Possibility to increase the effectiveness of the impact of sport games in the school program for physical education



Дата12.03.2018
Размер63.51 Kb.
#62576
ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПОВИШАВАНЕ ЕФЕКТИВНОСТТА ОТ ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ПОДВИЖНИ ИГРИ В ЧАСОВЕТЕ ПО ФИЗИЧЕСКО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТ В УЧИЛИЩЕ
ст. ас. Стоян Денев, ст. ас. Милена Алексиева
ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”

КАТЕДРА ТМФВ И ОФПС

POSSIBILITY TO INCREASE THE EFFECTIVENESS OF THE IMPACT OF SPORT GAMES IN THE SCHOOL PROGRAM FOR PHYSICAL EDUCATION
Stoyan Denev, Milena Aleksieva
Abstract: The sport games take an important place in the school programs for physical education due to their diversity, availability, emotionality and complex effect. We suggest that three new games that are unknown in our practice should be included in order to bring variety in the lessons.
KEY WORDS: PHYSICAL EDUCATION, SPORT GAMES, SCHOOL SPORT.
Анотация: Подвижните игри със своето многообразие, достъпност, емоционалност и комплексно въздействие заемат основно място в Учебните програми за задължителна подготовка по физическо възпитание. По тази причина и поради факта, че въпреки многообразието от подвижни и спортно-подготвителни игри, в часовете по “Физическо възпитание и спорт” често се наблюдава използването на определен набор от тях, предлагаме на вниманието на педагозите и на преподавателите три непознати подвижни игри в България, с цел разнообразяване и повишаване емоционалността на занятията. Водейки се от очакваните резултати на ниво учебна програма и предвид анатомо-физиологичните и морфо-функционалните особености на децата в тази възраст, смятаме, че те са подходящи за ученици от І – IV клас.
КЛЮЧОВИ ДУМИ: ФИЗИЧЕСКО ВЪЗПИТАНИЕ, СПОРТНИ ИГРИ, УЧИЛИЩЕН СПОРТ.
Игрите имат най-голяма и формираща роля през периода на ранното детство, предучилищната възраст и началния етап на основната образователна степен. Игровата дейност се отличава със сложност и разнообразие на движенията и допринася за развитието на моториката и координацията на движенията на подрастващите. За да участват в някаква подвижна игра, не е необходимо децата да притежават определена техническа подготовка или определено ниво на физическа дееспособност, както е при някои спортни игри [1]. Подвижните игри имат значение за създаване и развитие на положителни качества като самостоятелност, съобразителност, адекватност в дадена ситуация [2]. В научната литература са изработени подробни схеми на периодизация на онтогеничното развитие. Във връзка с разглеждания проблем по-подробно ще спрем вниманието си на началната училищна възраст.

Ядрото “Спортни игри” е едно от основните ядра в часовете по учебния предмет “Физическо възпитание и спорт” според Учебни програми за задължителна подготовка – І, ІІ, ІІІ, ІV клас. Чрез него се търси не само ефекта на повишаване на емоционалността по време на часовете за учениците в началния етап на основната образователна степен, но се търси реализиране на образователните и възпитателните цели на програмата. От първи до четвърти клас развиващият характер на обучението по отношение на моториката на учениците се постига с приоритетното използване на подвижни игри [3]. По тази причина и поради факта, че въпреки многообразието от подвижни и спортно-подготвителни игри, в часовете по “Физическо възпитание и спорт” често се наблюдава използването на определен набор от тях, предлагаме на вниманието на педагозите и на преподавателите три непознати подвижни игри в България, с цел разнообразяване и повишаване ефективността на занятията. Водейки се от очакваните резултати на ниво учебна програма и предвид анатомо-физиологичните и морфо-функционалните особености на децата в началната училищна възраст или училищно детство (от 6-7 г. до 10-11 г), смятаме, че са подходящи за ученици от І – IV клас.



Описание на игрите

Щ Ъ Р К Е Л
Предназначение и място в урока:

Може да се играе на открито и в салон. Необходими са хариени (картонени) листи с размер 70 x 70 см. или вестник. Чрез играта се развиват координационните способности на участниците. Играе се в подготвителната част на урока. Подходяща е за ученици от I - III клас.


Съдържание:

Децата се разделят на отбори по трима или четирима. На всеки отбор се раздава по един лист, който се поставя на земята. При сигнал всички от отбора застават на един крак, а другият е свит назад и хванат за глезена с ръка в рамките на вестника. Учителят брои до десет. Ако някой от отбора излезе извън очертанията на листа или промени стоежа, целият отбор се счита за изгорял. След всяко изиграване листът на всеки отбор се сгъва на две равни части. За победител се обявява отборът, който остане последен в рамките на размерите на листа [4].



Правила на играта:

1. По време на отброяването до 10 играчите от всеки отбор имат право да се придържат по всякакъв начин по между си с цел да се задържат върху листа.

2. При всяко опиране на неопорния крак до пода, играчът, респективно отборът, се счита за изгорял.

3. Относно подреждането на децата върху листа няма предварителни изискавания. Ако има такива – смята се за вариант на играта.



Методически указания: Местозаставането на учителя да предполага пълен контрол върху заемане на стоежа и спазването на размерите на игралното поле на всеки отбор.

С К Р И Й С Е В К Ъ Щ А Т А
Предназначение и място в урока:

Подходяща е да се играе на открито и в салон. Използва се в началото на основната част на урока и се възприема с интерес в началния курс. Играта не е сложна по правила, създава предпоставка играещият да прояви двигателните си възможности. За провеждането й са необходими обръчи и постелки. Вместо обръчи, могат да се разчертаят кръгове. Подобни игри са „Бездомник” и „Търси другаря си и бягай за място”. Подходяща е за деца от ІI до IV клас


Съдържание:

Определя се един водещ. В игрището се разпръскват безразборно обръчи, като техния броя не трябва да надвишава броя на децата, участващи в играта. В двата края на игралното поле се поставят постелките. Учителят започва да пляска с ръце като увеличава ритъма и когато спре, водещият започва да гони другите деца, а те трябва да се скрият в обръча и да застанат по определен начин, предварително зададен в началото на играта. Дете, което бъде заловено или докоснато преди да влезе в очертанията на обръча, трябва да изпълни или гимнастическо упражнение, или упражнение за развиване на някое качество на постелката. След всяко изиграване се маха по един обръч.


Правила на играта:

  1. В един обръч може да стои само един играч.

  2. При заемане на свободен обръч едновременно от двама играчи, за притежател на дома се счита оня играч, който пръв е стъпил в него.

  3. Забранено е всяко насилствено изтласкване от дома, умишлено пресичане на пътя, задържане с ръце, спъване и други грубости.

  4. Водещият може да хване дете, което е в обръча, ако то не е застанало по начина, който предварително е зададен.


Методически указания:

Ако мястото, където се провежда играта е просторно, обръчите се разполагат на разстояние 2 - 4 m един от друг, за да се избегне блъскането. Да се следи дали участниците играят честно.


Б О М Б А
Предназначение и място в урока:

Подходяща е за игра в салон. За провеждането й е необходима хандбална топка и кърпа за завързване очите на водещия . Удачна е за включване в началото на заключителната част на урока, тъй като при нея отсъства физиологично натоварване и нервно напрежение. За сметка на това създава приятни, положителни емоции. Подобни игри са „Къде е топчицата?”, „Гори, гори кърпа”. Подходяща е за деца от І клас, но би представлявала интерес и от по-големи. Макар и игра с успокоителен характер, в нея се изисква проява на бързина на реакцията.


Съдържание:

Учениците образуват кръг, седнали близо един до друг в свит седеж. Избира се водещ на играта, който застава в кръга със завързани очи. Той започва да пляска с ръце, като постепенно ускорява ритъма. Децата от кръга си подават топката от ръка в ръка, като се стремят да спазват ритъма, наложен от водещия. Водещият избира момент, в който спира да пляска. Това е знак децата да спрат подаването на топката и този, у когото се окаже тя, се счита за изгорял. Играта приключва, когато остане един играч.


Правила на играта:

  1. Предварително се уточнява посоката на подаването на топката.

  2. Очите на водещия да бъдат добре завързани.

  3. Учениците от кръга да пазят тишина, за да се чува пляскането на водещия.

  4. Да не хитруват, когато водещия спре да пляска и да задържат топката.


Методически указания: При голям брой играещи се оформят два кръга на възможно голямо разстояние един от друг, за да се чува отчетливо пляскането на водещия.
Предложените три подвижни игри са непретенциозни по отношение на условията за провеждане и са достъпни за възрастта и са съобразени с възможностите на учениците. Те не изискват специален, скъп инвентар и могат да се практикуват в салон или на открито. Чрез тях се развиват психични, личностни качества – внимание, ориентация в пространството и обстановката, анализиране на ситуацията и бързо приспособяване към нова обстановка, проява на антиципация, изява на собствените сили и способности. Описаните игри създават навици за колективни действия, възпитават чувство за екипност и взаимопомощ, както и стремеж у участниците да преодоляват индивидуалните си амбиции в името на общата цел – победата над противника.

ЛИТЕРАТУРА:

  1. Давидова, Т., М. Гърдева, М. Алексиева. Подвижни и спортноподготвителни игри, “Бойка”, В. Търново, 2005

  2. Кайков, Д. Готовност за оцеляване в екстремални ситуации,”Сердолик”, С., 2004

  3. Учебни програми за задължителна подготовка – І, ІІ, ІІІ, ІV клас, МОН, С., 2006

4. http://www.geocities.com/
Каталог: 253 -> pub
pub -> Развитие на леката атлетика сред хората с интелектуални затруднения. Моделът „отборна лека атлетика”
pub -> Историческо развитие на програмата на Спешъл Олимпикс в България
253 -> Приложение на comsol multiphysics при анализ на полета в електротехнически устройства
253 -> Кодекс за медиатори (European Code of Conduct for Mediators) съкр. Еекм. Кодексът се прилага за всички видове медиация по гражданскоправни и търговскоправни въпроси
253 -> Конкурс за заемане на 1 (една) щатна бройка за длъжността
253 -> Правила за предоставяне на бюджетни средства за допълнителни субсидирани бройки за народните читалища
pub -> Физическо развитие на 11-13-годишни деца с интелектуални затруднения стоян Денев Ключови думи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница