Председателят на Българския фармацевтичен съюз професор Илко Гетов е новият Първи вицепрезидент на Фармацевтичната група на Европейския съюз (pgeu) с мандат за 2016-та година. Това съобщиха от съсловната организация



Дата19.01.2018
Размер68.25 Kb.
#48327
www.zdrave.net, 06.01.2016 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/parvi-pat-balgarin-rakovodstvoto-farmatsevtichnata-63120

За първи път българин в ръководството на Фармацевтичната група на Европейския съюз

Председателят на Българския фармацевтичен съюз професор Илко Гетов е новият Първи вицепрезидент на Фармацевтичната група на Европейския съюз (PGEU) с мандат за 2016-та година. Това съобщиха от съсловната организация. Неговата кандидатура бе издигната от Изпълнителния комитет (ЕхСо) и той беше избран още през м. юни 2015-та на Генералната асамблея (General Assembly) на организацията в гр. Дъблин, Ирландия с единодушното одобрение на националните делегации на страните-членки.

Проф. Илко Николаев Гетов, д.ф. – завършва фармация през 1988 г., има две специалности за следдипломно обучение, трудов стаж в аптека, болнична аптека, представителство на фармацевтична компания и за кратко през 2013 г. е член на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. През 1998 г. защитава дисертация за ОНС "доктор", последователно е асистент, главен асистент, доцент и понастоящем професор във Фармацевтичния факултет на Медицинския университет-София. Има специализации в Германия и Италия, член е на български и международни професионални и научни дружества и асоциации. Национален консултант по клинична фармация на Министерството на здравеопазването. Има над 100 научни публикации, автор и съавтор в учебници и книги. Член на редакционни колегии на 5 международни научни списания. От юни 2013 г. е председател на съсловната организация на магистър-фармацевтите в България – Български фармацевтичен съюз.

Фармацевтичната група на Европейския съюз (PGEU) е европейска асоциация, представляваща над 400 000 магистър-фармацевти в Европа. Членовете на организацията са национални асоциации и професионални органи и сдружения на фармацевтите в 36 европейски държави, включително държавите-членки, държави от ЕИП, Швейцария и страни-кандидатки за членство в ЕС. България и Българският фармацевтичен съюз стават редовен член на организацията след приемането ни в Европейския съюз през 2007 г.



www.btv.bg, 06.01.2016 г.

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/pacientski-organizacii-iskat-programa-sreshtu-svrahupotrebata-na-antibiotici.html

Пациентски организации искат програма срещу свръхупотребата на антибиотици

В ЕС употребата на антибиотици е най-интензивна в Гърция и Румъния

Пациентски организации в България настояват за програма срещу свръхупотребата на антибиотици и за задължително микробиологично изследване, което да даде по-точни данни за това кои бактерии трябва да бъдат атакувани с конкретния антибиотик.

Тъй като обаче тези микробиологични изследвания траят около 48 часа или три дни, често лекарите предписват антибиотика, без да насочат пациента към това изследване. Така антибиотикът може да се окаже неправилен за съответното заболяване. Тогава се стига до предписване на друг антибиотик, който евентуално да повлияе заболяването.

Тази прекомерна и неправилна употреба на антибиотици може да доведе до така наречената антибиотична резистентност – т.е. в един момент организмът да не може да бъде повлиян от антибиотика.

Оказва се, че европейците не са запознати с много важни факти, свързани с употребата на антибиотици. По данни от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията:

1/6 от европейците не знаят, че злоупотребата с антибиотици води до тяхната неефективност. 1/3 от европейците не знаят, че антибиотиците имат странични ефекти, а 1/2 от тях не знаят, че антибиотиците не лекуват настинка и грип.

Къде се намира България в употребата на антибиотици?

Според актуална карта на ECDC (European Center for Disease Prevention and Control) за 2014 година, употребата на антибиотици е най-интензивна в Гърция и Румъния, но страни като България, Италия, Франция, Испания също са сред страните, в които антибиотикът присъства доста осезаемо в ежедневието на един пациент.

Отличници в класацията са Германия и Норвегия – там антибиотикът се предписва максимално рядко.

Следващата графика пък показва как през годините се променя употребата на антибиотици в България. Виждаме, че от 2012 година нататък тя расте. И за сравнение – в Германия употребата на антибиотици остава почти непроменена.

Каква е ситуацията в Германия?

Там се правят 3 пъти повече микробиологични изследвания в сравнение с други развити страни в ЕС като Франция. Даването на антибиотик се отлага максимално дълго, а Здравната каса поема разходите за всички видове микробиологични изследвания.

Какво показват цифрите за антибиотичната резистентност в Европейския съюз? Според актуална карта на ECDC (European Center for Disease Prevention and Control) за 2014 година, в България над 50% от пациентите, употребявали пеницилинов антибиотик за борба със стрептококи, са станали резистентни към него.

Статистиката сочи още, че годишно в Европа умират около 23 000 души от антибиотична резистентност. А до 2050 година 10 млн. души на година ще умират в световен мащаб от болести, породени от инфекции, резистентни на лечение.





07.01.2016 г., с. 16

Горанов: Няма да има законодателно решение за данък вредни храни

Няма да се стигне до законодателно решение за данък вредни храни. Това заяви по „Нова телевизия" финансовият министър Владислав Горанов. Според него данъкът няма да промени потребителските навици. Една от причинитее вероятният ръст на заместващия „внос от Гърция и Румъния на стоки, които там не са обложени с такъв данък, и е много вероятно да не бъде постигната целта да се намали консумацията на вредни храни", заяви Горанов. Той уточни, че 6 държавния бюджет не са планирани приходи от подобен данък.

Припомняме, че в средата на октомври Петър Москов и спортният му колега Красен Кралев обявиха програма на правителството за здраво поколение, която предвижда да се облагат с допълнителен данък продуктите със сол, трансмазни-ни и захар над определени количества и имаше двуседмичен срок за обществено обсъждане. В края на октомври Българската стопанска камара се опита да спре законопроекта, преди да е стигнал до Министерския съвет, като се обяви против данъка в Националния съвет за тристранно сътрудничество, но точката не беше гласувана. За възможността да се облагат с такса някои групи храни и напитки се заговори за пръв път през февруари 2015 г.



07.01.2016 г., с. 2

Откриха 4 нови лечебни заведения

Четири нови болници са открити в страната през миналата година. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването, което издава лицензиите им за дейност. Става дума за многопрофилна болница за активно лечение „Света Параскева" в Плевен, санаториални и рехабилитационни болници „Минерални бани" в Полски Тръмбеш и "Айлин" в село Минерални бани, и специализирана болница по ден-тална и лицево-челюстна хирургия „Медикрон" в София. Други 76 разрешения за осъществяване налечебна дейност на общо 66 лечебни заведения е издало още ведомството. Сред разрешенията, освен за разкриване на 4-е нови болници, са и такива за преустановяване на дейности, повишаване и понижаване на нивата на компетентност, преобразуване на търговски дружества, промяна на управлението или за смяна на адреса, както и за клинични изпитвания на лекарства и медицинска апаратура, учебна и научна дейност. Двадесет и седем болници на територията на цялата страна са получили разрешение за разкриване на нови клиники и отделения.



www.bnt.bg, 06.01.2016 г.

http://news.bnt.bg/bg/a/aptekari-masovo-prodavat-antibiotitsi-bez-retsepti

Аптекари масово продават антибиотици без рецепти

Експеримент на "По света и у нас" показа - в 3 от 3 аптеки си купихме медикаменти, уж да се долекуваме. Само в една ни поискаха рецепта, но пак ни продадоха без такава.

Милена Кирова

Антибиотик само за хрема предписвали лекарите, сигнализират от пациентски организации. Затова настояват за задължителни микробиологични изследвания преди да се предпише антибиотик, особено за децата. Защото масовата му употреба води до резистентност, тоест лекарството спира да действа срещу бактериите.

Хрема, кашлица, болки в гърлото и веднага антибиотици. Някои хора дори не се консултират с лекар, самоназначават си лечение и пият антибиотика, който им е помогнал предишния път. Да, но тогава диагнозата е била различна.

Пенка Георгиева, пациентска организации "Заедно с теб": "Аз съм един печален опит. През лятото си самопредписах антибиотик, за който безкрайно съжалявам и следствие на което получих усложнения на стомашно-чревния тракт".

Без да имаме горчивия опит на Пенка, ще се самолекуваме. Набързо съставям сценарий - болен роднина, дал заявка какъв точно антибиотик да му купим. Знам дозата, на колко часа се приема, как изглежда кутията, въобще добре съм си научила урока. Дали ще ми поискат рецепта? Би трябвало. Но аз нямам. Аптека първа...

д-р Павлина Андреева - лекар: "Примерно един гърлен секрет с антибиограма отнема поне три дни. След три дни детето е оздравяло и вече можем да се справим и сами".

Един добър лекар общо взето се ориентира дали инфекцията е вирусна или е бактериална, но трябва всички родители да знаят, че 80 - 90 % от инфекциите в момента са вирусни, тоест антибиотик не само не е необходим, но и е опасен за децата.

Доктор Андреева ни пише една рецепта. Аптека номер три. Отново знам какво конкретно искам - антибиотик от 500 мг. И пак не ми искат рецепта. Остана си в джоба ми.

3 аптеки, 3 блистера от антибиотик успяхме да си купим, като в две от тях дори не ни дадоха касова бележка, в една пък ни смениха дозировката на лекарството, само в една се усъмниха и ни попитаха имаме ли рецепта. Но след кратко увещание и те ни продадоха антибиотика. Затова рецептата, която ни даде доктор Андреева се оказва ненужна.

Покупката ми отиде в кофата - не бих рискувала ей така на сляпо без консултация с лекар. А и антибиотикът се пие по схема, за да не си самопричиним усложнения.



Отговорът на институциите. Съгласно Закона за лекарствени продукти, Министерството на здравеопазването ръководи държавния контрол върху лекарствените продукти. Непосредствения контрол се осъществява от инспектори на Изпълнителната агенция по лекарствата и здравните инспекции по места.

Оказва се, че само от началото на годината до момента инспекторите на Агенцията са извършили 960 проверки на пазара на територията на страната за съответствие с изискванията на дейността на търговци на дребно с лекарствени продукти. Оказва се, че най-често срещаното нарушение е именно отпускането на лекарства без рецепта. Само за миналата година за това нарушение са наложени санкции в размер на 70 хиляди лева.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница