Патрул с линейките в рискови зони



страница1/5
Дата04.01.2018
Размер0.74 Mb.
#41483
  1   2   3   4   5
Пресклипинг: „Здравеопазване”
09.12.2014



Патрул с линейките в рискови зони

Спешните лекари плашат да спрат работа за ден
Полицейски патрул до всяка линейка, която отива при пациент в рискова зона. За това се договориха МВР шефът Веселин Вучков и здравният министър Петър Москов. За целта ще бъде изработена карта на рисковите места у нас, където преди това е имало побой над медици. От здравното ведомство вече обявиха, че от 225 нападения над екипи на спешна помощ през тази година, 175 са били в ромски квартали. Шефовете на центровете за спешна помощ и директорите на областните дирекции на МВР трябва заедно ще набележат "горещите" точки, където през 2013 и 2014 г. е имало прояви на насилие над спешни медици.

До решението се стигна, след като Москов отсече, че линейките ще ходят в проблемни райони само срещу гаранции, че екипите няма да бъдат нападани. Позицията му предизвика вълна от гневни реакции на ромски лидери и правозащитни организации, но бе подкрепена от лекарите. В средата на седмицата предстоят срещи на Петър Москов с ромски лидери и здравни медиатори. На тях министърът ще настоява те да се ангажират да водят разговори с ромите и да съдействат на спешните екипи. "Социалното неравенство не поражда изключителни права. Това, че 80% от нападенията са в тази общност, не е въпрос на моя лична интерпретация", каза Москов пред Нова тв.

От Българския лекарски съюз (БЛС) се застъпиха за министъра и дори предупредиха, че ще обсъдят на предстоящи си събор на 20 декември възможността за спиране на цялостната система в рамките на един ден". "Може би тогава обществото ще осъзнае какво означава да се живее без спешна медицинска помощ", заявяват от съюза. Лекарите настояват за ефективни присъди за всички, посегнали на лекари. Българският Хелзинкски комитет обаче излезе с позиция, че заплахата на Москов е расистка, а предлаганите от него решения "хитлеристки". Още по темата - на стр. 13
300 милиона лева ще бъдат инвестирани в спешните центрове у нас и в оборудване на линейките. Това обяви в Пловдив министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Тя откри под тепетата нов лъчетерапевтичен комплекс в Онкодиспансера, в който са вложени 10,3 млн. лева европейски пари.

Лекари обявиха, че годишно ракът отнема живота на 17 000 българи, а разболява -36 000.

"Една трета от тях могат да се спасят, ако битката се води на всички линии", казват лекари.
Реформатори юбер алес

Светла Енчева
Харесвах Петър Москов, защото още преди години беше предложил хубави идеи за реформирането на спешната помощ. Не помня тогава да е споменавал, че линейки няма да ходят в ромските гета, иначе нямаше да го харесвам. Едва ли са много хората, които нямат личен повод да се уверят, че спешната ни помощ има нужда от реформи. Моят повод е свързан с инфаркта на свекъра ми. След като линейката се забави повече от 40 минути (обичайно), лекарката се скара на свекъра ми, че напразно я е извикал, нищо му нямало. За втори път му премери кръвното и пулса и тогава установи резки колебания в кръвното и аритмия, та се усъмни, че може и да има нещо. Нищо сериозно, рече, но заради аритмията по-добре да дойдете с нас. Накара го да слезе от четвъртия етаж (в блока няма асансьор). Сам. Правилно прочетохте. После той се качи на раздрънканата линейка. В болницата веднага разбрали, че става дума за инфаркт. Докато се опитвали да го закрепят, свекърът ми получил втори инфаркт. Почина.

Затова, колкото и да не мога да приема прегръдката на Реформаторите с Патриотичен фронт (която изумява дори Бойко Борисов), се радвах, че Петър Москов е министър на здравеопазването. До вчера, когато до мен стигнаха идеите му за това Спешна помощ да не ходи в ромските махали. Министърът не е юрист и може да не е чувал, че съвременното право не допуска колективна вина. Но като политик няма извинение да не знае това, та се надявам колегата му Христо Иванов да му го обясни. Преди да откаже на огромна част от представителите на етническо малцинство достъп до едно от основните им човешки права, Москов да се беше позамислил малко. За Хипократовата клетва поне. Убедена съм, че на много от представителите на етническото мнозинство в България също име идвало да бият представителите на Спешна помощ. От безсилие, от отчаяние, от обида. Предполагам, че по-рядко го правят. Усещам се, че предполагам така, защото има по-малко данни за етнически българи, оказвали физическо насилие върху екипи на Спешна помощ. Всъщност нямам доказателство дали това е така, не разполагам със статистика на насилието срещу Бърза помощ по етноси. Но ако допуснем, че етническите българи по-рядко бият докторите, смятам, че една от причините за това е по-ниската степен на усещане за безпомощност като цяло. Която пък идва от начина на живот и от отношението. Българите все пак разполагат с повече ресурси да се защитават. Що се отнася до хората, които живеят в ромските гета, на какво да се надяват те? На правосъдие? На превенция, че по-рядко да се стига до Спешна помощ? На здравословна среда, водопровод, канализация? На инфраструктура, че линейките да идват по-лесно? Или може би на съчувствие от страна на обществото? Как реагираме при новината, че екип на Спешна помощ не е пристигнал навреме при етнически българи и как, ако става дума за етнически роми? Разбира се, обяснението не означава оправдание. Отговорността за личната вина трябва да се носи - при всички случаи. А не да вдигаме ръце от ромите, защото са... роми, което също е дискриминация. А още по-добре би било, не само в случаите с роми, да се сещаме, че има и такова нещо като възстановително правосъдие.

Но какво казва г-н министърът Петър Москов: "Има кмет и той трябва да гарантира сигурността на екипите. Наистина съм бесен. Това са цигански банди, нека бъде ясно. Не е достатъчно да бъдат осъдени, а някой на местно ниво да гарантира, че екипите ще се прибират от адресите". Ако нещо ме притеснява в случая, то е изразът "не е достатъчно да бъдат осъдени". А какво е достатъчно? Как на местно ниво да се гарантира сигурността на екипите? С граждански патрули? С концлагери? Друг бисер на министъра по същия повод: "Ако някой е избрал да живее и да се държи като скот, получава и правото да бъде третиран като такъв. Всъщност дори дивите животни разбират, когато искаш да им помогнеш и не нападат..."

Какъв трябва да е екзистенциалният ти хоризонт, за да смяташ, че някой е избрал да се държи като скот? Каква трябва да е човешката и лекарската ти етика, за да твърдиш, че има хора, които заслужават към тях да се отнасяш като с животни?

А ми се щеше Москов да предложи такава реформа на Спешна помощ, след която вече просто да нямаме желание да бием екипите от безпомощност и отчаяние. И да си дава сметка колко е тревожно състоянието със здравето в ромските махали. И да има визия и по този въпрос. Различна от геноцида. Четох коментар във фейсбук по повод на Москов, че всъщност май ще излезе, че прегръдката между Реформаторите и Патриотичен фронт не е просто компромис. Че отвътре им идва. Май така ще се окаже, за съжаление.

(svetlaen.blogspot.com)


Подкрепете Петър Москов!

Огнян Минчев
Преди няколко години ме поканиха заедно с няколко колеги на дискусия за реформи. На място се оказа, че трябва да даваме съвети на социалния и здравния министър - как да реформират секторите си. Започнах да говоря неуверено: "Г-н здравен министър, вашата система се реформира по парадоксален начин - отгоре-надолу. Създадени са луксозни клиники. Уреден е статутът на елита на лекарското съсловие. В някои области имаме елитни здравни услуги, фармацевтичните компании доставчици работят при устойчив комфорт. Но една къща не се строи от покрива надолу - започва се от основите и се покрива накрая. Ако искате да реформирате здравната система, трябва да започнете от най-долу -от бързата помощ...". Министърът ме погледна, присви очи и каза: "Вие чувате ли се какво говорите? Да инвестирам аз в Бърза помощ, за да се обаждат циганите и да разкарват линейките нагоре надолу, това ли препоръчвате?". В този момент разбрах, че реформа няма да има - няма как да има, след като подобни аргументи определят гледната точка на ресорния министър. Спомних си за този случай, след като социалните мрежи избухнаха срещу "дискриминационното" изказване на Петър Москов по повод побоите над лекари от Бърза помощ. Аз не искам да споря с блюстителите на публичния морал и със защитниците на малцинствените права, които живеят в центъра на София и наблюдават нарушенията на човешките права в места като село Врачеш но телевизията. Не искам да споря не за друго, а защото споделям тяхното мнение - не може граждани да бъдат лишавани от медицинска помощ заради етническата си и въобще -общностна принадлежност. Това казах и на министъра преди няколко години, когато той високомерно отказа да реформира Бърза помощ, за да не "обслужва циганите на повикване" (цитирам). Но не мога и да заема позицията на правозащитния щраус -да съблюдавам строго публичното говорене да бъде политически коректно, а срамежливо да извръщам очи от една брутална действителност на насилие, беззаконие и произвол, отговорността за която не е на едно малцинство, на едно или друго гето, а на всеки един от нас, членовете на обществото и гражданите на държавата. Да, наша е отговорността, наша е и вината.

Ние няма какво да отговорим, ако децата и внуците ни попитат: Знаехте ли, че стотици, хиляди възрастни хора в селата и малките градове са пребивани, ограбвани и изнасилвани практически безнаказано в продължение на десетилетия? Знаехте ли, че цели региони в България запустяват просто защото дребната престъпност е достигнала мащаби, при които е невъзможно поддържането на нормална делова дейност - земеделска, търговска, индустриална? И че там, където няма делова дейност, няма работа, няма ред, няма прехрана, няма население... Знаехте ли, че тази дребна престъпност се неглижира и толерира от едрата престъпност, контролираща държавата? Знаехте ли, че стотици, хиляди деца не ходят на училище или ходят там само формално...?

Протестираме за това, че здравният министър отказал да изпраща екипите на Бърза помощ на места, където могат да бъдат бити и унижавани... Има ли стотина -двеста правозащитници и блюстители на либералните ценности, които биха се качвали в продължение на един месец - един месец! - на линейките, пътуващи към места като Врачеш? Защо лекарите от Бърза помощ да плащат цената за това, че ние сме либерално общество в условията на бедност, безхаберие и абдикиране на държавата и общественото мнение от язвите на заобикалящата ни действителност? За пръв път от много години насам имаме министър, който поема публична отговорност за промяна в здравната система - не се скатава, не се измъква с общи фрази и мъгляви обещания. Москов пое отговорност. Може да не ви харесва начина, по който го е направил - дайте му кредит за отговорността.

Всеки, който е имал досег със здравеопазването вижда много добре, че тази система се срутва отвътре, разпада се на съставните си части поради несъвместимост на принципите, върху които е изградена с практиките на всекидневното си съществуване. Бързата помощ е най-отпред - на "фронтовата линия" срещу едно бедно и болно общество, ограбвано от своите елити - включително и от елита на здравеопазването. Да посмееш да реформираш Бързата помощ означава да сложиш пръст в раната, да започнеш да разриваш авгиевите обори, да започнеш да търсиш твърда основа за нов градеж. Подкрепете Петър Москов! Не зная дали ще може да се справи с предизвикателство от този порядък - реформа в българското здравеопазване. Но той поема предизвикателството. Неговите предшественици не го направиха. (ognyanminchev.wordpress.com)





Полиция със Спешната помощ само при нужда

Пиян би фелдшер в Исперих, докато му спасяват живота

Мария Кадийска, Силвия Николова
Необходимостта от придружаване от полицаи на екипи на Спешна помощ ще се преценява по места. Това обяви вчера МВР шефът Веселин Вучков във връзка с мераците на здравния министър Петър Москов към линейките да бъдат зачислени и служители на силовото ведомство, когато те влизат в ромските махали.

На среща между двамата било договорено те да подпишат съвместна заповед, с която да се децентрализира решаването на проблема с нападението над лекари от Спешна помощ. "С тази заповед ще изискаме областните директори на МВР и директорите на центровете за Спешна медицинска помощ в страната да идентифицират най-точно регионите и районите, където през последните 2 години е имало подобни инциденти и да предприемат съвместни действия за осъществяване на спешната помощ - по региони ще решат дали при посещения в такива рискови места да има винаги съпровождане на охранителна полиция или не. Те са хората, които ще бъдат задължени да вземат съответните решения според статистиката на района“, обясни Вучков. Той бе категоричен, че МВР не може да си позволи огромния  финансов разход всеки екип на линейка на Спешна помощ да бъде съпровождан от патрулка. "Това не е нито възможно, нито целесъобразно“, каза вътрешният министър.

Шефът на Националната полиция Тодор Гребенаров пък добави, че е направен анализ за последните 3 години на насилието над лекари от Спешна помощ.

"Ние не разполагаме с голям ресурс, например едно малко районно управление със състав 40-50 полицаи и 1-2 патрула да подсигурява медицинските екипи на Спешна помощ, но за всеки конкретен случай ще се действа и ще се вземат съответните мерки“, обясни Гребенаров.

Утре ще се проведе среща между Москов и представители на ромските общности, както и с членове на Сдружение "Национална мрежа на здравните медиатори“ заради зачестилото насилие над спешните медици. Междувременно се случи поредният такъв инцидент като пияница нападна фелдшер в Исперих. Агресивният мъж му спукал устната, докато той му оказвал помощ. Пияният пациент се нахвърлил с обидни думи срещу двама от пристигналите на адреса му служители на Спешна помощ. нападателят извикал медиците, като заявил, че е получил задух. Впоследствие директорът на спешния център д-р Николай Йоцов уточни, че побойникът е криминално проявен, конфликтен и добре познат на лекарите със своята агресивност.
Каска и бяла престилка

Силвия Николова
Безизходицата в Спешната помощ и най-вече безопасността на работещите там роди поредното нестандартно хрумване. Здравното министерство, искрено разтревожено за трудовото всекидневие на колегите си, предложи нещо твърде практично, за някои дори прекалено авангардно, а работещите в неправителствения сектор го оприличиха като откровено расистко и дискриминационно.

Идеята е линейки с лекари да не припарват до ромските гета, ако там не им се осигури безопасност и дори отиването им на рискови адреси да става с полицейска патрулка. Само дето не поискаха каска за всяка бяла престилка.

Действително сигурността е нещо твърде важно, особено като се има предвид, че не минава ден някой ахмак да не напердаши някъде лекар, фелдшер или медицинска сестра. Вчера например пияница сцепи устната на фелдшер, който се опитваше да спаси живота му. В събота двама радомирски келеши, добре почерпени, биха доктор от Спешното отделение в пернишката болница, който им оказваше помощ. И, ако преди седмица цигани налетяха на лекарка в линейка, която отиваше при родилка в село Врачеш, и потрошиха колата и жената, то горните случаи на пияни-заляни са от представители не на ромската, а на българската общност. Което говори, че насилието не е патент само на хората от по-мургавия етнос. Насилието вече е всекидневие в обществото ни във всяка една сфера, макар и да не се изразява непременно в бой.

Като се има предвид това, неправителственият сектор се оказва прав в дискриминационния подход на здравния министър.

Проблемът е в ниския социален статус, здравна култура и тоталното обществено самоизключване на маса български граждани. Ако ги погледнем от към техния здравноосигурителен статус, това са 1,5 млн. души. Толкова към днешна дата са здравнонеосигурените у нас. Това не са само роми, а предимно българи, повечето от които заети в сивия сектор, имат дребен и среден собствен бизнес, които следва да се самоосигуряват и много малка част по-имотни, които обаче не желаят да плащат, защото нямат доверие в здравната система. Всички тези 1,5 млн. души тичат в спешното отделение и звънят за линейка всеки път не само когато ги свие бъбречна криза, но и когато ги налегне грип. Защото знаят, че спешната помощ у нас е безплатна и безотказна, т.е. единствено достъпната и гарантирана за тях. Не малка част от тях са и потрошени в автокатастрофи в резултат на употреба на алкохол или наркотици.

От тях, а не само от циганите трябва да се започне - да им се намалят правата за оказване дори на спешна помощ, да им се наложат санкции и ако се лекуват дори по спешност, да им се изискват направените разходи после със съдия-изпълнител. Само така нашенецът ще се научи да бъде социален индивид в обществото ни със своите отговорности.

Вземат ли се крути мерки към тези хора, ще намалеят и побоите над лекари, а и в здравната каса ще влязат доста пари от лечението на препили и помлени шофьори.



Все повече болни търсят доктор зад граница

Гурбетчии и студенти не тръгват без европейска здравна карта

Диана Тенчева
Увеличават се молбите, които болни българи подават в здравната каса, за да получат планово лечение в страна от Европейския съюз, тъй като у нас то не може да им бъде осигурено. През миналата година 223-ма пациенти са се нуждаели от доктор зад граница, а от началото на 2014-а до 3 декември броят им е 276. Одобрените молби за миналата година са 117, за тази -116.

Това показва справка на НЗОК, изготвена за "Труд". Често терапията в чужбина стига десетки хиляди евро, например лечение на тумор в мозъка чрез гама нож е 10 хиляди евро.

Българските пациенти се лекуват предимно в Германия, Австрия, Белгия и Испания. Сред диагнозите, които ги водят там, са усложнени състояния заради ту морни образувания, неврохирургични операции, иновативни терапии, заболявания на сърцето при деца. Увеличават се обаче и отказите на касата за терапия зад граница - през м.г. те са били 17, докато през тази са 34.

Спешна и неотложна помощ без пари здравноосигурените българи обаче могат да получат във всяка страна от ЕС, ако покажат европейската си здравноосигурителна карта. През миналата година с нея са се сдобили 134 831 души, а до декември т.г. - 142 153-ма. Очаква се до края на годината техният брой да мине 150 000 българи. Документът се издава на над 650 места у нас, сред които са клоновете на ДСК. Най-често от него се нуждаят наши граждани, които работят в ЕС, и студенти, тъй като те не могат да запишат семестъра без европейската карта.

"Имали сме случаи, при които от днес за днес издаваме документа, тъй като студентът заминава за чужбина на следващия ден. А на други сме ги изпращали на адреса на университета им в Германия, Великобритания или Австрия", каза пред "Труд" Калчо Хинов от консорциума, спечелил обществената поръчка за издаването на картата.
След 10 дни полицаи пазят линейки при риск

Диана Тенчева
В случай на нужда след 10 дни линейки ще могат да отиват на рискови сигнали в ромските махали заедно с полицейска патрулка.

До мярката, поискана от здравния министър д-р Петър Москов, се стигна след поредния побой над екип от Спешна помощ на 30 ноември т.г. в ботевградското село Врачеш. Дни по-късно пак роми, и то пияни, се нахвърлиха върху лекар в Перник.

Здравният министър и МВР шефът Веселин Вучков заедно търсят решение на проблема. Двамата се разбраха областните директори на МВР и шефовете на центровете за спешна помощ да посочат районите, в които е имало подобни инциденти. "Труд" научи, че вече е изработена "картата" на станалите побои над лекари през тази година, но се довършва тревожната статистика за 2013-а.

Това обаче не означава, че всяка линейка ще отива на адрес с полиция защото МВР не може да си позволи такъв разход. Ще има ясни критерии, по които дежурните в Спешна помощ ще разбират дали в случая се налага присъствието на полиция.

За идеята си Москов получи подкрепа от много медици и пациенти, но бе критикуван от ромски и правозащитни организации.

Два дни след побоя над екипа на Спешна помощ в с. Врачеш депутати от Патриотичния фронт са внесли предложения за промени в Закона за здравето. С тях се забранява отказ за оказване на медицинска помощ поради възраст, вид или степен на увреждането, стадий на заболяването, пол, социално положение или други признаци, описани в Закона за защита от дискриминация. В мотивите на патриотите пише, че изменението е продиктувано от "необходимостта от синхронизация на медицинската дейност в съответствие със Закона за защита от дискриминация".


Огнян Минчев: Правозащитниците да се качат в линейките
Протестираме, че здравният министър отказал да изпраща екипите на Бърза помощ на места, където могат да бъдат бити и унижавани... Има ли стотина-двеста правозащитници и блюстители на либералните ценности, които биха се качвали в продължение на един месец - един месец! - на линейките, пътуващи към места като Врачеш?

Здравеопазването се срутва отвътре, разпада се поради несъвместимост на принципите, върху които е изградено, с практиките на всекидневното си съществуване. Бърза помощ е на "фронтовата линия" срещу едно бедно и болно общество, ограбвано от своите елити. Подкрепете Петър Москов! Не зная дали ще може да се справи с реформата в здравеопазването. Но той поема предизвикателството.


Стефан Панайотов: Ромите са бедни, безработни и недоверчиви
Не може да бият лекари, но и министърът се изказа неподготвен, заяви пред 'Труд" д-р Петър Панайотов от Сливен, който е от ромски произход, и добави: "Лекарите са в голям стрес, автопаркът е малък, заплащането лошо, сигналите от ромските квартали - много заради по-големия битов травматизъм. Повечето роми пък са безработни, бедни и недоверчиви заради понякога грубото отношение. И някои от тях гледат на лекарите като на заредени пушки. Аз от доста време съм общопрактикуващ лекар в двата ромски квартала на Сливен. Като се появи в кабинета ми майка с дете, ама придружена от мъжа си и братята си, ми става ясно. Има напрежение, готови са на скандал - детето не оздравява според техните представи и мислят, че аз съм виновен."
Пациент удари фелдшер с юмрук в лицето

Антоанета Марчева
Криминално проявен почерпен пациент удари фелдшер от филиала на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в Исперих и му разкъса устата. Нападението станало малко след полунощ след Никулден в дома на 49-годишния С. А., който позвънил за помощ заради пристъп на задух. При идването на екипа болният ги засипал с обиди и псувни. Ударил с юмрук лицето на едрия фелдшер и му разбил устата. Здравният работник, въпреки че имал физически данни да напердаши агресивния пациент, викнал полиция. Шефът на ЦСМП в Разград д-р Николай Йоцов съобщи за "Труд", че колегата му, който е бил нападнат, ще заведе граждански иск срещу пациента. С. А. бил техен редовен "абонат" и ги викал по 2-3 пъти месечно заради задух. Досега не бил посягал на медиците, но бил агресивен и се държал грубо. Пациентът бил българин, с множество криминални прояви и присъди. Според полицията имал близо 20 регистрации, осъждания за кражби и други. На сметката му се водели и изнасилвания.

Д-р Йоцов коментира, че не дели пациентите по етноси грубо поведение имало при всички. "Има възпитани роми, които са внимателни, и такива, които първо крещят, а после обясняват проблема. Същото се отнася и за българите", каза той. Годишно в ЦСМП в Разградско имало по 1-2 случая на нападения по време на работа.

Здравният министър Петър Москов обяви в неделя, че от 225 нападения над лекари, 174 са в ромски квартали.
Демократи за силна Спешна помощ

ОСВЕН СЛЕД ЛИНЕЙКИТЕ ПАТРУЛКИ ЯВНО ТРЯБВА ДА ПРАЩАМЕ И ВЪВ ВиК, В ХЕИ, В ЕНЕРГОТО.
Емил Спахийски

Спешна помощ за ромите само ако има мирен договор с лидерите им или в присъствието на полиция. Това е новината, произведена от здравния министър Петър Москов. Чуват се много аплодисменти, малко възмущения. Всичко друго приляга на един демократ, но не и реторика и действия, близки до националсоциализма. Ако някой "патриот" или "атакист" се вихри в условията на безпричинна еуфория, изглежда нормално. При националистите словесните ешафоди са горивото, което ги движи. Когато зам.-председател на "Демократи за силна България" обаче си позволява да внушава етническо разделение и да налага стереотипи в обществото, е повече от тревожно.

Нормално е министър Москов да се възмущава от нападенията над екипи на Спешната помощ. Всички се възмущаваме. Не е приемливо някой да ти се притича на помощ, а ти да го млатиш. Мерки трябва да се вземат. Това касае всички - не само тези 174 случая в ромски махали, за които министърът говори, а и за останалите около 50 случая, очевидно в цивилизованите български квартали. Положението наистина е нетърпимо, щом Спешната помощ редовно попада на. засади. Но защо приемаме, че ако българи бият лекарите - е просто грешка, а когато това правят роми - е задължително "скотско" действие?

Политическата класа, която непрекъснато корумпира тези общности през лидерите им, се отблагодарява за властта си, като е оставила десетки хиляди български граждани на волята и милостта на местните феодали. Държавата просто отсъства от тези места и дори някой да иска по законен и цивилизован начин, никой няма да му позволи.

Философията на демокрацията се състои в това, че проблемите се решават по законен начин - чрез политики, воля за провеждането им и при равенство на всички представители на обществото. Как би трябвало едни демократи да решат казус като нападенията над Спешната помощ? Да кажем, че ромите са единствените, които атакуват лекарските екипи, българите не пият, не се бият. Нека помислим! Във всички ромски квартали и гета ли се случват подобни инциденти? Едва ли. Всеки опит на Спешната помощ ли е атакуван? Не мисля. Значи има конкретни райони в България, където възможността да има нападение е по-голяма. Те се наричат "рискови" и някой трябва да ги определи като такива. Например полицията. Какво ще кажете за полицията и нейната роля в превенцията?

Напомнете ми, ако греша, но ромите не звънят директно на Спешната помощ, а на тел. 112. Ако операторът знае, че сигналът идва от рискова зона, възможно ли е да подаде сигнал и към полицията и патрулна кола да обходи квартала. Ако има напрежение, ще дойдат още патрулки и мирът ще тържествува. От МВР твърдят, че няма ресурс за такива упражнения. Нима? А защо полицията изобщо отсъства от гетата? Защо изобщо държавата отсъства от тях? Ако този въпрос си зададе министър Москов, пък и ако потърси решението му, ще е демократ.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница