Правилник за дейността на професионалната гимназия по техника и строителство



страница1/3
Дата27.10.2018
Размер0.66 Mb.
#102007
  1   2   3
ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ТЕХНИКА И СТРОИТЕЛСТВО

АРХ.Й.МИЛАНОВ”-ПЕРНИК




ПРАВИЛНИК

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ПРОФЕСИОНАЛНАТА ГИМНАЗИЯ ПО ТЕХНИКА И СТРОИТЕЛСТВО

Арх. Й. Миланов”гр. ПЕРНИК



ГЛАВА І

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. &1.С този правилник се определят структурата, функциите, управлението на Професионална гимназия по техника и строителство”Арх. Й. Миланов”град Перник,

правата и задълженията на учителите, учениците и служителите в училището, организацията на учебно-възпитателния процес, издаването на документи за завършен клас, етап или степен на образование, постигане на ДОИ и основните цели и задачи на учебно-възпитателния процес, произтичащи от ЗНП, ППЗНП, Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, Закона за професионалното образование и обучение, Наредба №3 от 17.04.2003г. на МОН за системата на оценяване, Закона за закрила на детето и Закона за защита срещу дискриминацията, допълнени и конкретизирани за условията на училището.


&2. Правилникът е задължителен за Директора, пом. директора, учителите,учениците и служителите в ПГТС”Арх. Й. Миланов”,както и за всички други лица които се намират на територията на училището
ГЛАВА ІІ

ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Р а з д е л I. Общи положения

Чл. 2. Училището осигурява: овладяване на общите основи и закономерности на човешкото познание; усвояване и формиране на общочовешки и национални ценности, добродетели и култура; развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби; духовно, физическо и социално развитие и здравословен начин на живот; изграждане на свободна, морална и инициативна личност, която като български гражданин уважава законите, правата на другите, техния език, религия и култура; завършване на определените в ЗНП степени на образование и придобиване на професионална квалификация.

Чл. 3. Училищното обучение се регулира от ДОИ, регламентирани в чл.16 от Закона за народната просвета.

Чл. 4. Образованието е светско, като не допуска налагането на идеологически и религиозни доктрини, дискриминация, ограничения на правата или създаване на привилегии за учениците, както и дискриминация на основата на възраст, пол, раса, народност, етническа принадлежност, религия и произход.

Чл. 5. В училище официалният език е книжовният български език. Училищното обучение осигурява условия за неговото усвояване.

Чл. 6. В училището религиите се изучават в исторически, философски и културен план чрез учебното съдържание на различните учебни предмети, в часовете, определени за СИП.

Чл. 7. Учениците ползват правото си на безплатно образование в училището, като не заплащат такси за училищно обучение, ползват безплатно училищната база за обучение и развитие на интересите и способностите си.Заплащат само такси и услуги за застраховки, униформи ,емблеми и др.,като размерът на таксите се определя година за година от УН,като се съгласува с ПС

Чл. 8. Училището е държавно, професионална гимназия, с организирано обучение по професии от Списъка за професиите в България. То е с утвърденавторитет в област Перник и страната. Финансира се от държавния бюджет и ползва имоти, които са публична държавна собственост

Чл. 9. В училището могат да се обучават и ученици от други общини и области.

Чл. 10. Училището има:

наименование - Професионална гимназия по техника и строителство, “Арх. Й. Миланов”;

седалище - гр. Перник;

официален адрес - гр.Перник, ул. Младен Стоянов №1

собствен кръгъл печат и печат с държавния герб;

банкова сметка: № BG

номер и шифър по Булстат: ;

ел. поща: pgst @abv.bg

сайт: pgts info.com

Чл. 11. (съгласно чл. 25, ал.2 от ППЗНП) Училището има право да притежава недвижимо и движимо имущество, да се разпорежда с него; да предоставя собственото си имущество под наем; да извършва квалификационна и творческа дейност, образователни и други услуги, ако това не е във вреда на образователно-възпитателния процес и при спазване на санитарно-хигиенните норми и изисквания; да се разпорежда самостоятелно с бюджетните си средства; да определя вътрешната си организация, символи, ритуали и униформено облекло; да избира начин за приемане на ученици в съответствие със съществуващите нормативни актове; да определя организацията, методиката и средствата на обучение и възпитание; да издава документи за завършен клас, етап и степен на образование и професионална квалификация; да сключва договори за участие в международни програми и проекти, без те да нарушават държавните интереси.

Чл. 12. (съгласно чл. 25, ал.3 от ППЗНП) Училището носи отговорност за:

изпълнение на ДОИ, засягащи дейността му; създаване на условия за опазване на

живота и здравето на учениците по време на обучението и възпитанието им, както и на територията си,чрез система за пропускателен режим с турникети; опазване на материално-техническата база и сградния фонд; законосъобразно изразходване на бюджетните средства; извършване на дейности и прояви, които противоречат на законите в страната, ограничават правата и свободата на личността или нарушават учебно-възпитателния процес /УВП/.

Чл. 13. (съгласно чл. 32 от ППЗНП) Училището е учебно-възпитателна институция и осигурява завършване на клас и придобиване на степен на образование (основно и средно ) и на професионална квалификация.

Чл. 14. Училището осигурява общо и професионално образование чрез усвояване на общообразователен минимум от знания и умения на по-високо равнище, както и придобиване на професионална квалификация чрез ЗП, ЗПП, ЗИП и СИП, съгласно утвърдените от МОН учебни планове и програми и ДОИ.

Чл. 15. Приемът на ученици в гимназията се осъществява по утвърден държавен план-прием в съответствие с утвърдени от МОН изисквания.

Чл. 16.(1). (съгласно чл. 55 от ППЗНП) Завършването на гимназиален клас се удостоверява с ученическата книжка.

(2) На ученици, навършили 16 години, които напускат училището,се издава удостоверение за завършен клас.

Чл. 17. Учениците, завършили ХІІ клас, полагат два държавни зрелостни изпита, единият от които е по БЕЛ, а вторият – по избор на ученика по учебен предмет от учебния план.

Чл. 18. (1). Завършването на средно образование се удостоверява с издаване на Диплома за средно образование след успешно положени ДЗИ.

(2). Когато ученикът не се е явил или не е положил успешно държавните зрелостни изпити по свое желание, се издава удостоверение за завършен гимназиален етап

Чл. 19.(съгласно чл. 57 от ППЗНП) Завършено професионално образование в гимназията се удостоверява със свидетелство за професионална квалификация след успешно положени държавни изпити за придобиване на професионална квалификация съгласно ДОИ за професионалното образование и обучение, за придобиването на квалификация по професии и за системата на оценяване.

Чл. 20. Издаването на дубликати на документи, удостоверяващи завършването на клас, степен или етап на образование се осъществява съгласно чл. 63, 64, 65 от ППЗНП.
Р а з д е л II. Форми на обучение

Чл. 21. Училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително.Формите на обучение в училището са дневна, самостоятелна и индивидуална.

Чл. 22. В дневна форма на обучение учениците се организират в паралелки и групи.

Чл. 23. Дневната форма на обучение е присъствена и се провежда между 7.00 и 16.00 ч. в учебните дни.

Чл. 24. Самостоятелна форма на обучение.

(1) Самостоятелна форма на обучение в училище се организира за отделен ученик.

(2) Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план и се организира на основание чл.84, ал.2 и 3 от ППЗНП и Наредба № 3 от 17.04.2003 г. за системата на оценяване.

(3) Самостоятелната форма на обучение се организира за:

1.Ученици в задължителната училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, след решение на педагогическия съвет;

2. Лица, навършили 16-годишна възраст;

3. Ученици, за които придобиването на ІІІ степен на професионална квалификация е предвидено в учебния план за съответната специалност в ХІІІ клас.

(4) Смяната на формата на обучение се прави в началото на учебната година или по време на учебни занятия в случаите по чл.24, ал. 3, т.1,2,3 от настоящия правилник.

(5) Учениците, навършили 16 години, които следва да се обучават в самостоятелна форма на обучение на основание чл. 24, ал. 3, т.1, 2,3 от този правилник, подават писмено заявление до Директора на училището, в което са посочени причините за преминаване от дневна в самостоятелна форма на обучение Директорът, след като се запознае с условията, решава дали ученикът следва да продължи обучението си в самостоятелна форма на обучение и издава заповед за преминаването от едната форма на обучение в другата. За ученици, ненавършили 16 години, заявлението се подава от родителя/настойника на ученика. При необходимост заявлението се придружава от документи, удостоверяващи

налагащата се промяна, издадени от компетентни органи.

(6) Заявление за преместване в самостоятелна форма на обучение за даровити деца се гласува на Педагогически съвет.

(7) Заявления за обучение в самостоятелна форма на обучение за ученици се подават до Директора на училището в срокове, определени със заповед на Директора по определен образец. Ученикът получава писмено уведомление че е включен в списък на ученици в самостоятелна форма на обучение, с посочените предмети, по които трябва да положи изпити за съответната учебна година.

(8) Учениците, които се обучават в самостоятелна форма на обучение, се подготвят и явяват на изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план.

(9) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на Директора на училището.

(10) За учениците от самостоятелна форма на обучение учителите по съответните предмети изготвят конспекти с посочена литература за самоподготовка и критерии за оценка в съответствие с ДОИ и училищния учебен план. Десет дни преди определената дата за провеждане на изпита учителят е длъжен да подготви и осигури изпитните материали.

(11) За учениците в самостоятелна форма на обучение по чл.24, ал. 3, т.1,2,3 от настоящият правилник училището предоставя конспекти и организира консултации по учебен предмет. Консултациите с учителя се провеждат по изготвен в началото на учебната година график.

(12) Обучението по всички учебни предмети завършва с полагането на изпити.

(13) Изпитите се провеждат в съответствие с Наредба № 3 за системата на оценяване.

(14) В един ден не могат да се провеждат изпити по повече от един учебен предмет.

(15) Организирането и провеждането на изпити на ученици в самостоятелна форма се определят в заповед на Директора на училището

(16) Ученикът завършва класа, ако по учебните предмети от ЗП, ЗИП, ЗПП има годишна оценка най-малко среден (3).

(17) Ученици, които имат годишна оценка слаб (2) по учебни предмети, полагат поправителни изпити по тях, но на не повече от 2 редовни поправителни сесии през учебната година.

(18) Учениците в самостоятелна форма на обучение при повтаряне на класа се явяват на изпити само по учебните предмети, по които имат оценка слаб две (2),или не са се явили на поправителните изпити.

(19) Задължителната училищна документация, в която се вписват учениците в самостоятелна форма на обучение включва:

 Личен картон в задочна и самостоятелна форма на обучение в СОУ, гимназии, профилирана гимназия, професионална гимназия, професионално училище и професионален колеж – номенклатурен № 3-48. (съгласно Наредба № 4 от 16 април 2003 год. за документите в системата на народната просвета). В картона се записва информация за учебния процес за един ученик от ІХ до ХІІ (ХІІІ) клас. Картонът съдържа също така информация за ученика - личните му данни (трите имена, ЕГН, месторождение, ЛНЧ, гражданство, адрес по местоживеене, телефон), година на утвърждаване на учебния плана, по който ученикът е започнал обучението си; резултати от обучението на ученика отделно за всяка учебна година

и др. Личният картон се води от класен ръководител, определен със заповед на Директора.



Чл. 25. Ученик, който преминава от дневна в самостоятелна форма на обучение след приключване на първия учебен срок, не полага изпити по предмети оценката по които е годишна и е различна от слаб/2/
Р а з д е л III. Организационни форми

Чл. 26. Училищното обучение е организирано в последователни класове.

Чл. 27. Продължителността на обучението в един клас е една учебна година за всички организирани в училището форми, с изключение на случаите, когато е организирана индивидуална форма на обучение за ученици по чл.83 ал.2 т.2 от ППЗНП.

Чл. 28. В училището са обособени паралелки, обозначени с началните букви на българската азбука, а класовете са номерирани във възходящ ред с римски цифри.

Чл. 29. (чл. 89, ал.3 от ППЗНП) В зависимост от особеностите на учебния предмет паралелката може да се дели на групи, да се организират сборни групи от различни паралелки или да се организира индивидуално обучение.

Чл. 30. Желанието за обучение във формите на СИП, ЗИП и НПД за следваща учебна година се декларира от ученика две седмици преди края на учебните занятия на настоящата учебна година с писмено заявление до директора. Подадените заявления се съхраняват от ПДУД на училището до края на следващата учебна година и подлежат на контрол.

Чл. 31. Броят на учениците в паралелките и деленето на паралелките на групи се определят при спазване на Наредба № 7 от 29. 12. 2000 г. на МОН.

Чл. 32. (чл. 90, ал.4 от ППЗНП) В началото на учебната година директорът определя със заповед класните ръководители на всички паралелки.

Чл. 33. (чл. 90, ал.5 от ППЗНП) Класният ръководител организира и провежда часа на класа, извънкласните дейности с учениците и води задължителната училищна документация за съответната паралелка.
Р а з д е л IV. Учебно време

Чл. 34. Разпределението на учебното време по предмети, класове и степени на образование за достигане на общообразователния минимум и за продължителността на етапите и формите на обучение се организира съгласно Наредба № 6 от 28.05.2001 г. на МОН за разпределение на учебното време за достигане на общообразователния минимум по класове, етапи и степени на образование.

Чл. 35. Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове, съгласно заповед на министъра на образованието и науката за графика на учебното време, издавана в началото на всяка учебна година.

Чл. 36. През учебната година учениците ползват коледна, междусрочна, пролетна или великденска и лятна ваканция.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница