Полезни съвети и информация: Умението да се рекламира е умението да се продава



страница1/3
Дата28.10.2018
Размер386 Kb.
#102608
  1   2   3
Полезни съвети и информация:

Умението да се рекламира е умението да се продава.

Практикувайте седемте тайни на успеха в продажбите:

1. Станете сериозни. Вземете решение да сте сред най-добрите.

2. Идентифицирайте важно умение, което ви ограничава и ви пречи да постигнете успех. Съставете план и го развийте.

3. Обградете се с правилните хора – позитивни, активни, с цели, успешни.

4. Грижете се за себе си и поддържайте добро здраве. Бъдете позитивни, яжте подходящата храна, спортувайте и почивайте.

5. Визуализирайте се като един от топ търговците във вашия бранш.

6. Разговаряйте позитивно със себе си. Контролирайте вътрешния диалог, като говорите със себе си по начин, все едно сте такъв, какъвто искате да бъдете. Например – Харесвам се, Мога да го направя, Чувствам се щастлив, Чувствам се здрав, Харесвам работата си, Аз съм най-добрият.

7. Предприемете позитивни действия, които ви водят към целите ви всеки ден. Бъдете действащи, а не противодействащи. Колкото по-бързо се движите, толкова повече енергия имате и толкова по-голяма територия покривате. С колкото повече хора се срещате, толкова по-голям опит придобивате, повече продажби правите, толкова расте самооценката и самоуважението ви, толкова по-страхотно се чувствате.
ВРЪЗКИ С ОБЩЕСТВЕНОСТТА

ИНСТРУМЕНТИ ИЛИ СРЕДСТВА

а) средства за масово въздействие: пресконференции и пресбеседи, организиране на научни сесии, конференции, симпозиуми, конгреси, изложения, представителни изложби, заводски музеи, юбилейни тържества, конкурси и викторини, различни документални, информационни, научнопопулярни и учебни филми, издаване на периодичен печат и печатни рекламни издания, годишни отчети, баланси и доклади, нагледна агитация и т.н.;

а) средства за индивидуално въздействие: курсове за квалификация и специализация към фирмата, разглеждане на заводи, лаборатории и институти, придружаване на клиенти и други гости, организиране на делови срещи, вечери, коктейли; изпращане на благодарствени писма, дипломи и свидетелства; връчване на фирмени медали, почетни знаци, значки, знамена

Специално е онова събитие, което е планирано, организирано и проведено с цел да се открои по особено запомнящ се начин, така че максимално да се засили важността и значимостта на съответния момент в живота и дейността на дадената организация, да се засили интересът към продукта или услугата, които са в центъра на събитието, и да се мотивират купувачите да осъществят покупка или да се възползват от съответната услуга.

Опитът и блестящата практика на бащата на PR – Едуард Бърнайс, показват майсторството и находчивостта, с които той е организирал и измислял събития, за да привлече вниманието към даден продукт и да формира потребност за закупуването на този продукт. Формулата е проста – Бърнайс създава събития, събитията създават новини, а новините – нуждата от това, което той продава./4/

Днес организирането и провеждането на специални корпоративни и социални събития представлява огромна индустрия, която обединява в себе си не само творчески натури, като специалисти, режисьори, хореографи, дизайнери, журналисти, церемониал майстори и модератори, в това число осветители и озвучители, но и сериозни мениджъри, продуценти и директори, заедно с техните компании, организации и агенции, както и всевъзможни производители на декори, фойерверки, тенти и украси за тенти, специална техника за осветление и озвучаване, мултимедия, кетъринг, печатна реклама и др. Различни са причините, поради които PR агенцията или отделът за връзки с обществеността на дадена организация прибягват до организирането и управлението на специалното събитие. В едни случаи това се налага, за да се спази определена традиция на юбилеи, празнувания, чествания на фирмата и за да се осъществи приемственост в корпоративната дейност. В други случаи това се прави, за да се поддържа или подобрява имиджът на компанията, която чрез едно стойностно оригинално и добре реализирано събитие показва стил, класа и култура. В трети случай причината е събирането на средства и оказването на определена помощ на нуждаещи се (деца, лишени от родителска грижа, болни хора, хора в неравностойно положение, пострадали при бедствия и др.). Често специални събития се правят и без повод или поне без формален повод, а просто за да могат хората от една организация да пообщуват неформално, да се опознаят по-добре, а също така да приобщят към този дух и най-добрите си партньори и сътрудници.

За организирането на едно корпоративно или социално събитие трябва да се подходи с творчество и експерименталност. Крайният ефект от специалното събитие, разбира се, зависи от много неща, но двете най-важни са използване на високотехнологичните медии за осигуряване на адекватна атмосфера: украса, осветление и др., и творческо мислене при провеждане на ефективни събития. За да има ефект едно такова събитие, трябва да се спазят някои определени изисквания. Организаторите трябва да са запознати с дейността на фирмата или организацията, чието събитие правят, да са запознати с конкуренцията, в това число и с техните продукти и услуги, за да могат да измислят нещо по-интересно и креативно за самото събитие. Препоръчително е да не се задоволяват само с общоприетото за бизнеса на техния клиент, а да разширят знанията си за дейността му и извън това, което той конкретно прави. Това може да стане чрез проучване на новите тенденции в конкретната сфера, чрез запознаване с новите и най-авангардни технологии и т.н. Успешните проекти винаги са плод на усилията на целия екип и именно за това е добре да се създадат по-резултатни механизми за общуване със сътрудниците и клиентите още в самата фаза на планиране и подготовка на събитието. Дори избистрянето на идеята и окончателното изработване на стратегията може да стане с помощта на екипа. Експертите са на мнение, че този подход намалява значително вероятността от грешки и недоразумения, неточности и повторения.

Организаторите не трябва да пренебрегват някои формалности и дребни неща, защото без тях може да се допуснат големи грешки и събитието да не протече гладко. Едно от тези неща е check list. Този списък със задачи и дейности е свързан изцяло с фирмата, заела се да организира събитието. Той е от важно значение, защото дава ориентир на организаторите за отговорностите на екипа, за крайните срокове, които трябва да спази, като наем за зала, краен срок за разпечатване на покани, уреждането на кетъринга и въобще за цялата подготовка преди събитието.

Друго уточнение, което трябва да направят организаторите със своите клиенти, е избирането на подходящия ден за събитието. Те като професионалисти трябва да обяснят на клиентите си, че за едно събитие, било то пресконференция, работен обяд или парти, най-удачното време за провеждането му е от вторник до четвъртък. Разбира се, това не е правило и нещо задължително, но се прави с оглед на това да дойдат максимален брой хора. Още такива подробности са например уточняването на залата, дали е за пушачи или не, дали трябва паркинг за автомобилите на гостите, дали клиентите искат Вале паркинг, за да придадат по-голяма важност на събитието си, дали ще има подаръци за гостите, и т.н. Всички тези малки детайли оказват своето голямо влияние по време на събитието, и най-вече върху реномето на клиента. Компаниите все повече оценяват важността на специалните събития и увеличават инвестициите си в тях, съзнавайки, че идеята е в основата на техния успех. За да бъде едно събитие специално, то трябва да е подчинено на свежа и оригинална идея. Само тогава то би могло да произведе очаквания ефект и да гарантира пълноценното достигане на посланията на организацията до нейната публика и гости.



Организиране на корпоративно събитие. Фирмено парти

Агенциите за събитиен мениджмънт могат да предложат всичко за вашето фирмено събитие, независимо дали искате изискан коктейл по случай годишнина на фирмата, весело фирмено коледно парти, представяне на нов продукт, коктейл за откриване на нов офис, среща на мениджмънта, представяне на история на фирмата, откриване на паметни плочи, или парти по друг повод./5/



  • подбор на място на провеждане – наем на зала или ресторант, в хотел или обособена банкетна зала, предлагане на градина – обществен или частен терен под наем за вашето събитие или галерия за изискан фирмен коктейл, или др.

  • печат на покани за фирменото събитие и дизайн и изработка на печатни материали като винили, брошури, каталози и др.

  • PR и отразяване на събитието

  • цялостна концепция за стил – декорация, облекло и програма на тържеството 

  • наемане на актьори или VIP лица за водещи на събитието

  • наемане на музикални изпълнители на живо в различни жанрове

  • оригинални сценарии и игри за вашето тържество или мероприятие 

  • подбор на ресторанти, хотели и зали по стил и капацитет 

  • схема за настаняване на гостите, хостеси 

  • кетъринг и подбор на меню за гостите

  • торти с фирмено лого

  • за парти на открито – шатри и тенти под наем, маси и оборудване, украса за мероприятия

  • дисководещи за озвучаване на събития на живо, танцови ансамбли

  • карнавални костюми, карнавални маски, шапки и парти аксесоари

  • украса с живи цветя, балони, декорация с материи, свещи и др.

  • коли и лимузини под наем, автобуси и минибуси – осигуряване на транспорт.

Тиймбилдинг. Програми за подобряване на комуникативността в отделите са тиймбилдинг мероприятия в компанията като цяло. В една компания хората се разбират и работят по-добре, когато има добра комуникация между отделите, неформални връзки и приятелски отношения между колегите, екипна работа. Още по-силни тези връзки стават, когато са формирани сред природата, в тиймбилдинг игри със състезателен характер или при съвместни екстремни преживявания. Неслучайно има толкова мъдрости и фрази на известни личности, кога човек разбира кой му е истински приятел. Изграждането на морал, доверие, производителност и взаимоотношения между колектива са основна цел на тиймбилдинг мероприятията. Те биват:

  • Типови програми с развлекателен характер, обучителна (със сертифициран тренер), с логически игри и асоциации, игри за лидерство, програми за ефективна комуникация, подобряване на търговски умения, развиване на творческите и аналитични маркетинг умения и много др.

Обучителните програми може да включват както теория и практически задачи (ролеви игри, симулации и тн.), така и трейнинг програми "чрез преживяване".  
Пишете ни, като направите заявка на нашата контактна форма и наш служител, ще ви помогнем в организацията на подобно събитие, като помислим за всеки един детайл.

Фирмени презентаци и промоции

Представете по правилния начин Вашия продукт или услуга. 


  • Дегустации;

  • Семплинг (POS материали);

  • Подарък за покупка / конкурси и лотарии;

  • Изложби и панаири;

  • Консултиране;

  • B2B партита;

  • Промоутъри, които да раздават брошури; Атрактивни хостеси, които да посрещат гостите.

Най-популярен и за предпочитане е семплингът на оживени места – магазини, спирки и други. Тук акцентът е върху това, да се достигне до повече хора. Събитието трябва да е направено така, че да привлича вниманието и да провокира интереса на потребителите. Важно условие за успешна кампания е наличието на рекламен щендер. За някои промоции се използва и т.нар. Bodyboard, който представлява костюм, визуализиращ промоционалния продукт.

Защо е предпочитан семплингът с промоутъри:



  • Ниска себестойност на кампаниите;

  • Активна реклама, обикновено на мястото на продажбите;

  • Активно достигане до целевата група;

  • Разясняване на предимства (USP), справяне с възражения на потенциални купувачи.

Примери за нестандартни, запомнящи се маркетинг решения за промоции са:

- Летящи фенери, шоу на кокили, танцови ансамбли, промотиращи вашия продукт, и много други нестандартни решения;

- Брандирани парти автобуси, парапланери с рекламни надписи, пяна парти, живи статуи, жонгльори и мимове;

- Тематичен куриер. Куриер, облечен като пират. Известен комиксов герой .

PR мероприятия. Чрез  маркетинг активностите се цели достигане до масовата аудитория, масови медии като телевизия, радио, кино, вестници, списания, банер реклама и т.н. Идеята е изграждане на идентичност на бранда, както и създаване на положителен имидж с:


  • отразяването на събитията и съдействието с партньори, които евентуално биха имали интерес от участие във вашето фирмено или частно събитие;

  • лансирате нов продукт, който се нуждае от цялостна концепция, поредица от събития и отразяване в медиите;

  • бихте искали да поканите известни личности или да осигурите спонсори за събитието;

  • брандираните подаръци за вашето събитие може да бъдат вкусни, питейни, звучни, смешни или естетични:

    • Малки шоколади с брандирана опаковка с лого на фирмата;

    • Кутии от шоколад, брандирани с лого на фирмата и пълни с шоколадови бонбони в луксозна опаковка с панделка;

    • Брандирани чаши за вода, кафе или др.

    • Брандирани бутилки вино, уиски, шампанско или др.;

    • Брандирани кутии с луксозни бутикови пури;

    • Мини картина с шарж на получателя или на подаряващите или др. рисунка за подарък;

    • Ръчно рисувани бутилки вино с празнични надписи;

    • Тематични значки;

    • Брандирани свещи с лого на фирмата.


Пример на алгоритъм за подготовка и реализация на събитие - „АЛ и КО” и приятели“ – точното мото на едно успешно събитие.
В края на лятото и началото на новия активен сезон на 2011 година собствениците на „АЛ и КО” искаха да съберат своите партньори, клиенти и приятели на едно необичайно парти – да отбележат 15-годишния юбилей на фирмата и да известят промяната на своята корпоративна идентичност.

Цели и задачи: Въпреки трудната икономическа ситуация, „АЛ и КО” искаше ясно да комуникира, че:

„АЛ и КО” е вече на 15 години;

„АЛ и КО” продължава да бъде верният избор на своите клиенти;

„АЛ и КО” е лоялен и коректен партньор;

„АЛ и КО” има ясна корпоративна социална отговорност;

„АЛ и КО” е благодарна на своите клиенти, партньори и приятели за успешната съвместна работа през годините.

Съвместно със събитието „АЛ и КО” трябва да представи на своите гости и на медиите новата си корпоративна идентичност. За целта е необходима подходяща локация, която да отговаря на следните изисквания: достатъчно място за 150 гости плюс място за пърформанс;


  • атрактивност, отразяваща дейността на фирмата;

  • да има достатъчно паркоместа.

Допълнителните задачи са разработване на концепция на събитието, самото му провеждане, както и:

  • драматургия;

  • пърформанс;

  • сценография;

  • мултимедийна визуализация за пърформанса и сценографията;

  • техническо осигуряване – сцена, осветление, озвучаване;

  • видеопродукция;

  • фотопродукция;

  • кетъринг;

  • схема за настаняване на гостите;

  • координация между отделните екипи за събитието;

  • менажиране на събитието;

  • изготвяне на мото за събитието;

  • изготвяне на покани;

  • изготвяне на landing page за събитието;

  • работа с медиите.

Решение: Цялото събитие да се проведе на изоставено летище. Изборът на локация е съобразен с дейността на фирмата. „АЛ и КО” стана първата фирма, провела събитие в този хангар, като му вдъхна нов живот. Виж как изглежда той преди, в етап на планиране и по време на събитието, на http://formi.bg/bg/blog/al-co-and-friends-the-exact-motto-of-a-successful-event.

Гостите минават по червена пътека към хангара, осветени от фаровете на фирмени автомобили на „АЛ и КО”. Минават през сцената, за да получат своя звезден миг. Строеният персонал на „АЛ и КО” ги посреща с аплодисменти. Всеки трябва да се почувства специален и важен, за да може на практика да се отрази политиката на фирмата към клиенти и партньори. Трудно може да се познае старият хангар. Всичко е в бяло и черно. Бели високи маси и бар столове, бели и черни дивани, гуми на вериги висят от тавана. От едната страна блести бяла цистерна за гориво с надпис „АЛ и КО”, а от другата страна – истински самолет. В ъгъла са наредени излъскани варели за гориво. Дори цветята по масите и на сцената са в черно и бяло. На сцената бял роял, дрескодът на събитието е бяло. На 6 метра височина над сцената момичета танцуват на бели шалове. След въздушния пърформанс гостите затаяват дъх и се спуска екран, на който се прожектира филм за развитието на фирмата през годините. На края на филма се появяват силуетите на собствениците, вървящи уверено напред. Екранът пада и сякаш оживели от филма, героите излизат на сцената. Поздравяват своите гости, обявяват новите си цели и… момент затишие, музикален мотив и две големи знамена се спускат на сцената с новото лого. Сноп светлина и логото оживява, за да обходи всички гости. Следва парти.


План на събитието, включва:

- цели и задачи;

- мото на събитието;

- локация и изисквания към нея;

- участници и покани;

- основни дейности;

- техническо осигуряване;

- материално осигуряване по дейности;

- финансов план;

- менажиране на събитието – координация на екипи и матрица на отговорностите;

- работа с медии.
Изгответе презентация за представяне на фирма, като спазвате следните инструкции:


  • Терминът презентация /от английски present – представям/ се използва като начин на представяне на информация пред публика (аудитория), в който са съчетани устно изложение и използване на различни помощни средства, което се нарича визуализиране

  • Главната й цел е да информира, да убеждава, да oказва влияние, да подтиква към действие, да мотивира и провокира, да събира мнения, да вдъхновява.

  • При протичане на една презентация средната степен на запомняне в целевата група е следната:

  • 20% – слушане

  • 30% – гледане

  • 50% – чрез слушане и гледане

  • 90% – чрез слушане, гледане и собствено участие.



  • Факторите за успешна презентация са: сигурно представяне на презентатора; правилно оформяне и прилагане на средствата за визуализиране по въздействащ начин. От едновременното им действие зависи успехът или неуспехът на една презентация.

  • Представяне на презентатора:

  • Сигурност по същество

  • Сценична треска

  • Говор

  • Зрителен контакт

  • Положение на тялото

  • Движения

  • Идеи за възможен най-уверен старт на презентацията.



  • Етапи на презентацията

I етап – Въведение

Изясняват се организационните рамкови условия:

трябва да грабва вниманието, да провокира интерес и желание за слушане;

трябва да стане ясно, че ще се научи нещо ново и полезно.

II етап – Изложение

Зависи изцяло от типа на прeзентацията, от нейната цел;

избягвайте негативни формулировки,

наблегнете на лични истории, примери с вас.

III етап – Дискусия

Задават се въпроси, презентаторът трябва да е добре подготвен; обратна връзка.

IV етап – Заключение

Обобщаване на важните моменти.

Трябва да води до логичен избор на презентираното решение.


  • Визуализиране. Правила за оформяне на презентацията:

  • четивност – размер и вид на шрифта;

  • красноречиво заглавие;

  • средства за структуриране – цвят, подчертаване на думи, оформяне на абзаци, параграфи, рамки, използване на таблици и други;

  • излишно е изображение само заради самото изображение;

  • предимство на яснота пред красота и оригиналност;

  • показвайте фолиото, само докато Ви е нужно;

  • положете молив върху точката, по която говорите в момента, или закрийте с лист хартия информацията, за която ще говорите по-късно;

  • фолиото трябва да има заглавие с цел бързо ориентиране;

  • пишете прегледно и достатъчно едро;

  • подгответе фолиото така, че съдържанието му да отговаря на последователността на доклада;

  • проверете контраста и силата на светлината на проектора.

- Водещи правила за ефективна презентация:

- избор на подходяща зала;

- избор на подходящо оборудване;

- отлична визия и професионализъм на лектора;

- перфектна организация и подготовка на събитието.



  • Използвайте визуални средства, за да:

      • организирате своята информация;

      • направите ясно своето послание и да го подсилите;

      • привлечете внимание върху своите идеи;

      • завладеете адуторията;

      • подчертаете основните моменти;

      • представите статистически данни в графики и диаграми;

      • сравните данни, прогнози и тенденции;

      • представите обекти, прекалено малки или прекалено големи за директно показване в зала.

- Основни правила за повишаване ефективността на визуалното представяне:

      • използвайте качествен проектор и материали;

      • придържайте се към еднакъв формат на образите;

      • предпочетете хоризонтален формат;

      • опростете информацията. Сведете я да няколко лесни за помнене позиции, после направете всяка позиция кратка и сбита;

      • използвайте не повече от пет думи на ред и не повече от шест реда на страница;

      • излагайте само една идея в един документ;

      • идеята да е видна от пръв поглед на документа;

      • използвайте едър плътен четлив шрифт;

      • главни букви включвайте само когато се налага;

      • използвайте графики, снимки, илюстрации и рисунки;

  • не включвайте повече от четири цвята в един документ;

  • проверете дали документът се чете от разстояние.


Указания за самостоятелна работа – изготвяне на фирмена презентация

Примерен план

I. Обща информация за фирмата – включва:

- наименование, предмет на дейност, фирмено лого, фирмена марка, мото;

- кратка история на фирмата – откога съществува на пазара;

- работи ли на международни пазари;

- как се е развивала фирмата от откриването й до момента;

- етапи, през които е преминала;

- правен статут, органи на управление, организационно-управленска структура;

- работна сила – наети специалисти.



II. Основна дейност – включва:

- описание на основната дейност;

- промишлен сектор, в който работи – производство, търговия, услуги;

- производствена технология;

- производствено-технологичен процес;

- канали за дистрибуция, вид търговия;

- описание на произвежданите/търгуваните продукти, съответно услуги.

III. Конкуренти – включва представяне на:

- конкурентните продукти и фирми;

- SWOT анализ – силни и слаби страни, възможности и заплахи, конкурентни предимства;

- продукти заместители, взаимнодопълващи се продукти;

- анализ на пазар, пазарен дял.

Маркетингът, свързан с кауза, е един от елементите на корпоративната социална отговорност и играе важна роля за развитието на бизнеса и обществото. Той е стратегически маркетингов инструмент за постигане на корпоративните цели и мисия чрез подкрепа на социални каузи, базира се на силата на единението към целта.

За първи път фразата “Маркетинг, свързан с кауза” е използвана от Аmerican Express през 1983 година в описание на тяхната кампания за набиране на средства за възстановяването на Статуята на Свободата в САЩ. Тогава Аmerican Express отделя по 1 цент всеки път, когато техен клиент използва кредитната си карта. В резултата на тази кампания броят на новите клиенти се увеличава с 45%, а честотата на използване на картите нараства с 28%.

Маркетингът, обвързан с кауза, се разглежда като стратегическо позициониране и маркетингов инструмент, който свързва компанията или бранда с подходяща социална кауза или проблем за получаване на взаимни ползи.[1] Маркетинговите инициативи, свързани с кауза, представляват „публично свързване, партньорство на бизнеса с благотворителна организация с цел събиране на средства за определена кауза чрез промотиране на фирмени продукти или услуги.“[2] Най-изчерпателната дефиниция за маркетинга, обвързан с кауза, е на Business in the Community: „Търговска дейност, при която се формира партньорство между бизнеса и неправителствена организация с цел благотворителност или подкрепа на каузи от различен характер, като средствата се осигуряват от продажба на определен продукт/и или услуги, като се увеличава имиджът на компанията и се получава взаимна полза.“[3]

Независимо от различния начин, по който се дефинира маркетингът, обвързан с кауза, той се отличава от останалите форми на корпоративни социални инициативи с три основни елемента:

Първо, тази инициатива традиционно се изгражда на принципа купуване на един или няколко продукта с цел благотворителност или подкрепа на дадена кауза, и нивото на съпричастност на компанията зависи от действията на клиентите и тяхната активност.

Второ, обвързаните с кауза маркетинг инициативи често изискват по-формално договаряне и координация с благотворителна организация. Важни са създаването на специфични промоционални предложения, разработването на кобрандвани реклами и проследяването на покупките и активността на потребителите.

Трето, за популяризирането на маркетингови инициативи, обвързани с кауза, обикновено са необходими много повече платени реклами, което е обяснимо, тъй като подкрепата на каузата зависи от продажбите на продукта.[4]

Маркетингът, свързан с кауза, ако каузата наистина е на първо място, а ползите за фирмата – следствие от добрите намерения, може да се определи като съвременен човекоцентричен маркетинг в хармония с вселенските закони по следните съображения:


  • Реализира първите два принципа на Management 2.0, които са:[5]

1. Мениджмънтът трябва да служи на по-висши цели от реализирането на печалба. Мениджмънтът на теория и практика трябва да се стреми към постигането на благородни и социално значими цели.

2. Управленските системи трябва напълно да възприемат обществените и гражданските идеи. Нужно е бизнесът да отразява взаимоотношенията между участващите в него групи (компаниите и клиентите им).



Обществената отговорност на фирмите и почтеността в бизнеса са две от базисните концепции на Management 2.0. Те са решаващи за положителния обществен имидж на фирмите;

  • Това е нов модел на бизнес, ново лице на дейност, която служи на духа, на високохуманни цели и носи радост и удоволствие на всички участници в процеса, твори се за висшето благо на всички;

  • През последните няколко години маркетолозите осъзнаха факта, че свързването на марки с правилната кауза може да предизвика силна емоционална връзка между продукта и неговите потребители, да докосне сърцето и душата му, да превърне покупката в преживяване. С течение на времето потребителите свързват бранда с позитивни цели. Редовното закупуване на продукта подпомага както каузата, така и компанията;

  • Спецификата за изграждане на реална и дългосрочна връзка между каузата и компанията е намирането на правилно стратегическо партньорство. Най-ефективните кампании са тези, които излагат на „светло“ интересите на двете страни, като отправят достойни и правдоподобни предложения един към друг. Това са част от нещата, които се изискват за постигането на успешно партньорство.
    „Всички тези кампании имат нещо общо – те си поставят цели, надхвърлящи маркетинг целите за продажби и увеличен имидж. Те искат да популяризират една добра кауза, да обърнат вниманието на обществото към някакъв проблем, който изисква солидарност, или да подпомагат решение на проблема на група хора. Става въпрос за симбиоза между правенето на пари и правенето на добро“, обобщава Елица Баракова, изпълнителен директор на фондация „Помощ за благотворителността в България“. Според фондацията маркетингът, свързан с кауза, е маркетинг с „добавена стойност“ [6];

  • Подкрепата на кауза съсредоточава върху това, за което сме призвани, а не върху това, което мислим, че трябва да имаме. Ключът към успеха и истинското задоволство e във вашата гледна точка, приоритети и източник на енергия.

Механизмите, които маркетингът, свързан с кауза, задейства и в резултат на които постига продуктовите цели на фирмата, са следните:

  • Каузата задейства закона за даването и получаването. Каквото посееш, това ще пожънеш. Всички събития са резултат от закона за причината и следствието. Всеки 10% от усилията се награждават със 100% [7,53]. Десятъкът е духовен закон, познат от хиляди години. Това е отплата на източника за духовното подхранване [7,58]. Спазвайки законите на съществуването, спазваме законите на успеха.

  • Състоянието на всеки субект се определя от мислите, които го ръководят, и от идеите, които ражда. Развиването на разбирането на духовните закони и вярата в правилния развой и добротата, ползата за другите, води до материалните неща в изобилие. Силата на ума е способна да променя реалността. В основата на всяко начинание е идеята. Вярата, вдъхновението от нея, дава живот на идеята в подсъзнанието и я прави жива и за останалите хора. Когато много хора вярват в една кауза, в това, което създавате или продавате, те го смятат за достойно за тяхната подкрепа. Този процес създава силата на ума и изключително засилва успеха ви. [7,71]

  • Фирмата рекламира свой продукт или услуга, като заедно с това декларира подкрепата си за определена кауза – следователно това е гласът на продукта, защото той призовава или чрез него се гласува за каузата. Това поставя изисквания към него – да е масов, смислен, стойностен, истински, с дълъг жизнен цикъл и други. Да има духовно отношение към потребителя, кореспондиращо с духовността на каузата. От друга страна, каузата трябва да е на добра социална тема, да подкрепя бизнес целта и ценностите на фирмата, да е свързана с продукта. Мислите и чувствата, които поражда предложението за подкрепа на социалната кауза, създават енергия, която привлича подобна и създава вибрационна хармония.

  • Подкрепата на социална кауза създава позитивни нагласи на участващите в процеса на производство, което придава допълнителни полезности на продукта, повишаващи реализацията му.

  • Единението на корпорация и потребители в една обща крайна цел – подкрепяната кауза – измества крайния желан резултат или цел на фирмата от доходност към хуманност и единство. Това прави целта по-постижима поради полезност за повече заинтересовани страни и обединяване намерението на повече субекти. Тя се комуникира и визуализира интензивно и е истински краен резултат, а обемът продажби е само стъпка по пътя към него. Освен това подкрепата на потребителите издърпва продукта по канала за реализация.

Познати са различни форми на подкрепа – отделяне на част от цената на продукта, част от печалбата, споделяне на ценности и убеждения, дългосрочни партньорства и други. Независимо от широкия спектър на провежданите кампании, съществуват няколко типични компонента, които са обобщени и представени от Ф. Котлър и Лий в тяхната книга „Корпоративна социална отговорност, примери от водещи компании“.[8]

  • За всеки продаден продукт/и се дарява определена, фиксирана сума пари.

  • Процент от продажбите на продукт се отделя за благотворителност.

  • Дарява се печалбата от продажби на определени продукти.

Най-общо етапите на маркетинг, обвързан с кауза, са:

  • Подбор на кауза, която ще се подкрепя;

  • Проучване и подбор на подходяща за партньор нестопанска организация за конкретната кауза с цел максимално ефективна кампания;

  • Разработване и реализация на комуникационна кампания с включване на гражданите;

  • Дистрибуция на продукта;

  • Даряване на определена сума на организация, която работи активно по проблема;

  • Комуникация и одит на резултатите, ефективността и устойчивостта.

Идеята, която се подкрепя, трябва да е ясна, проста и точна. Хората трябва да знаят какво правите и какво се очаква от тях. Нека имат възможността да разпространяват идеята (вирусен маркетинг) и да се включват в каузата. Резултатите от усилията в подкрепа на каузата трябва да бъдат известни в реално време и хората трябва да имат възможност за достъп до тях, както и за обратна връзка с организаторите на събитието. Най-важното от всичко казано до тук е, че колкото и важна да изглежда една кауза, не е задължително тя да е такава за всички хора и не е задължитело всички да я подкрепят.

Маркетингът, свързан с кауза, дава ползи на компаниите като: устойчивост, взаимосвързаност с потребителите, увеличаване на производствените обеми и продажби. За маркетинга, обвързан с наистина добре подбрана кауза, успехът е гарантиран. Резултатите от проведени проучвания са категорични: при еднакви други условия по-голямата част от потребителите предпочитат продуктите или услугите на компания, която се застъпва за нещо повече от печалбите си.[9] Изводи от изследване за кауза маркетинга са, че потребителите са склонни да заплатят повече за една марка, по-конкретно 6,1% върху обичайната цена, ако марката подкрепя определена общественозначима кауза.[10] В различните браншове ефективността от кауза маркетингът варира, според изследването. Най-висока е тя в козметиката и продуктите за разкрасяване – 8%, а най-ниска в автомобилния бранш и технологичните продукти – 5%. Ето още един интересен факт – 70% от потребителите се чувстват по-социално отговорни, когато знаят, че купуват продукти, които са под “кауза маркетинг” кампания, а като цяло всички потребители чувстват, че компаниите, чиито продукти купуват по този повод, са по-силни и по-близки до тях самите.

Когато една компания застава зад кауза, която наистина й е по сърце, то тя дава човешко лице на своя бизнес и заявява лични и граждански убеждения и позиции. Ако те съвпаднат с тези на целевия за компанията пазар, то действията ще й донесат по-добра репутация и увеличено внимание от страна на медиите.
Каузите променят света, каузите обединяват хората, каузите са това, което прави един човек или една компания страхотни. Всеки иска да има такива приятели и всеки иска да е клиент на такива фирми. Социалният антрополог Харалан Алексиев във вестник „24 часа” от 02.01.2013 г. посочва, че хората днес преоткриват радостта от това да си помагат и да се подкрепят, вместо да се съревновават. От гледна точка на социална организация това е регрес към архаични стратегии, но от етична е оздравителен процес. Необходимо е връщане към първични отношения, които са фундамент на социалното свързване и изграждане на по-здрави общности. Разочарованието от системите доведе до изграждане отново, и маркетингът в това число може да има своя принос в трансформация на отношенията.
Кауза-маркетингът може да се превърне в сърцето и душата (в буквален и преносен смисъл) на един маркетингов план, докато накрая самият маркетинг се превърне в кауза.

ДИРЕКТЕН МАРКЕТИНГ
Задача: Създайте електронно писмо /едно от най-често срещаните средства за комуникация/ до контрагент, като се съобразите с изискванията за писане на електронно писмо и етикета на електронната поща


  • Електронното писмо е набор от правила за спазване на добро поведение в мрежата. Когато служителят показва професионализъм и умения за правилно използване на нетикета /нет + етикет/, това допринася за създаване на благоприятен и положителен имидж на компанията.

  • Адресатът в електронното писмо се изписва в полето До. Препоръчително е там да фигурира един адрес. Преценявайте кога е добре да връщате отговор “до всички”, които са включени в писмото.




  • В деловата кореспонденция не е допустимо да се използват адреси, създадени извън официалния домейн на организацията.



  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница