„Политиката на ес за пътния транспорт и безопасността на пътната инфраструктура



Дата11.01.2018
Размер41.49 Kb.
#44431

Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА






ул. “Дякон Игнатий” № 9, София 1000 mail@mt.government.bg

тел.: (+359 2) 940 9771 www.mt.government.bg

факс: (+359 2) 988 5094


Изказване на заместник-министъра на транспорта Красимира Мартинова по време на откриването на семинар на тема: „Политиката на ЕС за пътния транспорт и безопасността на пътната инфраструктура”

15 юли 2008 г.

Уважаема госпожи и господа,
За мен е особено удоволствие да ви приветствам от името на министър на транспорта Петър Мутафчиев и от мое име — в качеството ми на заместник-председател на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението, на този форум, организиран съвместно с Програма „ТАIЕХ" към Генерална дирекция „Разширяване" на Европейската комисия.
Като страна-членка на ЕС, за Република България е в сила ангажимент и задължение да прилага европейското законодателство в неговата цялост и да работи за постигането на общите европейски цели, както и да следва посоката на развитие на ЕС.
Безопасността на движението е мултидисциплинарен проблем, който изисква координирани действия във всички посоки.
Намаляването на броя на пътнотранспортните произшествия и последствията от тях може да се търси в изменянето на факторите, определящи аварийността, които от своя страна изискват сериозни мерки и значителни инвестиции. Отговорността за пътнотранспортните произшествия следва да се търси не само в човешкия фактор, но също и сред останалите елементи на транспортната система — планирането на транспортната инфраструктура, организацията и условията за движение в населените места, всеобхватния контрол, повишаването на знанията, промяната в поведенческия модел и много други. Нашите общи усилия са насочени към по-хармоничното функциониране на системата: „водач — автомобил — път", а общата ни цел е непрекъснато ограничаване на броя на пътнотранспортните произшествия.
Като водещо ведомство в определянето и формирането на държавната политика за пътната инфраструктура в Република България, ние също споделяме загриженост към развитието на процесите в пътната безопасност и липсата на съществен и траен напредък.
Човешкият живот се оценява на 1 млн. евро, но на практика той е безценен. Всеки един от нас е личност със собствени дадености, възможности и способности, като всеки един човек е уникален в своята същност.
Ако в страните от ЕС тенденцията е към намаляване на броя на загиналите, то у нас през последните три години този показател е с незадоволителна тенденция. Това наложи да се предприемат спешни мерки и да се положат усилия за достигането на нови критерии в пътната безопасност.
Изключително полезно и важно е обстоятелството, че днес, на този семинар, имаме възможност да обменим идеи, виждания и мнения, включително и пред по-широка аудитория, за развитието на процесите за пътната безопасност в ЕС.
На семинара присъстват участници, заемащи ръководни позиции не само в Министерството на транспорта, Фонд „Републиканска пътна инфраструктура", но и в Пътна полиция, проектантски и консултантски фирми.
Важно е и участието на представители на научните среди – преподаватели от факултет „Транспортно строителство" от Университета за архитектура, строителство и геодезия.
Уважаеми госпожи и господа, когато говорим, че пътната безопасност е триада от превозно средство, път и водач, нека споделя, че и усилията на Министерството на транспорта са насочени в тези посоки.
В началото на миналата година министърът на транспорта одобри програма за ограничаването на жертвите от пътнотранспортните произшествия.
Основните приоритети на програмата са свързани с:

  • хармонизиране на основните правила за безопасност на движението, в съответствие с тенденцията за изграждането на единни привила и ценности за гражданите на Европа;

  • повишаване на нивото на безопасност на пътната инфраструктура и превозните средства;

  • подобряване на квалификацията на водачите и усъвършенстване на контрола по отношение на правилата за времето за управление, прекъсването и почивките на водачите от обществения превоз на пътници и товари;

  • подобряване на обмена на информация със страните на ЕС и прилагането на добрите практики в превантивната дейност по отстраняването на причините и предпоставките за ПТП;

  • прецизиране на целевите групи и усъвършенстване на методите за въздействие при организирането и провеждането на кампаниите по пътна безопасност и др.

Програмата на Министерството на транспорта е отворен по своя характер документ и в съответствие с динамично променящата се обстановка може и трябва да се актуализира.


В програмата за заложени и конкретни мерки, които предвиждат осъществяването на комплекс от дейности по основните три направления — водач, автомобил, път, за постигането на крайните цели.
Бих искала да благодаря на организаторите от страна на Програма ТАIЕХ, Генерална дирекция „Разширяване" на ЕК, на лекторите, както и на присъстващите за организацията, участието и съпричастността към проблема, за отзивчивостта, проявена към тази важна тематика и за съдействието, което се оказва на нашата страна, по отношение на решаването на тези приоритетни за цялото българско общество въпроси.
Убедена съм, че този семинар е поредната стъпка, осъществявана от държавната администрация, в приобщаването към усилията за намаляването на жертвите на пътно транспортни произшествия с 50 % до 2010 г. и спасяването на повече от 25 000 човешки живота.
Нека да обединим усилията си – на правителството, на министерствата чрез секторните политики, чрез законодателството и със съдействието на неправителствените организации и дори на цялото общество, за да постигнем заедно много повече.
Нека направим пътищата безопасни! Това е нашето послание и приоритет, гарантиращ устойчиво развитие.




Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница