Правилник за прилагане на закона за отбраната и въоръжените сили на република българия



страница1/7
Дата14.01.2018
Размер1.23 Mb.
#46257
  1   2   3   4   5   6   7
ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ОТБРАНАТА И ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

В сила от 30.03.2010 г.

Приет с ПМС № 46 от 22 март 2010 г.

Обн. ДВ. бр.25 от 30 Март 2010г., изм. ДВ. бр.63 от 13 Август 2010г., изм. ДВ. бр.53 от 12 Юли 2011г., изм. ДВ. бр.63 от 16 Август 2011г., изм. ДВ. бр.68 от 2 Септември 2011г., изм. ДВ. бр.36 от 11 Май 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.54 от 17 Юли 2012г., изм. ДВ. бр.92 от 23 Ноември 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.99 от 14 Декември 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.48 от 31 Май 2013г., доп. ДВ. бр.37 от 29 Април 2014г., изм. и доп. ДВ. бр.77 от 16 Септември 2014г., изм. и доп. ДВ. бр.40 от 2 Юни 2015г., изм. ДВ. бр.27 от 5 Април 2016г., изм. ДВ. бр.8 от 24 Януари 2017г.

Раздел I.
Общи положения


Чл. 1. С правилника се уреждат обществени отношения, свързани със:

1. условията и реда за провеждане на конкурсите за приемане на военна служба, както и за придобиване и повишаване на военната квалификация на лицата, приети на военна служба;

2. условията и реда за сключване, изменение и прекратяване на договора за военна служба;

3. условията и реда за присвояване, повишаване и понижаване във военно звание, минималния и максималния срок за престояване във военно звание и в длъжност;

4. условията и реда за преназначаване и за освобождаване от длъжност на военнослужещите и за ротацията на старшите офицери;

5. условията и реда за кандидатстване и назначаване на нова длъжност в случаите по чл. 164, т. 1 и 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България;

6. условията и реда за кандидатстване и обучение във военно или гражданско висше училище и докторантура в Република България и в чужбина от военнослужещите и цивилните служители;

7. условията и реда за награждаване на военнослужещите и цивилните служители;

8. реда за разрешаване и ползване на отпуск от военнослужещите, както и за неговото отлагане и прекъсване;

9. реда за провеждане на дисциплинарното производство, за налагане, изпълнение и заличаване на дисциплинарните наказания на военнослужещите;

10. реда за водене, ползване и съхраняване на служебните дела на военнослужещите;

11. (нова - ДВ, бр. 40 от 2015 г., в сила от 02.06.2015 г.) условията и реда за заемането на длъжностите по чл. 134, ал. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България;

12. (нова - ДВ, бр. 40 от 2015 г., в сила от 02.06.2015 г.) условията и реда за командироването по чл. 290б, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
Раздел II.
Приемане на военна служба. Сключване на договор за военна служба


Чл. 2. В мирно време въоръжените сили се комплектуват с военнослужещи от:

1. завършилите висши военни училища в страната и в чужбина;

2. завършилите обучение стипендианти за нуждите на Министерството на отбраната;

3. лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и в чужбина;

4. (нова - ДВ, бр. 53 от 2011 г., в сила от 12.07.2011 г.) лица, завършили основно образование, за длъжности, определени с акт на министъра на отбраната.

Чл. 3. (1) След завършване на обучението си във висшите военни училища курсантите се назначават на длъжност в Министерството на отбраната, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и в Българската армия със заповед на министъра на отбраната или на оправомощено от него длъжностно лице.

(2) След завършване на обучението си стипендиантите за нуждите на Министерството на отбраната сключват договор за военна служба и със заповед на министъра на отбраната или на оправомощено от него длъжностно лице се приемат на военна служба и се назначават на длъжност.

Чл. 4. (1) Лицата по чл. 2, т. 3 се приемат на военна служба след провеждане на конкурс.

(2) В конкурса по ал. 1 могат да участват и лица, завършили висшите военни училища, които са освободени от военна служба, с изключение на освободените поради наложено дисциплинарно наказание "уволнение".

(3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 63 от 2011 г., в сила от 16.08.2011 г.) В служба "Военна информация" приемането на военна служба се извършва при условия и по ред, определени с правилника по чл. 100, ал. 5 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, а в служба "Военна полиция" приемането на военна служба се извършва при условия и по ред, определени с Правилника за прилагане на Закона за военната полиция.

(4) Конкурсът по ал. 1 се обявява със заповед на министъра на отбраната или на оправомощено от него длъжностно лице, в която се определят:

1. длъжностите, за които се организира конкурсът;

2. длъжностното лице, отговорно за провеждането на конкурса;

3. условията и редът за провеждане на конкурса.

(5) Конкурсът се обявява в Агенцията по заетостта и на интернет страницата на Министерството на отбраната. Обявата съдържа:

1. наименованията и броя на вакантните длъжности;

2. изискванията за заемане на длъжността;

3. изискващото се ниво за достъп до класифицирана информация за длъжността;

4. населеното място, където се намира формированието (структурата), и неговия военнопощенски номер;

5. длъжностното лице, отговорно за провеждането на конкурса;

6. начина на провеждане на конкурса;

7. необходимите документи;

8. мястото и срока за подаване на документите.

(6) Длъжностите по ал. 4, т. 1 не се обявяват в Регистъра на вакантните длъжности за офицери и офицерски кандидати и в Регистъра на вакантните длъжности за сержанти (старшини) и войници (матроси) по чл. 37, ал. 1.

Чл. 5. (1) На конкурс по чл. 4 могат да се явяват лица, които отговарят на условията на чл. 141 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.

(2) За участие в конкурса кандидатите подават заявление до длъжностното лице, отговорно за провеждането му, в определените в обявата място и срок заедно с необходимите документи.

Чл. 6. (1) Длъжностното лице по чл. 4, ал. 4, т. 2 назначава комисия за допускане до участие и комисия за провеждане на конкурса.

(2) Комисията за допускане до участие в конкурса:

1. извършва проверка на подадените документи;

2. допуска до конкурса кандидатите, които отговарят на условията на конкурса;

3. връща документите на кандидатите, които не са допуснати до участие в конкурса, като мотивира отказа.

(3) Комисията за провеждане на конкурса:

1. провежда конкурса при условията и по реда, определени със заповедта по чл. 4, ал. 4;

2. изготвя протокол, в който класира кандидатите според показаните резултати;

3. писмено уведомява кандидатите за резултатите от класирането и връща документите на некласираните кандидати.

(4) Некласираните кандидати имат право на жалба пред длъжностното лице, отговорно за провеждането на конкурса, в 7-дневен срок от уведомяването. Длъжностното лице следва да се произнесе в 14-дневен срок от получаването на жалбата. Решението му е окончателно.

(5) Комисията изпраща по команден ред чрез длъжностното лице по чл. 4, ал. 4, т. 2 до министъра на отбраната или до оправомощено от него длъжностно лице протокола по ал. 3, т. 2 с предложение за приемане на военна служба на лицата, класирани на първо място.

Чл. 7. (1) Министърът на отбраната или оправомощено от него длъжностно лице сключва договор за военна служба с лицето, спечелило конкурса.

(2) Договорът по ал. 1 се сключва след изтичане на сроковете по чл. 6, ал. 4 и при наличие на разрешение за достъп до класифицирана информация със съответното ниво на класификация за длъжността.

(3) Договорът по ал. 1 се сключва в 3 екземпляра - по един за всяка от страните, а третият екземпляр се прилага в служебното дело на военнослужещия.

(4) Договорът по ал. 1 се регистрира и вторият екземпляр се връчва на лицето, спечелило конкурса, срещу подпис.

Чл. 8. След сключване на договора за военна служба лицето се приема на военна служба и се назначава на длъжност със заповед на министъра на отбраната или на оправомощено от него длъжностно лице.

Чл. 8а. (Нов - ДВ, бр. 63 от 2010 г., в сила от 13.08.2010 г.) Военнослужещите, назначени на публични длъжности по смисъла на чл. 3 от Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, подават декларациите по чл. 12 от Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси по реда и в сроковете, посочени в него.

Чл. 9. (1) В 30-дневен срок от датата на встъпване в длъжност приетите на военна служба стипендианти на Министерството на отбраната и лицата, спечелили конкурс по чл. 4, се изпращат на курс за провеждане на начална и специална военна подготовка:

1. във висшите военни училища - за офицерите и за офицерските кандидати;

2. в сержантските (старшинските) професионални колежи - за сержантите (старшините);

3. в учебните центрове - за войниците (матросите).

(2) Началната и специалната военна подготовка приключват с изпити за проверка на придобитата военна квалификация. Ако военнослужещият не издържи изпитите, договорът за военна служба се прекратява на основание чл. 165, т. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.

(3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 63 от 2011 г., в сила от 16.08.2011 г.) Началната и специалната военна подготовка на военнослужещите, приети в служба "Военна информация", се извършват при условия и по ред, определени с правилника по чл. 100, ал. 5 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, а специализираната подготовка на военнослужещите от служба "Военна полиция" се извършва при условия и по ред, определени с Правилника за прилагане на Закона за военната полиция.

(4) (Нова - ДВ, бр. 53 от 2011 г., в сила от 12.07.2011 г.) Специалната военна подготовка на военнослужещите - оркестранти от въоръжените сили, се извършва в учебен център и при условия и по ред, определени с акт на министъра на отбраната.

Чл. 10. Военнослужещите от военните съдилища и военните прокуратури се приемат на военна служба при условията и по реда на чл. 262 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Заповедта за приемане на военна служба се съгласува с министъра на отбраната по предложение на административния ръководител на съответния съд или прокуратура.
Раздел III.
Длъжностни разписания и длъжностни характеристики


Чл. 11. (1) Длъжностните разписания се изготвят въз основа на Класификатора на длъжностите на военнослужещите в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия по чл. 24 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и съдържат следните задължителни елементи:

1. наименованието на длъжностите;

2. изискваното минимално ниво за достъп до класифицирана информация за всяка длъжност;

3. военното звание;

4. необходимата за длъжността квалификация;

5. военноотчетната специалност за всяка длъжност;

6. кода на длъжността;

7. зачисленото оръжие, бойната и друга техника.

(2) В длъжностните разписания по ал. 1 могат да се включват и други изисквания по ред, определен с наредбата на министъра на отбраната по чл. 14.

(3) Допълнителните изисквания за заемане на длъжността се определят в длъжностната характеристика.

Чл. 12. (1) Длъжностната характеристика се изготвя въз основа на длъжностното разписание.

(2) Командирът (началникът) или ръководителят на съответната структура запознава военнослужещия със задълженията на длъжността, установени в длъжностната характеристика.

Чл. 13. Длъжностната характеристика определя изискванията, организационните връзки и взаимоотношения, необходими за изпълнение на длъжността, и съдържа:

1. наименованието на длъжността;

2. изискванията за заемане на длъжността:

а) образование;

б) придобита специалност;

в) образователно-квалификационна степен;

г) научна степен;

д) военна квалификация;

е) допълнителна професионална квалификация;

ж) ниво на чуждоезикова подготовка;

з) военноотчетна специалност;

и) код на длъжността;

к) предходни длъжности, от които може да се заеме длъжността;

л) длъжности, които могат да се заместват от тази длъжност;

м) максимален срок за престояване на длъжността;

н) място за изпълнение на службата;

о) организационни връзки и взаимоотношения (в кое организационно звено е длъжността, на кого военнослужещият е непосредствено подчинен, кого ръководи, кой го замества);

п) зачислено оръжие;

р) кариерно поле (професионална област);

3. изискванията за познаване на основни нормативни и други актове;

4. изискваното минимално ниво за достъп до класифицирана информация;

5. други специфични изисквания;

6. функционалните задължения на военнослужещите за мирно и военно време.

Чл. 14. Длъжностните разписания и длъжностните характеристики се изготвят, утвърждават, изменят и съхраняват при условия и по ред, определени с наредба на министъра на отбраната.
Раздел IV.
Присвояване, повишаване и понижаване във военно звание


Чл. 15. Със заповедта за приемане на военна служба на военнослужещия се присвоява военно звание или се обявява военното звание по резерва, като:

1. на лицата, които не притежават военно звание по резерва, се присвоява военно звание "редник - 1-ви клас" ("матрос - 1-ви клас"), съответно "младши сержант" ("старшина II степен"), "офицерски кандидат - 1-ви клас" или "лейтенант";

2. лицата, които притежават военно звание по резерва, съответстващо на званието на длъжността по длъжностното разписание, се приемат на военна служба с притежаваното военно звание;

3. на лицата, които притежават военно звание по резерва, по-високо от изискващото се за длъжността, се присвоява военното звание, изискващо се за длъжността по длъжностно разписание.

Чл. 16. (1) На курсантите, завършили висшите военни училища, се присвоява офицерско звание "лейтенант" и им се предлагат вакантни офицерски длъжности в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия в съответствие с придобитата военноотчетна специалност.

(2) На курсантите, които не са издържали държавните изпити или не са защитили дипломните си работи на редовната и поправителната сесия, се присвоява военно звание "офицерски кандидат - 1-ви клас" и се назначават на длъжност за офицерски кандидат. След успешно полагане на държавните изпити или след защита на дипломната работа те се повишават във военно звание "лейтенант" и се назначават на офицерска длъжност.

Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2011 г., в сила от 12.07.2011 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2013 г., в сила от 31.05.2013 г.) На войниците (матросите), завършили сержантски (старшински) професионален колеж, се присвоява първо сержантско звание "младши сержант" ("старшина II степен") и те се назначават на сержантска длъжност в съответствие със сключеното допълнително споразумение.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2013 г., в сила от 31.05.2013 г.) Военнослужещите, завършили сержантски (старшински) професионален колеж и придобили четвърта степен на професионална квалификация, могат да бъдат повишавани във военни звания до "старшина/мичман" включително.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2013 г., в сила от 31.05.2013 г.) На войниците (матросите), завършили курс за съответната длъжност и/или за съответното военно звание в сержантски (старшински) професионален колеж или курс за съответното военно звание в учебен център, или приравнени на тях курсове в чужбина, се присвоява първо сержантско (старшинско) звание "младши сержант" ("старшина II степен") и те се назначават на сержантска (старшинска) длъжност в съответствие със сключеното допълнително споразумение.

(4) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2013 г., в сила от 31.05.2013 г.) Военнослужещите по ал. 3, притежаващи военно звание "младши сержант" ("старшина II степен"), могат да бъдат повишени във военно звание "сержант" ("старшина I степен") след завършване на курс за съответната длъжност и/или за съответното военно звание в сержантски (старшински) професионален колеж, или приравнен на него курс в чужбина.

(5) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2013 г., в сила от 31.05.2013 г.) Военнослужещите по ал. 4, притежаващи военно звание "сержант" ("старшина I степен"), могат да бъдат повишени в сержантско (старшинско) звание "старши сержант" ("главен старшина") или в сержантско (старшинско) звание "старшина" ("мичман") след завършен курс за съответната длъжност и/или за съответното военно звание в сержантски (старшински) професионален колеж, или приравнен на него курс в чужбина.

(6) (Нова - ДВ, бр. 48 от 2013 г., в сила от 31.05.2013 г.) Сержантите (старшините), заемащи длъжности от професионална област по чл. 30, ал. 3, т. 6, се повишават във военно звание, ако са налице изискванията на чл. 21.

Чл. 18. Военнослужещите се повишават във военно звание последователно.

Чл. 19. Минималният срок за престояване във военно звание е:

1. за всички войнишки звания - 1 година;

2. за всички сержантски звания - 2 години;

3. за "офицерски кандидат - 1-ви клас" - 2 години;

4. за "лейтенант" - 2 години;

5. за "старши лейтенант" - 3 години;

6. за "капитан" ("капитан-лейтенант") - 3 години;

7. за "майор" ("капитан III ранг") - 4 години;

8. за "подполковник" ("капитан II ранг") - 4 години;

9. (изм. - ДВ, бр. 53 от 2011 г., в сила от 12.07.2011 г.) за "полковник" ("капитан I ранг") - 3 години;

10. за висшите офицерски звания - 1 година.

Чл. 20. Максималният срок за престояване във военно звание е:

1. за войниците (матросите), сержантите (старшините), офицерските кандидати и офицерите с младши офицерски звания - до изтичане срока на договора или до назначаване на длъжност, изискваща по-високо звание;

2. за офицерите с военни звания "майор" ("капитан III ранг"), "подполковник" ("капитан II ранг") и "полковник" ("капитан I ранг") - до изтичане срока на договора или до назначаване на длъжност, изискваща по-високо звание, или до навършване на пределна възраст;

3. за офицерите с висши военни звания - до назначаване на длъжност, изискваща по-високо звание, или до навършване на пределна възраст.

Чл. 21. Военнослужещият може да бъде повишен в следващо военно звание, ако са налице следните условия:

1. да е изтекъл минималният срок за престояване във военно звание по чл. 19;

2. да притежава изискващото се за съответната длъжност образование, квалификация и атестационна оценка;

3. да заема или да се назначава на длъжност, изискваща по-високо военно звание;

4. да не изтърпява дисциплинарно наказание по чл. 244, т. 4, 5 и 6 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.

Чл. 22. Военно звание "офицерски кандидат - 1-ви клас" се присвоява на сержанти (старшини) с военно звание "старшина" ("мичман"), завършили курс за военно звание "офицерски кандидат" и ако са налице изискванията на чл. 21.

Чл. 23. (1) Офицерите от кариерно поле "командно" се повишават във военно звание "майор" ("капитан III ранг") и "подполковник" ("капитан II ранг"), ако са придобили образователно-квалификационна степен "магистър" по специалности от професионално направление "Военно дело" във военни академии или приравнени на тях специалности, придобити във висши училища и колежи в чужбина, и ако са налице изискванията на чл. 21.

(2) Офицерите от кариерно поле "логистично и инженерно-техническо", "комуникационно-информационно" и "административно" се повишават във военно звание "подполковник" ("капитан II ранг"), ако са придобили образователно-квалификационна степен "магистър" по специалности от професионално направление "Военно дело" или "Национална сигурност" във военни академии или приравнени на тях специалности, придобити във висши училища и колежи в чужбина, както и ако са налице изискванията на чл. 21.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2011 г., в сила от 12.07.2011 г.) Офицерите от кариерно поле "професионално" и от академичния състав се повишават във военно звание "подполковник" ("капитан II ранг"), ако са придобили образователно-квалификационна степен "магистър" и ако са налице изискванията на чл. 21.

Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2011 г., в сила от 12.07.2011 г.) Офицерите от кариерно поле "командно" се повишават в офицерско звание "полковник" ("капитан I ранг"), ако са придобили образователно-квалификационна степен "магистър" по специалности от професионално направление "Военно дело" във военни академии или приравнени на тях специалности, придобити във висши училища и колежи в чужбина, завършили са генералщабен или стратегически курс или приравнени на тях курсове в страната или в чужбина и ако са налице изискванията на чл. 21.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2011 г., в сила от 12.07.2011 г., изм. - ДВ, бр. 40 от 2015 г., в сила от 02.06.2015 г.) Офицерите от кариерно поле "логистично и инженерно-техническо", "комуникационно-информационно" и "административно" се повишават в офицерско звание "полковник" ("капитан I ранг"), ако са придобили образователно-квалификационна степен "магистър" по специалности от професионално направление "Военно дело" във военни академии или приравнени на тях специалности, придобити във висши училища и колежи в чужбина, и ако са завършили генералщабен или стратегически курс или курс по мениджмънт на отбраната или приравнени на тях курсове в страната или в чужбина и са налице изискванията на чл. 21.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2011 г., в сила от 12.07.2011 г.) Офицерите от кариерно поле "професионално" и от академичния състав се повишават във военно звание "полковник" ("капитан I ранг"), ако са налице изискванията на чл. 21.

Чл. 25. (1) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2014 г., в сила от 16.09.2014 г.) Офицерите от кариерно поле "командно", "логистично и инженерно-техническо", "комуникационно-информационно" и "административно" се повишават във висше офицерско звание, ако са завършили генералщабен курс или приравнен на него курс в чужбина и ако са налице изискванията на чл. 21, а офицерите от кариерно поле "професионално" и командирът на представителното военно формирование по чл. 105 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България се повишават във висше офицерско звание, ако са завършили генералщабен или стратегически курс (висш щабен курс) или приравнени на тях курсове в чужбина и ако са налице изискванията на чл. 21.

(2) Предложенията за удостояване на офицери с висши офицерски звания, както и за назначаването и освобождаването им от висши командни длъжности се разглеждат в Съвета по отбрана.

Чл. 26. Военнослужещите се понижават във военно звание при наложено дисциплинарно наказание "понижаване на военното звание с една степен за срок от 6 месеца до една година".
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница