Предизвикателства пред местната власт за социално включване чрез заетост на хората с увреждания”



Дата15.10.2018
Размер238.06 Kb.
#87969






София 1000, бул.”Дондуков” № 11; ет.4, стая 410, тел.: 02 986 53 09; тел./факс: 02 986 53 00;

e-mail: nfri@abv.bg; http: //www.nfri.bg/





___________________________________________________________________________________
Година ІІI, брой 9, м. юни 2010 г.

______________________________________________________________________________________________________






Национална кръгла маса

Предизвикателства пред местната власт за социално включване чрез заетост на хората с увреждания”,



организирана от Националната федерация на работодателите на инвалиди.




_____________________________

г-н Минчо Коралски – изп.директор на АХУ, г-жа Правда Игнатова – Директор на Дирекция «Международно сътрудничество, програми и европейска интеграция» в Агенцията за социално подпомагане, г-ца Росица Стелиянова – изп.директор на Агенцията по заетостта, г-жа Станка Шейлекова – народен представител и член на КТСП в НС на РБ, г-жа Елка Димитрова – Директор Дирекция «Политика на пазара на труда» в МТСП, г-жа Елка Тодорова – председател на НФРИ.
НОВИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ЗА ТРУДОВАТА РЕАЛИЗАЦИЯ

НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ



  • На 17 юни т.г в гр. София се състоя Национална кръгла маса, която събра над 70 представители на местната власт, държавни институции, неправителствени организации и работодатели, ангажирани с трудовата заетост на хората с увреждания.

  • Форумът бе организиран от Националната федерация на работодателите на инвалиди под надслов:”Предизвикателства пред местната власт за социално включване чрез заетост на хората с увреждания”

В рамките само на един месец бяха осъществени два национални форума с участието на институциите и организациите, чийто приоритет е трудовата заетост на хората с увреждания, а през настоящата седмица предстои да се организира форум по проблемите на заетостта и в гр. Варна.

Първата „Кръгла маса”, беше организирана от всички организации работещи в осигуряване заетостта на хората с увреждания, в това число и Националната федерация на работодателите на инвалиди и се състоя на 13 май т.г. в Пловдив, под председателството на министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов и бе под надслов „Възможности за повишаване на трудовата заетост на хората с увреждания”. Срещата премина при изключителния интерес на всички институции в България, които имат отношение към трудовата заетост на хората с увредено здраве.

На 17 юни т.г. в София бе организирана Национална кръгла маса на тема „Предизвикателства пред местната власт за социално включване чрез заетост на хората с увреждания”, организирана от Националната федерация на работодателите на инвалиди. На този национален форум федерацията успя да продължи разискванията и насочи вниманието към действията, които трябва да следват нататък – в общините, в отделните градове и в най-малките населени места.

А думата „предизвикателства” съвсем не е случайна. Защото досега грижите за хората с увреждания в повечето от общините са пожелателни.

Кръглата маса се състоя в Гранд Хотел София и бе изцяло посветена както на хората с увреждания и казуса по социалното им включване, така и на осигуряването на заетост на хората с увреждания от страна на общините в Р България.

Идеята за това мероприятие е с повече от половин година давност, но същинската подготовка стартира месец преди датата на събитието - 17-ти юни. Отправихме запитване и покани към над 90 представители на местната власт, държавната администрация и бизнес групи от цялата страна. Въпреки напрегнатия предваканционен период в повечето общини, все пак успяхме да предизвикаме интерес за участие на близо 50 малки, средни и големи общинскии администрации. Уважиха ни още представители на публичния сектор, както и предприемачи и работодатели на хора с увреждания, като общия брой на участниците надхвърли 70.

Защо организирахме Кръглата маса?

Целта на Националната федерация на работодателите на инвалиди бе да събере на едно място всички заинтересовани от социалната интеграция и осигуряване на заетост на хората с увреждания. Една от главните задачи по време на срещата бе най-вече за подобряване диалога с местната власт и представяне на възможностите пред общините в България за осигуряване на местна локална политика чрез създаване на заетост за хора с увреждания.

Амбицията на федерацията е да се повиши чувствителността по темата и повиши интереса на местната власт, както към създаване на заетост за хора с увреждания, така и към подкрепа на специализираните предприятията осигуряващи работа за хора с увреждания.

Много са факторите и обстоятелствата поради които липсва такъв интерес от общините, понякога независещи от управлението, а от липса на финансови средства, поради голямата централизация на публичния сектор и поради различието на регионите. В съответствие с европейските стандарти у нас са се обособили както устойчиви райони, така и значително изостанали спрямо средното ниво в Европейския съюз. Но все пак една от основните цели и препоръки отправени от ЕС към България е успешното внедряване на работещи модели и политики, за включване на хората с увреждания чрез трудова заетост.

Макар и единици, са общините в България собственици на общински предприятия осигуряващи заетост на хора с увреждания.

Организираният форум бе именно в подкрепа на общините за предприемане на активни действия в съответния регион, за създаване на политика по осигуряване на заетост за хора с увреждания, чрез социални предприятия и специализирани предприятия.

Сред официалните гости бяха г-жа Станка Шайлекова, народен представител, член на комисията по труда и социалната политика, в 41-во НС на Република България, г-н Минчо Коралски, изпълнителен директор на Агенцията за хората с увреждания, г-жа Росица Стелиянова, изпълнитерен директор на Агенцията по заетостта, г-жа Елка Димитрова, директор на Дирекция „Политика на пазара на труда” в Министерството на труда и социалната политика.

Във форума участваха г-н Красимир Коцев, председател на Съюза на инвалидите в България и председател на Националния съвет на хората с увреждания, г-н Васил Панев, председател на Съюза на глухите в България, г-н Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България, г-жа Маринела Ангелова, председател на НС на КИ и г-н Стилиян Баласопулов – председател на НС на ТПК.



Специален гост на Кръглата маса бе г-жа Румяна Желева, заместник - председател на Европейската народна партия, докладчик на Европейския парламент за Конвенцията на ООН за хората с увреждания и на Протокола към нея през 2009 г.

Точно в 10.30 ч. беше открита Националната Кръгла маса от председателя на федерацията – г-жа Елка Тодорова:
«Уважаеми гости,

Уважеми дами и господа,


Щастлива съм да ви приветствам на днешния форум!
Целта на Националната кръгла маса е да се повиши интересът на местната власт по темата за социалното включване чрез заетост на хората с увреждания в национален мащаб.
Като организация обхващаща над 50 работодатели на хора с увреждания, Националната федерация на работодателите на инвалиди насърчава изравняването на възможностите за трудова заетост на хората с увреждания. Федерацията има за цел създаването на повече работни места и е готова да предлага готови модели на местната власт за разширяване заетостта на хората с увреждания.
Националната Кръгла маса е част от водената политика на Националната федерация на работодателите на инвалиди като партньор на местната власт. Общините и местната власт са реалните партньори на хората с увреждания и техните организации в усилията за подобряване на трудовата, архитектурната и жилищната им среда. С работата на Националната Кръгла маса се надяваме на постигане на консенсус за включването на тези въпроси като приоритети в ежедневната работа на местните власти в сътрудничество с местните общности и неправителствените организации за необратимо и ефективно социално включване на хората с увреждания. Очакваме интересът на представителите на местната администрация да се повиши, разчитаме на отвореност и приемственост от всички присъстващи лица.
В началото ще обсъдим приоритетите на Агенцията по заетостта за социално включване чрез трудова заетост и предизвикателствата за общините при създаване на специализирани и социални предприятия. Ще се спрем в конкретика на социалното предприемачество и специализираните предприятия, осигуряващи заетост за хора с увреждания. Колегите от МТСП и МИЕТ ще представят и новите схеми насочени към общините и специализираните предприятия по европейските програми.
По време на Националната Кръгла Маса ще се споделят успешни практики по осигуряване на заетост за хора с увреждания и ще се създаде платформа за обмен на опит между представителите на местната власт, неправителствените организации и бизнеса.
Надявам се на активна дискусия по въпросите свързани с осигуряването на социалното включване на хората с увреждания чрез заетост за по-добро качество на живот на хората с увреждания в България.»
Към участниците бяха отправени приветствия от името на министъра на труда и социалната политика г-н Тотю Младенов, което прочете изпълнителния директор на Агенцията по заетостта г-ца Росица Стелиянова; от името на Комисията по труда и социалната политика към Народното събрание приветствие отправи народния представител и член на Комисията г-жа Станка Шайлекова; от името на кмета на Столична община г-жа Йорданка Фандъкова, приветствие отправи г-жа Минка Владимирова – Директор Дирекция «Социални дейности» в СО. Получихме и приветствие от председателя на Националния алианс за социална отговорност и член на борда на Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания – г-н Георги Георгиев (някои от приветствията публикуваме по-долу)



г-жа Минка Владимирова – Директор Дирекция «Социални дейности» в СО отправя приветствие до участниците в кръглата маса от името на Йорданка Фандъкова – кмет на Столична община





Изпълнителният директор на Асоциацията на българските градове и региони г-н Ергин Емин пръв взе думата:» Грижата за хората с увреждания все още не е важна част от обществения морал, нито е приоритет на държавната политика. Многобройни са проблемите пред реализацията на правото на труд на лицата с увреждания в България. Основната цел на правителствената програмата трябва да бъде осигуряване на заетост на безработни с трайни увреждания в трудоспособна възраст за преодоляване на социалната им изолация. Консолидираното становище на експертите в тази област е, че новият подход към лицата с увреждания е не като към социално слаби и нуждаещи се постоянно от социално подпомагане, а като към личности, които трябва да бъдат интегрирани в обществото и подпомогнати да реализират своя потенциал. Иначе казано „нека им помогнем, за да могат те сами също да си помогнат“. Това става чрез забрана за дискриминация, интегрирано образование, обща работна среда, достъпна архитектурна среда, индивидуална оценка на увреждането и подпомагане на лицата с увреждания да участват реално в обществения и политическия живот. Необходимо е да се отразява опитът на неправителствените организации. От името на АБГР уверявам присъстващите, че членовете на асоциацията ще направят всичко по силите си, за да бъдат постигнати по-горе описаните дейности.» Г-н Емин завърши с едни незаслужено забравени думи изречени от знаменития индийски мъдрец Свами Вивекананда в края на деветнадесети век, но и днес носещи изключителна морална стойност: «На нас ни е дадено огромно благо и затова ни е позволено да внасяме своята лепта, защото иначе не бихме могли да растем и да се развиваме. И така, нека дарителят да падне на колене и да поблагодари, а дареният да се изправи и да разреши!» Свами Вивекананда е първият човек, запознал западната цивилизация с ценностите на източната философия.

Г-н Красимир Кунчев, представител на Националното сдружение на общините в Република България и кмет на Община Костинброд също даде на участниците повод за размисъл.

- Да, общините са изключително съпричастни към хората с увреждания и осъзнават отговорността и грижите си – каза той. Имаме и диалог с Министерството на труда и социалната политика. Но, в условията на криза, действително е предизвикателство как да помогнем на едни, без да ощетим други... Ето защо ние търсим нови форми на финансиране по отношение на хората с увреждания. Търсим свежите ресурси за тази така благородна работа. Нужно е обаче първо да бъде променена нормативната база.


Всеки от изказалите се по-нататък носеше своите предложения. Всеки от тях бе работил задълбочено и старателно по нашите проблеми.

Росица Стелиянова, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта говори за приоритетите на българското правителство за социално включване чрез трудова заетост на хората с увреждания. Тя представи точна статистика за възможностите за участие в основните програми. В Националната програма за хора с над 71% увреждания да бъде включено тяхното обучение и последваща 36 месечна пълна заетост. По програмата „Кредит без лихва за хора с увреждания”, да бъде покривана лихвата на лица с увреждания, които са започнали свой бизнес. По специална програма – да бъдат включвани хора с неврологични проблеми, хора със захарен диабет и други заболявания. А чрез Оперативната програма «Развитие на човешките ресурси» да бъде приоритетно гарантирано „Връщане отново на работа” за родителите, които са осигурили детегледач за своето дете.

Г-жа Елка Димитрова – Директор на Дирекция «Политика на пазара на труда» в МТСП призова за активен обществен дебат за осигуряване на средства от бюджета за програмите по заетостта, като отбеляза нуждата от внимание към онези от хората с увреждания, които са завършили висше образование. Защото специалисти сред лицата с увреждания има, но е проблем как да бъдат привлечени.

Г-н Минчо Коралски, изпълнителен директор на Агенцията за хората с увреждания, който бе основният докладчик на Кръглата маса, сподели, че досегашният модел е като, че ли изчерпан. Нужно е оттук нататък да се разработват нови методи за грижа към хората с висока степен на уврeждания, като издръжката им да е за сметка на държавата.

Съществен проблем е как те да се реализират на отворения пазар на труда. Следва да се преосмисли мястото на специализираните предприятия в момента – тяхната специфика, техните възможности. Защото хората с увреждания не могат да се борят с всички останали, за да печелят. Те трябва да имат право и възможност да живеят и да работят по начина, който е най-достоен за тях.

Изискванията към предприятията за хората с увреждания, които ще се изграждат в бъдещето не са едно и две. Например – точно трябва да се запази квотата за числеността на хора с увреждания. Особено важно е също така, преди да се тръгне към осигуряването на заетост на лицата с увреждания, да се осигури достъпната среда и транспорт на тази група лица. И след като изтъкна отличната работа на общините във Варна и Разград, сподели и мнението, че не всичко е въпрос на пари, а на грижа и добро желание.

Първа при изнасянето на презентациите бе г-жа Правда Игнатова - директор на Дирекция "Международно сътрудничество, програми и европейска интеграция" в Агенция за социално подпомагане. Тя обърна внимание на възможностите пред Социалните предприятия и преоритетът - социално предприемачество. Г-жа Игнатова запозна участниците в детайли с Оперативна програма «Развитие на човешките ресурси» - ПРИОРИТЕТНА ОС 5 «Социално включване и насърчаване на социалната политика». Тази програма е една от най-важните стъпки в изграждането на проекти чрез социално предприемачество и в полза на социалните предприятия, а в края на текущата година и в полза на специализираните предприятия.

От тук дойде и интересът към темата „Общински специализирани предприятия за хора с увреждания – създаване и възможност за заетост”, която представи г-жа Елка Тодорова, председател на Националната федерация на работодателите на инвалиди. За да бъде напълно ясно и разбрано посланието от участниците, г-жа Тодорова представи специализираните предприятия за хора с увреждания на конкурентния пазар и необходимостта от подкрепата на местните власти към тях чрез възлагане на поръчки по ЗОП и по Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки. По този начин разпоредителите по бюджета на общината, които имат и качеството на възложители могат да подкрепят работещите специализирани предприятия и кооперации за хора с увреждания. В същото време провежданите процедури по места са с по-малък обем и ги прави подходящи за възлагане и съответно за изпълнението от страна на специализираните предприятия и кооперации за лица с увреждания.

Председателят на федерацията представи възможностите за изграждане на общински предприятия от общинските съвети с оглед разпоредбите на Кодекса на труда. Изтъкна някои нови възможности за равнопоставено участие на хората с увреждания в обществения живот, за проявата на личната и обществената им активност, за осъществяване на стремежа им да успяват да живеят живота си в общността, към която принадлежат като за тази цел се спря на междуобщинското сътрудничество и партньорството между местните власти с местните общности и неправителствени организации.



Три нови предстоящи целеви схеми за подкрепа на специализирани предприятия и за създаване на социални предприятия от общините - бяха представени от г-н Иван Кръстев, и.д. началник на отдел в Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти” в Министерството на труда и социалната политика, и от г-н Филип Крумов, експерт в дирекция „Европейски фондове за конкурентноспособност” в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

За точните параметри на програмите ще ви информираме в следващи месеци, като за целта федерацията ще организира и обучителен семинар с експерти от МТСП и

МИЕТ.

г-н Иван Кръстев представя пред участниците в кръглата маса европейско финансиране по ОП «РЧР» чрез новите схеми Нови възможности” –подкрепа процеса на развитие на социалната икономика и създаване на социален капитал чрез подкрепа на общините за осигуряване на заетост и активност на лица от рискови групи и се реализира в отговор на необходимостта от въвеждане на модели за подкрепа водещите експерти– г-н Филип Крумов от МИЕТ и

на развитието на социални предприятия. г-н Иван Кръстев от МТСП работили по предложенията

Шанс за всички” - оказване на подкрепа на специализирани на НФРИ за създаване на нови схеми за специализира-

предприятия за хора с увреждания. ните предприятия по оперативните програми на ЕС

Всички ние работещи в социалната икономика, в името на хората с увреждания, сме единодушни, че като пълноправни граждани, хората с увреждания имат равни права и право на достойнство, равно третиране, независим начин на живот и пълноценно участие в обществения и трудов живот на страната. За това и втората част от Националната кръгла маса, беше посветена на работодателите, на хората, които всекидневно се сблъскват реално със ситуацията – социална интеграция и трудова заетост. Основната задача бе да се споделят успешни «Модели на партньорство за социално включване чрез заетост. Добри практики и политики».


По темата «Бизнесът в подкрепа осигуряването на работни места. Корпоративна и социална отговорност. Иновативна практика за създаване на специализирано предприятие за хора с увреждания» напълно изчерпателно говори г-н Красимир Орловски ръководител Управление «Човешки ресурси» при «КЦМ» АД - град Пловдив. Г-н Орловски разви тезата си засягайки най-вече акцента върху иновативна практика за създаване на специализирано предприятие. Нагледно запозна присъстващите с една наистина повече от добре работеща практика, като започна от самата идея за съдаването на предприятието, сблъсъка с нормативната уредба, обособяването на дъщерна компания, назначаване на персонал, участие в проекти, основна дейност и стратегия. Въпреки напредването на времето, всички останаха впечатлени от доклада на г-н Орловски, защото той нагледно показа «стъпка по стъпка», как добрата идея може да се превърне в реалност и то не на всяка цена с наличието на големи финансови ресурси.
Серизоен интерес предизвика и презентацията на г-жа Антоанета Илиева – Кмет на Община Пирдоп, която пък доказа, че има начини, чрез които местната власт при добро желание, може да подкрепи и насърчи собственото си специализирано общинско предприятие. Визираме фирма «Пролет» ЕООД - град Пирдоп, в което г-жа Илиева е успяла да внедри модела «Местната власт и бизнеса за запазване на заетостта на хора с увреждания и подобряване на конкурентноспособността на общинско специализирано предприятие». В рамките на своята презентация г-жа Илиева представи добрите практики и резултатите от социалната политика на общината по отношение хората с увреждания и даде като пример за конструктивно взаимодействие между община и доставчик на услуги за хора с увреждания работата с ОП „Пролет” ЕООД, което е член на НФРИ и осигурява заетост на 28 лица с намалена трудоспособност. Кметът подчерта заслугите на управителя на фирмата Николина Драгнева за увеличаването на производствената дейност с въвеждането на нови артикули и успешното реализиране на готовата продукция в условията на пазарна конкуренция и финансова криза. Към днешна дата фирма «Пролет» ЕООД - гр.Пирдоп с производството си на хартиени, картонени и полиетиленови изделия и опаковки е едно конкурентноспособно предприятие на българският пазар с една наистина печеливша и добре водена политика за развитие. Г-жа Илиева използва форума, за да изкаже своята благодарност и към ръководството на “Аурубис България”АД, чиято социална политика винаги е била насочена и към потребностите на хората с увреждания.

Г-жа Мая Казанджиева – директор Дирекция «Социални дейности и трудова заетост» в Община Бургас сподели опита на общината при съвместна работа с неправителствения сектор при предоставяне на качествени услуги за хора с увреждания.

Г-жа Лилия Торньова и г-н Пламен Проданов – зам. кметове на Район «Люлин» в Столична община представиха модел на партньорство между местната власт и неправителствена организация в лицето на Националната федерация на работодателите на инвалиди за успешно социално включване на хората с увреждания. При общ брой на потенциалните бенефициенти за обслужване от районната администрация чрез създадените „административно специализирано звено” и „мобилно звено” от 2127 лица с над 90% загубена работоспособност, месечните разходи възлизат на 0.27 лв. на лице при условие, че се обслужат всички лица с увреждания на територията на Район „Люлин”, ако бъдат продължени дейностите по проекта. Чрез съвместно реализирания проект между двете институции ръководството на Район «Люлин» сподели пред участниците опита за изграждане на местна локална социална политика при предоставянето на услуги за хора с увреждания.
След изнесените презентации имаше отворено време за дискусии. Г-н Минчо Коралски обобщи впечатленията си от обсъждането на проблемите, свързани със заетостта на хората с увреждания и трудностите, които срещат специализираните предприятия. Той посочи община Пирдоп като пример за добро отношение към хората с увреждания и обърна внимание на факта, че с променено мислене и желание за подкрепа, една малка община с ограничен бюджет, каквато е Пирдоп, е успяла да постигне напредък по отношение на хората с увреждания и техните нужди. Аналогичен е случаят и с «КЦМ 2000» АД – гр.Пловдив, който е приложило в практиката принципите на корпоративната социална отговорност като изгражда отделно предприятие за заетост на новотрудоустроени лица и по този начин запазва заетостта на лица с увреждания.


След изнесените презентации преди самият край на Националната Кръгла маса се проведе връчване на отличия от името на НФРИ. Своеобразна изненада бе връчването на грамоти от председателя на федерацията на трима от участниците в Кръглата маса – символ на добрите отношения и съвместно сътрудничество през годините между организациите, а именно на:





  • Г-жа Антоанета Илиева в качеството й на кмет на Община Пирдоп за личен принос при формиране на европейска визия в общинската социална политика на РБългария; съхраняване на възможностите за заетост на хората с увреждания от гр.Пирдоп; подкрепа на други социални групи и техните

организации;






  • «Аурубис България» АД за реален принос при активна подкрепа на местната общност; активен и резултатен принос за подобряване качеството на живот на различни социални групи от региона на гр.Пирдоп; богата и резултатна благотворителна, дарителска и спонсорска дейност.




  • «Стопански дейности КЦМ” АД за принос при успешно развитие на иновативно специализирано предприятие; съхраняване на възможностите за заетост на хората с увреждания и подобряване на условията на труд и качеството на живот на персонала.







След връчването на отличията г-жа Румяна Желева – зам.-председател на Европейската народна партия, направи щедър реверанс към организаторите на събитието, както и към участниците уважили с присъствието си Кръглата маса. Тя запозна участниците в срещата с политиките на Европейската общност за заетост на хората с увреждания. Акцентира върху добрите практики, които можем да взаимстваме както един от друг, така и от съществуващи и работещи вече такива сред Европейската общност. Като многократно подчерта, че подобен тип инициативи не трябва да бъдат просто проформа и изключение, а трябва да продължат дори в сътрудничество с европейските ни партньори. Г-жа Желева отбеляза: „Това е много полезен форум, който заслужава поздравления, заради участието на представители на централната власт и широк кръг от национално представителни организации. За съжаление – каза тя, България досега не се е присъединила нито към Конвенцията на ООН, нито към Протокола към нея, които защитават най-важното право на хората с увреждания - да бъдат равнопоставени, включително чрез правото на труд. Това е бедата



Г-жа Желева предложи подкрепа на неправителствените организации, благодарение на работата си до 2009 г. в Европейският парламент по политиките за хората с увреждания, където има прекрасни контакти с европейските организации на хората с увреждания, които може да предостави и да съдейства когато е необходимо.

Официалното закриване на Националната Кръгла маса «Предизивикателствата пред местната власт за социално включване чрез заетост на хората с увреждания” - 17 юни 2010 година, направи г-жа Елка Тодорова - Председател на НФРИ: «Такава една платформа на сътрудничество е и в контекста на Регулацията на държавна подкрепа на заетостта на Европейската комисия, Конвенцията на ООН по правата на хората с увреждания и на новите европейски политики по Стратегия 2020 и Европейската стратегия по заетостта 2010-2013 за осигуряване на социално и териториално обединение, така че ползите от развитието и работните места да е широко разпространено и хората, които се намират в положение на бедност и социално изключване да могат да живеят достойно и да участват активно в обществото.



В търсенето на алтернативни форми местните власти могат в сътрудничество с неправителствените организации осигуряващи заетост на хора с увреждания, да работят съвместно за осигуряване на достъп до труд за тази група лица. В крайна сметка целта на едно такова сътрудничество следва да бъде подобряване качеството на живот за бедните и за уязвимите групи.

Политическата и административната децентрализация се съпровожда от по-добър капацитет на местното самоуправление да администрира местните дела по начин, който е по-отзивчив към местните нужди и стремежи и който включва по-високи стандарти за ефикасност и ефективност при повишаване качеството на живот на хората с увреждания.

Общините не са сами в търсенето на алтернативни форми за създаване на работни места за хора с увреждания. Организациите на хора с увреждания могат да улесняват и подобряват усилията за сътрудничество, като демонстрират, че постигането на целта - създаване на работни места за хора с увреждания изгражда политика за социално включване на хората с увреждания в общността.

Националната федерация на работодателите на инвалиди е готова да окаже подкрепа на общините да предприемат активни действия в съответния регион за създаване на политика по осигуряване на заетост за хора с увреждания. За целта федерацията ще подготви Наръчник и методически указания за модели и възможности за предоставяне на заетост на хора с увреждания в рамките на местната власт. Тези помагала ще бъдат предоставени за ползване на всички заинтересовани страни.»


ПРИВЕТСТВИЯ КЪМ УЧАСТНИЦИТЕ В НАЦИОНАЛНАТА КРЪГЛА МАСА

извадка



УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ И ГОСТИ,
Предварително поети от мен ангажименти, свързани с участие в друг национален форум, съвпадащ изцяло по време с кръглата маса не ми позволяват да съм пряк участник в този важен дебат на силно значима социална тема.
Въпреки това, оценявайки значимостта на събитието и вашата съпричастност, макар и задочно изпълнявам задължението си да ви приветствам от името на Борда на Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания /EASPD/ и Управителния съвет на Националния алианс за Социална Отговорност.

Специалните ни поздрави и благодарности са за идеята и организацията на Националната федерация на работодателите на инвалиди и на всички заинтересовани институции и най-вече местните власти и техните представители, търсещи решение в посока на темата на днешната кръгла маса и намерили възможност да участват в днешната дискусия.


От европейска гледна точка искам да ви уверя, че темата за социално включване чрез заетост е една от най-актуалните теми в Европа в социалната област и работата за хората с увреждания. Специалистите в тази област добре знаят, че заетостта не само носи доходи и прави ненужни помощите, но и прави равни хората, които са принудени да преодоляват ограниченията на съдбата си.
Смея да мисля и споделя, че в последно време в България се мисли по европейски, имайки предвид, че по тази тема освен настоящата кръгла маса, такава се проведе преди два месеца в Пловдив, а след седмица предстои Национален форум на Националния Алианс за Социална Отговорност във Варна. Това безспорно трябва да се отрази в реалния живот на хората с увреждания. Като добавя към значимостта на темата и значимостта на свързването й с ангажиментите на местните власти, въпросът става изключително важен и съдържателен. Отговорностите на местната власт не само са европейски приоритет, но и важен фактор в развитието на децентрализацията и регионалното развитие на България.

Казвайки всичко това, изразявам нашата увереност, че проекциите на работата ви днес тук ще се пренесат както във вашата бъдеща работа по места, така и в цялостната национална политика, водеща до по-добро качество на живот за хората с увреждания в България.


Във връзка с това приемете съпричастността на Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания.
От името на Националния алианс за социална отговорност благодаря на тези от вас, които вече са членове на тази нова национална организация, работеща за една нова социална ангажираност и политика в България, участват в националните ни форуми, както и да поканя и останалите по-скоро всички общини на едно ново национално партньорство в подобряване живота на хората с увреждания.
С благодарност към, всички вас ви желая успех в работата.
17.06.2010 г. Георги Георгиев,

София Член на Борда на

Европейска Асоциация на Доставчиците

на Услуги за Хора с Увреждания

и Председател на

Национален Алианс за Социална

Отговорност
Отзиви и интервюта
Националната Кръгла маса бе отразена от няколко местни и национални медии.
Интервю за Агенция «Фокус»

Елка Тодорова: „Нормативна промяна е необходима за запазване на заетостта на хората с увреждания”

За да се запази заетостта в специализираните фирми за хора с увреждания е необходима нормативна промяна, която да върне задължителния характер на възлагане на обществените поръчки за определени стоки и услуги. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Елка Тодорова, председател на Национална федерация на работодателите на инвалиди, която на 17 юни организира кръгла маса „Предизвикателства пред местната власт за социално включване чрез заетост на хората с увреждания”.
Елка Тодорова посочи, че произвежданите от специализираните предприятия за хора с увреждания стоки и услуги са в списък за възлагане на стоки и услуги, приет от Министерски съвет. „Имаше такава клауза в Закона за обществените поръчки, че задължително, ако възложител възлага точно тези стоки, то те трябва да се възлагат с приоритет на специализираните предприятия, които се явят на конкурс, разбира се. За съжаление този член 16 “в” претърпя доста корекции и в момента е с пожелателен характер”, посочи Тодорова.
Тя уточни, че Национална федерация на работодателите на инвалиди е внесла своите предложения за промяна в нормативната уредба в Народното събрание, както и в социалното министерство, но засега те не са на дневен ред.
Според Елка Тодорова примери за добро отношение от страна на местната власт към хората с увреждания са общините Варна и Пирдоп. „Варна са новатори и започнаха с много силна социална политика още преди осем години. Делегираха средства от собствения бюджет за развиване на социални дейности от неправителствени организации. Община Пирдоп подкрепи това специализирано предприятие, което до преди две-три години, буквално беше пред дилемата дали да съществува или да спре да съществува”, посочи Тодорова.



Десислава АНТОВА

Интервю във в-к «Новинар»



Зоват фирмите да назначават по 1 инвалид на 50 служители

Да бъде въведен квотен принцип при наемането на хора с увреждания. Това предложи шефът на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски по време на кръглата маса „Предизвикателства пред местната власт за социално включване чрез заетост на хората с увреждания”, организирана от Националната федерация на работодателите на инвалиди. Коралски каза също така, че квотният принцип за хора с увреждания, въведен в държавната администрация, реално не се прилага. По неговите думи липсата на устроен за инвалиди транспорт и на подходяща архитектурна среда не позволява на граждани в неравностойно положение да работят в държавните ведомства. Той заяви, че ако се въведе условие компаниите да назначават на 50 служители по един с намалена трудоспособност, около 50 000 хора с увреждания ще имат работа. По статистика на Агенцията по заетостта близо 14 000 хора с увреждания са регистрирани в бюрата по труда. Процентът на безработица е най-висок сред жените - половината от тях не могат да си намерят препитание. Шест на сто пък са младежите в неравностойно положение, които нямат работа. 39 на сто от безработните с увреждания са без или само с основно образование. Като заключение можем да добавим само, че такъв тип инициатива няма да остане в историята, Националната федерация на работодателите на инвалиди ще има за цел и за в бъдеще да организира подобни събирания в името на хората с увреждания.....
Христина РАФАИЛОВА




От телевизия VVT бяха взети интервюта от работодатели на хора с увреждания – г-жа Иванка Пискова - управител на „Стопански дейности КЦМ” ООД – гр.Пловдив и г-жа Нина Драгнева – управител на общинско предприятие „Пролет” ЕООД – гр.Пирдоп.



Екипът на Националната федерация на работодателите на инвалиди

ви пожелава успех в работата




Каталог: documents -> buletin2010
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
buletin2010 -> Предстоящи проекти и програми – стр. 5 – ст
buletin2010 -> Година ІІI, брой 11, м юли 2010 г
buletin2010 -> Година ІІI, брой 19, м декември 2010 г
buletin2010 -> Година ІІI, брой 14, м септември 2010 г
buletin2010 -> Изложение на стоки и услуги на специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания в рамките на Международния пролетен панаир в град Пловдив ст
buletin2010 -> Отчет за дейността на Контролния съвет. Докл.: председателя на кс приемане на баланса и отчета за приходите и разходите на нфри


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница