"Подготовка на националното стопанство за отбрана (организационни аспекти)", за присъждане на образователната и научна степен "доктор" по научна специалност 05. 02. 18 Икономика и управление



Дата26.10.2018
Размер110 Kb.
#100288
Р Е Ц Е Н З И Я

върху дисертация на тема: “Подготовка на националното стопанство за отбрана (организационни аспекти)”, за присъждане на образователната и научна степен “доктор” по научна специалност 05.02.18 Икономика и управление (отбрана и сигурност)



Автор: Николай Гергинов Ставрев

Научен ръководител: проф. д-р Тилчо Колев Иванов

Рецензент: доц. д-р Георги Павлов Павлов (хабилитация по 05.02.18 и 01.01.12)

Николай Ставрев е роден през 1977 в гр. София. Завършил е висшето си образование степен бакалавър по специалност „Икономика на отбраната и сигурността” в УНСС през 2001 г. и магистър по икономика от УНСС, специалност “Международни икономически отношения” през 2003 г. Преминал е обучение в докторантура по държавна поръчка в катедра „Национална и регионална сигурност”.

Имам отлични впечатления от докторанта Ставрев от успешната ни съвместна работа по дисциплината „Мобилизационно планиране”, където той водеше упражненията през периода от 2006 до 2008 г.

Представената за рецензиране докторската дисертация е структурирана в увод, четири глави, заключение и приложения. Основният текст (вкл. списъка на използваната литература) е в обем 132 страници.

Авторът разглежда актуален проблем, не добре изследван в страната, но изключително съществен от гледна точка на факта, че членството на България в НАТО и ЕС е свързано с необходимостта от интегриране на националното отбранително планиране и подготовка към съюзническото от една страна, a от друга страна с утвърждаване на устойчива национална позиция по мобилизационното планиране. Това налага да се направи подробен проблемен анализ на сегашното състояние за да се предложат решения за усъвършенстване.

Подготовката на националното стопанство за отбрана (ПНСО) е обект на изследването.



Предметът на изследването се съсредоточава върху организационните аспекти на ПНСО в условията на трансформацията на старата система към нова.

Изследователската теза е добре формулирана и е структурирана в три подтези: как да се подобри координацията под контрола на министерство на отбраната (МО) за всички министерства, ведомства, териториални администрации, търговски дружества и организации, как може да се приложи програмен принцип при управлението на дейностите и задачите по подготовка на страната за отбрана и съответствието на процеса с коалиционните изисквания в НАТО и ЕС.

Целта и задачите са ясно формулирани и добре обвързани с обекта, предмета и тезата на изследването.

Добре са формулирани по нататък в дисертационния труд ограниченията на изследването и те изпълняват добре своята роля за разграничаване на обект и предмет.



Основната антитеза е твърдението, че настоящото състояние на ПНСО е възможно да се поддържа със старите методи и директиви за дългосрочно планиране, като се подобри контрола.

В дисертационния труд се реализира подход от изясняване на проблемите, анализ на българския и чужд опит към разработката на концептуален модел и методика за военновременно планиране и предложение за политики, които да се следват.

Основно се използва системния подход и частни техники и методи за решение на проблемите при използване на програмния подход.



В първа глава са дадени основните определения и е описана съществуващата система за подготовка на националното стопанство за отбрана. Разгледани са възможните ресурсни решения преди и в хода на войната. Изяснен е процеса на планиране на като част от общата мобилизационна подготовка на страната. Описани са трите подхода –функционален програмен и ситуационен приложими в отбранителната практика.

Докторантът е систематизирал основните проблеми за България като политически, икономически, организационни, технологични, правни и концептуални. Като положителнa странa на работата могат да се посочат доброто литературно изследване, извеждането на основните понятия и процеси, за което спомага и представеният от автора Списък на използваните съкращения.



Във втора глава са изяснени въпросите по ПНСО в исторически план. Направен е проблемен анализ на съществуващата нормативна база свързана с отбраната и кризисното планиране. Изследвана е и правната уредба на Великобритания, Франция, Германия, Полша, Унгария, Австрия, САЩ и Канада. По специално внимание е отделено и на Руската Федерация и НАТО. Констатирани са различни практики и политики по отношение на подготовката за отбрана и кризи от невоенен характер. В тази посока е анализиран и опита на Червения кръст. Положителна страна в изследванията е посочената възможност за избор на интегриране на българската система за ПНСО в НАТО и ЕС.

Критична бележка: Голяма част от съдържанието на тази глава е отделено на историята, без да се посочват добрите практики, които имат място и в съвременната ПНСО.

В трета глава са изследвани методите и подходите, които могат да се използват за решение на проблемите по подготовка на националното стопанство за отбрана. Разработва се концептуалния модел за планиране на ресурсите на националното стопанство за отбрана. Моделът се прилага като обща принципна рамка за разработване на военновременен план за националното стопанство и военновременни планове на министерства и ведомства. При планиране разработването на плана са включени всички нива от министерствата и ведомствата до териториалните единици и търговските дружества. Въз основа на модела е разработена методика за военновременно планиране на национално ниво.

Критична бележка: При анализа на процесите в ПНСО, по точно трябва да се определят източниците на анализа – кога се прилагат документите на МО и кога е приложена методиката за планиране. Необходимо е да се направи сравнение със сега действащата в ПНСО методика, за да се оцени по-точно с какво новия методически процес е по-ефективен.

В четвърта глава се предлага емпирично изследване на модела и рамковата методика във ведомствената сфера – министерство на икономиката, енергетиката и туризма, транспортната система и държавните резерви и военновременни запаси. Чрез апробацията на модела и методиката, докторантът обосновава по-голямата ефикасност и ефективност на планирането в ПНСО. Положителен елемент от изследването са предложените насоки за политиката за развитие на ПНСО: отбранителни способности, гражданско-военни отношения, стратегическо партньорство, сигурност на отбранителните доставки, преференции и интеграция.

Много добро впечатление правят изводите към всяка глава и точка, както и богатото литературно изследване, при спазени изисквания за цитиране.



Научно-методическите и научно приложни постижения (приноси) на докторанта Николай Ставрев могат да бъдат систематизирани както следва:

  1. Разработен е концептуален модел за планиране на ресурсите в ПНСО, който дава гаранция, че процесът на планиране ще се насочва в съответствие с дългосрочната промяна в отбранителната система. Развити са принципите, дейностите и областите за отбранително планиране, при спазване на определени ограничения.

  2. Предложена е методика за планиране на ПНСО, която гарантира по-висока степен на контрол от страна на МО и може да бъде съчетана с програмен подход на управление.

  3. Методиката е приложена за планиране ресурсите и потребностите във ведомствената сфера – министерство на икономиката, енергетиката и туризма, и в частност транспортната система и военновременните държавни резерви и запаси.

  4. На базата на задълбочен анализ са идентифицирани основните проблеми пред ПНСО.

  5. Като резултат от цялостното изследване са предложени насоки за развитие на политиката за бъдещото развитие на ПНСО.

Докторантът познава много добре и успешно е използвал специализираната литература по темата включително резултатите от последните нови постановки на МО по темата – доктрини, концепции и др. Списъкът на използваната литература включва 97 източника.

Авторефератът дава достатъчно пълна представа за целите, задачите, съдържанието и резултатите от проведеното изследване.

Справката за приносите отразява коректно получените резултати от изследването с методически и приложен характер.

Докторантът е посочил четири публикации по темата (три доклада на международни конференции и една статия), които имат пряко отношение към темата. Някои от резултатите са включени в два изследователски проектa -български и международен.



Формулярът СИРЕНА е попълнен съгласно изискванията.

Като цяло считам, че работата отговаря напълно на изискванията на Закона за научните степени и звания за получаване на образователна и научна степен “Доктор”. Изхождайки от сериозните научни резултати, съдържащи се в дисертационния труд, и маловажността на допуснатите слабости препоръчвам на уважаемия специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика да предложи на Научната комисия по икономически науки да даде на Николай Гергинов Ставрев образователна и научна степен „доктор” по шифър 05.02.18 Икономика и управление (отбрана и сигурност).

София Рецензент:



19.03.2010 (доц.д-р Г. Павлов)


Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница