План за действие за устойчиво енергийно развитие на Столична община 2012 2020



страница1/25
Дата07.06.2017
Размер2.65 Mb.
#23034
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25


План за действие за устойчиво енергийно развитие на

Столична община
2012 - 2020


София 2020 – зелената и интелигентна столица на България – модел за устойчиво развитие”




Изготвил: Софийска енергийна агенция СОФЕНА
Ръководител на проекта: инж. Здравко Георгиев

гр. София

2012 г.
Настоящият “План за действие за устойчиво енергийно развитие на Столична община” (ПДУЕР) е разработен във връзка с присъединяването на София към Конвента на кметовете от екип на Софийска енергийна агенция СОФЕНА в изпълнение на договор РД-55-208/23.04.2012. Работата по изготвяне на плана беше извършена през периода април-септември 2012 г.
Основа за изготвянето на плана са съществуващите стратегически, програмни документи и планове за развитие на Столична община, както и извършената от фирма „denkstatt България” ООД инвентаризация на емисиите на СО2 отделени в атмосферата в резултат от потреблението на енергия на територията на Столична община за 2007 и 2011 години. Използвани са редица проучвания и доклади във връзка с потреблението на енергия в София, използването на възобновяеми енергийни източници, отпадъците, транспорта и мобилността и други. Експертите изготвили Плана изразяват своята благодарност на всички общински органи и служители на администрацията съдействали с предоставянето на данни и участвали в текущото обсъждане на изводите и резултатите. Позволяваме си специално да отбележим съдействието на Дирекция ''Европейски програми и проекти” на Столична община, без съпричастността на която беше невъзможно да бъде събрана и обобщена необходимата за Плана информация.

Изготвянето на Плана е осъществено от следния екип:



  • инж. Здравко Георгиев – ръководител на проекта

  • ст.н.с. инж. Иван Шишков

  • ст. експерт Диана Паунова-Галева

  • Соня Петкова



Инвентаризацията на емисиите на СО2, представена в т.3 е извършена от екип на „denkstatt България” ООД.
Съдържание


Въведение 6

1. Характеристики на Столична община 10

1.1. Географско местоположение и граници 10

1.2. Климат и околна среда 11

1.3. Икономика и промишленост 13

2. Инициативата „Споразумение на Кметовете” и Столична община 22

2.1. Споразумението – обзор 22

2.2. Методология на разработването на ПДУЕР на Столична община 23

2.3. Структура на Столична община във връзка с изпълнението на поетите ангажименти като страна по Конвента на кметовете 28

2.4. Нормативна база, стратегии, планове и програми 34

3. Източници на емисии на СО2 на територията на Столична община и тяхната инвентаризация 39

4. Определяне на потенциала за намаление на СО2 емисиите 65

4.1. Анализ на производството, преноса и потреблението на енергия в сгради 65

4.2. Третични (необщински сгради) 71

4.3. Жилищни сгради 71

4.4. Улично осветление 72

4.5. Оползотворяване на местния потенциал на възобновяеми енергийни източници 77

4.6. Развитие на транспорта и на алтернативните начини на мобилност 93

4.7. Градско планиране 97

4.8. Зелени обществени поръчки 98

4.9. Предприятия доставчици на енергия 101

4.10.Управление на отпадъците и отпадъчните води 106

4.11. София – интелигентен град 110

5. План за действие 112

5.1. Дългосрочна визия на Столична община 112

5.2. Мерки за изпълнение по сектори 114

5.3. Сценарий за постигане на целите 119

6.Източници и схеми на финансиране 120

6.1.Фонд”Енергийна ефективност”/ФЕЕ/ 120

6.2.Европейския фонд за регионално развитие /ЕФРР/ 120

6.3.Оперативна програма „Конкурентоспособност” 121

6.4.ЕСКО договори 123

6.5.Кредитна линия за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници /КЛЕЕВЕИ/ 123

6.6.Национален Доверителен ЕкоФонд (НДEФ) 124

6.7.Програма „Енергийна ефективност на Европейската инвестиционна банка и Международен фонд „Козлодуй” 125

6.8.Публично-частно партньорство” 126

6.9.Инициативата JESSICA 127

6.10. Финансиране за интелигентни градове 128

6.11. Други международни програми 128

6.12. Програма ЕЛЕНА на ЕИБ 129

7.SWOT анализ на ПДУЕР на Столична община 131

8. Комуникационна стратегия, мониторинг и оценка на изпълнението 133

8.1. Избор на комуникационни канали и партньорство с тях 133

8.2. Партньорства и заинтересовани страни 136

8.3. Индикатори за успеха на комуникационната кампания 139

8.4. Оценка на изпълнение и подобряване на комуникационната стратегия 139

8.5. Подобряване на процеса на комуникация 140

8.6. Мониторинг и контрол по изпълнението на ПДУЕР 145

Заключение 147




Въведение


Изготвянето на Плана за действие за устойчиво енергийно развитие (ПДУЕР) на Столична община e възложено за изпълнение от Столична община на Софийска енергийна агенция СОФЕНА и е в резултат на ангажиментите на Столична община, поетите във връзка с присъединяването на общината към Конвента на кметовете и залегналите в него изисквания по изпълнение на Програмата на Европейския съюз за намаляване на емисиите на СО2 - 20/20/20, както и задълженията произтичащи от съществуващата национална и общинска политика по отношение на опазването на околната среда и енергийната ефективност и инвентаризацията на базовите емисии на СО2 .

На база получените резултати от базовата инвентаризацията на емисиите на СО2 за 2007 година и тенденцията към 2011 година, екипът направи съответните изводи и предложения и определи както краткосрочните и средносрочни дейности, така и дългосрочните мерки, които Столична община да предприеме, за да достигне целта за намаление на емисиите на СО2 с най-малко 20% до 2020 г.

Увлечени в своето ежедневие и своите битови проблеми, хората често не обръщат внимание на въпросите, свързани с опазването на околната среда и последствията за здравето им и здравето на техните деца. Затова, още преди да пристъпим към анализите, които обосновават създаването на този План, ще се опитаме да си отговорим на въпроса защо възниква необходимост от изпълнението му и защо се налага неговото разработване?

Външните причини и международни ангажименти са:



  • Замърсяването на околната среда е световен проблем, резултат на развитието на индустрията, увеличението на енергийните инсталации, използващи изкопаеми енергийни източници (въглища, нефт и газ), огромния ръст на автомобилния транспорт и т.н.;

  • Столична община е страна по Конвента на кметовете и в това си качество се задължава да изпълни мерки, които да доведат до намаляването на емисиите на СО2.

  • Изследванията на авторитетни световни институции показват катастрофалното влияние на вредните емисиите върху здравето на хората, а увеличаването на емисиите на парникови газове дава отражение върху изменението на климата в глобален аспект;

  • България ратифицира протокола от Киото на 15 август 2002 г. и до края на 2012 г. трябва да намали нивото на емисиите си на парникови газове с 8% спрямо нивото от 1988 г. Като страна-членка на Европейския съюз от 2007 г. страната ни е поела редица ангажименти свързани с определянето на квоти за парникови емисии и намаление на СО2 емисиите с 20% средно за целия съюз до 2020.

  • В рамките на присъединяването на България към ЕС са поети серия от ангажименти, свързани с прилагането на приети от ЕС директиви в областта на екологията, енергетиката, инфраструктурата, финансовата дейност и т.н. Изпълнението на тези ангажименти е предизвикателство, което предизвиква необходимост от промени в общодържавното и местното отношение към проблемите на околната среда и на изменението на климата и координиране на действията на националните и общински структури.

Вътрешни причини:



  • Националната стратегия по околната среда задължава регионите и градовете, определени като критични по отношение на нивото на емисии, да разработят и изпълняват свои общински програми за Качество на атмосферния въздух (КАВ). Столична община прие и изпълнява своята програма КАВ през 2004 г., която е допълнена през 2011 година.

  • София е милионен град с развита индустрия и с много бързо увеличаващ се автомобилен транспорт, поради което в определени региони и части от градската транспортна мрежа са установени емисии на вредни вещества, превишаващи пределно допустимите норми.

  • София е разположена в котловина и тази географска и релефна характеристика определя задържането на емисиите върху приземния слой и затруднява разнасянето им от ветровете.

  • Изготвени са Стратегия за развитие на София и Общ устройствен план (ОУП) на града. Независимо от определени критики или непълноти, ОУП е изключително добра основа за бъдещото устойчиво развитие на територията на Столична община. В този смисъл разработката на този План може да се разглежда като една съпътстваща и подпомагаща устойчивото развитие част от ОУП.

  • В процес на разработване е и Интегриран план за градско възстановяване и развитие, който има за цел да представи приоритетни области на въздействие във връзка със следващия програмен период на европейските фондове. Идентифицираните от ПДУЕР мерки могат да се впишат в целите на Интегрирания план, тъй като те също се основават на холистичен подход на градско планиране с фокус върху потреблението на енергия и емисиите СО2.

  • Конвентът на кметовете е европейска инициатива подкрепяна от Европейската комисия. Мерките заложени в ПДУЕР ще бъдат финансирани приоритетно от международни програми и фондове за финансиране.

Главна цел на разработката е на основата на инвентаризация по базова линия за 2007 г. и оценка на нивото на емисиите от различните източници и в съответствие с Конвента на кметовете, както и с националната и общинска политика, на Столична община да бъдат предложени структурирани дейности и мерки за намаляване на емисиите на СО2 с най-малко 20% до 2020 г. в град София, с цел опазване на околната среда и постигане на по-добра енергийната ефективност. Планът за действие за устойчиво енергийно развитие е ключов документ, в който подписалите Споразумението очертават начините, по които възнамеряват да постигнат целта си за намаляване на CO2 до 2020 г. Освен дефинираните дейностите и мерките за постигане на целите, Планът включва и времевите рамки и възложените отговорности за Столична община.

Като допълнителни задачи могат да бъдат дефинирани:


  • оценката на тенденциите за изменение на емисиите, определящи в най-голяма степен необходимите действия, които общината трябва да предприеме;

  • разработване на комуникационна стратегия и програма като част от Плана

  • разработване на план за мониторинг на изпълнение на дейностите и постигане на целите на Плана до 2020 година

Проблемът СО2 емисии не може да се разглежда изолирано, тъй като той е следствие както от определени дадености от географско и климатично естество, така и от цялостната човешка дейност. Поради това, при оценка на състоянието на СО2 и при изготвяне на Плана за подобряването му, са взети под внимание:



  • Географските и климатични характеристики на района;

  • Потенциалните възможности за използване в региона на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ);

и е извършен:

  • Преглед и установяване съответствието на нормативните и институционални предпоставки за намаление на емисиите;

  • Събиране и оценка на наличната информация за емисиите през 2007 г. и 2011 по сектори, извършени от „denkstatt България” ООД;

В резултат на направените анализи и в съответствие с указанията за изготвяне на такъв план, според заложеното в Конвента на кметовете, е формирана структурата на Плана за действие за устойчиво енергийно развитие на Столична община.

ПДУЕР на СО е структуриран в три основни части:


  • Преглед и анализ на изходното състояние на използване на енергия в общината.

  • Анализ на възможностите за намаляване на емисиите на СО2 по сектори.

  • Сценарий за краткосрочни и дългосрочни резултати и план за действие за постигането им.

  • SWOT анализ на ПДУЕР

  • Комуникационна стратегия за изпълнението на ПДУЕР

  • Мониторинг и оценка на резултатите

ПДУЕР на СО има за основна задача да осигури навременна, точна и достатъчна информация за състоянието на нивата на СО2 в общината, необходима за управлението на цялостната дейност по осигуряване на неговото намаляване до 2020 г. най-малко с 20%. Информацията за базовото ниво ни дава възможност за оценка на измененията, до които трябва да доведе изпълнението на краткосрочните и дългосрочни мерки залегнали в Плана.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница