Правила за проверка и оценка на военните окръжия и областните военни отдели в централно военно окръжие глава първа общи положения



Дата07.06.2017
Размер309.67 Kb.
#23051
ТипПравила
ПРАВИЛА ЗА ПРОВЕРКА И ОЦЕНКА
НА ВОЕННИТЕ ОКРЪЖИЯ И ОБЛАСТНИТЕ ВОЕННИ ОТДЕЛИ В ЦЕНТРАЛНО ВОЕННО ОКРЪЖИЕ


ГЛАВА ПЪРВА


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Настоящите Правила определят дейността по контрола и оценяването на Военните окръжия (ВО), Областните военни отдели (ОВО) и отдел „Столичен” в Централно военно окръжие (ЦВО).
Чл. 2. Установяват се формите, правилата, стандартните процедури и методите за организиране, провеждане, оценяване и докладване на оценките при осъществяването на проверки за състоянието на ВО и ОВО/ отдел „Столичен” в ЦВО.
Чл. 3. Правилата регламентират реда за осъществяване на контрола в ЦВО, които обхващат цялостната дейност на началниците по организиране на дейността и изпълнението на задачите от ВО и ОВО/отдел „Столичен”.
Чл. 4. На проверка за изпълнението на показателите по поддържане на определените състояния на готовност се подлагат всички ВО и ОВО/ отдел „Столичен”.
Чл.. 5. За извършване на контролната дейност във Военните окръжия и Областните военни отдели се планират необходимите финансови и материални средства. Разходите на комисиите за проверка са за сметка на ЦВО и ВО, от които се формират и изпращат.
ГЛАВА ВТОРА


КОНТРОЛ

Чл. 6. Контролът има за цел да осигури изпълнението на задачите в съответствие с изискванията на регламентиращите документи, отнасящи се до изпълнение на мероприятията от ежедневната дейност.
Чл. 7. Контролът се осъществява от преките ръководители чрез организиране и осъществяване на проверки. Той се извършва непосредствено от началниците от всички степени в хода на ежедневната дейност.
Чл. 8. Предмет на контрол са:

1. Изпълнението на основните функции и задачи;

2. Състоянието и изпълнението на нормативната база, регламентираща дейността;

3. Въпросите по бойната готовност;

4. Въпросите свързани с комплектуване на въоръжените сили с личен състав и техника за военно време;

5. Организацията на военния отчет на българските граждани и техника;

6. Организацията по набиране на кандидати за военна служба и служба в доброволния резерв;

7. Въпросите по подготовка по отбраната на страната на учениците от средните училища и студентите от висшите училища за начална и/или специална военна подготовка;

8.Организацията на дейността по управление на човешките ресурси;

9.Организацията на социалната адаптация на военнослужещите, освободени от военна служба;

10. Организацията на финансовото и логистичното осигуряване;

11. Поддържането на сградния фонд предаден за ползване;

12. Организацията на социалните дейности;

13. Въпросите по защита на класифицираната информация;

14. Въпросите по комплектуване и експлоатация на комуникационно - информационната техника;

15.Организацията на информационното осигуряване и връзките с обществеността;

16. Организацията на медицинското и психологическото осигуряване на личния състав. Създаването на здравословни и безопасни условия на труд. Противопожарната и аварийната безопасност. Дейностите по опазване на околната среда и екология;

17. Състоянието на охраната и готовността за противодействие на тероризма и управление на кризи, вследствие на терористична дейност.


Чл. 9. Формите на контрол са:

1. активна – прилага се при контрол в хода на ежедневната дейност, тренировки и занятия на ВО и ОВО/отдел „Столичен”;

2. пасивна – заключава се в пълно или избирателно проверяване на планове, заповеди, разчети, отчети и други документи.
Чл.10. По решение на началниците контролът се извършва непланово или планово.

Чл. 11. Непланов контрол се прилага за установяване на едни или други процеси и явления в ежедневната дейност на ВО и ОВО/отдел „Столичен” (състояние на бойната готовност, подготовката, войсковия ред и дисциплината) или при внезапно възникване на обстоятелства (аварии, инциденти, рапорти, сигнали, жалби).
Чл. 12. Плановият контрол се прилага, когато е необходимо да се установи обстойно фактическото състояние, да се изяснят причините за съществуващи пропуски и да се окаже помощ за отстраняването им.
Чл. 13. Контролът се осъществява лично от ръководителите и (или) чрез назначени от тях комисии за извършване на планови и непланови проверки.
Чл. 14. Проверката е форма на контрол, която се организира и провежда във ВО и ОВО/отдел „Столичен” за установяване на фактическото състояние за хода и изпълнението на поставените задачи и определените функционални задължения или за установяване причините за допуснати инциденти, аварии и др.
Чл. 15. Във ВО и ОВО/отдел „Столичен” се извършват различни видове проверки, които се класифицират на основата на:

1. времето за провеждане – предварителни (по време на подготовката за мероприятие), текущи (по време на мероприятие, изпити) и последващи (след мероприятие, изпити за отстраняване на слабостите);

2. обхват на проверяваните въпроси – комплексни, частични, контролни, служебни, тематични и материални проверки.

Чл. 16. В хода на комплексна проверка се извършва контрол на бойната готовност на ВО и ОВО/отдел „Столичен”, а на частична – по решение на началника, разпоредил проверката.
Чл. 17. Ефективността на проверките във ВО и ОВО/отдел „Столичен” се постига чрез правилно и точно определяне на техните цели и задачи, задълбочена и своевременна подготовка на комисиите, компетентно и обективно разкриване на състоянието, посочване на слабостите, недостатъците и причините за тяхното допускане, указване пътищата и способите за отстраняването им.
Чл. 18. Проверките се планират в годишните и месечните планове. При планирането на учебната година основните проверки се съгласуват и разпределят, като не се допуска извършване на повече от една комплексна проверка на ВО и ОВО/отдел „Столичен”.
Чл. 19. За предотвратяване на дублиращ контрол, той се планира последователно, като началниците изпращат екземпляр от годишните си планове в ЦВО.
ГЛАВА ТРЕТА
ВИДОВЕ ПРОВЕРКИ
РАЗДЕЛ I
КОМПЛЕКСНА ПРОВЕРКА
Чл. 20. Комплексната проверка е планова проверка. Тя се организира с цел да се установи цялостното състояние на проверяваните ВО и ОВО по следните основни въпроси:

1. Предназначение, основни функции и задачи;

2. Преглед на нормативната база, регламентираща дейността;

3. Състояние на бойната готовност;

4. Готовността за изпълнение на задачите по комплектуване на въоръжените сили с личен състав и техника за военно време;

5. Водене на воення отчет на българските граждани и техника;

6. Набиране на кандидати за военна служба и служба в доброволния резерв;

7. Подготовка по отбраната на страната на учениците от средните училища и студентите от висшите училища за начална и/ или специална военна подготовка;

8. Организационно-щатна структура. Административно осигуряване на дейността. Годишно и месечно планиране. Форми на отчетност и контрол.

9. Социална адаптация на военнослужещите, освободени от военна служба;

10. Състояние на финансово и логистично осигуряване;

11. Поддържане на сградния фонд;

12. Организация на служебното време на личния състав. Заплащане на труда. Жилищно и социално-битово осигуряване, организация на отдиха и почивното дело. Други социални дейности. Социален диалог и сътрудничество;

13. Защита на класифицираната информация;

14. Комплектуване и експлоатация на комуникационно - информационната техника;

15. Информационно осигуряване и връзки с обществеността;

16. Медицинско и психологическо осигуряване на личния състав. Създаване на здравословни и безопасни условия на труд. Противопожарна и аварийна безопасност. Дейности по опазване на околната среда и екология;

17. Състояние на охраната и готовносттта за противодействие на тероризма и управление на кризи, вследствие на терористична дейност.


Чл.21. По време на проверката се оценява командно-организаторската работа на началниците.

Чл. 22. Комплексната проверка може да се провежда през цялата година с продължителност до 5 денонощия.
Чл. 23. Редът за планиране, провеждане и отчитане на комплексна проверка е посочен в Приложение №1.

Проверяваните въпроси се отразяват в контролни листове, посочени в Образец №1, 2 и 3 на Приложение №5.



РАЗДЕЛ II
ЧАСТИЧНА И КОНТРОЛНА ПРОВЕРКА
Чл. 24. Частичната проверка се организира по отделни въпроси на чл. 20 от Правилата за проверка и оценка на военните окръжия и областните военни отдели в Централно военно окръжие. Продължителността на частичната проверка е до 3 денонощия.
Чл. 25. Редът за планиране, подготовка и провеждане на частична проверка е посочен в Приложение №2.
Чл. 26. Контролна проверка се извършва след изтичане на срока за изпълнение на поставените задачи, определени в Доклада за резултатите от комплексната (частичната) проверка.
Чл. 27. Контролната проверка има за цел да установи в каква степен са изпълнени указанията и задачите поставени от ръководителя разпоредил проверката и спазването на поставените срокове. Проверката се извършва в намален състав (по направленията, в които са констатирани слабости, пропуски и недостатъци и са поставени срокове за отстраняването им). Продължителността на проверката е до две денонощия.
Чл. 28. За резултатите от проверките се изготвя докладна записка до началника разпоредил проверката и обобщен констативен протокол.
РАЗДЕЛ III
ПРОВЕРКА НА БОЙНАТА ГОТОВНОСТ



Чл. 29. Проверка на бойната готовност се извършва чрез привеждане в по-висока степен на бойна готовност или по документи (без вдигане по тревога).
Чл. 30. Бойната готовност на ЦВО, ВО и ОВО/отдел „Столичен” се проверява по утвърдени графици за внезапни проверки.
Чл. 31. Проверката на бойната готовност на Военните окръжия и Областните военни отдели се извършва от комисии.
Чл. 32. Редът за планиране, подготовка и провеждане на проверка на бойната готовност е посочен в Приложение №3 за проверка с привеждане в по-висока степен на бойна готовност и в Приложение №4 за проверка по документи.
РАЗДЕЛ IV
МАТЕРИАЛНИ И СЛУЖЕБНИ ПРОВЕРКИ

Чл. 33. Материалните проверки се извършват от комисии назначени със заповед на началника на ЦВО и началниците на ВО. Същите извършват инвентаризация на дълготрайните материални активи и материални запаси във Военните окръжия и Областните военни отдели. За резултатите от проверките се изготвя докладна записка до началника разпоредил проверката и обобщен констативен протокол.

Чл. 34. Служебните проверки се извършват съгласно чл. 246 (1) от ЗОВСРБ и чл. 154 от УВСВСРБ. Дисциплинарните нарушения се установяват от преките началници на извършителите. При определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на военнослужещия по време на изпълнение на служебните задължения.
Чл. 35. Извън случаите по чл. 246 от ЗОВСРБ служебна проверка се назначава съгласно съгласно чл. 141 от ППЗОВСРБ при следните случаи:

1.сигнали до министъра на отбраната от държавни органи, организации, длъжностни лица и граждани;

2. публикации и предавания в средствата за масово осведомяване;

3. рапорти, докладни записки и донесения за констатирани инциденти и нарушения от длъжностни лица и цивилни служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия;

4. непосредствено разкриване.
Чл.36.Служебната проверка се извършва в следната последователност:

1. Прекият началник назначава комисия, съгласно чл.142 от ППЗОВСРБ, за извършване на служебна проверка и определя срока за докладване на резултатите. Комисията се отдава в заповед. Председателят на комисията трябва да бъде с равно или по-високо звание от проверявания. В комисията не трябва да се назначават служители, имащи връзка с извършеното нарушение.

2.Комисията събира, проверява и изяснява детайлно всички факти и обстоятелства, при които е извършено нарушението. Установява се степента на познаване и на изпълнение на функционалните задължения от нарушителя, кои нормативни документи са нарушени, както и какви поощрения и наказания има в досегашната си служба.

3. Комисията изслушва нарушителя и изисква от него да представи писмени обяснения по случая.

В случаите, когато членовете на комисията поставят въпроси на други лица за предоставяне на факти, допринасящи за изясняване на степента на виновност на нарушителя, се изисква същите да представят писмено обясненията си пред комисията, чиято достоверност се проверява в хода на проверката.

4. След приключване на служебната проверка комисията изготвя констативен протокол, в който се отразява:

а) основанието за извършване на служебната проверка;

б) характера на нарушението (какво, кога, къде и от кого е извършено);

в)причините, предпоставките и условията, способствали извършването на нарушението;

г) нормативните документи, които са нарушени;

д) последствията, произтекли от нарушението и какви материални, финансови или морални щети са нанесени;

е) виновните и каква е степента на виновност при допуснатото нарушение;

ж) предложенията за мерки, сроковете и отговорниците за недопускане на подобни нарушения.

5. Протоколът се подписва от председателя и членовете на комисията. Всички документи от служебната проверка следва да бъдат представени на началника, разпоредил извършването на проверката.


Чл. 37. След извършването на служебната проверка се извършва следното:

1. Началникът, след като се запознае с протокола на комисията с всички факти и обстоятелства, при които е извършено нарушението, взема решение за налагане на дисциплинарно наказание.

Ако дисциплинарното наказание е в неговите правомощия, той отразява своето решение върху протокола от служебната проверка и запознава служителя срещу подпис на протокола със събраните доказателства и обстоятелства.

2. Когато началникът прецени, че следва да се наложи по-тежко дисциплинарно наказание от предоставените му правомощия, той изготвя представление, запознава лицето срещу подпис и го изпраща по команден ред заедно с протокола от служебната проверка до длъжностното лице, което има право да налага това дисциплинарно наказание.

Ако служителя има възражения, той ги отразява върху протокола в момента на запознаването си с него. Възраженията се прилагат към заповедта за наказание или към представлението.

3. Всяка инстанция е длъжна да изрази писмено мнението си по направеното предложение.

4. Длъжностното лице, което има право да налага това дисциплинарно наказание отдава заповед, копие от която се изпраща до съответния началник на служителя.

5. Началникът запознава служителя със съдържанието на заповедта срещу подпис в тридневен срок от нейното получаване в присъствието на офицер от военното формирование. При отказ на лицето да се запознае и да подпише заповедта, тя влиза в сила след обявяването й.

6. Преписката от служебната проверка се завежда и съхранява към служебното/трудово дело на служителя.
Чл. 38. За резултатите от проверките се изготвя докладна записка до началника разпоредил проверката и обобщен констативен протокол.

ПРИЛОЖЕНИЯ:
1. Приложение №1 – Ред за планиране, подготовка и провеждане на комплексна проверка.
2. Приложение №2 – Ред за планиране, подготовка и провеждане на частична проверка.
3. Приложение № 3 – Ред за планиране, подготовка и провеждане на проверка на бойната готовност чрез привеждане в по-висока степен на бойна готовност.
4. Приложение № 3.1 – Списък с ограничения при извършването на контрол на достигнатите степени на готовност за изпълнение на поставените задачи.
5. Приложение № 3.2 – Елементи за контрол на бойната готовност.
6. Приложение № 4 – Ред за планиране, подготовка и провеждане на проверка на бойната готовност по документи (без вдигане по тревога).

7. Приложение № 5 – Контролни листове.

8. Приложение № 5, образец № 1 – Контролен лист № 1 за частична проверка на ВО.

9. Приложение № 5, образец № 2 - Контролен лист № 2 за частична проверка на ОВО.

10. Приложение № 5, образец № 3 - Контролен лист № 3 за частична проверка на офис за военен отчет в община.


Приложение №1
РЕД ЗА ПЛАНИРАНЕ, ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ
НА КОМПЛЕКСНА ПРОВЕРКА


I. Планиране на проверките
1. Планирането на комплексните проверки е средносрочно, краткосрочно и непосредствено.

2. Средносрочното планиране се извършва в годишния план за работа на Централно военно окръжие. Определят се военните окръжия, подлежащи на комплексна проверка през годината. Планират се и впоследствие се осигуряват финансови средства за осъществяване на планираните проверки.

3. Краткосрочното планиране се извършва два месеца преди времето, определено в годишните планове. Възможно е да бъде определено друго време за проверката, в зависимост от моментното състояние на военното окръжие, планирано за проверка. Това планиране се отразява в месечните планове за работа.

4. Непосредственото планиране на проверката започва не по-късно от един месец преди проверката. През този етап се определят областите и елементите за проверка, състава на комисията, организацията на самата проверка (подготовка на членовете на комисията, инструктаж на комисията, изнасяне, настаняване и ред за извършване на проверката). На комплексна проверка се планира да се подложат не по-малко от две трети от състава на военното окръжие.

5. Документите за комплексната проверка, извършвана от комисия, се утвърждават от началника на Централно военно окръжие.

6. За провеждане на комплексната проверка се изготвя план, в който се указват: целта, задачите и времето за провеждането й, кой ще се проверява, състава на комисията, основните въпроси за проверка, реда за нейното провеждане и организационни въпроси. Планът за проверката се връчва на проверяваните не по-късно от 14 дни преди проверката.



II. Подготовка на комисията
1. За подготовката и провеждането на проверката се определя ръководство (председател) и членове на комисията.

2. Председателят на комисията трябва да бъде със звание най-малко равно на началника на проверяваното военно окръжие. Членовете на комисията следва да бъдат високо квалифицирани и добре подготвени и да могат да оказват методическа помощ.

3. Председателят на комисията носи отговорност за организацията и провеждането на проверката. Той е длъжен:

3.1. да уточни целите на проверката, основните области и елементите от тях за проверка, както и продължителността на проверката;

3.2. лично да участва и да ръководи разработването на основните документи за проверката;

3.3. да определи състава на комисията, да й извърши инструктаж, да провери подготовката и утвърди личните планове на членовете;

3.4. да извърши проиграване на проверката по дни и да определи местата за провеждане на контролните занятия (изпити) и за настаняване на комисията;

3.5. ежедневно да контролира дейността на комисията и хода на проверката, като лично ръководи проверката на най-отговорните области;

3.6. след завършване на проверката, въз основа на личните си наблюдения и на докладите от членовете на комисията, да определи общата оценка и да изготви доклад за резултатите и обобщен констативен протокол.

4. Членовете на комисията носят отговорност за своята предварителна подготовка и проверката на останалите области (елементи). Те са длъжни:

4.1. да знаят реда за провеждане на проверката;

4.2. да контролират дейността на лицата, подлежащи на проверка и да им оказват помощ;

4.3. да следят за спазването на изготвените контролни листове и при промяна незабавно да докладват на председателя на комисията;

4.4. да следят за спазването на мерките за безопасност и да не допускат действия на проверяваните, които могат да доведат до допускане на инциденти;

4.5. в заповяданите срокове да докладват за резултатите от проверката и да представят материалите за общ разбор.

5.Членовете на комисията трябва да знаят изискванията на регламентиращите документи (заповеди, разпореждания, наредби, устави, правила и други) и да не допускат снизходителност и занижаване на критериите за оценка. Те трябва да умеят да се ориентират в създалата се обстановка, да правят правилни изводи от действията на проверяваните и да ги оценяват обективно. Необходимо е да проявяват взискателност по въпросите на дисциплината и спазването на мерките за безопасност.

6. На основание изготвения план за проверка, започва предварителната подготовка на членовете на комисията. Времето и мястото за подготовка се определят от председателя на комисията. Изготвят се и се утвърждават личните планове.

7. След завършване на подготовката на комисията, председателят съобщава утвърдения от началника на ЦВО разчет за изнасяне, маршрута за движение и началото на проверката.

8. Личният състав, включен в комисията, се разпределя за проверка на военните окръжия, в съответствие с плана за проверка.
III. Извършване на проверката.
1. По решение на началника на Централно военно окръжие комплексната проверка започва с общ строеви преглед с изпитване на личния състав или срещи с личния състав по категории.

2. В отделни случаи през първия ден на проверката може да се провери военното окръжие съгласно неговия план.

3. Членовете на комисията:

3.1. осъществяват контрол на подготовката и оказват помощ на проверяваното военно окръжие;

3.2. поставят реални оценки за състоянието на подготовката на проверяваните;

3.3. следят за спазването на изискванията на уставите, методиките, сборниците с нормативи и други регламентиращи подготовката на военното окръжие документи;

3.4. изискват стриктно спазване на мерките за безопасност;

3.5. осъществяват контрол по оборудването на техниката и комплектуването на личния състав с въоръжение и снаряжение.


IV. Отчитане на комплексните проверки.
За резултатите от комплексната проверка се изготвя докладна записка и констативен протокол, които се подписват от комисията и се утвърждават от началника на ЦВО. Посочват се резултатите от проверените контролни листове (Приложение №5). Правят се изводи за общото състояние на проверяваното военно окръжие и се поставят задачи и срокове за отстраняване на допуснатите слабости.
Приложение №2

РЕД ЗА ПЛАНИРАНЕ, ПОДГОТОВКА И
ПРОВЕЖДАНЕ НА ЧАСТИЧНА ПРОВЕРКА

1. Съставът на комисиите се определя от техните председатели. За провеждане на частична проверка се изготвя план, който се утвърждава от

началника на Централно военно окръжие.

2. Предварителната подготовка на личния състав от комисията се извършва под ръководството на председателя на комисията. Съобщава утвърдения от началника на ЦВО разчет за изнасяне, маршрута за движение и началото на проверката.

3. Личният състав, включен в комисията, се разпределя за проверка на военното окръжие в съответствие с плана за проверка.

4. Частичната проверка се извършва в определения обхват по реда и критериите за извършване на комплексна проверка.

5. За резултатите от частичната проверка се изготвят докладна записка и констативен протокол с приложените контролни листове №1, 2 и 3, които се утвърждават от началника на ЦВО. Копия от разбора се изпращат в проверяваното военно окръжие.



Приложение №3


РЕД ЗА ПЛАНИРАНЕ, ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ НА
ПРОВЕРКА НА БОЙНАТА ГОТОВНОСТ ЧРЕЗ ПРИВЕЖДАНЕ
В ПО-ВИСОКА СТЕПЕН НА БОЙНА ГОТОВНОСТ



          1. Проверка на бойната готовност на военното окръжие се извършва по утвърден от дирекция „Операции и подготовка” „График за внезапните проверки”.

          2. Проверка на бойната готовност се извършва при комплексна проверка.

          3. Целта на проверката е да се установи степента на усвояване на плана за комплектуване на военновременните формирования и структури със запас от военното окръжие, плана за доставяне на запасни и техника-запас на ППЗ на военните формирования и структури от областен военен отдел и разчет за оповестяване и доставяне на запасни и техника-запас, състоянието на дежурството, комуникационно-информационната система, въоръжението, техниката, видовете имущества.

          4. Редът за вдигане по тревога, с цел проверка на бойни готовност, се регламентира от Директива за бойна готовност на ВС на Р. България.

          5. Плановете за комплектуване на военновременни формирования и структури със запас на военното окръжие могат да се проверяват само от лицата, допуснати до работа с тях, в обема на функционалните им задължения. Офицерите, имащи право да проверяват плановете за бойна готовност, извършват проверката им след представяне на документ за довереност, независимо от нивото на притежаваното от тях разрешение за достъп до класифицирана информация.

          6. Планът може да има следната структура:

6.1. цел на проверката;

6.2. време за извършване на проверката;

6.3. военно окръжие, което ще бъде проверявано;

6.4. работни места за заемане от проверяваното военно окръжие след привеждането им в по-високи степени на бойна готовност;

6.5. състав на комисията и нейното разпределение;

6.6. основни въпроси и ред за извършване на проверката;

6.7. разчет за изнасяне и маршрути за движение на комисията;

6.8. ограничения при извършване на проверката;

6.9. разчет за необходимите финансови и материални средства;

6.10. мерки за безопасност;

6.11. време и ред за представяне и оформяне на материалите от проверката и провеждане на разбора.

7. Планът за проверката се утвърждава от началника на ЦВО.

8. Въз основа на този план, съставът на комисията разработва лични планове, в които се включват въпросите предвидени за проверка. Ако не е възможно да се проверят всички мероприятия, включват се тези, които осигуряват постигане целите на проверката.
Ред за извършване на проверките чрез привеждане

в по-висока степен на бойна готовност.
1. . Проверките на бойната готовност на военните окръжия чрез привеждането им в по - висока степен на бойна готовност се извършват със заповед (разпореждане), която се връчва на съответния дежурен или началник на военно окръжие в писмен вид, а сигнала се свежда по линия на дежурните по техническите средства за оповестяване.

2. Сигналите за оповестяване с цел контрол на готовността се поставят в учебни пакети, които се разработват и се залагат предварително при дежурните преди подаването на сигнала. Забранено е използването на пакети с бойни сигнали при проверки на бойната готовност.

3. Пакетите със сигналите за контрол на бойната готовност имат формата и цвета на пакетите с бойните сигнали, като на тях е поставена бяла диагонална лента.

4. Когато заповедта (разпореждането) се отдава лично, приемащият е длъжен, да провери документите за довереност на председателя на комисията и след като се убеди, че той има право да привежда военното окръжие в по - висока степен на бойна готовност, я изпълнява. Преди да пристъпи към оповестяване, дежурният е длъжен да изучи заповедта (разпореждането) и ограниченията и след като доложи, че е разбрал каква дейност трябва да извърши, да пристъпи към оповестяване.

5. Оповестяването на ЦВО, военните окръжия се извършва по изградената автоматизирана система за оповестяване и по телефона, като се дублира и с шифрограма. Сигналът за привеждане в бойна готовност ПОВИШЕНА и ПЪЛНА се предава и по радиото (КВ/УКВ). В случаите, когато има забрана за включване на радиосредствата в режим на предаване, дежурният докладва на проверяващия и изпълнява неговите указания.

6. Военното окръжие провежда предвидените в плановете мероприятия. Изготвя и изпраща донесения за проведените мероприятия, съгласно утвърдените образци.

7. Първоначално военното окръжие може да се приведе в бойна готовност ПОВИШЕНА в разпоредителен ред, а в хода на проверката – в бойна готовност ПЪЛНА – чрез вдигане по тревога.

Приложение № 3.1


СПИСЪК
С ОГРАНИЧЕНИЯ ПРИ ИЗВЪРШВАНЕТО НА


КОНТРОЛ НА ДОСТИГНАТИТЕ СТЕПЕНИ НА ГОТОВНОСТ
ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАВЕНИТЕ ЗАДАЧИ

1. Бойните припаси, противогазите не се раздават на личния състав;

2. За комуникационно-информационното осигуряване се използват само документите и данните, разработени за ежедневна свръзка, а радиосвръзката работи по мирновременни данни;

3. Доброволен резерв и техника-резерв не се активират;

4. Запасни и техника-запас не се извикват;

5. Личният състав, намиращ се в домашен отпуск и командировка, не се

извиква;

6. Материално-техническите средства не се изнасят от складовете.


Приложение №3.2
ЕЛЕМЕНТИ ЗА КОНТРОЛ НА БОЙНАТА ГОТОВНОСТ

I. Комисията проверява при дежурния:
1. оборудването на стаите за носене на дежурство и изправността на техническите средства за оповестяване;

2. състоянието на документите при дежурния;

3. организацията на съхранение и състоянието на плана за бойна готовност;

4. подготовката на длъжностните лица за оповестяване;

5. организацията на оповестяването;

6. оповестяването на личния състав на оперативната група на началника и ЦВО/военните окръжия;

7. спазването на сроковете за оповестяване;

8. дублирането на оповестяването;

9.информирането на взаимодействащите органи, дислоцирани на територията на гарнизона за привеждане в по - висока степен на бойна готовност;

10. оповестяването и извикването на личния състав от домашен отпуск и командировка;

11. усилването на охраната, пропускателния режим.
II. Комисията проверява във военното окръжие/отдел „Столичен”:


  1. съхранението и изнасянето на плана за бойна готовност;

  2. уточняването на мероприятията при различна степен на бойна готовност;

  3. извършването на сверка на мобилизационните ресурси;

  4. познаването и практическото изпълнение на функционалните задължения на личния състав;

  5. . комплектуването на военновременните формирования/структури със запас;

  6. при вдигане по тревога, допълнително се проверяват:

6.1. организацията и редът за работа по оповестяването и действията на личния състав;

6.2. явяването на военнослужещите и цивилните служители;

6.3. организацията на комуникационно-информационната система.


Приложение №4
РЕД ЗА ПЛАНИРАНЕ, ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ
НА ПРОВЕРКА НА БОЙНАТА ГОТОВНОСТ ПО ДОКУМЕНТИ
(БЕЗ ВДИГАНЕ ПО ТРЕВОГА)

1. Предварителната подготовка на комисията се извършва под ръководството на председателя на комисията, като се вземат необходимите мерки за опазване тайната на проверката. Времето и мястото за подготовка се определят от председателя на комисията. След завършване на подготовката на комисията се съобщава утвърдения от началника на ЦВО разчет за изнасяне, маршрут за движение и началото на проверката.

2. Членовете, включени в комисията, се разпределят за проверка в съответствие с планираните задачи.

3. Изслушват се доклади от началника на военното окръжие за състоянието на бойната готовност и се проверяват: наличието на нормативна уредба за изпълнение на задачите, плановете за бойна готовност; плановете за действия при възникване, развитие и овладяване на инциденти и кризи от невоенен характер и преодоляване на последствията от тях; организацията и носенето на дежурството и оповестяването; изправността на средствата за оповестяване и комуникации; познаването на регламентиращите документи и усвояването на функционалните задължения; комплектуването на мобилизационните ядра и представители на пунктовете за приемане на запас; организация на подготовката за оповестяване и доставяне на мобилизационни ресурси за военновременните формирования; състоянието на пунктовете за управление, въоръжението, техниката и запасите от материалните средства; организацията за попълване с материални средства, попълването със запас и други.

4. Провежда се тренировка по оповестяването на Военното окръжие и Областните военни отдели по техническите средства за оповестяване с използване на учебните сигнали.

Приложение №5

Образец №1



КОНТРОЛЕН ЛИСТ №1

ЗА ЧАСТИЧНА ПРОВЕРКА

НА ВОЕННО ОКРЪЖИЕ …………

НА………………



Въпроси за проверка

Дейност по време на проверката

Критерии
за оценка


Резултати

Учебна……г.

Отчет

1

2

3

4

5

6

1.

Брифинг на началника на военното окръжие за организацията по изпълнение на задачите през учебната .... година.













2.

Годишно и месечно планиране.













3.

Планиране на бойната готовност.













4.

Комплектуване на командите с ресурси от запаса.













5.

Създадена органи-зация и ред за прие-мане на кандидати за военна служба и служба в доброволния резерв.













6.

Организация на дейностите по адаптация на освободените военнослужещи.













7.

Подготовка по отбраната на страната на учениците от средните училища и студентите от висшите училища за начална и/ или специална военна подготовка.













ИЗВЪРШИЛ ПРОВЕРКАТА:

.....……………………………



Приложение №5

Образец №2



КОНТРОЛЕН ЛИСТ №2

ЗА ЧАСТИЧНА ПРОВЕРКА
НА ОБЛАСТЕН ВОЕНЕН ОТДЕЛ………………


НА……………………



Въпроси за проверка

Дейност по време на проверката

Критерии
за оценка


Резултати

Учебна……г.

Отчет

1

2

3

4

5

6

1.

Брифинг на началника на областния военен отдел за организацията по изпълнение на задачите през учебната …….година.













2.

Годишно и месечно планиране.













3.

Планиране на бойната готовност.













4.

Комплектуване на командите с ресурси от запаса.













5.

Създадена органи-зация и ред за прие-мане на кандидати за военна служба и служба в доброволния резерв.













6.

Организация на дейностите по адаптация на освободените военнослужещи.













7.

Подготовка по отбраната на страната на учениците от средните училища и студентите от висшите училища за начална и/ или специална военна подготовка.












ИЗВЪРШИЛ ПРОВЕРКАТА:

………………………………

Приложение №5

Образец №3



КОНТРОЛЕН ЛИСТ №3

ЗА ЧАСТИЧНА ПРОВЕРКА

НА ЕКСПЕРТА В ОФИСА ЗА ВОЕНЕН ОТЧЕТ

В ОБЩИНА …………………

НА……………………




Въпроси за проверка

Дейност по време на проверката

Критерии
за оценка


Резултати

Учебна……г.

Отчет

1

2

3

4

5

6

1.

Брифинг на експерта в офиса за военен отчет в община за изпълнение на задачите през учебната …….. г.













2.

Годишно и месечно планиране.













3.

Планиране на бойната готовност.













4.

Комплектуване на командите с ресурси от запаса.













5.

Създадена органи-зация и ред за прие-мане на кандидати за военна служба и служба в доброволния резерв.













6.

Подготовка по отбраната на страната на учениците от средните училища.












ИЗВЪРШИЛ ПРОВЕРКАТА:


………………………………

Таблица за промени


Дата на внасяне на промяната

Дата на приемане на промяната

Дата на
влизане в сила на промяната


Основание
























































































































































































































































Каталог: sites -> default -> files -> public files -> zapovedi -> cvo
cvo -> Кодекс се определят правилата за поведение на служителите в Централно военно окръжие
cvo -> Единен армейски тест
cvo -> Вътрешни правила за определяне реда за планиране на работната заплата, допълнителни възнаграждения и награди в централно военно окръжие І. Общи положения
cvo -> Книга за начален инструктаж по безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана и се издава служебна бележка за провеждането му, която се съхранява в служебното дело на инструктирания
cvo -> Правила за определяне на дейностите при изготвяне на документи и подреждане на регистри по военния отчет и административно обслужване на граждани в централно военно окръжие глава първа
cvo -> Програма за подготовката и ученията на въоръжените сили на Република България
cvo -> Счетоводна политика на централно военно окръжие I. Общи положения
cvo -> Конкурсите кандидати за служба в доброволния резерв от отдел „Столичен" в Централно военно окръжие отдел „столичен"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница