Прекалено примамливите оферти често са лъжливи. Проверявайте особено внимателно условията, отбелязани със „* или изписани с дребен шрифт



Дата16.10.2018
Размер20.5 Kb.
#89973





Европейска комисия

ИНФОРМАЦИОННА БЕЛЕЖКА

Брюксел, 6 декември 2013 г.



Пет съвета, за да не Ви измамят при онлайн покупки около празниците

1. Не всичко, което блести, е злато

Прекалено примамливите оферти често са лъжливи. Проверявайте особено внимателно условията, отбелязани със „*“ или изписани с дребен шрифт. Убедете се, че условията за доставка и особено за отказ от покупката са ясно обяснени. Обърнете внимание дали не поемате скрито задължение за последващо плащане, ако поискате мостра, обявена за безплатна. Внимавайте също така дали т.нар. „знак за доверие“ (Trustmark), присъден на онлайн търговеца и фигуриращ в неговия уебсайт, наистина съществува, защото може да е фалшив.



2. Не плащайте в брой, а използвайте по-безопасен начин

Никога не плащайте предварително в брой, защото има опасност да загубите окончателно парите си в случай на измама. Проверете дали уебсайтът предлага безопасен начин на плащане – такъв е налице, ако в долната част на екрана се показва малко изображение на ключ или катинар, или ако интернет адресът започва с „https://“. Често най-безопасно е да се плати с кредитна карта или по друг сигурен метод, защото при определени условия съответните оператори ще Ви възстановят парите, ако закупената стока или услуга не бъде доставена.



3. Опитват ли се търговците да скрият нещо?

Уебсайтът следва да съдържа като минимум информацията, изисквана съгласно правото на Европейския съюз (ЕС): самоличност на търговеца, физически пощенски адрес (а не номер на пощенска кутия!), адрес за електронна поща, метод за плащане и доставка, минимален срок на договора за предоставяне на услуга и срок, в който можете да промените решението си и да върнете стоките, без да е необходимо да давате обяснения.



4. Проверете каква е пълната цена

Съгласно правото на ЕС в предварително представената оферта трябва да бъде посочена крайната цена, включваща ДДС и други данъци, както и възможните административни такси. Разходите и начините за доставка следва да са ясно обяснени и да са посочени съответните цени. Имайте предвид обаче, че ако закупите нещо чрез уебсайт, намиращ се извън ЕС, може да се наложи да заплатите валидния за Вашата държава ДДС, както и мито и такса за транспорт. Сумата от тези допълнителни разходи може да се окаже шокиращо висока.



5. Никога не общувайте с непознати

Не обръщайте внимание на нежеланата реклама по електронната поща (т.нар. „спам“) и бъдете предпазливи към неочаквано получените по нея съобщения. Никога не давайте никаква лична или финансова информация, ако Ви бъде поискана такава със съобщение по електронната поща, и никога не кликвайте върху подозрителни линкове и не отваряйте файлове, изпратени като притурки към съобщения от непознати лица. Легално действащите фирми никога няма да поискат от Вас поверителна информация по този начин. На Вашия мобилен телефон или таблет инсталирайте приложни програми само от легални източници.



За повече информация:

http://ec.europa.eu/consumers/ecc/news_en.htm

Вж. също IP/13/1220



MEMO/13/1102

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница