Правилник за трудовите правоотношения в българската социалистическа партия



Дата15.08.2018
Размер88.5 Kb.
#78985


ПРАВИЛНИК

ЗА ТРУДОВИТЕ ПРАВООТНОШЕНИЯ

В БЪЛГАРСКАТА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ

(приет на основание чл. 47., ал.4 от Устава на БСП)
І. ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ ЗА УРЕЖДАНЕ НА ТРУДОВИТЕ ПРАВООТНОШЕНИЯ
Чл.1. Този Правилник е приет в съответствие с чл.47, ал.4 от Устава на Българската социалистическа партия. Той урежда реда и организацията за изпълнени на онези уставни норми и изисквания, които касаят трудовите правоотношения в Българската социалистическа партия.

Чл.2. (1) Възникването, осъществяването, изменението и прекратяването на трудовите правоотношения в БСП се извършва по реда и условията, установени с Кодекса на труда и другите нормативни актове на трудовото законодателство и в съответствие с Устава на БСП, настоящия Правилник и решенията на партийните органи.

(2) Решенията на партийните органи, отнасящи се до трудовите правоотношения, не могат да бъдат в противоречие с действащото трудово законодателство и да създават за страните по трудовото правоотношение по-неблагоприятни условия от уредените с повелителни разпоредби в закона и подзаконовите нормативни актове.

Чл.3. (1) В областта на трудовите правоотношения функциите на работодател в БСП, като единно юридическо лице, се изпълняват от председателя на БСП.

(2) В съответствие с чл.1, ал.3 от Устава на БСП Председателят на БСП може да упълномощава председателите на местните партийни органи да изпълняват част от тези функции по отношение на щатните сътрудници на съответния орган.

Чл.4. (1) Трудови правоотношения в БСП са отношенията по повод осъществяването на трудовите права и задължения между:

1. Щатните политически и технически сътрудници (включително ръководителите на структурни звена) в апарата на НС и ОПКК на БСП - като служители, от една страна, и Председателя на БСП - като работодател, от друга страна.

2. Щатните политически и технически сътрудници на местните партийни органи - като служители, от една страна, и Председателя на съответния орган - когато е упълномощен като работодател съгласно ал.2 от предходния член, от друга страна.

(2) Трудово правоотношение с лице, заемащо изборна длъжност в БСП, възниква, когато има решение на съответния партиен орган тази длъжност да бъде щатна или когато това лице изпълнява на щат и друга, неизборна длъжност в апарата на партийния орган.

Чл.5. (1) Възникването на трудовите правоотношения в БСП се оформя чрез сключването в писмена форма на индивидуален трудов договор между служителя и работодателя.

(2) За уреждане на трудовите правоотношения в БСП може да се прилагат всички видове индивидуални трудови договори, предвидени в Кодекса на труда.

Чл.6. (1) Измененията в условията на трудовото правоотношение се извършват чрез подписване на допълнително споразумение към сключения между служителя и работодателя трудов договор.

(2) Всяка от страните по трудовия договор може да предлага изменения в условията на договора, но задължително изискване за тяхното извършване е двустранното съгласие за това.

Чл.7. (1) Прекратяването на трудовите правоотношения (трудовите договори) в БСП се оформя чрез издаване от работодателя и връчване на служителя на писмена заповед, в която са посочени:

1. Основанията за прекратяване на договора по Кодекса на труда.

2. Датата, от която договорът се счита за прекратен.

3. Правата и задълженията, произтичащи от прекратяването за двете страни по договора.

(2) Писмена заповед за прекратяване на трудовото правоотношение се издава независимо от вида на сключения договор и основанията за прекратяването му.

Чл.8. (1) Трудовият договор с Председателя на БСП, когато изпълнява политическите си функции на щат, се сключва от определен с Решение на ИБ на НС на БСП заместник-председател, секретар или член на Изпълнителното бюро на НС на БСП.

(2) Трудовите договори с лицата, заемащи щатни изборни длъжности в НС на БСП, се сключват от Председателя на БСП въз основа на резултатите от произведените избори за тези длъжности и на решението на НС на БСП те да се изпълняват като щатни.

(3) Трудовите договори с Председателя и заместник-председателите на ОПКК на БСП се сключват от Председателя на БСП въз основа на Решението на ОПКК тези длъжности да се изпълняват като щатни.

(4) Трудовите договори с щатните председатели на местните партийни органи се сключват въз основа на резултатите от произведените избори за председатели и решенията на съответните органи техните председатели да изпълняват функциите си на щат, както следва:

- с председателите на областните съвети на БСП, на Софийския ГС на БСП и на общинските съвети на БСП, когато са и председатели на областни съвети - от Председателя на БСП;

- с председателите на общинските съвети на БСП, на ГС на БСП в Пловдив и Варна и на районните съвети на БСП в София - от председателите на съответните областни съвети, респективно - на Софийския ГС на БСП (независимо дали работят на щат, или на обществени начала) в съответствие с предоставените им пълномощия по чл.3, ал.2 от настоящия Правилник;

- с председателите на районните съвети на БСП в Пловдив и Варна - от председателите на ГС на БСП в тези градове (независимо дали изпълняват функциите си на щат, или на обществени начала), в съответствие с пълномощията им по чл.3, ал.2 от Правилника.

(5) Трудовите договори с лицата, заемащи други щатни изборни длъжности в местните партийни органи, се сключват от председателя на съответния местен орган (независимо дали изпълнява функциите си на щат, или на обществени начала) в съответствие с делегираните му пълномощия от Председателя на БСП.

(6) В решенията на партийните органи определени изборни длъжности да се изпълняват като щатни и в трудовите договори с кадрите, заемащи тези длъжности, задължително се посочва кой осигурява необходимите средства и носи отговорност за изплащане на работните заплати, осигурителните вноски и други регламентирани разходи на "работодателя" за тези кадри.

Чл.9. (1) Трудовите договори с ръководителите на структурните звена в НС на БСП, когато тези длъжности не са изборни и не се изпълняват на обществени начала, се сключват въз основа на решение на НС (ИБ на НС) на БСП за утвърждаване на щата и структурата на администрацията на Националния съвет.

(2) Изпълнителното бюро на НС на БСП може да вземе решение трудовите договори и за други неизборни щатни длъжности в апарата на НС на БСП да се сключват от Председателя на БСП след утвърждаване на съответните кандидатури от Изпълнителното бюро на НС на БСП.

(3) Трудовите договори с останалите щатни сътрудници в администрацията на НС на БСП се сключват от Председателя на БСП по предложение на преките ръководители на отделните структурни звена в съответствие с утвърдения им щат. Предложението се съгласува с наблюдаващия заместник-председател, секретар или член на ИБ на НС на БСП.

(4) Трудовите договори с щатните сътрудници на ОПКК на БСП, които не са на изборна длъжност, се сключват от Председателя на БСП по предложение на председателя на ОПКК в съответствие с утвърдения щат.

(5) Трудовите договори с щатните сътрудници в местните партийни органи, които не са на изборна длъжност, се сключват от председателите на ОбС (РС, ГС, ОблС) на БСП съгласно предоставените им от Председателя на БСП пълномощия и съобразно с щата на решенията на съответния партиен орган.

Чл.10. (1) В съответствие с чл.47, ал.3 и 5 от Устава на БСП при привличането и утвърждаването на щатните политически и технически сътрудници в системата на БСП задължително следва да се отчита становището на основните партийни организации, в които членуват съответните кандидати.

(2) По решение на ИБ на партийния орган за щатни технически сътрудници в някои структурни звена, по изключение, могат да се привличат безпартийни професионалисти - симпатизанти на БСП, като задължително се отчита мнението за тях на териториалните основни партийни организации по местоживеене на кандидатите.

(3) За сключване на трудовия договор кандидатите за щатна работа в БСП представят.

1. Молба.

2. Автобиография.

3. Трудова книжка и други документи за придобит трудов и/или осигурителен стаж (ако не постъпват за пръв път на работа).

4. Документ за завършено образование, а когато е необходимо за дадената длъжност - и за придобита специалност, правоспособност, квалификация, научна степен или научно звание.

5. Документ за самоличност.

6. Свидетелство за съдимост и/или медицинско свидетелство, когато това се изисква за съответната длъжност.

7. Решение на ОПО.

(4) При сключване на трудов договор с лице, заемащо изборна щатна длъжност, към предложението се прилага и копие (извлечение) от протокола за произведения избор за тази длъжност.

(5) При сключване на трудовите договори с щатните сътрудници в системата на БСП ръководителите на обособените структурни звена - като представители на работодателите - задължително запознават постъпващите служители с утвърдените от ИБ на партийния орган функционални характеристики на съответните звена.

Чл.11. (1) Новопостъпващите щатни служители в администрацията на БСП започват изпълнението на своите функции след регистриране на сключените с тях трудови договори в съответните териториални поделения на Националната агенция за приходите.

(2) Всеки щатен сътрудник в системата на БСП изпълнява определените му функции и задачи съгласно длъжностната характеристика на заеманата от него длъжност и сключения индивидуален трудов договор.

(3) Длъжностните характеристики се изготвят от ръководителите на структурните звена, утвърждават се от председателя на съответния партиен орган и се връчват на служителите при постъпването им на работа.

Чл.12. (1) Щатните сътрудници в апарата на НС на БСП и местните партийни органи работят на петдневна работна седмица и 8-часов работен ден, при ненормирано работно време.

(2) В съответствие с Кодекса на труда и действащите нормативни актове за някои длъжности в администрацията на БСП може да се установи непълно работно време.

(3) Изпълнението на трудовите задължения от политическите и техническите сътрудници в системата на БСП при ненормирано работно време се компенсира с допълнителен платен годишен отпуск в размер от 6 до 10 работни дни, по преценка на прекия ръководител.

(4) Взаимно задължение и законово изискване за работодателя и щатните сътрудници в администрацията на БСП (включително ръководните кадри) е полагащият се платен годишен отпуск на служителите да се ползва до края на календарната година, за която се отнася, а само по изключение - до изтичане на две години от края на календарната година за която се отнася. За целта в началото на всяка година ръководителите на структурни звена в НС на БСП и председателите на местните партийни органи утвърждават графици за отпуските на служителите.

(5) На щатните служители, ползващи отпуск по чл.157, ал.1, точки 1, 2 и 3 от Кодекса на труда, се изплаща възнаграждение в размера по чл.177 от КТ.

(6) Щатните сътруднички в системата на БСП, които имат 2 деца до 18-годишна възраст, ползват допълнително 2 (два), а при 3 и повече деца - 4 (четири) работни дни платен отпуск.

(7) Всеки щатен служител в апарата на НС на БСП и местните партийни органи, които кандидатстват за постъпване във висше училище или за докторантура, както и ако повишава образованието си или е зачислен на докторантура, има право на максималните размери на платения и/или неплатения отпуск за обучение, предвидени в Кодекса на труда за учащи се "без откъсване от производството със съгласието на работодателя".

Чл.13.(1) Сключването на трудовия договор (постъпването на работа), измененията в него по отношение на заеманата длъжност и трудовото възнаграждение, както и прекратяването на договора се регистрират в личната трудова книжка на служителя по установения в нормативните документи ред.

(2) При заявено желание от служителите трудовите им книжки може да се съхраняват в НС на БСП, респективно в местните партийни органи, заедно с останалите документи, формиращи личните им трудови дела.

Чл.14(1) Техническата подготовка и документалното оформяне на трудовите правоотношения с щатните сътрудници на НС на БСП, изготвянето, воденето и съхраняването на техните лични трудови дела и трудовите им книжки се извършва от определено длъжностно лице в апарата на НС на БСП.

(2) В местните партийни органи тази дейност се осъществява от лице, определено от председателя на съответния орган.

Чл.15. При прекратяване на трудовите договори с щатни сътрудници в системата на БСП, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, на същите се изплаща парично обезщетение, размерът на което е определен с Кодекса на труда.

Чл.16. Трудовият стаж на щатните служители в системата на БСП, придобит в органи, институти и други структурни звена на Българската комунистическа партия до 1990 г. (ЦК, ОК, ОбК, ОблК, ГК и РК на БКП; ЦКРК, ОКРК, ОбКРК, ГКРК и РКРК на БКП; АОНСУ, Институт по история на БКП, НМ "Георги Димитров" и др.), а след 1990 година - във ВС, НС, ОПКК и местните ръководни и контролни органи на Българската социалистическа партия, се счита за трудов стаж, придобит при един и същ работодател по смисъла на чл.222, ал.3 от Кодекса на труда.

ІІ. ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА
Чл. 17. (1) Вътрешните правила за работната заплата уреждат организацията на работната заплата на работещите по трудово правоотношение в БСП в съответствие с Кодекса на труда, Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, както и всички нормативни актове, уреждащи въпроси, свързани с работната заплата и нейната организация.

(2) Правилата се допълват, изменят и утвърждават на съвместно заседание на НС на БСП и Общопартийната контролна комисия на БСП в съответствие с приетата нормативна уредба.


Чл. 18. С настоящите правила се определят:

1. Условията, редът и начините за формиране на средствата за работна заплата;

2. Разпределение и изменение на средствата за работна заплата;

3. Редът и начинът за изменение на основните и допълнителните трудови възнаграждения.

4. Минималните стойности или диапазони на основните месечни заплати по длъжностни нива;
Чл. 19. Основната цел на тези правила е чрез законосъобразна и справедлива организация на работната заплата да се мотивират служителите в БСП за ефективно изпълнение на служебните им задължения.
Чл. 20. БСП като юридическо лице с нестопанска цел на бюджетна издръжка прилага нормативната база за работна заплата в бюджетните организации и дейности.
Чл. 21. В БСП се прилагат длъжностите, предвидени в Единния класификатор на професиите и длъжностите в Република България.
Чл. 22. Организацията на работната заплата в БСП се изгражда на основата на Единна щатна таблица (EЩТ), която се утвърждава от НС на БСП и се актуализира при необходимост и в зависимост от финансовото състояние на партията.
Чл. 23. Годишният размер на средствата за работна заплата в Националния съвет и в общинските съвети на БСП се формира с натрупване от началото на годината и е в зависимост от приходите и утвърдените бюджети.
Чл. 24. Средствата за работна заплата се използват за определяне и изплащане на:

1. Основни месечни заплати по трудов договор;

2. Допълнителни и други трудови възнаграждения;

3. Допълнителни възнаграждения за по-висока квалификация;

4. Допълнителни възнаграждения за постигнати резултати от труда - текущо, за година или за друг период;
Чл. 25. (1) Определянето на разчетите за средствата за работна заплата на структурните звена в Националния съвет и в общинските съвети се извършва въз основа на:

1. Утвърдена численост и структура на персонала;

2. Размера на основните месечни заплати по длъжности;

3. Размерите на допълнителни възнаграждения с постоянен характер – за придобит трудов стаж и професионален опит и др.;

4. Постигнатите резултати за подобряване дейността на партията.

(2) В рамките на средствата по ал.1 Председателят на БСП може да определя и да прави промени в разчетите за средствата за работна заплата на отделните структурни звена в НС и в ОбС на БСП.

(3) Упълномощените длъжностни лица в БСП изготвят поименно щатно разписание на длъжностите и работните заплати.
Чл. 26. Конкретните размери на основните месечни работни заплати на щатните сътрудници, допълнителните трудови възнаграждения и обезщетения по Кодекса на труда в БСП се определят в индивидуалните трудови договори и в съответствие с Правилника за трудовите правоотношения в БСП, както следва:

(1) За НС на БСП - след оценка за работата и по предложение на ръководителя на структурното звено, а за ръководителя - по предложения на наблюдаващия заместник-председател (или член на Изпълнително бюро) на НС на БСП.

(2) За местните органи на БСП - по предложение на председателя или на наблюдаващия член на Изпълнителното бюро на партийния орган.

(3) За ОПКК на БСП - след оценка и по предложение на председателя на ОПКК.


Чл. 27. Размерът на основната месечна работна заплата на ръководителите, когато изпълняват функциите си на щат, се определят:

(1) За председателя, зам.-председателите и секретарите на БСП - с решение на Националния съвет или на Изпълнителното бюро на НС.

(2) За председателя на ОПКК на БСП - с решение на Бюрото на ОПКК.

(3) За председатели на местни партийни съвети - с решение на съответния орган или на неговото изпълнително бюро.


Чл. 28. Индивидуалният размер на основната месечна работна заплата на работещите по трудово правоотношение в БСП при пълно работно време не може да бъде по-нисък от нормативно определения минимален осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии за политическите партии.
Чл. 29. (1) Измененията на основните месечни работни заплати на служителите се извършват при:

1. Промяна с нормативен акт;

2. Преназначаване на друга длъжност;

3. В други случаи, при спазване разпоредбите на чл. 118 и чл. 119 от Кодекса на труда.

(2) Председателят на БСП и председателите на общинските съвети на БСП имат право да определят персонална (индивидуална) основна месечна работна заплата на служителите по своя преценка, в зависимост от обема, сложността и отговорността на извършваната работа.

(3) Предложения за увеличаване на индивидуалните основни месечни работни заплати в Националния съвет се правят от ръководителите на структурните звена и се утвърждават от председателя на БСП, а в общинските съвети - след решение и на изпълнителното бюро.


Чл. 30. Служителите в Българската социалистическа партия, работещи по трудово правоотношение, могат да получават допълнителни възнаграждения, както следва:

1. Допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит в размер на 0.6 % от индивидуалната основна месечна заплата за всяка година прослужено време (стаж). Това право възниква след първата година придобит трудов стаж и професионален опит.

2. В зависимост от финансовите възможности на БСП с решение на НС на БСП този размер може да се увеличи:

а) За служители, които към момента на влизане в сила на Наредбата се намират в трудово правоотношение с НС или общинските съвети на БСП, както и в случаите на промяна на работодателя по чл. 123 и 123а от Кодекса на труда, размерът на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит, определен по реда на наредбата, не може да бъде по-малък от размера на допълнителното трудово възнаграждение за продължителна работа, определено в процент и получавано в размер по реда на отменената Наредба за допълнителните и други трудови възнаграждения, приета с Постановление № 133 на Министерския съвет от 1993 г. За придобит трудов стаж и професионален опит се зачита всяка година прослужено време.

б) Документи за доказване на придобит трудов стаж и професионален опит са: трудовата книжка, професионална характеристика, длъжностна характеристика и други документи при необходимост.

3. Други допълнителни възнаграждения за образователна степен „ доктор” или за научна степен „ доктор на науките”, свързани с изпълняваната дейност на служителя.

4. На служителите по трудово правоотношение, които имат защитена научна степен, която е свързана с изпълняваната работа се заплаща допълнително месечно възнаграждение в размер определен с решение на НС на БСП.

5. Други допълнителни възнаграждения по реда, условията, в рамките уредени в действащите нормативни актове.


Чл. 31. Брутните месечни работни заплати на служителите, работещи по трудово правоотношение в БСП, включват:

1. Основната работна заплата;

2. Допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит;

3. Възнаграждението над основната работна заплата, определено според прилаганите системи за заплащане на труда;

4. Допълнителните трудови възнаграждения, определени по реда на наредбата, както и възнаграждението, изплатено по реда на чл. 259 от Кодекса на труда (за вътрешно заместване);

5. Възнаграждението за платен годишен отпуск;

6. Възнаграждения за по-висока научна степен, свързана с изпълняваната дейност;

7. Други допълнителни възнаграждения съгласно КТ и/или регламентирани в нормативни актове и/или в тези правила.


Чл. 32. (1) Среднодневният размер на основната месечна заплата се изчислява, като индивидуалната основна месечна работна заплата на лицето се раздели на броя на работните дни през съответния месец.

(2) Часовият размер на основната месечна заплата се изчислява, като среднодневната основна месечна заплата за съответния месец се раздели на законоустановената продължителност на дневното работно време в часове.


Чл. 33. (1) Среднодневното месечно брутно трудово възнаграждение по чл. 177 от Кодекса на труда се установява, като полученото брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който служителят е отработил най-малко 10 дни, се раздели на броя на отработените дни през този месец.

(2) В брутното трудово възнаграждение извън случаите по чл. 177 и 228 от Кодекса на труда се включват основното трудово възнаграждение и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, определени с индивидуалния трудов договор, доколкото друго не е предвидено в Кодекса на труда.

(3) Когато към или след началната дата на платения отпуск на служителя е увеличена основната му месечна работна заплата за минал период, включващ и месеца, който е база за изчисляване на възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от КТ, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.
Чл. 34. (1) За изчисляване на полагащите се брутни работни месечни заплати възнаграждения на служителите в БСП отговарят длъжностните лица с функции по изпълнение на организацията на работната заплата, завеждащ личен състав и главен счетоводител в Националния съвет и в общинските съвети на БСП.

(2) За изплащането на работните заплати длъжностното лице изготвя разплащателни ведомости в съответствие с нормативната уредба и носи материална отговорност за верността на ведомостите. Разплащателните ведомости се съхраняват 50 години в архива на Националния, общинските и градските съвети на БСП.

(3) Главният счетоводител проверява изготвените ведомости за съответствие с нормативните документи за текущия месец, след което ги подписва.
Чл. 35. Месечните трудови възнаграждения в БСП може да се изплащат авансово или окончателно при спазване изискванията за своевременно внасяне на задължителните осигурителни вноски съгласно Кодекса за социалното осигуряване и Закона за здравното осигуряване за трета категория труд и дължимия данък съгласно Закона за данък върху доходите на физическите лица.
Чл. 36. (1) В зависимост от постигнатите годишни резултати служителите в НС и в общинските съвети на БСП могат да бъдат стимулирани с допълнителни възнаграждения или еднократни парични награди, средствата за които представляват икономия от утвърдените и изразходвани средства за Фонд "Работна заплата".

(2) Председателят на БСП и председателите на общинските съвети на БСП или упълномощени от тях лица определят размера по чл. 44, ал.1, съгласувано с ръководителите на структурните звена.


Чл. 37. (1) При временни финансови затруднения и/или недостиг на финансови средства минималният размер на основната месечна работна заплата на работещите по трудово правоотношение в БСП при пълно работно време не може да бъде по-нисък от минималната работната заплата за страната.

(2) Разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение остава изискуема и се изплаща допълнително.

(3) При обективна невъзможност за изплащане на договорените месечни заплати за повече от три календарни месеца въпросът се разглежда от НС на БСП (респективно от съответния местен партиен орган), който взема съответното решение, включително и за съкращаване на щата при спазване изискванията на действащото законодателство.
Чл. 38. За допуснати нарушения на определените изисквания в настоящите правила виновните длъжностни лица носят наказателна отговорност.
Чл. 39. Настоящите правила за организация на работната заплата са разработени на основание КТ и чл. 22 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, приета с ПМС №4/17.01.2007 г.
Чл. 40. За неуредените в този Правилник въпроси по трудовите правоотношения в БСП се прилагат разпоредбите на действащото законодателство и подзаконовите нормативни актове.

(Приет с решение на НС на БСП



от 25 март 2018 г.)




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница