ефекти от мащаба. Приходи на фирмата – общ, среден и пределен приход. Фирмени приходи при различни пазарни структури. Печалба на фирмата - нормална, счетоводна и икономическа. Обща, средна и пределна печалба на фирмата. Маржинално условие за максимизиране на печалбата.

Тема 7. Поведение и предлагане на фирмата при съвършена конкуренция.
Съвършена конкуренция. Поведение и предлагане на фирмата при съвършена конкуренция. Краткосрочно равновесие на фирма – съвършен конкурент. Крива на краткосрочното фирмено предлагане. Предлагане в отрасъла и пазарна крива на предлагането. Дългосрочно равновесие на фирма-съвършен конкурент. Отраслово предлагане при постоянни, нарастващи и намаляващи средни разходи. Съвършена конкуренция и икономическа ефективност.

Тема 8. Монополни пазари

Чист монопол. Естествен и институционален монопол. Търсене при чист монопол. Пределен приход и еластичност на търсенето. Краткосрочно и дългосрочно равновесие при монопол. Измерване на монополното влияние. Ценова дискриминация и модели на ценова дискриминация. Стратегии на монопола. Равновесие на двустранния монопол – диаграма на Еджуорт – Боули. Сравнение между монопол и съвършена конкуренция. Икономическа и социална цена на монопола. Регулиране на монопола.



Тема 9. Монополистична конкуренция и олигопол
Същност и структура на монополистичната конкуренция. Модел на Е. Чембърлин. Продуктова диференциация, иновация и реклама. Равновесие на фирма-монополистичен конкурент в краткосрочен и дългосрочен период. Икономическа ефективност и разпределение на ресурсите при монополистичната конкуренция. Същности и типологизация на олигопола. Модел на Курно. Пречупена крива на търсенето. Лидерство при определяне на цената. Картелни споразумания. Ценообразуване на база средни разходи. Икономическа ефективност и разпределение на ресурсите при олигопол.

Тема 10. Факторни пазари
Обща характеристика на пазарите на производствени фактори. Фирмено търсене на един променлив фактор при съвършена конкуренция. Стойност на пределния продукт. Приход от пределния продукт на фактора и факторно търсене. Поведение на фирмата при използване на два и повече производствени фактора. Ефект на заместването и ефект на производствения резултат. Еластичност на факторното търсене. Предлагане на производствени фактори. Условия за максимизиране на печалбата на фирмата. Ценообразуване на производствените фактори при съвършена конкуренция. Несъвършена конкуренция на факторните пазари. Монопсон и олигопсон. Ценообразуване при несъвършена конкуренция. Икономическа рента и трансферно възнаграждение .

Тема 11. Пазар на труда

Структура и функциониране на пазарите на труд. Търсене и предлагане на труд при съвършена конкуренция. Търсене на труд. Индивидуално и пазарно предлагане на труд. Ефект на дохода и ефект на свободното време. Равновесие на конкурентния пазар на труда. Трудово възнаграждение. Възвръщаемост на инвестициите в човешки капитал. Търсене и предлагане на труд при несъвършена конкуренция. Монопсон и равновесие на пазара на труда. Двустранен монопол на трудовия пазар. Въздействие на профсъюзите и колективно трудово договаряне. Икономическа и социална ефективност от дейността на профсъюзите.



Тема 12. Капиталов пазар и пазар на земята
Капитал и инвестиции на фирмата. Дисконтиране на капиталовите потоци. Обезценяване на капитала. Пределна ефективност на капитала и търсене на капитал. Търсене на заемни средства. Лихвен процент – детерминанти. Номинален и реален лихвен процент. Цена на доходоносните активи. Понятие за фондова борса и рисков капитал. Предприемачество и печалба. Земята като производствен фактор. Търсене, предлагане и равновесие на пазара на земя. Особености на ценообразуването на пазара на земя. Поземлена рента - понятие и типологизация. Оценка на алтернативните варианти за използване на земята.

Тема 13. Общо пазарно равновесие и икономикс на благосъстоянието
Частично и общо пазарно равновесие. Анализ на общото пазарно равновесие – елементарен модел. Теория на Л. Валрас за общо пазарно равновесие. Технологична ефективност и Х – неефективност. Ефективност в разпределението. Оптималност по Парето. Предимства и недостатъци на пазарния механизъм. Икономикс на благосъстоянието. Функция на общественото благосъстояние. Обществено благосъстояние и икономическа ефективност.

Тема 14. Функционални дефекти на пазара и икономическа роля на държавата
Пазарни дефекти – обща характеристика и типологизация. Икономически функции на държавата. Частни и обществени блага. Смесени блага. Крива на търсене на обществени блага. Оптимално осигуряване с обществени блага. Обществен избор и модел на представителната демокрация. Теорема на К. Ароу за невъзможността. Външни ефекти – видове и графичен анализ. Подходи за отчитане на външните ефекти. Теорема на Коус. Асиметрия на информацията. Несъвършенство на конкуренцията и антимонополно регулиране.

Тема 15. Социални дефекти на пазара и разпределение на дохода
Влиянието на пазара върху разпределението на дохода. Разпределение на дохода и неравенство. Теории за справедливото разпределение. Измерване на неравенството в разпределението на дохода. Крива на Лоренц. Разпределение на богатството. Бедност, равенство и ефективност. Преразпределителна политика Видове данъци. Средна и пределна данъчна ставка. Алтернативи за данъчна основа. Сфера на действие на данъците. Данъчно бреме и оптимално данъчно облагане. Измерване на свръх данъчното бреме. Данъци и факторно предлагане.

Раздел III

Макроикономика
Тема 16. Въведение в макроикономиката
Предмет и обхват на макроикономическата теория. Микроикономически основи на макроикономическата теория. Структуриране на макроикономическата система – реален, финансов, публичен и външен сектор. Стокови и парични потоци. Номинални и реални величини. Основни макроикономически проблеми: съвкупно производство, икономически растеж и икономически цикъл, заетост и безработица, цени и инфлация, външноикономически отношения. Макроикономическа теория и макроикономическа политика. Инструментариум на макроикономическия анализ.

Тема 17. Измерване в макроикономиката
Кръгооборот на доходите и разходите в макроикономиката. Съвкупни доходи и съвкупни разходи. Добавки и изземвания. Брутен вътрешен продукт (БВП). Подходи за измерването на БВП: разходен, доходен и производствен. Добавена стойност и повторно броене. Производни показатели на БВП. Брутен национален продукт (БНП). Предимства и ограничения на БВП като измерител на икономическата активност и

благосъстоянието. Нетно икономическо благосъстояние. Номинален и реален БВП - ценови индекси и дефлатор на БВП.



Тема 18. Съвкупно търсене, съвкупно предлагане и макроикономическо равновесие
Съвкупно търсене. Крива на съвкупното търсене: основания за отрицателния наклон и фактори за изместване. Съвкупно предлагане. Класически модел и кейнсиански модел. Съвкупно предлагане в краткосрочен период. Крива и фактори на краткосрочното съвкупно предлагане. Потенциален БВП и крива на дългосрочното съвкупно предлагане. Детерминанти на съвкупното предлагане. Същност на макроикономическото равновесие. Видове макроикономическо равновесие: статично и динамично, циклично и нециклично. Динамика на макроравновесието при промени в съвкупното търсене и краткосрочното съвкупно предлагане.

Тема 19. Съвкупни разходи
Компоненти на съвкупните разходи: относителна значимост и динамика. Потребителски разходи и спестявания. Функции на потреблението и спестяванията. Средни и пределни склонности към потребление и спестяване. Съвкупни функции на потребление и спестяване. Дългосрочни фактори на потреблението. Инвестиционни разходи. Пределна възвращаемост на инвестициите. Крива на стойността на инвестициите и крива на инвестиционните разходи. Зависими инвестиции и принцип на акселератора. Модели на акселератора при макроикономическа система, функционираща без и със закъсняващо действие. Правителствени покупки. Износ, внос и чист износ. Функция и крива на чистия износ. Фактори, влияещи върху чистия износ.

Тема 20. Разходно равновесие и мултипликатор на независимите съвкупни разходи
Съвкупни разходи и реален БВП. Функция и крива на съвкупните разходи. Независими (автономни) и предизвикани (индуцирани) съвкупни разходи. Пределна склонност към разходи. Разходно равновесие. Промени в разходното равновесие при изменения в независимите съвкупни разходи и в пределната склонност към разходи. Парадокс на икономичността. Мултипликатор - същност, механизъм на действие и ограничения. Статичен и динамичен мултипликатор. Инвестиционен мултипликатор на Джон Кейнс. Мултипликатор в отворена и в затворена икономика. Разходно равновесие и равновесие на съвкупно търсене и предлагане.

Тема 21. Пари и финансова система.
Функции и еволюция на парите. Измерване на паричната маса и парични агрегати. Парично търсене. Скорост на обръщение и количествена теория за парите. Кейнсиански и монетаристки модели на парично търсене. Търсене на номинални и търсене на реални пари. Крива на паричното търсене. Финансова система - финансови пазари и финансови посредници. Търговски банки – основни операции и баланс. Банкова система и предлагане на пари. Видове резерви и резервни норми. Депозитен мултипликатор и създаване на пари. Парична база и парични мултипликатори. Равновесие на паричния пазар – същност и динамика.

Тема 22. Централна банка и парична политика
Централна банка: същност и функции. Баланс на централната банка. Основни цели на паричната политика. Инструменти на паричната политика: минимални задължителни резерви, сконтов процент, операции на открития паричен пазар. Парична политика. Влияние на паричната политика върху равновесното равнище на производството и заетостта. Предавателни механизми на паричната политика – същност и алтернативни възгледи. Ефективност и времеви лагове на паричната политика. Паричен съвет.

Тема 23. Фискална политика
Същност и крайни цели на фискалната политика. Основни модели на фискалната политика. Държавен бюджет. Инструменти и механизъм на действие на целенасочената фискална политика - мултипликатори на правителствените покупки, данъците, социалните плащания и балансирания бюджет. Автоматични бюджетни стабилизатори. Фискална политика и съвкупно предлагане. Фискална политика в отворена икономика. Държавен дълг и бюджетен дефицит. Структурен и цикличен бюджет и структурен и цикличен бюджетен дефицит. Методи за финансиране и граници на дефицита. Ефективност и времеви лагове на фискалната политика.

Тема 24. Общо равновесие на стоковия и паричния пазар
Пари, лихвен процент и съвкупно търсене. Лихвен процент и разходно равновесие. Условия и механизми за съгласуване на разходното равновесие с равновесието на паричния пазар. Влияние на промените в реалния БВП, паричното предлагане и лихвения процент. Взаимодействие между парична и фискална политика. Алтернативни възгледи за фискално – паричното комбиниране. Избутващ ефект на правителствените покупки. IS-LM модел на едновременно равновесие на стоковия и паричния пазар. Разходни равновесия и кривата IS. Равновесия на паричния пазар и кривата LM. Промени в IS- LM равновесието под въздействието на паричната и фискалната политика.

Тема 25. Заетост и безработица
Население, население в трудоспособна възраст и активна работна сила. Заетост и безработица: същност и измерване. Видове безработица: текуща, структурна и циклична. Естествена норма на безработица и пълна заетост. Закон на Артур Оукън. Алтернативни теории за безработицата. Динамика на заетостта и безработицата при твърди и гъвкави работни заплати. Доброволна и принудителна безработица. Икономически и социални последици от безработицата. Зависимости между макроикономическите равновесия на стоковия и трудовия пазар.

Тема 26. Инфлация и очаквания
Същност и измерване на инфлацията. Умерена, галопираща и хиперинфлация. Очаквана и неочаквана, балансирана и небалансирана инфлация. Видове инфлация според причините за нейното възникване: инфлация на търсенето, инфлация на разходите и инерционна инфлация. Кейнсианска и монетаристка теория за инфлацията. Икономически и социални последици на инфлацията. Взаимозависимост между инфлация и безработица. Краткосрочна крива на Филипс. Адаптивни очаквания и дългосрочна крива на Филипс. Теория за рационалните очаквания. Възможности и ограничения на антиинфлационната политика.


Тема 27. Икономически цикъл
Цикличност на икономическото развитие: същност и система от показатели. Основни фази на икономическия цикъл. Подходи към пофазисно структуриране на икономическия цикъл. Периодичност и продължителност на икономическите цикли. Алтернативни концепции за за икономическия цикъл: неокейнсианска, неокласическа, парично-кредитна и инвестиционна теория. Ролята на мултипликатора и акселератора за цикличните колебания. Взаимозависимост между фазите на икономическия цикъл и промените в съвкупното търсене и краткосрочното съвкупно предлагане.


Тема 28. Международна търговия и външнотърговска политика
Класически теории за международната търговия. Условия на търговия. Граница на възможното потребление. Теоремите на Хекшер-Олин и Столпер-Самуелсън. Парадоксът на Леонтиев. Динамичен подход към теорията за международната търговия: теория за жизнения цикъл на продукта, междуотраслова и вътрешноотраслова търговия. Свободна търговия и протекционизъм. Мита и митническа политика. Статичен ефект от митата и влияние върху благосъстоянието. Номинална и ефективна митническа защита. Нетарифни ограничения в международната търговия. Макроикономическо равновесие при международна търговия. IS-LM – анализ в отворена икономика.

Тема 29. Международен валутен пазар
Организация и операции на валутния пазар. Видове валутни транзакции. Валутен курс. Равновесие на валутния пазар и валутен курс. Детерминанти на валутния курс в дългосрочен период: платежен баланс, паритет на покупателната способност, монетарен подход към валутния курс и баланс на портфолиото. Фиксирани и плаващи валутни курсове. Международни валутни системи: Златен стандарт и Бретън-Уудска система. Система на управлявано плаване на валутния курс. Зависимости между валутния пазар и останалите пазари: стоков, финансов, паричен.

Тема 30. Платежен баланс
Структура на платежния баланс. Счетоводна концепция. Специални записвания и статистическа грешка в платежния баланс. Автоматично уравновесяване на платежния баланс. Приспособяване чрез валутния курс, механизма на дохода и монетарния механизъм. Индуцирано приспособяване на платежния баланс. Пренасочване на разходите и промяна на разходите. Монетаристки подход към приспособяването на платежния баланс. IS-LM-BP –анализ на фискалната и парична политика при фиксиран валутен курс и при свободно колебаещ се валутен курс.

Тема 31. Икономическа интеграция и глобализация
Същност на икономическата интеграция. Типове икономическа интеграция. Регионална икономическа интеграция: митнически съюз и общ пазар. Икономически ефекти на интеграцията - статичен ефект, динамичен ефект, ефект на благосъстоянието. Етапи в развитието на европейската икономическа интеграция. Европейска икономическа общност (ЕИО) и прерастването й в икономически и монетарен съюз. Критерии за оптимум и фактори за размера на валутната зона. Конвергентни критерии за членство в Европейския монетарен съюз. Глобализация същност и основни проблеми. Глобално моделиране на икономиката: проекта “Световна динамика” на Дж. Форестър и проекта “Бъдещето на световната икономика” на В. Леонтиев.


Тема 32. Икономически растеж и устойчиво развитие

Същност и измерване на икономическия растеж. Основни фактори за растежа. Модели на икономически растеж.Типове икономически растеж. Ефективност и цена на икономическия растеж. Устойчиво икономическо развитие – същност и система от измерители. Екологосъобразен икономически растеж и “дематериализация” на общественото производство. Усъвършенстване на системата за разпределение и преразпределение на доходите и ограничаване на бедността. Институционализиране на устойчивото развитие.



Тема 33. Икономика на прехода
Основни теоретични концепции за икономическите преходи. Модели на централно управляваната икономика – класически социализъм, реформиращ се социализъм. Икономическата трансформация в страните от ЦИЕ. Характерни особености на пазарното преустройство. Концепцията за социално пазарно стопанство. Проблеми при трансформацията на собствеността и преструктурирането на производството. Макроикономическата стабилизация в преходната икономика – циклично развитие, инфлация и безработица. Адаптиране на трансформиращите се икономики към световното стопанство. Специфика на прехода в България.


ЛИТЕРАТУРА:

А. ОСНОВНА УЧЕБНА ЛИТЕРАТУРА
Раздел I и II
1. Георгиева,Кр, Микроикономикс, Трето издание, С., ”Тракия-М”, 1999г.

2. Икономикс. Колектив под ред. на проф. д.ик.н. Ст. Савов, Изд. Тракия- М, С., 1998.

3. Йотова, Л., Микроикономика, Второ издание, С. ”Стопанство”, 2001;

4. Миркович, К., Микроикономика, първо издание, С., ”Тракия-М”, 2003 г.

5. Пиримова, В. ,Микроикономическа теория,С.,”Рацио-90”,1995.

6. Ракарова, С., Микроикономикс- Второ равнище, С., ”Тракия-М”, 2000 г.

7. Савов, С.,Сотирова, Е., Микроикономика, Пето издание, С., ”Тракия – М”, 1999.

8. Спасов,Тр., Микроикономикс, С., ИУ ”Стопанство”, 2002

9. Съев, Микроикономикс,Част първа и втора,С.,1992.

Раздел III и IV


  1. Георгиева Е., Европейска икономическа интеграция, изд. “Византия”, 2001 г.;

  2. Гечев Р., Макроикономика, изд. Фондация “Отворено общество”, “Люрен”, 1994 г.;

  3. Йотова Л., Алякова В., Икономикс - втора част, изд. “Рацио-90”, 1995 г.;

  4. Миркович, К., Макроикономикс, изд. “Тракия-М”, 2001 г.;

  5. Миркович, К., Международен икономикс, изд. “Тракия-М”, 2000 г.;

  6. Савов Ст., Макроикономика, 6-то издание, изд. “Тракия-М”, 1999 г.;

  7. Савов Ст. и кол. , Икономикс, 2-ро издание, изд. “Тракия-М”, 1998 г.;

  8. Савов Ст., Иванова В., Световна икономика, 5-то издание, изд. “Сиела”, 2001 г.;

  9. Спасов Тр., Макроикономикс, УИ “Стопанство”, 2001;

  10. Статев Ст., Макроикономика, 2-ро изд., изд. ИСК при УНСС - ЦДО, 2001 г.;

  11. Статев Ст., Макроикономически анализи, изд. НБУ - ЦДО, 1996 г.;

  12. Статев Ст. и кол. , Икономика и публичен сектор, изд. УИ “Стопанство“, 2001 г.



Б. ДОПЪЛНИТЕЛНА УЧЕБНА ЛИТЕРАТУРА



  1. Лейдлър,Д., Естрин, С., Увод в микроикономиката, Изд.”Св.Кл.Охридски”,С.,1992г.

  2. Макконелл, К., Ст. Брю, кономикс, XII изд. Инфра, 1999;

  3. Фишър Ст., Р. Дорнбуш, Р. Шмалензи, Икономика. Основи на микро и макроикономиката, изд. “Отворено общество”, 1997;

  4. Brown C., P. Jackson, Икономика на публичния сектор, Адаптиран вариант, 1998;

  5. Dornbusch R., St. Fischer and R. Startz, Macroeconomics, 8-th ed.q Irwin McGraw-Hill, 2000;

  6. Hyman, D., Macroeconomics, Richard Irwin Inc, 1996.;

  7. Lipsey, R., An Introduction to Positive Economics, London, 1992;

  8. Mankiw G., Macroeconomics, 4-th ed., New York, 2000;

  9. Parkin, M., Macroeconomics, Addison-Wesley Publishing Company, 1994;

  10. Samuelson, P., W. Nordhaus, Economics, XV ed., 1999;



НАУЧНА ЛИТЕРАТУРА


  1. Първоизвори на икономическата теория




  1. Смит, А, Изследване на природата и причините за богатството на народите, С., 1983

  2. Рикардо, Д., За принципите на политическата икономия и данъчното облагане, С., 1988

  3. Мил. Дж. Ст., Основы политической экономий, т. 1, 2, 3, / Principles of Political Economy ( 1848) М. Прогрес, 1981

  4. Маршалл, А., Принципы политической экономий, т. 1, 2, 3, / Principles of Political Economy ( 1890) М. Прогрес, 1983

  5. Шумпетер, Й., Теория экономического развития (Theorie der wirtschaflichen). М. Прогрес, 1981




  1. Кейнс, Дж. М., Обща теория на заетостта, лихвения процент и парите (The General Theory of Employment interest and money 1963), С

  2. Харрод, Р., Категории экономической динамики (Towards a Dynamic economics), М, 1959

  3. Робинсон, Дж., Экономическая теория несовършенной конкуренции (The economics of imperfect competition), М. Прогрес, 1986

  4. Pocmoy, Y.,Y., Стадии на икономическия растеж (The stades of Economics growth), Бургас, Делфинпрес, 1993

  5. Хикс, Дж., Стоимость и капитал (Value and Capital 39), М. Прогрес

  6. Современноя экономической мыслъ М. Прогрес, 1981

  7. Голбрайт, Дж., К., Экономическая теория и цели общества, М, 1959

  8. Современная экономическая мысль М. Прогрес, 1981



  1. Демостенов, С., С., Теоретическа политическа икономия, т. 1, 2, 3, /1946/, ново издание, С., 1991

  2. Леоньтиев, В., Будущее мировой экономики, Доклад групы экспертов ООН, М. Д., 1979

  3. Първата глобална революция, Доклад на римския клуб, С., 1993



  1. Монографии на автори от катедра “Икономикс”




  1. Георгиева Е., Икономика на предлагането (предпоставки, концепция, практико-приложни аспекти), 1997;

  2. Иванова В., Европейска бизнес интеграция, изд. “ФУМИ - КО”, 2001 г.;

  3. Илиев П., (в съавт.), Контрабанда и корупция: мониторинг и превенция, изд. ЦИД, 2000;

  4. Казаков Ат., Човешкият капитал, УИ “Стопанство“, 2001 г.;

  5. Марикина М., Сравнителен анализ на стопанските модели в светлината на неолиберализма, ИК РЕАЛ, 2001;

  6. Пиримова В., Растеж, цикличност, конюнктура, УИ “Стопанство“, 2001 г.;

  7. Савов Ст. , Икономикс на прехода, изд. “Сиела”, 1999;

  8. Статев Ст., (в съавт.), Стопанската среда в България и фактори на икономическия растеж, изд. ЛИК, 2001;

  9. Танова П., Световното стопанство и българският избор, ИК “Кама”, 1995 г.;


ПОМОЩНА ЛИТЕРАТУРА


  1. Arrow K., Social Choice and Individual Values, New
    Haven, 2e ed., 1963.

  2. Coase. "The Problem of Social Cost". 1960
    Coase. "The Nature of the Firm" . Economica 1937, Vol.
    4, Nov.

  3. Friedman M. The Methodology of Positive Economics.
    Friedman. M. Capitalism and Freedom. The University of
    Chicago Press, 1982

  4. Galbraith J. K. American Capitalism. The Riverside
    Press. Cambridge, 1956.

  5. Harris L., Monetary Theory, Mac Graw Hill, 1981.

  6. Hayek F. The Use of Knowledge in Society. American
    Economic Review. Sept. 1945.

  7. Kuznets S., National Income: A Summary of Findings,
    New York, National Bureau of Economic Research, 1946.

  8. Kuznets S., Economic Growth and Income Inequality,
    American Economic Review, March, 1955.

  9. Levitt T., The Globalization of Markets, Harvard
    Business Review, 1983.



  1. Modigliani F. and Sutch R., Debt Management and the
    Term Structure of Interest Rates, Journal of Political
    Economy, August, 1967.

  2. Mundell R., A Theory of Optimum Currency Areas,
    American Economic Review, Nov. 1961.

  3. North D. C. Institutions, Institutional Change and
    Economic Performance. Cambridge University Press, 1990

  4. Poole W., Comment: On Consequences and Criticisms of
    Monetary Targeting, Journal of Money, Credit and
    Banking, vol. 17, Nov. 1985.

  5. Porter M. E. Competitive Strategy: Techniques for
    Analyzing Industries and Competitors. The Free Press.
    1980.

  6. Porter M. E. Competitive Advantages of Nations. The
    Free Press. 1990.

  7. Samuelson A. and Solow R., Analythical Aspects of
    Anti-Inflation Policy, American Economic Review, May
    1960.

  8. Schumpeter J. A. Capitalism, Socialism and Democracy.
    Harper Torchbooks, 1976.

  9. Solow R., A Contribution to the Theory of Economic
    Growth, Quarterly Journal of Economics, vol. 70, 1956.

  10. Stigler G. J. The Organization of Industry. The
    University of Chicago Press, 1983

  11. Tobin J., Asset Accumulation and Economic Activity,
    Basil Blackwell, 1980






Каталог: archive -> docs -> doktoranti
doktoranti -> Програма за кандидат-докторантски конкурс по специалност "Политология"
doktoranti -> П р о г р а м а за кандидат-докторантски изпит по специалност: “Икономика и управление”
doktoranti -> Програма за конкурсен изпит за докторантура по специалност икономика и управление
doktoranti -> Конспект за конкурсен изпит за докторанти по специалност
doktoranti -> Конкурс за учебната 2011/2012
doktoranti -> Катедра “международни отношения”
doktoranti -> П р о г р а м а за кандидат-докторантски изпит по специалност Икономика и управление
doktoranti -> В ъ п р о с н и к за кандидат-докторантски конкурсен изпит


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница