Правилник за организацията и дейността на Общински съвет Сливен



страница1/3
Дата23.10.2018
Размер421.35 Kb.
#94702
  1   2   3
ПРАВИЛНИК

за организацията и дейността на Общински съвет Сливен,

неговите комисии и взаимодействието му с общинската

администрация

(Приет с Реш. №5/06.12.2011год. , Изм. с Реш. № 31/26.01.2012год.)

ГЛАВА ПЪРВА



ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Този правилник урежда организацията и дейността на Общински съвет Сливен, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация.

(2) Организацията и дейността на Общински съвет Сливен се определят и осъществяват въз основа на Конституцията на Република България, Европейската харта за местното самоуправление, Закона за местното самоуправление и местната администрация, действащото законодателство и разпоредбите на този правилник.

(3) Територията на Община Сливен включва териториите на град Сливен, на кметствата град Кермен и селата: Блатец, Бяла, Гавраилово, Гергевец, Глуфишево, Глушник, Горно Александрово, Градско, Драгоданово, Желю войвода, Злати войвода, Калояново, Камен, Ковачите, Крушаре, Мечкарево, Младово, Новачево, Самуилово, Селиминово, Скобелево, Сотиря, Стара река, Тополчане, Трапоклово, Чинтулово и Чокоба, ; на населените места: Биково, Бинкос, Божевци, Бозаджий, Въглен, Голямо Чочовени, Зайчаре, Изгрев, Ичера, Малко Чочовени, Николаево, Панаретовци, Раково, Средорек, Старо село и Струпец.

Чл. 2. Общинският съвет Сливен е орган на местното самоуправление, избран от жителите в Община Сливен при условия и по ред, определени от закона.

Чл. 3. (1) Общинският съвет Сливен изпълнява функциите по чл. 21 от ЗМСМА, както и други задачи от местно значение, които не са от изключителната компетентност на други органи и не съставляват изпълнителна дейност.

(2) В изпълнение на своите функции Общинският съвет Сливен приема правилници, наредби, инструкции, решения, декларации и обръщения.



Чл. 4. В своята дейност Общинският съвет Сливен се ръководи от следните общи принципи:

а) законност;

б) самостоятелност по отношение на държавните органи при вземане на решения;

в) гарантиране и закрила интересите на жителите на Община Сливен;

г) прозрачност и публичност.

ГЛАВА ВТОРА



КОНСТИТУИРАНЕ
Чл. 5. (1) Първото заседание на Общински съвет Сливен се открива от най-възрастния от присъстващите общински съветници. Той го ръководи до избирането на председател на Общински съвет Сливен.

(2) В случай, че не се избере председател заседанията се ръководят от заместник – председатели, ако има избрани такива или от общински съветници, излъчени от групите общински съветници, като се започне от най–голямата към по– малките. Когато групите имат еднакъв брой съветници поредността се определя помежду им чрез жребий.

(3) Общинските съветници, кметът на Община Сливен и кметовете на кметства полагат предвидената в чл. 32, ал.1 от ЗМСМА клетва устно, което се удостоверява с подписване на клетвени листове. Клетвата се полага в присъствието на граждани на общината, на областния управител или на негов представител и на председателя или член на общинската избирателна комисия.

(4) Когато общински съветник или кмет е възпрепятстван да присъства при полагане на клетва, той полага клетва преди началото на следващото заседание на Общинския съвет.



Чл. 6. (1)Общинският съвет Сливен избира председател с тайно гласуване на първото си заседание.

(2) За произвеждането на избора се избира комисия от 7 души.



Чл. 7. Всеки общински съветник и всяка политическа партия или коалиция, представена в Общински съвет Сливен, може да издига кандидатури за председател на Общински съвет Сливен.

Чл. 8. (1) Изборът на председател се извършва с бели бюлетини с отпечатани имената на издигнатите кандидати. Бюлетините се поставят по подходящ начин в мястото за упражняване на тайния вот. Всеки съветник поставя в плик бюлетина с името на предпочитания от него кандидат и пуска плика в изборната урна.

(2) Зачертани, ръчно изписани бюлетини, знаци върху бюлетините и пликовете, празни пликове и пликове с повече от една различни бюлетини се смятат за недействителни гласове. Пликове с повече от една еднакви бюлетини се броят за един действителен глас.

(3) За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете от общия брой на съветниците. Ако при първото гласуване не се получи необходимото мнозинство, изборът се повтаря, като в него участват двамата кандидати, получили най-много гласове. За избран се

смята този, който е получил повече от половината от гласовете на общия брой съветници.



Чл. 9. (1) Председателят на Общински съвет Сливен може да бъде предсрочно освободен:

1. при подаване на оставка;

2. при трайна невъзможност или системно неизпълнение на задълженията като председател за повече от три месеца.

(2) В случаите по ал. 1,т.1 прекратяването на пълномощията се приема без да се обсъжда и гласува. То поражда действие от обявяване на изявлението за прекратяване пред общинския съвет.

(3) В случаите по ал. 1, т. 2 искането се поставя на тайно гласуване на първото заседание на съвета след деня на постъпването му и се смята за прието, ако за него са гласували повече от половината от общия брой на общинските съветници.

(4) При предсрочно прекратяване на пълномощията, нов избор се произвежда в 14-дневен срок от приемането на решението.До произвеждането на нов избор за председател на Общински съвет Сливен заседанията на съвета се председателстват последователно от заместник-председател на ротационен принцип.



Чл. 10. Всички последващи промени в ръководството на Общински съвет Сливен се извършват по реда на тази глава от Правилника.
ГЛАВА ТРЕТА

ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ



Чл.11.(1) Председателят на Общински съвет Сливен:

1. свиква съвета на заседание;

2. ръководи подготовката на заседанията на съвета и определя проект за дневен ред по реда на чл. 13, ал.2 от този правилник;

3. ръководи заседанията на съвета;

4. координира работата на постоянните комисии;

5. подпомага съветниците в тяхната дейност;

6. представлява съвета пред външни лица и организации;

7. разпределя работните материали по дейността на Общински съвет Сливен между неговите комисии според компетентността им;

8. осигурява необходимите условия за работата на комисиите на Общински съвет Сливен и на общинските съветници;

9. упражнява контрол върху разходването на средствата, разчетени по бюджета на Община Сливен за издръжка на Общински съвет Сливен.

10. удостоверява с подписа си протоколите от заседанията на Общински съвет Сливен;

11.определя местата в заседателната зала за общинските съветници, участващите с право на съвещателен глас и гостите;

12. следи за спазването на този правилник;

13. утвърждава график за дежурствата на заместник-председателите на съвета и ръководи дейността им;

14. подготвя за обявяване на населението на приетите от Общински съвет Сливен актове;

15.Председателят на Общинския съвет Сливен командирова кмета на общината в чужбина. (съгласно чл.6, ал.1, т.2 от Наредбата за служебните командировки в чужбина)

16.предлага на кмета на общината назначаване и освобождаване на служителите в звеното, което подпомага и осигурява работата на Общинския съвет;

17. води регистър на групите общински съветници;

18. изпълнява и други функции, възложени му от законите на страната, Общинския съвет и този правилник.

(2) При участие на председателя в разискванията по даден проект за решение, заседанието се ръководи от посочен от него заместник-председател до гласуването на проекта или прекратяване на обсъждането.

(3) Председателят получава възнаграждение в размер, определен от Сливенския общинския съвет, но не по-голям от възнаграждението на кмета на Община Сливен.

(4) Председателят на Общински съвет – Сливен изготвя и внася за разглеждане два пъти годишно отчет за дейността на съвета и на неговите комисии, който се разглежда в открито заседание и се разгласява на населението на общината по реда на чл. 67, ал.2 от Правилника за организацията и дейността на Общински съвет Сливен, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация.



Чл. 12. (1) Общинският съвет Сливен по предложение на общински съветници избира с явно гласуване от състава на общинските съветници до 4 /четири/ заместник – председатели.

(2) За всяко заседание председателят на съвета определя дежурен заместник-председател.

(3) Заместник-председателите на Общинския съвет:

1. подпомагат председателя при упражняването на неговите правомощия;

2. заместват председателя в поредност съобразно големината на предложилата ги група общински съветници при обективна невъзможност той да присъства на заседанията на Общински съвет Сливен и да възложи заместването писмено;

Чл. 13. (1) Като консултативен орган към председателя на Общинският съвет се създава Председателски съвет, в който участвуват освен председателя, зам.председателите на Общинският съвет и ръководителите на групите общински съветници (ГОС) или упълномощени техни заместници.

(2) Председателят на Общинския съвет свиква Председателски съвет за консултации по дневния ред на заседанията на Общинския съвет и по други въпроси, изискващи консенсусна позиция.



ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
ГРУПИ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ
Чл. 14. (1) Общинските съветници могат да образуват групи общински съветници.

(2) Минималният брой общински съветници за образуване на група е 2.

(3) Общински съветници, чийто брой е недостатъчен за образуване на отделна група общински съветници (ГОС), могат да се присъединят към вече образувани такива групи и да създадат политически съюз. Той има правата на една ГОС.

(4) Когато броят на общинските съветници в една група спадне под определения минимум, тя преустановява своето съществуване.

(5) Името на групата не може да повтаря име на организация, партия или коалиция, която вече се е регистрирала по съответния ред.

Чл. 15. (1) Всяка група общински съветници представя на председателя на Общински съвет Сливен решение за образуването си и списък на ръководството и на членовете, подписани от всички общински съветници от състава на групата.

(2) Групите общински съветници, техните ръководства, както и промените в тях се вписват в специален регистър, воден от председателя на Общински съвет Сливен.

(3) Председателят на Общински съвет Сливен обявява регистрираните групи общински съветници и техните ръководства на следващото заседание на съвета. Същото правило се прилага и при последващи промени в състава и ръководствата им, както и при тяхното прекратяване.

Чл. 16. (1) Всеки общински съветник може да членува само в една група общински съветници.

(2) Условията за членуване, възникване и прекратяване на членството, както и правата и задълженията на членовете, се определят от самата група в съответствие с разпоредбите на този правилник.

(3) Общинският съветник може да напусне групата, като подаде писмено заявление до нейния ръководител и уведоми председателя на Общински съвет Сливен.


ГЛАВА ПЕТА
КОМИСИИ
Чл. 17. (1) Общинският съвет Сливен избира от своя състав постоянни и временни комисии по предложение на председателя на ОбС или на общинските съветници.

(2)Постоянните комисии на Общински съвет Сливен са:

1. Комисия по нормативна уредба, законосъобразността на актовете на ОбС, гражданските права и контрол на изпълнение на решенията на Общинския съвет;

2.Комисия по местно самоуправление и развитие на населените места;

3.Комисия по европейска интеграция, международно сътрудничество и партньорски инициативи;

4.Комисия по финанси, бюджет, икономическо развитие, общинска собственост;

5.Комисия по инвестиционна политика и устройство на територията;

6. Комисия по образование, наука, култура, вероизповедания;

7. Комисия по здравеопазване, социална и жилищна политика;

8. Комисия за децата, младежта и спорта;

9. Комисия по оперативен контрол;

10.Опазване на околната среда, туризъм, селско и горско стопанство.



Чл. 18. (1) Всеки общински съветник се избира в състава на не повече от три постоянни комисии.

(2) Председателят на Общински съвет Сливен не може да бъде избиран в състава на постоянни комисии.



Чл. 19. (1) Ръководството на всяка постоянна комисия се състои от председател, заместник – председател и секретар. Председателят организира работата на комисията, ръководи заседанията и поддържа връзки с другите комисии и с председателя на Общински съвет Сливен.

(2) Ръководствата и членовете на постоянните комисии се избират от състава на общинските съветници с явно гласуване с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците , по предложение на общински съветници.

(3) Общинският съвет Сливен може да извършва промени във вида, броя, съставите и ръководствата на постоянните комисии по реда , по който са конституирани.

Чл. 20.(1)Председателят и заместник-председателите на постоянни-

те комисии се освобождават предсрочно:

1. по тяхното искане;

2. с решение на Общинския съвет.

( 2) В случаи по т. 1 на предходната алинея прекратяването на пълномощията се приема, без да се обсъжда и гласува.

(3) При обективна невъзможност на член на ръководството на постоянна комисия да изпълнява своите задължения или при системно нарушаване или неизпълнение на произтичащи от този правилник права или задължения, 1/3 от членовете на комисията или председателя на съвета могат да предложат Общинският съвет Сливен да освободи предсрочно член на ръководството.



Чл. 21. (1) Постоянните комисии могат да приемат свои вътрешни правила в съответствие с разпоредбите на този правилник.

(2) Разходите, необходими за дейността на постоянните комисии на Общински съвет Сливен, се утвърждават от председателя на Общински съвет Сливен по предложение на ръководствата на съответните комисии и в рамките на приетия бюджет на Общински съвет Сливен.



Чл. 22. (1) Постоянните комисии могат да образуват подкомисии и работни групи като свои помощни органи.

(2) За изпълнение на своите задачи, постоянните и временните комисии могат да привличат външни лица като експерти и консултанти.

(3) Лицата по ал.2 се определят от Председателя на ОбС по предложение на председателя на съответната комисия.

Чл. 23. (1) Постоянните комисии имат за задача:

1. да проучват потребностите на населението в съответната област и да правят предложения за решаване на проблемите;

2. да подпомагат Общинския съвет при подготовката на решения по въпроси, внесени за обсъждане и решаване;

3. да осъществяват контрол за изпълнение на решенията на Общинския съвет.

(2) По разглежданите въпроси комисиите приемат доклади, становища, предложения и препоръки, които се предават в Общинския съвет и на съответните заинтересувани лица.

(3) Гражданите и юридическите лица могат да внасят в комисиите на Общински съвет Сливен писмени предложения и становища.



Чл. 24. (1) Дневният ред, периодичността и продължителността на заседанията на комисиите се приемат от тях по предложение на техните председатели.

(2) Постоянната комисия се свиква на заседание от нейния председател или по искане най-малко на 1/3 от членовете й.



Чл. 25. (1) Заседанията на комисите са публични. Комисиите могат да решат отделни заседания да бъдат закрити по предложение на председателя на комисията или нейни членове.

(2) Общинските съветници, които не са членове на съответната комисия, както и кметът и заместник-кметовете могат да участват във всички нейни заседания с право на съвещателен глас.

(3) Участващите в заседанията на комисиите са длъжни да спазват изискванията във връзка с опазване на служебната и държавната тайна, както и на сведения, отнасящи се до личния живот и доброто име на гражданите.

(4) При обсъждане на проекти за решения и други актове или други въпроси вносителят или негов представител може да присъства на заседанията на комисиите.

(5) Ако проекта, включен в дневния ред на комисията, не се докладва от вносителя или от упълномощено от него компетентно лице, комисията не е задължена да взема становище по него.

Чл. 26. (1) Дневният ред за заседанията на комисиите се обявява съобразно постъпването на материалите.

(2) Постоянните комисии заседават, ако присъстват повече от половината от техните членове.

(3) Решенията на постоянните комисии се вземат с мнозинство от присъстващите при явно гласуване.

Чл. 27. (1) Комисиите могат да провеждат съвместни заседания, когато се разглеждат общи въпроси. Тези заседания се ръководят по споразумение от един от председателите.

(2) При съвместни заседания всяка комисия взема поотделно своето решение по обсъждания въпрос. При различни становища всяка комисия изготвя свое самостоятелно становище, което представя на Общински съвет Сливен.



Чл. 28. Становищата на постоянните комисии се докладват от председателите на постоянните комисии или от определен от тях член.

Чл. 29. (1) За заседанията на постоянните комисии се води съкратен протокол.

(2) Протоколът се подписва от председателя на комисията и от водещия протокола.



Чл. 30. (1) Временни комисии се образуват по конкретен повод, за проучване на отделни въпроси и за провеждане на анкети.

(2) Задачите, числеността, съставът, срокът на дейност и финансовите средства на временните комисии се определят от Общински съвет Сливен.

(3) Правилата за работа на постоянните комисии се прилагат и по отношение на временните комисии.

(4) Временните комисии преустановяват дейността си с изготвяне на отчет и с решение на Общински съвет Сливен.


ГЛАВА ШЕСТА
ЗАСЕДАНИЯ
Чл. 31. (1) Общинският съвет Сливен заседава в сградата на общината или на друго място, определено от съвета. По изключение, когато важни причини налагат това, мястото на заседание може да бъде променено по решение на председателя и ръководителите на групите общински съветници, взето с мнозинство.

(2) Общинският съвет Сливен се свиква на заседание от неговия председател:

1. по негова инициатива;

2. по искане на 1/3 от общинските съветници;

3. по искане на 1/5 от избирателите в общината;

4. по искане на областния управител.

(3) Исканията по т. 2 - 4 на предходната алинея следва да бъдат мотивирани, като се предложи конкретен дневен ред. В случаите по ал. 2, т. 2, 3 и 4 председателят на Общинския съвет свиква заседание, което се провежда в 7-дневен срок от внасяне на искането. След изтичането на този срок, ако заседанието не бъде свикано от председателя, то се свиква от вносителя на искането и се провежда в 7-дневен срок от свикването.

(4) (Изм. с Реш. №31/26.01.2012год.) Уведомяването да се извършва с писмени покани, по електронната поща или чрез SMS 7 дни преди определената дата.



(5) Кметовете и кметските наместници на населените места на територията на общината се уведомяват писмено 7 дни преди заседанието на Общинския съвет. Писменото уведомление съдържа проекта за дневен ред, деня, часа и мястото на заседанието.

(6) Поканата и проекта за дневния ред и материалите към него се изпращат най-късно в 7 дневен срок преди заседанието на Общинския съвет и до областния управител;

(7) (Изм. с Реш. №31/26.01.2012год.) Проектът за дневен ред, всички предложения и проекти за решения на ОбС, поканата за свикване на заседание както и материалите по дневния ред се публикуват в сайта на Общински съвет в срока по ал.4.

Чл. 32. (1)Общинският съвет Сливен провежда редовните си заседания последният четвъртък на месеца от 9.00 часа до изчерпване на дневния ред.

(2) При доказани обективни причини денят и времето за провеждане на заседанията може да бъде променен.

(3) При събитията, за които се налага спешно свикване на Общински съвет Сливен, председателят насрочва извънредно заседание, на което се обсъжда само събитието, по повод на което се провежда заседанието. Материалите за извънредното заседание могат да бъдат раздадени и на самото заседание.

(4) (Нова)(Реш. №31/26.01.2012год.)В случаите по предходната алинея не се спазва седемдневният срок по чл.31, ал.4. Уведомяването се извършва по телефон или на електронен адрес в рамките на работното време в предходния ден.

(5) (Нова)(Реш. №31/26.01.2012год.)Общинският съвет провежда тържествено заседание по случай 26 октомври – Димитровден, официален празник на града, за което общинските съветници не се уведомяват по реда на чл.31, ал.4, а чрез официална покана.

Чл. 33. (1) Заседанията на Общински съвет Сливен са публични.

(2) Лица, които не са общински съветници, могат да присъстват по реда, определен от председателя, като заемат специално определените за тях места. По време на заседанията те са длъжни да спазват установения ред.

(3) При безредие сред публиката председателят въдворява ред и може да разпореди да бъдат отстранени отделни граждани или всички външни лица.

(4) Кметът, кметовете на кметства и кметските наместници участват в заседанията на Общинския съвет Сливен с право на съвещателен глас. Те се изслушват задължително при обсъждане на въпроси, отнасящи се за съответното кметство.

(5) На заседанията на Общинския съвет не се допускат въоръжени лица, в нетрезво състояние и без лични документи.

(6) Пропускателният режим да се осъществява от служители, отговарящи за реда в сградата на община Сливен.



Чл. 34. (1) Общинският съвет Сливен може да провежда закрити заседания.

(2) Предложения за закрито заседание могат да направят председателят на Общински съвет Сливен, общинските съветници или кметът.

(3) При постъпило предложение за закрито заседание председателят поканва всички външни лица да напуснат залата. След като изслуша мотивите на вносителя на предложението, Общинският съвет Сливен го обсъжда и гласува. Съобразно резултата от гласуването заседанието продължава като закрито или открито.

(4) Обсъжданията и протоколът от закритото заседание са служебна тайна и обвързват със съответните задължения всички общински съветници и другите лица, които имат достъп до тях.

(5) Решенията взети на закрито заседание, се обявяват публично по общия ред.

Чл. 35. Откритите заседания на Общинския съвет Сливен могат да бъдат предавани пряко или чрез излъчване на репортажи по електронните средства за масово осведомяване по тяхно искане или с решение на Общинския съвет.

Чл. 36. (1) Председателят открива заседанието, ако присъстват повече от половината от общия брой на общинските съветници.

(2) Проверка на кворум се извършва след всяка почивка или прекъсване на заседанието, както и със самото гласуване. Проверка на кворума се извършва и когато общински съветник или група съветници изрази мнение, че в залата не е налице необходимия кворум.

(3) Председателят прекратява заседанието, когато в залата няма необходимия кворум.Заседанието се отлага с 30 минути и при липса на кворум заседанието се закрива.

Чл. 37. (1) Общинският съвет Сливен по предложение на председателя приема програма за предстоящия тримесечен период. При изготвянето на проекта за програма и по свързаните с това въпроси председателят на Общински съвет Сливен се консултира с Председателския съвет и с общинската администрация. Програмата няма изчерпателен характер.

(2) Проектът за дневен ред за заседание на Общинския съвет се определя десет дни преди неговото провеждане, като готовността за включване на всяко предложение се определя след консултации с Председателския съвет.

(3) Когато неотложни обстоятелства налагат това, могат да се внасят при председателя на съвета предложения относно допълване на дневния ред на предстоящото заседание до 12,00 часа на деня, предшестващ заседанието. Постъпилите предложения се раздават в началото на заседанието.

(4) Председателят предлага промяна в дневния ред в началото на заседанието по искане направено по реда на ал.3.

(5) В случай, че няма готовност по дадена точка от дневния ред, председателят я отлага за по-късен час на същото заседание или за друго заседание.

(6) Председателят е длъжен да включи в проекта за дневния ред разглеждането на проекти, които са внесени в срок по-голям от два месеца, независимо дали по проекта има становище на постоянна комисия. Искането за включване се прави от вносителя на проекта.

(7) Не могат да бъдат обсъждани въпроси, които не са включени в дневния ред.

Чл. 38. (1) Председателят на Общински съвет Сливен ръководи заседанието и дава думата за изказване.

(2) Общинският съветник се изказва след като председателят му предостави думата.

(3) Думата се иска от място с вдигане на ръка или с предварителна писмена заявка.

(4) Председателят съставя списък на желаещите за изказване и определя последователността им.

(5) Председателят на Общински съвет Сливен дава думата на ръководителите на групите общински съветници, а при тяхното отсъствие - на заместниците им или на упълномощен от тях общински съветник, когато я поискат, в рамките на дискусиите по дневния ред и времето, определено на групите общински съветници.

(6) Веднъж на заседание председателят на Общински съвет Сливен дава думата на ръководителите на групите общински съветници или на техните заместници по въпроси извън обсъждания дневен ред, ако я поискат. Техните изказвания са до 10 минути.



Чл. 39. (1) По процедурни въпроси думата се дава веднага, освен ако има направени искания за реплика, дуплика или за обяснение на отрицателен вот.

(2) Процедурни са въпросите, с които се възразява срещу конкретно нарушаване на реда за провеждане на заседанията, предвиден в този правилник, или които съдържат предложения за изменение и допълнение на приетия ред за провеждане на заседанието, включително тези за:

1. прекратяване на заседанието;

2. отлагане на заседанието;

3. прекратяване на разискванията;

4. отлагане на разискванията;

5. отлагане на гласуването;

6. проверка на кворума.

(3) Процедурните въпроси се поставят в рамките на не повече от 2 минути, без да се засяга същността на обсъждания въпрос.

Чл. 40. (1) Когато е постъпило процедурно предложение, думата се дава на един общински съветник, който не е съгласен с него. Предложението се поставя веднага на гласуване, без да се обсъжда.

(2) Когато е постъпило предложение за прекратяване на разискванията, то се обсъжда в рамките на едно изказване от група, след което се поставя на гласуване. Думата се дава еднократно на общински съветник, който не е съгласен с предложението за прекратяване.



Чл. 41. Когато има предложение за отлагане на разискванията, се прилагат правилата на предходния член. При предложения за прекратяване на разискванията или за отлагането им най-напред се гласува предложението за прекратяване на разискванията.

Чл. 42. (1) Заседанието може да бъде прекратено или отложено с решение на Общински съвет Сливен по предложение на председателя или общински съветник.

(2) Когато са постъпили предложения за прекратяване на заседанието или за отлагането му, първо се гласува предложението за прекратяване на заседанието.



Чл. 43. (1) При шум или безредие, с което се пречи на работата на общинските съветници или когато важни причини налагат, председателят може да прекъсне заседанието за определено време.

(2) Всяка група общински съветници може да поиска прекъсване на заседанието до 30/тридесет/ минути веднъж на заседание.



Чл. 44. Общинските съветници говорят от трибуната или от поставен в залата микрофон по обсъждания въпрос до 5 минути, ако ОбС не е приел друг регламент.

Чл. 45. (1) Когато изказващият се отклонява от обсъждания въпрос, председателят го предупреждава и ако нарушението продължи или се повтори, му отнема думата.

(2) Общинският съветник не може да говори по същество повече от един път по един и същи въпрос, освен ако не се налага доизясняване на изказването.

(3) По изключение председателят на ОбС дава допълнително време за изчерпване на определен въпрос.

Чл. 46. (1) Общинският съветник, кмета на общината или упълномощено от него лице има право на реплика.

(2) Репликата е кратко възражение по съществото на приключилото изказване. Тя се прави веднага след изказването и не може да трае повече от 2 минути.

(3) По едно и също изказване могат да бъдат направени най-много 3 реплики.

(4) Не се допуска реплика на репликата. Лицето към което е отправена репликата, има право на отговор (дуплика) с времетраене до 2 минути след приключване на репликата.



Чл. 47.Общинският съветник има право на лично обяснение до 3 минути, когато в изказване по време на заседанието е засегнат лично или поименно.

Чл. 48. След като списъкът на изказващите се е изчерпан, председателят обявява разискванията за приключени.

Чл. 49 Кмета или упълномощени от него лица от общинската

администрация се изслушват при обсъждането на проектите за решения.



Чл. 50. (1) Решенията на Общински съвет Сливен се вземат с явно гласуване. Съветът може да реши гласуването да бъде тайно извън определените от закона случаи.

(2) Гласуването е лично. Гласува се "за", "против" или "въздържал се".

(3) Явното гласуване се извършва чрез:

1. електронно гласуване;

2. вдигане на ръка;

3. саморъчно подписване;

4. поименно гласуване чрез прочитане имената на общинските съветници по азбучен ред, които отговарят "за", "против", "въздържал се".

(4) При липса на друго решение за всеки конкретен случай явното гласуване се извършва с електронно гласуване. При липса на техническа възможност за електронно гласуване, явното гласуване се извършва с вдигане на ръка.

(5) Тайното гласуване се извършва с бюлетини.

(6) Електронното гласуване се извършва чрез система за електронно гласуване.



Чл. 51. Предложение за поименно гласуване, за гласуване чрез саморъчно подписване или за тайно гласуване може да бъде направено от всеки общински съветник или от група общински съветници. Предложението се поставя на гласуване без разисквания. Изслушва се по един общински съветник от група общински съветници, която не е съгласна с направеното предложение.

Чл. 52. (1) Гласуването започва непосредствено след обявяването му от председателя.

(2) От започването на процедурата по гласуване до приключването й не се допускат изказвания.



Чл. 53. (1) Гласуването се извършва по следния ред:

1.предложение по същество;

2. предложения за отхвърляне;

3. предложения за отлагане за следващо заседание;

4. предложения за заместване;

5. предложения за поправки;

6. обсъждан текст, който може да съдържа и одобрени вече поправки.

(2) Когато има две или повече предложения от едно и също естество, те се гласуват по реда на постъпването им.



Чл. 54. (1) Предложението се смята за прието, ако за него са гласували повече от половината от присъстващите общински съветници. В случай на равенство на гласовете предложението се смята за отхвърлено.

(2) Решенията на Общинския съвет по чл. 21, ал. 1, т. 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 16, 17, 20 и по чл. 21а, ал. 3 от ЗМСМА се вземат с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците. Решенията по чл.21а, ал.4 от ЗМСМА се вземат с мнозинство 2/3 от общия брой на общинските съветници.

(3) Решенията на Общинския съвет по чл. 21, ал. 1, т. 6, 7, 8, 9, 10, 14 и 15 се приемат с поименно гласуване, което се отразява в протокола от заседанието.

Чл. 55. (1) Резултатът от гласуването се обявява от председателя веднага.

(2) Когато процедурата по гласуването или резултатът от него бъдат оспорени от общински съветник незабавно след приключването му, председателят разпорежда то да бъде повторено. Резултатът от повторното гласуване е окончателен.



Чл. 56. (1) За всяко заседание на Общинския съвет Сливен се прави фонограма и се води протокол, който се подписва от протоколиста, от дежурния заместник-председател и от председателя на съвета най-късно 5 дни

след заседанието.

(2) Към стенографския протокол се прилагат протоколите за произведеното тайно, саморъчно подписано или поименно гласуване, или технически носител.

Чл. 57. Общинските съветници могат да преглеждат протоколите от заседанията или технически носител да искат поправянето на грешки в тях в 7-дневен срок от деня на заседанието. При спор въпросът се решава от съвета на следващото заседание.

Чл.58. (1) Поправки на явни фактически грешки в приетите от Общински съвет Сливен актове се извършват по нареждане на председателя до подписване на протокола, след като се изслушат вносителят и докладчикът на съответната комисия.

(2) Председателят на Общински съвет Сливен обявява поправките пред Общинския съвет Сливен на следващото заседание.


ГЛАВА СЕДМА


Каталог: uploads -> files
files -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
files -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
files -> 10 години движение за социален хуманизъм
files -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
files -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
files -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
files -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
files -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
files -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон
files -> Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е технически изисквания и технически спецификации


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница