Постигане на модерно и устойчиво развитие на икономиката и общинската инфраструктура, ефективно използване и разширяване на ресурсовия потенциал за осигуряване на поминъка и повишаване качеството на живот за всички жители на община мадан”



страница1/7
Дата21.10.2017
Размер1.16 Mb.
#32824
  1   2   3   4   5   6   7







03 февруари 2012 г.

Настоящият Мандатен план в своята същност съставлява програма за управление за срока на мандат 2012-2015 година. По приоритети, специфични цели, мерки и дейности напълно съответства и ще допринесе за постигане на Главната стратегическа цел на община Мадан, която визира:


ДА СЕ ПОСТИГНЕ ПО-ДОБЪР БАЛАНС МЕЖДУ ИКОНОМИЧЕСКИТЕ, СОЦИАЛНИТЕ, ЕКОЛОГИЧНИТЕ И ТЕРИТОРИАЛНИТЕ АСПЕКТИ НА РАЗВИТИЕТО, С ПО-ВИСОК ЖИЗНЕН СТАНДАРТ НА НАСЕЛЕНИЕТО И БЛАГОПРИЯТНИ УСЛОВИЯ ЗА ЖИВОТ. ОБЩИНА МАДАН ДА СТАНЕ ПО-АТРАКТИВНА, СЪХРАНИЛА И РАЗВИЛА СВОЯ ПРОРОДО-ЕКОЛОГИЧЕН, ДУХОВНОКУЛТУРЕН И РЕСУРСЕН ПОТЕНЦИАЛ, С УСТАНОВЕНИ ТРАНСГРАНИЧНИ КОНТАКТИ, БАЗИРАНИ НА ДОБРОСЪСЕДСТВО И ПАРТНЬОРСТВО, ПОСТИГНАЛА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ И ПРОСПЕРИТЕТ”.
Приоритетното изпълнение на стратегически важните задачи за развитието на община Мадан, чрез реализация на идентифицираните мерки в Мандатния план са насочени към
ПОСТИГАНЕ НА МОДЕРНО И УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ НА ИКОНОМИКАТА И ОБЩИНСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА, ЕФЕКТИВНО ИЗПОЛЗВАНЕ И РАЗШИРЯВАНЕ НА РЕСУРСОВИЯ ПОТЕНЦИАЛ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОМИНЪКА И ПОВИШАВАНЕ КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ ЗА ВСИЧКИ ЖИТЕЛИ НА ОБЩИНА МАДАН”.
Планираните действия са в съответствие с всички нива на национално, регионално, областно и общинско ниво на планиране, чрез пълното им съответствие с Националната стратегическа референтна рамка, Националната стратегия за регионално развитие на Република България, Регионалния план за развитие на Южен централен район за планиране, Областна стратегия за развитие на област Смолян и Плана за развитие на община Мадан.

В Таблица - Приложение 1 към настоящия мандатен планов документ са набелязани действията на община Мадан през следващия Мандатен период за 2012-2015 г., през който ще се реализират набелязаните дейности, класифицирани във всички сфери на развитие на общината – общинска собственост; икономически дейности; екология и води; образование; здравеопазване; социални дейности и услуги; култура, спорт и туризъм; проекти, програми и стратегии, включително инфраструктурни проекти; междуобщинско, трансгранично и транснационално сътрудничество; публично-частни партньорства и всичко свързано с развитието и просперитета на община Мадан и населението и.

Реализацията на набелязаните мерки, чрез идентифицираните дейности обхваща участието на всички заинтересовани страни, които чрез активна работа в техническата и финансова разработка на общинските проекти да използват всички възможности за кандидатстване за финансиране по Националните и Европейски програми и фондове. Не на последно място и от изключително значение е Екипите участващи в подготовка на проектопредложенията на община Мадан, както и тези, които реализират одобрените проекти, да изпълняват всички изисквания за прилагане на европейски политики и регламенти, национални програми и фондове, ръководства, методически указания и насоки на договарящите органи по сключени договори за безвъзмездна финансова помощ, които община Мадан изпълнява. Друга важна задача през Мандатния период е предприемане на навременни действия по подготовка, анализиране, актуализации на действащите общинските Програми, Стратегии и Планове, включително Общински план за развитие на община Мадан /ОПР/ и Годишните програми за реализацията му.
Както всички знаем точно в този мандатен период община Мадан, трябва да реализира редица задачи свързани със стратегическото планиране на развитието на община Мадан, попадайки в рамките на актуализиране и ново планиране на приоритети, цели, мерки и действия на национално, регионално, областно и общинско ниво за следващия Програмен период за Република България - 2014-2020 година. Визията на България за периода 2014-2020 г. ще е на базата на нов стратегически програмен подход, нова система за управление и разширяване на участието на неправителствения сектор. Общинските програмни документи ще трябва да съответстват на Национална програма за развитие на България 2020, респективно на приетата от Комисията Обща стратегическа рамка в която е ограничен броя на приоритети в съответствие със стратегията „Европа 2020“ и обхващаща – Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд, Европейския социален фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за развитие. Новият програмен подход предвижда да се оптимизира броя на Оперативните програми; засилено използване на инструменти за финансов инженеринг; увеличаване ролята на Търговските банки и участието на неправителствения сектор.

Към днешна дата Правителството е в процес на изготвяне на стратегическите и програмни документи на България за участие в кохезионната политика на Европейския съюз през програмния период 2014-2020 г. и на преговорите с Европейската комисия по тях /вече е прието и се работи по ПМС №5/18.01.2012 г. за разработване на стратегическите и програмните документи на Република България за управление на средствата от фондовете по общата стратегическа рамка на ЕС за програмния период 2014 - 2020 г./. Това са Договорът за партньорство и оперативните програми за програмния период 2014 - 2020 г., включително програмните документи в областта на Общата селскостопанска политика.

Във връзка с гореизложеното след приемане на стратегическите документи на европейско и национално ниво, Община Мадан ще има нелеката задача да прецизира визията, генералната си цел, специфичните цели и изпълнението на набелязаните мерки за постигането на целите през следващия програмен период 2014-2020г.. Естествено преди това ще трябва да се извърши пълен анализ и прецизен мониторнг на изминалия програмен период /2007-2013г./. Всичко това трябва да се случи с участието на публични и неправителствени организации, включително представители на образованието, здравеопазването, спорта, културата и туризма, граждани и граждански сдружения и формации, бизнесмени и всички заинтересовани страни за благосъстоянието на община Мадан и подобряване качеството на живота в нея. Разработването на политики е основна функция на общинското управление и осигурява от една страна нормалното функциониране на общината, а от друга – нейното развитие. Постигането на общинските приоритети в съответствие с националните, изисква наличие на силен управленски и координационен капацитет при формулирането и изпълнението на общинските политики за развитие и участието на всички заинтересовани страни.

Процесът на разработване на политики има цикличен характер и се състои в периодично актуализиране на целите в зависимост от динамиката на обществените отношение, икономическите условия, и постигнатите, от прилагането на политиките, резултати. От ключово значение за ефективността на изпълнението на политиките в различните сектори на обществения живот в общината – икономика, социална сфера, сигурност, образование и т.н., са механизмите за определяне на целите и разпределението на обществените ресурси, независимо дали това са средства от ЕС, национални средства или средства от други източници. Досегашният опит в програмиране на развитието на община Мадан показва необходимостта от интегрирана ефективна система за програмиране и реализация на политиките, която е фокусирана върху мерките за развитие, в т.ч. и тези финансирани със средства от ЕС, за постигане на качествено подобряване на индикаторите, характеризиращи икономическата и социалната среда в общинското развитие.


Ключова цел на местната власт и администрацията на община Мадан е по най-добрия за обществото начин, да изработи и прилага ефективни политики, осигуряващи динамичното развитие на общината, които да отговарят на съвременните предизвикателства и да имат реален ефект за обществото и икономиката. Комплексният характер на общинската политика предполага формулиране на обща, публично оповестена рамка за програмиране на развитието, отчитаща всички аспекти на процеса на разработване и изпълнение на политики. Общинския съвет и Ръководството на администрацията трябва да определи и активно да участва в ангажимента по разработване на ясна, дългосрочна общинска програмна рамка за развитието на Община Мадан през периода 2014-2020 г., осигуряваща устойчивост и взаимното допълване на интервенциите, и постигането на трайни резултати, вписващи се в една обвързана система от документи, определящи посоката и действията за общинско развитие. Визията и целите на общинския програмен документ следва да бъдат координирани с визията и целите за развитието на Европейския съюз за 2020 г. В тази връзка предстои да бъде приета от МС Национална програма за развитие: БЪЛГАРИЯ 2020. Последната ще подчини всички национални и секторни стратегически документи на целите и приоритетите на националния програмен документ, включително община Мадан ще трябва да бъде в готовност да го направи.

При подготовка на настоящия Мандатен план, същия е съобразен с набелязаните приоритети в основния стратегически документ - План за развитие на община Мадан (2007-2013г.), постигането на специфичните цели в него и в частност реализиране на набелязаните мерки, чрез съответни дейности включени в Таблица - Приложение № 1 към настоящата разработка. На база задълбочено проучване община Мадан предлага представените в предходното приложение основни дейности, които да се реализират за периода до 2015 г. Предложението е отворено за актуализация.

Дейностите съответстват и попадат в обхвата на основните приоритети, цели и мерки, както следва:


  • ПРИОРИТЕТ 1. Развитие на конкурентноспособна местна икономика и повишаване на нейната инвестиционна привлекателност.

Специфична цел 1. Привличане на инвестиции за максимално оползотворяване на местните ресурси - Мярка 1.1. Рекламиране на община Мадан като благоприятно място за инвестиции; Мярка 1.2 Изграждане на инфраструктура подкрепяща бизнеса.

Специфична цел 2.Стимулиране на бизнеса и насърчаване на предприемачеството - Мярка 2.1. Подобряване на партньорството между местната власт и бизнеса; Мярка 2.2.Развитие на предприемачески умения и занаяти.

Специфична цел 3. Повишаване на качеството на човешкия капитал и съответствието на квалификацията му с изискванията на пазара на труда - Мярка 3.1. Създаване на база данни за търсената от инвеститорите работна сила; Мярка 3.2. Намаляване на несъответствието между образователното равнище, професионалните умения, квалификация на заетите лица и трудовите характеристики на работната сила, които се търсят на пазара на труда; Мярка 3.3. Повишаване адаптивността на работната сила чрез създаване на условия за непрекъснато продължаващо професионално обучение; Мярка 3.4. Реализиране на специфичните умения на хората за работа в страната и Чужбина.

Специфична цел 4. Развитие на устойчиво селско стопанство - Мярка 4.1. Подобряване на селскостопанската инфраструктура, информираността и подпомагане на предприемачите в селското стопанство, вкл. - за развитие на алтернативни производства.

Специфична цел 5. Подобряване на съществуващата техническа инфраструктура и изграждане на нова, създаваща условия за привличане на инвестиции, растеж и заетост - Мярка 5.1. Развитие и поддържане на техническата инфраструктура с общинско значение; Мярка 5.2. Енергийна ефективност.


  • ПРИОРИТЕТ 2.Подобряване на привлекателността и качеството на живот в община Мадан.

Специфична цел 1. Подобряване на качеството на публичните услуги - Мярка 1.1. Подобряване на образователното обслужване на населението; Мярка 1.2. Подобряване на здравните услуги; Мярка 1.3. Развитие на спорта, културата и младежки дейности. Мярка 1.4. Социално подпомагане и осигуряване, съобразено с потребностите на населението

Специфична цел 2. Подобряване качествата на околната среда - Мярка 2.1. Развитие на местната инфраструктура за опазване и подобряване на околната среда; Мярка 2.2. Подобряване на капацитета на стопанските сектори за управление на дейности, които въздействат върху околната среда.



  • ПРИОРИТЕТ 3.Сътрудничество на община Мадан с други общини от страната и чужбина

Специфична цел 1. Развитие на туризъм - Мярка 1.1. Развитие на “минен туризъм”; Мярка 1.2. Развитие на други форми на туризма; Мярка 1.3. Промоция и рекламиране на община Мадан като туристически център

Специфична цел 2. Развитие на трансгранично сътрудничество - Мярка 2.1. Установяване на трансгранични контакти, базирани на добросъседство и партньорство.

Специфична цел 3. Сътрудничество на общината с други общини от областта и страната - Мярка 3.1. Обединяване на усилията за изпълнение на обекти с общ интерес.


  • ПРИОРИТЕТ 4. Повишаване на капацитета на Общинската Администрация, Ръководство и Общински съвет за постигане на прелом в качеството на предлаганите услуги и развитието на Общината.

Специфична цел 1. Укрепване на местния капацитет и подобряване на координацията за ефективно прилагане на местната политика - Мярка1.1. Подобряване на координацията и взаимодействието за прилагане на местната политика.

Специфична цел 2. Укрепване на общинския капацитет за управление и усвояване на средства от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС - Мярка 2.1. Укрепване на капацитета на Общинска Администрация, Ръководство и Общинските съветници; Мярка 2.2. Подобряване на предоставяните услуги от местната администрация; Мярка 2.3. Развитие на нови подходи за насърчаване и насочване на местното развитие


Основните цели за изпълнение на Мандатния план на Община Мадан през 2012 – 2015 г. в областта на проектирането и строителството ще бъдат насочени към: Подобряване на съществуващата техническа инфраструктура /пътна, ВиК, електро, / както и изграждане на нова такава. Стремеж за привличане на инвеститори в различни сфери, за откриване на нови работни места в общината. Създаване на условия за по-добър жизнен стандарт, обучение, спорт, отдих, туризъм, здравеопазване и др.

По- крупните дейности и обекти предвидени за изпълнение през следващите четири години са както следва:



  • Подобряване на междуселищната пътна инфраструктура в община Мадан.

  • Реконструкция и рехабилитация на вътреселищни общински пътища.

  • Обновяване и изграждане на ВиК мрежа в кварталите и по населени места.

  • Подмяна на тротоарни плочки в централната градска част и изграждане преходи и специални настилки за хора със специални потребности.

  • Обособяване и смяна на предназначение на атрактивни общински имоти, в УПИ, с цел продажба на потенциални инвеститори.

  • Благоустрояване на центъра на гр.Мадан, чрез проектиране и покриване на река Маданска, включително основните улични направления - ул.Обединение, ул.Явор, ул.Перелик и ул. "Хр.Ботев", с цел обособяване на нови паркоместа, места за отдих или обекти за обществено обслужване.

  • Проектиране и реализиране на цялостна организация на движение в гр.Мадан и квартали / хоризонтална, вертикална маркировка, нови знаци и табели, огледала, стикери, ограничители на скоростта, мантинели др. ограждения/.

  • Внедряване на мерки за енергийна ефективност в обществени сгради на територията на община Мадан.

  • Реализация на проект "Разширение на регионално депо за ТБО -гр. Мадан и изграждане на площадки за предварително третиране на отпадъците в общините Мадан,Златоград и Неделино/Преработка1/.

  • Реализация на проект "Строителни енергоспестяващи дейности за Целодневна детска градина в Начален корпус към СОУ „Отец Паисий”, град Мадан" - ОПРР 2007-2013 г.

  • Проектиране, ремонт и реконструкция на Спортен комплекс -град Мадан, вкл. обособяване на паркоместа.

  • Проектиране, ремонт и реконструкция на Физкултурен салон към СОУ "Отец Паисий".

  • Ремонт и възстановителни СМР на Стадион "Батанци".

  • Разширение на ЦСРИ - ремонт на част от ІІ етаж и обособ. на допълн. помещения /зала рехабилитация; медицински кабинет; складово помещение и съблекалня персонал; кабинет за психолог; кабинет помощен персонал; разширение на входна врата и обръщане посоката на отваряне /РСПБЗН/ обзавеждане/оборудване на помещения, вкл. компютърна конфигурация, проходилка и пътека за двигателна рехабилитация.

  • Ремонтни работи в целодневни детски градини – гр.Мадан, кв.Батанци, и по кметства.

  • Благоустрояване и ремонтни дейности по кметства в Община Мадан

  • Подобряване на жизнената среда и места за отдих и туризъм, чрез:

  • Реновиране на зелени площи с цветни фигури и декоративни храсти от входа на града до централна градска част, включително подмяна на кадрони и боядисване на пейките в града; Реконструкция и изграждане на нови детски площадки в гр.Мадан и по населените места;

  • Благоустрояване и озеленяване на парк Мадан, включително минна изработка от бивш р-к „Сполука”, с цел създаване на туристическа атракция;

  • Поддръжка, и рекламиране на съществуващите еко-пътеки, доизграждане и популяризиране на алтернативен туризъм;

  • Ремонт и реконструкция на Музей по рудодобив" - град Мадан;

  • Ремонт на фасади, главен вход и вертикална планировка на сграда ТАМ (бивше разкомандировъчно), включително смяна на дограма на 1/2 сграда и ремонт на част от І-ви етаж с обособяване на ТИЦ, възобновяване на постъпките пред институции за обособяване на Община Мадан, като център за „Минен туризъм”.

Ангажимент на община Мадан е да осигурява устойчивост на реализирани проекти със средства от национални и европейски програми и фондове. Мандатния план предвижда Община Мадан да продължи и в бъдеще да осигурява устойчивост на постигнати резултати по реализирани проекти, да ги надгражда и мултиплицира. Генерална цел на общината е постигнатите резултати по всички проекти приоритетно да се мултиплицират във времето, а изградената инфраструктура да се поддържа, подобрява и надгражда.


Към днешна дата община Мадан има сключени споразумения с градове и общини от чужбина в много сфери за развитие, които и през новия мандатен период ще продължат да се надграждат, включително да се разширяват. Към момента създадените са:

  • Гърция - Споразумения за сътрудничество с град Керамоти и с Археологически Музей - град Тасос, Община Тасос; Споразумение за побратимяване с община Нестос.

  • Франция - Община Риуле, област Nord Pa-De-Calais - Споразумение за сътрудничество.

  • Испания - Местен съвет „Аунтамиенто Дел Херес Де Маркесадо”, Кметство Херес Дел Маркесадо, Провинция Гранада - Споразумение за междурегионално сътрудничество.

  • Италия - Селскостопанска кооперативна организация „Фаторие Фажоли Сочета. Кооператива. Агрикола”, Община Чивителла Ди Романя, Провинция Форли – Чезена - Договор за междурегионално сътрудничество.

  • Турция - град Аванос, обл. Кападокия - Декларация на добра воля и приятелски пакт и с Община Сюлеоглу - Договор за сътрудничество.

Във връзка с развитието на образованието, културата, туризма, младежката дейност, спорта и социалните дейности Мандатен план 2012-2015 г. обхваща следното:



  • Образование – Към днешна дата е изготвена Стратегия за развитие на образованието в община Мадан (2007-2013г.) и е въведена системата на делегирани бюджети във всички училища. Стратегическата задача насочена към „Превръщане на общинските образователни структури в комплексен микроцентър на образователна, възпитателна и социална дейност, съчетаващ отговорностите на училищната и местна власт”.

С цел по-пълно обхващане на подлежащите на задължително обучение ученици и повишаване качеството на образователния процес, поетапно ще бъдат извършени ремонт и оборудване на учебните и детски заведения в общината. Мандатния план предвижда реализиране на дейности, чрез които да се въведе действащо общественото начало при решаване на стратегически важни въпроси в образованието. В тази връзка за първи път в община Мадан ще се изградят:

  • Граждански форум за качествено образование.

  • Експертна комисия за образователните училища в община Мадан.

  • Експертна комисия за предучилищно възпитание.

В резултат от сътрудничеството с тези органи ще бъдат разработени/финансирани:

  • Програма за подкрепа на деца с изявени дарби в община Мадан.

  • Програма за интегриране на деца с противообществени прояви.

  • Стратегия за развитие на образованието (2013 – 2018г.)

  • Взаимодействие с младите хора в образованието, чрез учредяване на Общински ученически съвет /в новосъздаден за целта Център за млади хора/.

  • Съвместно с ръководствата на образователните структури ще се изгради система за охранителна дейност и пропускателен режим в сградите и обектите. Нов етап в осигуряването на тази дейност е изграждане на сигнално – охранителна система за видеонаблюдение.

  • Разработване на проекти по НП на МОМН, ОП”РЧР” и други донори в различни направления, например: „ Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, „Здравно образование”, „Превенция на употребата на наркотици в училище” и др.

  • Ще се актуализира сайта на общината в частта, касаеща образованието.




    • Култура - Основните приоритети в тази сфера са утвърждаване на културните институции като активно действащи между които са Народните читалища на територията на общината, Градска библиотека „Антон Страшимиров”и Музея по рудодобив.

Мандатния план предвижда редица действия, както следва:

    • Да се създаде Обществен консултативен съвет по култура;

    • Сформиране на Общинска комисия, в съответствие с Националната програма за предоставяне на закрила на деца с изявени дарби, която издирва и подпомага младите таланти и финансира талантливите деца за участие в курсове, конкурси и състезания;

    • Разработване на проекти за ремонт и оборудване на културните ни институции;

    • С цел развитие на културния туризъм - разкриване Туристически информационен център

    • Ремонт и реконструкция на Музея по рудодобив – Мадан;

    • Изработване на рампи за достъпна среда на хора с увреждания;

    • Планиране и организиране на ежегодни гостувания и участия на самодейни състави в областни и национални форуми, конкурси и фестивали;

    • Да се реализира интеграция и обмен на културни продукти между общините в област Смолян или побратимените ни градове в чужбина;

    • Да се реализира представяне на част от експонатите от Кристалната зала и Музея по рудодобив, съвместно със самодейни състави и театралната школа към НЧ „Ив.Вазов-1999” – Мадан, в градове от страната или в побратимените ни градове в чужбина;

    • Да се създаде Съвет по опазване на културно-историческото наследство, който да обхване всички заинтересовани страни, осъзнали и приели своята роля за развитието на културата в община Мадан;

    • Да се актуализира сайта на община Мадан в частта за културата.




      • Туризъм - Ще се поднови екипа и работата на създадения Консултативен съвет по въпросите на туризма в община Мадан, който ще изготви Правилник за работа и целенасочи действията на общината в следната посока:

      • Да се изготви и реализира Програма и график за представяне на туристически изложения;

        • Да се изготви кулинарна книга с традиционни ястия от общината, например мадански клинове и други родопски/мадански ястия;

        • Да се издадат нови актуализирани брошури, СД и други рекламни материали за популяризиране на дестинация - Мадан.

        • Да се създадат условия и организация за развиване на т.нар. екстремни спортове – мотописта, велотуризъм, както и развитие на други алтернативни форми на туризъм;

        • Да се организира Рокерски събор в Центъра за зелен туризъм и природно обучение – ежегодно на 27.08. - Ден на туриста;

        • Да се отбелязва 21.04 - Ден на Земята, като се организира Конкурс за рисунки и/или предмети, направени от отпадъчни материали;

        • Да се организира изложба с конкурсен характер на 22.06. под мотото „Еньовска китка”.



  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница