Представяне на дружеството



Дата26.10.2018
Размер106.5 Kb.
#100836

За проведено практическо обучение


Представяне на дружеството
„ Бонус” ООД е фирма регистрирана по закона за ДДС, занимаваща се със строителство на жилищни и търговски обекти. Тя съществува от 2007г. под формата на Дружество с ограничена отговорност. Регистрираният капитал е 5000 лв., а МОЛ е Тодор Байчаров. Акционер и управител е Георги Цанев.

До момента „Бонус” ООД има построени две жилищни сгради под формата на кооперации с приземни етажи за търговски цели. Сградите се намират в центъра на град Сливен, което предполага тяхното търсене и определяне на цената. „Бонус” ООД залага на луксозни и качествени построени сгради, с цел допринасяне за благоприятното градоустройство на Сливен.

В началото на 2011 година дружеството не е действало поради суровите зимни месеци. От май месец то отново е пуснато като функциониращо предприятие.

Дружеството е с централизирана форма на организация.




Организация на документооборота
Управлението на документите в самата си същност представлява управление на жизнения им цикъл в компанията – тяхното създаване, преглеждане, публикуване, консумиране и в крайна сметка тяхното запазване (съхранение) или унищожаване. Системата за управление на документи трябва да може да се нагажда спрямо организационната култура на компанията, за да бъде максимално ефективна. В „Бонус” ООД главният счетоводител е уредил реда на движение на първичните документи до тяхното съхранение, оформен е и правилник за документооборота.

За двата построени обекта има отделни папки и досиета, където е подредена всякаква важна информация за служителите, разчетни документи и документи за собственост.



Характеристика на прилаганата счетоводна форма
Използваният програмен продукт от предприятието е Microinvest. Тя е българска софтуерна компания, разработваща главно финансово-счетоводни продукти, ориентирани към средни и малки предприятия. В края на 90-те стартира разработката на редица програмни продукти, във и извън сферата на счетоводния софтуер. Microinvest разработва системи на мобилните и пейджинг оператори, продукти за обработка на специфични бази от данни, тренажори за обучение на персонала в топлоелектрическите централи и други.
През 1997 г. Microinvest, със своя продукт „Офис Пакет“, става носител на Златен медал на Есенния Международен технически панаир Пловдив за най-добра българска интелектуална разработка. През 2000 година фирмата завоюва отново Златен медал на Пролетния пловдивски панаир с пакет обучаващи програми. Трети Златен медал е връчен през 2001 година за продукта „Офис във Вашата длан“, базиран на мобилни устройства с PalmOS. Последният златен медал на компанията е от 2009 г. за разработката на Cyber cafe - система, оптимизираща работата на ресторанти, пицарии и заведения за хранене.

Индивидуален сметкоплан на предприятието
Индивидуалният сметкоплан е базиран и съответства на примерния национален сметкоплан. Съществува голяма наличност от аналитично отчитане по сметка 302 Материали.

Същото голямо аналитично отчитане може да се забележи и при сметка 411 Клиенти, както и при 401 Доставчици.


Счетоводна политика
Дружеството е оповестило счетоводната си политика в началото на отчетния период за отчитане на неговата дейност и за представяне на информацията в годишния отчет, съобразно принципи, изходни положения, правила и процедури, които само е възприело. Възприетата счетоводна политика дава сигурност, че представената във финансовите отчети информация е достоверна и точна. Дружеството организира и осъществява текущо счетоводно отчитане в съответствие на българското законодателство.

Годишният финансов отчет се изготвя в лева. Той включва:



  • счетоводен баланс

  • отчет за приходите и разходите

  • отчет за паричния поток

  • отчет за собствения капитал

  • приложения.

Отговорността за съставянето на ГФО се носи от ръководителите на дружеството. Главният счетоводител, който се подписва и подпечатва на счетоводните документи, носи отговорност за тях.


Използваният метод за изписване на материалните запаси е последна входяща – първа изходяща.

Амортизациите се начисляват по линейния метод, като се използват данъчно признатите амортизационни норми. Тя се начислява от месеца следващ месеца на въвеждане. Не се начислява амортизация на неучаствали в дейността активи.

Създадените в дружеството ДМА се оценят по себестойност.

При продажба на ДМА – разликата между нетния приход и балансовата стойност на актива се приема като печалба или загуба. При замяна със сходен актив не се отчита финансов резултат. При трансформиране на ДМА в стоки с цел продажба – по балансва стойност. При отписване на актив при падане на цената му под прага на същественост, той се завежда като условен актив.

Отчитането на фундаментални грешки и промени в счетоводната политика се извършва се извършва по допустимия алтернативен подход. Извършват се корекции на финансовите отчети за предходни години.

Отчитане на данъците от печалбата се извършва на база НСС 12.

Отчитането на лизинговите договори се извършва спрямо стандарта.

Отчитането на приходите на дружеството се извършва спрямо стандарта. За да се признае прихода от продажба на продукция, той трябва да отговаря на следните условия:



  • продавачът е прехвърлил на купувача значителни рискове и изгоди, свързани със собствеността на продукцията

  • продавачът не запазва участието в управлението или ефективния контрол върху продадената продукция

  • сумата на прихода може да бъде надеждно изчислена

  • продавачът има икономическа изгода, свързана със сделката на продажбата

Отчитането на доходите на персонала става също спрямо стандарта.

За всички незасегнати принципи се използват националните и международни счетоводни стандарти.



Калкулиране на себестойността на продукцията
Себестойността представлява паричния израз на разходите за производството и реализация на продуктите и услугите, които предприятието предлага на пазара. Съгласно Закона за счетоводството себестойността е оценката на произведените (създадените) в предприятието активи, в която не се включват административните разходи, разходите за продажби, финансовите и извънредните разходи. Себестойността е основен показател за ефективността на стопанската дейност. Калкулацията е формата на определянето на себестойността на продукцията и показва какви разходи се правят по статии. Използва се еднофазния метод за калкулация на разходите.

Организация на отчитане на ДМА
Синтетичното отчитане на ДМА се организира като се използват синтетични и аналитични сметки и могат да се групират в 4 групи:
- за отчитане на ДМА.
- за отчитане на процесите на придобиване и ликвидация.
- за отчитане на амортизацията на ДМА.
- за отчитане на обезценките.
Синтетичните сметки, които се включват в 1-ва група са от гр. 20 на индивидуалния сметкоплан на предприятието. Всички тези сметки са активни и се дебитират при увеличение на съответните ДМА, а се кредитират при тяхното намаление. Сметките могат да имат само дебитно салдо, което е израз на отчетната стойност на наличните в предприятието ДМА.
Отчитане на процесите на придобиването и ликвидацията на ДМА се извършва чрез сметка 613 и 616 – Разходи за придобиване на ДА и Разходи за ликвидация на ДА. Общото е, че и двете се използват за отчитане на процеси. Те са активни, операционни калкулативни, синтетични. Аналитичното отчитане към сметката се организира за всеки отделен случай на придобиване на ДА. Тези сметки се приключват след завършване на съответния процес на придобиване или ликвидация. Те могат да имат салдо до приключване на процеса.
Сметка 613 се използва за придобиването на ДМА, за придобиването на които се извършват преки разходи. Тя се използва предимно за отчитането на строителство на сгради и за монтаж на машини, оборудване и съоръжения. Всички преки разходи включително покупната стойност, митата, невъзстановимите данъци намират отражение по дебита на сметката. Тя се кредитира след завършване на обекта.
Сметка 616 се използва за отчитане на процеса на ликвидация на ДМА. Сметката се дебитира с разходите по ликвидацията, а се кредитира при приключването й.
За отчитане на амортизацията на ДМА се използва сметка 241. Сметката е корективна и се кредитира с начисляваните амортизации. Тя се дебитира със сумата на амортизацията при отписване на ДМА. Чрез нея се отчита и разликата от преоценката на амортизираната част на преоценяван ДМА. Кредитното салдо по тази сметка е информация за размера и степента на амортизиране на наличните в предприятието ДМА.
Аналитичното отчитане на ДМА се организира, като за всеки инвентарен обект се открива отделна аналитична сметка. В нея обикновено се съдържа информация за: наименование, инвентарен номер, дата на придобиване, оценка при придобиване, преоценена стойност, полезен срок на годност, прилаган метод на амортизация, годишна амортизационна квота, резерв от преоценки, балансова стойност и др.
Отчитане на материалните запаси
При текущото отчитане на стоково – материалните запаси могат да се използват различни оценки. В момента на придобиването им се прилагат:
цена на придобиване – при покупка на стоково – материалните запаси. Тя се образува от разходите по закупуването и преработката, както и други разходи по доставянето до сегашното им местоположение и състояние (превоз, товаро – разтоварни работи, монтаж и проби). Не се включват разходите за съхранение, административните разходи, финансовите и извънредните разходи.

себестойност – при придобиване на стоково – материални запаси чрез собствено производство, т.е. тя се определя от стойността на употребените материали, разходите за преработка и другите разходи, свързани с производството на съответната продукция. В себестойността не се включват административните разходи, финансовите и извънредните разходи, както и разходите за продажба. Тези разходи се отчитат като текущи в периода, за който са направени.


Нетна реализируема стойност (справедлива цена) – при получени отпадъци, излишъци, дарения и други. Това е предполагаемата продажна цена в нормалния ход на стопанската дейност минус разходите за завършване на производствения цикъл и за осъществяване на продажбата.
В „Бонус” са избрали подхода „цена на придобиване”. Това е нормално така като те не произжвеждат стоки или материални запаси, а ДМА.
Отчитане на паричните средства и разчетите
Паричните средства, съгл. НСС 7 Отчитане на паричните потоци, са част от краткотрайните активи на предприятието във формата на парични наличности и парични еквиваленти.
Паричните наличности включват касовите наличности и банковите депозити по разплащателни, депозитни и други сметки в национална и/или чуждестранна валута.
Паричните еквиваленти са краткосрочни и бързоликвидни активи, лесно обратими в парични наличности чекове, срочни депозити, полици и други.
Съгласно Примерния Националния сметкоплан паричните средства в предприятието се отчитат чрез сметки от гр. 50 Парични средства.
Сметките в групата са активни, балансови сметки. Увеличенията по тях счетоводно се отразяват в дебита им и обратно, намаленията в кредита.
Аналитичното отчитане се организира според нуждите на предприятието, отчитайки спецификата на неговата дейност.
Стопанската дейност е свързана със създаването на определени сметки отношения. Една част от тях поражда задължения, а други вземания. Задълженията и вземанията са самостоятелен обект на отчитане. За да са налице разчетни отношения трябва да има най-малко две страни едната е предприятието. Разчетите биват краткотрайни със срок на уреждане до 1год. и дълготрайни- със срок над 1год.
Съгласно Националния сметкоплан разчетите са групирани в 10 групи счетоводни сметки.
1. Отчитане на разчетите с доставчиците. Отчитат се чрез сметките от група 40 Доставчици и свързани с тях сметки: 401 Доставчици, 402 Доставчици по аванси, 403 Доставчици по търговски кредити и др.
Сметка 401 Доставчици с нея се отчитат задълженията към доставчиците. Тя се кредитира с възникналите задължения по доставките, включително и с начислявания ДДС. Дебитират се сметки от група 20 ДМА, група 21 ДНА, група 30 Материали, продукция и стоки, сметки от група 60, сметка 453, сметка 441 и сметка 624.
Сметка 401 Доставчици се дебитира при уреждане на задълженията към доставчиците. Кредитират се сметки от група 50 Парични средства или група 15 Получени заеми. При отписване на задължения към доставчиците се дебитира сметка 401 Доставчици и се кредитира сметка 761 Отписани задължения.
2. Отчитане на разчетите с клиентите Отчитат се чрез сметките от група 41 Клиенти и свързани с тях сметки : 411 Клиенти, 412 Клиенти по аванси, 413 Клиенти по търговски кредити и др. Те са активни. Дебитират се при възникване на вземанията, а се кредитират при получаването на сумите от клиентите.
Сметка 411 Клиенти с нея се отчитат възникнали вземания от клиенти. Тя се дебитира при възникване на вземания от клиентите и се кредитират сметки от група 70 Приходи от продажби. Така се признава продажбата.
При уреждане на вземането, т.е при получаване на сумите сметка 411 Клиенти се кредитира срещу дебитиране на сметки от група 50 Парични средства и група 15 Получени заеми.
3. Отчитане на разчетите с персонала и съдружниците Отчитат се чрез сметки от група 42 Персонал и съдружници :
421 Персонал, 422 Подотчетни лица, 423 Разчети за издръжка на семействата на персонала, работещ в чужбина, 424 Вземания от съучастия, 425 Задължения за съучастия и 426 Вземания по записани дялови вноски.
Сметка 421 Персонал служи за отчитане на възникнали и уредени задължения. Тя се кредитира при начисляване на възнагражденията на персонала. В зависимост от възнагражденията се дебитират сметките : 604 Разходи за заплати, 455 Разчети по социалното осигуряване, 425 Задължения за съучастия и 621 Разходи за лихви.
Сметка 421 Персонал се дебитира главно с удръжките върху заплатите и при изплащането на заплатите.
Изплатените на персонала възнаграждения се записват по дебита на сметка 421 Персонал и по кредита на сметките от група 50 Парични средства.

4. Отчитане на разчетите по липси, начети и съдебни спорове Отчитат се чрез сметки от група 44 Вземания по липси, начети и съдебни спорове : 441 Вземания по рекламации, 442 Вземания по липси и начети, 444 Вземания по съдебни спорове и 445 Присъдени вземания. Всичко сметки са активни, с изключение на сметка 443. Дебитират се при възникване на вземания, кредитират се при уреждане на вземането.


5. Отчитане на разчетите с бюджета, социалното осигуряване и с ведомства Отчитат се чрез сметки от група 45 Разчети с бюджета, социалното осигуряване и с ведомства Отчитат се чрез сметки от група 45 Разчети с бюджета, социалното осигуряване и с ведомства: 451 Разчети с общините, 452 Разчети за данък върху печалбата, 453 Разчети за ДДС, 454 Разчети за данъци върху доходи на физически лица и 455 Разчети по социалното осигуряване
Сметка 451 Разчети с общините е пасивна. Кредитира се при получаване на финансова помощ, а се дебитират сметки от група 50 Парични средства. При връщане на помощта се дебитира сметка 451 Разчети с общините и се кредитират сметки от група 50.
Сметка 452 Разчети за данък върху печалбата е пасивна. Преведените суми от данъка върху печалбата се записват по дебита на сметка 452 и по кредита на сметки от група 50 Парични средства.

Отчитане на приходите и разходите
Производствения процес в стоителството се изразява в извършването на различни видове строително монтажни работи във връзка със строителство. Отчитането на разходите и калкулирането на себестойността се извършва по отделни обекти или етапи от строителството. Възможно е разходите да се отчитат и по натурални видове строително монтажни работи.
Под строителет обект трябва да разбираме всеки отделен строеж с определено наименование и определено местоположение. Обектът е крайния продукт от строителното производство. Етапът(?) е съставна част от обекта, която има самостоятелно значение и може да бъде въведена в действие преди завършването на целия обект. Подобекта е също съставна част на обекта със самостоятелно функционално предназначение.
Натуралнинте видове строително монтажни работи представляват количества изпълнени работи от даден технологичен вид след завършването на които се създават условия за извършването на други видове строително монтажни работи.
Осъществяването на строителните производства се извършва възоснова на предварително разработени проекти и сметни документации за всеки отделен обект, подобект, етап. На основата на разчетите от изпълнението на проектите се формира цената на строителния обект. В практиката се употребява терминът сметна стойност. Цената на строителния обект включва плановата себестойност и плановата печалба. На основата на тази цена се сключват договорите между строителя и инвеститора. В съответствие с националния стандарт 11 могат да се сключват два вида договори за строителство договор на база на твърда цена или договор разходи плюс. При договора твърда цена страните договарят твърдата цена на обекта предварително. Такива договори се сключват по-рядко, предимно в жилищното строителство. При договорите разходи плюс страните договарят основно печалбата на строителя, която следва да се начисли върху фактически извършените разходи за строителството.
В договорите за строителство се предвиждат авансови плащания. Те могат да бъдат в процент, в абсолютна сумя, да се заплатят преди започването на строителството или на етапи.
В договорите за строителство могат да се предвидят временни здравни помещения. Могат да се предвидят също доплащания за строителство при зимни условия, проценти за непредвидени разходи.
Строителните обекти имат характер на индивидуално производство, няма серийно производство. Освен това строителното производство се осъществява на различни площадки. Като се вземат предвид тези неща разходите за строителството могат да се групират в следните групи: във връзка с експлоатация на машини
разходи за основно производство
за спомагателни производства
за изграждане на временни обекти
Отчитане на разходите за основното строително монтажно производство
Счетоводното им отчитане се извършва чрез сметка 611 СМР (строително монтажни работи). Към нея се откриват аналитични сметки по отделни обекти и по статии на калкулацията. Разходите за отделните обекти се групират в следните основни статии на калкулация материали, основна работна заплата, социални осигуровки, разходи за въшни услуги, разходи по експлоатация на строителни машини. В статията материали освен вложените строителни материали се отнасят още разходите за готовия дървен фураж, металните скелета, многократно употребявания дървен материал за стягане на колоните. Металните скелета и металните платна, както и готовия дървен фураж се използват многократно в производството. Това предполага тяхната стойност да се включва в разходите за производство на части, обикновено според фактическото им използване. Във връзка с това в счетоводната политика на строителното предприятие се утвърждават проценти на изхабяване при една употреба. При първоначалното влагане на скелетата въз основа на съответните първични документи те се отразяват като разходи за бъдещи периоди, дебитира се сметка 651 и се кредитира сметка 302. След като тези обекти се демонтират от съответния строителен обект на основата на броя на използваните на този обект и нормите за изхабяване се отразява текущ разход. Намиращите се в употреба платна, скелети и фуражи се отчита оперативно. Предаването на тези обекти от един обект на друг обект се извършва чрез приемателно предавателна разписка. Когато се износят напълно се бракуват. Във всички случаи при бракуването се получават отпадъци, дебитира се 302 и се кредитира 709. Основна работна заплата по тази статия се отразяват трудовите възнаграждения на основните строителни работници работили по съответните обекти и подобекти. Тези заплати се начисляват възоснова на обобщени данни от нарядите. По тази статия се включват и допълнителни възнаграждения на основните работници, които първоначално са отчетени по сметката за общопроизводствени разходи. Тези допълнителни възнаграждения се разпределят между обектите пропорционално на начислените заплати за работниците за отделните обекти. За разпределението - 611/611.
По статията социални и здравни осигуровки се начисляват осигуровките на работниците работили по обектите. По статията разходи за външни услуги се отнасят услугите от други предприятия изпълнени на конкретните обекти. По статията други разходи се отнасят разходите за превоза на строителните материали по съответните обекти. Отнася се също и извозването на изкопните земни маси и допълнителните или общопроизводствени разходи без заплатите.

В края на отчетния период е възприето частта от еднократните разходи съответстваща на периода или на обекта да се прехвърля при текущите разходи. За тази цел първо се дебитират сметките за разходите по икономически елементи 601, 602 и т.н и се кредитира сметка 651. От тези сметки по-нататък разходите се прехвърлят по сметка 612. В края на отчетния период разходите се прехвърлят по аналитичните сметки за обектите. Дебитира се сметка 611 (аналитични сметки на съответните обекти) и се кредитира 612 (разходи по експлоатацията).



Отчитане на административните и допълнителните разходи в стоителството.
Те са свързани с общата организация, управлението и т.н. Тези разходи се формират и отчитат по следните групи:
основна и допълнителна заплата да персонала
начислени осигуровки
разходи за пътуване и преместване на административния персонал, командировки
пощенски, канцеларски разходи
други
отчитането на тези разходи се осъществява чрез сметка 614. Тя се дебитира по общия ред с извършените разходи и в края на всяка година тези разходи се разпределят в себестойността на предадените обекти. Другите разходи включват по принцип непреките основни разходи свързани с общото обслужване на строителните работници и на строителното производство. Тези разходи се отчитат чрез сметка 611. Към нея се организира аналитично отчитане по производства и освен по строителни площадки и по видове разходи. Групите разходи са следните допълнителна заплата на основните строителни работници, начисления за социално и здравно осигуряване, разходи по преместването на строителните работници от един на друг обект, разходи за издръжка на малки производствени машини и механизми (тук се включва стойността на тези машини и разходите по тяхната поддръжка), разходи за охраната на труда. Общата сума на тези разходи се включва в себестойността на обектите по реда на разпределението. Самото разпределение между обектите се извършва най-често на база на преките разходи по пропорционалния метод. На основание на разпределението 611/611. По този начин по аналитичните сметки за обектите са отнесени всички разходи, които формират тяхната себестойност.
Приходите представляват нарастване на икономическата изгода през отчетния период под формата на придобиване на активи или намаляване на пасиви, което води до нарастване на собствения капитал.
Приходите на предприятието се разделят на 3 основни групи : приходи от дейността, финансови приходи и извънредни приходи.
Към приходите, свързани с дейността се отнасят приходите от продажби на продукция, стоки и услуги.
Тези приходи участват в Отчета за приходите и разходите. Използвани документи при отчитане -> фактура, ПКО, банково бордеро.
За отчитане на приходите са предназначени сметките от раздел 7 на Националния Сметкоплан Сметки за приходи.
За счетоводното отчитане на приходите от продажби са предназначени сметките от група 70 Приходи от продажби. Към нея са включени сметките :
701 Приходи от продажби на продукция, 702 Приходи от продажби на стоки, 703 Приходи от продажби на услуги, 704 Приходи за бъдещи периоди и 709 Приходи от други продажби.
Всички тези сметки са операционно-резултатни. Използват се за първично регистриране на сумите от продажби. Това се записва по кредита на сметките, а по дебита се отразява друга информация за продажбите.
Чрез сметка 701 Приходи от продажба на продукция се отчитат постъпленията от продажби на продукция. Сметката е операционно-резултатна, защото чрез нея се отчитат не само операциите по продажба на продукция, но и резултатът от всяка сделка.

1. Отчитане на приходите от лихви Признатите приходи от лихви се записват по кредита на сметка 721 Приходи от лихви. Получените лихви се записват по дебита на сметки от група 50 Парични средства, а начислените по дебита на сметка 496 Разчети по лихви или сметка 411 Клиенти.


В края на отчетния период сметка 721 Приходи от лихви се приключва. Дебитира се сметка 721 Приходи от лихви и се кредитира сметка 123 Печалби и загуби от текущата година.
Годишен финансов отчет
Годишният финансов отчет се изготвя в лева. Той включва:

  • счетоводен баланс

  • отчет за приходите и разходите

  • отчет за паричния поток

  • отчет за собствения капитал

  • приложения.

Отговорността за съставянето на ГФО се носи от ръководителите на дружеството. Главният счетоводител, който се подписва и подпечатва на счетоводните документи, носи отговорност за тях.

Редът за съставяне е обичаен, както й предаването му до 31.03. на следващата година.
Дневник за проведено практическо обучение
04.07.2011 /понеделник/

Първият ми ден мина основно със запознаване с персонала. Подреждах документите, които бяха пристигнали и ги осчетоводявах заедно със счетоводителката.


05.07.2011 /вторник/

Едната от счетоводителките беше започнала да въвежда данни за персонала, реших да и помогна. Един от служителите е бил болен, пристигна болничния й лист, който трябва да се предостави на НОИ.



06.07.2011 /сряда/

Основно се занимавах с документооборота, кои са основните документи използвани в дружеството и основните им реквизити и други специфични актове на дейността.


07.07.2011 /четвъртък/

Започнах да се занимавам основно с въвеждането на информация от фактури. Чрез програмния продукт Microinvest всичко е систематизирано, лесно се изкарват отчети и се определя доходността за деня.


08.07.2011 /петък/

До 10 – то число на месеца се внасят осигуровките на управителя. Попълвахме декларация Образец 1.


11.07.2011 /понеделник/

Осчетоводяване на всички приходи и разходи,понеже предстоеше съставяня на Декларация по ДДС.


12.07.2011 /вторник/

Днес само се занимавах с Декларацията по ДДС, съставяхме Дневник- Покупки и Дневник-Продажби. Фирмата не е имала дейност през предходния месец, затова ДДС е нулево.


13.07.2011 /сряда/

С главната счетоводителка занесохме декларацията по ДДС в НАП.


14.07.2011 /четвъртък/

По банков път беше платена сметката за ел. енергия.


15.07.2011 /петък/

Днес начислявах заплатите на персонала съставяхме ведомост за работни заплати.


18.07.2011 /понеделник/

Доначислихме останали заплати на персонала.


19.07.2011 /вторник/

Изплатени са РЗ, съставени са необходимите РКО, които са осчетоводени.


20.07.2011 /сряда/

Нямаше работа и се занимавах да подреждам различни документи.


21.07.2011 /четвъртък/

Днес назначихме персонал. Подготвихме трудовия договор на лицето, издаваме Трудова книжка тъй като за първи път постъпва на работа. Трудовия договор е в 2 екземпляра единия е за работника, а другия остава за нас предоставена е и Длъжностната характеристика и е извършен инструктаж.


22.07.2011 /петък/

Начислени са амортизациите на ДМА.



25.07.2011 /понеделник/

Изчислявахме часоветe отработени от персонала.


26.07.2011 /вторник/

Отново имаше болен работник, след постъпване на болничния, подадохме информация в НОИ.


27.07.2011/сряда/

Прегледахме банковите документи и ги осчетоводихме.


28.07.2011 /четвъртък/

Отново проверявах и подреждах документи.


29.07.2011 /петък/

Проверихме дали всичко е готово за месечното крайно отчитане.


01.08.2011 /понеделник/

Получихме фактура написана от собственика за продажба на апартамент. Трябваше да бъде осчетоводена.



02.08.2011 / вторник/

Изчисляват се осигуровките, които трябва да се преведени до 10 то число.


03.08.2011 / сряда /

Попълних декларация Образец 1 за осигуровките на управителя.


04.08.2011 / четвъртък/

Справката беше готова за осигуровките също и Декларация образец 1 и Декларация образец 6 изпратих ги по електронен път преведени бяха и сумите за осигировки към НОИ.


05.08.2011 / петък /

Ходих до банката да внеса пари по банковата сметка на дружеството.


08.08.2011 /понеделник/

Изчисляване часовете на персонала. Направени са необходимите записвания по Трудовата книжка и съставен Трудов договор.




09.08.2011 / вторник /

Попълване на Дневник-Покупки и Дневник-Продажби, Декларация по ДДС


10.08.2011 / сряда /

ДДС е внесен в НАП.


11.08.2011 / четвъртък/

Въвеждане на информация от банкови извлечения.


12.08.2011 / петък /

Подреждах документи така като климатика ги разпиля.


15.08.2011 /понеделник/

Начислихме заплати.


16.08.2011 / вторник /

Изготвих ведомост за Работни заплати.


17.08.2011 / сряда /

Получих си служебната бележка 
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница