Правилник за продължаващо медицинско обучение на лекарите по дентална медицина раздел I общи положения



Дата10.12.2017
Размер102.65 Kb.
#36481


ПРАВИЛНИК ЗА ПРОДЪЛЖАВАЩО МЕДИЦИНСКО ОБУЧЕНИЕ НА ЛЕКАРИТЕ ПО ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА
РАЗДЕЛ I Общи положения

 

Чл. 1 Настоящият правилник урежда организирането, координирането, провеждането и регистрирането на продължаващото медицинско обучение на лекарите по дентална медицина (ПМОЛДМ) в съответствие с разпоредбите на чл.182 от Закона за здравето и чл. 5 т. 7 от Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина (ЗСОЛЛДМ).



Чл. 2 (1) Участието в ПМОЛДМ е законово, професионално и етично задължение на всеки практикуващ лекар по дентална медицина (ЛДМ).

(2) Всеки практикуващ лекар по дентална медицина е длъжен непрекъснато да поддържа и повишава своите професионални знания и умения съгласно разпоредбите на Закона за здравето, ЗСОЛЛДМ, Правилата за добра дентална практика и в съответствие с чл. 27 от Кодекса за професионална етика на ЛДМ.

Чл. 3 Всеки практикуващ лекар по дентална медицина има право на свободен индивидуален избор на формáта и формата на ПМОЛДМ, в която ще участва, но е длъжен да придобие нивата на квалификационни кредити в сроковете и при условията, определени с настоящия правилник.
РАЗДЕЛ II Организиране, координиране и провеждане на ПМОЛДМ на БЗС
Чл. 4 ПМОЛДМ се организира, координира и провежда под ръководството на УС на БЗС в съответствие с разпоредбите на Закона за здравето, ЗСОЛЛДМ, Устава на БЗС и настоящия правилник.

Чл. 5 ККА на БЗС подпомага УС на БЗС в организирането, координирането и провеждането на ПМОЛДМ в съответствие с разпоредбите на Устава на БЗС, настоящия правилник и правилника за дейността й.

Чл. 6 Организаторите на акредитирани от БЗС формати и форми организират, координират и провеждат ПМОЛДМ в съответствие с решенията на УС на БЗС и настоящия правилник.
РАЗДЕЛ III Организационни формати и форма на ПМОЛДМ на БЗС

 

Чл. 7 ПМОЛДМ се провежда чрез акредитирани формати и форми на обучение след придобиване на правото за упражняване на професия.



Чл. 8 Форматите и формите, които се акредитират и носят квалификационни кредити по ПМОЛДМ залягат в Единната кредитна система.

Чл. 9 (1) Формати на ПМОЛДМ по реда на този правилник са:

Научен конгрес, Национален форум, Регионален форум, Формати и форми организирани от ФДМ на територията на ФДМ, Практически формати , Дистанционно обучение

(2) Форми на ПМОЛДМ са лекции, видео лекции, лекции с практически демонстрации, дискусионни панели, практически курсове, уебинари и др.

Чл. 10 Условията по участие на лекторите в Регионални форуми се договарят между лекторите и УС на РК на БЗС, а за Научен конгрес и Национални форуми-между лекторите и съответния организационен/научен комитет.

Чл. 11 (1) Търговска фирма/дентален дилър може да участва в съответен формат/форма по ПМОЛДМ и/или да се включи в програма на национален и/или регионален формат.

(2) Редът и условията по предходната алинея се договарят предварително с Организационния комитет или с УС на РК на БЗС организатор на формата/формата на ПМОЛДМ.
Научен конгрес

Чл. 12 (1) Научният конгрес е формат, организиран от УС на БЗС, който се провежда веднъж годишно.

(2) Датата и мястото на Научния конгрес се определят от УС на БЗС минимум една година преди провеждането му.

(3) Научният конгрес се организира от Организационен и Научен комитети, съставът на които се утвърждава от УС на БЗС.

1. В състава на Организационния комитет задължително се включват Председателят на БЗС, Гл. секретар на БЗС, Председателят на ККА на БЗС, Председателят на КДПП на БЗС, Председателят на Комисия по информация на БЗС.

2. В състава на Научния комитет се включват преподаватели от факултетите по дентална медицина в България с различни специалности.

Чл. 13 (1) Организационният и Научният комитет се утвърждават не по-късно от последното тримесечие на предходната година преди провеждане на конгреса.

(2) Не по-късно от 6 месеца преди провеждане на Научния конгрес, УС на БЗС утвърждава предварителната програма и предварителния финансов разчет, предложени от Организационния и Научния комитети.


Национален форум

Чл. 14 (1) Национален форум е формат на ПМОЛДМ, организиран от УС на БЗС и УС на поне една РК на БЗС.

(2) За организация на Национален форум се формира Организационен комитет, утвърден от УС на БЗС, в състава на който се включват Председателят на ККА на БЗС, Председателят на КДПП на БЗС и членове на Районна/и колегия/и-домакин, по предложение на УС на съответната РК на БЗС.

Чл. 15 (1) До 31 януари всяка година УС на РК на БЗС могат да заявят желание пред ККА за организация на Национален форум през следващата календарна година, като посочват дата, място на провеждане и предлагат членове на Организационния комитет.

(2) До 31 март всяка година УС на БЗС утвърждава броя, датите и местата на провеждане на Националните форуми за следващата календарна година. Утвърждават се и съставите на Организационните комитети на всеки Национален форум.

Чл. 16 (1) Програмата на всеки Национален форум се акредитира от УС на БЗС не по-късно от три месеца преди провеждане на събитието.

(2) В срока по алинея 1 се утвърждават също така предварителната програма и предварителния финансов разчет, предложени от съответния Организационен комитет.

Чл. 17 Финансовите взаимоотношения между УС на БЗС и УС на РК на БЗС – домакин/и са предмет на допълнително договаряне за всеки форум.



Регионален форум

Чл. 18 Регионален форум е формат на ПМОЛДМ, организиран от УС на една или повече РК на БЗС.

Чл. 19 До 30 септември всяка година УС на Районните колегии на БЗС заявяват пред ККА на БЗС място и дати на провеждане на всички регионални формати през следващата календарна година.

Чл. 20 Програмата на всеки Регионален форум се акредитира от УС на БЗС не по-късно от три месеца преди провеждане на форума.

 

Формати и форми организирани от ФДМ на територията на ФДМ

Чл. 21 ФДМ организират формати и форми на ПМОЛДМ на база на договори, сключени между съответния ФДМ и БЗС.

Чл. 22 До 30 септември всяка година ФДМ заявяват пред ККА на БЗС дати на провеждане, теми и лектори на формати и форми на ПМОЛДМ през следващата календарна година.

Чл. 23 Предложените от ФДМ програми се акредитират от УС на БЗС по предложение на ККА на БЗС не по-късно от три месеца преди провеждането на съответните формати и форми на ПМОЛДМ.


Практически формати и форми на обучение

Чл. 24 Практическите формати/форми на обучение са практически и/или теоретико-практически занятия, провеждани самостоятелно и/или интегрирани в друг формат на ПМОЛДМ.

Чл. 25 (1) Практическите формати/форми, провеждани самостоятелно, се акредитират от УС на БЗС по предложение на ККА на БЗС.

(2) Практическите формати/форми, интегрирани в друг формат на ПМОЛДМ, се акредитират по реда за съответния формат, предвиден в настоящия правилник.



Дистанционно обучение

Чл. 26 Дистанционно обучение е организация на провеждане на ПМОЛДМ, при която ЛДМ и лекторите са разделени по местоположение, но не и непременно по време, като създадената дистанция се компенсира с технологични средства.

При дистанционна форма на обучение се използват аудио, видео, компютърни и комуникационни технологии и средства.

Чл. 27 Дистанционните формати и форми се акредитират от УС на БЗС по предложение на ККА на БЗС.

Чл. 28 Организаторът/ите на Дистанционни формати и форми на обучение са длъжни да:

1. обезпечат организацията на Дистанционния формат/форма.

2. обезпечат видеозапис на Дистанционния формат/форма и да го представят в ККА на оптичен/магнитен носител.

3. предоставят на ККА на БЗС справка за лекарите по дентална медицина, участвали в проведения Дистанционен формат/ форма на обучение.

Чл. 29 Форма на Дистанционно обучение е и електронното издание на БЗС, което се организира и администрира от Комисията по информация на БЗС.

Чл. 30 (1) Организаторите на акредитирани от УС на БЗС формати и форми по ПМОЛДМ издават сертификати за участници и лектори, съдържащи утвърдените от УС на БЗС реквизити.

(2) Организаторът/ите на Дистанционни формати/форми на обучение издава/т електронен сертификат за участници и лектори. Сертификатът има уникален номер за всеки участник и лектор и се изпраща по електронната поща на участниците, лекторите и ККА на БЗС.


РАЗДЕЛ IV Акредитация на организационни формати и форми

на ПМОЛДМ на БЗС

 

Чл. 31 Всеки конкретен формат/форма на ПМОЛДМ подлежат на предварителна акредитация. Формати и форми на обучение, които не са акредитирани по реда на настоящия правилник не носят квалификационни кредити.



Чл. 32 Формати и форми на ПМОЛДМ се акредитират от УС на БЗС по мотивирано предложение на Комисията по квалификация и акредитация (ККА) на БЗС.

Чл. 33 Всички документи за акредитация на формати и форми на ПМОЛДМ се разглеждат от ККА на БЗС, в съответствие с правилника за дейността й и решенията на УС на БЗС.

Чл. 34 Продължителността на срока, за който се акредитират съответните формати и форми на ПМОЛДМ е както следва:

- Конгреси, Национални и Регионални форуми – еднократно;

- Практически формати/форми, Дистанционно обучение – 3 години или различен при формати на модулен принцип;

- Лекции – 3 години;

- Он-лайн самообучение – 3 години.
Чл. 35 Единната кредитна система категоризира различните формати и форми на ПМОЛДМ на БЗС, като определя броя квалификационни кредити, които съответният формат/форма носи на всеки участник и лектор.

Чл. 36 ККА на БЗС и УС на РК на БЗС следят за съответствието на кредитите в издаваните сертификати с кредитите в Единната кредитна система.

Чл. 37 Единната кредитна система на ПМОЛДМ на БЗС не може да бъде променяна за минало време.

Чл. 38 За целите на настоящия правилник един квалификационен кредит се придобива за участие в един академичен час, в рамките на 45 минути.

Чл. 39 Получените кредити се сумират за период от три години и не важат за предишен или следващ период.

Чл. 40 Минималният брой кредити за тригодишен период съгласно предходния член са 30.

Чл. 41 (1) Получените квалификационни кредити по настоящия правилник се отразяват в уеб-базирана система на регионален регистър на БЗС, администриран от КРЧ на БЗС.

(2) Броят придобити кредити е задължителен реквизит от удостоверенията за актуално членство в БЗС.



РАЗДЕЛ V Единна кредитна система по ПМОЛДМ на БЗС

 

Чл. 42 Придобиването на кредити по ПМОЛДМ е както следва:



  1. Годишен абонамент за специализирано научно дентално или медицинско издание – 1 кредит.

  2. За участие в Научен конгрес, Национален или Регионален форум – 1 кредит за всеки 45 минути.

  3. За участие в Практически формат/ форма на обучение - броят часове се умножава по 1,5.

  4. За Он-лайн самообучение – 2 кредита.

  5. За лектори

- за изнесена теоретична лекция - броят часове се умножава по 2

- за изнесена лекция с практическа демонстрация - броят часове се умножава по 2,5

- за проведени Практически формати/форми на обучение - броят часове
се умножава по 3.

6. За участие в мероприятия извън територията на България се признават кредити ако мероприятието е акредитирано от FDI или съответната съсловна организация.



  1. Публикация в:

- специализирано научно издание – 10 кредита;

- монография – 20 кредита;

- учебник, учебно помагало – 30 кредита.
РАЗДЕЛ VI Регистриране на ПМОЛДМ на БЗС
Чл. 43 Регистрирането на ПМОЛДМ обхваща дейността по установяване участието на ЛДМ в конкретен формат/форма на ПМОЛДМ, издаването на сертификати и отчитането на квалификационни кредити на всеки участник в сроковете и при условията, определени с настоящия правилник.

Чл. 44 Установяването на участието на ЛДМ в ПМОЛДМ се извършва от представител на УС на РК на БЗС и/или от организатора/и на конкретния формат/ форма на ПМОЛДМ.

Чл. 45 На всеки участник във формат/форма на ПМОЛДМ, акредитирана от УС на БЗС, се издава сертификат (по образец), в който се удостоверяват данните на участника, датата, организаторът/ите, формáта/формата на ПМОЛДМ и броя квалификационни кредита.

Чл. 46 За регистрирането на ПМОЛДМ в Националния регистър на БЗС се води специален модул за регистриране на квалификационните кредити на всеки член на БЗС.


Чл. 47 В модула за регистриране на квалификационните кредити на всеки член на БЗС в Националния регистър на БЗС се съдържат минимум следните данни:

1. Трите имена на ЛДМ

2. Личен професионален код

3. Формати и форми на ПМОЛДМ с дати, на които са придобити квалификационните кредити

4. Брой квалификационни кредити.

Чл. 48 (1) Всеки ЛДМ удостоверява със сертификати придобитите квалификационни кредити за изтеклия период при заплащане на членския си внос.

(2) Попълването на данните в модула за регистриране на квалификационните кредити на всеки член на БЗС в Националния регистър на БЗС се извършва от оправомощените лица по реда на Правилника за водене на регистрите на районните колегии на БЗС, приет от УС на БЗС.
Чл. 49 В случай, че практикуващ ЛДМ не е събрал минималния брой кредити по чл. 40 в срока по чл. 39, Комисията по професионална етика на РК на БЗС може да се самосезира, за да провери налице ли е нарушение на чл. 27 от Кодекса за професионална етика на ЛДМ.
РАЗДЕЛ VII Контрол на качеството на форматите и формите
на ПМОЛДМ на БЗС

 

Чл. 50 Непосредственият контрол на качеството на форматите и формите на ПМОЛДМ се извършва от ККА на БЗС.



Чл. 51 Председателят на ККА на БЗС докладва периодично в УС на БЗС за качеството и ефективността на форматите и формите на ПМОЛДМ.

Чл. 52 В изпълнение на своите правомощия Председателят на ККА на БЗС, самостоятелно или съвместно с Председателя на УС на БЗС, може да изисква от Председателите на УС на РК на БЗС становища за качеството и ефективността на конкретни формати и форми на ПМОЛДМ.

Чл. 53 Председателят на ККА на БЗС може да организира и попълването на анкетни карти от ККА, може да изисква и провеждането на анкетно проучване сред участниците в ПМОЛДМ, както и проверки от членове на ККА, от «анонимни» участници-проверители, или участници - общоизвестни специалисти в съответната област, които да изготвят доклади за качеството на конкретни формати и форми на ПМОЛДМ по предварително утвърдени критерии.

Чл. 54 Всички разходи за проверките са за сметка на УС на БЗС.

Чл. 55 Резултатите от всички проверки се внасят за обсъждане в УС на БЗС, който взема решение по всеки отделен случай.
Допълнителни и заключителни разпоредби

 

§1 Акредитираните от УС на БЗС формати и форми на ПМОЛДМ се публикуват във вестника и електронната страница на БЗС.



§2 Утвърдените от УС на БЗС по предложение на ККА на БЗС изисквания и критерии за акредитиране на формати и форми по ПМОЛДМ се публикуват на електронната страница на БЗС.

§3 При възникване на нови формати и форми по ПМОЛДМ се разработват от ККА на БЗС критерии за реда на тяхното акредитиране, които залягат в настоящия правилник, правилника за дейността на ККА на БЗС и в Единната кредитна система.



§4 Настоящият Правилник за ПМОЛДМ е приет на заседание на УС на БЗС на 07.11.2015 г. и влиза в сила от датата на неговото приемане. Всички органи на БЗС са длъжни да приведат правилниците и дейността си в съответствие с настоящия правилник най-късно до края на 2016 г. Отчитането на тригодишните периоди за събиране на кредити от всеки член на БЗС в съответствие с настоящия правилник започва от следващия Отчетно-изборен конгрес на БЗС през 2017 г.


Каталог: pictures
pictures -> Доклад за дейността на омбудсмана на
pictures -> Имплантологията на 21 век
pictures -> Наредба №39 от 26 август 2010 Г. За утвърждаване на медицински стандарт по профилактика и контрол на вътреболничните инфекции
pictures -> Конкурс за 2014 година 25 000 balkan documentary center
pictures -> Наредба №1 от 9 февруари 2015 Г. За изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения
pictures -> Сесар Милан или Сийзър Милан – както предпочитате – e име, познато на мнозина от седемте сезона на риалити шоуто на National Geographic „Говорещият с кучета”
pictures -> Japanese Style Decorating with Asian Colors, Furnishings & Designs
pictures -> Как изглежда канадското ескимоско куче
pictures -> DE/vision live in sofia – gift list


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница