Руска Тодорова, ОУ „Светлина” с. Тополица, обл. Бургас – „Седмица, месец, година” Математика 2. клас
ПЛАН – КОНСПЕКТ
НА УРОК ПО МАТЕМАТИКА
ЗА 2. КЛАС
(Урок № 77)
Тема на урока: Седмица, месец, година
Учебник: изд. “Просвета” „Труд” – София; авторски колектив – Здр. Новакова, Т. Иванова, Ст. Иванов.
Вид на урока: за нови знания
Цели на урока:
- Образователни: Да се запознаят учениците с мерните единици за време: седмица, месец, година, да осмислят връзките между седмица и ден, месец и ден, година и месец.
- Възпитателни: Развиване на познавателен интерес и умения за определяне на броя на дните в месеците; Възпитаване на положителна мотивация за овладяване на новите знания.
- Развиващи: развиване на устната математическа реч; формиране и обогатяване на логическото мислене и въображението.
Методи: фронтален – обяснение и показ (от учителя), разказ, беседа, наблюдение, индивидуална работа (от учениците), интерактивни методи и похвати (дидактични игрови упражнения и ролеви игри).
Междупредметни връзки:околен свят, български език и литература.
Дидактични и технически материали: Учебник по математика за 2. клас, учебна тетрадка №3 към учебника, сборник по математика „Задачи по математика за 2. клас”- Ев. Динева, презентация към урока, мултимедиен проектор, календарче за всяко дете.
ХОД НА УРОКА
І. Проверка на домашната и подготовка за урочната работа (освен учебник ,
тетрадки, моливи, химикали и др., да са приготвили календарче за 2011 година).
ІІ. Актуализиране на стари знания.
-
Ученици, предлагам като начало да си припомним таблицата за деление с числата до 5. (Слайд 2) (Устно могат да се включват и изучени случаи с таблично умножение и деление с числата 2, 3 и 4). - Понеже много обичате гатанките, чуйте две (Слайд 3). (Отговорът на гатанките служи за поставяне на новата тема).
ІІІ. Съобщаване на темата .
-
Днес ще се запознаем със „Седмица, месец, година” и ще се научим да определяме броя на дните в месеците. Запишете заглавието (Слайд 4).
ІV. Работа с учебника.
-
Нека да си припомним изученото по Околен свят и да кажем имената на месеците. Те са 12 и образуват…. (година), а за всяка година си има календар.
-
Отворете учебника на стр.66.
Задача 1. (Слайд 5). Разгледай и запиши. В тетрадката си нарисувай (залепи) календарчето за месец март и го попълни. (Дава се на вдяко дете готово принтиран календар за МАРТ от прикачения файл.) (Слайд 6): Една седмица има … дни. Дните са: понеделник, вторник, ....., четвъртък, ….., събота и неделя. Ако днес е сряда, кой ден е утре? А кой ден беше вчера? Колко четвъртъка има през март (вж. календарчето)
Да се превърнат в детективи и открият „Кой греши?” (прикачен файл *ppt)
Задача 2. (Слайд 7) Кога е твоят рожден ден? На колко години си? Разгредай календар за годината. Запиши. Една година има…месеца. 1 год. = 12 мес.
Първият месец е януари. Четвъртият месец е…... . Най-малко дни има месец……….
(Слайд 8): Следва обяснение и показ за определяне броя на дните на месеците по свитите юмруци с издатини и вдлъбнатини. Упражнения и от страна на учениците.
Задача 3. (Слайд 9) – Разгледай и запиши, като попълниш числата и думите.
23 септември – 23.9. ; 4 февруари – 4. ….; 30 …………… - 30.11.
Задача 4. (Слайд 10) – Вяра замина на 2 април. Ще се върне след една седмица. На коя дата ще се върне Вяра? (Решение: 1 седм.=7 дни; 2 + 7 = 9 Отг. На 9 април ще се върнеВяра.)
Физкултминутка: ……………………………………..
Задача 5. (Слайд 11) Пресметни: а) 8 . 5 – 35 = б) 36 : 4 + 51 =
ІV. Работа в учебна тетрадка № 3. (Ако има останало време, ако не – за дом. работа)
Задача 1. – Попълни датите за месец април.
Задача 2. – Попълни: а) Месец април има … дни. б) Шестнайсетата седмица на тази година започва на…(11) април и свършва на …(17) април. в) През месец април има … (17) неучебни дни.
Задача 3. 45: 5 + 91 = 5 : 5 – 1 = Задача 4. Попълни (№ на месеца или име на мес.)
68 + 7 . 4 = 1 + 4 : 4 =
V. Обобщение и преценка.
- Да си припомним какво научихме от този урок с Дискетка. (Слайд 12 )
- Гатанка за КАЛЕНДАРА (Слайд 13 ).
- Поощрение – словесна преценка за работата на отделни ученици и класа като цяло;
колективна награда „Календар за 2. клас” на изд.”Просвета” и ПЪЗЕЛ (на Слайд 14).
- Домашна работа (Слайд 15): Сборника на стр. 96/ зад.14, 16 и 21; УТ №3 урок 77.
23.02. 2011 год.
ОУ „Светлина” с. Тополица, Изготвил: Руска Тодорова
общ. Айтос, обл. Бургас
Сподели с приятели: |