Предмет и задачи на дисциплината история на европейскта идея



страница1/5
Дата12.10.2017
Размер0.69 Mb.
#32185
  1   2   3   4   5
ИСТОРИЯ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ИДЕЯ.

Дисциплината е сравнително нова . Появява се в първите години на 21 век и е съвразна с ориентацията на България къмЕС. В страните на Западна Европа има европейски университети и колежи. И там почти задължително се преподава тази дисциплина за всички специалности.

Изпита ще е писмен с два въпроса по един от първата и един от втората част на конспекта.
Тема предмет и задачи на дисциплината история на европейскта идея.
Налага се да се кажат концепциите за историята на Европа.

Историята води своетоначало от херодот от 5ти век пр.н.е. но като наука се формира през 15ти век и то в западна европа. От тогва датират и първите сериозни изследвания за евпропа като цяло, от епохат на ренесанса и хуманизма. От всичко направено от тогава до днес се обособяват три концепции къв историята на европа.

Първата е да се третира като сума от националните истории на различните народи. Този подход ъм евр.ист. е поезен тъй като събира огромен фактически материал но този подход е малко продуктивен за това защото оставя на заден план онези връзки които съществуват между националните истории.

Вторият подход е историята на европа като съвкупност от регионални истории – балкани , скандинавие . този подход е по-полезен защото изнася на преден план регионалните особености на общноста. Но този подход също не е достатъчно задоволителен.

Третия подход който е най- нов е концепцията за историята на европа като общо преживяно минао на евр. Народи. При този терти подход изследователите се интересува от нишките които свързват общоевроп. Особености , регионалните връзки и националните истории . третия подход може да се нарече интегриран подход.

Предмет на история на евр.идея .

Това е идеята за европа. Кога се ражда идеята за европа и как по натататък европейската мегаобщност се е развила.

Задачите.



  1. възникване на европейската идея.

  2. Фактори които въздействат занейното развитие

  1. Основните етапи през които преминава развитието на евр. Идея

  1. Как европа се превръща в културна общност.

  1. Как се формират различните европейски идентичности през различните епохи.

  1. Схващанията за географските граници на европа

  1. Политически проекти за обединяването на европа

  1. Опитите за практическа реализация на част от тези проекти.

  1. Стартирането на уникалния европейски интеграционен процес

  1. Предизвикателства пред този процес , как се задълбочава и рзширява

  1. Постижения на обединена европа , проблеми

  1. Какви са визиите на обединена европа.

  1. Как стоят балканите в европа.

  1. Как стои България в европейският проект.

Връзки на дисциплината с други науки. Тя е с интердисциплинарен характер. В основата на лекциония курс е историята на развитието на европа, културологията / помага да се разбере културната общност на европа, как се е развила/ , правото / помагаг да се открие значените она рим за формиране на правна традиция в евр.държави , конституционализма за още по-голямо сближаване на правния ред в различните евр.законодателства, правото на ЕС което е 83000 страници/ , политологията / имено тя помага да се разбере институционалната система в евр.страни и в ЕС/ , народопсихологията / имено тази наука помага да се разгадае евр.душевност / , географията / необхдима е и като историческа география така и икономическата география / , теологията / необходима за вникване на средновековна европа и християнската религия / , философията .

Развитие на изследванията по история на евр.идея.

Първя опит за изложение в тази област е предприет едва през 1932 г. От световно известния писател стефан цвайк пише едно свое есе „Историческо развитие на идеята за европа” . той пише и автобиграфията си с името история на европееца.

Но научноизследователсаката работа стартира едва когато се създава първата европейска общност за въглища и стомана от 1952г. През цялото време обаче изследваниията се провеждат в условията на студената война , която нагнетява предубеждения между източна и западна европа. Истинската научна работа започна едва след края на студената война.

Западна европа обаче знае много по-малко за нас от кокото ние за тях. Зап.европа векове ползва един език за разбирателство и тяхната културна общност е затворена в латинския културен кръг. Рядко автори познават културните достижения на източна европа. Лари Улф „Книга за Европа” – западна европа изобрети изтока като своя второстепена цвят това е проява на себичен интереси реклама . това е свързано със фантазиите за доминация . затова запада и днес се опитва да маскира културната идея за обединена европа, като идеята е родена в древна гърция. –

„История на европейската идея” но е неудовлетворителен и ограничен като материал .

Джералд делантри „изборетявайки европа”

Хари салман „Изцеляването на европа” .

Проф.Волфганг Шмале „История на европа” .

ТЕМА : РАЖДАНЕТО НА ЕВРОПА ПРЕЗ ДРЕВНОСТТА
Европа не е люлка не човешката цивилизация. Най-старите останки от човека са открити в азия кодето са и първите цивилизации. Първите писмени източници и салендари са с произход от азия. Той е и първия документиран континент още 15 век пр.н.е. поради обстоятелството че от 15 век на сетне когато европа достига икономически китай у нея се създава идеята че останалия свят е варварски и център на света е европа. За първи път името европа се среща в омировия епос още през 8в пр.н.е. следователно европа е втория документиран исторически континент. Около етимологията на думата има известни спорове. За сега се радва на най голяма популярност обяснението със семитската дума ереба – залез и запад . с тази дума финикийците са кръстили новия за тях континент.

Европа се ражда като мит . в древно гръцката митология европа е персонаж . според тази митологияа европа е дъщеря на царя на финикийския град тир , агенор , който от своя страна бил потомък на нептун- бога на моретата. Тази дъщеря била респектираща със своята красота и предизвикала похотни чувства у самия зевс. Зевс решил да я похити когато тя си и граела на морския бряг. Появил се като бял великолепен бик . европа като най-дръска помилвала бика , седнала върху него.това и чакал зевс който скочил и отплувал с европа на гърба до остров крит. Там той приел истинския си вид на бог. Отвърнала на похотните му чувства. От зевс тя родила три сина минос , раматан , сарпитон . зевс се погрижил за европа и накарал царя на крит астериос да се ожени за европа и приеме трите й деца за свои собствени. Именно в крит се откриха най-ранните останки на европейска цивилизация от 3000 г. Пр.н.е ноеща името минойска . този мит е описан първо от хезиот 7в пр.н.е в „теогония” . този мит се превръща в любима тема за древногръцката литература и изкуства. Този мит се заслужава да се интерпретира в две посоки – истинския кръстник на европа е азия , азитския корен на европейската култура. Този мит свидетелства и за това , че основата на европейската цивилизация е елинскта култура. Още през древноста обаче европа се превръща освен в мит и в географско понятие. За първи път с това име са наречени една река и един град в тесалия. Но в днешния смисъл за първи път е спомената от омир , който казва че географското понятие е днешна централна гърция. Малко по късно към средна елада са присъединени пелопонес и островите и се създава предтва че европа е елинският свят. От същото това столетие започва и дреногръцката колонизация и благодарение на това се разширява и географското понятие за европа – присъединява се македония тракия и северното черноморие. Най-древната запазена географска карта на ангасимандър от6 в пр.н.е която включва балканите / описани като европа / , мала азия / азия / , мраморно море / хелеспонт/ . през същия 6 в пр.н.е древните гърци обособяват трети континент който наричат либия , но римляните го наричат африка. Но египет е бил считан за част от азия. С развитието на древногръцката колонизация и се разширява понятието за европа и 5 в пр.н.е се счита че европа започва от река риони – днешна грузия до колониите на херкулес – днешен гибралтар и селута. Още в древноста съществува и като мит и като географско понятие . езва в края на древноста се приема като културна цялост на населяващите я народи.

Гръцката колонизация действа не само в европа а и в мала азия. Тя става повод и за големите гръцко персииски войни. Тази война довежда до големи сериозни последици . до тогава всеки град е отделна държава , и перд голямата външна опастност се обединява за да се спаси. И така се дефинират първи като европейци но като културна идентичност противопоставяйки се на азиатците. Тези войни завършват с успех на древните гърци. Така те започват да живеят с идеята за превъзходството на европейците над азиатците което се отразява и от древни автори. Което е невярно защото азия в цивилизационно и културно отношение е по – развита.

Европа и Библията . стария завет. Първата част се формира още от 13 в пр.н.е като устна традиция в азия.към края на 7 в пр.н.е започва записването на преданието в писание. И те се канонизират. В целия този завет няма никакво споменаване за европа. В една от най важните книги – книга 1-ва битие се говори за първото и второто човечество и став дума за потопа и единствения оцелял ной . казва се че той има трима сина сим , хам и яфет . и благодарение на тях човечеството е оцеляло. Може да се каже че азия не е забелязала възхода на европа.

Изводи :


  1. европа се ражда през древноста като мит .

  1. в последствие европа се превръща и в географско понятие и в тези най ранни исторически времена бележи тенденция на постоянно разширяване.

  1. в самия край на древноста се появява и представата за европа като културна цялост , като културна общност.

ТЕМА : АНТИЧНИТЕ ПРЕДСТАВИ ЗА ЕВРОПА.


Античноста се датира като едно хиялдолетие 5 в пр.не до 5 в сл.н.е.

Мита за европа.

Утвърждава се този мит появил се в древна гърция. Приет е от етруските , а след това и от римляните. Възприема се трайно от античната литература. Този мит е възприет и от християнските автори – св.августин блажени. Той пише в своите трудове за похищението на европа която е представена като жена на царя на критияните. В следващото хилядолетие той е считан за най големия авторитет и е цитиран от следващите автори .

Географските предстви за европа .

Херодот описва вропа вечепо един много по различен начин. За него центъра на европа е вече река дунав – река истър. Той пише че европа започва от изворите на река истър и стига до хелеспонт- черно море. Херодат обаче добросъвестно соче че никой незнае дали от север и от изток европа е заобиколена от море. Въпреки че не е много наясно до къде се простира европа но заявяваччче е толкова голяма колкото азия и африка взети вкупом. Той казва границите на европа са река танайс – река дон и до река нил . постепенно обаче се наместват нещата и се определят географските предели на европа. Тогава за първи път финикииците обхождат атлантическото крайбрежие на европа. Картагенския мораплавател химилко обхожда атлантическото крайбрежие. 4 в пр.н.е гръцкия мореплавател питеас преминава със своя експедиция колониите на херкулес и стига до норвегия. Така след като се знаят и западните гранцици вече се коритгира представата за европа. Римсики географ казва че европа заема есна трета от света. 2 в пр.н.е вече се стигга до идеята че европа е още по-малка.

Съдбата на процеса на дефиниране на европейците като културна общност .

Гръко персииските войни консолидират елинския свят и го кара да се дефиннира като европейците. През тази война главно се обръща внимание върху различията. Тази победа дава такова усещане у елините и се стиго до там че авторите описват високомерно персииците като варвари. Залага се убеждението че европа се е превърнала в нов център на света и вече еи културна общност. Вече лека по лека се формира и теория за превъзходство . пръв опит за защита на тази теория е на хипократ. В труда за въздуха водата и местностите – там за първи път пише и обяснява превъзходството с два важни фактора – географски / редуващ се климат който давал храброст на европейците / и съществуването на свои закони, демократични , докато азиатците нямат закони , а си имат царе който деспотичен режим иска робско подчинение на владетеля. С пренасянето на политическия център от древна гърция в древна македония важен факт е че древните гърци са подчинени и включени в македонската държава но в културно отношение победителите са победени и освен това със силата на оръжието елинистическата култура е разнесена в азия. Елинските стойности и цености са разпространени с разширяването на македонската държава. Възпитател на александър македоски е аристотел и в труда „политика” вече се сблъскваме с една нова представа за европейците – те са онези които населяват днешния европейски континент но без гърците. Той казва европейците живеят в сурови условия за това са мъжествени но са ограничени в културата и изкуствата но нямат своя държава. Азиатците казва са интелигентни и вещи в изкуствата но поради горещия климат в който живеят те са лишени от мъжество и са подччинени на царете си. По средата са гърците казва той. И тъй като са разположени посредата споделят дойстойнствата и на едните и на другите. Когато става дуума за времето на александър македонски по негово време Благодарение на дълбокото нахлуване в азия постепенно европейците опознават азиатците и лека по лека опознават техните достойнства.

По нататък това което се е определяло като европа попада под власта на рим. Дрвнните римски автори много са държали да изтъкват своя европейски и по точно гръцки произход. Основаването на рим е резултат от троянската война от еней който бяга с победените. През цялото време тази легенда за първи път е записана през 1-ви век пр.н.е. отново се стига до същия ефект – целия балкански полуострв евключен в римсаката империя. Средиземноморието става вътрешно море. И гръцката литература вече доминира .в рим римляните госпдстват във военно отношение но в културно са гърците. През цялото това време обаче в условията на огромната римска империя когато се каже европа асоциациите водят до балканите. Император диоклициан прави една административна реформа и създава 99 провинции 3ти в сл.н.е. С името европа е наречена тази провинция която е в беломорска тракия . неслучайно константин велики пренася своята столица наизток и 330 г на базата на старата колония византион е създаден град константинопол.

Принос на римската империя за утвърждаване на европеизма. Много народи се оказват под покрива на една държава с общ правен ред. Римската империя използва латински език като общ език от 370 г. До 17 в. Когато се замества от националните езици. Оставя и уникалното наследство на римското право формирано от 2 до 6 ти век сл.н.е. римската империя дава с акт на император каракала 212 г . римско гражданство на всички свободни мъже в империята. РИмляните дават съвремения град ,универсалният град. Римляните са оставили нещо много важно за комуникациите – мрежа от пътища. Римската империя утвърждава и християнството през 382 г приета за официална религия. Това се превръща в мощна спойка на обединение на народите.

Йосиф флавии за първи път предлага един вариант за разселването на синовете на ной – сим , хам и яфет санаселили по един континент. Синовете 23 на яфет нселили европа . тази теза се възприема от християнските теолози. И дори се обръща внимание че в библията пише че някй ден яфет ще насели шатрите симови, европа ще подчини азия един ден. Така лека по лека христианската истириография си създава една мостра и всички започват да описват от 23-мата сина като начало на европейските народи

Изводи :

През това хилядоллетие езичиския мит за европа преминава макар и модифициран в християнската религия.

Разширява се значително географската граница на европа.

Дефинирането на европейците вече определя и нови народи – онези включени в географска европа- разширяват се пределите на културното пространство.

През цялото това време като люлка на европеизма се приема балканите и антична елада.

Европеизма прониква в огромната римска империя и нейното разширяване се разширява и европа.

Новата библейска версия за заселването на европа от синовете на яфет утвърждава схващането че всички народи на европа имат един общ родов корен.

През цялото това хилядолетие се формира първата европейска идентичност и тя е елинска по своя характер. Тя е висока за времето си култура. Тя е с много силно изразен интерес към човека , към изкуствата , към знанието необременено от религията. Демократични разбирания за държавното устройство – древната елинска традиция на полисите.

Тема : европейската идея през епохата на средновековието.
В съвремената литература се отбеязва че началото на средновековието е 486 г падането на рим. Има разминавания до кога продължава – завземането на константинопол , откриването на америка 1492 г , религиозните тридесетгодишни войни до 1608 г., победата на английската буржоазна революция 1640 г. Най общо средновековието продължава до епохата на ренесанса който започва от началото на 14ти век.

Митът за европа .

Този мит е възприето от византийската литература и е непрекъснато подържан от нея и то в автнтичният му вид. В западната част на европа обаче положението е много по различно. С разрушаването на западната империя митът за европа се загубва за няколко века . едва 7ми век благодарение на творчеството на исидор митът е възстановен. От творчеството на исидор този мит е възприет от френската литература която го запазва до 12 век. След това отново настъпва забрава за да бъде възстановен отново с новата епоха. Интересно е че доста християнски автори интерпретират мита за европа и то превратно с цел да се покаже колко е варварско и неморално езичеството .

Разширяване на географските представи.

Първата самостоятелна географска карта на европа е от 12 в създадена е от Ламберт. Там вече тя заема една четвърт от света.

Формирането на втората европейска идентичност – християнската. Преформулиране на елинската във християнска идентичност. Този процес е много сложен . след като е възпието християнството започват гонение на всичко езичническо – включително и елините . през 394 г са забранени олимпийските игри. Забранена е и атинската академия през 529 г.и всички учени съсредоточени там отиват в арабската академия създадена през 4ти век . за това и арабската наука през средновековието е по развита. Преселението на народите променя радикално етническата карта на европа. Също така настъпва и една много важна промяна – падат един по един още през7ми век свещените християнски градове в азия – ерусалим , антиохия , александрия – мястото където е написана библията на гръцки език за първи път. Така европа от християнска периферия се оказва ядро на християнския свят и негова крепост.това консолидира европейците.

Става преформулиране на идентичноста това става по пътя на изтласкването. Тази обща религия става начало на една унификация на личните имена , документи , монетна система , архитектурата , училищата.

Други фактори – византиъйската империя –тя оцелява едно хилядолетие наричали са се ромеи. Тя е била мотора на европа билае далеч по развита от западна европа.

Папството – папите от седми век се представят за духовни бащи на европа те оформят папско свещенно пространство. 11-ти век налагат влиянието си над владетелите , короната трябва да се получи от папата.

Нов външна опастност над европа – това е арабската.

Създаване на империята на карл велики . – карл велики франкската империя. След разпадането й се получават три нации – френската , италианската и германската.

Процес на християнизиране на европа. – след няколко века цяла европа е християнизирана – първа е армения апоследни са дания и русия – в края на десети век.

Опита на европа да мине в контранастъпление срещу арабския свят – с кръстоносните походи 11-13 век. Има рицари от различни християнски цивилизации. Този опит пропада.

Културен трансфер – цяла европа ползва латинския език а в източна европа гръцкия език.

Университетите – създава се обща европейска интелигенция.

Европа е била много сплотена по това време , в политическо отношение е била много раздробена. Западноевропейската наука има сериозни предубеждения срещу източна европа, фактите говорят обратно че източна европа е била по-развита.

Положението на западна европа е многго тежко.първо столицата се премества от рим в константинопол , западноримската империя е напълно разрушена а източната се запазва защото е по-силна. Непрекъснато пада авторитета на папата . до 7ми век за папи са били избирани гърци а не западноевропейци. Папите признават върховенството на византийския владетел.

Положението на източна европа се стабилизира. Факти:



  1. византия – източна оцелява цяло хилядолетие след западна.

  1. след падане на римската империя , културен религиозен и духовен център е Константинопол.

  1. византия е пряка наследница на елинската цивилизация.

  1. константинопол е имал културен блясък който за западна европа е бил мечта и то нереализирана.

  1. константинопол е главен център на духовната власт – в цяла европа най-голямата църква „ Света софия” е там .

  1. ВИзантия постепнно се евпропеизира – остава преди всичко европейска граница.

  1. почти през цялото средновековие само византия е имала император, имало е царе , крале и други но не и императори.

Франкските автори подчертават троянския произход на франките.

Всичките европейски народи приемат римското право чрез византия.

Назряват условия за постепенно обособяване на два свята в европа – латински запад и гръцки изток. През цялото средновековие всички християнски народи са глудали на себе си като обща християнска общност , начело с един император чиито помощници са константинополския патриарх и римският папа. Единството в християнският свят започва да се разклаща във връзка с християнизирането на българите , княз борис се колеба от кого да приеме християнството от рим или константинопол -867 г. Стига се до схизмата за обявяване на православния изток и католическия запад. Истинският разрив е свързан с кръстоносните походи. Константинопол е завзет от четвъртият кръстоносен поход , подпален и рагграбен. Със съгласието на папата е превърнат в средище на тъй наречената латинска империя . разрушава се византия и тя никога не успява да възстанови същия си военен и икономически престиж и това е причина да нахлуят османците на балканите.

Разширяване на европейското културно пространство – киевският митрополит симеон пише произведение да докаже родствената връзка на русия с римската империя. Октавиан август – норвежец пише „История на норвежките крале”, тя започва с история на европа , да подчертае че тя е част от европа.

Изводи:


  1. съхранене е очарователният мит за европа .

  1. разширява се представата за географските предели на европа.

  1. разширява се и европейското културно пространство засягайки изтока и севера.

  1. старата елинската идентичност е заменена с новата християнска идентичност.

  1. редица фактори благоприятстват за укрепване чувството за европейско единство.

  1. понапреднала е източна от западна европа.пред европейската идея има сериозни предизвикателства , тя изостава в икономическо развитие , има стотици политически единици , разпда се християнското единство.

Тема 5 : ренесанса и преразглеждането на идейното съдържание на европа.


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница