Правни аспекти на идентифицирането и въздействието на риска при управлението на радиоактивните отпадъци



страница1/3
Дата14.01.2019
Размер459.07 Kb.
#109716
  1   2   3

- -

ПРАВНИ АСПЕКТИ НА ИДЕНТИФИЦИРАНЕТО И ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА РИСКА ПРИ УПРАВЛЕНИЕТО НА РАДИОАКТИВНИТЕ ОТПАДЪЦИ



УВОД
“Признавайки, че безопасното управление на отработеното ядрено гориво и на радиоактивните отпадъци е сложен и комплексен проблем и че международното сътрудничество може значително да го подобри, а в бъдеще и да даде окончателно решение, Страната и занапред активно ще участва в международните усилия за подобряване на управлението на радиоактивните отпадъци и на отработеното ядрено гориво.”(Стратегия за управление на ОЯГ и на РАО до 2030г., приета с протоколно решение на Министерски съвет №1/05.01.2011г. стр.20)

Категорично заявената институционална подкрепа за ядрената енергетика, като беземисионен ресурс за електропроизводството в енергийната стратегия на Република България до 2030година, не изключва, а напротив -признава и отчита неопределеността, като елемент на средата, която неопределеност е източник на опасности, включително и на такива, чиято реализация става възможна в резултат на вземане на рисково решение.



Управлението на радиоактивните отпадъци може да бъде представено, като система от субекти ангажирани с дейностите по обработка, преработка, кондициониране, съхраняване и погребване на радиоактивните отпадъци, инфраструктурните съоръжения, и регулаторните механизми -нормативни и финансови.

От изключителна значение за успешно прилагане на модел за изследване и въздействие на риска при управлението на радиоактивните отпадъци е да се маркират основните проблеми, които търсят своето решение.

А това от своя страна може да се постигне ако националната система за управление на радиоактивните отпадъци елементите, взаимната зависимост на различните етапи при управлението на радиоактивните отпадъци, отношенията между участниците в процеса на управление, въздействието на системата върху околната среда, бъдат подложени на детайлен анализ и прилагайки серия от логически стъпки се изследват по систематичен начин възможните рискове, техните причини и последствия.

Характеризирането на опасностите, дава възможност да се разкрият абстрактните възможности при управлението на радиоактивните отпадъци да се случи нещо лошо, вредно, дори фатално.

Настъпването на нежелано събитие е продиктувано от причини, които трябва да бъдат своевременно разкрити и обяснени, за да не се допуска реализиране на вредни последици при евентуално настъпване на нежелано събитие.

Идентифицирането и въздействието на риска при управлението на радиоактивните отпадъци изисква подробен анализ на законодателната основа, регламентираща функционирането на всеки един от елементите в системата за управление на РАО и характеризиране на възможните проблеми при практическото реализиране на нормативните разпоредби.

Липсата на точно дефинирани определения или непълнота на използваните формулировки в правната материя уреждаща управлението на РАО, може да доведе до спекулация с понятийния апарат и текстове от законовите и подзаконовите нормативни актове, което от своя страна дава възможност за оспорване на издавани административни актове, допълнителни непредвидени разходи, забавяне или спиране на процесите по реализация на проекти с управлението на отделни категории РАО, допълнително въздействие върху околната среда с натрупване на големи количества радиоактивни отпадъци, неспазване на приети от Р.България международни задължения, дискредитиране на отношения с международни организации и др..

I. ПОНЯТИЕН АПАРАТ
I.1. Понятията риск, заплаха и опасност, като част от теорията за сигурността

С приемането на страната ни за пълноправен член на Европейския съюз на 1 януари 2007 година се повишиха и отговорностите за поддържане на възможно най-високите стандарти за ядрена безопасност, ядрена сигурност, неразпространение на ядрения материал и опазване на околната среда.



В чл.2, буква „б” от Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия (Договорът за Евратом) се предвижда установяването на единни стандарти за сигурност с цел опазване здравето на работниците и на населението.

Разбирането за сигурност при управлението на РАО може да се определи, като постигане на защита на ценности (опазване здравето на работниците и на населението), отчитайки неопределеността, като елемент на средата, която неопределеност е източник на опасности, включително и на такива, чиято реализация става възможна в резултат на вземане на рисково решение.



Опасността, като абстрактна възможност да се превърне в реална възможност за загуба на контрол, не следва да се пренебрегва.

Изследването на неопределеността, като елемент на средата, свързана с РАО и качеството й на източник на опасности, би повишило ефективността на управлението на тези дейности, защото между абстрактната и реалната възможност да се случи нежеланото събитие, съществува процесът на вземане на решение.

Рискът е измерима опасност и е неотделим от управлението и постигането на конкретна цел. В този смисъл анализът и контролът на риска би следвало да са част от управлението на РАО, след като този преоритет е заложен в основните принципи при управлението на РАО, които трябва да се спазват на територията на Европейския съюз.
I.2. Определение за Радиоактивен отпадък, основни характеристики и класификация

По смисъла на Закона за безопасното използване на ядрената енергия (обн.ДВ, бр.63 от 28.06.2002г.), Допълнителни разпоредби §1.34:



Радиоактивен отпадък (РАО) е радиоактивно вещество в газообразна, течна или твърда форма, чието по-нататъшно използване не се предвижда от лицензианта или титуляра на разрешение и което се контролира от агенцията (Агенцията за ядрено регулиране), като радиоактивен отпадък, включително радиоактивен източник, чийто срок за безопасна експлоатация е изтекъл, съгласно производствената документация.

Радиоактивният отпадък (РАО) е продукт от използването на ядрената енергия в енергетиката, индустрията, за медицински и научни цели.


Видове Радиоактивни отпадъци

Категоризацията на видовете РАО е нормативно уредена в глава II чл.5÷7 на Наредбата за безопасност при управление на РАО, приета с ПМС №198/03.08.2004г., обн. ДВ, бр.72 от 17.08.2004г.



Категоризацията на РАО е важен елемент за гарантиране на дългосрочна безопасност и избора на подходящи условия за тяхното съхраняване или погребване.

Според агрегатно им състояние РАО биват:

  • Твърди радиоактивни отпадъци

  • Течни радиоактивни отпадъци

  • Газообразни радиоактивни отпадъци



I.3. Механизъм на генериране на радиоактивни отпадъци

Радиоактивните отпадъци се генерират от множество полезни дейности, като производство на електрическа енергия в атомните централи, използване на радиоактивни изотопи в медицината, индустрията, селското стапанство науката и образованието. Независимо от мерките за постигане на минимизиране на този вид отпадъци, посредством подходящи конструктивни мерки и практики на експлоатация и извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения, рециклиране и повторна употреба на традиционните материали, крайният отпадък, който съдържа радионуклиди е неизбежен.

Съдържанието на радионуклиди придава различни характеристики на отпадъците, а оттук и специфични мерки за защита на хората и околната среда срещу опасностите произтичащи от йонизиращи лъчения.

Отпадъците представляват радиационна опасност и в зависимост от техните характеристики, се изискват специфични мерки за съхраняване и изолиране от биосферата за периода, през който те пораждат такава. С времето тази радиационна опасност намалява в следствие на радиоактивния разпад. Изолирането се осигурява чрез последователност от изградени бариери за защита.
I.4. Вътрешно-вероятни събития и опасности с външен за системата произход за осигуряване на безопасност при управлението на РАО.
Управлението на РАО включва всички дейности, включително и тези по извеждане от експлоатация, които са свързани с манипулирането, предварителната обработка, преработката, кондиционирането, съхраняването или погребването на радиоактивните отпадъци, с изключение на транспортирането извън площадката. То може да включва и изхвърляния.

Рискът е неотделим от вземането на решение, но не всяка опасност е риск. Рискът е опасност, която има вътрешносистемен характер.

За съоръженията за управление на РАО, като вътрешни вероятни събития чл.32 от Наредбата за безопасност при управление на радиоактивните отпадъци определя:

  1. пожар и/или експлозия;

  2. нарушаване на физическата цялост на въртящите се механизими;

  3. въздействие върху съоръжения, системи и компоненти в резултат на падане на тежки предмети, летящи детайли, удар и др.;

  4. отказ на съоръжения, системи и компоненти в резултат на вътрешни процеси, като корозия и стареене;

  5. събития, включително човешки грешки, водещи до загуба на контрол върху технологичния процес;

  6. събития, водещи до резки отклонения в налягането или температурата на технологичните процеси;

  7. вътрешни наводнения или реактивни струи в резултат на скъсвания и течове на тръбопроводи, помпи, клапани и други невключени в списъка.

Дори и най-добре организираните и успешно функциониращи системи, не трябва да подценяват и опасности, които са с външен за системата произход. Наредбата за безопасност при управление на радиоактивните отпадъци в чл.33 конкретизира отчитането на следните „външни събития и опасности” при проектиране на съоръжения за управление на РАО:

  1. екстремни климатични условия;

  2. земетресения;

  3. външни наводнения;

  4. падане на среден пътнически самолет;

  5. индустриални дейности и транспорт в близост до площадката;

Охраната и отбраната на обектите от несанкционирано проникване на външни лица, внасяне и изнасяне на материали и средства, в т.ч. и радиоактивни материали, също е предмет технически и организационни изисквания, мерки, средства и методи, насочени към ефективно предотвратяване на неправомерни въздействия и посегателства.

Като правило теориите за риска изключват третирането на опасностите, породени от външни и независещи от субекта фактори и имат своите основания за това.

Опасността е родово понятие за евентуална опасност и включва в себе си понятията риск (с вътрешносистемен характер) и заплаха (с външен за системата характер).

В този контекст интерес представлява третирането на риска за сигурността на информацията в международен стандарт ISO/IES 27005:2008.

Рискът за сигурността на информацията е дефиниран като: „Възможността дадена заплаха да използва уязвимостите на актив или група активи и по този начин да причини вреда на организацията”.

Като примери за типични заплахи при извършване оценката на риска, заплахите са групирани в зависимост от своя тип (физически щети, природни бедствия технически повреди и др.) и произход (преднамерени, случайни и природни). Отделно са посочени човешките източници за заплаха.

В стандарта се предлагат няколко метода за оценяване на риска, в зависимост от целта на оценката, но „систематичният подход”, който се прилага при всеки един от прилаганите варианти не подхожда диференцирано към опасностите в зависимост от това дали са от вътрешносистемен характер (рискове) или от външен за системата характер (заплахи).

Обяснението е просто. Теорията за риска, е част от теорията за сигурността. В конкретния случай даваме пример за риск за сигурност на информацията, а сигурността е способност за защита от всички опасности.

Позоваваме се на този международен стандарт по следните причини:

  1. Методите за оценка на риска, като опасност от вътрешносистемен характер, могат успешно да се прилагат и при оценка на заплахите, в качеството си на опасности от извънсистемен характер.

  2. Опасностите, независимо от своя характер, вътрешносистемен или външен трябва да бъдат своевременно и ефикасно идентифицирани и контролирани за да се обезпечи сигурността на системата.

  3. Субектите, които извършват дейности по управлението на радиоактивните отпадъци, са длъжни да извършват оценка на ядрената безопасност и радиационната защита на ядрените съоръжения и на източниците на йонизиращи лъчения и да предприемат действия и мерки за повишаването им при отчитане на собствения и международен опит и научните постижения в тази област. (Закон за безопасното използване на ядрената енергия, чл.16, т.3)

Оценката на безопасността в §1т.28 от Допълнителните разпоредби на ЗБИЯЕ е: „разглеждане на всички аспекти на проекта и експлоатацията на ядрено съоръжение или друг източник на йонизиращо лъчение, свързани с неговата безопасност и защитата на хората, включително анализ на мерките за ядрена безопасност и радиационна защита и на рисковете при нормални условия и при аварии”.

Оценката включва и верификация на установените мерки за предотвратяване на аварии и ограничаване на последиците от тях, включително верификация на защитните физически бариери и административни процедури, чието нарушаване би довело до значителни увреждания на работниците и населението, причинени от въздействието на йонизиращите лъчения.

Управлението на радиоактивните отпадъци трябва да се осигурява по начин, който ще осигури безопасното им изолиране от човека и неговата околна среда, както в настоящия момент, така и в бъдещето.
II. Национална система за управление на РАО
Управлението на радиоактивните отпадъци, е система от субекти ангажирани с дейностите по обработка, преработка, кондициониране, съхраняване и погребване на радиоактивните отпадъци, инфраструктурните съоръжения, и регулаторните механизми -нормативни и финансови. Определянето на елементите на тази система, взаимната зависимост на различните етапи при управлението на радиоактивните отпадъци, отношенията между участниците в процеса на управление на радиоактивните отпадъци, въздействието на системата върху околната среда е от изключителна значение за успешно прилагане на модел за изследване и въздействие на риска при управлението на радиоактивните отпадъци.
Националната система за управление на РАО в най-общ вид може да бъде представена като:

  • Субекти осъществяващи дейности по генериране на РАО

  • Субекти организиращи управлението на РАО, в обектите в които се генерират (за което са получили лицензия за експлоатация на ядрено съоръжение по чл. 35 от ЗБИЯЕ)

  • Централен оператор на РАО е ДП „РАО” – управляващ РАО извън обектите в които се генерират (чл.76 ал.1 ЗБИЯЕ)

  • Инфраструктурни съоръжения за управление на РАО

  • Национална законодателна уредба (ЗБИЯЕ...... и подзаконовите нормативни актове)

  • Източници на финансиране (Фонд РАО и фонд ИЕ)

  • Човешки ресурси


II.1. Субекти осъществяващи дейности по генериране и управление на РАО
Дефинирайки радиоактивния отпадък, като продукт от използването на ядрената енергия в енергетиката, индустрията и за медицински и научни цели, можем да идентифицираме субектите генериращи радиоактивни отпадъци, като:

Юридически и физически лица, които генерират радиоактивни отпадъци, в резултат на дейността на лицензианти и титуляри на разрешения по смисъла на ЗБИЯЕ както и лица, които са обявени в несъстоятелност или ликвидация, но са генерирали РАО в резултат на дейността си на производители на радиоактивни отпадъци.

Можем да разрешим кръга, като добавим и радиоактивни отпадъци, чийто собственик не е известен или са резултат от предишни практики, радиоактивни отпадъци, внесени на територията на РБългария и които не могат да бъдат върнати обратно. (Наредба за условията и реда на предаване на РАО на ДП „РАО”, приета с ПМС №164 от 14.07.2004г., обн.ДВ, бр.64 от 23.07.2004г. чл.2, ал.1).

Редът за предаване на тези видове радиоактивните отпадъци на централния оператор ДП “РАО” е определен в Наредба за условията и реда за предаване на радиоактивни отпадъци на ДП “РАО”, като “особен случай” и е различен от този по който се предават радиоактивните отпадъци генерирани в резултат на дейността на лицензианти и титуляри на разрешения по смисъла на ЗБИЯЕ.

По отношение разрешителния режим за управление на радиоактивните отпадъци чл.14.ал.2 от ЗБИЯЕ указва, че:

Управлението на радиоактивни отпадъци и на отработено гориво се извършва от юридически лица само след получаване на разрешение и/или лицензия за безопасното осъществяване на съответната дейност в случаите, определени в този закон.

Наредбата за безопасност при управление на РАО, приета с ПМС №198/03.08.2004г., обн. ДВ, бр.72 от 17.08.2004г. в чл.3, ал.1 конкретизира:

Лицата, в резултат на чиято дейност се генерират РАО, носят отговорност за безопасното им управление от тяхното образуване до момента на предаването им на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” или освобождаването им от регулиращ контрол и предприемат мерки за осигуряване на безопасното им управление.

Дейностите по управление на радиоактивните отпадаци от АЕЦ, като субект генериращ и управляващ радиоактивни отпадъци включват:


  1. Предварително преработване и временно съхраняване на течни и твърди РАО в специални съоръжения (могилници) в централните зали на реакторите спецкорпусите (СК) към енергийните блокове на централата.

  2. Предаване на ниско и средно активните РАО (течни и твърди) в специализираното поделение СП”РАО” на ДП “РАО”, което е ситуирано на площадката на “АЕЦ Козлодуй”.

  3. Освобождаване на течни и газообразни радиоактивни изхвърляния в околната среда в съответствие с одобрени от регулиращия орган лимити.

Съгласно същата наредба, те разработват програми за управление на РАО, в които описват и обосновават предприетите и планирани дейности по управление на всички генерирани РАО до тяхното погребване или освобождаване от регулиращ контрол. Като задължително съдържание на тези програми, съгласно чл.14.ал.2.т.7 са: „основните рискове и неопределености при разработване на програмата и оценка на тяхното влияние върху нейното изпълнение”.

Наличието на рискове и неопределености при управлението на РАО не подлежи на коментар и предмет на настоящото изследване ще бъде именно правната регламентация на опасностите при управление на радиоактивните отпадъци, етапите и дейностите на които се идентифицират, тяхната оценка и контрол.

Съзнателно разглеждаме субектите осъществяващи дейности по генериране и субектите организиращи управление на РАО, не само по повод на това, че частично се препокриват.

С Наредбата за условията и реда за предаване на радиоактивни отпадъци на ДП “РАО” между тях се създава ефективен механизъм за отчитане на взаимовръзките в управлението на РАО в условията на съществуващите различни организации, участващи в отделните етапи на управление на отпадъците.

Наредбата изисква лицата, генериращи РАО подлежащи на предаване в ДП „РАО” да разработят програми, съдържащи технически спецификации на генерираните РАО, график за предаване, описание на мерките по осигуряване на ефективно управление и контрол от тяхното генериране до предаването им на държавното предприятие.


II.2. Централен оператор на РАО - ДП „РАО”
На основание чл.76 ал. 1 от ЗБИЯЕ управлението на РАО извън обектите, в които се генерират, се осъществява само от ДП „РАО”.

Предприятието е със статут на държавно предприятие по чл.62, ал.3 от Търговския закон, и на основание на същия закон не е търговско дружество.

По силата на чл.80, ал.1 и ал.2. от Закона за безопасното използване на ядрената енергия предприятието може да извършва дейности и да сключва сделки само във връзка с осъществяване на предмета му на дейност по чл.79, ал.1.

Предприятието не може да участва в търговски или граждански дружества.

Предметът на неговата дейност е:


  1. Управление на радиоактивни отпадъци, което включва всички дейности, свързани с манипулирането, предварителната обработка, преработката, кондиционирането, съхраняването или погребването на РАО, включително извеждането от експлоатация на съоръжение за управление на РАО;

  2. Изграждане, експлоатация, рехабилитация и реконструкция на съоръжения за управление на радиоактивни отпадъци;

  3. Извършване на превоз на радиоактивни отпадъци извън площадката на съответното ядрено съоръжение, ако е получило разрешение или лицензия за превозване по ЗБИЯЕ.

  4. Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения:

    • когато ДП „РАО” е собственик или титуляр на вещни права върху съоръжението или

    • въз основа на договор с лицето, което е собственик или титуляр на вещни права върху съоръжението.

При осъществяване дейността на предприятието в качеството на централен оператор, безопасното управление на РАО подлежи на държавно регулиране от регулаторния орган –АЯР чрез уредените в националното законодателство и международни договори, конкретни изисквания, процедури и правила.

За гарантиране спазването на изискванията за ядрена безопасност и радиационна защита при избор на площадка, проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация на съоръжение за управление на радиоактивни отпадъци се издават разрешения от председателя на АЯР, а за експлоатацията на подобно съоръжение или извеждане от експлоатация на ядрено съоръжение е задължително издаването на лицензия.


II.3. Инфраструктурни съоръжения за управление на РАО

Инфраструктурните съоръжения в които се обработват, съхраняват или погребват радиоактивни отпадъци трябва да осигурят изолация на съдържащите се в отпадъка радионуклиди и опасни вещества от населението и околната среда за целия предвиден срок на съхранение.

От своя страна инфраструктурните съоръжения включват в себе си Системи съоръжения и компоненти (ССК), които следва да съответстват на проектните спицификации, изисквания и характеристики. ССК подлежат на задължителна класификация на базата на тяхната важност за безопасността. Те се проектират, изработват, монтират, изпитват, експлоатират и поддържат по начин, който осигурява тяхното качество и надеждност в съответствие с тяхната класификация.

По време на експлоатация на съоръжение за погребване, включително и след неговото затваряне трябва да се осигури защита на здравето на персонала и на населението, както и неконтролирано разпространение на радиоактивни вещества в биосферата.

Начинът на погребване на радиоактивните отпадъци се определя въз основа на вида, категорията, активността и радионуклидния състав на РАО и е уреден в чл.22 на Наредбата за безопасност при управление на РАО.

Жизненият цикъл на съоръжение за обработване и съхраняване на РАО включва етапите на избор на площадка, проектиране, строителство, въвеждане в експлоатация, експлоатация и извеждане от експлоатация.

Жизненият цикъл на съоръжение за погребване на РАО включва етапите на избор на площадка, проектиране, строителство, въвеждане в експлоатация, експлоатация и затваряне.

Изискванията за безопасност на съоръженията за управление на РАО, касаят целия им жизнен цикъл, а за съоръженията за погребване –и за периода след тяхното затваряне. Тяхната нормативна уредба е в част Втора на глава Седма на Наредбата за безопасност при управление на РАО, приета с ПМС №198/03.08.2004г., обн. ДВ, бр.72 от 17.08.2004г.

Дефинирайки понятието “безопасност”, като ситуация, състояние на реалността, при която не съществуват реални опасности или ако такива се появят, са налице необходимите ресурси да се предотврати нежеланото събитие или явление и да се неутрализират негативните последици, които то евентуално би причинило, интерес представлява практическата реализация на постигането на това състояние при инфраструктурните съоръжения, в които се съхраняват или погребват радиоактивни отпадъци.

Според чл.26 ал.1 от Наредбата за безопасност при управление на РАО, приета с ПМС №198/03.08.2004г., обн. ДВ, бр.72 от 17.08.2004г. безопасността на тези съоръжения се основава на прилагането на концепцията на дълбоко ешелонизираната защита, която се основава на едновременното прилагане на система от физически бариери и административни мерки.

Наличието на дълбоко ешелонизираната защита в случая е ресурс, който следва да предотврати нежелано събитие или явление или да неутрализира негативните последици, които то евентуално би причинило.

Концепцията за дълбоко ешелонизираната защита, осигурява следните нива на защита:


    1. Система от последователни физически бариери (инженерни или естествени), служещи за защита на околната среда при разпространение на радиоактивни вещества и предпазване на РАО от вътрешни и външни неблагоприятни въздействия;

Безопасността на съоръжението не следва да зависи изцяло от дадена бариера, и поради това изискване, заложено в чл. 26 ал.1 от Наредбата за безопасност при управление на РАО, системата от последователни физически бариери се определя в проекта на съоръжението. Бариерите, които по смисъла на Наредбата за безопасност при управление на РАО представляват физическа (инженерна или естествена) преграда, трябва напълно да гарантират безопасността на съоръженията за погребване на РАО след тяхното затваряне и да не зависят от мерките за контрол след затваряне и /или други активни мерки

    1. Административни мерки (технически и организационни) за защита на физическите бариери, за запазване тяхната ефективност, както и защита на населението и околната среда.


Каталог: www.bgns.bg -> web -> pub -> bgns
bgns -> Мусала, бео-мусала, след инцидента "фукушима" Authors: Илия Пенев, Христо Ангелов, Стефан Георгиев, Асен Чорбаджиев
bgns -> Science and Technology Journal of BgNS, vol. 14, No1, june 2010 issn 1310-8727
bgns -> Science and Technology Journal of BgNS,vol. 15, No. 1, June 2011 Title: обща бета-активност на дребни гризачи
bgns -> Nuclear power for the people
bgns -> Science and Technology Journal of bgns, vol. 14, No1, june 2010
bgns -> Програма за ядрени изследвания и дейности за обучение "euratom" към 6-та Рамкова Програма на Европейската Комисия
bgns -> Science and Technology Journal of BgNS, vol. 11, No. 1, June 2007 Title: реакторната дозиметрия – агент на безопасността и сигурността
bgns -> До Министър председателя на Република България
bgns -> Authors: Н. Михайлов, М. Манолова, И. Иванова. Abstract


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница