Предисловие на издателя



Дата06.02.2018
Размер29.12 Kb.
#55465
Предисловие на издателя
Драги читателю,
Известни са карикатурни описания на хуните с нечовешки образ и животински говор от автори, писали векове след събитията, за които пишат, и бидейки представители на народностни групи, страдали от хуните. Такива писатели са Йордан и Касиодор. Шири се и мнението, че със смъртта на Атила хунската империя изчезва като дим. За жалост тези неверни описания се повтарят в учебниците на изток и на запад.

Но има един уникален документ, писан от високообразования Приск (Prisco, Excerptia de legatione ad gentes), участник в делегация, изпратена от императора на Източната римска империя Теодосий I при Атила през 448 в неговата столица в Панония. Императорът изпраща приятеля на Приск Максимин, а Приск заминава заедно с него като секретар и съветник на пратеничеството. В единствения запазен до нас разказ на този свидетел, разговарял с Атила и с неговите пълководци, няма нищо гротескно и карикатурно. Напротив, Приск има будно око и любопитен поглед и разказът му е изпълнен с подробности, показващи високоорганизирана държавна структура, нрави и обичаи, разпознаваеми и днес в българските и славянските народи.

Приск е наричан от някои автори „Приск Тракиецът“, тъй като е роден в тракийския град Панион вероятно към 410-420 г. Той се занимавал с философия и реторика. Посещавал е Рим (Priscо, Excerptia de legatione ad Rom). Освен столицата на Атила, пак заедно с Максимин, той посетил през 452 г. Дамаск, където трябвало да се водят мирни преговори със сарацините. Предполага се, че Приск е починал след 472 г. Известен е като съставител на реторически съчинения. Според сведенията на лексикона Свидас той е написал една „История на Бизантия“ в осем книги, където били дадени също и вести за хуните. От това съчинение са запазени само откъси. Вероятно то е обхващало събитията между 411 и 472 г.

Именникът на българските владетели посочва Ирник, от рода Дуло, като един от владетелите на българската държава. Но Ирник е син на Атила. Само това би било достатъчно да се изучава историята на европейските хуни като българска история. Но има и много други причини. Всички стари автори сочат, че българите произхождат от мирмидоните, от които е и Ахил, че са хунски народ, който по-късно под имената на утигури, кутригури или котраги е гръбнакът на армиите на Атила, на аварския кан Боян, на Заберган, на Велика България. Старите автори наричат даже и войските на Крум и Симеон хунски войски.


Така че, драги читателю, запознай се с тази книга като с ценен източник на българската история.
Колектив от учени на Българската академия на науките превежда от латински част от този труд във
Гръцки извори за българската история, том I, отг. редактор чл.-кор. Веселин Бешевлиев, Издание на Българската академия на науките, София, 1954, стр. 86-129.
но пълно издание на български не ми е известно. По тази причина предлагам издание на този ценен, и широко известен на общността от историци по света труд, допълнено с пасажи, преведени в книгата
Крьстьовичъ, Гаврiилъ (1869) Iсторiя Блъгарска сочинена отъ Гаврiила Крьстьовича, членъ отъ Върховно-то судилище Диван-i Ахкям-i Адлiе. Томъ пьрвый, Издател: Цариградъ. Въ печатница-та на Македонiiя. Страници: 617 + 3 стр., Тегло: 950 гр., Корица: Твърда полукожена.
която в съвременен препис е издадена наскоро в
Гаврил Кръстевич, Българска история, Том 1 Българска история под името на хуните, Препис на съвременен български език: Николай Иванов Колев, 2017, ISBN 978-619-90656-1-7, София
Допълнените пасажи са сравнени и със
Сказания Приска Панийского, Ученые записки второго отделения императорской академии наук, Книга VIII. Вып. 1. СПб. 1861
Надявам се тази книга да е ценно допълнение на твоята сбирка от историческа литература. Надявам се също тя да стане и полезно пособие за ученици, студенти, преподаватели и научни работници, пък и за всекиго, който има жив интерес към миналото на народа ни.
Каталог: covers
covers -> Предговор проф д-р Борис Донев Борисов
covers -> Книга на Йордан „ Getica" De origine actibusque Getarum, „ Гетика"
covers -> Откъс част V. Слънцето залязва над Ангкор Великолепният Ангкор Ват
covers -> Стълбата на светлината
covers -> Съдържание / contents
covers -> Уводни думи към читателя
covers -> Може ли да седна?
covers -> На колко е години?
covers -> Мразеше родителите си. Мразеше ги, защото застанаха между нея и Габриел. Сара не искаше да бяга. Онази нощ просто се качиха в работещата "Лада", натоварена доколкото може с багаж, и потеглиха


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница