Постоянната подкомисия по усвояването на средствата от европейския съюз към комисията по европейските въпроси на 40-то народно събрание



Дата22.01.2019
Размер35.6 Kb.
#110872
ИНФОРМАЦИЯ

ОТНОСНО

ПОСТОЯННАТА ПОДКОМИСИЯ ПО УСВОЯВАНЕТО НА СРЕДСТВАТА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ КЪМ КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ НА 40-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

След присъединяването си към Европейския съюз през 2007 г. България стана част от европейската регионална политика. Това предлага огромни възможности страната да усвои близо седем милиарда евро, предоставяни от Европейските структурни фондове и Кохезионния фонд, както и предвидените за периода 2007г. – 2013г. още 2.7 милиарда евро по Програмата за развитие на селските райони, без да се смятат обезпеченото съфинансиране от страна на републиканския бюджет.

С Решение на Комисията по европейските въпроси от 4.10.2007 г. Народното събрание сформира Постоянна подкомисия по усвояването на средствата от ЕС. Основният приоритет на Подкомисията ще бъде да гарантира прозрачното усвояване на европейските фондове, съгласно действащите национални и европейски разпоредби, което ще е ясен знак за Европейската комисия и партньорите от Общността като цяло, че България е в състояние да усвои пълноценно финансовите ресурси, осигурени от европейските фондове. Управлението на такива значителни финансови ресурси изисква механизми с ясни и точни правила и критерии.

В тази връзка българските политици разработиха и приложиха основни принципи за управление, по-специално насочени към Управляващите органи, отговарящи за оперативните програми в рамките на Националната Стратегическа Референтна Рамка (НСРР), Разплащателната Агенция (РА) и Изпълнителната Агенция по Рибарство и Аквакултури (ИАРА).

Основна цел на Подкомисията е следенето и подсигуряването на „надлежното и последователно усвояване на средствата от европейските фондове”. За постигането на тези цели, Подкомисията ще поддържа постоянен контакт с държавните институции, местните власти, неправителствените организации и представителите на бизнеса. В тази връзка е предвидено извършването на допълнителни анализи и проучвания. В допълнение Подкомисията ще събира и анализира информация, подадена от другите секторни комисии на Народното събрание. На редовните заседания на Подкомисията ще бъдат провеждани публични изслушвания на управляващите органи, експерти и граждани. Ефективната политика и ефикасното усвояване на европейските фондове е ключов приоритет за Република България. Изхождайки от това, всеки опит за злоупотреба на европейските фондове за собствени или корпоративни цели би навредил на репутацията на страната и би предизвикал въвеждането на съответните „коригиращи мерки” от страна на ЕС. Поради тази причина парламентарната Подкомисия ще се фокусира върху компетентния и прозрачен контрол на управлението на европейските фондове. Подкомисията работи в тясно сътрудничество със Сметната палата, отговорните дирекции в Министерство на финансите, управляващите органи на различните оперативни програми и други институции (виж диаграмата)1. От краткото време след конструирането й, Подкомисията е приела Правила за организацията и дейността на постоянно действащата Подкомисия по усвояването на средствата от Европейския съюз към Комисията по европейските въпроси на 40-то Народно събрание, както и Концепция за обхвата на работата й.

На открити заседания, съгласно индикативен график бяха проведени изслушвания по следните Оперативни програми:



  • Национален план за рибарство и аквакултури

  • ОП Конкурентоспособност

  • ОП Административен капацитет

На 13 март ще се проведе и изслушване по ОП Човешки ресурси, а до края на март ще бъдат изслушани ОП Регионално развитие и Държавен фонд Земеделие. По този начин ще останат още ОП Транспорт, ОП Околна среда и ОП Техническа помощ, като се предвижда към края на април да бъде финализиран процеса на изслушванията. След затваряне на този цикъл ще започне подготовката за изготвяне на шестмесечния цялостен Доклад за усвояване на средствата от Финансовата Рамка. Този доклад се изготвя, вземайки предвид получената информация в резултат на изслушванията, провеждания от държавните органи институционалния одит, и постъпили мнения и сигнали.

В заключение, не трябва да остава и съмнение, че прозрачното усвояване на европейските структурни инструменти е повече от задължение, то е в интерес на обществото.

Правителствените институции и публично-социалните организации трябва да работят заедно, установявайки нови културни практики и навици в успешното усвояване на европейските фондове.

Сигурни сме, че европейските фондове ще спомогнат България да достигне висок и стабилен икономически растеж, ще повишат конкурентноспособността на нашата икономика и ще подобрят жизнения стандарт на всеки един български гражданин.


Водещи принципи в работата на Подкомисията по усвояването на средствата от Европейския съюз са и ще бъдат:

  1. Да покажем Sound Financial Management при управлението на европейските фондове;

  2. Нулева толерантност към лоши корупционни практики при усвояването на европейските фондове;

  3. Безкомпромисност, „без двойни стандарти” към нарушителите-бенефициенти по европейските фондове в максимална защита на публичния интерес и парите на българските и европейските данъкоплатци;


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПОДКОМИСИЯТА

ПО УСВОЯВАНЕ НА СРЕДСТВАТА ОТ ЕС


РАДОСЛАВ ИВАНОВ


1 При подадени сигнали или установени нарушения Парламентарният орган сезира съответните органи за последващи действия.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница