Петте стени пред "реформата Москов"



страница1/12
Дата10.02.2018
Размер0.65 Mb.
#57250
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12



на тема: „Здравеопазване”
19.03.2016
Национални вестници



Петте стени пред "реформата Москов"


Банкеръ  стр. 16  

Едва ли здравният министър д-р Петър Москов е хранил илюзии, че пътят към прокламираната от него здравна реформа ще бъде постлан с рози. Но реформаторът едва ли е очаквал и обратното -почти всички започнати от него нормативни промени да срещнат яростен отпор от страна на болниците, пациентите, медиците, фармацевтичния бизнес и аптекарите. Не на последно място, Москов получи много тежък удар от съдебната власт. И той едва ли ще е последен, след като нововъведенията на здравния министър се движат по ръба на законността, а в този сектор има доста експерти, знаещи как да отстояват интересите ( инвестициите) си. Ако Москов иска да се измъкне "сух" от сегашната патова ситуация, той ще трябва да преодолее пет стени, които могат всеки момент да се срутят отгоре му и да го изпратят в политическия миманс, преди да е успял да приложи интензивното си лечение върху здравеопазването ни.

На първо място е необходимо радикално настроеният министър с всички средства и много компромиси да намери начин да убеди лекарското съсловие да подпише редовен Национален рамков договор за 2016-а. На прима виста проблемът е на здравната каса, но провалът на преговорите удари най-вече върху реномето и намеренията на дипломирания анестезиолог. Така нареченият служебен договор, който по ирония на съдбата влиза в сила от 1 април е бомба със закъснител. Исканите от лекарите 131.5 млн. лв. за първична медицинска помощ бяха редуцирани до 127.8 млн. лв., а това вещае искри по трасето. Ако, или по-скоро "когато", лимитите за обеми и цени в извънболничната и болничната помощ бъдат превишени, надзорът на осигурителния фонд еднолично ще решава как да ги коригира. Районните каси ще проверяват внезапно лечебниците, ако те предсрочно са достигнали месечните си лимити, а спестените средства няма да бъдат прехвърляни към бюджета за следващ месец. Дейностите над квотата ще се плащат единствено при наличието на пари. Касата все пак е направила отстъпки, като е увеличила броя на направленията, профилактичните прегледи и изследванията, но дали това ще е достатъчно?

Всъщност най-сериозният проблем в служебния договор и бариера №2 пред Москов си остава въвеждането от 1 юни на пръстовия идентификатор, заради който лекарите отказаха да парафират контракта. Като основание за въвеждането в играта на отпечатъците касата посочва чл.63, ал.1 от Закона за здравното осигуряване, който гласи, че фондът изгражда информационна система с регистър на осигурените лица, включващ уникален идентификационен номер (УИН). Медици се шегуват, че докато приемат пациенти в безсъзнание, ще им "лепват пръста". Други с основание отбелязват, че е невъзможно да съпоставяш пръстови отпечатъци, без да имаш актуализирана и верифицирана база данни от тях, а касата определено не разполага с такава. При тази ситуация ще настане пълен хаос и никой няма да разбере кой е лекуван и за какво ще се харчат парите от осигуровките ни.

Освен това Комисията за защита на личните данни на практика обезсмисли пръстовия идентификатор, като постанови, че ако откажем да се чекираме като кандидат-емигранти в САЩ, можем да го направим по досегашния начин с ЕГН или специален номер от регистъра на НАП. Така че заради цялата галимация лични лекари, специалисти, поликлиники и болници ще хвърлят по 300 лв. на парче новозакупени четци, които може и никога да не използват. В този аспект е необяснимо упорството на здравното ведомство, което незнайно защо си е наумило, че точно това е начинът да се спрат злоупотребите и източването на средства в системата.

Третата стена пред реформата на министър Москов е прословутото решение за разделянето на медицинската помощ на отделни пакети, което тепърва ще му създава много главоболия. След решението на Конституционния съд да отмени текста от Закона за здравното осигуряване, регламентиращ основния и допълнителния пакет, министерството има твърде малко време, за да се поправи. На този етап ни бе предложен преходен Вариант на наредба за здравните услуги в който има само основен пакет от дейности по каса, разделен на четири - първична медицинска помощ, специализирана извънболнична помощ, дентална извънболнична медицинска помощ и болнична помощ. В него е заложена идеята за клинични пътеки, клинични процедури и амбулаторни процедури, незабавния и отложения прием на пациента, и комплексното лечение при онкологичните заболявания. Основният конфликт при медицинските пакети обаче изглежда неразрешим - как пациенти, плащащи едни и същи суми за здравно осигуряване, ще бъдат третирани по различен начин само защото диагнозата им е административно нанесена в едната или другата графа.

На този етап и Националната здравна карта хич я няма. Върховният административен съд отмени методиката за изработване на областните здравни карти, която се предвиждаше да влезе в сила от 1 април. Магистратите постановиха, че това е подзаконов нормативен акт, който е трябвало да бъде обнародван в "Държавен вестник", а здравното министерство не го е направило в необходимия срок. Което означава, че в съда могат да "гръмнат" всички областни карти, барабар с Националната здравна карта. По този начин статуквото с разпределението на болничните легла и отделения в различните региони ще си остане същото и здравната каса няма да може да избира сама с кои лечебници да сключва договор. Според председателя на Сдружението на частните болници д-р Николай Болтаджиев нова здравна карта няма да има, тъй като методиката й е направена така, че да се закриват болници, а не да се помага на пациентите.

"При условие че се смяташе, че ще има Здравна карта и нови критерии, по които да сключват болниците договори с касата, предимство щяха да имат тези, които имат спешно отделение. На няколко държавни болници по този начин щеше да им бъде гарантирано финансиране. Оттам насетне всички общински и повечето частни болници, на базата на този критерий, щяха да бъдат закрити", обясни Болтаджиев. Точно частният сектор и общинските лечебници се противопоставиха на подготвяното преначертаване на болничния пазар, а когато 90% от българските клиники са "против", значи проблемът е наистина сериозен. На този етап алтернативата пред Москов и подчинените му е да започнат процедурата от нулата - с мотиви към методиката, обществено обсъждане, обнародване в "Държавен вестник" и едва след това нови областни здравни комисии, които да пренапишат документа.

За месец септември пък е предвидено новото излъчване на мелодрамата, наречена "ценови коридор". Първоначално той бе гласен за декември 2015-а, но тези планове срещнаха отпор от страна на пациентските организации заради реалната опасност между 500 и 600 лекарства да спрат да се плащат от здравната каса. Намеренията са пациентите да не доплащат повече от 60% от стойността на най-евтиното лекарство от дадена група, а ако болният иска по-скъп илач, да си го плаща напълно. Като цяло идеята е да се стимулира изписването на по-евтини лекарства, така че пациентите да не доплащат нищо или минимално, но май ще се получи точно обратното. Като изключим заигравката с правото на свободен избор, цялата здравна система се оказа "зелена" за промяната. Аптеките не разполагат с необходимия софтуер, лекарите не знаят какво да изписват, а фармакомпаниите преосмислят пазарното си присъствие. Междувременно фармацевти заявиха, че е по-добре да се въведе задължителен режим на генерично заместване за частично покритите от бюджета на касата лекарства, за да се намали доплащането на пациентите.

Като че ли ценовият коридор се измести по-скоро в посока на идеята изписването на изцяло платените от здравната каса медикаменти да става задължително по международно непатентно наименование (INN), а не по търговска марка. И макар че и това нововъведение май ще се отложи за септември, в този случай консенсусът изглежда по-възможен. Министерството вероятно ще се съгласи със съображенията на фармацевти и лекари, че е необходимо да се направи изключение за биологичните продукти, и муносуп ресорите за трансплантирани пациенти, инхалаторните медикаменти за астма, инсулините и лекарствата с тесен терапевтичен прозорец. Но твърдо на дневен ред е въпросът как ще си поделят отговорността лекари и фармацевти при една нежелана лекарствена реакция след изписване на медикамент по активно вещество? Според председателя на Националната аптечна камара Антон Вълев пациентът трябва има право на избор. По думите му лекарят е специалист по диагнозите, докато фармацевтът е специалист по лекарствата. Само че в един момент побратимите от медицинското съсловие май ще са принудени да си разменят ролите.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница