Подробни изисквания за оформяне на статиите



Дата23.04.2017
Размер111.95 Kb.
#19824
ПОДРОБНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОФОРМЯНЕ НА СТАТИИТЕ В СПИСАНИЕ „АГРАРНИ НАУКИ”
Предлагаме на вашето внимание изискванията за оформяне на статиите.
І. Формула на списанието

Научното списание на Аграрния университет - Пловдив „Аграрни науки” (Аgricultural Sciences) е шестмесечно академично издание.

Основното в неговото съдържание ще бъде темата за аграрните науки в България.

Основен двигател на списанието е редакционната колегия – от Университета и международна, която събира статиите и отговаря за тяхното рецензиране. Окончателното решение за публикуване на представените ръкописи се взема от редакционната колегия въз основа на становището на определени от нея рецензенти.

Редактирането, подготовката на статиите за печат и отпечатването на списанието се извършват в Академичното издателство на Аграрния университет.

Език на списанието – български. За автори от чужбина – английски.

Таксата за една страница за авторите от Аграрния университет е 8 лв., за външни автори е 10 лв., а за автори от чужбина - 10 евро.

При спазване на определените стандарти се гарантира рефериране.
ІІ. Основни показатели

Обем – до 100 страници

Формат - А4

Периодичност - 2 броя годишно

Обем на една статия – до 10 страници, включително с таблиците и с фигурите (около 42 000 знака заедно с шпациите Tools, Word Count, Characters with spaces)

Тираж - 160 броя

Цена – 8 лева

Начин на разпространение – ръчна продажба и електронен ресурс.
ІІІ. Указания към авторите за оформяне на статиите
Основни изисквания
1. Оригиналните научни статии в списание „Аграрни науки” (Аgricultural Sciences) задължително трябва да съдържат резюме (на български и на английски език), въведение, материал и методи, резултати, обсъждане, изводи и литература.

Резюме (на български и на английски език) - трябва да отразява в максимално сбита форма (минимум 15 реда или 200 думи - до 1300 знака заедно с шпациите – Tools, Word Count, Characters with spaces) целта на изследване, експерименталните материали и методи, основните резултати и изводите. Цитирания, препратки до фигури и таблици и съкращения трябва да се избягват.

Ключови думи – до 5, на български и на английски.

Въведение - обосновава необходимостта от проведените изследвания на фона на най-съвременните литературни данни по дадения проблем, формулират се работната хипотеза и поставените цели.

Ясно и точно се описват или се цитират използваните материали и методи.

В раздела резултати се представят оригиналните резултати от проучването, които представляват значителен принос в развитието на науката. Избягва се подробното описание на първични и статистически необработени данни.

2. Обзорните статии трябва да разглеждат актуални и научнозначими проблеми в различни научни направления и да съдържат изчерпателен и задълбочен анализ на нашите и световните постижения в конкретната област.

3. В кратките съобщения (до 3-4 страници, включително с таблиците и с фигурите – около 2700 думи или 17 000 знака заедно с шпациите - Tools, Word Count, Characters with spaces) се докладват оригинални резултати за създадени нови сортове, нови технологии или нови растителни форми и методи.

Списание „Аграрни науки” (Аgricultural Sciences) се реферира пълно в CAB Abstracts и частично в още 30 други бази данни на CAB International.
Техническо оформление
1. Ръкописите се представят в редакцията в два напълно окомплектовани екземпляра (един за рецензента) и на диск, написани на стандартни страници формат А4, с margins 2,4 cm (1 инч) отгоре, отдолу и отстрани, на Ariel, size 10, придружени с протокол от заседание на първичното научно звено, на което е приета статията. Материалите трябва да бъдат във формат за текста MS Word for Windows (*.DOC, *.RTF, *.TXT), за графиките и фигурите като растерни изображения във формат *TIFF, *.JPG (с подходяща за печат разделителна способност).

2. Езиковото и стиловото оформление на материалите е задължение и отговорност на самите автори.

3. Титулната (заглавната) страница на статията трябва да включва следното:

- заглавието на статията (на български и на английски) да бъде написано кратко, точно, без съкращения и да съдържа наименованието на обектите на изследване (болд, главни букви); да се избягват съкращения, химични формули, символи и запазени марки;

- под него се изписват изцяло името и фамилията на авторите (на български и на английски, (болд, редовни букви);

- наименованието и точния адрес на институцията, в която работят (на български и на английски);

- при колективни статии със звездичка се посочва авторът, с който редакцията ще кореспондира и неговият e-mail адрес.

4. Заглавията на разделите са написани с главни букви, болд.

5. Таблиците се представят на отделни файлове. Заглавията на таблиците и текстовата част в тях се изписват на български и на английски език.

6. Илюстрациите се оформят на отделни файлове и трябва да бъдат изработени с достатъчно високо качество и вид, който позволява тяхното директно използване за печат. Частите на съставните фигури се означават с малки латински букви (а, в, с ...). Заглавията на фигурите се изписват на български и на английски език.

Разходите за отпечатване на цветни илюстрации се поемат от авторите.

7. Използва се Международната система от измерителни единици SI. При изписване на дроби се използва десетичната запетая, а не точка.

8. При цитиране вътре в текста се ползва стандартът фамилия-година. Ако за дадена теза се привеждат няколко цитата, те се подреждат в хронологичен ред. Цитирането на авторите става с фамилията на автора (без инициал за първото име) и годината. Например „...според Ранков (1980)...”; ”Това е в съгласие с установеното от други автори (Петров, 1990), (Wayland and Rieger, 1991)”. При цитиране на отделни страници от книга това се посочва в текста на статията. Например „...Според Кramer et al. (1993, рр. 725-736)”.

9. Списъкът на ползваната литература включва всички автори и заглавия, за които в текста има отправки. Ако са цитирани няколко труда на един и същи автор/автори от една и съща година, добавяме буквени означения: 1995а, 1995б и т.н. Нов момент в издаването на списанието е спазването на новото изискване на базата данни Sсopus (от месец февруари 2012 г.) за транслитерация на пристатийната литература и цитирането вътре в текста с латиница.

Редколегията на сп. „Аграрни науки” се съобрази с препоръката на Института по български език при БАН да се използва системата за транслитерация, прилагана в новите документи за самоличност, която може да изпълнява функциите на национална система за транслитерация, предназначена за масова практика. Тя е обнародвана в ДВ, бр. 33, /1999 г., с изменение, публ. в ДВ, бр. 14, 2000, бр. 19/ 13.03.2009 г. Съгласно с тази система, за всяка буква от българската азбука се употребява определена буква или комбинация от букви от латиницата (http://www.au-plovdiv.bg/content.php?id=8).



Посочените в списъка на литературата списания, книги, сборници и др. трябва да имат пълно библиографско описание, както е показано в приложените примери:

а) за монографии и книги - автори, година, заглавие на книгата (заглавията не се поставят в кавички!), място на издаването, име на издателството, ползвани страници;

Биолчев, Б., 1987. Пътят на едно Възраждане. С., с. 61.

Петров, А., М. Йончева, Б. Миланов, И. Желев, 1979. Резитба на овощните растения. Пловдив, Хр. Г. Данов, 740-75.

Мифы народов мира, 1982. Т. 2. М., с. 226.

Podkowak, W., 1978. Nowoczesne Melody Kiszenia Pasz. Panstwowe Wydawnictwo Rolnicze i Lesne. Warszawa, 379 pp.

б) за цитиране от сборници с научни доклади - автори, година, заглавие на статията, заглавие на сборника, място на издаването, име на издателството, ползвани страници;

Барт, Р., 1991. Съвременният мит. – В: Р. Барт. Въображението на знака. Съст. И. Знеполски. С., с. 52.

Камбуров, Д., 1996. Наративът при късния Яворов. – В: Литературата и литературната наука днес. С., 152–165.

Стоянов, П., 2003. Ефективност на торенето при царевица, отглеждана като монокултура – екологични аспекти. – В: Сборник научни доклади от международна конференция „50 години Лесотехнически университет”, секция Агрономство. СД Лотос, 50-54.

Petrov, I. and S. H. Shopov, 1979. Rumen ammonia levels and digestibility of ration with NaOH treated wheat straw.In: M. Ivanov (Editor), Processing Low Quality Roughages and Their Use in Ruminant Feeding. (Proceeding of symposium, 16-19 June, 1977, Pleven) Research Institute for Fodder Production, Pleven, pp. 126-129.

Blajan, L. and V. Kouba, 1991. The role, possible evaluation and future structure of animal health servise in Eastern Sarope. – In: Bouazoglu and J. Renaud (Editors). The Livestock Production Sector in Eastern Europe as Affected by Current Changes (Proceedings of the round-table organized by EAAP and FAO, Budapest, 14-17 April, 1991. EAAP Publication No 57, 1991). Pudoc Wageningen, pp. 172-178.

Когато се цитират източници на латиница, оформлението е същото, но вместо . – В: поставяме обозначението . – In:.



в) за периодика - автори, година, заглавие на статията, наименование на списанието, том, №, страници;

Страшимиров, А., 1901. Едно светотатство. – Наш живот, № 4–5, 217–221.

Горалик, Л., 2002. Собранные листья. – Новое литературное обозрение, 54, № 2, с. 244.

Ivanov, I. S., 1989. The effect of temperature on maize growth. Plant Science, 25:125-129.

Stoyanov, N. T., I. L. Torev and L. I. Marinova, 1993. Relationship between genotype of sire and dam, and level of insulin-like growth factor in cows post partum. Animal Sci., 26 (1): 24-132.

Дългото тире, което задължително се използва при цитирането, се изписва с клавишната комбинация Alt + 0150 от цифровата клавиатура.



При позоваване на лично съобщение името на автора не се вписва в списъка на литературата, а това се отбелязва в текста след цитирането му по следния начин: (Brown, Y. М. Personal communication, 2002). В този случай се посочват инициалите на името в текста.

10. Ръкописите, които не отговарят на поставените от Редакционната колегия изисквания, се връщат на авторите за преработване.

11. Окончателното решение за публикуване на представените ръкописи се взема от Редакционната колегия въз основа на становището на определен от нея рецензент.

12. Списанието не приема материали, които изцяло или частично са публикувани или са под печат в други издания. За целта ще се попълва специална декларация.

13. При неспазване на посочените условия редакцията не дава ход на материалите, не връща ръкописи и не носи отговорност за непотърсени до 6 месеца статии.
Редакционна колегия на списание „Аграрни науки”





Каталог: cntnr
cntnr -> Общи положения Влезте в курса, в който искате да качите фай
cntnr -> Конкурс за доцент по научна специалност 04. 01. 10 Растителна защита (Микробиология), обявен в дв, бр 83. от 25. 10. 2011
cntnr -> Факултет растителна защита и агроекология
cntnr -> Програма за дисциплината: чужд език включена като задължителна в учебния план
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на Доц д-р нели андреева бенчева
cntnr -> Решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на доц. Иван манолов
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на доц д-р Виолина ангелова Ризова
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на проф д-р Вили харизанова
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на доц д-р Атанаска Радева Стоева


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница