Петьо Василев Будаков F18138 статия 3D дизайн в архитектурата



Дата25.07.2016
Размер42.9 Kb.
#5103
Петьо Василев Будаков

F18138
СТАТИЯ

3D дизайн в архитектурата

Дизайнерите и архитектите не винаги проектират и създават серии скучни, монотонни къщи, каквито има в голяма част от всичките градове в света. Понякога има шанс да построят някоя приумица.

Необичайните сгради винаги привличат особено внимание, а каква е главната цел да се привлича внимание? Разбира се, че за реклама. Много компании се опитват да рекламират своята продукция с помощта на сгради и офиси, построени във вида на продукцията, която те произвеждат. Например магазин за сладолед (Северна Каролина САЩ) във формата на ягоди или Офис център „1000” (Каунас, Литва), на чиято фасадата е изобразена банкнота, излязла вече от обръщение.



Офис Център „1000” (или „Банкнотата”) в Каунас, Литва


 
По такъв начин е решил да рекламира своята продукция и американският производител на кошници Longaberger. Именно в тази форма е построен и централния офис на компанията в Охайо. Основателя на бизнеса - Дейв искал всички здания на фирмата да са в този стил, но към края на живота му била завършена само една, а по-нататъшното „окошничаване” на Америка продължили неговите дъщери, в чиито ръце се прехвърлил семейния бизнес след смъртта му
 



Централната офис сграда на производителя на кошници Longaberger в Охайо, САЩ



Цялата необичайност на сградата е свързана с нейната  форма. Особено са привлечени архитектите от сферичните и кълбовидни форми, например кулата Акбар в Барселона (Agbar Tower). Тя е построена по проект на френския архитект Жан Новел, вдъхновен от гейзерния поток, издигащ се във въздуха. Отличителна особеност на кулата са монтираните в стените 4500 светодиоди, а също и чувствителните към температура сензори, които регулират отварянето и затварянето на  стъклените панели на фасадата, което позволява да се намали енергопотреблението на климатиците.




Кулата Акбар в Барселона, Испания

 В бизнес квартала на Банкок е разположена сградата „Робот” (The Bank of Asia


a.k.a Robot Building). Тя била построена по поръчка на Азиатската банка.
На поръчителите много им се искало зданието да отразява модернизацията и компютъризацията на банковата система. Архитектът бил вдъхновен от играчката на своя малък син. Зданието било построено през 1986 година и предизвикало огромен успех и шумни одобрения на критиците от цял свят.



 
Сградата „Робот” в Банкок, Тайланд

Както гласи шеговитата поговорка „Икономията е майка на мизерията”. Но в Англия към опитите за икономия на харчовете се отнасят с фантазия. Контейнерния град (Container City) позволява не само да се икономисат място и средства за наем, но и изглежда симпатично. Първата част на този „град”, разположена в Лондон, е на три нива и обединява 12 офисни пространства - студия. Поради големия интерес бил построен и четвърти етаж. Сградите са изработени на 80% от преработени и рециклирани материали. Фасадата на контейнерите е боядисана в ярки цветове, което, според замисъла на автора, отразява същността на работещите там хора. Сега такъв тип офиси набират популярност и завладяват сърцата на много англичани.



Контейнерния квартал в Лондон, Великобритания

Плавните линии и приказните сюжети най-ярко са се отразили в сградите на известния австрийски архитект Хундертвасер. Този човек винаги е бил винаги вдъхновяван от ярките революционни цветове, необичайните форми и нестандартните решения. Ето и сградата Forest Spiral, състояща се от 105 апартамента, построена около природен ландшафт – живописно дворче с ручейче. Целият покрив на къщата е впечатляваща градина, посипана с пясък и посадени лимонови дръвчета.



Forest Spiral в Дармщат, Германия


А недалеч от това място, в град Ротердам (Холандия), архитектът се е вдъхновил от острите ъгли и кубичните форми. Жилищния комплекс, разположен над пешеходния мост, така се и нарича - Кубичните къщи (Cubic Houses). Вътрешното пространство на всеки куб е разделено на 3 нива. Най-интересно, разбира се е горното. Таванът представлява пирамида с панорамно остъкление и от трите страни. Вид - шикозен.




Кубичните къщи в Ротердам, Холандия


Творението на Николай Сутягин се явява сериозен претендент за рекордите на Гинес в номинации „Най-високата дървена къща”. Нейната височина достига 44 метра, което е повече от половината на лондонския Биг Бен. Сградата се вижда почти от всяка точка на Архангелск, а властите отдавна обмислят как да срутят това чудовищно творение.

Плаващи градове



Архитектурното бюро на Винсент Калебо (Vinsent Kallebaut) предлага един коренно различен от представите ни проект, за плаващи градове с името Lilypad - цвят на водна лилия. Този проект предвижда да се реши проблема с все по-нарастващото влияние на глобалното затопляне върху живота на хората.

 

До скоро учените не разполагаха с решение на стоящия пред тях проблем, за осигуряване на тези спасителни условия. Сега обаче се появява архитектурен проект на плаващ град, който може да съществува напълно самостоятелно и свободно в океана.

 




Проектът поразява с въображение и феноменален дизайн, както и с технологическите си възможности. Биомимикрията е основно вдъхновение за този дизайн. Lilypad има за цел да бъде с нулева емисия на отпадъци, която се осъществява чрез нови видове технологии. Предвидено е въглеродният диоксид в атмосферата да се абсорбира в титано-диоксидната обвивка на Lilipad.

 




Всичките тези плаващи градове са проектирани да дадат убежище на близо 50 000 човека. За тях ще има една смесена природна среда, ландшафт, изкуствени лагуни, три хълма, които създават разнообразен пейзаж на жителите в града. Използвайки  силата на слънчевата енергия, вятъра, водата, прилива и биомасата, градът може да съществува съвсем самостоятелно. Така самостоятелно той може и да пътува от екватора до най-северните морета, да се остави на океанските течения, както и да акустира на крайбрежието.

 




Очевидно е, че в близко бъдеще практическото изпълнение на този проект не е застрашено, но архитектите на Lilypad са сигурни, че това е едно действително реализуемо решение на проблема с глобалното затопляне на климата.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница