Правилник за съставянето, приемането и изпълнението на бюджета на у а с г I. Общи положения



Дата15.08.2018
Размер117 Kb.
#79517


ПРАВИЛНИК

ЗА СЪСТАВЯНЕТО, ПРИЕМАНЕТО И ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА БЮДЖЕТА НА

У А С Г

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1. Този правилник е изграден на основание чл. 211 от Правилника за устройството и дейността на УАСГ и чл.7 ал.6 от Закона за публичните финанси, и урежда бюджетната рамка, съставянето, приемането, изпълнението и отчитането на бюджета на УАСГ.

Чл.2. Бюджетът на бюджетната организация УАСГ е годишен финансов план, който се съставя, приема, променя, изпълнява и отчита пред Академичния съвет.

Чл.3. Бюджетът на УАСГ включва всички постъпления и плащания за дейността за съответната бюджетна година, с изключение на постъпленията и плащанията, за които се прилагат сметки за средства от Европейския съюз, и на операциите с чужди средства, за които са обособени сметки за чужди средства.

Чл.4. (1) Ректорът организира и ръководи съставянето, внасянето в Академичния съвет и изпълнението на бюджета чрез Дирекция „ФСД" и Пом.ректора. Планирането, изпълнението и отчитането на показателите се извършва на касова основа, събразено с фискалните правила в Закона за публичните финанси, Закона за държавния бюджет за съответната година, и други нормативни документи. Ректорът е Разпоредител с бюджет, освен ако с нормативен акт е определено друго. Делегирането не освобождава съответния разпоредител с бюджет от отговорност за изпълнението на делегираните правомощия.


  1. Разпоредители с бюджет от по-ниска степен (третостепенни) са тези, чиито бюджети се включват в бюджета на съответния разпоредител с бюджет от по-висока степен (второстепенния разпоредител с бюджет - УАСГ). За разпоредител с бюджет от по-ниска степен може да бъде определен и ръководителят на структурно звено на УАСГ, което не е юридическо лице. За УАСГ, третостепенните разпоредители с бюджет са Секторите „Студентски столове“,“Студентски общежития“ и ЦНИП/Център за научни-изследвания и проектиране/.

  2. Ректорът, разпоредител с бюджет упражнява контрол върху процесите по съставянето, изпълнението и отчитането на бюджетите на разпоредителите с бюджет от по-ниска степен.

  3. Бюджетът УАСГ се приема от Академичния съвет, съгласно Закона за висше образование и други нормативни документи.

Чл.5. (1) Средствата от Европейския съюз и свързаното с тях национално съфинансиране постъпват и се разходват чрез бюджета университета и на съответните му поделения.

(2) Чуждите средства се администрират и управляват от университетът, чрез сметки за чужди средства.

Чл.6. (1) Разходите по бюджетите на разпоредителите с бюджет се класифицират по показатели въз основа на икономически и функционален признак и по единния бюджетен класификатор.

(2) Разпоредбите на вътрешнонормативните актове, които предвиждат увеличаване на разходите, намаляване на приходите и/или поемане на ангажименти за разходи/плащания, след като е приет годишния бюджет не трябва да се предвижда да влизат в сила по-рано от изменението им или от влизането им в сила за следващата бюджетна година.

Чл.7. Финансите на Университета се управляват при спазване на следните принципи:

1. всеобхватност - управлението на публичните финанси се осъществява чрез бюджетни сметки, включени в консолидираната фискална програма;



  1. отчетност и отговорност - финансите се управляват по начин, който гарантира отчетността и отговорността на разпоредителите;

  2. адекватност - съответствие на фискалната политика със стратегическите и социално-икономическите цели;

  3. икономичност - придобиването с най-малки разходи на необходимите ресурси за осъществяване дейността при спазване на изискванията за качество на ресурсите;

  4. ефикасност - постигането на максимални резултати от използваните ресурси при осъществяване дейността;

  5. ефективност - степента на постигане целите при съпоставяне на действителните и очакваните резултати;

  6. прозрачност - създаване на възможност за информираност чрез осигуряване на публичен достъп до данни относно текущото изпълнение бюджета;

  7. устойчивост - поддържане на текущи нива на приходите и разходите без риск за платежоспособността на Университета или за способността за покриване на задължения в дългосрочен план;

  8. законосъобразност - спазване на приложимото законодателство, на вътрешните актове и на договорите.

Чл.8. (1) Годишният ръст на разходите не следва да надхвърля растежа на приходите.

  1. По-висок ръст на разходите спрямо този по ал. 1 се допуска само при компенсиране с допълнителни мерки, водещи до увеличаване на бюджетните приходи. Допълнителните мерки следва да водят до устойчиво нарастване на приходите и да нямат еднократен характер.

  2. Мерки, водещи до трайно намаляване на бюджетните приходи, се компенсират с мерки за трайно намаляване на разходите.

Чл.9. (1) УАСГ не може да поема дълг с изключение на:

  1. временни безлихвени заеми;

  2. дълг по международни програми и договори, ратифицирани от Народното събрание;

  3. финансов лизинг и други форми на дълг, различни от парични заеми и емисии на ценни

книжа.

(2) УАСГ не може да издава гаранции.



II. СТУКТУРА НА БЮДЖЕТА

Чл.10. Бюджетът на УАСГ, второстепенен разпоредител с бюджет е консолидиран бюджет за период 1 януари - 31 декември:

1. В бюджета на УАСГ се включват и бюджетите на третостепенните разпоредители с бюджет, както и бюджетите на международните програми.

2. Бюджетът на УАСГ включва всички структурни звена - факултети, департаменти, центрове, учебни бази и др.

Чл. 11. Бюджетът на УАСГ включва:

1. приходи от:

а) такси - при условия и по ред, установени с ПМС и решение на АС;

б) услуги и права, предоставяни от университета;

в) разпореждане с публична държавна собственост;

г) лихви и неустойки;

д) други постъпления;

е) помощи и дарения;

ж) трансфери по субсидията от първостепенния разпоредител с бюджет, съгласно Закона
за бюджета за съответната година;

з) трансфери от/ за други автономни бюджети;

и) средства от сметки на Европейския съюз.

2. разходи за делегирани от държавата дейности, както и във функционален разрез


съгласно единната бюджетна класификация, за:

а) персонал;

б) издръжка;

в) стипендии;

е) капиталови разходи;

3. Бюджетни взаимоотношения с бюджета на първостепенния разпоредител с бюджет и с


други разпоредители с бюджет;

4. Бюджетно салдо.

Чл.12. Бюджетът на УАСГ е публичен и се контролира от академичната общност с предоставяне на тримесечни отчети за изпълнението му на определените със закон и вътрешнонормативни документи компетентни органи.

Чл.13. Бюджетът на УАСГ се разработва след публикуването на стандартите за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели (средно-приравнения брой студенти и базовите нормативи за издръжка на обучението, които се публикуват в Постановлението за изпълнение на държавния бюджет за съответната година).

Чл.14. При разработването на проектите за бюджет, Дирекция „ФСД" уведомява:


  1. Третостепенните разпоредители с бюджет за натуралните и стойностни показатели, които ги касаят;

  2. Координационния съвет за наличните средства по действащи поръчки, съгласно ЗОП.

  3. Чл.15 (1) Приходите в бюджета са разпределени по факултети, под формата на ФРЗ и осигурителни вноски, средства за НИД, стипендии и капиталови разходи.

(2)Бюджетите на третостепенни разпоредители с бюджет, включват бюджетите по дейности за всяко едно от звената. Третостепенните разпоредители с бюджет определят очакваните си приходи съгласно реалния брой обучавани студенти и докторанти, и по други показатели, и в тази рамка разполагат разходите си.

(3)Бюджетите на изнесените звена/УСБ и др.бази/, които са включени в бюджета на УАСГ се определят на база на очакваните реални приходи и очаквани поръчки за предлаганите от тях услуги за бюджетната година.

(4) Разходите в бюджетите са по единната бюджетна класификация, по дейности.

(5) В Дирекция „ФСД" се обобщават и анализират, и Директор дирекция „ФСД" предоставя материал на Ректора, за внасяне на проекта за бюджет на УАСГ и/или промяната му пред Академичния съвет за гласуване.

(6) Ако при анализирането на бюджетите в процеса на изпълнението се налагат вътрешнокомпенсирани промени, Директорът на дирекция „ФСД" предава на Ректора материал за внасяне в Академичен съвет .

Чл.16 Промени по индивидуалните бюджети на третостепенните разпоредители с бюджет могат да се извършват от Директор „ФСД“ , след доклад на ръководителя, резолиран от Ръководството. Съществени промени отразяващи се на консолидирания бюджет се гласуват от Академичния съвет.

Чл.17 Когато присъщите разходи на третостепенния разпоредител или друго структурно звено с бюджет надхвърлят приходите му, Академичният съвет гласува допълнително вътрешно финансиране (покриване на възникналия дефицит).

Чл. 18 Разходите се финансират след представяне на доклади подписани от ръководителите и упълномощените по СФУК лица.

Централизираните разходи се финансират след резолюция на Ректор/Пом.ректор/, Директор дирекция „ФСД" или други упълномощени лица.

Чл.19.(1) При извършване на промени по реда на този правилник, бюджета се смята приет или за изменен от датата на гласуването му в Академичен съвет.

(2) Промените по показателите на бюджета в резултат на получени като трансфер средства от държавния бюджет и от други бюджети и сметки се извършват при получаване на писмо от първостепенния разпоредител с бюджет и след това се гласуват от Академичния съвет.

Чл.20.(1) Ректорът внася в Академичния съвет окончателния проект на бюджета на университета в срока определен в съответния за годината нормативен акт.

(2) Директорът на Дирекция „ФСД"/Пом.ректора докладва относно приоритетите и съществените разходи залегнали в бюджета, както и максималните размери на ангажименти за разходи, които могат да бъдат поети през годината и максималните размери на новите задължения за разходи, които могат да бъдат натрупани през годината.

Чл.21. След приемането на бюджета, Дирекция „ФСД" го предоставя на Министерството на образованието в изискуемия от тях формат.

Чл.22. Националното съфинансиране по програми и механизми на Европейския съюз и по други международни програми и договори може да се осигури:

1. от бюджета на бюджетната организация - бенефициент, УАСГ, когато това залегне в бюджета за съответната година;

2. чрез трансфер от централния бюджет или от друг бюджет.

Чл. 23. При възникване на необходимост, бенефициентът (УАСГ), отговорен за финансовото управление на средствата от Европейския съюз, е длъжен да предприеме необходимите действия за събирането на недължимо платените и надплатените суми, както и на неправомерно получените или неправомерно усвоените средства по проекти, включително свързаното с тях национално съфинансиране, както и на глобите и другите парични санкции, предвидени в националното законодателство и в правото на Европейския съюз или в клаузите по други програми и договори.

Чл. 24. (1) Директорът на Дирекция „ФСД" организира съставянето на средносрочната бюджетна прогноза, ако такава се изисква от първостепенния разпоредител с бюджет.



  1. Средносрочната бюджетна прогноза по ал. 1 се съставя за срок три години и съгласно указанията дадени от първостепенния разпоредител с бюджет при спазване на разходните тавани и/или размерите на бюджетните взаимоотношения, одобрени от Министерския съвет с последната средносрочна бюджетна прогноза, на бюджетната процедура и на указанията на министъра на финансите.

  2. Средносрочната бюджетна прогноза съдържа информация за последната отчетна година, за текущата година и прогнозата за основни бюджетни показатели за следващите три години.

(4) Директорът на Дирекция „ФСД" разработва проекта за бюджет и средносрочната бюджетна прогноза за УАСГ при взаимодействие с Пом.ректора на основание на:

1.Прогноза на Министерството на финансите за развитието на националната икономика;

2.Други оценки и прогнози

Чл. 25. (1) В случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а разходите се извършват в размери не по-големи от размера на разходите за същия период на предходната година, като се отчитат влезли в сила нормативни актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства.

(2) Разпоредбата на ал. 1 не може да се прилага повече от три месеца.

(3) В случаите, когато държавният бюджет не е приет в срока по ал. 2, Народното


събрание по предложение на Министерския съвет определя с решение допълнителен срок за
събиране на приходи и за извършване на разходи.

Чл. 26. УАСГ публикува утвърдения си бюджет на своята интернет страница при спазване изискванията на Закона за защита на класифицираната информация.



III. ИЗПЪЛНЕНИЕ НА БЮДЖЕТА

Чл. 27. (1) УАСГ като второстепенен разпоредител с бюджет организира и ръководи изпълнението на бюджета си.

(2) Академичният съвет, с гласуването на консолидирания бюджет, гласува и бюджетите
на третостепенните разпоредители с бюджет в обобщени показатели.

Чл. 28. (1) УАСГ като второстепенен разпоредител с бюджет и разпоредителите с бюджет от по-ниска степен не могат да извършват разходи и да поемат задължения за разходи за текущата година, надхвърлящи общия размер на утвърдените разходи и задължения за разходи по бюджета им.

(2) Наложените санкции и неустойки, както и неправомерно усвоеното безвъзмездно финансиране са за сметка на утвърдения бюджет на разпоредителя с бюджет, доколкото с нормативен акт не е определено друго.

Чл. 29. Директорът на Дирекция „ФСД" може да ограничи или преустанови трансфери на лимити за плащания при нарушение на бюджетната дисциплина.

Чл. 30. (1) Академичният съвет може да оправомощи Директора на дирекция „ФСД" да извършва компенсирани промени:

(2) След извършване на промени по реда на ал. 1, Пом.Ректорът представя в Академичния съвет актуализирано разпределение на променените бюджети.

Чл. 31. (1) За включените в системата за електронни бюджетни разплащания бюджети, сметки за средства от Европейския съюз и сметки за чужди средства се определят лимити за плащания.


  1. Лимитите за плащания се определят с цел да се осигури извършването на разходите и на останалите плащания в рамките на показателите и/или средствата по съответния бюджет, сметка за средства от Европейския съюз и сметка за чужди средства съгласно приложимите за тях изисквания и с оглед спазването на разчетите за агрегираните показатели.

  2. Лимити за плащания се заявяват и определят за осигуряване на финансиране.

(4) При залагането и актуализирането на лимитите за плащания Министерството на
финансите текущо може да предприема мерки за коригиране на месечните лимити за плащания
или за отлагане залагането на лимити в частта на утвърдените средства за нелихвените разходи и трансфери при влошаване на текущите оценки спрямо годишните разчети.

Чл. 32. (1) УАСГ представя в Министерството на образованието ежемесечно и на тримесечие отчети за изпълнението на бюджета, включително за сметките за средства от Европейския съюз, както и друга допълнителна информация.



  1. УАСГ при необходимост представя в Министерството на образованието и тримесечна информация за разходите по бюджетни програми.

  2. Годишните отчети по ал. 1 и годишната информация по ал. 2 се публикуват на интернет страницата на университета при спазване изискванията на Закона за защита на класифицираната информация.

(4) Министърът на финансите дава указания за формата, съдържанието и сроковете за
съставянето и представянето на отчетите по този член.

Чл. 33. (1) Дирекция „ФСД“ изготвя консолидираните месечни, тримесечни и годишния отчети за изпълнението на бюджета по показателите, по които е приет.

(3) Директорът на дирекция „ФСД" представя материалите с месечните, тримесечните и
годишния отчети на Ректора.

(4) Ректорът внася за разглеждане от Академичния съвет консолидирания отчет на УАСГ за изпълнението на бюджета по показателите, по които е


приет, придружен с обяснителнителните записки на Директора на Дирекция „ФСД".

(5) Академичният съвет приема отчета и доклада по ал. 3.

Чл. 34. (1) За сметките за средства от Европейския съюз се съставят, утвърждават и актуализират разчети.

(2) Разчетите за сметките за средства от Европейския съюз, се утвърждават и


актуализират от съответния разпоредител с бюджет. Второстепенният разпоредител с бюджет
може да делегира и на съответния третостепенен разпоредител с бюджет към него правомощията си по утвърждаването на разчетите на сметките за средства на Европейския съюз.

(3) Разчетите по ал. 1 - 2 са с индикативен характер и съдържат и информация за


основните показатели.

Чл. 35 . Сметките за чужди средства не се включват в бюджета на УАСГ.

Чл. 3 6. За сметките за чужди средства не се съставят и утвърждават бюджети и разчети.

Чл. 37. Чрез сметките за чужди средства не може да се извършват и отчитат други дейности освен администрирането на чужди средства.

Чл. 38. Постъпления и плащания, които не представляват чужди средства, подлежат на отразяване като приходи, разходи, трансфери или финансиране само по съответните бюджети или сметки за средства от Европейския съюз в съответствие с единната бюджетна класификация и указанията на министъра на финансите, независимо от това дали за извършването на тези операции са прилагани сметки за чужди средства.

Чл. 39. (1) Изплащането на задълженията на сметки за чужди средства може да се извърши и от съответния бюджет след трансфер на съответната сума от сметката за чужди средства.

(2) За целите на оптимизиране касовото управление на средствата и плащанията по консолидираната фискална програма министърът на финансите може да определи изплащането на задълженията на сметки за чужди средства да се извърши чрез съответните бюджети по реда на ал. 1.

Чл. 40. (1) Обслужването на банковите сметки и плащанията на УАСГ се осъществява от Българската народна банка и от други банки по ред и начин, определени със съвместни указания на министъра на финансите и на управителя на Българската народна банка.

(2) На разпоредителите с бюджет по ал. 1 , които са включени в системата за електронни бюджетни разплащания като отделни първостепенни системи, за целите на обслужване на тези плащания и/или централизация на средства от транзитни и други сметки се откриват и обслужват сметки в Българската народна банка.

(3 ) Сметките и плащанията по ал. 1 и 2 не могат да се прехвърлят за обслужване в други банки без разрешение на министъра на финансите.

(4) Сметките и плащанията по ал. 2 на бюджетните организации, които не са първостепенни разпоредители с бюджет, не могат да се прехвърлят за обслужване в други банки, освен ако за оптимизиране дейностите на Българската народна банка по обслужване на бюджетните организации министърът на финансите и управителят на Българската народна банка определят обслужването им да не се извършва от Българската народна банка.

Чл. 41. (1) Дължимите от УАСГ осигурителни вноски за социалноосигурителните фондове, включително вноските за сметка на осигурените лица и данъците по ЗОДФЛ се начисляват, отчитат, удържат и разплащат чрез схема за централизирано разплащане на осигурителни вноски.



  1. Включването на бюджетните организации в схемата за централизирано разплащане на осигурителни вноски се извършва съгласно указания на министъра на финансите.

  2. Вноските за сметка на бюджета на съответната бюджетна организация и на сметките за средства от Европейския съюз, включени по реда на ал. 2 в схемата на централизирано разплащане, се начисляват, удържат и отчитат като разходи за персонал и трансфери за поети осигурителни вноски.

  3. Начислените по реда на ал. 3 по сметките за средства от Европейския съюз суми за осигурителни вноски за сметка на осигурителя и на осигуреното лице се отразяват и като корективен трансфер за поети осигурителни вноски и задължение към бюджетите на съответните разпоредители с бюджет.

(5) В отчетите за касовото изпълнение на бюджета и на сметките за средства от
Европейския съюз на бюджетните организации по ал. 3 , разходите за осигурителни вноски за
сметка на осигурителя и на осигурените лица се посочват в размер, съответстващ на начислените суми за заплати и други възнаграждения за персонал, но не повече от утвърдения размер за съответния вид разходи.

IV. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ


§ 1. Правилникът е приет от Академичния съвет на УАСГ с Протокол :

§ 2. Внасянето на изменения в този правилник става по реда на неговото приемане.



Page of


Каталог: filebank
filebank -> Тема на дипломната работа
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> 1 3 в е к а б ъ л г а р и я“ Утвърдил
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Зимна сесия – уч. 2015– 2016 г. Начало на изпитите 00 ч. Теоретична механика ІІ ч. Динамика
filebank -> Упражнение №1
filebank -> О т ч е т на проф. Д-р инж. Борислав маринов – декан на геодезическия факултет при уасг пред общото събрание на факултета
filebank -> Техническа механика
filebank -> Дати за поправителната сесия септември 2013 г катедра “Техническа механика”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница